I Hulp voor ouderen eenvoudiger T! sj Informatiecentrum X o 14» I POST COLOFON Experiment ’Zorg op maat’ H 99,- 00,- ■I SCRIPTUM I s: /m-z //J, KT Dansen in De Garsthof Problemen met huursubsidie? Bibliotheek in De Ypelaer De computer in de bibliotheek Buurthuis Soekmekaar Sinterklaasvieringen Donderdag 21 november 1991 - pagina 1? 991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER lies: waar el vóór de fkgjjgl •h A* o rd: lingen die zorg (illustratie: Ad Schenkels) ULDENS rt Drop Oud Seniorenwijzer DvBV hmmm! [.loket tr ILZ.E DÏEdSTEhl aken laar acces 37,83 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L i oeinurenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken j opqenomen in de Tilburqse I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... 3 op is nu Waar moet ik heen? Dat is vaak de vraag van ouderen die ergens voor komen te staan waarmee ze nog niet het :EN- voor j van t vin- Tails putis/ °P ïlkaarten OG Mantelzorg Tot de zomer van volgend jaar kan gezocht worden naar wat de beste oplossing is: alle informatie en hulp bij alle instellingen of een nieuw ’lo- Mnzaarnam niddelantoganzaar haprijaa aten Bstgiwhe uriijk vela malkan rdelige prijzen Joosten iijf (eindredacteur) Vrijdag 29 november organiseert de activiteitencommis sie van ouderen in De Garsthof, Columbusplein 15, een supergezellige dansavond. Er is levende muziek door de band De Full Times. De avond begint om 19.30 uur. Steeds meer mensen worden behoorlijk oud: de vergrijzing neemt toe. Dat mensen langer leven is mooi, maar als je ouder wordt, krijg je vaak ook met meer problemen te maken: lichamelijke en/of geestelijke achteruitgang, de woning is eigenlijk niet meer ge schikt, etc. Oudere mensen, vooral vanaf 75 jaar, hebben steeds meer hulp nodig. Die kunnen ze ook krijgen, maar daarvoor moeten ze nu allerlei instanties af: het hulpaanbod is versnipperd. Om aan die versnippering een eind te maken begint volgend jaar in de zo mer een experiment: ’Zorg op maat’. 8.00 uur tot 17.00 uur igen ïids- enzlne: voordeliger 1.66 1,62 ij 1.75 1,26 onze zaak) opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques, *- Karei Luii, Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. 7' ‘X je geholpen wordt op de plek waar je aanklopt.” Welke werkwijze uiteindelijk gekozen gaat worden, ’Zorg op maat’ heeft natuurlijk gevolgen voor de perso neelsleden van de betrokken instel lingen die met de hulpvragen van ouderen te maken hebben. Nu hou den ze zich bijvoorbeeld bij de Ge zinszorg bezig met de vraag of iemand hulp in huis kan gebruiken en bij woningbouwverenigingen of er andere woonruimte nodig is. In het ’Zorg op maat’-project moeten ze oog hebben bij welke oplossingen ouderen het meeste baat hebben; dat kan variëren van hulp in huis, thuisbezorging van warme maaltij den, tot huisvesting in een aanleun woning of -in het meest extreme ge val- opname in een verpleeghuis. Dat betekent dat het personeel bijscho ling nodig heeft en dat is de verant woordelijkheid van de instellingen. Ik heb geen auto, geen video, geen cd-speler, geen personal computer, maar voel me des ondanks wel gelukkig. Ik heb bijvoorbeeld boeken die me veel vertellen en leren. Ook heb ik langspeelplaten. Op een daarvan staat een lied dat beschrijft dat alles in het le ven voorbijgaat, dat je op je twintigste van de maneschijn houdt, op je veertigste van de zonneschijn en op je zestigste alleen nog van de wijn. Vroe ger snapte ik er niet veel van, maar ik begin er nu achter te komen. Overigens hou ik nog volop van de zon (indien voor radig), bewonder de maan en kan ik op mijn ouide dag heer lijk genieten van een glaasje wijn (een borrel is te sterk voor me). Proost! Problemen Tilburg is niet de eerste gemeente die probeert de versnipperde hulp aan ouderen sneller en gemakkelij ker te maken. Maar omdat de situatie in elke gemeente weer anders is en dit soort gebundelde zorgverlening in de kinderschoenen staat, zijn er allerlei problemen waarvoor oplos singen gezocht moeten worden. Daarbij komt nog de stelselherzie ning die de regering wil doorvoeren in de gezondheidszorg (bekend als het ’plan Simons’), waardoor niet duidelijk is welke rol zorgverzeke raars gaan spelen in de toekomst. Van Blerck wil dan ook zeker met zie kenfondsen en particuliere verzeke raars gaan overleggen. ntci I met ite s wing. We moeten de ouderen beter bedienen. Dat betekent dat een om slag in het zorgdenken nodig is. Iedereen in de zorgsector vindt dat het anders moet; dat inzicht is er wel. Maar niet alles zal meteen goed gaan. Ik zie nog heel wat beren op de weg, maar het inmiddels uitge brachte rapport is een begin.” Over het werk van het CSO is de wet houder tevreden: ”We zijn blij met hun deskundigheid.” Maar waarom heeft ze de SBT niet ingeschakeld, die in Tilburg al twintig jaar het oude renwerk coördineert? Van Blerck: "De SBT had tot anderhalf jaar gele den problemen en heeft daarna op nieuw goodwill moeten verwerven. Maar als ’Zorg op maat’ uitgevoerd moet worden, dan is de SBT zeker de instelling die dat moet doen.” te maken hebben gehad. En waar ze ook geen raad mee weten. Je kunt het vergelijken met iemand die voor het eerst in een vreemde stad komt en de weg moet zoeken. Er komen steeds meer voorzieningen en hulpverleningsinstellingen die antwoord geven op vragen van ouderen. Maar voor die ouderen is het vaak moeilijk de juiste weg te vin den. Het Gecoördineerd Ouderen werk SBT kan daarbij de helpende hand bieden. Verwijzen Om dat goed te kunnen doen, opent de SBT in januari 1992 een informa tiecentrum voor ouderen. Ouderen met vragen kunnen bellen, maar ook langskomen. In het centrum kan de SBT verwijzen naar de juiste zorg voorziening of instelling. Maar men kan er ook algemene informatie of advies krijgen over zaken die voor ouderen belangrijk zijn. Er zal o.a. informatie beschikbaar zijn over huisvesting (bijv.opname in een verzorgingshuis of aanleunwo ning), financiën, gezondheidszorg, bewegingsaktiviteiten, vrije tijdsbe steding, educatie en nog veel meer. Te veel om op te noemen. In totaal zullen er zo’n 600 verschillende fol ders voorradig zijn. Het infocentrum wordt gevestigd in het centraal bureau van de SBT (Lange Schijfstraat 107; tel. 350505) en zal van maandag tot en met don derdag open zijn van 10.00 tot 12.00 uur. De datum van de officiële opening van het infocentrum is nog niet be kend, maar die zal in de Seniorenw ijzer bekend gemaakt worden. ket’. Daarna moet het experiment be ginnen in het zuidelijk stadsdeel. De buurt bij de Generaal Smutslaan is gekozen wegens de toenemende vergrijzing in de wijk. Ook de aanwe zigheid van het verzorgingstehuis Koningsvoorde speelt een rol, want als 'Zorg op maat’ slaagt, zullen ouderen minder snel opname in ver zorgingstehuizen nodig hebben. Wie een grote rol in de hulp aan ouderen blijven spelen, zijn familiele den en anderen in de directe omge ving van ouderen. ”Die mantelzorg is de basis van alles”, zegt wethouder van Blerck. Volgens haar moeten het kontakt tussen mantelzorg en hulpin stanties verbeterd worden. Zo moet het in de toekomst gemakkelijk te re gelen zijn dat beroepsmensen de zorg tijdelijk overnemen, als een ver zorgend familielid op vakantie gaat of gewoon even rust nodig heeft. Als ’Zorg op maat’ slaagt, zullen ouderen dus niet meer van het kastje naar de muur gestuurd worden en veel minder hetzelfde verhaal over zichzelf hoeven af te steken. Vrijwel alle vragen over hulp- en dienstverle ning kunnen dan op één adres afge werkt worden. Eén loket? Hoe de centralisatie in ’Zorg maat’ er precies gaat uitzien is nog niet bekend. Het kan zijn dat er per groot stadsdeel één ’loket’ komt waar ouderen met hun vragen kun nen aankloppen. Maar dat hoeft niet per se van de wethouder, die net zo lief heeft dat ouderen bij elke instel ling terecht kunnen met hun vragen en daar dan de nodige deskundig heid vinden. Mevrouw van Blerck: ”Als iedere instantie goed op de hoogte is, dan zou een nieuw loket niet nodig zijn. Het zou ideaal zijn als Door de belastingherziening (’Oort’) krijgt een aantal 65- plussers opeens veel minder huursubsidie, terwijl hun netto-inkomen hetzelfde is gebleven en hun huur zelfs is verhoogd. Het probleem kan zich voordoen bij die men sen die in de periode van 1 januari 1990 tot 1 juli 1991 65 jaar zijn geworden. De invoering van aparte tabellen pakt voor mensen die nog niet zo lang 65 jaar zijn erg nadelig uit, omdat het netto-inkomen hetzelfde blijft. De verla ging van de huursubsidie kan oplopen van een paar tientjes tot soms meer dan honderd gulden per maand. Naar aanleiding van protesten heeft de minister toege zegd dat zij die als gevolg van de invoering van de be jaardentabellen veel minder huursubsidie ontvanc een beroep kunnen doen op de zogenaamde hardheï clausule. Zij krijgen dan alsnog meer huursubsidie. 65- plussers moeten dit beroep op de hardheidsclausule zelf aanvragen. Dus: Bent u in 1990 of in de periode 1 januari 1991 tot 1 juli 1991 65 jaar geworden en denkt u dat u vanaf 1 juli 1991 te weinig huursubsidie krijgt, dan kunt u daarop een beroep doen. Hiervoor kunt u contact opnemen met de Rechtswinkel/Juridische EHBO. Bel naar de Rechts winkel voor een afspraak of kom langs op het spreekuur van maandag tot en met donderdag van 14.00 tot 20.00 uur. Het adres van de Rechtswinkel is Stadstraat 2 te Til burg. Het telefoonnummer is 013-353135. Sinds vorige maand heeft de openbare bibliotheek een uitleenpost voor ouderen vanaf 65 jaar in Trefpunt De Ypelaer, Corellistraat 10. Eenmaal per twee weken (one ven weeknummérs) verzorgt een medewerker van de bi bliotheek de uitleen van materialen. De bibliotheekmede werker zorgt regelmatig voor nieuwe boeken, houdt re kening met uw wensen en helpt bij het maken van een keuze. U kunt er kiezen uit romans (o.a. streek- en dokterro- mans, detectives, historische en literaire romans) en in formatieve boeken (over bijvoorbeeld hobby’s, reisver halen, enz.). Voor degenen die niet goed kunnen zien, zijn er grote letterboeken aanwezig. De uitleenpost is op deze vrijdagen (ook morgen) ge opend van 10.45 tot 11.45 uur. U betaalt ƒ15,- per jaar en voor de boeken verder niets! Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te infor meren over allerlei leuke, gezelli ge, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woor den en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Zondagmorgen 10 november ga ik de stadsschouwburg binnen, nieuwsgierig naar wat er te gebeuren staat, nl. het Volksdansfeest voor 55-plussers dat voor de zevende keer gehouden wordt. Mevrouw Naber, voorzitter van de ANBO, benadrukt in haar welkomstwoord dat volksdansen geest en lichaam in beweging houdt en daarom een goed hulpmiddel is om zo lang mogelijk is om zo lang mogelijk aktief te blij ven. Ook haalt ze een herinnering op aan de Bevrijdingsfeesten van 1945, toen men op straat met elkaar danste. Dan barst het feest los en in een oogwenk is de schouwburg gevuld met zevenhonderd dansende mensen: een feest om mee te doen, maar zeker ook om naar te kijken. Uit alle windstreken zijn ze geko men. Hoewel wij geen volksdansnatie zijn, is het opvallend dat juist ouderen de dansen, zelfs die uit verre landen, zo enthousiast uitvoe ren. Een verschil met stijldansen is dat je er geen hooggehakte schoentjes voor nodig hebt en dat ook niet per se een heer en een dame samen moeten dansen. Iedereen danst met iedereen, ontspan nen en vooral vrolijk. Tilburg telt ongeveer 25 clubs onder gediplomeerde leiding. Ze treden op in bejaardenhuizen en bij feestelijke gelegenheden. Een zeer grote groep ouderen kijkt wekelijks uit naar hun 'dansdag'. En ze maken er iets moois van! Ik heb het gezien en ervan genoten. Komt u weleens naar de bibliotheek met een bepaald on derwerp of een bepaald boek in gedachten? Dan zou u, i.p.v. direct naar de kasten of naar het inlichtingenbu reau te lopen, eens naar de computer moeten gaan om in de geautomatiseerde catalogus van de Openbare Bi bliotheek Tilburg te kijken. Om zelf iets over dat onder werp of dat bepaalde boek te zoeken. U weet niet hoe de computer, ofwel de publiekscatalogus, werkt? Hieronder volgen wat algemene aanwijzigingen. Ten eerste moet u bedenken dat de computer een dom ding is: hij doet niets als u hem niet vertelt dat ie iets moet doen. Dat betekent dat u, na elk antwoord dat u de computer geeft, de knop <ENTER> (rechtsonder op het toetsenbord) moet indrukken. Ten tweede doet de computer precies wat u zegt. Als u bijvoorbeeld een typefout maakt, laten we zeggen Kort- oons i.p.v. Kortooms intikt, zal het systeem op die fou tieve naam zoeken en dus niets vinden. Als u dus nul op rekest krijgt, ga dan na of u de naam van een schrijver zo opgeeft, dat de computer het kan lezen. In dit geval wil dat zeggen dat u ’’Kortooms, Toon” moet intypen en niet "Toon Kortooms”. Verder gaat het zoeken in de geautomatiseerde catalo gus stapsgewijs. Het is een vraaggesprek tussen u en de computer, waarbij u steeds een stapje dichter bij het ge zochte komt. Als het goed is, staat aan het begin "Welkom” op scherm. Als dat niet zo is, drukt u het cijfer 0 in en <L. TER>. Dan volgt de eerste van een rijtje vragen. Het ant woord kan een cijfer zijn, corresponderend met het ant woord naar keuze, maar kan ook één of meerdere woor den zijn (bijv, een titel of schrijver). Het voert te ver om hier elke stap te beschrijven. Maar als u de aanwijzingen op het scherm volgt, komt u uiteindelijk bij de gezochte titel. In de catalogus kunt u zien welke vestiging van de bibliotheek het boek heeft, waar het moet staan en of het boek in de kast staat. U hoeft dus niet voor niets naar de kast te lopen. Komt u er niet uit, vraagt u dan gerust om hulp aan een medewerker. Is het te druk? Kom dan eens op een rusti ger tijdstip terug. In de bibliotheek aan het Koningsplein kunt u bovendien elke middag om 14.00 uur terecht een rondleiding. U kunt dan vragen om extra uitleg de geautomatiseerde catalogus. Veel succes bij het den van uw weg in de computer. Als alles volgens plan verloopt, zal het ’Zorg op maat’-experiment vol gend jaar na de zomervakantie star ten in de omgeving van de Generaal Smutslaan (Lidwinaparochie). De be geleiding is door de gemeente in handen gegeven van voormalig SBT- medewerker André Walraven, met assistentie van Alard Govers. Beiden werken voor het Consulentschap Sa menlevingsopbouw (CSO), een ad viesbureau in Den Haag. Het CSO brengt voor dit project ge sprekken op gang tussen alle instel lingen die zorg op maat kunnen bie den, zoals de SBT, gezinszorg, wijk verpleging, verzorgings- en ver pleegtehuizen, huisartsen, vrijwilli- gerscentrale en woningbouwvereni gingen. Waslijst Een hele waslijst aan instellingen, die op hun manier allemaal wel iets aan ouderen te bieden hebben. Probleem is dat ze allemaal aan uiteenlopende regels gebonden zijn en hun geld uit verschillende potjes krijgen van rijk, provincie of gemeente. Wethouder Anke van Blerck-Woerd- man (sociale zaken en gezondheids zorg) is enthousiast over het project: "Dit versta ik onder sociale vernieu- In buurthuis Soekmekaar aan de Gen. Kockstraat 2A zijn tal van aktiviteiten voor ouderen. Elke dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur is er een ontmoetingsmiddag. Elke derde donderdag van de maand kan er vanaf 14.00 uur bingo gespeeld worden (alleen in december is het een week eerder, op de twaalfde). Op vrijdag 20 december is er een kerstmiddag voor ouderen. Het lichaam fit houden kan ook in Soekmekaar: op dins dag of vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur is er Beter Bewe gen voor Ouderen. Op vrijdagen van 10.00 tot 11.00 uur kunt u er yogalessen volgen. Informatie: tel. 431628. Op donderdag 28 november om 14.00 uur bezoekt Sint Nicolaas het trefpunt De Reit. Wie weet neemt hij wat voor u mee. Adres: Westertorenlaan 4. De Volksdansgroep St. Maarten 55+ organiseert op dinsdag 3 december een gratis sinterklaasfeest voor le den, oud-leden en belangstellenden. De middag die om 13.30 uur begint, wordt gehouden in de St. Maarten school, Prof. Verbernelaan 5. s in 1991. rMAALrüPE/4-L--

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11