z I w Het kerkhof aan de Bredaseweg 95 Vragen beantwoorden en mondigheid bevorderen Geboorte De textiel voorbij breedlipneushoorn in Safaripark Cees van Tilburg Keukens B.V. richt blik op 1992 Ouders van Hartekinderen Tilburg: de A 17?5 9?5 J95 (37)1 - EN )?5 79?’ )9?5 r Eerste Belgische vestiging in Oostende ALLES VOOR KANTOOR ^^fels /seuw bv— OOSTERSEUTAPIJTEN Ouders van Hartekinderen staan niet alleen Slecht passend kunstgebit? GEGARANDEERD DE LAAGSTE PRIJZEN Gras zoden nergens beter nergens voordeliger "E 4 Donderdag 17 oktober 1991 - pagina 3 DE TILBURGSE KOERIER er 1991-pagina 2 -zelver i sanitair voor al uw SWERK en i J^DEROOU TWNCENTBUIII 1-682358 681811. 'n dikte van 54 mm Begraafplaats aan de Bredaseweg omstreeks 1905 745* J|n 1 (HvD) Stokhasseltlaan 39 - Tel. 550860 FILMS >rt, voor-, i in wit strukt. (ook reparaties reinigingen) Korvelseweg 259-261, Tilburg 013/424754 n alle srvan ZIE ONZE ETALAGES traat 88 ’1618 waar ir tref- RM i gemaakt uit Kantoorinstallaties Voor informa één va weekends, land elkaar Al meer dan 30 jaar het vertrouwde adres voor Tilburg e.o. 134,- 112,- >05,- >80,- 154,- 180,- 194,- 189,- 15rj he, oilet en els. natie kunt u kontakt opnemen niet van onderstaande personen; Franca Otten Lieven de Keijstraat 47 5041 GT Tilburg Tel: 013-435218 Jac de Koek Alpenwoud 525 5022 MK Tilburg Tel: 013-362166 Het wel en wee van Tilburgse oud-textielarbeiders in de jaren 1980-1990 MIDI Terminator 2: Judgment Day Twee terminators, een goede en een slechte, vechten om een 12-jange jongen die in de toekomst de leider zal zijn van het menselijk verzet tegen de overheersing van de machi nes. Via bloedstollende achtervolgingen en fantastische gevechten zal een van de termi nators als winnaar uit de strijd komen. enkeling kan het kleren elfs een hobby worden 1 dreigt te lopen, van de mannen ”Men vrouw is van, dè ’s d’r hr’ ze nor Gv hkuav aaltij la— Dat kan enorm vervelend zijn. U kunt er wat aan doen. Ga eens praten met de mensen die er verstand van hebben. Wij zijn kunstgebitspecialisten die zich al jaren op hoog niveau met deze problematiek bezighouden. Ook op dit gebied staan de ont wikkelingen niet stil. Molenwijk Tandprothetiek Hart van Brabantlaan 731, Tilburg Tel.: 013- mening van een ar arts zijn dan ook voor de werkgroep. 1992 heeft Cees van Tilburg Keukens uitenlandse vestiging geopend. De tor ende N.V. genaamd, is nadrukkelijk op imers gebleken dat de Belgische consument n of haar keuken dan de Nederlander. nige showroom met uitsluitend keukens over Jaarlijks worden in Nederl boren. Aan tien proct gedaan worden. Een l vooral voor de ouders, moeten ze in hun omgev Hartekinderen kunnen ze Vorige week is in Safaripark Beekse Bergen neushoorn in het Safaripark duidelijk hoger, voor de dertiende maal sinds 1976 een De breedlipneushoorn is nogal kieskeurig witte- of breedlipneushoorn geboren. Na bij de partnerkeuze. Pas wanneer een die- drie ’meisjes’in de afgelopenjaren nu weer rentuin de ruimte heeft om meerdere eens een mannetje, Willem genaamd. Moe- vrouwtjes te houden, zodat het mannetje der Nelly is met nu 7 nakomelingen record- kan kiezen, zijn de mannetjes bereid om houdster bij de neushoorns in Nederland en voor nageslacht te zorgen, maar ook dan to- in Europa. Er worden namelijk niet zoveel nen ze duidelijk hun voorkeur. Zo loopt va- neushooms geboren. De draagtijd duurt bij der Oscar in het Safaripark niet warm voor deze kolossen (4000 kilo is geen uitzonde- neushoomvrouw Mira, die er toch echt niet ring) ruim 16 maanden en een jong wordt minder aantrekkelijk uitziet dan Nelly en zo’n 3 jaar gezoogd, zodat een vrouwtjes Pacha, de dames bij wie hij dit respectabele neushoorn gewoonlijk maar eens in de vier aantal kinderen heeft verwekt. Volgens de a vijf jaar een baby krijgt in Afrika. Waar- verzorgers is Willem maar een ’kleintje’, hij schijnlijk gezien het constante ruime voed- zal nog geen 60 kilo wegen, maar het is een sel aanbod, is de geboorte frequentie bij de gezond en actief knaapje. door lage kosten en eigen import Kijk en vergelijk voorop lopen. Dat mag blijken uit het vo rige week door Van Tilburg geïntroduceerde plan van ’’keurige keuken lease”. Bas van Tilburg hierover: ’’Leasen van auto’s is de gewoonste zaak van de wereld. De voorde len zijn o.a. gratis onderhoud, inruilgarantie en fiscale aftrekbaarheid. Wij gaan dit nu als één van de eersten met keukens in prak- sngen. Via dit leaseplan kunnen men- ieteen beschikken over een nieuwe vaak nog mooier en completer is gedacht. Met dit plan hoef je in et te sparen voordat je de keuken maar spaar je terwijl je al over de beschikt. En over je bestaande a u eventueel gewoon rente Wie Tilburg regelmatig via de oude Bredaseweg binnenkomt zal beamen dat dit de fraaiste route is om het stadscentrum te nade ren. Een lange laan met bomen en enige monumentale panden vor men het eerste stuk van deze stadsentree. Heel in de verte gloort de kerk van Heike. De markante watertoren en het niet minder opmerkelijke missiehuis van de ’Rooi Harten’ worden ge volgd door een opvallend dicht bij het centrum gelegen kerkhof met een unieke beeldengalerij. Het kerkhof is in het begin, de beeldengalerij op het einde van de vorige eeuw ontstaan. Het kerkhof aan de Bredaseweg is tot stand gekomen als uitvloeisel van een Franse maatregel uit 1810. De teraardebestellingen moesten voortaan buiten de stad plaatsvinden op een hogergelegen plek. Dit om stankoverlast en wa terverontreiniging te voorkomen. Vanaf 1813 is niemand meer in de nabijheid van de kerk op het Heike begraven, de oudst be kende begraafplaats in Tilburg. De begraafplaats aan de Schijf lag destijds aan de rand van de bebouwde kom van Tilburg. Wie over het huidige kerkhof loopt zal moeten beamen dat de soms gebezigde uitspraak dat ’voor de dood iedereen gelijk is’ wat het begraven betreft onjuist is. Uit 1865 weten we dat er een reglement bestond waarin gemeld CINECITTA An Angel At My Table In Venetië bekroond met diverse prijzen. Trilogie naar de autobiografie van de schrijfster Janet Frame. De film volgt haar leven: van haar jeugd in een arm gezin op het Nieuwzeelandse platteland, haar lang durige opname in een psychiatrische inrich ting, tot de bekende schrijfster die zij is ge worden. Boyz N The Hood Eén op iedere 21 Amerikaanse zwarten komt door moord om het leven. De meesten worden door zwarten vermoord. Met deze trieste mededeling begint John Singleton’s debuutfilm, een eigentijds drama over het opgroeien te midden van het geweld in de zwarte buitenwijken van Los Angeles. Singleton probeert de langzaam sluipende mechanismen aan te geven, die ertoe leiden dat jongeren steeds meer in de geweldsfeer terecht komen. Dances with wolves Civil War-veteraan wordt gestationeerd op geïsoleerde vesting, waar hij over taalbarriè res en wantrouwen heen zich geleidelijk aan weet te integreren in nederzetting van vreedzame Sioux, tot de U.S. Cavalry hen komt verdrijven. Eigenzinnig regie-debuut van nieuwe mega-ster Costner, die in een antropologische benadering keerzijde toont van vroegere westem-cliches en verrassende controle blijkt te hebben over breedschalig epos. Betty Blue Het hartstochtelijke verhaal over een ster vende liefde die eindigt met een eerbetoon aan de amour fou». Originele, brutale en tintelende film. Halfaouine Centraal in deze Tunische film staat de warme intimiteit van de vrouwenwereld. De jonge Noura staat op de grens tussen kind- zijn en de groei naar volwassenheid. Hij koestert zich nog in de moederlijke warmte en wordt nog getollereerd in de vrouwenwe reld, en dan met name in de badhuizen. Een ontwakende seksualiteit zal hem weldra de toegang tot de vrouwendomeinen ontzeg gen: de naakte en halfnaakte vrouwenlicha men wekken bij hem nog onbekende gevoe lens op. De Provincie Een film over liefde en fatale hartstocht naar de roman van Jan Brokken. Drie man nen deelden in hun jeugd de liefde voor de zelfde vrouw. Na hun terugkeer in het ge boortedorp blijkt via welke komplikaties, geheimen en misverstanden, liefde Kan ont aarden in moord. KAP. RONDAIRESTRAAT 2 5015 BC TILBURG TEL 013-440840 FAX 013-441155 Een van de meest voor voorbeelden daarvan naaien van kleren. Nat topper op gebied van zelfvoorzie ning. Dat wordt veel gedaan uit noodzaak. Zo ook bij een van de stopsters: "Ge gaot zelf meer net as naaien, beginde zelf meer op te doen.” Er zijn er velen die zelf weer kleren maken, aldus een van de huisvrouwen: ”De laatste drie jaor hoor ik veul over naaiwerk. Onze buurvrouw hiernaast doeget ók, mar ge heur ’t toch veul hè Besterdse markt Vandaar dan ook dat er veel be langstelling is voor naailessen. Op allerlei manieren kan men aan de daarvoor benodigde grondstoffen komen. De Besterdse markt is een veel genoemde plaats om stoffen te kopen. Met zo’n stof kun je na tuurlijk ook pech hebben, aldus weer een andere huisvrouw: ”Ik heb deze week ene rok gemókt. Nou daar had ik pech mee. Op de woensdagse mèrt ene lap gekocht, de rok is in elkaar en dfr Topt een gróote witte streep van de vouw overheen. Ja dan zit je te kèèke. Dan gaode terug, en zeede: ’Hoe kan dè?’ ’Ja mevrouw als ie niet gemókt was, had u hem terug kunnen geven, hadde gij van men ene nieuwe lap gehad’. Ook op andere manieren kan men aan het benodigde materiaal komen: "Ik ken iemand, die mókt zelf klere van lapkes, of dè ze die van andere mense krijgt, dan mókt ze iets van een blouse of een rok voor d’r èige of voor de kin- dere. En dan gao ze dikkels nór de rommelmart omdat ze vur een kwartje een jurk kan kóope. Witte waorveur? Dè moet dan wel een jurk zèèn met veul knêüpe. En dan zuukt ze de knêüpen uit.” Een andere huisvrouw vertelt: ”De man van die buurvrouw zit al heel lang in de WAO. Die (de buurvrouw) was heel blij, die kreeg van iemand ouwe overhem- Lappen Voor een e naaien zelfs een die uit de hand Zo vertelt een over zijn vrouw: daar liefhebber van, dè ’s d’r lust en d’r leve. As ze nór de markt gao, brengt ze aaltij lappe mee. Wij hebben er zoveul dè ’k zelf ene winkel kan beginne, mar ze brengt er toch elke keer wir mee.” Onder de zelfnaaisters is veel vak bekwaamheid. Daarbij is er ook een manier om de laatste mode te volgen, aldus een van de huis vrouwen die hierover al aan het woord was: "Er zijn er ook die dan nor de stad gaon en dan kèè- ken hoe of ’t gemókt is, en wè een bietje mode is. Da maoke ze zelf na, en dan hebbe ze ooit van klèène lapkes dè ze iets leuks ma oke.” De spoelster die nu een baan heeft als serveerster, naait zelf geen kleren maar heeft veel waar dering voor die vakbekwaamheid: ”Dè doe ’k dus nie want ik kan ’t toch nie. Ik ken ook bepaalde vrouwen, dè ik denk, ik ben hart stikke jaloers op jullie, jaloers in de goei zin van ’t woord. Dè wè gij nou bn het, dè kost jou vijfen zeventig gulden, ge bent hart stikke mooi aangekleed, ge het iets aparts wè niemand heej. En as ik een pakske wil met ene bloes dan ben ik driehonderd guide kwèèt. Ge moet nie vergete dè ge zo onbewust geld on ’t verdiene bent.” De Voor België aangepaste formule van Van Tilburg vertoont overigens niet uitsluitend verschillen in vergelijking tot de praktijk in ons land. Bas van Tilburg vertelt: ”Er zijn natuurlijk overeenkomsten. We hebben een eigen manier van zaken doen waar we de af gelopen jaren veel succes mee hebben gehad en dat is een eerlijke en correcte benadering als van de klant. Dat zal in de toekomst niet tijk l anders zijn. We wensen geen appels voor ci- sen troenen te verkopen. Verder willen we rus- keuk tig de tijd nemen voor het samenstellen van dan een uitgeldend 1 mag daarbij rekenen op desk en een zeer scherpe prijs. Hij ons in alle rust een beslissing n definitieve uitvoering slot van rekening pre vail een duurzaam produce Jac de Koek is een van de drijvende krachten achter Ouders van Hartekin deren, een organisatie die nu actief is in Midden- en Oost-Brabant, maar die het werkterrein wil verruimen tot de hele provincie. De Koek kent de pro blemen uit eigen ervaring, omdat zijn zestienjarige zoon Hans ook een aan geboren hartafwijking heeft. Toen drie was, is een vernauwing aan aorta operatief verholpen, maar et,., geholpen zou hij pas zijn met een hart- longtransplantatie. Aan die -nog zeld zame- ingreep beginnen de artsen niet, enerzijds uit gebrek aan ervaring daar- Krijgt", mee bij kinderen en anderzijds door zijn zoor een gebrek aan donoren, aldus de va- derwijs g Angst De levensverwachting met niet te opereren hai niet hoog. De ouders va kort na diens geboorte te jongen hooguit een half ji den. Jac de Koek heeft zich inmidd geestelijk tegen fatalisme gewapend zegt dat ”elk jaar meegenomen is.” "De voortdurende angst is het belar rijkst voor de meeste ouders”, ven__. De Kock. Wat die emotie nog moeilij- ker te dragen maakt, is het onbegrip van familie, vrienden en kennissen. ’’Zelf ben ik mijn vrienden- en kem senkring in die zestien jaar vrijt lemaal kwijt geraakt”, zegt hij. sen kunnen niet geloven dat de king zo zwaar is, of ze zijn jui dat er iets gebeurt als je met je hen bent.” Die vrees van de c is volgens De Koek niet terecht, omdat kinderen met hartafwijkingen niet plotseling overlijden, maar meestal nog een langdurig ziekbed moeten on dergaan. Artsen Ook behandelende artsen munten vaak niet uit in begripvol gedrag. De Koek verhaalt van ziin zoon, die pas zijr goed onderzocht werd, toen hij ander- de half jaar oud was. Maar ook bij ande ren trekken kindercardiologen te wei nig tijd uit, om maar te zwijgen over de keren dat ouders niet in een spreek kamer, maar op de gang te woord wor den gestaan. Én vaak wordt het con tact met de ouders aan co- assistenten overgelaten. Volgens De Koek zijn dat vrij algemene ervaringen van Ouders van Hartekinderen. Daar tegen opko men en pleiten voor het recht op de Veel vrouwen die vroeger in de textiel werkten, maken nu nog uit finan ciële noodzaak zelf kleren. rland ongeveer 1500 kinderen met een hartafwijking ge- jaar ook meedoen aan cent van die aangeboren hartafwijkingen kan weinig of niets lotgenoten uit het hele tijd vol spanningen en problemen breekt aan, in het begin ten. s. Naast de angsten die ze dagelijks te verduren hebben, ont- Plaatselijk is de werkgroep ook actief “ïving ook nog veel onbegrip. In de werkgroep Ouders van bij het verschaffen van informatie. ze steun en begrip vinden. Ouders van Hartekinderen Tilburg or ganiseren een zestal thema-avonden tndere deskundige per jaar. De volgende thema-avond is belangrijke eisen op dinsdag 22 oktober om 20.00 uur in ■’"'“"''“'itrum ’t Molentje aan het Ros- nplein. Daar zal directeur Leb- van de Mytylschool praten over choolkeuze, een onderwerp dat ook iteressant is voor ouders van kinde- met andere afwijkingen. e meer informatie over de werk- p Ouders van Hartekinderen wil, a.> contact opnemen met de heer de ck, tel. 013-362166 (na 18.00 uur) met nevrouw Otten, tel. 013-435218. wordt dat ’de begraving der lijken volgens vier klassen geschiedt’. Aan de soms ‘fraaie grafmonu menten is de sociaal-economische status van de overledene(n) dui delijk af te lezen. In 1865 kwam de Calvarieberg tot stand (voor de groeiende groep niet- ingewijden: de Calvarieberg is de plaats waar de kruisiging van Jezus plaats gevonden heeft) de opvallende heuvel op het kerk hof. IJzer- en staalhandelaar P. Mercx uit de Nieuwlandstraat liet bij die gelegenheid het kruisbeeld met corpus plaatsen. Mogelijk ook in 1865 maar in ieder geval nog in de 19e eeuw zijn ook de fi guren van Johannes en Maria tot stand gekomen. De Bredase weg was oorspronke lijk een algemene begraafplaats. In 1832 nam het rk kerkbestuur van het Heike een deel van de al gemene begraafplaats aan de Schijf over waarna een algemene en katholieke begraafplaats ont stond, na 1875 werd dat r.k. en protestants. Pas» na 1930 is er sprake van een r.k. begraafplaats. Het kerkhof aan de Bredase weg wordt uitgebreid besproken in de publicatie ’Verstilde Stad. De oude begraafplaatsen van Til burg’, die Cees van Raak onlangs geschreven heeft. Het is uitgege ven als speciaal nummer van het tijdschrift Tilburg. Leasen van keukens Dat het Tilburgse Cees van'Tilburg Keu- kens B.V. zich over de grens begeeft biedt prijstechnische voordelen. Door de schaal- vergroting kunnen aan de inkoopzijde nog gunstiger condities worden verworven. Dit voordeel wil Van Tilburg rechtstreeks ten J gunste van de consument laten komen. Cees van Tilburg Keukens B.V. wil niet al- k leen wat de gehanteerde prijzen betreft In deze serie kijkt de Tilburgse Koerier vooruit naar de publicatie bij Boekhandel Gianotten van het boek 'De textiel voorbij' van Lou Keune. Het boek, dat in november verschijnt, gaat over de ervaringen in de jaren tachtig van vierenveertig mensen die in de wolindustrie gewerkt hebben. De meesten van hen zijn er in inkomen op achteruit gegaan. Hoe kun je dat opvangen? Onder andere door meer van wat je nodig hebt zelf te ma ken. Zelfvoorziening dus. En wat wordt er allemaal gedaan? trkomende den en daar kon zij heel mooie is het bloesjes voor de londeren van kleren. Naaien is de maken. En ik heb iemand gekend ebied van zelfvoorzie- die vroeg, als er kleren werden af gedankt in haar kennissenkring, om dan die merkjes toch vooral eruit te knippen. Die deed zij dan de eigengemaakte kleding :er. Dan deden de kinderen ze tenminste aan.” zalencent molenf School ^ink E Naast de emoties en het gedrag van int aan_ artsen worden de ouders bij het op- ren me n hii 8roeien van hun kind geconfronteerd wie r n met andere problemen. "Een van de groep echt dingen die we willen terugschroeven, is kan cc dat er voor alles wat je aanvraagt keu- Koel ringen nodig zijn en dat je met allerlei of mi bureaucratische regeltjes te maken krijgt”, zegt Jac de Koek. Zo moest zijn zoon Hans toen hij voortgezet on derwijs ging volgen met de bus, omdat de school een paar honderd meter on der de ambtehjk voorgeschreven acht kilometer te dicht bij huis stond. Ge- voor kinderen volg: na dagelijks twee maal drie irtafwijkingen is kwartier in de bus, was de jongen 's Iers van Hans kregen avonds te moe om huiswerk te maken. te horen dat de Het kostte de vader maanden om een If jaar zou wor- taxivergoeding rond te krijgen. t zich inmiddels Hans de Koek is bijna klaar met de .d en MAVO op de Frater van Gemert- school, een school voor Voortgezet lang- Speciaal Onderwijs. Op een andere ertelt school is de massaliteit te groot en zou Hans gemakkelijk omver gelopen kun- nen worden door medeleerlingen, al kennissen. dus zijn vader. Bovendien is het voor en kennis- dergelijke grote onderwijsinstellingen vrijwel he- vrijwel onmogelijk met aangepaste les- -D. hij- "Men- roosters te werken voor kinderen met :t geloven dat de afwij- hartafwijkingen. "Op de Frater van is, of ze zijn juist bang Gemertschool doen ze heel goed hun laud bij best om het onderwijs wel aan te pas omgeving sen”, zegt De Koek. Maar nieuwe (ver- :ht, omdat voersjproblemen dienen zich aan, 'Nk t want Hans wil hierna een opleiding in i uiwawl Breda of Eindhoven gaan volgen. Met het ook op de ontwikkelingen in het Europa na 191 B.V. in de Belgische kustplaats Oostende zijn eerste buit mule van deze keukenspeciaalzaak. Multikeuken Oosten de Belgische markt gericht. Na onderzoek is imm< andere wensen heeft en andere eisen stelt aan zijn o Van Tilburg beschikt in Oostende over een prachtig een oppervlakte van 900 m!. Brabantse bokbieren proeven PINT regio Midden-Brabant organiseert op zondag 20 oktober een proeverij van Bra bantse Bokbieren. De activiteit wordt ge houden op het terrein van bierbrouwerij De Kroon, Koestraat 20 te Oirschot. De ope ningstijd is van 13.00 tot 23.00 uur. De be zoekers worden op deze dag in de gelegen heid gesteld de bokbieren te proeven van de volgende Brabantse brouwerijen, Bavaria, Budelse, Dommelsche, De 3 Home, De Kroon, Maasland en de Verenigde Bier brouwerijen Breda-Oranjeboom. Daarnaast zal van Trappistenbierbrouwerij ”De Schaapskooi” La Trappe Quadrupel te proeven zijn. Uit België zijn bokbieren van brouwerij d’ Achouffe en brouwerij de Teut. Onder leiding van muziekvereniging ”Beim Kronenwirt” zullen een aantal gezelschap pen voor muzikale omlijsting en sfeer zor- Oirschot is bereikbaar vanaf de NS-stations Best, Eindhoven en Tilburg met BBA bus lijn 141 of 142. Deze bus stopt op de Oir- schotse markt, vijf minuten vanaf de brou werij. Voor vertrektijden is het raadzaam vooraf het informatienummer van de BBA te raadplegen, telefoonnummer 06-8212115. THEMA-AVOND Dinsdag 22 oktober, 20.00 uur in zalencentrum «’t Molentje» Rosmolenplein, Tilburg Onderwerp van deze avond: SCHOOLKEUZE m.m.v. Dhr. Lebbink (directeur metyl-school) Iedereen van harte welkom Werkgroep Om ervaringen uit te wisselen is in 1988 de werkgroep Ouders van Harte kinderen Tilburg opgericht. "Ouders zijn vaak bang zich te uiten en hebben „e neiging zich van de buitenwereld af te schermen. En als je gaat opkroppen, wordt het alleen maar moeilijker er over te praten”, zegt Jac de Koek. "Die angst is - zeker bij vragen- niet nodig in de richting van onze organisa tie. De leden van de werkgroep nebben ervaring en weten daardoor het nodige te verteTlen.” Om problemen onderling te bespreken en hun mondigheod te bevorderen kunnen leden van de werkgroep elk SPECIALIST IN I ADELLIJK 1 WILD k bren wensen geen appels voor ci- sen met - —pen. Verder willen we rus- keuken die vaak en voor het samenstellen van dan vooraf gedacht. 1 keukenontwerp. De klant beginsel niet te span ïkenen op deskundig advies aanschaft, maar spa; lerpe prijs. Hij of zij kan bij keuken beschikt. 1 een beslissing nemen over de spaargeld kun je e roering van de keuken. Per blijven ontvangen”, ng praat je over de aanschaf am produkt”. Uit eigen kwekerij'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 3