<1 W I Voortbestaan ouderenbonden] in gevaar? sry Gesproken Koerier voor slechtzienden Generatiekloof tussen ouderen 4 Herstel Cursus over ouder worden Met een boek in de bond POST\ SCRIPTUM rage COLOFON Informatiebrief KBO Cursus geheugentraining SBT maaltijdvoorziening Bingo De Garsthof Gymnastiek en spel 50+ 1991 - pagina 10 Donderdag 15 augustus 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER bent u Bestuurswerk ouderenbonden moet aantrekkelijker worden, anders dreigt leegk o Jan van Groos Drop Oud J5422) of bij het Abonnement HvB I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... een toe- i op irg. 1357a 10680 organiseert nsmiddelen- ganisaties een paar maar de ïvertse is Vrouwen van ongeveer 55 jaar hebben nog zo’n dertig jaar te gaan. Als ze alleenstaand zijn, moet dan zo blijven? Misschien niet. Maar hoe dan? Je ziet oudere echtparen fiet sen of buiten het hoogseizoen samen op vakantie gaan. De minder leuke dingen zie je niet. Die zijn er natuurlijk ook. Maar als je alleen bent, mis je een praatpaal en het is fijn iets sa men te kunnen delen en voor iemand te zorgen. Genieten met een partner geeft je het ge voel dat je leeft. Ik heb wat ontdekt. Mannen kij ken naar vrouwen die tien jaar jonger zijn. Het lijkt wel of ze zich dan jonger voelen en daarom niet naar leeftijdgeno ten kijken. Als het om relaties gaat, worden vrouwen van vijf tig tot zestig gediscrimineerd. Als ze ouder worden, komen de kansen van vrouwen anders te liggen. Dan kunnen ze sa men met een vriend of partner gezellig de laatste jaren door brengen. Tot die tijd zijn er in elk geval je vriendinnen. Met hen kun je ook veel ondernemen en ple zier hebben. Dan doet leeftijd er niet toe. Een abonnement op de Gesproken Koerier zal de eerste vier maanden gratis zijn. Voor 1992 wordt een bij drage van 10,- gevraagd. Wie de cassettes thuis gestuurd wil krijgen, kan voor een abonnement kontakt opnemen met het Centrum voor Ge sproken Lectuur in Grave, tel. 08860-71234. Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Voor suggesties, vragen en/of op merkingen is Jacqueline de Feber op woensdagochtenden van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar via telefoon nummer 013-630786. Je komt ze steeds vaker tegen: mensen van rond de zestig, die in de VUT gaan of het op een andere manier rustiger aan gaan doen, maar die geen zin hebben actief te worden in een ouderenbond. ”lk ben toch helemaal niet oud”, is dan het argument. Natuurlijk is er verschil tussen iemand van 55 of 80 jaar, maar dat lijkt er toe te leiden dat de leden van ouderenbonden tot een uitstervende soort horen. Een beschouwing. stunter j ekende I ykamers I were, I is, buggy's I oeltjes etc., I tad tegen I >ne/e I jzen wensen. De jongere oudere heeft vaak een betere opleiding en is fi nancieel redelijk onafhankelijk. Hij of zij wordt niet bepaald enthousiast van de activiteiten en de soms wat oubollige manier van besturen van de bonden. Ten derde maakt hun relatief jonge leeftijd en hun financiële positie het hun mogelijk allerlei andere en leu kere dingen te doen als sporten en reizen. Sommigen gaan weer stude ren, dus ontbreekt de tijd en de be trokkenheid om zelfs maar aan ouderenbonden te denken. Die betrokkenheid ontbreekt ook, omdat deze maatschappij mensen vormt tot individuen die voor zich zelf moeten opkomen. Onder het motto ’’Zorg goed voor jezelf, want een ander doet het niet” is een ge neratie jongere ouderen ontstaan, waarvan het merendeel het niet ziet zitten zich met andere ouderen be zig te houden. Zorgelijk Dit alles heeft tot gevolg dat de bon den een zorgelijk bestaan leiden of gaan leiden. Er zijn te weinig nieuwe kaderleden en dus blijft alles bij het oude. Daardoor zijn de bonden niet in staat tot een effectieve belangen behartiging. Als die belangenbehartiging niet snel gestalte krijgt, zal de doelgroep ouderen minder aandacht krijgen van de overheid en steeds meer een sluitpost op de begroting worden. Dan zullen er nog wel allerlei mooie kreten als Sociale Vernieuwing wor den verzonnen, maar dat betekent alleen maar dat hetzelfde of minder De K.B.O. Tilburg heeft een informatie-brief uit laten gaan naar de leden. Voor zover u deze brief niet via de "Nestor" heeft ontvangen en u hierin toch geïnteres seerd bent, kunt u deze brief aanvragen bij het Bestuur van uw werkeenheid. Ook kunt u deze brief krijgen het redactie-adres: Roelof Kranenburgplein 47, Tilbur De Gesproken Koerier komt er op initiatief van het Netwerk van en voor visueel gehandicapte ouderen. Het plan bestond al langer, maar tot nu toe ontbrak het geld. De ge meente Tilburg geeft nu echter een subsidie tot september volgend jaar. Via de Gesproken Koerier kunnen blinden en slechtzienden onder an dere het belangrijkste nieuws van de voorpagina en van de gemeentepa- gina’s horen. Omdat de inhoud vooral afgestemd zal zijn op oudere Tilburgers, neemt de Seniorenwijzer natuurlijk ook een belangrijke plaats in. De Gesproken Koerier zal door Pia Scheperkamp, presentatrice van het voormalige Radio Tilburg, worden ingesproken. De selectie van de arti kelen is in handen van haar, Jac queline de Feber van het Netwerk en een journalist van de Tilburgse Koe rier. In het artikel over subsidiëring van ouderenorgé in de Seniorenwijzer van 18 juli stonden e< foutjes. De heer de Grauw is niet de voorzitter, secretaris van de Seniorenraad en de heer E\ geen voorzitter, maar vice-voorzitter van De Oude Mak kers. Onze excuses aan de betrokkenen. Het contacta dres van de laatste organisatie stond bovendien ver keerd vermeld in de kolom met adressen en telefoon nummers. Het moet zijn: De Oude Makkers, seer. A. Klei ne, Mahlerstraat 166, 5011 MJ Tilburg; tel. 013-550488. Er zijn ouderen en ouderen. Voor het bedrijfsleven ben je oud als je 55 bent, voor de Nederlandse Spoor wegen heet je senior vanaf je zestig ste en volgens gemeentelijke rege lingen hoor je er pas bij als je 65 jaar bent. Daarnaast wordt -bijvoorbeeld in het ouderenwerk- onderscheid gemaakt tussen jonge ouderen (50- 60 jaar), ouderen (60-70) en oude ouderen (boven 70 jaar). Belangenbehartiging Naast deze onduidelijkheid is het ook niet helder wie zich het lot van de ouderen aantrekt. Natuurlijk is Als je ouder wordt, kan het geheugen het soms af laten weten. Simpele dingen als boodschappen vergeten, een deur niet op slot doen, niet op een naam kunnen komen, kunnen dan problemen opleveren. Om mensen te leren omgaan met een mogelijke geheu- genachteruitgang organiseren de SBT en de stichting Volwasseneneducatie de cursus 'Beter omgaan met het geheugen’. Daarin leert u informatie en het terugroepen daarvan gemakkelijker te laten verlopen. Ook krijgt u in zicht hoe het geheugen werkt. Door huiswerkopdrach- ten moeten de maximaal vijftien deelnemers thuis het geleerde in praktijk brengen. De cursus wordt vanaf september in De Garsthof aan het Columbusplein op twaalf dinsdagochtenden gege ven. In januari start dezelfde cursus in ’t Kievitslaer. De lessen duren ongeveer twee uur. De kosten van de cur sus bedragen waarschijnlijk 40,-. Opgeven kan bij het Wijkteam Zuid-Oost van de SBT (tel. 435422) of bij het Wijkteam West (tel. 683961). Net als in voorgaande jaren zeggen veel mensen, vooral tijdens de vakantie, hun maaltijden op het laatste mo ment af. Daardoor worden in de keuken regelmatig tien tallen maaltijden weggegooid. Het is zelfs zo erg dat de maaltijdenprijs verhoogd zou moeten worden als deze verliezen aanhouden. Daarom zijn m.i.v. 12 augustus de afzegmogelijkheden enigszins aangescherpt: 1Voor normale voorzienbare afzeggingen wordt de af- zegtermijn verlengd tot minimaal twee werkdagen tevo ren tot 14.00 uur, liefst nog eerder. Bijvoorbeeld: de maaltijd van woensdag kan tot maandag twee uur ’s middags worden afgezegd, de maaltijd van maandag tot donderdag twee uur enz. 2. Voor afzeggingen met een spoedeisend karakter blijft de huidige regeling van kracht: afzeggen tot 14.00 uur één werkdag van tevoren. Hier geldt dat uitzonderingen de regel bevestigen; een spoedopname in het zieken huis en andere onverwachte zaken worden per geval via ons telefoonnummer 350505 met u of uw contactper soon geregeld. 3. Afzeggen kan uitsluitend via het Centraal Buro van de SBT, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Se niorenwijzer, per adres Tilburgse Koe rier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Eindelijk is het dan toch de zomer; niet meer verwacht, er wel gekomen. Plotseling bloeien de bloemen, meer dan je er op kunt noemen. Groenten en fruit, bijna vergeten, kun je nu weer volop eten. Iedereen heeft er plezier van op zijn eigenste manier dan. Zonaanbidders in hun blootje aan het strand of in een bootje. In de zon een ijsje likken: een zonnebril verbergt je blikken als je heimelijk naar iets wilt kijken, wat je niet wilt laten blijken. Je zit onder een parasol; het terras, dat is mudvol. Kun je de warmte niet verdragen, dan moet je op die warme dagen naar een plekje schaduw zoeken om de hitte te vervloeken. Daarbij kun je je dorst lessen met een frisse dronk uit koele flessen. Je humeur wordt wellicht beter of je krijgt het nog veel heter. Want je zult het toch wel weten: van veel drinken moet je zweten. In september is voor de derde maal een cursus 'Open heid naar het ouder worden’. Daar zal worden gespro ken over belevingen zoals jong en oud zijn, ik en wij, le ven met lichaam en geest, gelovigheid en ongelovig heid. De cursus wordt gegeven door M. van Keep en S. Lips, psychotherapeuten. Zij start op woensdag 4 sep tember en zal 12 woensdagmiddagen worden gehouden tot 20 november in de Garsthof, Columbusplein 15 in Til burg. Iedereen vanaf de leeftijd van 55 jaar kan aan de cursus deelnemen. De kosten bedragen slechts ƒ35,- per persoon. Opgave (liefst schriftelijk) bij mevr. M. van Keep, Kennedylaan 46, 5051 XG Goirle, tel. 013-341187. Nederland is een democratie. Op allerlei niveaus en in allerlei vormen zie je dat terug: landelijk in de Tweede Kamer, op het werk in de Ondernemingsraad, op school in de leerlingenraad. Ook voor ouderen bestaan diverse mogelijkheden om hun stem te laten horen, bijvoorbeeld in de vakbond, in de ouderenbond of in de bewoners commissie. In het ’Seniorenhandboek’ van Arend van Dam worden het belang van inspraak en de diverse mo gelijkheden daarvoor aangeroerd in het hoofdstuk Recht en zeggenschap. Denkt u: "Stemmen okay, maar meedoen is niets voor mijl”? In bovengenoemd boek worden in het kort scholingsmogelijkheden gegeven voor leden van bewonerscommissies, ouderenbonden, etc. Hulp voor het actief meedraaien in een ouderen bond kunt u ook vinden in ’Besturen in kort bestek: handleiding voor afdelingsbestuurders van ouderen bonden’ door Paul Emonts. Dit is een uitgave van de Stichting Burgerschapskunde waarin o.a. vergadertech- nieken worden behandeld. Bovengenoemde titels zijn te leen, in te kijken of aan te vragen bij de verschillende vestigingen van de Open bare Bibliotheek Tilburg. Vraagt u er gerust om. De activiteitencommissie van De Garsthof c iedere maandagmiddag een grandioze levent bingo. De deuren gaan om 13.00 uur open en de bingo start om 14.00 uur. Buslijnen 3 en 4 stoppen zowat voor de deur. (loop... (Foto: Geert van Loon) geld op een andere manier besteed wordt. Daardoor wordt de kloof tus sen jongere en oudere ouderen nóg groter en dat is ronduit slecht. Die negatieve gevolgen zullen ook merkbaar zijn voor de jongere oude ren. Want straks - als de jongere oudere van vandaag ook oud is- is er niemand meer die zich wil inzet ten voor de ouderen en hun wensen kenbaar wil maken. Dan worden ouderen gekort op hun uitkering en pensioen en wordt wel óver hen, maar niet mét hen beslist. Opgave De oplossing van dit probleem is geen eenvoudige taak voor de ouderenbonden. Zij zullen geza menlijk en niet elk apart moeten la ten zien wat ze kunnen doen aan belangenbehartiging. Ze zullen met resultaten moeten aantonen dat er met hen rekening gehouden wordt. Daarvoor zullen ze een vuist moeten maken in de richting van de politiek en moeten eisen dat er voldoende 55-plussers in de Tweede Kamer en in gemeenteraden komen. Ook zullen de bonden gestalte moe ten geven aan een beleid waarin alle ouderen zich herkennen, zodat iedereen er zich thuis voelt. Dat kan echter alleen als de bonden ophou den onnodig veel energie te steken in de eigen verzuilde belangen; ze moeten samen gaan doen wat sa men gedaan kan worden. En dat is vrij veel. Tevens zal het bestuurswerk aan trekkelijker gemaakt moeten worden voor jongere ouderen. Zij zijn het immers die zo snel mogelijk de fak kel moeten overnemen van de oudere generatie. Dan pas kan het beeld ontstaan dat ouderen op zinvolle manier werken aan de komst van zichzelf en anderen. Dan ook zullen de ouderen niet langer bekeken worden als een groep men sen die overwegend hulpbehoevend is. De discriminatie van ouderen zal verdwijnen, omdat ze gezien zullen worden als volwaardige mensen, die met hun ervaring en levenswijsheid een extra dimensie geven aan de sa-, menleving van vandaag en morgen. Dan ook zullen de anderen zich gaan realiseren dat het belangrijk is dat er ouderen zijn die zich prettig voelen. Want zij hopen immers ook oud te worden! Met ingang van volgende maand zullen ook blinden en slechtzienden van een groot deel van de Tilburgse Koerier kennis kunnen nemen. Vanaf dan verschijnt namelijk eens per twee weken de Gesproken Koerier op cassette. het een taak van de overheid, de po litiek dus. Maar behalve in verkie zingstijd merk je van de overheid niet zo veel. Er zitten ook veel te weinig ouderen in de politiek, kijk maar naar het aantal 55-plussers in de Tweede Ka mer of in gemeenteraden. Daardoor is er ruimte voor partijen die zich uit sluitend met ouderen bezighouden en waarvan de leden uit ouderen be staan. Naast de politiek zijn er de ouderen bonden die aan belangenbeharti ging voor de senioren doen. Maar hoe groot is hun daadkracht? Om die vraag te beantwoorden, moeten we naar de leeftijd van hun leden en bestuurders kijken. Dan blijkt dat hun gemiddelde leeftijd 65 jaar is. Voor buitenstaanders lijkt dat de zwakte van de bonden: men heeft de pretentie voor de ouderen in de sa menleving te zorgen, maar verte genwoordigt slechts een beperkte groep. Het beeld ontstaat dat je min stens 65 jaar moet zijn om lid te wor den. Om dat beeld weg te nemen, zullen er meer jongere ouderen ac tief moeten worden in bonden. Maar hoe krijgen de bonden dat voor el kaar? Jongere ouderen Eén van de redenen waarom jon gere ouderen geen lid van een bond worden, is dat ze denken dat ze daardoor oud lijken. Op de tweede plaats is een lidmaatschap niet aan trekkelijk, omdat het programma van de bonden niet afgestemd is op hun Gymnastiek en spel 50+ St. Maarten start weer op 19 augustus. Zoals vóór de vakantie heeft de les plaats in de gymzaal van de St. Maartenschool, Professor Verber- nelaan 5 en wel van 16.00-17.00 uur. Lesgeld ƒ7,50 per maand. De eerste kennismakingsles is gratis en ver plicht u tot niets. Tot ziens op 19 augustus. Inf.: tel. 630406. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I - I I I André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. j_368805. i3. en 2-zits 5 leverbaar) I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11