Gemeentepagina c Vandalisme is een zaak van ons allemaal i 1 Dl J Subsidies voor Subsidies voor Incidentele Letteren-Activiteiten Kunstactiviteiten Hinderwet REESHOF MA WO DO Chemocar rijdt volgende week in de Reeshof Woongebied Huibeven wordt 30 km/uur-zone flH fi*P Tilburgs 4AAAAAAA AAAAAAAA MILIEUJQURNAAL DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 oktober 1991 - pagina 6 DE TILBUR Samenstelling afdeling Concerncommunicatie van de Gemeente Tilburg, Stadhuisplein 130, 5038 TC Tilburg, 013-429204 Vandalisme kost veel, materiëel én emotioneel (foto: MultiVision Partners). me de ng, alsmede inko- >r subsidiëring in WEEK Vergunning iaker 10.0C het Reg keer eei voor me Het doi beroeps) voor letteren-activiteiten samenhang en samenwer- De curs Buitenla Tijdens Deze v< industri zaterdag «o u. J Ontwerpvergunning Kapitein Hatterasstraat (ongenummerd) (H-91-0047) Burgemeester en wethouders zijn van plan een hinderwetvergunning het voo Vooro Meer Lage l Met k Grote n vanda- le oorza- met niet ook zijn 1-429164. iber1991 Iburg, p/a iragers en audiovisuele media nerking indien deze gekoppeld ties in Tilburg idie te worden ster, lu ik aan- drag beschikbaar voor Ie Kunstactiviteiten. In iken, kunnen op grond van wil zeggen dat zij bij de ge dragen. De normale procedu- jm een hinderwetvergunning Het bore der de I beginne werkzaa inrichtei pe werl Vlakbij c matiece formatie stellend geopent Er is eer zien. He uinhetl beeld op Prof, vai Het riolt voor Ne< zogenaa aangelet boormetl worden c nendiam geboord meter di doende zige lek boorsyst gewoon keer, kt gehandl" grondwa laagd. ,oek is dit inmiddels gebeurd. Huibever, krijgen. Op bijgaande tekening zijn de str ie inrichtingseisen voor 30 km/uur-straten. ie borden 30 km/uur-zone niet sneller gerec i en in werking hebben van een drukkerij lat (ongenummerd) aan Drukkerij Van We krijgen er allemaal v materiële schade aardig vaak nog veel verder. Ven blijven de slachtoffers het over een verschijnsi is gaan behoren, name!: zettelijk vernielen van an terieel voordeel aan beh; 7s irgemeester en wethouders heeft aan de ge- jsteld om in 1992 een bedrag van ƒ11.500,- ter len voor incidentele activiteiten op het terrein Bedrijven die overlast (hinder) kunnen veroorzakf de Hinderwet een vergunning nodig hebben. Dat v meente een hinderwetvergunning moeten aanvr re bestaat uit verschillende stappen: aanvraag or - ontwerpvergunning - vergunning. Bij elke stap kunnen bezwaren worden gemaakt. De bezwaarmakers krijgen steeds een schriftelijke reactie op hun ingediende bezwaren. j kunnen worden van de Culturele jfoon 013- ivóór 1 noveml houders van Tilt jrg. te worden herhaald. Na leen al de kunnen. Van de vernielingen die ze allen best het een en ander aan >pen, gaan de gevolgen aanrichten, wordt niemand beter. In- kunnen doen. Niet met de illusie gevoelens en frustraties tegendeel, de schade is vaak aan- dat vandalisme morgen de wereld irvolgen. We hebben zienlijk. uit is. Maar als we er nu de schou- ie alledaagse realiteit Verschillende vormen van vanda- ders onder zetten, kunnen we mis- iere woorden: het op- lisme dus. Met even zovele oorza- schienovereentijdjeheteerstere- iat de dader daar ma- ken en achtergronden. En met sulfaat zien. In ieder geval de moei- vaak verstrekkende gevolgen, niet te waard om het te proberen, niet- alleen materiëel, maar zeker ook waar? U hoort de komende weken emotioneel. Terwijl we er met zijn nog van ons. Derde ander Door ei te neme aan dat stemmir voorben - bouw, maken tegen te - realist bouwplé het nieu De gem tember mingspl voor: 1. deler behoev de 3dt treedt ii 3 oktot termijn 2. het f nenstrs behore de reali steunpi buurtp; sluit tre weleens mee te maken. En hoewel alle lig in de papieren kan lopen, gaan de c ardriet, agressie, angstgevi vaak maandenlang achter nsel dat langzamerhand tot dt lelijk vandalisme. Of met ande van andermans bezit, zonder dat ww.laait. Eigenlijk hartstikke stom dus. e gevolgen Anita en Karien zijn allebei elfjaar. Op te verstaan een middag komen ze uit school en zijn ze op weg naar huis, waarbij ze tikkertje aan het spelen zijn. Omdat Anita zich achter een auto verscho len heeft, rent Karien om diezelfde auto heen. Ineens krijgt Anita een idee: ze kunnen er wel omheen blij- Z ^nlijk iS het Veel des worden dar, ook niet geregis! treerd' genlijk nog veel leuker, want je kunt de auto zelfs als glijbaan gebruiken. Aan tikkertje spelen komen ze niet meer toe, ze hebben immers een nieuw spelletje ontdekt. Vijf minuten later lopen ze verder, de auto achter latend met een paar fikse deuken en flink wat krassen. Dat ze daarmee een behoorlijke schade aangericht hebben, komt niet eens in ze op. Deze vorm van vandalisme wordt ook wel spelvandalisme genoemd. Het is vaak letterlijkeen uit de hand gelopen spelletje, waarbij van op zet nauwelijks sprake is, maar de schade aanzienlijk kan zijn. Vooral jonge kinderen tot 12 jaar maken zich er vaak schuldig aan. Het is overigens een misvatting dat van dalisme vooral door jongeren uit lage sociale milieus aangericht wordt. De betreffende jongeren ko men uit alle lagen van de bevol king. Frankie g: vriendjes Project Anti-Vandalisme Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen’ heeft de Schoolbe geleidingsdienst Tilburg in samenwerking met een aantal andere or ganisaties het afgelopen jaar hard gewerkt aan een project 'Anti-van- dalisme’ voor de groepen 6 en 8 van het basisonderwijs. Met het pro ject is inmiddels op een aantal scholen geëxperimenteerd en in de tweede helft van november wordt het lespakket officieel gepresen teerd en aan alle scholen aangeboden. Omdat de aanpak van vanda lisme niet alleen een zaak is van scholen, maar ook van bijvoorbeeld de ouders, wordt het project begeleid door een uitgebreide publici teitscampagne, onder meer via de Gemeentepagina. U zult dus de ko mende weken regelmatig van ons horen. Deze keer een verhaal over «e verschillende vormen van vandalisme. De Chemocar komt volgende week langs in de Reeshof om het chemisch afval huis-aan-huis op te halen. In welk deel van de wijk de Chemocar respectievelijk op maandag, dinsdag, woensdag of donderdag te vinden is, staat op bijgaand kaartje. Als het geluids signaal klinkt in uw buurt, kunt u de chemosafe met geopend dek sel aanbieden. Na leging krijgt u hem meteen weer mee terug naar huis. Aanvragen Swaardvenstraat 27 (H-91 -0011 Er is een hinderwetvergunning aangevraagd voor het oprichten en/of in werking hebben van een handelsonderneming met een opslag voor lijmen door Schinkel Schouten B.V. Kapitein Grantstraat 1 (H-91-0074) Er is een hinderwetvergunning aangevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een groothandel in verf door Verf Verkoop Brabant B.V. Emma Goldmanweg (ongenummerd) (H-91-0075) Er is een hinderwetvergunning aangevraagd voor het uitbreiden van een transportonderneming met extra opslag voor Scansped Holland B.V. door Buro Bollen Architecten en Ingenieurs B.V. Emma Goldmanweg (ongenummerd) (*88-086) van 09.00 tot 12.00 uur en bovendien op dinsdag van 18.00 tot 21.00 uur. Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergunning ver- Men kan hier ook uitleg krijgen over de aanvragen. Schriftelijke bezwaren leend voor het uitbreiden van een transportonderneming meteen was- kunen tot 4 november 1991 worden ingediend. In een aparte brief kan wor- straat alsmede een t ijdel ij ke tankinstallatie aan Scansped Holland B.V. den verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. door Buro Bollen B.V. Architekten en Ingenieurs. (Tijdens een openbare zitting op 23 oktober 1991 om 10.00 uur bij de Milieu- De vergunning ligt van 4 oktober 1991 tot en met 3 november 1991 ter inzage dienst kunnen mondeling bezwaren worden gemaakt. Bovendien is het dan bij de Milieudienst in het Stadhuis (Stadhuisplein 130) elke werkdag van mogelijk van gedachten te wisselen met de gemeente en de aanvrager). 09.00 tot 12.00 uur en bovendien op dinsdag van 18.00 tot 21.00 uur. Men Schriftelijke bezwaren moeten worden gericht aan burgemeester en wet- kan hier ook uitleg krijgen over de vergunning. Indien men bezwaren heeft, houders van Tilburg. Deze brief moet worden gestuurd naarde directeur van kan tot 4 november 1991 beroep worden ingesteld bij de afd. voorde geschil de Milieudienst, Stadhuisplein 130, 5038 TC Tilburg. len van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's Graven- ledereen die bezwaar heeft gemaakt tegen de aanvraag kan ook later een hage, door iedereen die al bezwaar heeft gemaakt tegen de aanvraag en de bezwaar indienen tegen de ontwerpvergunning. Dit geldt ook voor hen die ontwerpvergunning. Ook zij die om gegronde redenen hiertoe niet in staat om gegronde redenen niet in staat waren een bezwaar tegen de aanvraag waren, kunnen beroep instellen bij genoemde afdeling. in te dienen. Het beroepschrift moet in 2-voud worden ingediend. Daarnaast kan tot 4 no vember 1991 een verzoek tot schorsing van de vergunning of tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet men richten aan de voorzitter van de genoemde afdeling. Wanneer dit verzoek niet wordt ingediend en er wordt ook geen beroep ingesteld, is de vergunning geldig vanaf 4 november 1991 De gemeente Tilburg stelt jaarlijks een bedr het verlenen van subsidies voor Incidentele 1992 bedraagt het budget ƒ168.836,-. Voor subsidiëring kunnen in aanmerking komen activiteiten op het ge bied van muziek, toneel, dans, mime, audio-visuele media, beeldende kunst, oudheidkunde of architectuur, die in voldoende mate de culture le belangen in de gemeente Tilburg dienen. Over de subsidieverzoe ken wordt door burgemeester en Wethouders besloten na een advies van de Culturele Raad over kwaliteit en prioriteit van de aangemelde activiteiten. Getoetst zal worden aan de volgende uitgangspunten: - de activiteit dient een bijzondere culturele betekenis voor de stad te hebben - de activiteit moet een eenmalig karakter hebben - de activiteit dient in principe plaats te hebben in 1992 - aanvragen voor projecten die voor 1993 zijn gepland en waarvoor in 1992 reeds belangrijke verplichtingen moeten wor den aangegaan, kunnen eveneens worden ingediend. Honore ring zal worden overwogen als de noodzaak van een vroegtijdi ge toezegging aannemelijk kan worden gemaakt en als het acti viteiten betreft met een zeer groot belang. Er zal voor niet meer dan ƒ84.000,- aan verplichtingen voor na 1992 worden toege zegd - extra aandacht gaat uit naar activiteiten waarbij meerdere kunstdisciplines elkaar raken en waarvan een versterkende en/of bevruchtende werking uitgaat - produkties van boeken, muziekdr^™ komenin principe alleen in aanmt. zijn aan andere culturele manifestaties in Tilburg - de activiteit dient niet reeds via een reguliere subsit ondersteund. Het schriftelijk in te dienen subsidieverzoek moet bevatten een inhou delijke omschrijving van de activiteit, een omschrijving van de beoogde doelgroepen, een gedetailleerde begroting en (in voorkomende geval len) een onderbouwing van de noodzaak tot vroegtijdige toezegging van een subsidie. Nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande kunnen worden ingewonnen bij de heer A. Bracké, secretaris van de Culturele Raad, p/a Welzijnsdienst gemeente Tilburg, telefoon 013-429170. Gedocumenteerde subsidieverzoeken dienen vóór 1 november 1991 te worden gericht aan burgemeester en wethouders van Tilburg, p/a Welzijnsdienst, Postbus 90118, 5000 LA Tilburg. Reeds ingediende aanvragen behoeven nietteworden herhaald. Na 31 oktober 1991 ont vangen subsidieverzoeken blijven buiten behandeling. gaat regelmatig met een stel ,?s voeballen op het parkeer- terreintje in hun buurt. Hoewel voet ballen? Regelmatig gebeuren er ook andere dingen. Een 'leuke sport’ is bijvoorbeeld om de lantaarnpaal zo hard mogelijk te raken, zodat de lamp kapot gaat. Frankie vindt dat eigenlijk maar niks, maar hij heeft goed in de gaten dat hij ook een keer iets zal moeten doen om erbij te horen. Op een avond is het zover. De klinker die als doelpaal dient, ligt uitdagend op hem te wachten. Als ze op het punt staan om naar huis te gaan, pakt hij de straatsteen en keilt hem door een ruit van de verlaten bedrijfshal. Zijn vriendjes vinden dat maar wat stoer. Frankie voelt zich niks op zijn gemak. Maar ja, hij hoort er weer bij. Een duidelijk voorbeeld van prestige- vandalisme. Kinderen willen zich te genover hun vriendjes bewijzen. In zijn algemeenheid kun je zeggen dat vandalisme vaak wordt aangericht in groepsverband door jongeren tussen 10 en 20 jaar. Dat iemand in zijn een tje vernielingen aanricht, gebeurt niet zo vaak. Het is weer zo’n avond. Ze staan met zijn allen bij elkaar en niemand kan iets leuks verzinnen. Het buurthuis is dicht en spelletjes als tikkertje of ver stoppertje is meer iets voor de klein tjes, vinden ze. 'Nou, dan gaan wede buurt toch onveilig maken’, zegt er één. Eigenlijk kan niemand zich daar iets bij voorstellen, maar het klinkt wel goed. Ineens staat de fel verlichte telefooncel levensgroot voor hen. Tien minuten later liggen alle ruiten aan diggelen, is de kabel kapot ge trokken en heeft Peter als jachttrofee het microfoontje van de hoorn in zijn zak gestoken. Vandalisme uit verveling: als er niks leuks te beleven valt, nemen ze hun toevlucht tot vernielingen. Met mogelijk verstrekkende gevol gen voor henzelf. En dan hebben we het niet alleen over het feit dat de ouders aansprakelijk gesteld worden voor de schade die hun kind aanricht, maar ook voor de toekomst van de jongere zelf. Het kan immers gemakkelijk van kwaad tot erger leiden. Bovendien is vernieling in alle gevallen straf baar. Zeker als een jongere vaker opgepakt wordt door de politie kunnen de straffen aardig oplo pen. De meesten uit het clubje hebben hun school niet afgemaakt. Een en keling heeft af en toe een baantje, maar de meesten zijn werkloos. Sol liciteren doen ze niet meer, want dan krijgen ze toch weer nul op het rekest. Thuis hoeven ze niet aan te kloppen, want ook daar is de sfeer om te snij den. Die zaterdagavond hebben ze met zijn allen af gesproken. Eigenlijk zouden ze het liefst de stad ingaan, maar daar hebben ze het geld niet voor. Een beetje doelloos zwerven ze door de winkelstraat, onderweg een spoor van vernielingen achterlatend. Waarom, ze weten het zelf eigenlijk niet. Vandalisme uit frustratie komt het vaakst voor bij jongeren boven de 16. Ze vinden hun situatie uitzichtloos, voelen zich doodongelukkig en heb ben het gevoel dat ze nergens terecht te verlenen voor het oprichten aan de Kapitein Hatterasstraj Loon Tilburg B.V. Hiertoe is een ontwerpvergunning opgesteld. De ontwerpvergunning ligt van 4 oktober 1991 tot en met 18 oktober ter in zage bij de Milieudienst in het Stadhuis (Stadhuisplein 130) elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en bovendien op dinsdag van 18.00 tot 21.00 uur. Men kan hier ook uitleg krijgen over de ontwerpvergunning. Schriftelijke bezwaren kunnen tot 19 oktober 1991 worden ingediend door iedereen die al bezwaar heeft gemaakt tegen de aanvraag en door hen die om gegronde redenen niet in staat zijn geweest een bezwaar tegen de aan vraag in te dienen. In een aparte brief kan worden verzocht persoonlijke ge gevens niet bekend te maken. Schriftelijke bezwaren moeten worden ge richt aan burgemeester en wethouders van Tilburg. Deze brief moet worden gestuurd naarde directeur van de Milieudienst (Stadhuisplein 130,5038 TC Tilburg). Iedereen die bezwaar heeft gemaakt tegen de ontwerpvergunning en de aanvraag kan ook later beroep instellen bij de afd. voorde geschillen van be stuur van de Raad van State tegen de definitieve vergunningverlening. Stom of niet, feit is dat de-1 van vandalisme niet mis te zijn. Landelijk gezien komt de veroor zaakte schade jaarlijks in de buurt van een half miljard gulden. En dan mogen we aannemen dat we alleen nog maar het topje van de ijsberg kennen, want in veel gevallen wordt Het college van burc meenteraad voorges beschikking te stelle van de Letteren. Vooruitlopend op het raadsbesluit kunnen subsidieverzoeken worden ingediend voor letteren-activiteiten die in voldoende mate de letterkun dige belangen in de gemeente Tilburg dienen. Over de subsidieverzoe ken wordt door burgemeester en Wethouders besloten na een advies van de Culturele Raad over kwaliteit en prioriteit van de aangemelde activiteiten. Volgens het ontwerp-raadsvoorstel zullen de subsidie aanvragen worden getoetst aan een aantal criteria, waarvan de be langrijkste zijn: - de activiteit dient een bijzondere letterkundige betekenis voor de stad te hebben - de activiteit moet betrekking hebben op het stimuleren van de totstandkoming van kunstzinnige uitingen, het bevorderen van literaire vorming of het aanjagen van de letterkundige be langstelling - projecten met als doelstelling taalvorming, algemene leesbevordering of niet-literaire taalbeoefening, alsmede inko- mensvormende activiteiten komen niet voor subsidiëring in aanmerking - er is extra aandacht voor activiteiten waarbij schrijvers, lezers en intermediairs bij elkaar worden gebracht en voor pro jecten waarbij meerdere instellingen betrokken zijn - het moet gaan om een incidentele activiteit in 1992, gericht op de Tilburgse bevolking - een instelling die subsidie ontvangt moet bereid zijn bij te dragen aan de king in het Tilburgse letterenveld - de activiteit dient niet reeds via een reguliere subsidie te worden ondersteund. Het schriftelijk in te dienen subsidieverzoek moet bevatten een inhou delijke omschrijving van de activiteit, een omschrijving van de beoogde doelgroepen en een gedetailleerde begroting. Nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande ingewonnen bij de heer A. Bracké, secretaris v Raad, p/a Welzijnsdienst gemeente Tilburg, telef. Gedocumenteerde subsidieverzoeken dienen vóór 1 te worden gericht aan burgemeester en wethe Welzijnsdienst, Postbus 90118,5000 LA Tilbur Reeds ingediende aanvragen behoeven niet t. 31 oktober 1991 ontvangen subsidieverzoeken blijven buiten behan deling. De gemeente Tilburg is van plan in De Reeshof 30 km/uur-zone in te stellen. In het woongebied Gesworen Hoek is dit inmiddels gebeurd. Huibeven zal ook nog dit jaar een 30 km/uur-zone krijgen. Op bijgaande tekening zijn de straten aangegeven die voldoen aan de inrichtingseisen voor 30 km/uur-straten. Hier mag dus na het plaatsen van de borden 30 km/uur-zone niet sneller gereden worden dan 30 km/uur. jgaan sen vc HUIBEVEN MAXIMUM SNELHEID 'f

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 6