Gemeentepagina Speelplaatsen niet alleen domein van spelende kinderen Arbeidsmarktonderzoek Midden-Brabant Staan alle Tilburgs V brochure? ee kinderopvangcentra in de nieuwe MILIEUJOURNAAL Scholen leiden jaarlijks veel schade door vandalisme Commissie vergaderingen Hinderwet MA WO WNM verzamelt natuur- en milieuwensen Project Anti- Vandalisme Chemocar in Burgemeesters/ Generaalsbuurt en St. Anna BURGEMEESTERS/ GENERAALSBUURT EN ST. ANNA BU Dl Zweedse klas wil in Engels schrijven met Tilburgse klas Gei Spoi Op dond Sportcon nerplein uur. DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 november 1991 - pagina 8 DE TILBUR Samenstelling afdeling Concerncommunicatie van de Gemeente Tilburg, Stadhuisplein 130,5038 TC Tilburg, 013-429204 oni- zal 0 LAARVEtO WEST RINGBAAN ZUID 18b, telefoon: van t enewoi meter ho< >eken- jenlijs* Voor meer bellen. Het 013-434977 HUISWE Het huiswe aktiviteiter ar/ lers lertjes Het projek - buitenlan MBO-niv - (jong) vo (schakelk deelgebie vijzelen. - allochton studie t.g niet over bieden. Na leging krijgt u hem me teen weer mee terug naar huis. wspeel avonds jn. Dc 3gen. Mi rnielir— Mensen d daarmee tenvergoe blieke We 09.00 tot 1 Gemeens daad mee Let op: F capten» i hierover I telefoonr klaar bij f Binnen het 1. individw maximal 2. leren om vrijdagn docenter 1 Op het S| recht met dies en u scholen e finan- van van- t zo. De niet len wer als eron beel nenden om melden, het opzetten van een goea registratiesysteem, verwijzing van vandalen naar Buro Halt, goede voorlichting, onderwijsprojecten en 1 ook bouwkundige maatre- Om te beginnen wat cijfertjes: tot nu toe heeft het vandalisme in Til- rg dit jaar al een schade van gulden opgeleverd. En iten we alleen nog maar vandalisme op en rond Eigenlijk nog een mee- ant in ’90 was de schade t 263.000 gulden en in die bedragen mlijk hoger, t de enige, want seren zich niet Commissie A.B. (Algemene Beleidszaken) Op maandag 18 november a.s. om 16.00 uur in het stadhuis (de oude raadszaal) Voorzitter: Wethouder P.A. van Has sel Secretaris: Dhr. mr. A.P.M. van der Linden, tel. 429217 Op de agenda o.a.: - Organisatie-ontwikkelingsproces Bestuursdienst - Nota Strategische Beleidsontwik keling Onder het motto ’voorkomen is be ter dan genezen’ heeft de School begeleidingsdienst Tilburg in sa menwerking met een aantal ande re organisaties het afgelopen jaar hard gewerkt aan een project Anti - vandalisme’ voor de groepen 6 en 8 van het basisonderwijs. Met het project is inmiddels op een aantal scholen geëxperimenteerd en in de tweede helft van november wordt het lespakket officieel ge presenteerd en aan alle scholen aangeboden. Omdat de aanpak van vandalisme niet alleen een zaak is van scholen, maar ook van bijvoorbeeld de ouders, wordt het project begeleid door een uitge breide publiciteitscampagne, on der meer via de Gemeentepagina. Dit keer gaan we in op de aanzien lijke schade die scholen lijden als gevolg van vandalisme. Wie meer over het project wil weten kan bel len met de Schoolbegeleidings dienst Tilburg (013-359455) of met het bureau HALT (013-321321 Bedrijven die overlast (hinder) künnen veroorza Hinderwet een vergunning nodig hebben. Dat meente een hinderwetvergunning moeten aanvr re bestaat uit verschillende stappen: aanvraag or - ontwerpvergunning - vergunning. Bij elke stap gemaakt. De bezwaarmakers krijgen steeds ingediende bezwaren. Aanvraag Stadhuisplein 368 (H-91 -0084) is een hinderwetvergunning aangevraagd voor het oprichten en in >rking hebben van een koffie-kaffee annex café door K’anneke Duco GOtRLESEWEG Burgemeester nen zich li missies ui andere over voorst raad. De commissie doorgaans één keer Deze vergaderingen Bovendien kan doe'1 den een korte spree. indien zij!- van 7^^» alleen goedwillende jeugd er gebruik van maakt, maar dat het ook vanda len aantrekt.” heid in de Engelse taal vergroten en het is nog leuk ook. Als een klas belangstelling heeft, kan via de leerkracht contact op genomen worden met L. Verhiel van de afdeling Onderwijs (tele foon 429295) die over de be treffende informatie beschikt. ;coter en wethouders kun- laten adviseren door com- jit de gemeenteraad, onder over voorstellen aan die commissies vergaderen één keer per maand, zijn openbaar, jor belanghebben- sektijd worden aan gevraagd, indien zij iets willen vertel len over een van de agendapunten. Spreektijd moet vóór de vergadering worden aangevraagd bij de secreta ris van de commissie. De agenda en bijbehorende stukken liggen voor ie dereen ter inzage in het Gemeente lijk Informatiecentrumn (Stadhuis plein 132). Openingstijden: maan dag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. raken, kunnen op grond van de at wil zeggen dat zij bij de ge- /ragen. De normale procedu- am een hinderwetvergunning stap kunnen bezwaren worden een schriftelijke reactie op hun Een nieuwe brochure over kinderop- 12. De Bengelberg vang is in voorbereiding. De Federa- 13. Bereclip tie Kinderopvang Tilburg e.o. en de 14. Binnenstadskresj concernafdeling communicatie van 15. 't Boemeltje de gemeente brengen die samen uit. Doel is informatie te verschaffen 17. Dor over het gemeentelijk beleid en alle 18. Hol opvangmogelijkheden die er in Til- 19. Hur burg zijn bij gesubsidieerde en parti culiere instellingen. Het gaat daarbij om opvang die voor iedereen toe gankelijk is. Dus niet om opvang die aan een bedrijf of instelling gebon den is. De brochure moet zo volledig moge lijk zijn. Om er zeker van te zijn dat geen opvangcentra worden verge ten, volgt hier een lijst van de centra die bij de gemeente bekend zijn. Als uw centrum ontbreekt, dan graag binnen tien dagen een telefoontje naar het Gemeentelij centrum (358575) of de Federatie (367953). Kinderopvangcentra in Tilburg Soort kinderopvang: Kinderdagverblijven: 1Anak Anak 2. Duimelijntje 3. Jip en Janneke 4. Keetje 5. Kiedin 6. Krisj Krasj Kresj 7. Pino 8. Pinotta 9. Toverstaf 10. Willemijntje 11. WipWap Buitenschoolse kinderopvang: 1Anak Anak 2. Toverstaf Gastouderbureau: - Gastouderbureau Peuterspeelzalen: Het Regionaal Bestpur Arbeidsvoor ziening Midden-Brabant heeft in s menwerking met de gemeente burg in maart van dit jaar het Econo misch Instituut Tilburg opdracht ge geven een onderzoek te doen naar de actuele arbeidsmarktontwikke- lingen in Midden-Brabant. Doel van het onderzoek is de arbeidsbureaus in Midden-Brabant informatie en on dersteuning te geven bij de vervul ling van vacatures en de bemidde ling van werkzoekenden. In het ka der van dit onderzoek worden op dit moment een tweetal telefonist. enquêtes gehouden. Het Midden- De Werkgroep Natuurbehoud en Milieubeheer (WNM) Tilburg en omgeving vraagt alle inwoners van Tilburg en de omlig-- meenten om wensen c,=l- bied van natuur en milieu aan haar door te geven. Aan de hand van de binnenkomende reacties stelt de WNM een verlanglijst van 10 wen sen samen, waarmee zij de plaat selijke politici zal benaderen. De Werkgroep Natuurbehoud en Mi lieubeheer verzamelt de wensen in het kader van haar 10-jarig bestaan, burg dat op 26 november aanstaande offi- Ti Ibu r cieel zal worden «gevierd». De WNM gaat ervan uit dat de politici ter gele genheid van dit 10-jarig bestaan graag een van de wensen van het verlanglijstje zullen vervullen. De po- burg dit 123.000 dan prat) over het scholen, valler’, wan maar liefst het verleden waren nog weleens aanzier Verrast? U bent niet veel mensen realist hoeveel schade het vandalisme jaarlijks tot gevolg heeft. En als ze het zich al realiseren, maken ze zich er niet zo druk over. De reke ning gaat toch in de meeste geval len naar de gemeente, zo is hun re denering. Onzin natuurlijk, want indirect krijgen we allemaal de re kening gepresenteerd. ”Als ik over een heel jaar bekijk wat wij aan schade hebben als gevolg van vandalisme, dan is dat al gauw gemiddeld zo’n tweehonderd tot vijf honderd gulden per week'. De speel plaats van de school is ’s avonds vaak het domein van jongeren. Daar hebikop zichzelf niks optegen. Maar het resulteert vaak in vernielingen. Dat varieert van kapotte bierflesjes tot vernielde lichtkoepels tot zelfs een opgeblazen kunstwerk.” De heer T.v.d. List, directeur van de bijzonde re basisschool De Schakel in Tilburg Noord kijkt er nauwelijks meer van op en datzelfde geldt voor veel van zijn collega’s. Want het geschetste beeld is zeker niet uniek Hoewel het ver- Schoolspeelplaatsen hebben in veel gevallen ook een sociale functie voor buurten. Helaas zijn ze echter schiltvanwijktotwijk, worden alleTil- niet altijd alleen het domein van spelende kinderen (foto: MultiVision Partners) burgse scholen met de regelmaat van de klok geconfronteerd met de gevolgen van vandalisme. Niet verzekerd Veel mensen denken dat sc wel verzekerd zijn voor de ciële schade als gevolg vi dalisme. Dat is dus niet scholen draaien er weliswaar zelf voor op, maar de schade moet wel betaald worden. Dat gebeurt door de gemeente, die daarvoor op haar beurt weer een vergoe ding krijgt van het rijk. En ook de gemeente is maar ten dele verze kerd. Deheer J.v.d.Sanden, mede werker materiële zaken van de meentelijke afdeling ”De gemeente heeft verzekering tegen bri op scholen. Een verzeker gen alle gevolgen van vanda., zou veel te kostbaar worden.’ Het Onderwijsbureau Midden Bra bant, dat best- scholen op allerlei gebied onder steunt, adviseert onder meer in de 'subsidiemogelijkheden die een school heeft op het gebied van van dalismebestrijding. De heer iL.v.d.Poel, hoofd algemene zaken van het onderwijsbureau: ’’Vaak gaat spet het daarbij om de aanpassing van maa schoolgebouwen. Het probleem is bijve dat scholen in het verleden vrij open gebouwd werden. De gedachte daarachter was dat scholen onder deel uit moesten maken van een buurt en bijvoorbeeld ook buiten de schooltijden als speelplaats voor de cent jeugd moesten kunnen dienen. Een Een prima gedachte natuurlijk. Maar het bleem, dat is wat de gemeen probleem vandaag de dag is dat niet staat. Dhr. v.d.Sanden: ”M< Een Zweedse onderwijzeres heeft de gemeente Tilburg laten weten graag samen met haar klas van twaalfjarige kinderen een brief wisseling te willen opzetten met een klas kinderen van overeen komstige leeftijd in Tilburg. Beide groepen kunnen dan hun vaardig- litici zullen, evenals de indieners van 1NM) Tilburg en de wensen, uitgenodigd worden voor jt alle inwoners een milieumarkt op 26 november, al- iggende ge- waar zij hun cadeau kunnen aanbie- op het ge- den. De wensen dje worden doorgege ven, kunnen een leidraad gaan vor men voor de activiteiten die de WNM in de komende tijd gaat ondernemen. Mensen die wensen hebben voor het jubileumverlangiijstje van de WNM, kunnen die tot 20 november aan staande doorgeven aan: WNM Til burg e.o., Postbus 3056, 5003 DB ..lüurg. Voor meer informatie kunt u bellen met: Elly Janmaat, tel. 013-557539; Paul van Rijswijk, tel. 013-364319; Herman Sips, tel. 013-321125; Gerry van Veen, tel. 013-347730. De Chemocar is volgende week in de Burgemeesters/Generaalsbuurt en in St. Anna om het chemisch afval huis-aan-huis op te halen.In welk deel van de wijken de chemocar re spectievelijk op maandag, dinsdag en woensdag te vinden is, staat op bijgaand kaartje. Als het geluidssig naal klinkt in uw buurt, kunt u de che- mosafe met geopend deksel aan- Eri wer VOF. De aanvraag ligt van 15 november 1991 tot en met 14 december 1991 ter in zage bij de Milieudienst in het stadhuis (Stadhuisplein 130): elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en bovendien op dinsdag van 18.00 tot 21.00 uur. Men kan hierook uitleg krijgen overde aanvraag. Schriftelijke bezwaren kuri- nen tot 15 december 1991 worden ingediend. In een aparte brief kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. (Tijdens een openbare zitting op 4 december 1991 om 10.00 uur bij de Mi lieudienst kunnen mondeling bezwaren worden gemaakt. Bovendien is het dan mogelijk van gedachten te wisselen met de gemeente en de aanvrager.) Schriftelijke bezwaren moeten worden gericht aan burgemeester en wethou ders van Tilburg. Deze brief moet worden gestuurd naar de directeur van de Milieudienst, Stadhuisplein 130,5038 TC Tilburg. Iedereen die bezwaar heeft gemaakt tegen de aanvraag, kan ook later een bezwaar indienen tegen de ontwerpvergunning. Dit geldt ook voor hen die om gegronde redenen niet in staat waren een bezwaartegen de aanvraag in te dienen. brabantse bedrijfsleven wordt bena- sa- derd door het enquêteringsbureau Til- AGB Intomart met vragen omtrent de vacature-ontwikkeling bij deze bedrijven. komen onderwerpt Onderwerpen die o.a. aan de orde de huidige arbeidt, komen betreffen het aantal vacatu- de geënquêteerde, resdatvrijkomtendeopleidings-en waarnaar de werl ervaringseisen die bij deze vacatu- zoek zijn, de wijze res horen. Tevens wordt de bedrij- wordt en de eventL ven iets gevraagd omtrent de wijze ning die men van de waarop nieuw personeel aangewor- beidsbureó.- ven wordt; wordt met name perso- baan wil hebben. 'oek worden op dit neel gezocht via advertenties, via in- Naast naam en telefoonnummer be- eetal telefonische schakeling van uitzendbureaus, via schikken de onderzoeksbureaus informele kanalen of wordt veelvul- niet over verdere persoonlijke infor- dig gebruikgemaakt van de diensten matie van de betrokkenen. van de Middenbrabantse arbeidsbu- Alle informatie die via deze telefoni- reaus? sche enquête verkregen wordt, zal Naast een enquêtering onder bedrij- anoniem verwerkt worden en uit- ven vindt tevens een onderzoek sluitend gebruikt worden voor on plaats onder ingeschreven en re- derzoeksdoeleinden. Hek Directeur T.Clijsen van basis school De Alm in Groenewoud liet vorig jaar een 11/2 meter hoog hekwerk om de school plaatsen. ”We hebben een jaar gehad dat we voor 23.000 gulden schade had den door vandalisme. Na een ei gen anti- vandalismeproject in '89 was dat weliswaar teruggelopen Vanuit ge- tot ongeveer 10.000 gulden, maar matig gewezen op onderwijs: dat was natuurlijk nog veel te veel, controle, zowel va alleen een Nu het hekwerk geplaatst is, is de als van de politie, randschade schade te verwaarlozen. Tot nu ‘ring te- toe zitten we dit jaar pas op 700 dalis worder j Midde ssturen en directies van de gem allerlei gebied onder- scheler seert onder meer in -ïlijkheden die _p het gebied van 1 “"ding. De I iwiM algemene zs "-bureau: ’’Vaak i win wc? 33np3S i ..erken op langere termijn alleen worden met de gevolgen van vanda- alle betrokkenen de schouders lisme, is wel degelijk zinvol. dat zal >nder zetten. Ik denk dan bijvoor- zeker preventief werken. Zeker als seld aan het motiveren van omwo- anderen, zoals bijvoorbeeld de ou- jnden om onregelmatigheden te ders, erbij betrokken worden. Het is len, het opzetten van een goed wel belangrijk om het project een ver- jtratiesysteem, verwijzing van volg te geven in het voortgezet on- falen naar Buro Halt, goede derwijs. De meeste kinderen die zich lichting, onderwijsprojecten en aan vandalisme schuldig maken, zijn uiteraard ook bouwkundige maatre- over het algemeen immers wat ou- gelen.” der. Maar uit preventief oogpunt is het prima om op de basisscholen te Controle beginnen het onderwijs wordt regel- -Op het be|ang van van omwonenden w» politie. De heer van der List van basisschool De Schakel: j te- toe zitten we dit jaar pas op 700 "Met het verdwijnen van de wijk- lisme gulden.” agent is het vandalisme bij ons Die cijfers laten aan duidelijkheid sterk toegenomen. De wijkagent niets te wensen over. Toch kiest kende de jeugd en de buurt en dat J-‘meente er niet voor om alle had zeker effect. Nu rijdt er af en „„..„.an te gaan voorzien van hek- toe wel een politiewagen langs, ken. De heer v.d. Sanden van de af- maar de kans dat er net op dat mo deling onderwijs: ”ln bepaalde ge- ment iets voorvalt is natuurlijk mi- vallen kun je zonder problemen nimaal. Wat vervolgens ontstaat is een hekwerk rond een school zet- een vicieuze cirkel: de politie con- ten. Maar in sommige wijken is de troleert minder, buurtbewoners speelruimte voor kinderen al mini- reageren steeds minderen vanda- laal. De ruimte die er wel is, zoals len worden steeds brutaler. Van /oorbeeld het schoolplein, kun mij mag de wijkagent morgen te- je niet zomaar af gaan sluiten. Bo- rugkomen.” vendien bestaat dan het gevaar Naast concrete maatregelen speelt van verplaatsing van het pro- ook voorlichting een bleem naar andere delen van de belangrijke rol, daar zijn de onder wijk, zoals bijvoorbeeld winkel- wijsmensen het wel over eens. "Een centra.” project als ’Hoezo, stoer?’, waarin •Zw.i integrale aanpak van het pro- kinderen ondermeergeconfronteerd u,--m, dat is wat de gemeente voor- laatrege- 3 van 15. ’tBoemiBitje snuit. 16. Brabbelaar 17. Doremi Holle Bolle Boom .w. i .ummelhonk 20. ’t Hummeltje larbij 21lenie Mienie toe- 22. ’t Keetje 23. Kladderiecföts 24. Knibbel Knabbel Knuisje 25. 't Korfje 26. De Kubus 27. Kwekkertjes 28. ’t Lobbeske 29. Ons Huukske 30. Peuterhofje 31Peutersoosje nen tien dagen een telefoontje 32. Pinokkio ir het Gemeentelijk Informatie- 33. De Rakkers -- -- 34 De Robbf 35. Robert 36. Rommeldam 37. De Schatjes 38. ’t Slingertje 39. De Snorkeltjes 40. Toverhoek 41. Ukkepuk - Windekind (vrije schoolpedago- gie) Goirkestraat 56 telefoon: 436618 Opvangcentra Gehandicapten - Kinderdagverblijf ’t Dijkje: t.b.v. meervoudig gehandicapten, leeftijd 2-18 jaar Nazarethstraat 424024 - Kinderdagverblijf Het Zonnelicht: t.b.v. geestelijk gehandicapten, leef tijd 2,5-16 jaar. Frans Siemerpad 24, telefoon: 671389. cent uitgeschreven werkzor den. Door middel van een vragenlijst die afgenomen wordt door NSS-be- leidsonderzoek en beleidsadvies, komen onderwerpen aan de orde als de huidige arbeidsmarktpositie van de geënquêteerde, het soort banen waarnaar de werkzoekenden op zoek zijn, de wijze waarop gezocht T ?-tuele ondersteu- wijze ning die men van de zijde van het ar- langewor- beidsbureau bij het zoeken naar een me perso- baan wil hebben. ïnties, via in- Naast naam en tek schakeling van uitzendbureaus, via schikt.. w informele kanalen of wordt veelvul- niet r--1 de diensten matie van e arbeidsbu- Alle infon 6HC|Liwi^ vvz liem - >.)d gebruikt derzoeksdoeleinc

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 8