V SUZUKI BANDIT TWEEDE GENERATIE CITROEN AX [Dubbelganger Suzuki op Haoghorst's Spektaokel Nacht van Achtmaal Auto-export Korea naar record tuur. Autoverkopen in Europa Antwerpen maak laatste Kadet 655. p,J Wj|| s 1991 - pagina 6 DE AUTOMAAT - Donderdag 15 augustus 1991 - pagina 7 DETILBURGSE KOERIER }ft dit duurt lanbod en dat RING REGELEN. raden in een ■ntrale deur- ekrachtiging. óór. En elek- ;els die ook :pt. Verder lingshandles verachtelijk Jankend De 398 cc mc cylinders vei 8. Nissan: 9. BMW: 10. Toyota: W, igskosten. ehouden. mesbare jes vergroot” nieuv»u dopper ontwon nu ovei 10 van Euroj it (tussen hac /an 1990): lotorinhoud is over vier erdeeld. De zuigers De top 1 volgt uit tallen vai Daarmee is deze prettige en han delbare motor uiterst betaalbaar en concurrerend. opa ziet er als jakjes de aan- litvoeringen gbaar is ïl kenteken, ijs kenteken): :n langs de In de eerste zes maanden van dit jaar hebben de Koreaanse auto fabrikanten Hyundai, Kia Motors, Daewoo, Asia Motors en Ssan- gyong een record aantal van lang omgetoverd tot een dorp waar van alles te beleven is. Spektaokel, demonstraties, muziek en amusement. Tijdens de presentaties showt Gijsbers de Suzuki Alto, Swift Se dan en GS, Vitara Wagon en de Samurai. Het Spektaokel wordt zondagavond omstreeks 22.30 uur afgesloten met het afsteken van een groot vuurwerk. Pherson voortrein en Michelin MXV2 banden. Het remsysteem is voorzien van grotere schijven, ter wijl ABS tegen meerprijs lever baar is. Ondanks de belangrijke verande ringen blijft de Citroen AX uiterst Vlak voor het verschijnen van Citroëns nieuwe midden klasser, de ZX, op de Nederlandse markt heeft de Franse fabriek zijn instapmodel, de AX, in een nieuw jasje gestoken. Zowel in- als exterieur zijn onder han den genomen en passen beter bij de wensen en eisen van de huidige koper. De AX heeft een nieuwe, grotere schildbumper, die beter aansluit bij de vorm van de motorkap. De grille is voorzien van een sierstrip in de kleur van de carrosserie. Het leek de laatste jaren bij de motorconstructeurs al leen maar harder te moeten gaan. Uit de relatief kleine motoren werden veel pk's gekieteld en met behulp van stroomlijnkuipen moest het geheel op de weg worden gehouden, liefst met de berijder erop. Toch gaat het in de verkopen voor een groot deel nog steeds om chop- per-achtige modellen of de gewone toerfiets. Steeds meer merken brengen dan ook voor redelijke bedragen stoer-ogende gewone motorfietsen met een vleugje sportiviteit. Zo blijkt de nieuwe Suzuki Bandit twee ge zichten te hebben, hij is als het ware z'n eigen dubbel ganger. De voor het Open Internationaal Nederlands Rally Kampioen schap, het Nationaal Nederlands Rally Kampioenschap en de Opel Dealer Cup Holland meetellende Nacht van Achtmaal vindt dit jaar plaats op zaterdag 5 oktober. On danks geruchten vindt deze rally gewoon doorgang. Dankzij de welwillende medewerking van de gemeentes Roosendaal, Etten- Leur en Zundert zijn weer een aantal mooie proeven uitgezet. De 75 pk en de dieselmotor. De GT 3- deurs is gebleven en levert 75 pk. GTi De top wordt zoals gezegd ge vormd door de GTi met een gewij zigde 1.4 liter injectiemotor van 95 pk. Dit wordt bereikt door een electronisch geregeld multipoint injectiesysteem. De kleine Citroen haalt hiermee een top van 186 km/u en trekt in 9 seconden van 0 tot 100 km/u. Het onderstel is aan gepast met een dikke stabilisator- stang achter, een pseudo Mc De eerste zes maanden van dit jaar werden er in Europa 7.396.500 nieuwe personenauto's verkocht, wat een verbetering be tekent ten opzichte van vorig jaar met 1,7 procent. Merken als Fiat inclusief Lancia en Alfa), PSA Peugeot en Citroen), Rover, Lada sn Saab zagen hun verkochte aantallen met percentages tussen de 9,8 en 13,5 procent dalen. Volvo kwam nog wat minder uit de bus met 17,4 procent minder verkopen. De grootste verliezer was Jaguar die maar liefst 35,6 procent minder auto's wist af te zetten. Ook Renault moest iets la ten vallen, maar beperkte zijn ver lies tot 1,2 procent. Opmerkelijk is de enorme verbetering van de po sitie van Sl^oda, die van 13.300 auto's in de eerste helft van 1990 ging naar 23.800 eenheden, een verbetering met 78,9 procent. Ook de Volkswagen Groep (VW, Audi en Seat), General Motors, Ford, Mercedes, BMW en de Japanse merken zagen hun aantallen groeien. De autoverkopen per land geven een sterk wisselend beeld. De Duitse automarkt steeg met maar liefst 50,7% naar 2.366.200 eenhe- stuur voor verlichting, claxon, richtingaanwijzers en startmotor zitten op de bekende plaats. Bij het starten met koude motor moet de choke worden gebruikt. Helaas blijkt de Bandit bij korte ritten dan over slechte koudloop- eigen schappen te beschikken. De krachtbron slaat makkelijk af. De Bandit hoort in het Suzuki-pro- gramma tot de sportieve toermo- torfietsen, een reeks die uiteen loopt van de GS500E tot de zeer snelle GSXl’lOOF. In prijs betel dit een range van f.9.499,= tot f.18.999,=. De Bandit is de tweede in het rijtje en kost f.11.499,=. Mercedes-Benz ontwikkelt injectiesysteem voor bedrijfswagens Mercedes-Benz en het Ameri kaanse concern Diesel Techno logy Corp (DTC) hebben een sa menwerkingsverband gesloten voor de ontwikkeling en produktie van een elektronisch injectiesys teem voro bedrijfswagenmotoren. De joint-venture heeft als belang rijkste doel een elektronisch injec tiesysteem te ontwikkelen waar mee aan de toekomstige emissie normen voor bedrijfswagens in de VS kan worden voldaan. De nieuwe Amerikaanse emissienor men voor bedrijfswagens zullen gefaseerd in 1994 en 1998 in wer king treden. (Bron: Rai) De glazen van de richtingaanw ijzers zijn voortaan transparant, waardoor het front breder lijkt. Over de flanken loopt afhankelijk van de uitvoering een bescherm- strip met sierbies of chromen in leg. Uiteraard is voor de ver nieuwde AX een reeks van wiel doppen en lichtmetalen velgen irpen. Als topmodel is de GT ertroffen door de GTi die standaard is voorzien van alumi nium velgen, voorbumper met in gebouwde mistlampen en een spoiler boven de achterruit. De achterklep is op alle modellen licht gewijzigd. den. Ook in Oostenrijk, Portugal en Griekenland werden meer auto's afgezet. Alle andere West- europese landen lieten het afwe ten. Grote verliesmarkten zijn En geland (-24,8%), Frankrijk (-16,6%), Spanje (-16,4%), Zweden (-26,7%), Finland (-38,5%), Ierland (-17,1%) en Noorwegen (-16,2%). In Italië, Nederland, België/Luxemburg, Zwitserland en Denemarken bleef de teruggang tot enkele procenten beperkt. betaalbaar. De AX First 1.1 i 3- deurs kost f.17.900,=. Dezelfde auto met dieselmotor moet 1.23.975,= opbrengen. De GT blijft met f.24.975,= concurrerend, ter wijl de GTi voor f.28.400,= uitslui tend voor liefhebbers is bedoeld. proeven in en rond het kerkdorp Achtmaal, die het nachtelijk top punt van de rally vormen, zijn iets gewijzigd. Minder kilometers, maar meer zand liggen hier op de deelnemers te wachten. In totaal wordt het dorp zes keer door de rijders doorkruist. De totale lengte van de nieuwe editie van de Nacht van Achtmaal bedraagt on geveer 425 kilometer, waarvan 150 km aan klassementsproeven. de motorkarakteristiek. Het maxi male vermogen van 54 pk wordt bij 10.900 tr/min bereikt, terwijl het maximum koppel van 38,4 Nm bij 9600 tr/min volledig beschikbaar is. De explosieve kracht van de Bandit ligt dan ook in het hoge toerenbereik. Tot zo'n 6.000 om wentelingen is de Suzuki een brave machine met soepele loop- eigenschappen en een aange naam laag geluidsniveau. Echter de rechter hand kan op dat mo ment veel meer aan vermogen mobiliseren. Wordt tot hoog in de toeren doorgetrokken, dan blijkt de Bandit een tweede en volledig ander gezicht te tonen. Jankend Leverbaar in rood, zwart en blauw, komt de Bandit van Suzuki in de eerst genoemde kleur het best tot zijn recht. Niet alleen tank en spatborden zijn van een vrolijk lakje voorzien, maar ook het hele frame loopt in deze kleur tussen de techniek door. De Bandit heef een relatief klassiek uiterlijk, maar oogt door de kleurstelling zeer modern. Voor en achter zien we driespakige lichtmetalen vel gen. der de naam Opel Cabrio Edition nog enige tijd leverbaar. De produktie van de Astra is in middels in volle gang. Midden volgend jaar wordt het modellen programma wat in eerste instantie bestaat uit de drie/vijfdeurs hatchback en de wagon aange vuld met een vierdeurs sedan. Be- 1992 volgt echter al een drie- irs bestelwagen, terwijl een deurs op grijs kenteken eerder verwachten is. Terberg Spe cials gaat deze auto ombouwen. 1. Volkswagen Groep: 1.237.000 (1.105.900) 2. Fiat Concern: 973.000 (1.096.600) 3. General Motors: 915.400 (831.800) 4. Ford: 893.100(839.100) 5. PSA (Peugeot/Citroën) 836.900 (932.900) 6. Renault: 708.600 (716.900) 7. Mercedes-Benz: 250.300 (224.000) 236.600 (204.300) 208.600(197.800) 191.100(189.000) 177.000 auto's 41%) geëxpor teerd. Het leeuwendeel hiervan kwam voor rekening van Korea's grootste autofabrikant Hyundai, die het eerste halfjaar bijna 120.000 auto's verscheepte naar met name de VS, Azië en (Oost) Europa. Ook op de binnenlandse markt groeide de vraag, mede dankzij de sterk gestegen lonen in de afgelopen jaren, met 19 pro cent tot in totaal 522.200 auto's. Hiervan verkocht Hyundai er 250.000 23%), Kia 172.000 15%), Daewoo 61.500 (-3%), Asia Motor 24.000 (+120%) en Ssan- gyong 9.665 (-5%). Zoals u uitgebreid in De Tilburgse Koerier van deze week kunt lezen >er vindt zaterdag en zondag a.s. het ïkent Haoghorst's Spektaokel plaats. Ook Suzuki-dealer Gijsbers Til burg B.V. zal zich presenteren in het kerkdorp onder de rook van Diessen. Gijsbers Tilburg B.V. heeft zijn standplaats aan de brug bij de sluis over het Wilhelmina- kanaal. Haoghorst is twee dagen je echter in het begin de Bandit beteugelt, lijkt het alsof je bij 120 km/u nog een keer extra moet schakelen. De motor draait dan zo'n 8.000 toeren. Als eenmaal de gaskraan volledig open is ge weest, is duidelijk dat dit toerental erg laag is. Bijzonder goed is ook de weglig- ging van de Bandit. Bij veel moto ren mis je boven de 120 km/u al snel een beschermende kuip. Maar de Bandit laat zich zo snel niet uit het veld slaan. Ook bij 160 km/u geeft hij een veilige indruk. De fiets gaat niet trillen en de wind wordt niet irritant. De top snelheid bedraagt overigens 190 km/u. De kenmerkende brede tank houdt een deel van de benen uit de wind. Koudloop-eigenschappen De Bandit is een fijne compacte machine, waar ook minder lange mensen zich zeer op thuis zullen voelen, terwijl het totaal gewicht van 165 kg prettig is bij het ma- nouvreren aan de hand. De hydraulische schijfremmen zijn goed te doseren en zorgen voor een korte remweg, zonder dat de Bandit hevig inveert. Uiteraard merkje stilstaand voor een stop licht hoeveel warmte het blok pro- Vaarwel Het interieur geeft een grote knip oog naar de ZX. De vierkante vor men hebben plaatsgemaakt voor ee bolvormig instrumentarium, terwijl Citroen bijna voorgoed het eenspakige stuur vaarwel heeft gezegd. Het nieuwe dashboard oogt veel minder plastic dan voor heen. Uiteraard zijn de portierpa- nelen aangepast en bieden de ge wijzigde voorstoelen meer steun. Hoofdsteunen zijn op alle types standaard. Het nieuwe AX-programma omvat negen verschillende versies. Aan de basis staat de AX First met drie of vijf portieren en de bekende 1.1 liter injectiemotor van 60 pk. De driedeurs First is er ook als zui nige 1.4 diesel van 53 pk. Vervol gens is er de completer uitgerust TGE 1.1 i. De TZX en TGD vijf- deurs komen in luxe zeer overeen, maar beschikken respectievelijk over een 1.4 liter injectiemotor van JOU tr/min het auceen. net instrumentarium is eenvoudig van opzet. De gegeven informatie komt van een snel heidsmeter en toerenteller verge zeld van enige controlelampjes. De bedieningsknoppen aan het staan m lijn opgesteia en liggen dwars onder de tank. Iedere cy linder is voorzien van twee in- en uitlaatkleppen, waardoor we met een 16-klepper te maken hebben. Dit verklaart een groot deel van Op 26 juli is in Antwerpen de laat ste Opel Kadett van de band ge reden. Drie weken erna starten de 10.000 werknemers met de pro duktie van de nieuwe Astra. In Antwerpen werd in 1964 de eerste A-Kadett gebouwd, met een jaar- produktie van 4000 eenheden. In totaal werden er bij onze zuider buren 4.036.486 Kadett's gemaakt. De laatste Kadett was een 1.4i se- wordt pas rode gebi snellingsbak geeft onder alle om standigheden voldoende keus om snel te accelereren of lekker rustig over een buitenweg te rijden. Als

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 21