Tilburgse koren geven Lisztconcert PARADOX N f'f H 1'7' I- Muziektheater Kirabo in Noorderligt X 4# J 4 - ZOUAVENLAAN 77 schouwburg UN Op 20 oktober in Capucijnenkerk 77YTT 1 a r A F f t M 1 I Donderdag 10 oktober 1991 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER '1991 - pagina 8 rdijnen Sr ggy's s etc.. n Mannenkoor St. Caecilia. Jenny Arean (foto: Vincent Mentzel). - Kamerkoor Ad Pamassum. met Dolf Jansen en Hans Sibbel fivang /Mont Coco York Epiloog van de Eenzaamheid (foto: Patrick Meis). Peeters Audio Video Bang Olufsen Center Uitgebreide informatie over bellen i tgen Ie Zondag 13 oktober Shades of Jazz, 21.00 uur. yzanti,. 19.30 tot 1961 H 4 H 30 JAAR 1991 Molenstraat 142, hoek Besterdring Tel. 420397 de lers (korenuir inter varieerde muzi ekpresentatie van i day Music Mix»: van blues tot swinj uitgebreid scala van muziekinstruni wordt ingezet bij de begeleiding van zange res Yvonne Lawalata. Adres: Guldenberg 12 te Helvoirt. I Zondag 13 oktober, 15.00 uur Theater te paard met ’Dag Monster' (theatersprookje) Donderdag 10 oktober Dick de Graaf Septet, 21.00 uur. r deze cursussen kunt u krijgen door te haar013-684333 - - Ij' - ganist Ad Ad Parns Cons Donderdag 10 oktober, 2030 uur Lebbis en Jansen met '2 keer rieleksen voor 1 geld’, (cabaret try-out) veg timmeren. 13 oktober de première van Anna i met haar betoverend theaterpro- «De schat in de schoot». Anna a weet ongewone klanken aan haar >1 te ontlokken. Zij roept met haar viool- I allerlei sferen op. Aanvang: 14.00 uur. 5 uur een ge in de «Sun- 1 "ring. Een imenten Guldenberg «Cultureel getint» Instituut Guldenberg-Brabant te Helvoirt organiseert voor de tweede keer dit jaar drie culturele zondagen onder de noemer «Cul tureel Getint». De dans-, theater- en mu- ziekactiviteiten op 13 en 27 oktober en 1 de cember beginnen telkens tussen 14.00 en 14.30 uur. Op deze middagen komt begin nend talent aan bod, maar ook amateur- groepen en vrouwen die hard aan de profes sionele weg timmeren. Zondag 13 oktober de prt Backerra met haar betove gramma: iheverhou- Backerra r het leven viool t een voorkeur voor meerdere melodische lij nen tegelijkertijd en een wisselende rolver deling van de instrumenten onderling. Bij het schrijven nieuw repertoire laat hij zich vaak leiden door de specifieke solistische capaciteiten van zijn bandleden. snel aan zou slaan bij het publiek. Maar eer lijk is eerlijk: gitarist Ben Boogaard, die deze maand ook de sessies verzorgd, is er dan ook wel in geslaagd om de zondag avond een apart cachet te geven. Er heerst Zaterdag 12 oktober, 2030 uur: dan in Paradox een heel andere sfeer dan Contrast en Koorts, anders. Er wordt gespeeld in een ’’decor”, (korenuitwisseling) de gasten worden aan hun tafeltje bediend. Maar ’t belangrijkste is toch wel de muziek. De jazz in al zijn facetten. Op 13 oktober zijn er weer de kleine bezettingen. Een avond voor solo’s, duo’s en trio’s, waarbij de zang centraal staat. Op dit moment staat vast dat Elise van de Ven en Marylou Wey- mans, beide zangeressen, begeleid zullen met gril- worden door Ben Boogaard en saxofonist Hij heeft Paul de Leest. De try-outs van ’’Bungalow” waren al eer der te zien in theater ’t Heks. Het stuk gaat over twee personen. Beiden zijn met iets be zig dat er nog niet is. De jonge vrouw wil haar lustleven ontdekken, maar eerst wil ze haar leventje ingericht hebben. Ze vreest anders in een onaffe en chaotische boel te- ren recht te komen. De ander, een man, bouwt hoe< haar droomhuis. Daarin wil ze met haar minnaar gaan wonen, lang en gelukkig. Maar de bouw duurt zo lang, dus haalt ze hem er voortijdig bij. Ze moet zich nu afwis selend aan hem en aan haar bouwvakkers wijden en raakt daardoor in de war. Epiloog van de Eenzaamheid ’’Epiloog van de Eenzaamheid” is de tragi sche komedie van vijf pedante filosofen, el kaar imponerend met hun baarden, die bij een zijn op hun verheven zetels en in heftig debat over het mysterie van de menselijke waarheid. Het dispuut drijft hun echter uit elkaar. Ze haasten zich naar de plek waar ze het paradijs vermoeden. In ’’Epiloog...” zien we vijf vitale spelers die elkaar en hun pu bliek uiterst breekbare momenten laten zien, maar daarnaast de grofste platitudes Een meisje moet weg bij haar vader. Ze moet zich opofferen aan een monster haar vaders leven te redden. Als ze op gaat om het monster te zoeken wordt ze heel bang en dat is niet voor niets... Het monster is heel afschuwelijk en afzichtelijk en afschrikwekkend. Maar wat het meisje niet weet is dat het monster geen echt monster is maar een be- aans toverde prins... ls.ee Deze voorstelling is geschikt voor kinderen en volwassenen vanaf 8 jaar. The Evalisto ..e Ndere Trouf 21.00 uur. uviiiebbers van Oost-Afrikaanse ‘s het Evalisto Muyinda En- ,.v iwds bekend van tournees die pees - ’oo (Holland Festival) en ’89 metoo ilisto Muyinda is een 76-ja- woordiger en chauffeur als opdtav.n nt die door zijn lange erva- hebben gekregen om een produkt te >.s de autoriteit op het ge- zoeken dat Oeganda aan Europa zou 'raditionele muziek en kunnen aanbieden als dank voor de 5 Troupe ontwikkelingshulp. ’ezel- Met wervelende en spectaculaire dans am- en muziek komt het verhaal tot een het verrassend einde. SSXffi van*Herman Brood blijf?Aan afs een dnrklekkende syn.hesizer-stormen. maal Sa, 'mi regAn: hef JühlIekMwe- trein me< langdurige, zweterige, stevige Pat Mears. Ze lijkt zomaar uit de lucht tend laten is een gekende truc, vooral door opzwepende optredens waarvan Ne- te komen vallen. Eerst een paar casset- de NS veelvuldig toegepast. Het geeft hen derland niet genoeg van kan krijgen, tes van deze uit Austin (Texas) afkom- de vrijheid het programma nog tot de pre- Sinds Jaar en dag stroopt hij met zijn stige zangeres die op haar vijftiende nüere en lang daarna elke avond leuker te Wild Romance, smds kort weer met de begon met zingen en spelen, nu reeds maken- bevallige Bombita’s, stad en land af on een zeer goed ontvangen cd «There Goes The Rainbow», optredens op verschillende Nederlandse festivals en nog een clubtour er achteraan. De zelf geschreven songs op deze cd kenmer ken zich door een grote doorleefdheid. Pat Mears heeft al die jaren geen truien zitten breien en weet waar ze het over heeft. Haar wereld is die van rondreizende troubadours, randfigu ren, drinkebroers, pillenslikkers, dich- J en woestijnratten. «Hl lues away» lijkt haar Het programma van Theater Noorderligt, Veldhovenring 79 in Tilburg, start mor genavond met een optreden van Herman Brood His Wild Romance. Aanvang: 21.00 uur. Een dag later is het om dezelfde tijd de beurt aan Hawkwind, met in het voorprogramma Budha Building, een project van Tilburger Hans Timmermans. Op donderdag 17 oktober wordt de rij voorlopig gesloten door Pat Mears band. In het voorprogramma dan de Tilburgse band Billy Bacon. Aanvang eveneens om 21.00 uur. De concerten van Paradise Lost (13 oktober) en Spyro Gyra (29 oktober) zijn he laas beide afgelast. KUNSTTHEORIE IN ZOUAVENLAAN 77 De komende weken starten een viertal korte cursussen kunsttheorie in het centrum voor kunst en vormgeving Zouavenlaan 77. Het betreft respectievelijk «Byzantijnse kunst», een cursus van 6 bijeenkomsten te houden op dinsdagavond van 21.30 uur (start 29 oktober) o.l.v. Dra. Marieke Laverman «Architectuur 1900-1940 het ontstaan van het moderne», een cursus van 6 bijeen komsten te houden op woensdagavond 19.00-21.00 uur (start 30 oktober) o.l.v. Drs. Roland Koekkoek. «Het Franse Kasteelde trots en glorie van het Ancien Regime», een cursus van 6 bijeenkomsten te houden op vrijdagavond 19.30-21.30 uur (start 15 november) o.l.v. Dra. Monique Hanrath. «Beeldhouwkunst van de 19de eeuw», een cursus van 6 weken te houden op vrijdaga vond 19.30-21.30 uur (start 15 november) o.l.v. Drs. Ruud Ringers. In de herfstvakantie zijn er in theater 't Heks twee voorstellingen te zien. Op vrijdag en za terdag (11 en 12 oktober) is dat ’’Bungalow” van Bram Wiersma, aanvang 21.00 uur. Op dinsdag 15 en woensdag 16 brengt Cie. De Koe/Het Zuidelijk Toneel/Monty de productie "Epiloog van de Eenzaamheid”. Aanvang eveneens om 21.00 uur. Op woensdag 16 oktober geeft ’t Heks een kinderfeestje tussen 14.00 en 17.00 uur. Voor meer informatie en reserveringen kunt u bellen naar 't Heks, Lannerstraat 1. Tilburg. Tel. 013-551171. Kinderfeestje Woensdag 16 oktober geeft ’t Heks een kin derfeestje en wil daarvoor alle kinderen uit nodigen. We gaan dan allemaal leuke din gen doen zoals: toneel spelen, beeldhouwen, ruimtelijk vormen, textiel bedrukken en filmpjes maken. Een feest is pas echt een feest als er snoep, limonade en muziek is. Ook daar wordt voor gezorgd. Vanaf 14.00 uur zijn alle kinderen welkom, de toegang is gratis. Tegelijkertijd met het feestje is de overzichts-foto-tentoonstelling met werk van cursisten van de cursus ruimtelijk vor men (voor kinderen) te bezichtigen. Coco York zingt niet alleen: zij interpre teert haar songs en geeft daarbij gestalte aan het begrip dynamiek. Zij is in New Or leans opgegroeid en brengt een uitstraling mee die voor, door stress geplaagde Euro peanen een sensatie is. Coco York is wars van communicatieproblemen. Iedereen voelt zich door haar aangesproken. Een ras entertainer bij uitstek die haar publiek bin nen een paar seconden voor zich weet te vinden. Tijdens een lange carrière van zang- studies en optredens ruilde ze ambities voor operazangeres in voor de charme van de blues. Artiesten waarbij zij in het voorpro gramma stond zijn o.v.a. Jermaine Jackson, Lionel Ritchie, Etta james, Denice Williams en Chaka Khan. Rob van Kreeveld is een van de toonaange vende pianisten in Nederland. Een in troverte warme persoonlijkheid die de ster ren van de hemel speelde bij bijvoorbeeld Ann Burton, Stan Getz, Rogier van otter- loo, het Metropole Orkest en Rita Reys. centrum voor kunst en vormgeving Zouavenlaan 77, TILBURG 013-684333 Het Tilburgse Studentenkoor Contrast is sinds haar oprichting in 1988 uitgegroeid tot een gezelschap van ongeveer 60 leden. Het koor zingt vierstemmig een gevarieerd repertoire van klassiek tot modem. Dirigent y. Enrico van Schaik studeerde schoolmuziek jllen aan het Brabants Conservatorium (1989). mist Vervolgens voltooide hij bij Cees Rotteveel de studie Praktijkdiploma Koordirektie. Het Amsterdamse koor Koorts richt zich op het ongehoorde: muziek van Nederlandse componisten uit de 20e eeuw als Andries- ■H sen, Diepenbrock, Badings, Strategier en verwanten. Deze werken zijn nieuwe of be- ■H werkte liederen in opmerkelijke zettingen BH met vaak een verrassende kleur en klank. BH Directie is in handen van Michel Schöp- P>ng. Het kamerkoor ”Ad Pamassum” en het Koninklijk Tilburgs mannenkoor "St. Caecilia” ge ven op 20 oktober a.s. gezamenlijk een concert met uitsluitend werken van Franz Liszt. Het concert begint om 15.00 uur in de Capucijnenkerk te Tilburg. De werken van Liszt komen in de Franciskaner sfeer van de Capucijnenkerk goed tot hun recht. Het laatste deel van zijn leven trok Liszt als ”abbé” dogr Europa. Op 68-jarige leeftijd ontving hij te Rome de lagere wijdingen. Daarna vertoonde hij zich slechts in priestergewaad en gaf enkel nog concerten voor het goede doel. In die periode componeerde hij veel reli gieuze muziek. Zaterdag 12 oktober, schouwburgzaal, 20.15 uur. Jenny Arean Het Huishoudschoolsyndroom (kleinkunst). In ’Het Huishoudschoolsyndroom’ staat ’Het verlangen’ centraal. Het verlangen van een kind. Het verlangen van een puber. Het verlangen van een volwassen vrouw om een eigen leven op te bouwen en van de vrouw op leeftijd om serieus genomen te worden in wat zij vindt en voelt. De teksten voor dit programma werden ge schreven door o.a. Jenny Arean. George Groot, Robert Long en Willem Wilmink. De regie is in handen van Helmen Wouden berg en aan de vleugel zit Dick van de Stoep. uu™ ij nog geen spr^v 3rood blijft gaan als een langdurige, zweterige, stevige _rr de optredens waarvan Ne- hen derland niet genoeg van kan krijgen, tes va pre- Sinds Jaar en dag stroopt hij met zijn stige er te Wild Romance, smds kort weer met de begor bevallige Bombita’s, stad en land af op een z zoek naar hongerige rockers die ook Goes niet weten wat ophouden is. Wordt het niet eens tijd voor een lintje, Bea? St. Caecilia St. Caecilia brengt het ’’Requiem” voor mannenkoor, vier solisten, koperkwartet, orgel en pauken. De solisten zijn: le tenor Otto Bouwknecht, 2e tenor Joost van der Linden, bariton Hans Weyers en Joop Bos winkel, bas. De instrumentalisten zijn stu denten aan het Brabants Conservatorium. Verder wordt medewerking verleend door organist Ad van Sleuwen. St. Caecilia staat onder leiding van Paul van Gulick. Van Gulick behaalde aan het Bra bants Conservatorium de diploma’s school muziek, theorie der muziek en het einddi ploma koordirectie uitvoerend musicus. Hij is dirigent van vier grote koren. Paul van Gulick zet zich met groot enthousiasme in voor de uitvoering van hedendaagse muziek door amateurgezelschappen. Hij is als do cent verbonden aan de dirigentenopleiding van SNK. Herfstvakantie in Textielmuseum Tijdens de herfstvakantie zijn er in de kin derhoek van het Nederlands Textielmuseum extra activiteiten voor kinderen van 6 tot 13 jaar. In aansluiting op het thema van de kinderboekenweek «Huizen» brengt het Nederlands Textielmuseum het wevers- huisje onder de aandacht. Kinderen kunnen kartonnen huisjes versieren door lapjes voor een raam te weven en/of ze te beplakken met stukjes stof. Ook kunnen de kinderen hun eigen huis in tekenen op een plattegrond en deze dan ver- gelijken met die van een wevershuisje uit de -r_.ische meezinger om te be- vorige eeuw. wijzen dat mensen elkaar veel beter begrij- Uiteraard zijn er ook de gebruikelijke acti- pen dan we denken viteiten in de kinderhoek. In de kinderhoek 1 is van 12 t/m 20 oktober van 13.00-17.00 Woensdag 16 oktober en donderdag 17 okto- uur begeleiding aanwezig. Buiten de herfst- ber, schouwburgzaal. 20.15 uur. Koninklijk vakantieweek is er begeleiding in de kinder- Ballet van Vlaanderen met musical Anatev- hoek op woensdag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. 1966 werd de musical ’Fiddler on the ;:.:t in Nederland gespeeld, met in de hoofdrol Lex Goudsmit. De musi cal behoort nog steeds tot de meest succes volle uit de geschiedenis. Getuige hiervan zijn wereldhits als Tf I Were A Rich Man’ en ’Matchmaker, Matchmaker’. Dit seizoen brengt het Koninklijk Ballet van Vlaanderen deze opmerkelijke musical opnieuw uit onder de titel ’Anatevka’. Woensdag 16 oktober, studiozaal, 20.30 uur. Helmert Woudenberg met Een avondje thuis (solo-toneel). Na het middageten zitten we in de kamer. Mijn vader leest de krant. Mijn moeder, mijn broer en ik zitten daar zo’n beetje bij. Wij wachten. Op instructies. Want sinds mijn vader thuis is bepaalt hij gewoon wat er gebeurt. ’Een avondje thuis’ gaat over famili dingen. Ouders en kinderen, voor- ,luul lc ulluUKKtI1. lucpl lllcl aan elkaar gebonden, in een warnet van lief- spei allerlei sferen op. Aanvang: de, haat, competitie, jaloezie en tederheid. qo^ Op deze middag om 15.45 Regie en spel: Helmert Woudenberg. varieerde muziekpresentatie vai Donderdag 17 oktober, studiozaal, 14.30 uur. Theater Amfibie met Rimpels en Woel water (kindervoorstelling). Een poëtisch verhaal waarin ’groter worden’ meer blijkt te zijn dan kennis vergaren al leen. Leeftijd: vanaf 7 jaar. niet schuwen, vijf mensen die ernstige be schouwing combineren met galgenhumor. We treffen drie van hen aan, melig rond een kampvuur; we betrappen twee van hen in een schuchtere verliefde toenadering. In snelle afwisseling volgen verschillende sfe- "rn elkaar op: van intieme tederheid en be hoedzame streling, via slapstick-achtervol- ging en brute bedreiging, tot theatrale be- o kentenis en tenslotte tot de ondergang. Ze aalt ze naderen de waanzin. Ze eindigen alleen. In afwis- de ontmoeting zo eenzaam wordt de dood zichtbaar. Ad Pamassum Ad Pamassum zingt zeven kortere composi ties. Het kamerkoor besluit het programma met ’’Legende Sainte Cecile” voor altsolo, koor, harp en orgel. Aan het concert van Ad Pamassum werken mee: Lia Ligthart, alt, Valerie Rijckmans, harpiste en opnieuw or ganist Ad van Sleuwen. massum staat onder leiding van Pie- i Moergastel. Van Moergastel, gebo- Breda, studeerde aan het Brabants nservatorium in Tilburg orgel, schoolmu ziek en theorie der muziek. Hij is aan het zelfde instituut verbonden als docent alge mene vakken en theorie der muziek. Per 1 september 1991 is Pieter van Moergastel be noemd tot rector cantus van de Kathedrale Koorschool van de St. Jan in ’s Hertogen- bosch. Toegangsbewijzen voor het Lisztconcert zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van Ad Pamassum, tel. 013-670671, en bij de afde ling PR van St. Caecilia, tel. 013-333237. Het Dick de Graaf Septet heeft zich de af gelopen drie jaar ontwikkeld tot een hecht ensemble, dat tot de top van de Neder landse jazzmuziek gerekend wordt. Tenor saxofonist Dick de Graaf is erin geslaagd om, buiten de gestaalde kaders van de neo- bop, waar hij zich gedurende een aantal ja ren had opgehouden, een middelgrote groep Nooit gedacht dat een nieuw initiatie met een eigen geluid op te richten. snel aan zou slaan bij het publiek. Maar Het werd een aparte combinatie van instru menten en een bonte verzameling musici met zeer uiteenlopende achtergronden. Een Duitse violist, Michael Gustorff, met een ’’oude stijl” achtergrond. De tromtL. Hans Sparla, met een klassieke opleiding en een grote dosis improvisatietalent en Onno Kelk, bluesgitarist in hart en nieren. In dv ritmesectie de veelzijdige Brabantse slag werker Pieter Bast en het bloedserieuze pia notalent Ge Bijvoet. Op contrabas sinds kort de 24-jarige Egon Kracht, die k zijn komst al meteen in de pen kit nieuw repertoire bij te dragen. De mi van De Graaf zelf blijft melodieus, lige, vaak suite-achtige stukken. I Vrijdag 11 oktober. 2030 uur Coco York en Rob van Kreeveld met Songs from New Orleans to Harlem ibonist ”-3en L VlfflO ’n de slag- lcc pia- kort na lom om o., Veldhovenring National Theatre aldaar. Hun pro- ilburg, presenteert woensdag 16 gramma’s kenmerken zich vooral aoor r a.s. KIRABO, muziektheater de vitaliteit, vaart en thema’s die sa menhangen met, na jaren van burger- oorlog-eïlende, zeer positieve wederop bouw van de Oegandese samenleving. Het titelstuk Kirabo verhaalt over een commissie bestaande uit een Euro- ïse zakenman en politicus die samen _.._t een Oegandese regeringsvertegen- yrdiger en chauffeur als opdracht fuyi Lipe Donderdag 10 oktober, schouwburgzaal, Dinsdag 15 oktober, studiozaal, 20.30 uur. 20.15 uur. Het Zuidelijk Toneel: Toch zonde De Types: Morsige Types in hart en nieren, van die hoer. Onder het motto: ’alles mag als het maar uit Opnieuw regisseert Ivo van Hove, net als bij je tenen komt’, jagen de Types, Rob Kam- ’Lulu’ en ’Het Zuiden’ een -ten onrechte- phues, Hans Riemens en Hans Paulides het weinig of nooit in Nederland opgevoerd to- ene na het andere krankzinnige idee over neelstuk. ’Toch zonde van die hoer’ is een het toneel. Zo kruipen ze in de rol van oer- toneelstuk geschreven door John Ford, een mens om de taal opnieuw te ontdekken en gelijken met c tijdgenoot van o.a. Shakespeare. In zijn zingen eën telepatische meezinger om te be- vongeeeuw. stukken valt het scherpe contrast op, tussen wijzen dat mensen elkaar veel beter begrij- Uiteraard zijr een poëtische tekening van onschuld en J-J--'vitriten in d? brutale sexuele ontsporingen meestal ont staan uit jaloezie. Vrijdag 11 oktober, schouwburgzaal. 20.15 uur. Jeans Jubilee Show. Het eerste lustrum van de Jeans-Company jn zal gevierd worden met weer een spetteren- Roof voor het eerst de, swingende nieuwe theatershow. met in de hoofdrol L Ook deze theatershow zal bestaan uit we- reldhits uit de jaren ’50 en ’60 die vol humor en energie gebracht worden. Vrijdag 11 oktober, studiozaal, 20.30 uur. Hans Visser Vrienden. In Concert (acous- tisch concert). Na de succesvolle tournee met Flairck keert Hans Visser terug naar de intimiteit van het musiceren in kleine zalen. Samen met zan geres Eva Zeijlstra, bespelen vier musici de gitaar, sopraansax, contrabas, vleugel en vi brafoon. Het repertoire bestaat uit vocale en instru mentale songs van Europese en Ameri kaanse landen en steden, die elk hun eigen muzikale sfeer hebben. Theater Noorderligt, 79 in Tilburg, presente oktober a.s. KIRABO, muziektheater door The Evalisto Muyinda Ensemble en The Ndere Troupe uit Oeganda. Aanvang 21 Bij liefheb. muziek is het Evt om semble reeds bekei reis het in ’88 (E maakte. Evali:" rige muzikant w ring geldt als der bied van de traditionele muz^n. is van Oeganda. The Ndere Trouj •o een jong en bruisend theatergezt schap uit Oeganda’s hoofdstad K.ar pala. Zij zijn de vaste bespelers van h iring iglS Hawkwind en Pat Mears w Or- Het gaat «weird» en fabelachtig snel ™ling ineens met die trip die Hawkwind nu maakt. Na een indrukwekkend concert en dito licht «performance» (waar me- nig house-party-organisator jaloers op ters, easy riders en zou kunnen zijn) zijn de fellows er just sing these bh weer, met een gloed- nieuwe cd «Pa- motto. ;nde ikebn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 9