I EL Nieuwe verkeersregels n je sn r Woongroepen: een idee voor ouderen? trum POST SCRIPTUM COLOFON 1 I ped Met een boek in groepsverband Ouderen in De Schans Ledenvergadering Tilburgse Kruisvereniging Homeopatie Dansen in De Garsthof Nieuw gezicht bij SBT er 1991 - pagina 10 Donderdag 24 oktober 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER een i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i JÖÖÖI HET WOORD IS AAN... tzak weg van r prima, J57a )680 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden luidde het m tijdens een iwijzer 1989). ting, aanc Wilt' het reilen kennisma- ieren in lag. Er invang sen zelf willen bepalen wat ze kun nen in het verkeer, zeker als de si tuatie dat toelaat.” Meer informatie over de wijzingin- gen is te lezen in de Koerierbijlage De AutoMaat van vorige week. Na tuurlijk is er een postbus 51-folder en kunt u bellen met VVN in Hilver sum, tel. 035-211441. Gisteren liep ik het postkantoor binnen om wat geld op te ne men. Daar stond een flinke rij voor het loket, dus trok ik mijn stoute schoenen aan en liep weer naar buiten... naar de gi romaat. Ook daar stond een flinke rij, maar die schoot lek ker op. Eindelijk was ik aan de beurt. Na een paar keer draaien en keren wilde automaat mijn pasje inslikken. Maar toen kwam het er op aan: de pinco de! 3...6...7... en een 8, of was het nu een 9? Een 8, dacht ik. Fout, zei de automaat. Dan nog maar eens. De men sen achter me begonnen al on geduldig te worden. 3... 6... 7... en een 9 dan. Fout, zei de automaat weer. En waarschuwde dat bij de vol gende fout mijn pasje doorge slikt zou worden. Ik durfde niet meer en ben maar weer binnen in de lange rij gaan staan. Na twintig minu ten was het dan zover. Ik vulde mijn cheque in, gaf mijn pasje aan de alleraardigste meneer achter het loket. En moest mijn pincode intoetsen. 3...6... 7... ja, wat nu? Ik wist het niet meer. Zonder geld ben ik naar huis gefietst en heb mijn zesde nieuwe pasje met pincode aan gevraagd. De aanvraagformu lieren krijg je gratis toegezon den. Wat een service, hè? Drop Oud VVN dat er op scholen veel aan dacht besteed wordt aan de veran deringen. Van groot belang is dat mensen zelf verantwoordelijkheid nemen in het verkeer. Marjolein Eeninck: "Het zal moeten blijken of mensen daar aan toe zijn. Maar nu al zie je dat men- I Het de S het gec voor in ben ik I jaarlang ’Samen verder’, al drie jaar een vorm van groepswonen voor ouderen g in Eersel (het in en onze twee -1 mijn gezin twdijke politieke '“erken van de iber om omeopatie in tr in het voor u igen. Dhr. in. Gratis Kees en Brien zijn allebei 69 jaar en wonen in een leuke eenge zinswoning aan een van de vele woonerven in Tilburg. Het paar, dat 45 jaar getrouwd is, leeft van de AOW en een klein pensioen. Daar kunnen ze van rondkomen, vooral omdat de huur van hun huis (nog) schappelijk is. Toch denken ze over verhuizen en een andere manier van wonen. Hoe is dat gekomen? Aan hun gezondheid ligt het niet: die laat niets te wensen over en bij mooi weer trekken ze er graag op de fiets op uit, de natuur in. Plezier be leven Kees en Brien ook aan hun volkstuintje, bingo en andere activi teiten die ze ondernemen. Hun kinderen zijn al jaren uit huis, zijn getrouwd en hebben kinderen. Jammer genoeg zijn ze uitgevlogen naar andere steden. Toen de kinde ren nog thuis woonden, was de ruime woning geen overbodige luxe. Bovendien heeft de woningbouw vereniging het huis drie jaar geleden nog gerenoveerd. Wat willen Kees en Brien eigenlijk nog meer? Eigen lijk toch wat anders. Buurt Het huis is voor hen te groot gewor den, te bewerkelijk. En dan die trap pen op en af! Maar dat is het niet alleen. De woon omgeving is door de gemeente aar dig opgeknapt, maar de vroegere sfeer van de buurt is er niet meer. De bakker, de slager en de kruide nier om de hoek zijn al jaren weg. Dat waren van die plaatsen, waar je want het moet natuurlijk wel klikken. Onder andere daarover wordt ge praat tijdens tweemaandelijkse ver gadering van alle bewoners. Aspi- rant-leden kunnen die vergaderin gen overigens ook bezoeken. Ontdekken Naast de bestaande vormen van groepswonen voor ouderen zijn er in Tilburg verschillende nieuwe ini tiatieven. Voor je in een groep gaat wonen, ga je niet over een nacht ijs. Eerst moet een groep mensen el kaar natuurlijk vinden en er samen over praten. Om van elkaar te ont dekken, wat ze nu precies willen. Hoe je je leven plezieriger kunt ma ken, samen aan sport, hobby of ont spanning kunt doen, maar elkaar ook burenhulp kunt geven. Boven dien moeten er plannen voor nieuw bouw of verbouwing gemaakt wor den. Die voorbereiding kost veel tijd en begeleiding is daarbij onontbeer lijk. Wie zich daarmee bezighouden zijn bijvooorbeeld de leden van een wooncommissie van de pjaatselijke afdelingen van de ANBO en Huma- nitas. Ze streven naar een woon groep van twaalf tot vijftien een- en tweepersoonshuishoudens, die in elk geval over een gemeenschap pelijke ruimte kunnen beschikken. Naar aanleiding van een kort stukje in de vorige Seniorenwijzer hebben zich al zes belangstellenden ge meld. Ouderen met interesse in groepswonen kunnen zich blijven aanmelden bij dit beginnend project (zie onder dit artikel) en er samen verder vorm aan geven. De eerste kontakten met woningbouwvereni gingen zijn er al. Noord Praten met de corporaties SVW en TBV doet ook een groep in Tilburg- Noord. Het is de bedoeling dat een van die woningbouwverenigingen voor een woongroep van 25 huis- Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. In zenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. De Heuvel, het hart van Tilburg, is een ramp voor voetgangers en fiet sers die willen oversteken. Wie bij de Heuvelpoort bij groen voetgangerslicht de oversteek waagt, loop een grote kans door een fietser of bromfietser omver gereden te worden. Voor die categorie weggebruikers geldt het stoplicht namelijk niet; we zijn immers een fietsvriendelijke stad, nietwaar? Maar wie het een eindje verder voor de kerk als fietser probeert, zal ook merken dat oversteken vrijwel onmogelijk is. Daar is namelijk zo weinig ruimte voor afslaande wielrijders dat je öf van voren óf van ach teren wordt gepakt. Dat er daarnaast nog veel mensen zijn die zich niets aantrekken van de verkeersregels, is iets waar we al jaren moeten leven, al blijft het moeilijk. KvH houdens woningen en een centrale ontmoetingsruimte in Noord gaat bouwen. Maandelijks komt al een groep van achttien huishoudens bij een om voorbereidingen te treffen en na te denken over verdere cen trale voorzieningen. Uitgangspunt van de groep is meer oog en zorg voor elkaar te hebben dan meestal in een flat of rijtjeswoningen ge beurt. Er wordt gestreefd naar een gevarieerde leeftijdsopbouw; daarom zoekt de groep nog mensen jonger dan 70 jaar. En hoewel de nieuwbouw in Tilburg-Noord moet komen, kunnen belangstellenden uit de hele stad reageren. Aanmelden kan ook nog voor een groep van 40 tot 60-jarigen, die al anderhalf jaar plannen aan het ma ken is. Deze vereniging praat ook al met woningbouwverenigingen en de gemeente en verwacht begin vol gend jaar een bouwkavel toegewe zen te krijgen. Daarop moeten twin tig zelfstandige woningen en een ontmoetingsruimte komen. De groep richt zich volgens mevrouw Trommelen op deze leeftijdscatego rie, omdat er voor hen nog niets ge beurt wat betreft groepswonen. Om zich goed voor te bereiden onder houdt men goede kontakten met ’Samen verder’. Bovendien begint een aantal groepsleden binnenkort aan een serie studiebijeenkomsten, waar uiteenlopende zaken aan bod komen als het lezen van bouwteke ningen en met conflicten leren om gaan. Wie informatie wil over het initiatief van de ANBO en Humanitas kan kontakt opnemen met dhr. J.C. de Koster, Th. van Aquinostraat 35-19, 5042 HA Tilburg, tel. 013-683859 (liefst schriftelijk). Informatie over-het project in Noord is te krijgen bij dhr. Verhey, Predik herenlaan 90, tel. 013-675609. De groep 40 tot 60-jarigen is te be reiken via mevrouw M. Trommelen, tel. 013- 552077. Ik ben 43 jaar en woon op schonste dorp van de Kemp kinderen van 11 en 14 jaar. ben ik aktief als (bestuurs),: partij, en als gemeente r Voorzover mijn moestuin, Het is n<- Vanaf 1 november treden er nieuwe verkeersregels in werking. Die gaan voor een deel over oversteken en door rood licht rijden. Daarnaast zijn er veranderingen voor auto’s, waar we nu niet verder op in gaan. Uitgangpunt van de vernieuwing is een grotere verantwoordelijkheid voor iedere verkeersdeelnemer. Het motto luidt dan ook: 'Geef je ver stand eens voorrang’. Oversteken mag voortaan overal, behalve als dat de veiligheid van an deren in gevaar brengt. Schuin oversteken is dus toegestaan, maar op een zebra oversteken is verstan diger, want dan dient u voorrang te krijgen. Op sommige plaatsen zal het rode voetgangerslicht vervan gen worden door een geel knipper licht, net als nu al op de Schouwbur- gring. Dit betekent: 'Je mag overste ken, maar op eigen risico’. Als je op een knop drukt, wordt het voor de voetgangers groen en moet het an dere verkeer stoppen. (Brom)fietsers mogen vanaf 1 no vember rechtsaf door rood rijden, als dat met een bordje aangegeven is. Ze moeten overstekende voet gangers dan wel voorrang (blijven) geven. Marjolein Eeninck van Veilig Verkeer Nederland (VVN): ”Dat geeft extra risico’s, niet alleen voor ouderen. Maar het is nu nog niet te zeggen wat de gevolgen zullen zijn.” VVN is tevreden met de nieuwe regels, maar vindt uitge- I I I I I I I I I I I I I I I I I I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. i over heb besteed ik die graag aan fietsen en lezen. in in Tilburg. Van een werkgebied dat naar een werkgebied waar ik let- niet weet, van kleinschalig naar platteland naar stad. Maar de a, ik begin me hier echt al een "In ieder geval niet naar een verzorgingstehuis", luidde het antwoord van ouderen zo’n tien jaar geleden tijdens een onderzoek naar hun woonwensen (Ouderenwijzer 1989). Of er in dat opzicht iets is veranderd is niet onderzocht. Wel is er inmiddels een nieuwe mogelijke woonvorm ontstaan n.l. groepswonen voor ouderen. In de Openbare Biblio theek Tilburg kunt u terecht voor informatie over dit onder werp en aanverwante zaken. Misschien denkt u nog niet zozeer aan wonen met een groep, maar houdt u zich wel bezig met uw toekomstige "wooncarrière”. Dan kan het nuttig zijn de "Ouderwijzer” van Teleac eens open te slaan bij het hoofdstuk Huisves- g. Hierin worden in het kort de diverse mogelijkheden ngereikt. Een daarvan is groepswonen voor ouderen. It u wat meer weten van deze betrekkelijk nieuwe woon vorm dan is de brochure "Vrijheid, zelfstandigheid vriendschap groepswonen van ouderen” van de Lande lijke Vereniging Groepswonen van Ouderen misschien iets voor u. Hierin wordt uitgelegd wat het is en wat er zoal bij komt kijken. De erin genoemde literatuur en adressen kun nen u verder helpen. In ”De aanhouder wint”, worden de revaringen van vier verschillende groepen beschreven a.d.h.v. hun ondervindingen worden een aantal conclusies getrokken en enkele aanbevelingen gedaan. Welke wegen men moet bewandelen om een woongemeenschap voor ouderen te kunnen verwezenlijken wordt uit de doeken ge daan in "Samen oud, samen thuis” van Frank van de Staaij en peter Kruit. Bovengenoemde titels zijn te vinden op het Koningsplein, maar ook aan te vragen in de bibliotheek bij u in de buurt. En als u daar toch bent, kijkt u eens in het rek van Postbus 51De folder over de nieuwe verkeersregels is uit! De maandelijkse fietstocht van de werkgroep ouderen voert u op donderdag 31 oktober langs de mooiste plekjes van ons Brabantse land. De deelname is gratis. Vertrek om 13.30 uur vanaf het wijkcentrum, De Schans 123. Iedere donderdagmiddag is er een gezellige rikmiddt zijn leuke levensmiddelenprijsjes te verdienen. Aar 14.00 uur. Elke maandagmiddag is er een ouderenbingo. Er wordt om levensmiddelen gespeeld. De inleg is laag gehouden. Aan vang 14.00 uur. Op maandag 4 november 1991 om 15.00 uur wordt de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de Tilburgse Kruis vereniging gehouden in het hoofdkantoor aan de lage Wit- siebaan 2a. Naast de gebruikelijke agendapunten zoals o.a. het finan cieel jaarverslag 1990, de begroting 1992, het vaststellen van de kontributie 1992 en het jaarverslag 1990, staan er in teressante en belangrijke kwesties op de agenda, n.l. de in tentieverklaring fusie gezinszorg en kruiswerk in de regio Midden- Brabant, informatie over de stelselwijziging ge zondheidszorg per 1 januari 1992 en de uitbreiding van het dienstenpakket voor leden. Voor geïnteresseerden liggen bij de bovengenoemde agendapunten behorende stukken vanaf 21 oktober op het hoofdkantoor ter inzage. In aansluiting op de algemene ledenvergadering wordt om 16.15 uur voor leden en niet-leden het thema Woonvormen voor ouderen behandeld. Verschillende sprekers van o.a. de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, de Unie van Woning- korporaties in Tilburg, Abbeyfieldprojekt en de Vereniging van Verzorgingshuizen Regio Tilburg geven uitgebreide in formatie over de verschillende woonvormen voor ouderen in Tilburg. Op dinsdag 5 november om 14.00 uur is er een informatie middag over homeopatie in trefpunt De Reit. Wat is homeo patie en wat kan het voor u betekenen? Na de inleiding ge legenheid tot vragen. Dhr. Bechtold, klassiek homeopaat leidt de middag in. Gratis toegang. Adres: Westertorenlaan 4, tel. 634247. eens lekker kon praten met mensen uit de buurt over hun doen en laten. Ook veel vrienden en buurtgenoten zijn verdwenen, overleden, verhuisd of na de renovatie niet meer terug gekomen, omdat ze zich prima thuis waren gaan voelen op hun zoge naamd tijdelijke stekje. Nu weten Kees en Brien amper wie er allemaal in hun straat wonen. Soms kan er zelfs een ”dag” of "houdoe” niet meer van af. Dat zal dan wel de ’individualisering’ zijn, waarover zoveel te lezen en te horen is in de krant, op radio en TV. Kees en Brien voelen zich steeds meer geïsoleerd in hun eens zo ve- trouwde omgeving. Ze willen wel eens wat anders. Actief Maar wat doe je dan? Aan een ver zorgingstehuis denken ze helemaal niet, want daar zijn ze te actief en gezond voor. En zo maar verhuizen naar een bejaardenwoning met een hogere huur in een totaal andere omgeving; dat zien ze ook niet zit ten. ”Kon je maar je eigen buren kiezen en een woning naar je eigen smaak in een buurt die je zint”, zeiden ze vaak tegen elkaar. Daarbij dachten ze er dan aan om met andere oude ren actief en zinvol, gezond en ge zellig bezig te zijn. "Zelfstandig, maar met mensen om je heen die dat ook graag willen, bijvoorbeeld in woongemeenschap”, zo was het idee van Brien en Kees. Ze hadden daar wel eens wat over gelezen. Het groèpswonen voor ouderen is een betrekkelijk nieuw verschijnsel, dat op vele manieren ingevuld kan worden. Zo bestaat bij de Conservatoriumlaan al enige tijd het Abbeyfield-project voor alleen staande ouderen, die in ieder geval de dagelijkse warme maaltijd geza menlijk gebruiken en verder dingen samen doen als hen dat bevalt. Aan de Trouwlaan bestaat al drie jaar de woongemeenschap ’Samen verder'. De bewoners hebben er ieder een eigen zelfstandige woning met de daarbij horende voorzienin gen. Samen hebben ze een mooie flinke tuin en een grote huiskamer, leder kan zich desgewenst op zich zelf terugtrekken of de gezelligheid van het gezelschap van medebewo ners zoeken. En als je ziek bent, is er altijd wel iemand die de bood schappen wil doen of je eten wil ko ken. De bewoners bepalen zelf wie de nieuwe medebewoners worden, Vrijdagavond 25 oktober is er in De Garsthof aan het Co- lumbusplein een dansavond voor 55-plussers met mede werking van disco Toon. Aanvang 19.30 uur. Toegang ƒ2,-. Ik ben Ria van der Aalst-Dierks en ik werk sinds 1 oktober als staffunktionaris bij de SBT (Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Tilburg). Van daaruit werk ik ook mee aan de Seniorenwijzer. t ouderenwerk is niet helemaal nieuw voor mij. Voor ik bij SBT kwam heb ik namelijk een aantal jaren gewerkt in t gecoördineerd ouderenwerk in de Kempen, en daar- i het open bejaardenwerk in Best. Daar tussendoor lang aktief geweest in vrouwenwerk en heb ik zes ig in de gemeenteraad van Eersel gezeten. Mijn werk-geschiedenis is echter niet begonnen in het welzijnswerk maar in het bedrijfsleven. Na mijn middelbare school heb ik een aantal jaren gewerkt als direktiesekreta- resse bij de Philips Persdienst. Een boeiende tijd met veel internationale kontakten, maar uiteindelijk voor mij niet echt bevredigend. Op mijn 25e heb ik de overstap naar het wel zijnswerk gemaakt en heb toen wis selend met ouderen en met vrou wen gewerkt. p dit moment nog orp van de Kempen) met mijn man in 11 en 14 jaar. Naast mijn baan en als (bestuurs)lid van een plaatselijk lid van de kommisie Openbare Werker Eersel. ik nog tijd ituln, aan fiets Het is nog even wenner ik kende als mijn broekz terlijk en figuurlijk de wt grootschalig denken, eerste indrukken zijn beetje thuis te voelen. Ik ben op het moment nog bezig met inwerken: en zeilen van SBT leren kennen, veel lezen, veel kern ken met mensen en instellingen die met en voor oudt Tilburg werken. Op deze manier en al werkende hoop ik dat Tilburg gauw "mijn stad” zal worden. L_

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11