Incontinent 3 met iets om je voor te schamen Informatiemarkt voor ouderen 1 POST SCRIPTUM COLOFON Volksdansfestival 55-plus Feest Indische en Molukse ouderen J Gymnastiek en spel 50+ Toneelmiddag SOON 50-plussers bij De Muze Spellenmiddag Baselaer SBT-folders op cassette Met een boek blaas(problemen) de baas •1991 - pagina 10 Donderdag 7 november 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER ig 9 d. I Drop Oud J.T. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L i i i I I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... >cent van de dementerende i verpleeghuizen is soms of i ver- ientie >1" ohouwbi WO-leids an- in- ujp- ;eraden /ee liter un uling delijk or ken bij piscK sta; Wat meteen op Nieuwe Kerk bi fessionele Op een kraampjes opgesteld, waarachter mensen staan die met folders en an der materiaal ouderen attent maken op wat er voor hen wordt gedaan. Ook ventig proc ouderen in r altijd incontinent. icontinentie, t elkaar kun- Mannen boven 65 i i»»*'<'uppelin- irostaat- liezen Moeite hebben om je plas op te houden of regelmatig druppels of meer urine ’verliezen’: incontinentie is een probleem waar veel ouderen last van hebben. Vaak ook schamen ze zich ervoor en dur ven ze er niet met hun huisarts of zelfs met hun eigen man of vrouw over te praten. Dat is niet nodig, want in bepaalde gevallen is incon tinentie te verhelpen. Daarnaast zijn er ook allerlei middelen om ongewild urineverlies zo op te vangen, dat de omgeving er niets van merkt. Die middelen worden vergoed door ziekenfonds of ver zekering en de Kruisvereniging geeft thuis advies over welk middel het beste werkt. De Thuiszorgwinkel van de Tilburgse Kruisvereniging: discreet advies bij incontinentieproblemen (foto: Geert van Loon) De overheid heeft steeds vaker de neiging om wat niet mag, maar toch gedaan wordt, te le galiseren. Daar moest ik aan denken, toen ik wat las over de nieuwe verkeersregels. Daarin is een aantal zaken veranderd, om dat de mensen de regels toch al overtraden. Als ik dus doordenk, zal binnen kort zonder licht en op de trot toirs rijden en geen voorrang ge ven worden goedgekeurd. Mis schien wordt zelfs het ontduiken van de belasting wel goedgevon den in de toekomst! j de Lan- icontinenten, Bosch; jpvalt als je de drukke binnenloopt, is de pro- opzet van deze Info-markt. logische manier zijn de opgesteld, staan die met f leder jaar wordt in de Nieuwe Kerk In Amsterdam een informatiemarkt van twee dagen voor ouderen gehouden. Deze keer ging de redactie van de Se- niorenwijzer er kijken en vergeleek wat Amsterdam en Tilburg voor oude ren doen. Oorzaken Er zijn allerlei oorzaken voor inconti nentie. Bij vrouwen heeft het vaak te maken met hoe het lichaam gebouwd is, de anatomie. Als ze last van een verzakking krijgen, kan dat tot tijde lijke incontinentie leiden. Een andere mogelijkheid is dat de blaasspier ver slapt. Ook het gebruik van medicijnen of be straling van het onderlichaam kan tij- ingewild urineverlies veroorza- mannen en vrouwen. Een ty pisch mannenprobleem is dat de pro staat op latere leeftijd groter kan wor den, waardoor de blaas overloopt en urinedruppels het lichaam automa tisch verlaten. Incontinentie kan ook het gevolg zijn van geestelijke ziekte: ongeveer ze- Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio- renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. In zenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Ik heb de Emmapassage nog niet van binnen gezien. Maar mijn nieuwsgierigheid naar het ’kernwinkelapparaat’ aan de ’bovenkant van de markt’ is door de media danig geprikkeld. Zo heb ik gelzen dat tweehonderd zaken die wel wilden, niet goed genoeg waren voor een winkel in de Emmapassage. Er zijn nog vijf plaatsen beschikbaar: daar heeft men dus vijftig kanidaten voor nodig. Ze zijn daar dus erg selec tief. Maar ja, wat wilt u eigenlijk. Voor Emma is alleen het beste goed genoeg. Het is dus wel zeker dat ik ga kijken in een van de meest luxueuze win kelpassages van Nederland. Kijken, maar niet kopen. Want wat daar met ingetogen chic geboden wordt aan klassieke, moderne, sportieve, dynamische, modische, gerenommeerde, alternatieve, stijlvolle en klantvriendelijke creaties zal ik wel nooit kunnen betalen. Recreatief winkelen’, dat kan misschien nog net. Met een kopje koffie en lunch- tussendoortje, maar wel even kijken wat dat kost. En schoenen met profielzolen aan, want de vloer schijnt flink glad te zijn. Huisarts Incontinentie is natuurlijk lastig. Maar je ervoor schamen hoeft niet, omdat het een ongemak is dat je overkomt, net als bij die vele andere mensen. En er valt wat aan te doen. Belangrijk is niet zelf te zeggen van welke vorm het is. Raadpleeg altijd de huisarts, want het kan ook een combinatie van schillende vormen van incontine zijn. Een handige tip is in elk geval gemak kelijke kleding te dragen, zodat het niet minuten duurt voor je daadwerke lijk van het toilet gebruik kunt maken. Daarnaast is het verstandig gewend te raken aan regelmatig toiletbezoek: aangeraden wordt dat vier of vijf keer per dag te doen. En het is verstandig eraan te denken dat je met koud weer wat vaker ’moet’ dan normaal. Onder begeleiding van een arts of (wijk-)verpleegkundige kan er ook aan ’blaastraining’ worden gedaan: zo kan het aantal urinelozingen van vele ke ren per dag teruggebracht worden tot een keer of zes. Ook hebben nogal wat mensen baat bij het onder des kundige begeleiding trainen van de bekkenbodemspieren. Die zijn vaak Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. is er veel aandacht voor wat ouderen zelf nog kunnen doen. Zo is er zelfs een uitzendbureau voor mensen die na hun vijfenzestigste nog graag be taald willen werken. Ook de noratissen zijn vertegenwoor digd en geven voorlichting over aller lei zaken die voor ouderen belangrijk zijn. Verder is er informatie te krijgen over educatie en creatieve bezighe den. Incontinentie is een lichamelijk onge mak, dat in alle leeftijdsgroepén voor komt. In Nederland hebben ruim 750.000 mensen er last van, dus een op de twintig. Incontinentie komt va ker voor bij vrouwen dan bij mannen en de kans op het ongemak neemt toe, naarmate je ouder wordt. Er zijn ook mensen die moeite hebben hun ontlasting op te houden, maar urine- incontinentie komt het meest voor (in 95 procent van de gevallen). Op zondag 10 november vindt in Schouwburg Tilburg voor de zevende maal het volksdansfestival voor ouderen plaats. Dat dit reeds de zevende keer is, bewijst dat er een traditie is ontstaan, die in een behoefte voorziet. Elk jaar zijn er zo’n 700 ouderen, die bezit nemen van de schouwburg om zich onder leiding van een aantal ervaren MBVO-leidsters over te geven aan het volksdansen. Ter afwisseling is er zondag een demonstratie-programma door Nos Caribe en Maroesjka, terwijl het duo Casnic volks muziek ten gehore brengt. Ook wordt er een demonstratie gegeven door een groep ouderen. 55-plussers maar ook jongeren zijn van harte welkom. De schouwburg opent zijn deuren om 10.00 uur; tot 11.00 uur is er gelegenheid voor het kopje koffie of thee dat in de toe gangsprijs van ƒ10,- is inbegrepen. Inlichtingen telefonisch rond etenstijd op nummer 013-671266 of 013-672068. Vormen Er zijn drie soorten van in< die ook in combinatie met nen voorkomen. M- jaar hebben vooral last van drupr continentie als gevolg van pros vergroting. Druppels urine verli kan ook gebeuren, als het afsluitme- chanisme van de blaas niet goed of helemaal niet meer werkt. Inspanningsincontinentie wordt bij vrouwen vaak veroorzaakt door ver zakkingen. Als het lichaam zich in spant, zoals bij hoesten, lachen of iets optillen, wordt de druk in de buik en dus op de blaas hoger. Daarbij gaat de urine in scheutjes naar buiten. Het niet kunnen stoppen van de nei ging om te gaan plassen heet aan- drangincontinentie. Bij dit ongewild urineverlies trekt zich vaak de blaas spier samen. Je voelt het wel aanko men, maar de afstand naar het toilet is meestal te groot. Meer informatie is te krijgen bij de Til burgse Kruisvereniging, Lage Witsie- baan 2a, 5042 DA Tilburg; tel. 013- 636620. Informatie is ook te krijgen bij i delijke Vereniging Inconti Postbus 3440, 5203 DK Den tel. 073-122822. ontspannen >rdt salonmu- een orkest van er koffie of thee Kent u iemand die last heeft van ongewild urineverlies? Nee? toch lijdt 1 op 20 Nederlanders hieraan. Maar er wordt nog steeds niet gemakkelijk over gepraat. Gelukkig verschijnt er de laatste tijd meer informatie over incontinentie. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u daaruit een selec tie, bijvoorbeeld het boek ’Als het gaat om incontinentie", uitgegeven op initiatief van Ancilla BV en de Provinciale Kruisverenigingen Noord-Holland. Hierin worden diverse as pecten van incontinentie behandeld, van medische informa tie en opvangmogelijkheden tot vergoedingen. De schrijvers richten zich met name op hulpverleners, maar het boek is ook interessant voor de leek die vooral technische informatie zoekt. Wat praktischer is het boekje ’Leven met incontinentie’ sa mengesteld door Helen Goote. Hierin komen naast techni sche ook persoonlijke aspecten aan bod. Het is bedoeld om incontinente mensen in staat te stellen zichzelf te helpen. "Ophouden met ophouden" is een videoband van 31 minu ten over leven met incontinentie. De documentaire wordt ge presenteerd door Dieuwertje Blok. Deze videoband staat op het Koningsplein tussen de gewone studieboeken in. Kunt u deze of andere titels niet vinden, vraagt u dan gerust op hulp. Salonmuziek Wat opvalt is de rustige, sfeer op de markt. Er wor ziek gespeeld door ouderen en men kan .kopen voor een lage prijs. In vergelijking met Tilburg valt in de eerste plaats op dat zo’n informatie markt in onze stad niet bestaat. Verder kom je er zaken tegen die in Tilburg niet of heel anders zijn geregeld. Zo is er in Amsterdam een democratisch gekozen Seniorenraad, een goed wer kend verband van ouderenbonden, de Cosbo, die ook optreedt als gespreks partner van de gemeente. Daarnaast vallen praktische zaken op zoals een Inbraak Preventie Centrum. Dit centrum geeft informatie over het beveiligen van woningen tegen in braak. Voor mensen met een laag in komen is het in de hoofdstad zelfs mo gelijk om tegen materiaalkosten en een geringe vergoeding stevig hang en sluitwerk te laten aanbrengen. Het belangrijkste van alles is natuurlijk het bestaan van zo’n Info-markt. Hier door krijgen de ouderen de gelegen heid om op één plaats alle informatie te krijgen die voor hen interessant is. Daarbij kunnen allerlei organisaties zich manifesteren en zo een betere bekendheid geven aan hun activitei ten voorouderen. Daarom alleen al verdient een initiatief als deze Info-markt ook navolging in een stad als Tilburg. Wie neemt hier het voortouw: de samenwerkende ouderenbonden, de SBT, de Senio renraad of de gemeente? verslapt door verzakkingen of ouder dom en kunnen door oefening hun taak weer goed gaan vervullen. Mensen met incontinentie hebben vaak de neiging minder te gaan drin ken. Met name ouderen moeten er voor zorgen dat het vochtgehalte van het lichaam op peil blijft, omdat ders uitdroging, nierafwijkingen, ii. fecties aan de urinewegen of verstop pingen kunnen ontstaan. Aanger wordt dan ook per dag een a twe< te drinken. Middelen Training en/of jezelf aanwennen op bepaalde tijden te gaan, is niet altijd afdoende. In een enkel geval helpen medicijnen tegen incontinentie en soms kan het ongemak worden ver holpen door een operatie. Maar in negentig procent van de ge vallen zijn mensen die last hebben van ongewild urineverlies aangewezen op opvangmiddelen. Voor mannen be staan catheters die aan een soort con doom bevestigd zijn. Het meest ge bruikt -zeker bij vrouwen- is modern verbandmateriaal. Dat kan variëren van een soort maandverband tot luiers. Voordeel daarvan is dat je het na gebruik kunt weggooien. Daar naast hebben fabrikanten en hulpver leners de laatste jaren veel aandacht aan de ontwikkeling van deze mid delen besteed: ze nemen het vocht steeds beter op en zijn zo dun, dat ze onopvallend gedragen kunnen wor den. Zaterdag 9 november organiseert De Zonnehof een Kumpu- lanfeestdag in zalencentrum "Den Bogaard” te Moergestel. Om 16.00 uur begint het feest. Tussen 17 en 19 uur kunt u zich laten verwennen in Rumah Makan Ketjil waar Zus en Leen de fijnste maaltijden zullen verzorgen. De maaltijden worden ook nog geserveerd door medewerkers in traditio nele klederdracht. Er zullen kleine toko’s aanwezig zijn en een echte Pasar Rombeng. Verder worden de handenarbei- dresultaten van de Kumpulandeelnemers getoond en tevens te koop gesteld. Vanaf 19.30 u. begint het avondprogramma met ondersteuning van de band Shamrock uit Tilburg o.l.v. Jan Samuels. Kumpulandeelnemers verzorgen optredens. De één zingt, de ander danst of maakt zelf muziek. Van 22.30 tot 01.30 uur is er gelegenheid om te dansen. Toegangsprijs voor de hele dag 10,- p.p. voor kinderen tot 12 jaar ƒ5,-. Het doel van de feestavond is om geld bijelkaar te krijgen voor noodzakelijke aanpassingen in de Kumpulanruimte van "Zonnehof”. Met name de kookfaciliteiten zijn destijds inge richt en aangepast op 20 deelnemers terwijl er nu 50 vaste deelnemers zijn. Elke maandag is er de gelegenheid deel te nemen aan gym nastiek en spel voor 50- en 60- jarigen. Een soortgelijke acti viteit bestaat al 3 jaar in Tilburg Noord. De overweldigende belangstelling voor deze activiteit, elke week ongeveer 100 deelnemers, bracht B.O.T.S. (Bureau Ondersteuning Til burgse Sport) en SBT (stichting voor gecoördineerd oude renwerk) ertoe om een zelfde activiteit in het centrum van Til burg te starten. Want gezond ouder worden, doe je door in beweging te blijven I Wanneer u lange tijd niets aan sport heeft gedaan of als u twijfelt aan uw gezondheid, neem dan contact op met uw huisarts. In de meeste gevallen zal blijken dat u gewoon aan deze activiteit kunt deelnemen. De inhoud van de les wordt afgestemd op de behoefte en het nivo van de groep. Er wor den diverse gymnastieksport en spelvormen op recreatieve wijze beoefend. De lessen worden gegeven door gediplo meerde vakkrachten in sportzaal Oude Dijk, Oude Dijk 9, op maandagmiddag van 15.15 tot 16.15 uur. Informatie en aan melding: het steunpunt van SBT bij dienstencentrum "De Garsthof” tel. 435422. Ook kunt u tijdens de les een kijkje ko men nemen of eenmaal aan een gratis proefles deelnemen. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) presenteren hun jaarlijkse toneelmiddag op woensdag 13 november om 14.00 uur in ’t Wit Paardje, Lijnsheike 8. Oude rentoneelgroep de Reit brengt dan het nieuwe toneelstuk "Het familiefortuin” voor het voetlicht. SOON verwacht grote belangstelling; kom daarom op tijd. De entreeprijs is ƒ1,50 in clusief een kopje koffie of thee. Waarschijnlijk zijn er in Tilburg honderden mensen van 50 jaar en ouder die ooit aan toneel gedaan hebben. Theater werkplaats De Muze denkt dat er vast nog wel een stuk of acht zijn die het leuk vinden om de draad weer op te pakken. Voor hen heeft De Muze een aanbod: improvisatietoneel. Vijf maanden lang, iedere donderdagmiddag van 13.45 tot 15.45 uur. Dat zijn 20 middagen waar het plezier voorop staat. Niet het keurslijf van een stuk met vastgelegde rollen, maar im proviseren onder deskundige leiding, totdat er een stuk ont staat dat op het lijf geschreven is. Zin om het eens te probe ren? Bel dan De Muze, tel. 013-369104. De activiteitencommissie van Groeseind-Hoefstraat organi seert weer de jaarlijkse spellenmiddag. Deze vindt plaats op dinsdag 12 november vanaf 14.00 uur. Entree ƒ2,50 incl. een kop koffie. Adres: Baselaer, Hoefstraat 175. Op die middag kan men meedoen aan de volgende spelen: sjoelen, vogel- pik, bussengooien, hoger lagerspel, beertje prik, dobbelen en een vraag- en antwoordspel. De nieuwe folders van de SBT zijn nu ook op geluidscassette beschikbaar voor blinden en slechtzienden. De folders gaan over ouderen financiën, voeding, educatie, tijdsbesteding, ouder worden, zelfstandigheid, gezondheid en de SBT. De cassette is gratis te bestellen bij de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek, afdeling Klantencontact; tel. 070-3211211 onder vermelding van SBT-folders. Kosteloos Wie bij incontinentie aangewezen is op opvangmiddelen, hoeft daar geen geld aan kwijt te zijn. Verzekerings maatschappijen en ziekenfondsen vergoeden alles. Er is natuurlijk wel een recept van de huisarts nodig. Met dat recept kunt u niet alleen naar de apotheek gaan, maar ook naar de Tilburgse Kruisvereniging. Die heeft bij de ontwikkeling van een eigen merk incontinentiemateriaal van het kruiswerk een voortrekkersrol vervuld. Voordeel van de Kruisvereniging bo ven de apotheek is, dat mensen met incontinentieproblemen door mede werkers van de Kruisvereniging thuis bezocht worden en zo dus op hun ge mak deskundig advies krijgen. Ook kunnen monsterpakketjes uitgepro beerd worden, om te zien welk mate riaal het best werkt. Als daarna het in continentiemateriaal op dreigt te ra ken, kan het bijbesteld worden via een speciaal 06-nummer van de Kruisvere niging. De bestelling wordt daarna in een neutrale verpakking thuis afgele verd. Het recept van de huisarts hoeft maar een keer per jaar vernieuwd te worden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11