Actief anderen blijven met ZE Wat te doen bij acute gezondheidsproblemen VIDO verhuisd Cursus 50+ vrouwen Seniorenacademie Informatie over doofheid °X.-) - POST\ x SCRIPTUM COLOFON Cursus praktische anatomie 50+ J s: RKT Fietsmiddag Cursus ontwikkelingsvraagstukken Computercursus Met een boek in beweging L, Donderdag 12 september 1991 - pagina 11 ïr 1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER De vakantie is voorbij. Dat betekent dat het in de stad gonst van activi- ge- be- ^MACHINES 'OOR TILBURG EO. N GULDENS!!! Drop Oud Seniorenwijzer Miek de Koek, deelneemster nd u vieren upermarkt reeds in teiten, ook voor ouderen. In de wijk- en buurthuizen is van alles te doen en allerlei clubs gaan weer van start. Je kunt bijvoorbeeld cur sussen gaan volgen, (leren) bridgen of aan beweging gaan doen. Je steekt er wat van op, ontmoet mensen en soms is het nog gezond ook. In dit artikel besteden we aandacht aan bewegingsactiviteiten. i- TEL. 013-421933 LLLE MERKEN let en leeslicht en passende keus I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L I Wordt eenmaal in de twee weken I I I I I I I I I I I I I I I I I I HET WOORD IS AAN... Bij de ook al d 36J8 3^83 MM 37,83 betaalkaarten ERTOG jaarscuro. verdiene" teitsgesu. tologie. Ir nen bij Int Volgens voorzichtige schattingen krij gen in Nederland elk jaar 100.000 mensen te maken met ernstige acute gezondheidsproblemen. Die persoon lijke calamiteiten kunnen problemen zijn door hart- en vaatziekten, suiker- ing, shock itiënten en 3 tot 18.00 uur i 9.00 tot 17.00 uur orga waaraan ieder uur vanaf de krijgen niet. Zf ning bij elkaar e op de Nijl aperitief tot h >ren (t.w.v. ƒ1 ac 1988" Cru bi|on*MniMrruim tevinanlddaten teg«n zaai Btlghch* pr^zaa «te worten Belgische an na Uirl ijk vete marten ion voordelige pripan u kans maakt op It, hoe groter uw \FF Hobbymatic 919-1 /oor een vrijblijvende making voor u klaar. aakt’tmet FAFF® ECIAALZAAK: De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat dinsdag 24 september een fietsmiddag, w de 55 jaar kan meedoen. Vertrek 13.30 Hoefstraat 175. Tevreden Zo zijn er bijvoorbeeld in wijkcentrum De Paperclip gymnastiek- en zwem- Gelijke verhouding De Bowlingclub 50+ werkt niet echt met een leider. De heer M. Dankers is wel wedstrijdleider en houdt het score-schema bij, maar geeft geen lessen. "De mensen kunnen wel les ‘i maar de meesten doen dat Ze zijn zuiver voor de ontspan- bij de club. Het is gezellig onder ir en de sfeer is heel ontspannen. De Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert een i dag over doven en slechthorenden op dinsdag 17 14.00 uur. Deze middag zal er een i De heer Ad van Boxtel geeft uitlf ouderen problemen krijgen met h zeer aanbevelenswaard ig. Entre'* of kennisser 78 in Tilburg. echte PFAFF «made In lany» met alle nuttige xetchsteken, met extra loorlaattloogte. FAFF Hobbymatic 1 heeft een hardstalen stnegnjper, is stil en iel, sterk en licht in dit. FAFF Hobbymatic is ikkelijk te bedienen de handige tiptoetsen. lijk heeft uw oude line (maximaal 10 jaar bij aankoop van een 1 een inrui Iwaarde van ziekte, of een hersenbloedir of flauwte. Veel mensen, pat omstanders, weten dan niet wat ze moeten doen: vaak raken ze zelfs in paniek. he benzine: ers voordeliger I >dvrij’1Ï64 odvrij 1,77 janiseert op sreen boven Ie Baselaer, Contact Nettie Tönissen begeleidt zes gym- groepen en negen volksdansgroepen in Tilburg. "Het is niet alleen lichame lijk, maar ook psychisch belangrijk dat je beweegt”, zegt ze. ”Je ontmoet an dere mensen en daar moet je de deur voor uit. Zo kun je als alleenstaande bijvoorbeeld bij het volksdansen con tact krijgen met anderen, wantje hoeft daar niet per se met zijn tweeën naar toe te gaan.” Volgens mevrouw Tönissen zitten de groepen vol met enthousiaste deelne mers en er komen er steeds meer bij, maar doen er minder mannen dan vrouwen mee. Enthousiasme is er niet alleen bij de deelnemers, maar me vrouw Tönissen: ”De gemiddelde leef tijd van de groep is zeventig jaar. Zelf ben ik wat jonger, zestig, maar ik ben wel naar hen toegegroeid. Ik ben er nu toch al zo’n twintig jaar mee bezig.” Andere bewegingen Bii hq gymclub in Theresia loop het niet zo’n vaart met de mannen. Sterker nog, vertelt deelneemster me vrouw Van Spaandonk, alle mannen zijn verdwenen. Die houden zich bezig met rikken en biljarten. Er is wel probeerd de mannen bij de gym te trekken, maar de meesten vinden zich te oud om daar aan te beginnen. Bij de gym zijn de oefeningen belang rijk, vindt mevrouw Van Spaandonk. "Je maakt toch heel andere bewegin gen dan die je thuis maakt. Maar het is ook van belang dat de groep leuk is. En dat is zeker het geval.” De leeftijd van de deelneemsters va rieert van 60 tot 78. ’’Onze leidster is 63 en dat is voor ons heel plezierig. Zij weet precies wat wij aan kunnen”, al dus mevrouw Van Spaandonk. groepen. De elf zwemmers gaan naar het bad in de Oerlesestraat. Dat is niet groot, dus er kunnen niet veel mensen tegelijkertijd in. In de gymclub doen twaalf ouderen mee. Irene Bastijn van De Paperclip vertelt dat de deelne mers heel tevreden zijn: "Ze blijven dan ook terugkomen. Maar nieuwe deelnemers zijn altijd van harte wel kom. Het is leuk voor de sociale con tacten en bovendien goed om te be wegen.” De gymclub wordt begeleid door een ouder iemand, de zwemclub heeft een jongere leraar. "Een oudere weet pre cies wat de beperkingen zijn van het lichaam en doet zelf mee. Dat vergroot het enthousiasme van de deelnemers. Maar bij het zwemmen loopt het ook goed, dus is er geen reden een oudere instructeur te zoeken", aldus Bastijn. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. i willen ont- werkgroep idacht voor: opkomen de posi- vang: dinsdagochtend jr: 12 bijeenkomsten, igen en opgave: Riet 1962. Middels een kleine advertentie viel mijn aandacht op de gespreksgroep 50+ vrouwen. Familie en kinderen stimuleerden me er aan deel te nemen. Ik heb het gedaan. Het was erg gezellig en de moeite waard. Acht vrouwen van 50 tot 60 jaar, huisvrouwen, alleenstaande en werkende vrouwen vormden sa men een groep. Op de eerste kennismakingsochtend voelde ik me al thuis. Dat kwam mede doordat de leidsters meededen met alles. We hebben gepraat over hoe wé vroeger onze moederrol vervulden, welke ideeën we daarover in ons leven opgedaan hadden.. Nu de kinderen uit huis zijn, moeten we weer opnieuw ontdekken waar we zin in hebben. We hoeven immers niet zoveel meer te moederen. Door te praten met elkaar verdween onze onzekerheid en kregen we meer zelfvertrouwen. Het was goed om naar elkaar te luisteren en gehoord te wor den. We leerden ons bewust te worden van onze kwaliteiten. We vertelden daarover aan elkaar. De werkende vrouwen, die het moeilijk vonden weer met een volgende generatie jongeren te moeten werken, vonden het fijn juist bij hun leeftijdgenoten herkenning te vinden. 50+ vrouwen hoeven niet in de schaduw te blijven in deze maatschappij. We hebben nog een lange tijd voor ons. Het is belangryk eigen keuzes te maken enplezier in het leven te hebben. Na de twaalf bijeenkomsten van de ge spreksgroep zijn velen aktief gebleven met zwemmen, gym, een cursus vol gen en samen met oude vriendinnen weer eens iets gezelligs doen. Ik raad u aan: ga er eens uit en maak kennis met de gespreksgroep avn de 50+ vrou wen. Door dat gebrek aan kennis en de pa niek lopen de acute problemen in 10.000 gevallen slecht af: de patiënt overlijdt of houdt er blijvende lichame lijke gevolgen aan over. Om daar wat aan te doen is de stich ting PreCal in het leven geroepen. Die wil in samenwerking met kruisvereni gingen en GGD’s voorlichting gaan geven over hoe te handelen bij per soonlijke calamiteiten. De bedoeling is dat eind dit jaar begonnen wordt met het opleiden van voorlichters en dat zij in de loop van 1992 daadwerkelijk met hun cursussen starten. Het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken van de Katholieke Universiteit Brabant organiseert in samenwerking met de Senio renacademie Brabant een inleidende cursus ontwikkelings vraagstukken in Tilburg. Deze cursus, speciaal voor senioren, start op 30 september 1991 en loopt tot mei 1992 en staat open voor iedereen. Een speciale vooropleiding is dus niet nodig. In de cursus wordt gewerkt met nederlandstalige tekstbundels waarin de volgende thema’s centraal staan: wat verstaan we on der ’ontwikkeling’, het ontstaan van ’onderontwikkeling’ en de economische, politieke en culturele aspecten van het ontwikke lingsvraagstuk. De eigen inbreng van de cursisten speelt een belangrijke! rol bij themakeuze en werkwijze. De groepen be staan uit 10 tot 15 personen, die door twee deskundige begelei ders worden begeleid. Naast eigen inbreng en discussie wordt van allerlei materiaal gebruik gemaakt, zoals video, verschil lende spelen, gastsprekers, bezoeken aan musea etc. De kosten van de cursus bedragen ƒ45,- inclusief het cursusma teriaal. Men kan zich zowel individueel als in groepsverband op geven. Informatie en aanmelding bij Charlotte van de Vorst of Pascal Elegeert,. Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken, Ka tholieke Universiteit Brabant, Hogeschoollaan 225, Postbus 5000 LE Tilburg, tel. 013-662556 (b.g.g. 013-662264). In september beginnen in wijkcentrum ’t Sant nieuwe cursussen op de computer voor jong en oud. Vooropleiding is niet noodza kelijk. U kunt een kijkje komen nemen op onze open dag die wordt gehouden op 15 september in het wijkcentrum. De com puterruimte bevindt zich op de eerste verdieping. Er zijn ook cursussen speciaal voor 55-plussers. Deze worden gegeven ’s middags van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten hiervan zijn ƒ5,- per middag. Voor cursussen kan men zich opgeven bij: wijkcentrum ’t Sant (671926) of P. Berens (676774). Rond deze tijd van het jaar beginnen weer allerlei cursussen, o.a. op sportief gebied. In het Sport en Spel Spoorboekje 50+ vindt u een scala van sporten, o.a. enkele die binnen beoefend worden en dus heel geschikt zijn voor het koude seizoen. Na tuurlijk kunt u bij de organiserende instanties om informatie vra gen. Maar ook in de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u meer te weten komen over vrijwel elke tak van sport. In ’Nederland danst’ worden op eenvoudige wijze 20 neder- landse volksdansen beschreven. Andere boeken over volksdan sen, zoals ’Dansen voor ouderen’, zijn meer gericht op de dans- leiding. Netty Bogers beschrijft in ’Holland Korfballand’ naast de regels ook de geschiedenis, de ontwikkeling, de organisatie e.d. van deze sport. Het boek bevat veel historische illustraties en is mede daardoor ook interessant voor de passieve liefhebber. In ’Biljarten’ worden door Fred Postma diverse disciplines en tech nieken beschreven. Dit boek biedt vooral de meer geoefende bil jarter veel informatie over zijn of haar sport. Ook over andere binnensporten, zoals zwemmen, bowling en stijldansen zijn boe ken aanwezig in de bibliotheek bij u in de buurt. Als u liever in uw eentje wat wilt bewegen, zijn ’Actief blijven’ van Martha Scharll en ’Blijf in beweging, blijf jong’ van Margaret Gra ham heel geschikt. Deze boeken bevatten lichte lichamelijke oefeningen die u zelf kunt uitvoeren. Kortom: kom in beweging, kom naar de bibliotheek! Op de Seniorenacademie Brabant starten 1 oktober a.s. de na- jaarscursussen. U kunt zich nog inschrijven. Speciale aandacht vc.M.«/nen: natuurwetenschappen in onze samenleving, mentali teitsgeschiedenis van Japan, kijk op Europese economie, geron tologie. Informatie, ook over de andere cursussen, kunt u inwin nen bij Infocentrum 013-394444. Bewegen is goed voor de mens. Ieder een weet dat. Vandaar dat er veel ver enigingen zijn waar mensen zich volop kunnen uitleven in sport en spel. Zeker voor ouderen is bewegen ge zond, als sport en spel tenminste aan het ouder wordende lichaam zijn aan gepast. Op die manier worden slijtage- verschijnselen als minder soepele ge wrichten en strammere spieren afge remd. In Tilburg is er genoeg te doen. Zo kunnen ouderen tafeltennissen, bowlen, basketballen, gymen, volks dansen en nog veel meer. opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. ilijke manier zien hoe rkt. Als we er op de n verminderd of voor- louder heeft of gauw weet hoe het schoudergewricht velkolom functioneert, dan bent f ~,cc tc -.vorken aan uw gene- Ik zie het al voor me als de Em- mapassage geopend is. Daar kun je niet zo maar naar binnen gaan. Nee, je moet dan eerst even voor de spiegel: zit mijn stropdas wel recht of is mijn jas niet te fleurig? En natuurlijk mag je daarbinnen niet .te hard pra ten. Trouwens zouden ze niet den ken dat zo'n AOW-er daar toch niks kan kopen? Want ik denk niet dat de Emmapassage voor gewone Tilburgers is. In het Nieuwsblad las ik namelijk dat zo’n PR-man niet op mensen als wij zit te wachten. Hij had het over "ingehouden chique". Weet u wat dat is? Lelijk en toch duur? In ieder geval niet uitgelaten ge zellig. Maar misschien dat ik straks als het koud is, op mijn nieuwe pantoffels toch naar bin nen kan schuiven. Dit is maar een greep uit de vele (spor tieve) activiteiten voor ouderen. Bent u er niet zeker van of u een bepaalde activiteit wel leuk vindt? Bijna overal is het mogelijk eerst een keer te kijken of op proef mee te doen. Informatie is er genoeg. Wie in bewe ging wil komen, kan in het Sport en Spel Spoorboekje zeker iets van zijn of haar gading vinden. Het boekje is o.a. verkrijgbaar bij de SBT en het ge meentelijk informatiecentrum. Voor mensen die graag nog wat op willen steken, is er het boekje ’Nooit te oud om te leren’. Dat is verkrijgbaar bij de SBT, de ouderenbonden en instellin gen voor volwasseneneducatie. Informeer ook eens wat er allemaal in het buurthuis vlakbij u te doen is. Adressen van de buurthuizen staan in het telefoonboek, in Suurland’s ge- meentegids, of zijn te krijgen bij De Twern, Poststraat 22, tel.nr. 360251 Voor alle vrouwen boven de 50 die andere vrouwen moeten en nieuwe contacten leggen organiseert de 50+ vrouwen Tilburg een cursus. Daarin is o.a. aanc een terugblik; keuzes maken; omgaan met alleen zijn; oj voor jezelf, is dat egoïsme; het samen ontdekken van tieve kanten van het ouder worden. Aanvar 17 september ’91, 9.30-11.30 uur. Duur. Plaats: Nieuwlandstraat 43 Tilburg. Inlichtinc Voogt, tel. 436845 of Corrie Verhoof, tel. 671 Voorlichtingsmiddag Om meer bekendheid aan haar werk te geven en voorlichters te werven houdt de stichting PreCal op woens dag 25 september een voorlichtings middag. Daar komt aan de orde hoe patiënten en omstanders voortekenen kunnen herkennen en acute proble men kunnen voorkomen of de gevol gen ervan kunnen beperken. Ook zal worden gepraat over het hanteren van stress en voorkomen van paniek. Zelf zorg is het laatste thema op de voor lichtingsmiddag; daarmee kunnen pa tiënten immers het herstel en de in standhouding van de eigen gezond heid bevorderen. De voorlichtingsmiddag op 25 sep tember wordt gehouden in Boerke Mutsaers, Vijverlaan 2 in Tilburg. In lichtingen: stichting PreCal, dhr. Henri Beunk, tel. 01640-35973. Stichting VIDO (vrouwen in de overgangsjaren) is verhuisd van Gasthuisring 51 naar: wijkcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164 in Tilburg. Op dit adres opent Stichting VIDO Tilburg op dinsdag 17 september om 14.00 uur het nieuwe seizoen! VIDO is een zelfhulpgroep voor vrouwen in de overgangsjaren. Door herken ning en erkenning helpen vrouwen elkaar in deze soms moeilijke levensfase, o.a. door deelname aan praatgroepen. U bent van harte welkom voor vrijblijvende informatie. Info: 681105 of 554312. ■R inruil AKTIE inieuwe PFAFF jymatic 919-1 Deze cursus laat op eenvoudige en inzichtelf het menselijk lichaam in elkaar zit en werkt, juiste manier mee omgaan, kunnen klachten komen worden. Stel dat u een pijnlijke schGu moe bent onder in uw rug. Als u weet hc~ in elkaar zit en weet hoe de werv&mviv... >u.» u veel eerder in staat om actief mee te wed zingsproces. Per les wordt een lichaamsdeel behandeld. Er zijn praktische oefeningen voor iedereen en er is aandacht voor de specifieke behoeften van iedere deelnemer. Start van de serie van twaalf lessen op donderdagmiddag 26 september. Informatie/opgave. Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg, tel. 426269. Eigenlijk zijn het elk jaar dezelfde mensen, met een aantal nieuwe erbij.” De deelnemers komen niet alleen uit Tilburg, maar uit de hele regio, zelfs uit Chaam, naar Hilvarenbeek om daar te bowlen. Het aantal mannen en vrouwen houdt elkaar hier wel in evenwicht. "Die verhouding ligt onge veer gelijk. Iedereen kan hier ook te recht. Getrouwd of alleenstaand, dat maakt niet uit”, voegt de heer Dankers toe. en sl i midc -informatièmid- i öp dinsdag 17 september om - video-band worden getoond, van Boxtel geeft uitleg en informatie. Daar vele roblemen krijgen met hun gehoor, is deze middag ^elenswaardig. Entree gratis. Breng gerust vrienden m mee. Plaats: buurthuis St. Anna, Capucijnenstraat (foto: Geert van Loon) Volksdansen, een gezonde manier van actief blijven

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11