a Weer extra geld voor milieu Goed nieuws voor De Reeshof 3 Vrij baan voor fiets en openbaar vervoer ieheer” TAP- VERGUNNING b g S u r e KRANT De Tilburgse Koerier Donderdag 17oktober 1991-pagina 13' BEGROTINGSKRANT jetreft i op zal gereconstrueerd en vindt aan de F. V0SKEN5 i .4. 44* o,, iers op de iten. Het Foch geven etgeen er op lijk niet alleen enten en vele is het van m, of jr wil weten onderzoek moet, ook ïft en wat er in les om dat jxperiment, aat ider meer tbeheer wil de verbetering is daarmee programma rmee de mi buurten op jlen goed orzieningn >ners van jurg g voor Iburg n op ;r kilo. ikken fout is aan die it in Tilburg 391 bekend, ie de "relatie nes aan twee gediend. Ook eling dat in ’t door mensen jn met 1993. I jaar Gescheiden inzameling De gescheiden inzameling v huishoudelijk afval is in Tilbi inmiddels een begrip. Iedereen kent en heeft de chemosafe, waarmee klein chemisch afval Vaak haakt dit onderdeel van de gemeentelijke organisatie ook zelf in op de actualiteit door middel van tentoonstellingen en publicaties. Het'archief is daarmee een van de visitekaartjes van het gemeentelijk apparaat geworden. De gemeente vindt het tijd worden om alle activiteiten eens goed op een rij te zetten en prioriteiten aan te geven. Dat gebeurt in 1992. Voor dat jaar staat er ruim 1,6 miljoen gulden op de begroting. Bibliotheek verhuist In het voorjaar van 1992 verhuist de Openbare Bibliotheek. Het is maar oversteken op het Koningsplein, van het huidige onderkomen naar de begane grond van het tweede stadskantoor. De gemeente verwacht dat na de verhuizing nog meer Tilburgers gebruik zullen gaan maken van de bibliotheek. Momenteel zijn bijna 37.000 meensen lid en wordt per jaar ruim 1,5 miljoen keer een boek (of video, cassette of cd) geleend. De gemeente Tilburg subsidieert de Openbare Bibliotheek volgend jaar met een bedrag van ruim 8 miljoen gulden. chting. Zo it van de Ie balies. I Woningbouw Reeshof in 1992 volgens plan Maar ook de gemeente Tilburg zelf trekt extra geld uit voor het milieu. In 1991 werden de budgetten al behoorlijk opgetrokken. Nu komt daar nog eens f,3 miljoen gulden bij. apart kan worden gehouden. In 1991 hebben al heel wat Tilburgers de groenbak erbij gekregen. Daarmee wordt groente-, fruit- en tuinafval afzonderlijk ingezameld. In 1992 zullen bewoners van alle laagbouwwoningen aan deze manier van milieuzorg hun bijdrage kunnen leveren. filiaal van de Openbare Bibliotheek en een kinderdagverblijf. In de realisering van dit centrum investeert de gemeente in totaal zo’n negen miljoen gulden. Uit nieuw beleid worden volgend jaar de eerste exploitatielasten betaald (bijna twee ton). De bouw van het multifunctioneel centrum Reeshof is één van die grootschalige De begroting 1992 bevat voor de bewoners van Tilburgs jongste stadsuitbreiding, De Reeshof, volop nieuws. En bijna allemaal goed nieuws. De Reeshof krijgt in de loop van 1992/’93 een zogeheten multifunctioneel centrum. Dit wordt een centraal in de wijk gelegen gebouw, waarin onder meer plaats zal zijn voor een wijkcentrum, een Drempels weg De gemeente trekt in 1992 meer geld uit voor het beter toegankelijk maken van gebouwen voor gehandicapten. Voor aanpassing van gebouwen van de gemeente zelf is het bedrag vijftigduizend gulden. Een zelfde bedrag is ervoor andere gebouwen in de stad. Verschillende organisaties in Tilburg die zich richten op recreatie, ontmoeting en belangenbehartiging van gehandicapten, krijgen van de gemeente financiële ondersteuning. In 1992 bedraagt de totale subsidie ruim vierhonderdduizend gulden. Er komen volgend jaar betere regels voor de verdeling van dit geld. Kunst op straat Wie kent ze niet? De grote kunstwerken aan onder meer de Spoorlaan en de Prof. Cobbenhagenlaan en in de Piushaven? Het zijn de resultaten van het Masterplan Beeldende Kunst, waarmee Tilburg beeldende kunst dichterbij de mensen wil brengen en het stadsbeeld wil verfraaien. De tien kunstwerken die er al staan, zijn over het algemeen abstract. In 1992 wordt gestart met de uitvoering van fase 2 van het Masterplan. Dan worden de eerste drie figuratieve werken geplaatst. Figuratief betekent dat de kunstobjecten directer herkenbaar zijn in hetgeen ze uitbeelden. De drie kunstwerken komen op de hoek Groeseindstraat/Veldhovenring, aan de Gasthuisring nabij het spoorwegviaduct en aan de Ringbaan Zuid tegenover het Leypark. Naast deze nieuwe activiteiten krijgt ook de vorig jaar ingezette intensivering van de milieuzorg in 1992 en de daarop volgende jaren een vervolg. Zo worden opnieuw enkele honderdduizenden guldens uitgetrokken voor de bestrijding van zwerfvuil, hondepoep en graffity. In de installaties voor afvalwaterzuivering wordt tot en met 1995 maar liefst 145 miljoen gulden geïnvesteerd. Dat is nodig om deze installaties -één in Noord en één in Oost- aan de modernste eisen te laten voldoen. Spoorlaan-Noordhoekring. En er wordt extra geld uitgetrokken om de werking van verkeerslichten aan te passen ten gunste van de bus. De belangrijkste nieuwe weg het autoverkeer in en om Tilb wordt de komende jaren de Noordoost-tangent. In 1992 wordt begonnen met de aanleg van fase 1kosten voor de gemeente 5 miljoen gulden. Verder wordt onder meer de Ringbaan Oost Sociale Dienst levert maatwerk De Sociale Dienst is volgend jaar niet langer te vinden aan de Besterdring maar in het nieuwe "tweede stadskantoor” op het Koningsplein. De dienstverlening zal er nog verder op vooruit gaan. Cliënten vaq de Sociale Dienst mogen rekenen op maatwerk. Maar maatwerk betekent meer dan dan het automatische recht op ei ook dat de Sociale Dienst met df mogelijkheden op herintreding ir. nieuwe landelijke wetgeving zal Concreet zal de Tilburgse Sociale Dienst met andere instanties als het Arbeidsbureau, het Bureau Meerwerk en de Stichting Banenpool intensief contact gaan onderhouden over kansen op banen voor werklozen en mensen in de bijstand. Bovendien zal de dienst cliënten actief benaderen om hen te wijzen op uitkerings- mogelijkheden in bijzondere, tijdelijke situaties. Tenslotte wordt onderzocht door welke maatregelen fraude kan worden voorkomen en wordt de voorlichting verder verbeterd. Het bedrag aan uitkeringen van de Sociale Dienst -inclusief apparaatskosten- is in 1992 in totaal 261 miljoen gulden. Een groot deel hiervan wordt vergoed door het rijk. Niettemin legt de gemeente zelf zo’n 42 miljoen op tafel. Columbus-jaar in Textielmuseum Volgend jaar wordt, uiteraard met name in Spanje, het zogeheten Columbus-jaar gehouden. In 1992 is het immers vijfhonderd jaar geleden dat deze Spaanse ontdekkingsreiziger voet aan land zette in "het verre westen”. Ook Tilburg doet mee aan het Columbus-jaar. Het Nederlands Textielmuseum, dat eigendom is van de gemeente Tilburg, haakt als altijd in op de actualiteit. Het museum zal een expositie wijden aan Weven en Leven van Navajo- en Hopi- indianen. De totale kosten voor het Nederlands Textielmuseum bedragen in 1992 ongeveer 4,5 miljoen gulden. Er wordt vijfenzeventigduizend gulden bezuinigd door middel van efficiëncy-maatregelen. goede dienstverlening. Meer een uitkering. Maatwerk betekent de cliënt kijkt naar de kansen en in het arbeidsproces. Ook in J die koers worden uitgezet. Kinderopvang wordt uitgebreid Er is in 1992 meer geld voor peuterspeelzalen en kinderdagopvang. Dit jaar was reeds een speciale stimuleringsmaatregel van kracht geworden. Met name in wijken en buurten waar achterstanden zijn, worden accommodaties verbeterd. In De Reeshof en Jeruzalem wordt de opvang uitgebreid. Er komen concrete maatregelen om buitenlanders ertoe te bewegen ook voor hun kinderen van de aanwezige voorzieningen gebruik te maken. De gemeente wil toe naar één stedelijke organisatie voor kinderopvang. De totale kosten voor kinderopvang bedragen in 1992 ruim 5,2 miljoen gulden. Hiervan wordt 4,9 miljoen besteed in de vorm van subsidies. Vlashoflaan fase 2 van de reconstructie plaats. Tenslotte wordt in allerlei wijken en buurten aan de weg getimmerd. Uiteraard in De Reeshof waar nieuwe straten en wegen komen. Maar ook in de Oude Stad waar de totale woonomgeving wordt opgeknapt. Aan wegenaanleg (inclusief fietsvoorzieningen) en reconstructies geeft de gemeente in 1992 ruim 32 miljoen gulden uit. Aan wegenonderhoud ruim 6,5 miljoen en aan het openbaar vervoer en allerlei verkeersmaatregelen die de veiligheid moeten bevorderen zo’n 15 miljoen. investeringswerken, waarvoor de gemeente een aparte reserve in de begroting heeft. Totaal bedraagt die reserve in 1992 twaalf miljoen gulden. Voor De Reeshof wordt daar bijna twee miljoen uitgehaald. Uiteraard wordt er in 1992 weer flink verder gebouwd in De Reeshof. De woningbouw in Campenhoef wordt volgens plan verder voltooid. Ook in De Kievit verloopt voor wat betreft de buurt Hoge Witsie de woningbouw volgens plan. Voor de volgende plandelen van de Kievit is de planvoorbereiding afgerond. Naar verwachting zullen de bouwactiviteiten hier verder gaan. Ook voor het"plandeel Campenhoef West wordt met voortvarendheid een stedebouwkundig plan gemaakt. De bouwplannen voor het winkelcentrum Heyhoef zullen in 1992 gereed komen, zodat begin 1993 met de bouw kan worden begonnen. Tenslotte wordt in 1992 bekeken wat in De Reeshof de behoefte is aan sportvelden. Gemeentearchief steeds meer in de belangstelling Het Tilburgse Gemeentearchief, gevestigd in de monumentale Lancierskazerne aan de Kazernehof, staat steeds meer in de belangstelling. Jaarlijks wordt bijna 12.000 keer op het archief een beroep gedaan. Daarbij gaat het om historische gegevens die de gemeente zelf nodig heeft in verband met bepaalde plannen. Maar bij het Gemeentearchief komen vooral burgers. Voor privé- doeleinden of voor wetenschappelijke informatie. 3 it Begr^tingskrant Vergunning voor ’’droge horeca” U kent ze wel. Die blauwe borden bij de ingang van hotels, cafés en restaurants die met de tekst "Volledige vergunning” of ’’Vergunning A” (of B) aangeven wat ze u wel en niet mogen schenken. Horeca-bedrijven, die alcoholhoudende dranken schenken, zijn verplicht zo’n vergunning aan te vragen. De gemeente is de vergunning verlenende instantie. Het gemeentebestuur wil dat ook de horeca bedrijven die alleen koffie, thee en fris en andere alcoholvrije dranken schenken, vergunningplichtig worden. Op die manier kan de gemeente een betere greep krijgen op de vestiging en exploitatie van deze ’’droge horeca” bedrijven. Dat kost de gemeente een beetje extra werk. Daarvoor is in de begroting voor 1992 geld uitgetrokken. Nieuwe activiteiten We noemen enkele nieuwe activiteiten, die onder meer van de 1,3 miljoen extra in 1992 worden betaald. De realisering van een kringloopcentrum. Een extra mogelijkheid om hergebruik mogelijk te maken van wat anders zou worden weggegooid. De gemeente trekt een aantal mensen extra aan om nog meer aandacht te kunnen besteden aan het verlenen van en de controle op milieuvergunningen. Er wordt geëxperimenteerd met het gescheiden inzamelen van In Tilburg wordt een zogeheten sternet van fietsvoorzieningen ontwikkeld. Hierdoor worden de belangrijkste stadsdelen door middel van fietspaden met elkaar verbonden. In 1992 wordt het oostelijk deel van de Reeshof- route aangelegd. Dat is het gedeelte tussen de Taxandriëbaan en het Station West; met een viaduct voor fietsers -naast de spoorbaan- over de Statenlaan. Ook komt er een brug speciaal voor fietsers over het Wilhelminakanaal, tussen De Reeshof en Vossenberg. Andere fietsroutes die in 1992 worden aangelegd, zijn: Oude Gorinchemsebaan-Gen. Smutslaan, de zuidzijde van de Rueckertbaan, de Stroomlaan, de Lovense Kanaaldijk west en de Enschotse straat. Het gebruik van het openbaar vervoer moet de komende tien jaar verdubbelen, vindt de gemeente Tilburg. Er wordt begonnen met de aanleg van vrije busbanen, allereerst op het traject Bovendien gaat de gemeente in dat jaar bekijken wat er nog meer kan gebeuren aan gescheiden inzameling en verwerking. Het kan zelfs zijn dat de gemeente ruimte biedt aan speciale bedrijven voor afvalverwerking en -recycling om zich in Tilburg te vestigen. Daarvoor zou plaats kunnen zijn in de buurt van de stortplaats Spinder. Tilburg kent een Gemeentelijk Milieubeleidsplan. Daarin is de koers uitgezet om de stad gezond en leefbaar te maken en te houden. Met de uitvoering van dat plan zijn vele miljoenen guldens gemoeid. Waarschijnlijk doet het rijk daar volgend jaar nog een schepje bovenop. Want behalve een gemeentelijk is er ook een Nationaal Milieubeleidsplan. Aan de uitvoering daarvan moeten gemeenten hun medewerking verlenen. De gemeente zal volgend jaar bij het rijk plannen indienen, die laten zien hoe die Tilburgse medewerking gestalte krijgt. Voor de uitvoering van die plannen krijgt de gemeente dan financiële steun. bouw- en sloopafval. Er wordt meer geld uitgetrokken voor het schoonmaken van ver ontreinigde grond. Er komt een project ’’duurzaam bouwen”. Daarbij wordt onder meer gelet op het gebruik van materialen. Professionele oud papier- inzamelaars mogen rekenen een premie van vier cent per Op die manier wordt het inzal van de oud papier prijs gecompenseerd. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een regionaal Milieu Educatief Centrum. Er wordt een proef gedaan met het reinigen en hergebruik van rioolslib. Nu wordt dat nog gewoon gestort. De gemeente gaat binnen het eigen bedrijf meer doen aan milieuzorg. In het gemeentelijk verkeersbeleid voor de komende jaren krijgen fietsverkeer en openbaar vervoer voorrang. Het autoverkeer moet worden teruggedrongen, al moeten de wegen natuurlijk worden onderhouden en zijn nieuwe verbindingen noodzakelijk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 13