Sportieve uitbreiding Escort met RS2000 ER 200 nieuwe auto's tegen de muur SCHADE? Ga bij Dr. Car te raden! Expansie VW in Azië >TA z MotoRAI 91 groot succes Kit voor Peugeot 106 Oude auto's door Afrika Bus op de vluchtstrook Dr.Car Half miljoen Fiat Ducatos I El€> JBBL I I I I I Rijnlease i.950j- ■■n BR 500.000 Hat Ducato k uTt DE AUTOMAAT - Donderdag 7 november 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1991 - pagina 10 Hen >rkor 14,6o/o 17,2 o/o Zijkant 7,2% C=> - vrijdag D uur Schuin zijkant/achterzijde3,6 C. Over de kop 2,8 °/o 1985 juiste 1987 ïrs. Het liddels TELEFOON 04255-3944 11 voor ran de lieren. ij ons Idelen Itifikaat. Achterzijde 2,3 o/o >UBISHI - 1360 ERNEWEG VAN U.ER Autofabrikanten doen er alles aan om letsel bij een on geval zo veel mogelijk te beperken. Uiteraard wordt dit tijdens botsproeven onderzocht. Met een snelheid van 55 km/u wordt een auto tegen een muur aan gereden. In de ééntiende seconde die deze klap duurt hebben IJDEN ATS EMN mta- jij de jrtieve 106-liefhebber meteen een aggres- Offset 12,3% Frontaal 21% Telefoon 013 -427965 Dijksterhuisstraat 80 Tilburg Botsingsenergie Volkswac gros vani tevreden Ouur .ant srs- rinden we in i Talento, lar ninder “*i voorspoiler, bouwde voor- dorpellijsten 1 is ten üliele- I.6 XL ongeveer 50 sensoren wel 50.000 meetgegevens opge- De echte spoi kan zijn auto ftervte/i x/hi<6’ en hh cutto ep/ i geschieden - nomen over trek- en drukkrachten, versnellings- en ver- tragingswaarden, alsmede zijwaartse verschuivings- krachten. Naast het opslaan van deze gegevens in de computer is er natuurlijk een film gemaakt met 400 tot 1000 afzonderlijke beeldjes per seconde. Standaard is de Escort voorzien van ABS met een elektronische besturing, stuurbekrachtiging en schijfremmen rondom. De lichtme talen wielen zijn bekleed met 195/50 ultra-laagprofiel banden. De uitgebreide specificatie-lijst vermeldt verder centrale vergren deling, elektrische raambedie ning, een voorruit-snelontdooier en een schuif/kanteldak. 30° Schuin voorzijde\ 19 o/o De belangstelling voor de motorfiets heeft een enorme vlucht genomen. De bezoek cijfers bevestigen dit beeld. Gedurende de drie dagen durende publieksmanifesta tie, voorafgegaan door twee dagen voor de detailhandel, werden 84.767 bezoekers ge teld. Dat zijn er bijna 21.000, ofwel 33 procent meer dan tij dens de MotoRai 90. Het is ook het hoogste bezoekers aantal ooit gerealiseerd. Tot nu toe trok het in 1977 gehou den Motorweekend met 75.060 belangstellenden het hoogste aantal bezoekers. Voor de derde maal vond in het kader van de MotoRAI on der het motto: "Amsterdam vanuit het zadel" een Biker- In afwachting van de Ford Escort Cos worth wordt het huidige pro gramma van deze populaire middenklasser uitgebreid met de RS2000. De auto heeft een 2 liter 16-kleppen motor met een fors vermogen en biedt daarnaast een zeer complete standaarduitrusting met onder an dere ABS. De nieuwe Escort RS2000 is de twaalfde Ford die de toevoe- I ging Rally Sport (RS) krijgt, wat voor het eerst werd gebruikt op de 16- klepsRS1600 uit 1970. 140 dummies beschikbaar elk met een waarde tussen de 50.000 en 120.000 DM. Zodoende maakt de >tsen vernielde auto maar een klein s 11 deel van de kosten uit. j'n Het is onterecht te denken dat een Minister Maij-Weggen wil stads en streekbussen bij uitzondering op de vluchtstrook laten rijden. Zij wil hierover geen algemene uit spraak doen. Het toelaten van een bus op de vluchtstrook moet val geval tot geval worden bekeken. De MotoRAI heeft de laatste jaren sterk aan prestige ge wonnen. Dit jaar heeft dat ge leid tot een groot aantal pri meurs op de tentoonstelling. Vrijwel alle merken waren aanwezig met interessant nieuws. De volgende Moto- RAI wordt gehouden in okto ber 1992. De nieuwe Peugeot 106 heeft in zijn eerste weken op de Neder landse markt een forse golf be langstelling over zich heen gekre gen. De meeste dealers hebben het complete modeloverzicht in huis en beschikken ook over de monstratie- auto's. Peugeot biedt de 106-koper meteen de mogelijk heid zijn of haar auto te personali- seren met een uitgebreide reeks accessoires. Een dertig pagina tellende folder die bij de dealer sievere aanblik meegeven met een speciale carrosserie-set. Het is gemaakt uit RIM, een met po- lyurethaan geïnjecteerd composi tiemateriaal dat veerkrachtig is. Vorige maand Hep in de SEVEL- fabriek in het Italiaanse Val di Sangro het 500.000ste exemplaar van de Fiat Ducato van de band. De Ducato is een bestelauto die in samenwerking met PSA ontstond in 1981. Twee jaar eerder besloten beide giganten op dit vlak een sa menwerking aan te gaan. De Peu geot J5 en Citroen C25 hebben zo doende exact dezelfde carrosse- >lks- Naast de Fiat Ducato vii het programma ook de 1 met dezelfde carrosserie maar met een korte wielbasis en minder lange opbouw. Uiteraard kan de Ducato-jeeks in vele varianten be steld worden met en zonder ruiten, verschillende motoren en natuur lijk een chassis-cabine voor alle denkbare opbouwen. Vorig jaar werd de Ducato flink gefacelift, zodat het huidige aantal van een half miljoen ver zal worden over schreden. kan worden afgehaald, meldt de meeste mogelijkheden op het ge bied van wielen, bekledingshoe- zen, sturen, schuifdaken, impe- riaal-systemen, trekhaken, audio- apparatuur, alarminstallaties, ex tra lampen, spatlappen en kinder zitjes. Iedere automobilist vindt er wel iets voor zijn/haar gading tus sen. sparade door Amsterdam plaats. In verband met de enorme belangstelling werd deze tocht dit jaar op de zon dagochtend gehouden. Deze keer namen aan de Bikerspa- rade maar liefst zo'n 2.500 motorrijders uit het gehele land deel. Evenals voor gaande jaren verliep de pa rade vlekkeloos. Uit proeven is inmiddels gebleken dat rijden over de vluchtstrook in de spits enige tijdswinst oplevert voor het openbaar vervoer. Extra verkeersonveiligheid doet zich niet voor, daar de bus een maxi mum snelheid krijgt opgelegd en De minister volgt hier het beleids advies van de projectgroep Opti- maliseringsprojecten van Verkeer en Waterstaat, waarin belang- Volkswagen -wil de verkoop van VW-Audi modellen in Japan tot 1995 hebben verdubbeld tot onge veer 100.000 stuks per jaar en te vens de produktie in de Volksre publiek China aanzienlijk gaan uitbreiden. Dit maakte bestuurs voorzitter C.H. Hahn bekend aan de vooravond van de Tokyo Motor Show. Om de aanwezigheid in Ja pan te versterken is het concern onlangs een samenwerkingsver band met Toyota aangegaan waardoor men nu de beschikking heeft over een netwerk van 300 verkooppunten in Japan verdeeld over drie verkoopkanelen: nl. het dealemetwerk van Yanase, de lo kale importeur van VW, het net werk van Audi Nippon en een deel van de dealerorganisatie van Toyota. Voorts gaat Volkswagen in de loop van volgend jaar 27 miljard yen investeren in de bouw van wijzers en cijfers kent. Ford is ge- een woon om in haar sportieve model- vijl len Recaro-stoelen te monteren. De Escort maakt hierop geen uit zondering. De bestuurdersstoel heeft een hoogte- en hoekverstel- ling. Het onderstel van de RS2000 opzichte van zijn tamme famil den aangepast. Zo worden stug gere veren gemonteerd, aange paste schokdempers en een 16- mm stabilisator voor. De voorve- ring is 37 procent stugger afge steld, terwijl de achtevering 21 procent aan souplesse heeft inge leverd. frontale botsing de meeste gewoi den oplevert. Dat twee auto's ove de volledige breedte op elkaar gaan zorgt voor zo'n 21% van de ongevallen waarbij zwaargewor den voorkomen. Verstrekkende gevolgen heeft een botsing waar bij de auto schuin van voren (on der een hoek van zo'n 30 graden door een andere auto wordt ge raakt. Dit komt voor bij 34% van c zwaar gewonden, terwijl de zij waartse botsing goed is voor 24% Daarnaast komt nog in 12% van de gevallen de zogenaamde off set-crash voor, een frontale bot sing, waarbij slechts een deel va de voorkanten elkaar raken. Aar lijdingen van achteren leiden ve minder tot zware gewonden. De Escort RS2000 heeft een krach tig uiterlijk door de uitstulpingen van de motorkap, vijfspaaks licht metalen velgen, de meegespoten achterspoiler en gewijzigde front. In de speciaal gevormde voor bumper zitten clignoteurs en mis tlampen gebroederlijk naast el kaar. De brede koplampunits bie den nu plaats aan dubbele lamp en. r 16-klepper De 2 liter DOHC krachtbron ken nen we al uit de Sierra, maar is nu voorzien van 4 kleppen per cylin der. Met een geregelde drieweg katalysator levert de motor 150 pk bij 6000 tr/min. Het maximale kop pel van 190 Nm wordt bij 4500 tr/ min bereikt, tewijl minimaal 150 Nm al bij 1500 tr/min beschikbaar is. De Escort RS2000 is de eerste voorwielaangedreven Ford met de nieuwe MTX75 versnellings- speciale vluchthavens voor auto's met pech worden gecreeerd. Toch moet het gebruik van de vlucht strook tot uiterste nood worden be perkt en bij wijze van uitzondering worden toegestaan als er sprake is van structurele filevorming en de bus daarvan aanzienlijke hin der ondervindt. In de gegeven si tuatie moeten andere verbeterin gen niet tot de mogelijkheden be horen. een eigen onderdelencentrum en een opslagcentrum voor auto's in de Japanse plaats Toyohashi. Een volgende stap in de Aziati sche strategie van het Volkswa- gen-concemaa is het opzetten van een nieuw samenwerkingsver band in Taiwan. Zo zal onder de naam Ching Chung Motor, waarin VW een belang van 40 procent krijgt, per ultimo 1993 worden begonnen met de bouw van de VW Transporter. Er wordt gestreefd naar een eind-produktie van 300.000 eenheden per jaar. Het is verder de bedoeling dat de joint venture FAW-Volkswagen Automotive in Changchun tegen 1996 jaarlijks 150.000 voertuigen gaat vervaardigen, terwijl in de Shanghai- Volkswagenfabriek tenslotte in het midden van de ja ren negentig eveneens circa 150.000 auto's van de band gaan lopen. (Bron: Rai) bak, die vanaf volgend jaar ook in een lage inwendige weerstand, andere types te vinden zal zijn. De Het interieur van de RS heeft e" bak heeft een lichte bouwwijze, aantal felrode accenten, terwij. kan hoge koppels aan en heeft ook het instrumentarium rode 7.950, - net. 9.950,- 14.950,- 2.950, - Eind 1992 start in Londen de '3rd World Cup', een rit tegen de klok I naar Kaapstad die zal voeren over 18.000 kilometer. De deelne mers krijgen 25 dagen de tijd deze afstand te overbruggen. Er wordt uitsluitend gereden met auto's uit bouwjaren tot en met 1970. In de jaren vijftig werden veel van dit soort rally's georganiseerd, maar door het vertrekken van de Euro peanen uit Afrika Het de politieke I situatie in de betreffende landen niet meer van dit soort monsterrit ten toe. Philip Young, de man ach ter de PireUi Classic Marathon, vond in Sir David Steel een en- I thousiast medestander. Als politi cus wist Steel via het 'Foreign Offi ce' veel deuren te openen, rr resultaat dat de stortvlag in vember 1992 zal vallen. Speciaal voor deze rit is het Peu geot Classic Rally Team Neder land opgericht. Dit team zal aan de start verschijnen met een 203, igen stelt zich net als het i de auto-fabrikanten niet i met frontale en offset crashes. Er worden ook andere aanrijdingen nagebootst zoals on der verschillende schuine hoeken, zijwaartse botsingen en over de kop slaan. Deze testen 1 1 met dummies, maar ook schillende beladingssituc een zogenaamde bumpertest wordt niet harder gereden dan 4 tot 8 km/u. Voor de berekening van reparatiekosten, wat bij Duitse verzekeringsmaatschap pijen belangrijk is, wordt 15 km/u gereden. Tussen de 38 en 75 km/u wordt gekeken naar de belasting van inzittenden, autostructuur, weglekken van brandstoffen, inte- rieur-vervormingen en bergings- mogelijkheden. Zo kom je al gauw op 30 soorten crashes voor iedere nieuwe Volk» wagen. JaarHjks gaan er zo'n 200 voertuigen tegen de muur. Uit jaren van onderzoek is vooral gebleken dat een auto het meest gunstige is gebouwd als na een aanrijding de volledige voorkant vernield is, maar de passagiers- kooi volledig in takt is. De bot singsenergie is dan op de manier opgenomen. De illustratie toont de percenta ge's zwaar gewonden die bij 2. genoemde botsingen optreden. Achter het stuur en op de bijrij- dersstoel zitten bij een dergelijke crash dummies die op veel punten het menselijk Uchaam naboot- en zijn voorzien van minstens 1 sensoren. Volkswagen heeft zo' hebbende organisaties verenigd zijn: ANWB, RijkspoHtie, Open baar Ministerie en Verenigd Streekvervoer Nederland. 403 en 404, stuk voor stuk auto's met een rally-historie. De Peu geots zullen het moeten winnen op uithoudingsvermogen onder ex treme omstandigheden. Achter het stuur van de Peugeot 203 vinden we Carl Greif, voorzit ter van de Association Peugeot Hollande met als co-piloot Rudy de Groot. Fred de Boer en Feike Leistra besturen de 403. Het duo heeft race-ervaring en restaure ren oldtimers. Het 404-equipe kun nen we inmiddels tot de veteranen rekenen. John Bekker en Jan van der Heijden hebben al menig maal deelgenomen aan de Pirelli Classic. Het gaat in de '3rd World met als Cup' niet om de individuele pres- i no- tatie, maar om de beste teamre- sultaten. De deelnemende auto's zullen het komende jaar vaak op shows te zien zijn, terwijl er ook enkele oefenrally's op het pro gramma staan. De set bestaat uit epn achterspoiler, uitgebo en achterschermen, c. en een dakspoiler. Met de juiste wielen eronder oogt de 106 met een als een kleine rally-auto. De 4,04 meter lange en 1096 kg zware Escort RS2000 heeft een topnsnelheid van 208 km/u en trekt in 8,6 seconden vanuit stil stand naar de 100 km/u. De nieuweling komt in een druk segment waar hij auto's zal tegen komen als de VW Golf GTi, Opel Astra GSi, Renault 19 16V en Peu geot 309 GTI-16. De Escort moet met zijn complete uitrusting con curreren. Hij staat in de prijshjst voor f.46.490,=. r I L rood Peugeot Classic Rally Team Nederland

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 31