o Tilburg voor zevende keer Wijnstad SHOW iEUHiEEE □n Spot r Wijnveiling Kiwanis Club in het TILBURG ’Maison du Vin’ te INTERIEUR QW ENKELE JONGELUI Oplage94.600 ex. Nieuwe elementen toegevoegd ’t „zolderke” 'H 5 halen, 4 betalen Bel 04255-1762 na zes uur Kom dan nu naar onze grote Voor sfeer in huis en hof .^^ozert/tcU OKTOBER keukensuper TAPIJTTEGELHUIS Van Lieshout FBI OPROEP!!! r= SEmFRESS] JL ^PASMUNT/ 1991 - pagina 8 Koerier ES 989 p.o.a. 991 p.o.a. Zie bijlage nr. 989 p.o.a. 4 Ha Wij brengen de kranten bij u thuis oude /IJK TAPIJTTEGELS 4.95 it 27 /ijk I Ski-lnn ’91 in Eindhoven ijk Foio: Wildschöaau Tirol. WEEKENDRECLAME: Al vanaf 1.25 perstuk Beleggen Sparen in België Waarom Lees pagina 8 Donderdag 10 oktober 1991 35e jaargang nr. 1728 Wilt U een keus uit meer dan 100 modellen keukens of keuken-inbouwapparatuur? Piusplein 44 015-424016 zonder voor F TUINCENTRUM Kapt. Hatterasstr. 1,5015 BB Tilburg, tel. 013-421605 Industrieterrein Loven NASSAUSTR 6F TILBURG tel. 013-434268 innen s te =N 3.V. ..mef speciale lilburq [ules.vf pag.13 pag.13 pag-16 pag. 17 pag.19 Uit-agenda Rondom Hart van Brabant Films B W-besluiten Parochienieuws Cursussen Herfstfestival de Veldhoven Sport GEWOON DE GOEDKOOPSTE Alles tegen afhaalprijzen. Alleen week- endverkoop. Do, vr, za. Leenheren straat 120 (zijstraat ringbaan zuid). JAARGANG 3 989 28.500,- idelijk, indig en rouwd IS on 986 17.500,- Het wel en wee van Tilburgse oud-textielarbeiders in de jaren 1980-1990 Gehele maand oktober 10% EXTRA KORTING op alle HEUGA-tegels (bij inlevering van deze advertentie) ■'^straat 180 (aan het NS-plein), TILBURG - Tel. 436903 keren voor de deur Donderdag koopavond PARKEER GARAGE AAN OVERZIJDE Uw warme bakker Ruim 100/aar broodaangevend Hoef straat 151 Oerlesestraat 211 Delfe® Voor het huishouden werden vrou wen vroeger apart opgeleid. Op de foto een klas van de huishoud school Ancilla Domini in maart 1958. Vrijdag en zaterdag VRUCHTEN- SLOFFEN LEES VERDER IN DIT NUMMER: Gemeentenieuwspag. 6/7 Kuituur/Amusementpag. 5/9 Seniorenwijzer Pa& Ij. pag.13. Wie heeft tussen 20 en 28 sept. haar bruidsjurk laten stomen bij Stomerij Astor, Besterdring 105 te Tilburg (of depot) en heeft een verkeerde mee retour gekregen? Belt u ons: 01659-2809. LEUKE BIJVERDIENSTE De Tilburgse Koerier zoekt die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving Korvel of centrum. Vanaf 15 jaar - interesse De jaarlijkse manifestatie ”Ski-Inn” is vandaag van start gegaan in het nieuwe Beursgebouw in Eindhoven, vlak achter het centraal station. De internationale publieksbeurs voor wintersport en sneeuwvakanties, die voor de negende k -er geor ganiseerd wordt, wint daarmee aan volui, j en ka rakter. En het was in zijn soort al het nu zijdige evenement in Nederland. Bezoek; ondermeer terecht laatste een I oen sla- paalt im heb- ig, met In deze serie kijkt de Tilburgse Koerier vooruit naar de publicatie bij Boekhandel Gianotten van het boek «De textiel voorbij» van Lou Keune. dat in november verschijnt. Het boek gaat over de ervaringen in de jaren tachtig van vierenveertig mensen die in de wolindustrie gewerkt hebben. Die ervaringen gaan onder anderen over het werk in het huishouden. Voor de zesde keer organiseert Kiwanis Club Tilburg tijdens Tilburg Wijnstad een veiling, waarvan de opbrengst bestemd is voor een goed doel. Dit jaar gaat het geld naar samen met dat van de andere Kiwanis Clubs in het land naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, beter be kend als het landelijke brandwondencentrum. Van de opbrengst wordt de verbouwing van een verdieping van het zusterhuis daar bekostigd, zodat het voor ouders mogelijk wordt in de nabijheid van hun kind te vertoeven dat voor brandwonden verpleegd wordt. Door de aanwezigheid van de ouders voelen de kinderen zich veiliger. Bovendien kan de begeleiding van kinderen èn ouders efficiënter geschieden, wat ten goede komt aan het genezingsproces en de terugkeer naar het dagelijkse leefpatroon. Kavels De aangeboden wijnkavels bevatten goede tot zeer goedé wijnen, voorna melijk afkomstig uit de bekende Franse wijnstreken. De gratis toeganke lijke wijnveiling is een gezellige en spannende vertoning. Ze wordt op zondag 13 oktober van 13.30 tot 17.30 uur gehouden in het ’Maison du Vin’, Geminiweg 9 (op industrieterrein Loven; te bereiken via Bossche- weg of Ringbaan Oost). Wie van tevoren de catalogus van de veiling wil bekijken, kan die aanvra gen bij veilingmeester Nico Reijn, gerechtsdeurwaarder, Postbus 737, 5000 AS Tilburg; tel. 013-434359. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle. Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Slujtingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Twee vinologen van Le Bouchon en veilingmeester Nico Reijn tijdens de wijnvei ling van de Kiwanis Club vorig jaar. (foto: Willem Besters) pag.19 pag.19/20 nke- speciale aandacht voor wijnlanden als ho- Frankrijk, Spanje en Duitsland. Eiffeltoren Het Heuvelplein ademt dit weekend Franse sfeer, waarbij het beeld be- r ld wordt door een ruim twintig me ter hoge Eiffeltoren en Franse vlaggen. Lees verder op blz. 15 SKF transportwielen 11 q lulesverneweq 14 hl 013 321316 I Pneumatiek tiibur^ule^erneweg 14 tel 013-321316 Collecte St. Nicolaas Comité het verzorgen van attenties voor bejaarden er familie, vrienden of kennissen en het steunen van instellingen met of voor kinderen die zelf geen mogelijkheden Om aan de noodzakelijke middelen te ko- bezitten deze kinderen een passend ka men om o.a. dé intocht van St. Nicolaas op dootje te geven. zondag 17 november weer te kunnen doen In de week van 18 tot 21 november zal in plaatsvinden, wordt in de week van 14 tot wijken waar in de eerste periode geen col- 20 oktober door het Centraal St. Nicolaas lecte heeft plaats gevonden, alsnog aan de Comité wederom de collecte Aktie Pasmunt deur gebeld kunnen worden voor een bij georganiseerd. Het geld is ook bedoeld voor drage. Het was in de textiel meestal zo dat de man buitenshuis werkte, ’s Morgens verliet hij het huis, en 's avonds kwam hij weer thuis. De vrouw deed ondertussen het huis houden. Is er wat dat betreft de laatste tijd veel veranderd? Bij bijna alle geïnterviewden blijkt dat nog steeds de vrouw de eerste verant woordelijkheid draagtVóór het huishoudelijk werk. Daarin is niet veel veranderd. Zelfs niet in het geval van de vrouw die nu een baan van 32 uur per week heeft als buurtwerkster. Zij is een aan tal jaren geleden met een vriend gaan samenwonen, en beiden za gen het huishouden als gezamen lijke verantwoordelijkheid. Maar in de praktijk blijkt dat niet zo te werken: «Als ik thuis kom, ben ik toch altijd de eerste die de aard appels gaat schillen. En ben ik meestal de eerste die aan de om was begint. Ik ben ook de eerste die gaat poetsen. En men (de vriend; red.) volgt mij wel hoor. En er wordt ook het een en ander (door hem) in huis gedaan. Maar het initiatief daarin ligt bij mij.» Meehelpen De vrouw is bijna altijd de eerst verantwoordelijke voor het huis houden. Maar dat wil niet zeggen dat zij alle werk alleen doet. Er is toch wel wat veranderd. Er zijn namelijk vele voorbeelden dat mannen meer zijn gaan meehel pen, de een dan wel meer dan de ander. Daarbij is het meestal zo, dat mannen meer gaan doen in het huishouden als ze haanloos worden, en zeker als de vrouw gaat bijverdienen. Waarmee «helpen» mannen dan? Dat verschilt natuurlijk van gezin tot gezin. Zo zegt een vrouw over haar inmiddels gepensioneerde man: «Stofzuigen doet ie weleens. En boodschappen doen. Voor de rest niet.» Een andere gepensio neerde man zegt: «Ik doe mee stofzèüge en de omwas doe ik bijna altij.» Weer éen andere man, die een volle baan heeft, doet van alles thuis: «Ik heb altij wel meegeholpe, net as de was of es bedde dekke, schonmaoken of zo, dè heb ik altij wel meegedaon. Witten en behange, dè ’s ammöl men werk wel, stofzèüge dè doe ik. Dè kan me nie schille, dè doe ik. Dè doe 'k gewoon mee.» En een huisvrouw vertelt over haar man: «En as ie dan de vroege dienst heej, dan komt ie om vier De mini-EifTeltoren staat al op de Heuvel, de spandoeken hangen al: morgen be- Pe vertegenwoordigers van de winke gint voor de zevende keer het evenement Tilburg Wijnstad. Naast de gebruikelijke bersverenigingen in het centrum, L_ gezelligheid in het centrum -met ook op zondag geopende winkels- en de wijnvei- reca en wijnhandel, die samen het he ling van de Kiwanis Club heeft het Comité Tilburg Wijnstad enkele nieuwe ele- ^,uur vaa stichting Conuté Tilburg menten toegevoegd. Dat zijn Tilburg Culinair op het Willemsplein, speciale me- Wijnstad vormen, hebben dit jaar nog nu’s in tien restaurants en een wijnschenktest. Bovendien krijgt Tilburg bezoek "eter hun best gedaan om de 1 van een wijnbroederschap, afkomstig uit de streek die de Tilburg Wijnstad-wijn zomertractatie van 1991 te doer van dit jaar levert Costières de Nïmes. ëen- ^Ue lokaties m het centrur ben een sfeervolle aankleding de- en wintersportartikelen en voor uitgebreide toeristische informatie. De bierstube, de Oosten rijkse muziekkapel, de Apfelstrudel en de Glüh wein staan garant voor een typische wintersports- feer. De manifestatie duurt tot en met zondag 13 oktober. De organisatie verwacht maar hefst leest veel- 40.000 bezoekers te kunnen verwelkomen. Meer it in Nederland. Bezoek?rs zullen details over de Ski-lnn ’91 kunt u in deze Koerier it kunnen voor een keu.’ aan mo- vinden op pagina 3. De Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) gaat door de STER radiospotjes laten uitzenden op Ra dio 3. Daarmee wil de universiteit nieuwe studenten proberen te wer ven. Gebleken is volgens een KUB- woordvoerder dat veel middelbare scholieren naar die zender luiste ren. Nu wordt er al jaren geklaagd dat de kennis van de scholieren steeds verder afneemt. Maar als ik universiteitsbestuurder was, zou ik de jongere die door Radio 3 naar de KUB gelokt wordt, extra wan trouwen. Wat er op die zender uit gekraamd wordt, is meestal een be lediging voor ieder weldenkend mens, ook al is die minder ’hoog’ gestegen dan een middelbare scho lier. Niet voor niets luisteren steeds meer mensen naar muziekzenders, waarop niet of nauwelijks gespro ken wordt. Aan de intelligentie van scholieren die naar Radio 3 blijven luisteren, valt dus te twijfelen, hele maal als ze de reclame serieus ne men. De reclamemakers voor de KUB schatten de toekomstige studenten zelf ook niet hoog in. In de spotjes laten ze basisschoolkinderen ver tellen over wat die later willen wor den. Een meisje wil ’’paus” worden en twee jongetjes respectievelijk ’’vrijgezel” en ’’koning van Brus sel”. Alsof kinderdromen nog pu bers van een jaar of zeventien aan spreken. De KUB wil zich met zijn onder zoekscentra graag aan de buiten wacht tonen als een ’’center of ex cellence”, een centrum van uitne mendheid. Met de radioreclame lijkt de universiteit eerder de spot met zichzelf te willen drijven. Op weg naar een excellehte kleuter school. HEUGA - Superflor Nu - Keuken©tie Nu 5.95 uur aon hè, want dan gaot ie nie kaorte, doet ie weleens ooit aard appels schillen, en een keer heetie de boontjes schongemökt.» Strijken, dat is iets dat manr niet gemakkelijk doen. Des meer was weer een andere vrouw, die nu een baan heeft als serveer ster, verrast toen de strijk een keer aan kant was: «Ik kom ’s avonds thuis, hij zegt: «Nou de strèèk is ók opgeruimd.» Ik zeg: »Jè dè zal wel», zo ben ik dan weer, «ge het zeker de maand in de kaast gezet». Nou ik doe de deur open, de maand stond er mar de strèèk was weg, had ie ók gedaon. As het nodig is hè...., ik wil mar zeggen eigelijk heb ik er tijd veur, mar as het nodig is, dan helpt ie daor gewoon in.» Koken Koken is ook zo iets dat mannen niet gemakkelijk doen, want dat hebben ze meestal nooit geleerd. Maar je bent nooit te oud om te leren, en het kan van pas komen, aldus een inmiddels gepensio neerde man: «Ik doe aan de kookles mee, en ik heb al eens een paar keer gekookt, mar ik heb er nog niet zoveel liefhebberij in, ik wil zeggen, dè doet meestal, zo als wij bij ons zeggen, ons moeder dan. Mar as ’t moet.... ’t Is ók ge wist ene keer dat ze op zondag morgen, of deur de week, ik weet nie eens mir, dè ze zich nie goed voelde, en dè ze op bed gebleven was. En ik naar boven toe, dus een kopke thee gebracht en eh, ik denk, je, as gij daor boven ligt, ik kan dan moeilijk zeggen, kom es nör beneje om te koken of zo, hè. Nou, toen heb ik m’n mapke ge vat en gekeken en ik ben ön de gang gegaon en, toen ’t eten klaor was, de tafel klaar gezet en alles op tafel klaar en toen ben ik gaan roepen. Ik zeg: «Hedde gij trek in ete, want ik heb gekookt». Nou, toen is ze gekomen, en heeft ze toch nog lekker mee gegete. Ik wil zegge, dè wir wel.» En dat vond ze wel leuk, zeker? «Ja, tuurlijk, tuurlijk.» En het is niet zo bij haar van, wat je ook wel eens hoort: «Dat is mijn werk, daar moet je niet aankomen?» «Oh nèe, himmól nie.» f 0 AKTIE

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 1