41 HALVE PRIJS f- *4' I p fill Keuken-Show xeiMi Zeepbel Rekeningcommissie: onderzoek r,-'- naar automatisering gemeente RG 41 Emma Passage geopend 5 halen, 4 betalen De textiel voorbij Hotel Ibis Zondag schaken in het centrum Oplage94.600 ex. I Sola cassettes voor de] V Os Q 'w"*1 BER 7 Waterspaarbus bij TWM I keukensuper TILBURG De Tilburgse Koerier Sint Nicolaas PUZZEL Van Lieshout sola ssr® Voor sfeer in huis en hofy Kom dan nu naar onze grote - ft 991 - pagina 12 De Koerier JAARGANG 3 Zie bijlage Rit Igens mssie nc ’’Water, het wonder uit de kraan”. ke ns 3n at at te, n- v,)<*r/»y Ije je. ze IE Dhr/Mw ).00-18.00 uur ekend) WEEKENDRECLAME: SLECHTS 3 DAGEN DE ARTIKELEN STAAN VOOR U KLAAR IN: Dr. Hub van Doornweg 105, Tilburg Cécile van Berkel (foto: Geert van Loon) 1987 1988 1988 1982 1985 1985 1987 1985 1987 1985 1988 1986 1988 Donderdag 24 oktober 1991 35e jaargang nr. 1730 BON Piusplein 44 015-424016 Vrijdag en zaterdag BOSVRUCHTEN VLAAITJES DE TEXTIEL VOORBIJ verschijnt 9 november bij Boekhandel Gianotten op reentelijk rs en de In ons nummer van volgende week. >pavond Uw warme bakker Ruim 100 par broodaangevend Hoefstraat 151 Oeriesestraat 211a pag. 3 pag. 5 pag. 5 jag.6/7 pag. 9 Ondergetekende besteltex. De Textiel Voorbij tegen intekenprijs van 29,90 Straat Postcode:Woonplaats: Datum Handtekening: O komt bestelling na bericht afhalen O wenst toezending per post (verzendkosten worden SPECIALE VERKOOPDAGEN (DONDERDAG KOOPAVOND): 24 okt. 12.00 - 21.00 uur. 25 okt. 12.00 -17.00 uur. 26 okt. 10.00 -16.00 uur. Zaterdag RLAD. Toet Cans Kross- die van a Waterspaarbus op 31 oktober bij TWM. 'O SK,F” transportwielen ttlburq jules ver new De Emma Passage, het nieuwste winkelcentrum van Tilburg, is sinds vandaag geopend voor het publiek. Het hoogwaardig bouwkundig project vormt een be langrijke schakel tussen de bekende Tilburgse winkelstraten. De luxe overdekte winkelstraat is ruim opgezet, waardoor het extra gezellig en comfortabel winkelen is in de Emma Passage, (foto: MultiVision Partners) GEWOON DE GOEDKOOPSTE Alles tegen afhaalprijzen. Alleen week- endverkoop. Do, vr, za. Leenheren straat 120 (zijstraat ringbaan zuid). i Het wel en wee van Tilburgse J oud-textielarbeiders in de jaren 1980-1990 gen over de vraag of de aumu» wel of niet goed verloopt”, zf kei. ’’Automatisering is een uv beheersingsinstrument voor het telijk apparaat, maar kost giganti geld.” Met het Gemeentelijk Autc ringsplan is van 1991 tot en met 1 naar schatting 44 miljoen gemoeid. Volgens Van Berkel en de rest van de commissie moet er duidelijkheid over dit soort kwesties komen. ”De gegevens over afspraken over ondersteuning door RLAD zijn niet optimaal”, aldus Van Berkel. Daarnaast wil de commissie te weten komen in hoeverre de bestaande en de door RLAD ingebrachte compu tersystemen op elkaar afgestemd zijn. Interim-manager Opheldering wil de rekeningcommissie ook over een interim-manager die vorig jaar werd aangesteld. Over deze t" - kracht, die de gemeente 200.0CC /aren deraadsleden niet j d. ”We hebben het resultaat ”e manager niet gezie- er niets mee geda -,J - Van Berke' De Sola fabriek komt naar u toe. De mooiste bestekken in edelstaal en zwaar verzilverde uitvoering nu met KORTINGEN TOT MEER DAN 50% op de vergelijkbare winkelwaarde! Kookpannen en keukengerei met kortingen tot 70%! PARKEER GARAGE AAN OVERZIJDE Pneumatiek k lilburg jules verneweg 14 tel .O13-321316 t Dit is het motto van een nationale voorlichtingscampagne van de Vereni ging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland (VEWIN). Via deze campagne wil de VEWIN te gemoet komen aan de groeiende vraag van het publiek naar informatie over waterbesparing. Als onderdeel van de voorlichtings campagne hebben de initiatiefnemers besloten om een waterspaarbus in te zetten. Deze waterspaarbus is op 31 oktober aanstaande van 10.00-18.00 uur aanwezig op het parkeerterrein van de N.V. Tilburgsche Waterleiding maatschappij (TWM), Bredaseweg 207 in Tilburg. In de waterspaarbus krijgt het pu bliek voorlichting over de vele moge lijkheden om het waterverbruik te be perken. Er wordt onder andere gede monstreerd hoe die besparing gereali seerd kan worden. Dat gebeurt met ge bruikmaking van bijvoorbeeld kranen met begrenzers en schuimstraalmond- stukken, stortbakken en closetcombi- naties met regelbare spoeling en van douchekoppen die minder water ver bruiken. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle. “iel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdelmg en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur J nr. Eerst enkele voorbeelden van de mensen die uit de textiel zijn ontslagen. Er is een echtpaar dat er met op is achteruitge gaan. De man heeft een baan gevonden via de DSW”En toen ging ik goed ver dienen. Want ge krèègt onregelmatig heidstoeslag als ge avonddienst het, of van de zaterdag of de zondag, en dè komt er dan ammöl bovenop. Het is eigelijk nog steeds hetzelfde, zon dikke tweeduuzend guide netto. En vroeger in de textiel hadde dè nog nie.” Maar dit echtpaar vormt de uitzondering op de re gel dat iedereen in deze groep minder in komen heeft. Getrouwde vrouw Die inkomensdaling treft natuurlijk de genen die geen nieuwe baan hebben ge vonden. Zo bijvoorbeeld een van de stopsters. Bij haar is de inkomensdaling extra groot, omdat zij volgens de toen geldende regelingen als getrouwde vrouw geen recht had op een WWV-uitkering: "De WW was mar een half jaar, geloof ik. Dus ik heb mar een half jaar ge beurd.” Is dat toen een flinke financiële achteruitgang geweest? ”Dè was toch wel rond de vijftienhonderd gulden per maand.” Dit was natuurlijk een heel grote achter uitgang in inkomen. Maar ook anderen zijn er na ontslag flink op achteruitge gaan. Zo bijvoorbeeld een afdelingschef en zijn vrouw. Zij gingen in vier jaar zo’n veertig procent omlaag. Bij een ander echtpaar waarvan de man ook afdelingschef was, was de verminde ring nog groter: Hij: ’’Ja, ge kunt wel zeggen dat het ongeveer tot op de helft terugliep.” Zij: ’’Terwijl ge toch 42 jaar gewerkt het. Wie zal er tegenwoordig van de jeugd 42 jaar werken?*’ Een wever en zijn vrouw vertellen: ’’Moete es kèèke wè ’n end dè ge achterèüt gaot hè. Vier, vèèf- honderd gulden in de rnönd. Dè ’s nie flauw hè!” Een andere man kreeg na het ontslag een baan in een andere industrie, maar ging daar ook minder verdienen: ”Ik had in de textiel een leidende positie en had toentertijd ik geloof 2340 netto. Toen ging ik m dit bedrijf (geen textiel) wer ken in de vol-continudienst, daor kreeg ik toen een salaris van ik dacht vijftien a zestienhonderd gulden, plus een supple- sie van tweehonderd en veertig gulden per maand, maar na een half jaar viel dat terug naar een tientje.” Bij een echtpaar kwam de man, een ma gazijnbediende. na ontslag niet meer aan een andere baan. Toch ging dit echtpaar er financieel niet echt op achteruit, want: "Wij hadden net het minimumloon daar in die fabriek.” En de WW uitkering? ”Dat scheelde niks, dè maakte niks uit. Het gaat er uiteindelijk om wat je netto Pensioen Maar ook de inmiddels gepensioneerden hebben inkomensdalingen ondervonden. ewetj 14 It I O1J 321316 J TUINCENTRUM k Kapt. Hatterasstr. 1, 5015 BB Tilburg, tel. 013-421605 Industrieterrein Loven H Boekhandel Gianotten (Voorheen Hemelpoort) Nieuw adres: Emmapassage 17, Tilburg Tel. (013) 682991, Fax (013) 355962 Zoals het echtpaar waarvan de man na ontslag uit een Tilburgse textielfabriek een baan vond bij een textielbedrijf bui ten de stad. Daar heeft hij gewerkt tot aan zijn VUT. En eind 1989 kregen zij AOW plus een textielpensioen: Agge nou alles bij elkaar holt, dan köorn ik goed per maand aan de 1.650. AOW is 1.530, en daor komt 110 als pensioen bij. En bij de VUT hadden wij 2.075, ik had door m’n drieploegenwerk enzo een goeie VUT-uitkering.” Dit voorbeeld laat al zien hoe laag de textielpensioenen zijn. Dat is ook het ge val bij een ander echtpaar: ”Ja een pen sioentje, ’t is honderd achtentwintig gul den (in de maand; LK) mar daor gao twintig gulden aaf vur de belasting.” En weer een ander echtpaar: "Toen kregen wij een heel laag pensioentje. Nog geen honderd gulden per maand, na drieën veertig jaar werken, kunde daor bij?” Nee, ook niet wat betreft het pensioen van wéér een ander echtpaar, waarvan de man zegt: ”Ik beur mar ëenentachtig gul den pensioen. Ik heb 41 jaor gewerkt. In vergelijking met déze mensen is het pensioen van de man die in een textielbe drijf een ambtelijke functie had nog re delijk te noemen: ”Dat pensioen is bruto 567,25 en daar gaat 79,07 loonbelas ting af en dan hou ik ƒ488,18 per maand over.” Ter gelegenheid van het Inter polis schaaktoernooi organiseert schaakvereniging De Wolstad sa men met de verzekeringsfirma en de gemeente zondag schaakwed strijden in de open lucht Vanaf 11,00 uur kunnen liefhebbers op de Korte Heuvel in de weer met grote stukken op twee dito bor den. Ook in de cafés kan er volop naar mat gestreefd worden. Vanaf 14,00 uur kunnen de hersens op het Piusplein gepij nigd worden bij een of twee grote borden. Afhankelijk van het weer kunnen schakers buiten bij of in Café Cher zich meten met de grootmeesters Van de Wiel en Anderson. Die spelen ieder op maximaal dertig borden simui* taanpartijen. wie daaraan mee wil doen, moet zich voor zaterdag inschrijven bij Café Cher. De rekeningcommissie van de Tilburgse gemeenteraad gaat onderzoeken hoe de automatisering van het gemeenteapparaat de afgelopen drie jaar is verlopen. Dat heeft de commissie maandag besloten. Centraal in het onderzoek staat de rol van de firma RLAD bv, die het computercentrum van de gemeente heeft overgeno men en nu haar diensten aan de gemeente verkoopt. Over financiële en andere af spraken tussen RLAD en de gemeente is al meermalen onduidelijkheid ontstaan. In deze serie kijkt de Tilburgse Koerier vooruit naar de publicatie in no vember van Lou Keune’s boek 'De textiel voorbij’ bij Boekhandel Gianot ten. Het boek gaat over de ervaringen in de jaren tachtig van vierenveer tig mensen die in de wolindustrie gewerkt hebben. Die ervaringen gaan onder anderen over bezuinigen. Want de meesten zijn er in inkomen op achteruit gegaan. Het gaat hier niet alleen om mensen die de sluiting van de bedrijven aan den lijve hebben ervaren. Daarnaast zijn er nog degenen die vóór de sluiting al met pensioen waren gegaan. Scheel betaald En daarbij is het nog maar de vraag of de mensen met een klein textielpensioen daar iets aan hebben. Nogal wat mensen hebben van hun klein pensioen eerder een nadeel dan een voordeel gehad. Dat heeft de textielman, die nu sociaal wer ker is, eens nagegaan: ”Op een gegeven moment ben ik aan het uitrekenen ge weest aan de hand van belastingtabellen en dat soort dingen, wat mensen kwijt waren. Dan praat ik over een paar jaren terug hoor, want nou gaat het niet hele maal meer op. Toen was het zo dat je van een klein pensioentje sowieso eenderde kwijt was aan je extra belasting. Plus: je viel in een hogere tariefgroep voor de ge zinszorg bijvoorbeeld, en aan de andere kant kreeg je geen subsidie en dergelij ke... Als ie vijfhonderd gulden per jaar pensioen nad, dan viel je nog net niet in die belastinggroep. En alles wat je meer beurde aan pensioen, dan moest je al ver in de vijf a zeshonderd gulden per maand pensioen hebben, voordat ie weer op het nivo zat van een kale AOW. Die mensen hebben d’r eigen d’r leven lang scheel be taald en krijgen er geen cent voor terug. Ze kregen alleen een hoop sores extra. En dan kan ik me voorstellen dat je daar bitter van wordt.” Een van deze mensen had zijn pensioen liever in één keer afgekocht. Hij stelde dat ook voor aan het pensioenfonds: ”Wè kan ik daorveur beure? We zulle mar zeggen: vèèfduuzend guide, en gullie höudt oe pensioentjes mar.” Maar dat kon niet volgens dat fonds. Wilt U een keus uit meer dan 100 modellen keukens of keuken-inbouwapparatuur? De Tilburgse voetbalclub Willem II, uitkomend in de ere-divisie van het Nederlands betaald voetbal, had enkele jaren geleden een pri meur. Trainer Piet de Visser werd aangesteld voor het leven en de club haalde de voorpagina’s van de kranten. Mooi, dachten we toen. Eindelijk een organisatie in deze bedrijfstak die van plan is om zijn personeel met enig fatsoen te be handelen. Willem II haalde afgelopen week weer de voorpaginas. De zelfde levenslange arbeidsovereen komst met De Visser werd -welis waar in goede verstandhouding met de betrokkene- ongedaan gemaakt. Jammer, dachten we toen. Weer zo’n club die eerder gemaakte af spraken aan zijn spreekwoordelijke laars lapt. Positieve resultaten worden bin nen de professionele sport en zeker in het betaald voetbal vaak afge wisseld met minder florissante mo menten. Dan hebben we vaak de poppen aan net dansen. De paniek slaat toe. Want wie is verantwoor delijk voor de tegenvallende resul taten? Of wie is verantwoordelijk voor de ’’onwerkbare” situatie die is ontstaan? En zou het allemaal wg wel goed komen? Wie van sport een bedrijf maakt dient er echter rekening mee te houden, dat in de ’’produktie” over wegend de menselijke factor een rol speelt. Door deze grote mense lijke inbreng laat resultaat zich moeilijk voorspellen. Fatsoen in de omgang met mensen is en blijft echter op zijn plaats. Wie dat uit het oog verliest kan beter een ander vak kiezen. Het vak van bellenbla zer is misschien wel geschikt. Per slot van rekening blijkt een (levens lang) arbeidscontract in de profes sionele sport een zeepbel te zijn. twee voorafgaande jaren onvoldoende had beantwoord. Ook onderzocht moet worden hoe fi nanciële afspraken tot stand zijn geko men. Daarbij gaat het met name over het feit dat begin dit jaar bleek dat de ge meente voor de computerdiensten van RLAD een tariefsstijging van acht pro- Eerder dit jaar onderzocht de reke- cent boven de geïndexeerde prijsstijgin- ningcomnussie de gang van zaken rond moest betalen over 1991 èn de totstandkoming van de Emmapassage. over vorig jaar Bovendien schoot de ge- Daarbtj werd stevige kntiek geleverd op meente er door het nieuwe contract meren van het gemeentelijk 500.000,- aan goodwill bij in en moest ze ook over een interim-manager die vong ■--trokken wethouders en de bijna 100.000,- meer aan BTW betalen jaar werd aangesteld. Over deze tijdelijke dan oorspronkelijk gedacht. kracht, die de gemeente 200.000,- kost- Prrwrxs te’ waren <le raadsleden niet geïnfor- r rOCes meerd. ”We hebben het resultaat van het r De rekeningcommissie wil ook bekij- werk van die manager niet gezien en bo- /olgens raadslid Cé- ken hoe het proces van automatisering vendien kan er niets mee gedaan wor- die partij, die ook bij de gemeente verloopt, nu dat door den”, aldus Van Berkel. rekeningcommissie, RLAD verzorgd wordt. Onlangs bleek ”Het onderzoek moet duidelijkheid bren- teden over dat het nieuwe computersysteem dat de gen over de vraag of de automatisering en ge- Welzijnsdienst moet gaan gebruiken na wel of niet goed verloopt”, zegt Van Ber- Die kri- de verhuizing naar het tweede stadskan- kei. ’’Automatisering is een belangrijk niet begin januari beheersingsinstrument voor het gemeen- kan betekenen dat telijk apparaat, maar kost gigantisch veel rond die tijd van de geld.” Met het Gemeentelijk Automatise- Wie voor de extra ringsplan is van 1991 tot en met 1994 nog onduidelijk. “De Textiel Voorbij” behandelt het wel wee van Tik burgse oud-textielarbeiders in de jaren 1980-1990 en werd geschreven door Lou Keune. Wat is er van de textielmensen geworden? Hoe zijn ze de jaren tachtig doorgekomen? In dit boek leest u hun ervaringen; hoe het ze vergaan is en hoe ze de periode na de afbraak be leefd hebben. Deze uitgave is mede gebaseerd op inter views, waarbij de geïnterviewden ruimschoots aan het woord komen in de vorm van dikwijls treffende citaten. 1 Paperback 17 x 24 cm, 196 blz., 20 foto's. De intekenprijs is tot 9 nov. 29,90 daama 34,90. Maak gebruik van het intekenvoordeel en reser veer nu uw exemplaar. De bon kunt u zenden in envelop (zonder postzegel) naar: Boekhandel Gianotten Antwoordnummer 145, 5000 WB Tilburg. LEES VERDER IN DIT NUMMER: Open dag Tilburgse Zorginstellingen Films Hart van Brabant Gemeentenieuwspag.( Kuituur/Amusementpag Seniorenwijzer... pag. 11 Cursussenpag-13 Uit-agendapag. 15 Parochienieuwspag. 17 \Sportpag. 19 __irbij wen het function apparaat, betrokken nvmvuu, gemeenteraad zelf. Financiële afspraken Het riieuwe onderzoek komt er op ver zoek van het CDA. Volgens raadslid Cé- ken hoe het proces van cile van Berkel van die partij, die ook bij de gemeente verloopt, nu deel uitmaakt van de rekeningcommissie, RLAD verzorgd wordt. Onla zijn er nog steeds onduidelijkheden over dat het nieuwe computersysteem hoe afspraken tussen RLAD en ge- Welzijnsdienst moet gaan gebruike" meente tot stand zijn gekomen. Die kri- de verhuizing naar het tweede stadsk tiek had ze ook in januari toen de raad toor waarschijnlijk niet begin jam moest beslissen over de definitieve over- operationeel is. Dat eenkomst met RLAD. Toen zei ze dat de sociale dienst niet wethouder Hans Krosse (PvdA) vragen Besterdring vertrekt, van haar en die van andere fracties de kosten opdraait, is ige k van

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 1