vrouwen ry 9Ï5 9“ Vijftig-plus op zoek naar... ■w Artsen moeten gelijk zijn aan patiënten iegen POST SCRIPTUM COLOFON L, 44 Creatief in trefpunt De Reit Politiek café ouderenbeleid Telefoonnummer SBT Groepswonen Zwemmen voor ouderen Homeopathie Modeshow Alleen met een boek Natuurfilm J I Donderdag 10 oktober 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1991 - pagina 10 HHMB met on- 99 99 (foto: Geert van Loon) Hermien Naber H.H. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I i I l I I I I I I l I i I I I l I I I naar het redactie-adres of naar I HET WOORD IS AAN... de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmer kelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de red actie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch ge plaatst wordt. nd 3 tie agmorgen m De laatste jaren word ik wat vergeetachtig, U kent dat wel: je weet niet meer war je dingen hebt gelaten, hoe mensen he ten, enz. Mijn kinderen en vrienden vonden dat ik maar eens een cursus geheugentrai ning moest gaan volgen. Dat zou me in ieder geval helpen te voorkomen dat de vergeetach tigheid toeneemt. Na wat aar zeling heb ik me laten inschrij ven voor zo'n cursus. Op een dinsdag zou de eerste les zijn. Ik er heen, een beetje zenuwachtig, want zoiets doe je niet elke dag. In het gebouw waar de cursus wordt gehou den, meld ik me bij een vrien delijke meneer. Die kijkt me verschrikt aan en zegt dat de cursus al de dag ervoor is ge geven. Een aantal cursisten was telefonisch op de hoogte gebracht. Van mij en nog een paar mensen hadden ze geen telefoonnummers, dus die zou den een brief krijgen. Helaas was men vergeten die brief te versturen! Maandag kan ik er dus weer heen, maar ik weet nu echt nog niet of ik wel gaan zal. Drop Oud moet dat lukken. Ik kan heel ont roerd raken, als ik een ouder echt paar zie dat echt aandacht heeft voor elkaar”, zegt mevrouw S. "Maar het is nog niet zover”, werpt mevrouw J. op. Maar hoe de markt er ook op in speelt, er blijken altijd weer groepen ’vergeten’ te worden. Of beter ge zegd: er wordt geen brood in ge zien, omdat die groepen commer cieel niet interessant zijn. Bijvoor beeld vijftig-plus vrouwen op zoek naar een partner of kameraad. Niet bemiddelbaar De Seniorenwijzer sprak met drie al leenstaande vrouwen: mevrouw S. en mevrouw J., beiden vijftig-plus, en mevrouw B., zestig plus. Alle drie blijven ze niet thuis zitten, maar trek ken er op uit en hebben een geva rieerd leven. Twee van hen zouden wel (weer) een relatie willen. Mevrouw J. wilde zich in laten schrijven bij een relatie- bureau. Ze werd geweigerd, omdat ze niet bemiddelbaar zou zijn. Het bureau werkt maar voor mensen tot 50 jaar. Mevrouw S. reageerde op een con tactadvertentie. Ook dat werd een lijkwaardigheid, waarbij ze als vrouw niet vanzelfsprekend de zorgende rol krijgen toebedeeld. Op die door hen versmade rolverdeling blijken nog steeds veel mannen op uit te zijn. Dat blijkt ook uit onderzoeken: veel mannen kunnen het thuis niet gezellig maken en zoeken daar een vrouw voor. In de praktijk blijkt dat je als partner- zoekende alleen succes hebt, als je een gdede thuisbasis hebt. Pas dan moet je er op uit trekken. Maar daarmee ben je er ook nog niet. Naarmate je langer alleen bent, wordt het moeilijker compromissen te sluiten. Een realiteit waarvan me vrouw S. en mevrouw J. zich goed bewust zijn. ’’Toch zijn we daar niet bang voor. Met de ervaring die we hebben, weten we goed waar je ja en nee tegen moet zeggen”, aldus mevrouw J. Bovendien heeft het ook gevolgen dat je je leven anders gaat vullen als je alleen bent komen te staan. Me vrouw S.: "Vriendinnen zijn heel be langrijk voor mij. Een nieuwe part ner zal daar rekening mee moeten houden. Hetzelfde geldt voor mij wat betreft de zaken die hij belangrijk vindt in zijn leven. Natuurlijk moetje investeren. Het kost tijd en soms strijd, maar als de basis goed is, Nederland kent op dit moment 1,2 miljoen éénoudergezinnen en 1,6 miljoen eenpersoonshuishoudens, onder wie veel ouderen. De markt speelt daar aardig op in. Supermarkten gaan steeds meer over op kleine verpakkingen. Ook de huwelijks- en relatie- bureaus doen goede zaken en in de zaterdagedities van verschil lende kranten vind je pagina’s vol met contact-advertenties. Sinds kort bestaat er zelfs een maandblad voor ’alleengaanden’: Single. teleurstellende ervaring. De man die zich in de advertentie had voorge steld als een energiek iemand die er op uit wilde met een vijftig-plus vrouw in bezit van rijbewijs, bleek 77 jaar te zijn en gehandicapt. Wat hij in werkelijkheid zocht, was iemand die hem kon verzorgen en rondrij den. Mevrouw B. heeft geen behoefte aan een nieuwe relatie. Zij heeft haar handen vol aan allerlei activi teiten en vindt het heerlijk geen ver antwoording te hoeven afleggen. Ze bevestigt wel de verhalen van de an dere twee. Ook in haar omgeving ziet ze mannen van haar leeftijd vooral ’werk maken’ van jongere vrouwen. Daar kan ze zich soms flink aan ergeren. Gelijkwaardigheid Voor mevrouw S. en mevrouw J. is kameraadschap met een partner de basis voor een relatie. Ze willen ge- Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden Hunker-bunker Als een relatiebureau je niet wil in schrijven en contactadvertenties niet werken; wat doe je dan? "Naar een hunker-bunker”, zegt mevrouw S. met een lach. ’Hunker-bunkers zijn cafés in Tilburg waar oudere vrouwen hun plek hebben gevonden en regelmatig een kopje koffie gaan drinken. Nee, in werkelijkheid voelen me vrouw S. en mevrouw J. daar niet voor. Stil zitten en afwachten ligt niet in hun aard. Maar staan ze wel model voor alle oudere alleen staande vrouwen? Nee, zeggen ze zelf. ’’Natuurlijk is er een groep vrouwen die het heerlijk vindt om de zorgende rol in een relatie op zich te nemen. Als je dat echt wilt, hebben wij daar alle respect voor. Toch wordt de groep die voor zichzelf kiest steeds groter, ook bij oudere vrouwen.” En die realties? Mevrouw S.: ”We geven het niet op, maar we liggen er zeker niet wakker van.” Nogal wat ouderen doen vrijwilligerswerk. Er is een onderzoek gedaan naar de hoogte van onkosten en vergoedingen van vrijwilligers in Ne derland. Daaruit blijkt dat veel vrijwilligers die onkosten maken nog al tijd geen vergoeding daarvoor krijgen. Op het gebied van maatschap pelijke hulp- en dienstverlening gaat het daarbij om maar liefst 63 pro cent van de vrijwilligers. De organisaties noemen als belangrijkste re denen, dat er geen geld is en dat het wel beschikbare geld wordt be steed aan activiteiten. Zou het niet eerlijker zijn om gewoon te zeggen: we hebben geen geld over voor een tegemoetkoming in de onkosten, omdat we andere za ken belangrijker vinden. Een kwestie van prioriteiten dus. De organisa ties behoren echter te weten dat een reële onkostenvergoeding geen gunst maar een recht is. Op die manier is het voor mensen met een klein inkomen die vrijwilligerswerk leuk vinden, ook echt mogelijk daaraan mee te doen. Op vrijdag 11 oktober om 14.00 uur is er een geweldige mo deshow voor oudere vrouwen. Deze middag krijgt u ook alle gelegenheid om te kijken en te passen en natuurlijk ook te kopen. Deze modeshow wordt gehouden in de grote zaal van het Steunpunt voor Ouderen aan de Nijverstraat 42. Bent u slecht ter been, bel gerust naar Mevr. Pigmans, tel. 435610 en u wordt opgehaald. De feestdagen zijn op komst en wat is er leuker om je eigen gemaakte kaarten te versturen, zelf kerstboomversiering te maken of je eigen sieraden maken. Dit kan allemaal, al hangt het natuurlijk wel een beetje van uw eigen handigheid af, maar we kunnen elkaar hierbij ook helpen. Wij gaan van start op dinsdagmiddag, 22 oktober van 14.00 -16.00 uur in het trefpunt, Westertorenlaan 4. De vaste kosten bedragen ƒ1,50 per middag; daarnaast komen (geen hoge) kosten voor materiaal. Informatie en/of aanmelding: telefoon 634247. Natuurlijk kunt u ook vrijblijvend een keertje komen kijken op een dinsdagmiddag. nije is bedoeld als wegwijzer in "relatiebemiddelingsland”. Hoe maakt u het beste gebruik van de dienstverlening op c gebied (huwelijksbureaus, contactavonden, advertentie etc.)? Mocht u kiezen voor het zoeken via advertenties dan kan het boek 'Liefde onder nummer’ een hele hulp zijn. Janny Schreuder doet hierin verslag van haar onderzoek naar de effectiviteit van advertenties. Daarnaast geeft ze voorbeelden en doet ze aanbevelingen voor het schrijven van en het reageren op een advertentie. Hoe deze adverten ties in de loop der jaren (tussen 1945 en 1990) veranderd zijn, is te lezen in 'Langs deze mij onsympathieke weg’ van Wil Zeegers. Deze en andere titels kunt u lenen bij de biblio theek bij u in de buurt. Gaat u er eens naar op zoek! In de telefoongids van 1991 staat onder Stichting Bejaar- denwerk abusievelijk het nummer: 442513. Op dit nummer is SBT echter niet bereikbaar. Het nummer blijft: 350505. Langzaam maar zeker wint het groepswonen onder oude ren terrein. Maar het is natuurlijk een heel grote stap en er zijn verschillende moelijkheden. En het is wel zo verstandig van je toekomstige groepsgenoten te weten wat zij precies willen. Die voorbereiding kost tijd en begeleiding is bijna onontbeerlijk. De wooncommissie ANBO/Humanitas wil daar graag een handje bij helpen. Wie daar iets voor voelt, kan zich opge ven bij J.C. de Koster, Th. van Aquinostraat 35-19, 5042 HA Tilburg. Liefst schriftelijk, maar telefonisch mag ook: 013- 683859. Binnenkort in de Seniorenwijzer overigens meer aandacht voor dit onderwerp. Voorkomen dat je ziek wordt en op komen voor jezelf. Dat zijn de voor naamste bezigheden van het Regio naal Patiënten- en Consumenten platform (RPCP), dat vorig jaar is opgericht. Daarvoor geeft het plat form voorlichting, ondersteunt het organisaties om deskundigheid te bevorderen. Dat alles moet leiden tot een grotere mondigheid van pa tiënten en consumenten. Hoewel het pas kort bestaat, gaat goed met het platform. Zo goed zelfs, dat deze week een eigen kan toor aan de Piushaven 1-2 is betrok ken. Voorzitter Hermien Naber is daarover zeer enthousiast. ”Nu kun nen we pas echt aan het werk”, zegt ze lachend. Wat houdt dat werk eigenlijk in en wat is de betekenis voor ouderen? Hermien Naber: ”We werken niet al leen voor ouderen, maar zij zijn wel een belangrijke groep. Het is dan ook goed dat alle ouderenbonden aangesloten zijn bij het platform.” Vroeger of later krijgt iedereen met artsen te maken. Bij een ouder iemand is die kans natuurlijk groter. ’’Daarom is het goed dat ze bij ons terecht komen. Niet alleen via de bonden, maar ook uit zichzelf. Ge lukkig gebeurt dat ook”, aldus Her mien Naber. Voorlichting ”Wij wijzen op de verantwoordelijk heid voor het eigen lichaam. Daar moet je voor zorgen; proberen ziek ten en andere ongemakken te voor komen. Om dat te bereiken geven we voorlichting.” ’’Daarnaast willen we dat patiënten gelijkwaardig met hun dokter kun nen praten. Nu zijn er nog veel men sen die opkijkentegen zo’n persoon in een witte jas. Om patiënten mon diger te maken, organiseren we cur sussen. Pastoors en kapelaans zijn door de jaren heen burger onder de burgers geworden; dat moet met dokters ook gebeuren”, aldus Na ber. Iedereen kan met klachten of aan merkingen over artsen terecht bij het platform. Eigenlijk mag het RPCP van de subsidiegever, het mi nisterie van WVC, geen klachtenbu reau zijn. Hermien Naber: ’’Maar ik krijg zelfs thuis telefoontjes, omdat er zoveel mensen zijn die klachten hebben over dokters en hun manier van optreden. Daarom beginnen we binnenkort met een belangenbehar- tigingsproject.” Het RPCP is bereikbaar via telefoon nummer 013-441309. Er wordt hard aan gewerkt zoveel mogelijk bereik baar te zijn op werkdagen. Mocht er niemand aanwezig zijn, dan krijgt u van het antwoordapparaat te horen, wanneer u wél iemand van het plat form telefonisch kunt spreken. Bent u alleenstaand? Dan is de kans groot dat u een vrouw ouder dan 55 bent. Geen helderziendheid, maar statistiek. Meer dan 50 van alle alleenstaanden is boven de 55. En zo’n 67 van alle alleenstaanden is vrouw. Misschien bent u op zoek naar een partner, zodat u niet lan ger alleenstaand zult zijn. Misschien bent u op zoek naar een manier om positief met dat aleen staan om te gaan. In beide gevallen biedt de Openbare Bibliotheek Tilburg infor matie. Alleenstaande vrouwen (jong en oud) zijn het onderwerp en de vertelsters in het boekje 'Alleen staan’. Naast persoon lijke ervaringen bevat het ook juridische informatie. In 'Ouder worden in je eentje’ van Ria van Pelt staat de idee centraal dat alleen zijn een positieve manier van leven kan zijn, maar dat je daar wel iets voor moet doen. In de al vaker aangehaalde 'Ouderenwijzer' van Teleac staat een interes sant hoofdstuk over relaties. Het gaat niet alleen over het belang van vriendschappen (m.n. voor alleenstaanden) maar ook over het leggen van contacten en het onderhou den ervan. 'Op zoek naar de ander’ van Irma Dakman en Guus Save- nije is bedoeld als wegwijzer in "relatiebemiddelingsland”. Hoe maakt u het beste gebruik van de dienstverlening op dit ies Op dinsdag 15 oktober wordt er in de Baselaer een natuur film gedraaid; deze is voornamelijk in Gelderland opgeno men. Aanvang 14.00 uur; zaal open om 13.30 uur. Iedereen is welkom. De entree bedraagt ƒ2,50 per persoon (inclusief kopje koffie). De duur van de film is ongeveer 3 uur; met on dertussen een koffie- pauze. Adres: Hoefstraat 175. De SOON organiseert een informatiemiddag over homeopa thie op woensdag 30 oktober om 14.00 uur. De middag is in de Ypelaer, Corellistraat 10. Op deze middag komt dhr. Bechtold, klassiek homeopaat, informatie geven. Na een in leidend verhaal krijgt u volop gelegenheid om uw vragen te stellen. Entree en kopje koffie/thee gratis. Vanavond op 19.30 uur organiseert de PvdA een politiek ca fé over het ouderenbeleid in café Boulevard, Noordstraat 49, hoek Spoorlaan. Zaal open om 19.00 uur. Om het belang van de rol van de provincie te onderstrepen zullen drs L.J.J. van Nistelrooij, lid van Gedeputeerde Sta ten (CDA), en mevrouw E. de Graaf, lid van de PvdA-fraktie in Provinciale Staten, inleidingen houden. Verder is er een forumdiscussie met mevrouw A. v. Blerck-Woerdman, wet houder in Tilburg (VVD), mevrouw E. de Graaf, de heer W. Evertse (voorzitter OTO), drs. L. van Nistelrooij. Daarbij is er de mogelijkheid tot het stellen van vragen en tot discussie. Iedere 50-plusser, met zwemdiploma of niet, kan volgende week weer eens gaan uitproberen hoe het is om in het water te liggen. Er zijn dan namelijk speciale kennismakingsoch- tenden in de gemeentelijke zwembaden West (dinsdag 15 oktober) en de Drieburcht (donderdag 17 oktober), beide keren van 9.00 tot 12.00 uur. De entreeprijs is 2,- (inclusief kopje koffie). Verder zijn er natuurlijk de gewone 50-plus uren met vol doende personeel dat u met raad en daad bij kan staan. Die uren zijn wekelijks in de Drieburcht op woensdag (16.00- 17.15 uur, in combinatie met baantjeszwemmen) en vrijdag (15.00-16.00 uur); in West op maandag (15.00-16.00 uur) en donderdag (15.00-16.00 uur); in Oost op vrijdag (9.00-12.00 uur).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11