BriNÈ) Tilburg als stad steeds belangrijker Het miljard van Tilburg Begrtingskrant TAKEL"8 TILBURG NILTTDt I e. ■w Gemeente beter b d H t g a KRANT IN DEZE vindbaar ft Tilburg wordt groener n u r e r Nieuwe projecten bestrijding criminaliteit In de strijd tegen de kleine (officieel: veel voorkomende) criminaliteit zullen in 1992 hieuwe projecten worden ontwikkeld. Die zijn dan geënt op de lesultaten van een onderzoek naar de veiligheid in Tilburg. In datonderzoek is Tilburgers onder meer gevraagd wat zij veilig er onveilig vinden in de stad. Eind 1991 zijn de onderzoeksresultaten bekend. Voor de bestrijding van de veel voorkomende criminaliteit krijgt de gemeente flink wat geld van het rijk. Maar de gemeente heeft zelf ook het nodige op de begroting staan. Al in 1991 heeft het Bureau HALT meer geld gèkregen. Via dit bureau künnen jongeren, die bijvoorbeeld zijn betrapt op vandalisme, als alternatief voor een straf nuttig werk verrichten. HALT krijgt van de gemeente f112.000,-. Verder zal in 1992 meer worden gedaan aan voorlichting naar het basis en voortgezet onderwijs. Willem II krijgt 1,7 miljoen BEGROTINGSKRANT De Tilburgse Koerier fonderdag 17 oktober 1991-pagina 11 991 - pagina 10 van ?eft Maar tunter i rijver ilen. rraad en gulden wor< j is-, het bouwrijf 30-32405 Eind 1991 betrekt gemeente tweede stadskantoor Meer informatie Op pag. 1 Op pag. 2 Op pag. 3 iele zen Uitgave gemeente Tilburg 17 oktober 1992 zelfs ruimte Maar dan wel worden ar efficiënter Begr^tingskrant Deze krant is in Tilburg huis aan huis verspreid. Daarnaast een oplage van 1000 losse exemplaren. rH iW 11. liljoen eken voor van grond ledrijven jmeente ook jetuur van de stad moet n. Dat is emaal. Vooral de stad is bekende i bykamersl amers, 1 ns, ?ns, (en, I etc. etc] Informatie over ”het miljard van Tilburg”. Allerlei wetenswaardigheden over de begroting 1992 van de gemeente Tilburg. Wie in 1992 bij de gemeente moet zijn, hoeft zich nauwelijks nog af te vragen waar welk onderdeel zit. Dan zijn er nog maar twee mogelijkheden: het huidige stadhuis en het nieuwe "tweede stadskantoor”. Bovendien liggen die twee kantoren op steenworp afstand van elkaar. Eind 1991 begint de gemeente met een enorme verhuizingsoperatie. Allereerst neemt de Welzijnsdienst zijn intrek in het tweede stadskantoor, inclusief de Sociale Dienst. In datzelfde kantoor treft u straks ook de Milieudienst aan. De dienst Publieke Werken, nu nog te vinden aan de Vicentiusstraat, verhuist naar het stadhuis. Voor het overige blijft alles bij het oude. De gemeente zal de Tilburgse bevolking en andere relaties goed op de hoogte houden van alle verhuizingen. beschouwen. Naar die steden gaat dus in het rijksbeleid veel aandacht uit. En veel geld. Ook Tilburg mag rekenen op extra financiële steun van het rijk. Maar looppuntsteden zijn steden die de gemeente moet ook zelf 9 in Nederland op allerlei terrein investeren om die verworven hs mogen status waar te maken. Om ervoor In deze krant staan de belangrijkste onderwerpen uit de begroting die voor de inwoners van Tilburg van belang zijn. Naast deze krant is er nog een brochure met informatie over de hoofdlijnen van het beleid voor 1992. De brochure is verkrijgbaar bij het gemeentelijk informatiecentrum. Daar kunt u ook extra exemplaren van deze krant krijgen. En natuurlijk kunt er alle officiële begrotingsstukken inzien. Het gemeentelijk informatiecentrum vindt u naast het stadhuis (tel. 358575). De openingstijden zijn: maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Op maandag 28, dinsdag 29 en donderdag 31 oktober behandelt de gemeenteraad de begroting. Dat gebeurt in de raadzaal van het stadhuis. U kunt daar bij zijn. Aanvang steeds om 14.00 uur. Met onder meer: Het miljard van Tilburg Tilburg als stad steeds belangrijker Willem II krijgt 1,7 miljoen Tilburg wordt groener Belastingen en tarieven nauwelijks omhoog Gemeente wil betere relatie met burgers Nieuwe bedrijvigheid Buurtbeheer in ’t Zand Weer extra geld voor miiieu Sociale Dienst levert maatwerk Goed nieuws voor De Reeshof Vrij baan voor fiets en openbaar vervoer 1000 neuwe woningen In 1992 wordm in Tilburg ongeveer 1000 nieuwe wonifgen gebouwd. Het merendeel dtarvan komt in De Reeshof. Opnieuw is Ar volgend jaar extra aandacht voor de boiw van vrije sectorwoningen. Daar zijn nog altijd te weinig van in de stad. In df Blaak Noord-West worden in 1992 de «erste kavels uitgegeven. Maar er zijn ook pg andere locaties nodig. Daarnaë gaat de gemeente komend jaar op zoek Tot en met 1995 moeten er jaarlijkszo’n tweehonderd dure vrije sectorvoningen bij komen. Woningbouw in Moerenburg is nog steeds niet uitgesloten. Daar alt binnenkort een definitief besluit over.' Tilburg is als stad in trek bij uiteenlopende groepen mensen. Bijvoorbeeld bij het bedrijfsleven. In Tilburg hebben zich de afgelopen jaren relatief meer bedrijven gevestigd dan in andere steden. Tilburg is ook populair bij studenten. Maar liefst 25.000 jongens en meisjes volgen in Tilburg een studie of opleiding. En ook toeristen vinden wè in Tilburg steeds vaker. Mensen die in de zomer of tijdens een andere vakantieperiode op een van de vele campings en bungalowparken of in een hotel in de omgeving verblijven. En niet in de laatste plaats zijn veel Tilburgers zelf gecharmeerd van hun stad. En Tilburgers zijn er steeds meer. Inmiddels is de grens van 160.000 inwoners overschreden. Vernieuwing riolering vergt forse investering Evenals in dit jaar gaat de gemeente in 1992 weer fors investeren in de vernieuwingvan rioleringen. Het gaat om een bedrag van 7,5 milicen gulden. Volgend jaar wordt de aanleg van het overslagriool aan de Ringbaan Zuid voltooid evenals die ran de riolering in de wijk Armhoef. In de Vogeltjesbuurt wordt in 1992 begonnen met vernieuwing van de iolering. De komende jaren zal cè gemeente nog veel extra geld voor de riolering moetei uittrekken. De milieu-eisen worden steeds strenger. Zo mag straks geen rioleringswater meer echtstreeks op het oppervlaktewater woden geloosd. Er zijn dan extra zogeheten bufferbasins en andere voorzieningen nodig, die de stad veel gek zullen kosten. In 1992 geeft de geneente ruim 17,5 miljoen gulden uit aan rioleringen. Tilburg vervult dus als grote stad een belangrijke functie. Dat vindt ook de regering. Die heeft al een tijdje terug Tilburg aangewezen als zogeheten knooppunt. Knooppuntsteden zijn r1"1- we in Nederlar"- als voortrekker Er wordt niet alleen gebouwd in Tilburg. Waar wordt gewoond en gewerkt, moet ook ruimte zijn voor ontspanning en recreatie. Goede groenvoorzieningen leveren daaraan een belangrijke bijdrage. Volgend jaar wordt het groenareaal in Tilburg behoorlijk uitgebreid. Er komt zelfs een speciaal plan. Dat garandeert sowieso al een gemeentelijke investering in groenvoorzieningen van 1,5 miljoen gulden. Nieuwe groenvoorzieningen komen er zowel in de stad als nefbuiten de bebouwde kom. In de stad worden particuliere eigendommen aangekocht, die de bestemming park krijgen. Zoals de tuinen van de fraters in de wijk St. Anna, een gedeelte van het terrein van de voormalige Kromhoutkazerne en het terrein rond het nieuwe De Pont Museum nabij het Wilhelminapark. In het noorden van Tilburg wordt een compleet bos aangelegd met een oppervlakte van tien hectare. In de bossen in het westen van de stad komen ruiter- en wandelpaden. De gemeente besteedt in 1992 in totaal 17 miljoen gulden aan aanleg, onderhoud en reconstructie van openbaar groen en aan recreatie voorzieningen. Je zou de gemeente mo( vergelijken met een- Hoe zit het nu met ,..r en uitgaven van dat bedr Laten we allereerst oprru dat de begroting van Tilb gezond uitziet. Er is geen van tekorten of forse bezuinigingen. Er is z‘,£* voor nieuwe zaken. Maar moet er hier en daar wel v ingeleverd en moet er worden gewerkt. In de gemeentebegroting gaat volgend jaar een bedrag van ruim één miljard gulden om. Dat is per Tilburger f6.400,- en per Tilburgs huishouden f14.800,—. Het is niet zo dat de gemeente volledig vrij is in de bestedir; van al dat geld. Voor een gro^t deel gaat het om "verplichte uitgaven”, om de uitvoering van door de rijksoverheid opgelegde taken. Daarbij moet u denker, aan onderwerpen als sociale uitkeringen, geld voor het onderwijs en woningbouw. De voor dit bedrag benodigde inkomsten hoeft de gemeente overigens niet zelf op te hoesten. Vele honderden miljoenen guldens ontvangt de gemeente te zorgen dat nog meer bedrijven zich hier willen vestigen. Dat studenten Tilburg zien zitten als onderwijscentrum. Dat toeristen Tilburg ontdekken als stad waar het goed toeven is. En natuurlijk dat al die Tilburgers het naar hun zin hebben. Niet alles tegelijk Maar je kunt als gemeentebestuur nu eenmaal niet alles tegelijk doen. Daar is trouwens ook geen geld voor. Vandaar dat er keuzes worden gemaakt. Eén van die keuzes betreft de verdere ontwikkeling van het stadscentrum. Reeds eerder in 1991 heeft de gemeente al globale plannen gepresenteerd voor de invulling van een aantal plek'— het centrum waar "de stad nog niet af is”. Die plekken zijn het gebied Tivoli, de jgen van rijk en provincie in de vorm n groot bedrijf, van uitkeringen en subsidies om de inkomsten alle verplichte taken goed te drijf? kunnen uitvoeren. Een kleine herken tien procent van alle inkomsten, Iburg er dus zo’n 100 miljoen gulden, sprake komt uit belastingen en heffingen die inwoners en bedrijven in Tilburg moeten betalen. Van een bedrijf zou je de jaar omzet grofweg io drieën kunnen verdelen: de exploitatie -zeg maar de afzet van produkten de inkoop die daarvoor nodig is de investeringen die nodig zijn voor de toekomst van het bedrijf komen, en tenslotte de bedrijfsmiddelen Eenzelft zelf voor zaken als materialen, ing gebouwen en wagenpark. Voor jroot het bedrijf gemeente Tilburg .a ontstaat dan het volgende beeld. .g ven De exploitatie omvat bijna 850 opgelegde miljoen gulden. Dit bedrag gaat j denken naar allerlei produkten en voorzieningen op terreinen als volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, welzijn, sociale zorg, onderwijs, milieu, werkgelegenheid, verkeer en groen. In dat enorme bedr<-~ alle kosten verrekend, dus alle personeelslasten. <_w..<.^lfde bedrag gaat tenslotte naar de bedrijfsmiddelen van de gemeente. Hiertoe behoren zaken als automatiserings-apparatuur en huisvesting. Maar er zijn ook bedrijfsmiddelen die weer ten goede komen aan de bevolking: zoals de investering in de renovatie van de schouwburg, in nieuw materieel voor de brandweer, een nieuw wijkcentrum in De Reeshof en irag zijn containers voor de gescheiden is ook inzameling van huishoudelijk afval. Voetbalclub Willem II krijgt van de gemeente 1,7 miljoen gulden. Tenminste, indien de voetbalclub aan het gemeentebestuur een plan kan voorleggen voor de vernieuwing van het stadion. Dit plan moet dan zijn voorzien van een deugdelijke financieringsopzet. Officieel is de gemeente nu nog eigenaar van het Willem II stadion. Dat gaat dan voor een symbolisch bedrag van één gulden naar de voetbalclub. Totnutoe moest de gemeente jaarlijks veel geld toeleggen op de exploitatie van het stadion. Dat hoeft straks niet meer. En het geld, dat de gemeente nu niet meer hoeft bij te passen -in totaal 1,7 miljoen- gaat ineens naar Willem II. Geïnvesteerd wordt er in 1992 voor een totaal bedrag van 178 miljoen gulden. Ongeveer 36 miljoen hiervan gaat naar allerlei voorzieningen die ten goede komen aan het woon- en leefklimaat in de stad (bijna 23 miljoen), naar vernieuwing van rioleringen (7,5 miljoen), de aanleg van nieuwe wegen (2,5 miljoen), verkeersmaatregelen en groenvoorzieningen. Een bedrag van ruim 70 mil’ - Iden wordt uitgetrokk 'ijp maken v?? waar woningen en bedr Deze speciale krant gaat over de begroting van de gemeente Tilburg voor het jaar 1992. Een krant met informatie over alles wat de inwoners van Tilburg volgend jaar van hun gemeentebestuur mogen verwachten. Hoeveel geld wordt er uitgegeven aan sportvoorzieningen? Hoe zit het met de zorg voor het milieu? Worden er nieuwe fietspaden en wegen aangelegd? Wat merkt u in uw portemonnee van de gemeentelijke belastingen? Is er geld voor meer groen? Op al deze en nog veel meer vragen vindt u antwoorden in deze krant. zogeheten Stationszone en de en internationaal kunnen omgeving Willemsplein, concurreren. En vooral de Koningsplein, Bisschop Tilburgse transport- en Zwijsenstraat. In 1992 moeten de distributiebranche, die in binnen- centrumplannen concreet worden, en buitenland hoog staat Er moeten investeerders worden aangeschreven, kan profiteren vor> aangetrokken. En de gemeente goede verbindingen. Tilburg hee.t gaat zelf ook investeren. voor bedrijven uit deze branche Investeren doet de gemeente ook zelfs een speciaal industrieterrein, in een betere infrastructuur van de Katsbogten. Dat moet worden stad. Een moderne stad moet uitgebreid of er moet een goed bereikbaar zijn. Dat is soortgelijk terrein bij komen. Tilburg nog niet helemaal. Vooral Gebruik maken van technologie met het wegennet om de stad is door de industrie is ook een het nog pover gesteld. Daar komt Tilburgse troef. Er is zelfs een volgend jaar al een eerste speciaal instituut voor: het verbetering in. Dan wordt Praktijkcentrum Automatisering en begonnen met de aanleg van de Telematica. Dat moet worden weg om het noord-oosten van uitgebouwd. Tilburg. In het noord-westen zou Er moet al bij al fors worden i aantal plekken in ook zo’n verbinding moeten geïnvesteerd in het Knooppunt ir je kunt zien dat komen, zo luidt het verlanglijstje Tilburg. In 1992 zal lang nog niet i l r':- van het gemeentebestuur. De alles zijn gerealiseerd. Maar het Tilburgse industrie moet nationaal begin is dan gemaakt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11