Een gezellig café is meestal niet ver weg Nieuwe folders van de SBT TJE E SEL POST SCRIPTUM COLOFON Met een boek aan de bar S -/// Z7z/Z Cursus over ouder worden Koken bij Abbeyfield Tweede spreekuur SBT wijkteam-west Bingo's Omgaan met demente oudere Activiteiten Garsthof I Verkoop handwerk Tafeltennissen Donderdag 26 september 1991 - pagina 11 ■1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER NATIES 3 bellen Drop Oud n KLEDING H. v. S. De nieuwe folders van de SBT Heeft het café iets te bieden aan ouderen? Dat is een vraag waarop het antwoord niet direct in het algemeen te geven is. Het hangt immers af van het café zelf en van wat ouderen er kunnen vinden. zéér lage prijzen garantie I6uur I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L I I I i i i I I I J i i I I I I i I I I I l I HET WOORD IS AAN... rellig pra- van Isi- I. 432031 sau Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet t André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. jelt. Hij 2 men- tr. 32 /on- iging, e vin- Bij het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT zijn deze maand acht nieuwe folders verschenen. De vorige wa ren verouderd en ook zocht de stichting naar een ander soort voor lichting, waarbij niet alle informatie bijeengepropt is. In de nieuwe serie komen allerlei onderwerpen aan bod die voor ouderen van belang zijn. Eén behandelt de SBT zelf. De anderen gaan over ouder worden, gezondheodszorg en medicijnen, prettige tijdsbesteding, geldzaken, educatie, leren en cursussen, zelf standigheid en veligheid, gezond eten en drinken. Een goede caféhouder weet wat hij wil en -wat nog belangrijker is- hij weet wat zijn klanten willen. Daarop is zijn gedrag en dat van zijn perso neel afgestemd. Door aanpassing aan de klanten ontstaan jongeren cafés, vrouwencafés en zaken die voornamelijk door studenten wor den bezocht. Daarnaast zijn er gelukkig ook eta blissementen die een gemêleerd pu- k f I f en via adressen komen mensen toch op het juiste punt terecht.” Het zijn mooie folders geworden met een helder taalgebruik. Een folder over financiën leest dan ook heel vlot. Verder staan er in elke folder adressen, waar je terecht kunt voor antwoorden op nog meer vragen. Als ze aanslaan, wil de SBT de fol ders op grotere schaal gaan ver spreiden. Nu zijn ze te krijgen bij het gemeentelijk informatiecentrum, het centraal bureau en de wijkteams van de SBT. Er is geen folder over huisvesting. De heer Van Slooten: "Daar veran dert heel veel en dus zou een folder vrijwel onmiddellijk verouderd zijn. Wel komt het zijdelings aan de orde Contacten Het café heeft dus duidelijk een functie. Niet alleen voor jongeren, maar ook voor de ouderen die hun vroegere sociale contacten van bij voorbeeld het werk moeten missen. Je kunt er alleen of met je partner heen gaan om je bij de vereniging aan te sluiten die er thuis hoort. Of je kunt er gewoon wat mensen ont moeten, om wat te praten of enkel om maar te luisteren. In een goed café vind je wat je zoekt, word je behandeld zoals dat hoort bij een klant en heb je het ge voel dat de maatschappij er ook voor jou is. Natuurlijk is het kopje koffie of het borreltje er duurder dan thuis. Maar daar staat het zo belang rijke sociale contact tegenover en dat is eigenlijk onbetaalbaar. Het voorkomt vereenzaming en ver vreemding van de maatschappij. Je moet er wel even de deur voor uit, maar meestal hoef je niet zo ver weg om een gezellig café te vinden. In ruil voor die inspanning kun je er weer eens praten, lachen en mis schien zelfs huilen met anderen. Dan merk je dat er nog best veel aardige mensen zijn. En dat de we reld niet zo slecht is, als je zou gaan geloven wanneer je alleen thuis naar de buis blijft kijken. Tafeltennisvereniging Luto Tribunaal aan de Jan Aarte- straat heeft nog plaats voor 55-plussers die op woens dagmorgen een balletje over het net willen slaan. Inlich tingen: tel. 350346 of 553017. Er komen steeds meer oude ren. Dat kunnen we eigenlijk niet betalen. Dus wordt er op allerlei zaken beknibbeld. Er komen teveel WAO-ers, dus wordt er op hun uitkering ge kort. De groepen die hulp het hardst nodig hebben, krijgen die min der in dq toekomst. Tot zelfs op het personeel in de bejaar denoorden wordt bezuinigd. Zou dat alles nu sociale ver nieuwing zijn? In de eerste plaats zullen we dus proberen het fenomeen café te be zien. Dat is een hele toer, want er zijn er in allerlei soorten en maten: van lichtbruin tot donkerbruin, van het grand café tot het buurtkroegje en ga zo maar door. Reputatie Ook zijn er goede en slechte zaken. De slechte zijn verreweg in de min derheid. Maar omdat er vaker en dan ook nog negatief over geschre ven wordt, lijken ze in de meerder heid. Dat schrikt veel mensen zo af, dat ze alle cafés mijden. Toch ligt de oorzaak van een slechte reputatie altijd bij de uitba ter. Iedere kastelein krijgt de klanten die hij verdient. Het Abbeyfieldhuis aan de Academielaan -een kleinscha lige woonvorm voor alleenstaande ouderen- zoekt de twee vrijwillig(st)ers die mee willen helpen bij het berei den van maaltijden. Van de kandidaten wordt verwacht dat ze zich twee dagen willen inzetten, met name van 16.00 tot 18.30 uur voor de bereiding van de warme avondmaaltijd. Ook wordt van hen gevraagd licht huis houdelijk werk te doen en te kunnen optreden als een goede gastheer of gastvrouw. Interesse? Bel het Abbey fieldhuis, tel. 673933 (9.30-11.00 en 16.00-17.00 uur) voor een afspraak. Directeur van Slooten van de SBT: ”We werken met herkenning van problemen. Op die manier gaan mensen eerder bij zichzelf te rade. Als ze er niet zelf uitkomen, kunnen ze bij de SBT of een andere instantie aankloppen.” De folder over de SBT behandelt za ken waar de stichting zich mee be zig houdt, zoals ombudswerk, voor lichting en maaltijdvoorziening. De andere folders hebben elk een apart onderwerp, dat door middel van vra gen behandeld wordt. Het wijkteam-west van de SBT heeft sinds een paar we ken een tweede spreekuur. Dat wordt elke donderdag 10.00 tot 11.00 uur gehouden in de Goede Herderzaal, isi- doriusstraat 6 (naast het Marius Koolencentrum). Oude ren kunnen er terecht voor: invullen van formulieren (geen belasting), huisvestingszaken, maaltijdenvoorzie ning, vrijwilligerswerk, sociale alarmering, vervoersdienst, persoonlijke zaken en algemene informatie. Het andere spreekuur van wijkteam-west blijft gewoon van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 10.00 uur in het SBT-kantoor in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55 (ingang tegenover de ABN-AMRO-bank), tel. 683961Via dat telefoonnummer is overigens ook een afspraak op een andere tijd of plaats te maken met Diny Siebelink of Pablo van der Horst. Op woensdag 2 oktober begint om 14.00 uur weer een bingomiddag van de KBO in clubhuis Trouwlaan, Piet He- instraat 3. Deelnemers kunnen er levensmiddelen winnen en hen wacht ook een kleine verrassing. Levensmiddelen zijn er ook te winnen bij de bingomidda- gen van de Werkgroep Ouderen Heikant-Quirijnstok. Die middagen zijn op maandag vanaf 14.00 uur in het wijk centrum, De Schans 123. De volgende data zijn: 30 sep tember, 7,14, 21 en 28 oktober. bliek trekken, gemengd zowel in leeftijd van de klanten als in sociale zin. Er komen jongeren en ouderen, mannen en vrouwen, chefs en per soneel. De muziek ontbreekt of staat zo zacht dat een gesprek goed mo gelijk is. De bediening is klantvrien delijk en het gedrag van klanten en personeel is er vrouwvriendlijk. Kortom, het is een zaak waar je zon der enige schroom en met goed fat soen binnen kunt stappen. Tweede thuis Dan komt echter de volgende'vraag: wat zoek je in een café? Volgens verstokte calvinisten heb je er niets Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan ko men om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder ver melding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Op 2 oktober start voor de derde maal een cursus ’Open heid naar het ouder worden’. Daar zal worden gesproken over belevingen zoals jong en oud zijn, ik en wij, leven met lichaam en geest, gelovigheid en ongelovigheid. De cursus wordt gegeven door M. van Keep en S. Lips, psy chotherapeuten. De cursus is op 12 woensdagmiddagen in de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg. Iedereen vanaf de leeftijd van 55 jaar kan deelnemen. De kosten bedragen slechts ƒ35,- per persoon. Opgave (liefst schrif telijk) bij mevr. M. van Keep, Kennedylaan 46, 5051 XG Goirle, tel. 013-341187. te zoeken, want het zou een slechte plaats zijn, waar slechte mensen slechte dingen doen. Volgens anderen is het café een soort tweede thuis: een plek waar je na het werk even binnenvalt om wat na te sudderen. Volgens een derde groep is het een plaats om anderen te ontmoeten. Zo verschillend als de opvattingen over het café zijn, is ook het gedrag van de klanten. De een zit voor het raam naar mensen te kijken, de an der zit er juist om gezien te worden. Een derde heeft zich in een hoekje genesteld en nipt van een glaasje sherry, terwijl nummer vier geze11^ met anderen aan de toog zit te ten. Het café is ook de plaats waar vere nigingen hun thuis hebben gev( den. Zo zijn er de biljartverenigii de kaartclub en de damclub te den. Er wordt gepraat over het voet bal, over het kabinet en de rest van de toestand in de wereld. Ook de plaatselijke nieuwtjes worden meestal niet vergeten. Dat alles wordt dan overgoten met alcoholi sche of alcoholvrije drankjes en af en toe gelardeerd met een hartig hapje. Mijn vader was geen cafébezoeker. Maar als het warm was, werd hij dorstig. Ik weet nog dat ik, toen een jaar of elf was, op hete dage 's avonds naar het café werd gestuurd met een gulden en een grote gla zen kan. Als die dan volgetapt was met Trappistenbier, bracht ik hem vlug naar huis. Ik zie mijn vader eerst in het schuim happen, dat aan zijn snor bleef hangen, en dan met volle teugen genieten. Dat beeld blijft altijd in mijn herinnering. Dat van het café en de kastelein trouwens ook. Toen ik 16 of 17 jaar was, ging ik op een donkere avond voor het eerst in jaren dat café weer binnen. Niet alleen, maar in gezelschap van Ans. Een meisje met een reputatie; zo’n katje dat je in het donker knijpt. Het was er gelukkig niet druk en ik zag niemand die ik kende. Want al wilde ik wel stoer doen, ik vond het toch een beetje griezelig om met haar een café binnen te gaan. Maar zij wilde het, want ze had het koud gekregen. Zei ze. We waren goed en wel binnen of de kastelein kwam achter de tap van daan. Hij keek nogal kwaad. ’’Daar is de deur en zorg dat je weg komt. Jij hoort hier niet thuis, snotneus, en die meid nog veel minder”, bul derde hij. Over die avond zal ik verder maar niets meer vertellen. De andere dag kreeg ik thuis flink op mijn donder. Over de sociale functie van het café gesproken. ’’Tilburg scoort op kroeggebied niet hoog”; zo staat het letterlijk in het ’Het grote Nederlandse kroegenboek’ van Herwig Watersloot uit 1982. Onder het kopje Tilburg wordt zelfs maar één horecagelegenheid genoemd! Vier jaar later was de situatie totaal veranderd, zou je kun nen concluderen bij het lezen van 'Tilburg aan tap en ta fel’. Maar de schrijvers Paul Spapens en Jace van de Ven zijn dan ook veel beter op de hoogte van wat er in hun stad speelt. In hun boek schetsen ze een gevarieerd beeld de Tilburgse eet- en drinkgelegenheden. Diverse cafés en restaurants passeren de revue, maar ook de ge schiedenis van het kroegwezen komt aan bod. Leuk om op deze manier eens een blik te werpen in uw eigen stam café, of in die kroeg of dat restaurant waar u nog nooit kwam. Misschien een aanzet om zo’n gelegenheid eens te ontdekken. Dit boek kunt vinden in de bibliotheken 't Sant, Lyndacker en Koningsplein. U kunt het ter plekke inkijken, maar niet lenen. Wilt u meer weten over geschiedenis en gebruik van ca fés? Dan bieden de werken ’Het café’ en 'De eeuwige kroeg’ van socioloog G.H. Jansen uitkomst. Een heel andere invalshoek had Simon Carmigge bestudeerde cafés van binnenuit en dan vooral de sen die er kwamen. De korte verhalen die daarvan het re sultaat waren, zijn gebundeld in 'Alle kroegverhalen’. Komt u er gerust ”ene vatte” -een boek wel te verstaan- in de Openbare Bibliotheek Tilburg! Wie een demente oudere in de familie heeft of er op een andere manier regelmatig mee omgaat, weet dat dat con tact moeilijk kan zijn. Voor die mensen organiseren de Til burgse Kruisvereniging en het RIAGG een cursus op zes woensdagavonden van 19.30 tot 21.30 uur. De groep be staat maximaal uit 15 deelnemers, die vooraf individueel een gesprek met de begeleiders hebben. Informatie: Til burgse Kruisvereniging, tel. 636620. De afdeling Lidwina van De Zonnebloem organiseert za terdag 28 september de jaarlijkse verkoop van handwer ken. De opbrengst is voor de parochiëleactiviteiten van De Zonnebloem. De verkoop is in de zaal van Konings- voorde, Gen. Smutslaan 224. Naast de vaste wekelijkse activiteiten zijn er in De Garst hof aan het Columbusplein volgende week twee bijzonde re. Woensdag 2 oktober is er van 10.00 tot 11.30 uur een gezellige modeshow met de nieuwe najaarscollectie, spe ciaal gericht op de wat oudere mens. Zaterdagavond 5 oktober brengen Tilburgse ouderenkoren vanaf 19.45 uur een promotieconcert. De deelnemende koren zijn De Kasteelzangers, Zang schept vreugde en ’t Zingend zand. Gastkoor is het vermaarde mannenkoor De Nachtegaal uit Someren. Biede keren is de toegang gratis.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11