K E Belastingen en tarieven nauwelijks omhoog KI Ingrijpende renovatie Schouwburg ’tZand bijt spits af b g a kijsR Nieuwe bedrijvigheid Gemeente wil betere ’’Werk maken van buurtbeheer” Toerisme St. Josephstraat beschermd stadsgezicht e u r 'r ■J relatie met burgers 4 Andere kijk op begeleiding werklozen BEGROTINGSKRANT 2 De Tilburgse Koerier Donderdag 17oktober 1991 -pagina12- De Tilt Begr tingskrant I Nieuw 2,5%. De aanslag per Katsbogten bedrijventerrein voor distributie en transport D ALLEEN IN TILBURG Ge belar tiiiiiin 41 ISIS M ALLEEN TILBURG TRAKTEERT JE OP EEN ZOMER LAL VERTIER Tilburg biedt toerist ’’zomertraktaties Derde van mc >ede =ugd de trage ve die Beheer speelvoorzieningn door buurtbewoners Tilburg koers u houden guldens nog eer ook eer moeten volgent Tilburg: die plar Maar 00 zelf trekt milieu. Ir budgette opgetrol< eens f 3 gaat met 3,7% f per perceel -jaar f218,40 De ge gebou zelf is gebou Verscl belanj onder: Er kor 1-1-’92 wordt dan de grondslag voor de ogb-aanslagen over de jaren 1994, ’95 en ’96. o de begroting irmee op ruim Het totale budget op voor 1992 komt daar vijf ton. Kunstcluster Als het aan het gemeentebestuur ligt, verschijnt over enige tijd in de naaste omgeving van de Schouwburg het zogeheten Kunstcluster. Dat wordt een combinatie van stadsgehoorzaal en onderkomens voor kunstopleidingen waaronder het Brabants Conservatorium. In de realisering van het Kunstcluster zal de gemeente een bijdrage leveren voor de realisering van de stadsgehoorzaal. ’’Werk maken van buurtbeheer” is de raam van een experiment, waarmee de gemeente in de wijk ’t Zard bewoners gaat stimuleren zelf zorg te dragen voor hetbeheervan onder meer groen- en speelvoorzieningen. Door mitdel van buurtbeheer wil de gemeente bewoners in Tilburg meer berekken bij de verbetering en het onderhoud van de woonomgevirg. Zelfbeheer is daarmee één van de instrumenten waarmee de Gemeente het Stadsbeheerplan uitvoert. In dat plan er het jaarlijkse programma ter uitvoering daarvan staan allerlei maatregelen waarmee de gemeente het woon- en leefklimaat in alferei wijken en buurten op peil wil brengen en houden. In 1992 zijn diemaatregelen goed voor een bedrag van 22 miljoen gulden. Met het experiment buurtbeheer in ’t Z?nd srijdt het mes aan twee kanten. Want niet alleen de woonomgeving isermee gediend. Ook de werkgelegenheid wordt bevorderd. Het is bedoeling dat in ’t Zand straks allerlei beheerstaken worden uitge/oerd door mensen die langdurig werkloos zijn. Het experiment loó|t tot en met 1993. Voor zelfbeheer-projecten trekt de gemeente vogend jaar f125.000,- uit. Nieuwe We noer activiteit 1,3 miljo betaald. De rea kringlooi mogelijk mogelijk zou won De ger mensen aandach het verle milieuve Er won het gesc De gemeente investeert volgend jaar zeven miljoen gulden in een ingrijpende renovatie van de Schouwburg. Dit geld is nodig om het gebouw beter aan de eisen van deze tijd te kunnen laten voldoen. De Schouwburg gaat volgend jaar enkele maanden dicht. concertenreeksen kunnen jaarlijks rekenen op financiële bijdragen van de gemeente. Er is dit jaar een onderzoek gehouden naar het functioneren van de verschillende podia. De resultaten van het onderzoek kunnen in 1992 leiden tot veranderingen in het subsidiebeleid. De podiumkunsten kosten de gemeente Tilburg in 1992 ruim vijf miljoen gulden. Hiervan is 4,9 miljoen bestemd voor subsidies. Het Tilbi gevestig Lanciers Kazerne de belar bijna 12 een ben het om f de gem« verband Maar bij komen v doeleinc wetensc Onroerend goed belasting Het tarief van de onroerend goed belasting (ogb) gaat in 1992 niet omhoog. Het tarief per f3.000,- economische waarde van een pand blijft daarmee voor de eigenaar f7,63, voor de gebruiker f6,03. Overigens wordt in 1992 al het onroerend goed in Tilburg opnieuw getaxeerd. De peildatum De Tilburgse economie zit in redelijk gunstig vaarwater. Als moderne industriestad kan Tilburg zowel nationaal als internationaal inmiddels aardig concurreren. Maar die jsitie moet nog worden versterkt. Concreet ïtekent dat nog meer ruimte voor nieuwe bedrijven. Het bedrijventerrein Katsbogten wordt mogelijk uitgebreid. Het industrieterrein Vossenberg loopt ook al aardig vol. In 1992 wordt begonnen met de planontwikkeling voor een nieuw tesrein Vossenberg-West. Verder wordt bekeken of er in de buurt van de stortplaats Spinder de wat meer milieuhinderlijke bedrijven kunnen worden gevestigd. Tenslotte is er behoefte aan meer ruimte voor kantoren. In dat verband wordt met name gedacht aan de directe omgeving van het Centraal Station. ia Voor de bevordering van het toerisme naar en in Tilburg staat in 1992 ruim zeshonderduizend gulden op de begroting. Daar komt waarschijnlijk nog geld bij uit het zogeheten Economisch Actieprogramma voor volgend jaar. Want bevordering van toerisme is van economisch belang voor de stad. Tilburg wil en kan meer profiteren van het feit dat in de omgeving (Parkland Brabant) jaarlijks meer toeristen uit binnen- en buitenland verblijven. Er wordt in 1992 dan ook een toeristisch beleid voor de stad ontwikkeld. De VVV speelt daarin een wat minder grote rol. Reden voor het gemeentebestuur om de subsidie aan deze instelling (totaal bijna vierhonderdduizend gulden) met ruim veertigduizend gulden te verlagen. De VVV heeft bovendien steeds meer inkomsten uit commerciële activiteiten. daadwerkelijk voor zijn viervoeter belasting betaalt. De sporttarieven (voor onder meer de hüur van zalen en velden) gaan met bijna 5,9% omhoog. Dit is 2% meer dan volgens eerdere besluiten van de gemeente was voorzien. Ook in de culturele sector is er sprake van tariefsverhogingen die tesamen honderdduizend gulden aan bezuinigingen moeten opleveren. Tenslotte gaat van de meest gunstig gelegen parkeerplaatsen in het centrum van de stad het tarief per uur van f1,50 naar f1,75. De gemeente Tilburg heeft de afgelopen jaren een actief beleid gevoerd'op het terrein van de mondiale bewustwording. Door middel van subsidies aan Tilburgse groepen die zich bezighouden met derde wereld en vredesvraagstukken kreeg dit beleid gestalte. Bovendien heeft de gemeente een speciale coördinator voor dit terrein in dienst. Het gemeentebestuur wil nu zijn nogal intensieve bemoeienis met Overigens is de^Schouwburg niet het enige ’’podium” dat subsidie krijgt van de gemeente. Ook accommodaties als Noorderligt en Bat Cave (beide podia voor popmuziek), Paradox (jazz), Zaal 16 en ’t Heks (toneel en diverse vormen van kleinkunst), de beiaardbespelingen en diverse materieel brandweer De gemeente gaat in 1992 voor 1,5 miljoen gulden investeren in nieuw materieel voor de brandweer. Er moeten twee tankautospuiten en een hoogwerker worden vervangen. Die investering kost de gemeente volgend jaar ruim één ton aan kapitaallasten. Milieu-heffingen De belangrijkste milieuheffingen zijn de afvalstoffenheffing en de bijdrage voor zuivering van afvalwater. Van laatstgenoemde heffing stijgt het tarief in 1992 met P0£ 2 Dp pphqIpci nor Mondiale bewustwording: gemeente doet stapje terug deze sector een stukje af bouwen. Er kan meer worden overgelaten aan het particulier initiatief. Het totale subsidiebedrag wordt met vijftigduizend gulden verminderd. De functie van gemeentelijk coördinator mondiale bewustwording gaat verdwijnen. Dat levert een besparing op van nog eens zeventigduizend gulden. Het gemeentebestuur doet al redelijk veel om de burgers op de hoogte te houden van allerlei ontwikkelingen en besluiten. Het bestuur wil de bevolking daar ook echt bij betrekken. Toch geven veel inwoners geen blijk van grote betrokkenheid bij hetgeen er op het stadhuis gebeurt. De lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1990 spreekt wat dat betreft boekdelen. HeJ gemeentebestuur wilde we'ten wat er nu goed en fout is aan die relatie met de bevolking. Daarnaar heeft de universiteit in Tilburg onderzoek gedaan. De resultaten daatvan zijn eind 1991 bekend. En die kunnen leiden tot nieüwe activiteiten in 1992 die de "relatie bestuur-bestuurden” kunnen bevorderen. Overigens heeft de gemeente al voornemens in die richting. Zo wordt er in 1992 gewerkt aan een nog grotere kwaliteit van de dienstverlening door de gemeente aan de verschillende balies. Hoewel de werkgelegenheid in Tilburg sterker toeneemt dan in andere steden in Nederland, is het werkloosheidspercentage nog steeds hoger dan in die andere steden. Een aantal jaren geleden was de situatie zo dat haanlozen wel werden opgevangen en begeleid doch niet direct uitzicht werd geboden op nieuw werk. Inmiddels is daarin al de nodige verandering opgetreden. Er zijn instellingen in Tilburg die zich speciaal bezig houden met de herintreding in het arbeidsproces van werklozen. Daarbij ligt het accent op jongeren en op langdurig werklozen. Deze instellingen, zoals het Bureau Meerwerk en de Stichting Banenpool, hebben hun eerste successen geboekt. Reden voor het gemeentebestuur om in 1992 nog eens driehonderdduizend gulden extra uit te trekken, die ten goec gaan komen aan gegarandeerde banen voor jongeren (Jeuc Werk Garantiewet). In totaal wordt voor de aanpak van de werkloosheid twee miljoen gulden uitgetrokken. Voor de opvang en begeleiding van haanlozen staat bijna acht ton op de begroting. Dat is ruim twee ton minder dan vorig jaar. Een gevolg dus van het beleid om het accent te verschuiven van begeleiding en opvang naar herintreding. In dat beeld past ook de beëindiging met ingang van 1992 van de subsidie voor het stedelijk Baan lozencentrum. De taken van dit centrum worden verdeeld over andere instellingen die meer op wijk- en buurtniveau kunnen werken We noemen nog enkele andere belastingen en tarieven, waarmee veel Tilburgers te maken hebben. De hondenbelasting gaat niet omhoog. Het tarief blijft dus f95,-. In 1992 wordt wederom uitgebreid gecontroleerd of iedereen ook Overigens communiceert de gemeente. Tilburg natuurlijk niet alleen met de eigen inwoners. Ook bedrijven, toeristen, studenten en vele anderen moet goed worden geïnformeerd. Daarnaast is het van belang om te weten hoe bedrijven over de stad denken, of studenten en andere overheden. Het gemeentebestuur wil weten hoe het imago van de stad is. Daarnaarwordt in 1992 onderzoek gedaan. De gemeente wil dat iedereen die het weten moet, ook daadwerkelijk weet wat Tilburg allemaatte bieden heeft en wat er in deze stad zoal wordt gepresteerd. Er komen campagnes om dat beeld van Tilburg beter voor het voetlicht te brengen. In 1992 wordt het aantal monumenten en beschermde stadsgezichten in Tilburg verder uitgebreid. Zo zal de St. Josephstraat tot beschermd stadsgezicht worden verklaard. De voorbereidingen hiertoe zijn nagenoeg afgerond. Zeven panden in deze straat zullen worden voorgedragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Zesenveertig panden zullen worden aangemerkt als beeldbepalend. Van de Stationsstraat en de Spoorlaan zullen vijfentwintig panden op de gemeentelijke monumentenlijst komen. De gemeenteraad heeft in 1990 de afspraak gemaakt dat belastingen en tarieven niet te hard mogen stijgen. We zien dan ook dat een aantal belastingen niet of nauwelijks stijgt. Echter, aan de andere kant wil de gemeente dat de kosten die worden gemaakt voor bepaalde werkzaamheden of diensten volledig door belastingopbrengsten worden gedekt. Met name geldt dit voor de zogeheten milieuheffingen, zoals de afvalstoffenheffing en de bijdrage voor zuivering van afvalwater. Op die manier betalen de inwoners van Tilburg mee aan de verbetering van het stedelijk milieu. Echter, omdat de gemeente door een gedegen financieel beleid over de jaren 1990 en 1991 flink wat geld heeft overgehouden, behoeven de inwoners van Tilburg niet het volle pond te betalen. Overigens wordt bij de berekening van enkele tarieven ook.een inflatiecorrectie toegepast. Die bedraagt 2,8%. vervuilingseenheid gaat daardoor van f40,32 naar f41,40. Meerpersoonshuishoudens gaan f124,20 betalen (was f120,96). Het tarief van de afvalstoffenheffing 1 omhoog. Het tarief wordt daarmee per jaar (was f210,60). Woonlasten De totale opbrengst aan belastingen en milieuheffingen bedraagt ruim 80 miljoen gulden. Hiervan komt ruim 53 miljoen op de schouders van de particuliere huishoudens. Per huishouden betekent dat gemiddeld op jaarbasis f771,-. Het meest van invloed op de woonlasten van de burgers zijn de onroerend goed belasting, de afvalstoffenheffing en de bijdrage afvalwaterzuivering. Tellen we die bij elkaar op, dan gaat een Tilburgs huishouden gemiddeld f11meer betalen. 1 1 ion 1 1111 IHÜteJ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 12