een klein hoekje 3 MBvO-leidster van eerste uur met pensioen RS ÏN N POST x SCRIPTUM COLOFON ERS 9,- 9,- 9,- 9,- 9,- 5,- Nederlands voor 50+ vrouwen Jan Tooten one-man show Informatie over zekerheid TV-serie over ouderen Programma Terra Nova verschenen Herstel De oudste rechten Voorlichting over huur(subsidie) Ongelukken voorkomen met een boekje juli 1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 4 juli 1991 - pagina 11 Tilburg TRUM roners. ;en wij nog irtot i met ouderen; en zetten. (foto: Geert van Loon) x>k wasbaar Drop Oud Seniorenwijzer orbij lar n< MBvO-leidster Wil Onderdenwijngaard (foto: Geert van Loon) I I I arde en in Bredaseweg. volgde ze een spe- Utrecht. HET WOORD IS AAN... (m/v) Een tijdje gek lijk over zaker gewc met den De voorlichting is natuurlijk niet alleen voor KBO-leden bestemd. Iedereen is welkom en er komen dan ook veel mensen die niet bij de bond aangeslo ten zijn. jven v< f.30 jnt u ook leren, die verzc EMS SPECIAL MODE e richten TILBURG, i op verschillen- behandeld. Dat een spel of een video, met kaartjes. De video Voor 1975 was leidde de gymnas- tieklerares al groepen huisvrouwen die wat aan hun lichamelijke conditie wilden doen. Om MBvO-leidster te kunnen worden, ciale opleding in i Wie wil wet een voorlid een wil organiser met 'J Unie KBO, L ssaulaan 1, 5 073-123475. I I Wordt eenmaal in de twee weken j opgenomen in de Tilburgse Koe- I I I I I I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I J iten waar en wanneer er weer ïhtingsbijeenkomst is of er zelf janiseren, kan kontakt opnemen het hoofd PR en voorlichting van de KBO, Eric Schellekens, Oranje Na- ■‘—m 1, 5211 AR 's Hertogenbosch; tel. Veel ongevallen gebeuren in en om het huis. Per jaar lopen Nederlan ders daardoor twee miljoen lichte of zwaardere verwondingen op. Tweeduizend gevallen hebben zelfs een dodelijke afloop; 1500 van hen zijn mensen van boven 65 jaar. De stichting Consument en Vei ligheid en de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) doen daar in Noord-Brabant wat aan. In het project ’Veilig op Leeftijd’ geven ze voorlichting aan ouderen over hoe je dat soort ongelukken kunt voor komen. verschenen onder redactie van Cathrien ie ’Ter Sprake’ bij uitgeverij Meinema in 1 3155 2, prijs ƒ11,50. I rier. Redactie: I Diny v Mare J Jan vi I Jzc I Jac Kat I I I I I p/a Lange Schijfstraat 107, I 5038 TT Tilburg, tel. 350505. sectorhoofd e taken zijn Belangstelling Het project ’Veili° n leen in de bisde da gegeven. M< uit andere de1?- de Vries op de V> programma Fact» nr Niet alleen ouderen zelf, maar ook or ganisaties hechtten in het begin nog niet zo veel waarde aan bewegingsac- tiviteiten. De MBvO-leidster: "Ze dach ten meer aan spelletjes als kaarten. Bewegen werd als een aardigheidje gezien; na tien lessen kreeg ik dan te horen dat het geld op was.” van Bladel-Verbunt Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten ‘'are! Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, Jilig op Leeftijd' wordt nu al- iommen Den Bosch en Bre- laar er is ook belangstelling telen van het land. Zo was Steef de VARA-radio in het ouderen- irogramma Factor 5 te horen. Daar bleek logmaals de interesse van het publiek. Helemaal stoppen met dit soort werk doet ze overigens niet. Mevrouw On derdenwijngaard heeft nog een volks dansgroep onder haar hoede en blijft bewegingslessen geven in tehuis Ma- riëngaarde en in het nonnenklooster aan de E Gisteren heeft Wil Onderdenwijngaard (62) na een feestelijke les in Terra No va afscheid genomen als leidster van groepen Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) van de SBT. Mevrouw Onder denwijngaard was sinds 1975 aan de SBT verbonden als MBvO-leidster. De twee organisaties zijn met het pro ject begonnen, omdat ze bang zijn dat door het groeiende aantal ouderen ook het aantal ongevallen bij deze ex tra kwetsbare groep zal toenemen. Als gevolg daarvan zouden ook steeds meer ouderen verpleging nodig heb ben en dus niet thuis kunnen blijven wonen. Uniek Het unieke van de samenwerking tus sen Consument en Veiligheid en de KBO is, dat de eerste de kennis levert en de tweede de voorlichters^ Anders gezegd: leden van de KBO geven voorlichting aan andere ouderen. Eén van die voorlichters is Steef de Vries (69) uit Berkel-Enschot. Samen met 23 anderen volgde hij (dit voor jaar?) een cursus van twee dagen. Daarna kon het echte werk beginnen. ”We hebben nu al zo’n vijftig bijeen komsten gehouden in de bisdommen Den Bosch en Breda”, vertelt De Vries, "en dat terwijl veel afdelingen van de bond hun activiteiten voor het lopende jaar al gepland hadden. Na de vakantie zullen er dus nog veel meer bijeenkomsten volgen.” De Open School van de Stichting Volwasseneneducatie Til burg organiseert een bijspijkercursus Nederlands voor 50+ vrouwen. De cursus begint in september en duurt tot 10 janua ri. Hij is bedoeld voor vrouwen die hun lagere schoolkennis van het Nederlands willen opfrissen en ontwikkelen. Door ac tuele thema’s te behandelen wordt gewerkt aan: d/dt-pro- bleem, brieven schrijven, formulieren invullen, spelling, moeilij ke woorden, verslagen maken, gesprekstechniek, concentra tie, je mening geven en voor je plezier schrijven. De cursus is bedoeld voor vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste enkele jaren voortgezet onderwijs. De kosten zijn 40,-. Voor meer informatie kunt u bellen of voor een ge sprek langskomen bij: de Open School, Tivolistraat 6, 5017 HP Tilburg; tel. 362008. De school is open tot 19 juli. Ze begon met een groep van de Ouderenbond Binnenstad. ”ln het be gin kostte het veel moeite warm te krij gen voor dit soort activiteiten. Maar ik ben er langzaam in gerold, omdat ook de deelneemsters aan de huisvrou- wengroepen ouder werden”, vertelt mevrouw Onderdenwijngaard. De activiteitencommissie voor ouderen van het Buurthuis Kor- vel heeft als afsluiting van het seizoen een optreden van Jan Tooten georganiseerd. Op donderdag 11 juli zal hij zichzelf vanaf 14.00 uur op een orgel begeleiden en door spelletjes ook voor de nodige beweging zorgen. Inschrijven voor dit gratis optreden kan op maandag 8 juli tussen 14.30 en 15.30 uur in het buurthuis, Korvelplein 196. Daar kunt u ook terecht om u in te schrijven voor de fietstocht voor ouderen, die verzet is van 2 naar 9 juli. sr goed is, merk i k ook achter- De Vries. ”Dan komen er vaak met vragen naar me toe. Maar belangrijk is, is dat ze zelf )at ze thuis er het nog eens kijken wat ze kunnen een man die zijn hele huis ipen had en het nu wil aan- iedereen minstens één ding al goed. En dat gebeurt, want de mensen heel erg geïnteres- Leeftijdgenoot Steef de Vries, die met groot enthousiasme over zijn werk vertelt, benadrukt dat oude ren het fijn vinden de voorlichting van een leeftijdgenoot te krijgen. ”lk ben één van hen", zegt hij. "Dat de sfeer af", vervolgt nog mensen wat natuurlijk iets doen. Dat over hebben en doen. Zo was er nog eens nageloj passen. Als it doet, is het al ik merk dat seerd zijn.” Heel praktisch is ook de vragenlijst van de stichting Consument en Veiligheid, die de bezoekers voor de bijeenkomst invullen. Later krijgen ze er ook nog een thuis ge stuurd, zodat de stichting kan zien wat de mensen echt veranderd hebben. NJziet vrijwel iedereen het belang van MBvO in, niet alleen om de lichamelij ke effecten ervan, maar ook om de geestelijke en de sociale aspecten. ”Het omvat tegenwoordig meer dan de bejaardengymnastiek vroeger, die louter therapeutisch was”, zegt ze. De toeloop naar MBvO is in Tilburg nog steeds groeiend en deelnemers blijven komen, sommigen zelfs al veertien jaar. Maar er is een gebrek aan des kundige leidsters en leiders: voor me vrouw Onderdenwijngaard was dat de reden nu pas te stoppen en niet een jaar geleden, omdat er toen nog geen opvolger voorhanden was. Onlangs is de volledig herziene druk van de brochure 'Belang rijke informatie over zekerheid’ van de pers gekomen. Het is een uitgave van de Stichting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars. De brochure geeft uitgebreide informatie over onder andere erfrecht, huwelijksgoederenrecht, testamentaire regelingen, wat te doen na overlijden en nuttige adressen. Het boekje is praktisch en helder geschreven. De brochure is te bestellen door storting van ƒ5,- op Postbank rekening 20 69 217 of Rabo-bankrekening 31 58 10 793 t.n.v. de Stichting W.W.W. te Zuidhoek onder vermelding van de titel. Ik woonde vroeger aan de rand van de stad. Ik kon er ver van me af kijken. Van alle vogels die ik zag, heb ik de zwaluw altijd het leukst gevonden door zijn kort lijfje, klein kopje, spitse vleugels en gespleten staart. Het waren vliegensvlugge insectenvangers die wentelden en draiden als stuntvliegers, maar dan honderd maal sneller. In april kwamen ze uit het zuiden. Ze metselden hun nestjes onder de dakgoten en vlogen af en aan om hun jongen te voeden. In oktober aanvaard den ze de terugreis naar Afrika. Het waren ook weersvoorspel- lers. Als ze hoog in de lucht vlo gen, was er mooi weer op komst. Scheerden ze laag over daken en velden, dan kon je op slecht weer rekenen. Je ziet ze maar weinig meer. Rei gers zie je statig overvliegen; ooievaars keren terug naar onze streken, maar die gezellige snel le weersvoorspellers zijn zo goed als verdwenen. Als troost kijk ik af en toe maar op mijn lu cifersdoosje. De RVU zendt de komende vier maandagen op Nederland 3 een TV-serie over ouderen uit. De eerste aflevering op 8 juli be gint om 20.55 uur en gaat over relaties. De afleveringen op 15, 22 en 29 juli beginhen om 20.25 uur en hebben als onderwer pen: creativiteit, naar het bejaardenhuis of niet, en. werk en geld verdienen. Het programma van de Volksuniversiteit Terra Nova voor het komende seizoen is verschenen. Het biedt, naast de bekende, veel nieuwe cursussen en activiteiten. Bij de Volksuniversiteit kunt u talen leren, maar ook deelnemen aan vormende en creatieve cursussen, aan dans- en bewegingsseries, aan ont spannende activiteiten. Het programma is grotendeels bedoeld voor volwassenen, met een speciale rubriek voor 50-plussers. De cursussen van de VU Terra Nova zijn gericht op persoonlij ke ontwikkeling en geestelijke verrijking, waardoor de positie op de arbeidsmarkt (na het volgen van be'paalde cursussen) verstevigd kan worden. De cursussen worden aangeboden on der het motto "Leren met plezier!”. Wie op de hoogte wil komen wat de VU Terra Nova precies op het programma heeft staan, kan het (gratis) boekje afhalen bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg (tel. 426268). Daar staat men ook klaar om u verdere inlichtingen te verstrekken en om met u te overleggen welke cursus voor u geschikt kan zijn. Steef de Vries, voorlichter over ’Veilig op Leeftijd' beeld valpartijen en iemand die op een onveilige trap staat. Ook zijn er die verkeerde lichamelijke gewoonten tonen, zoals bukken of uitrekken. Daarnaast komen zaken aan bod die gevaar op kunnen leveren. Buitens huis zijn dat bijvoorbeeld fietsen met een tas aan het stuur en losliggende stoeptegels; in huis kunnen dat gei sers, elektrische dekens en verlichting zijn. Ook de risico’s van bepaalde me dicijnen worden behandeld. In het artikel over Abbeyfield in de vorige Seniorenwijzer is een vervelend foutje geslopen. Er had moeten staan dat ouderen met belangstelling voor deze manier van wonen zich -ondanks de wachtlijst- gewoon kunnen aanmelden; de stichting heeft namelijk plannen voor nieuwe Abbeyfieldhuizen. Inlichtingen over Abbeyfield zijn verkrijgbaar bij de SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 013-350505. Slippers Natuurlijk is er tijdens de bijeenkomsten ook aandacht voor oplossingen, zoals ge heugensteuntjes. ”De diaserie maakt van alles los”, vertelt Steef de Vries. "Er is bij voorbeeld een dia met een vrouw die uit de bus stapt en daarbij door de jeugd naar buiten wordt gedrukt. Dan komt er uit de zaal meteen een oplossing als: ’Laat eerst die jeugd.naar buiten gaan.’ Verder werk ik ook met voorbeelden uit de directe prak tijk. Zo kwam ik voor een bijeenkomst een vrouw tegen, die van die afgetrapte slip pers droeg. Ik wees haar erop dat die on veilig zijn om op te lopen. Toen ze die din gen wilde weggooien, bood ik haar aan dat voor haar te doen. Ik heb ze daarna mee genomen en op de bijeenkomst met de slippers in de hand dit verhaal vertéld.” Het aantal ouderen in de samenleving groeit. Hun invloed in de maatschappij en de politiek neemt echter veel minder snel toe. In het boekje ’De oudste rechten’ wordt een groot aantal the ma’s waar ouderen mee te maken hebben, aan de orde gesteld en in verband gebracht met hun rechten. De bedoeling is niet om een opsomming van regels en rechten op pasklare ant woorden te geven. De schrijvers willen de lezer informeren en aanzetten tot praten en denken over wat de rechten en moge lijkheden van ouderen zijn. Voor ouderen en voor diegenen die beroepsmatig, in vrijwilligerswerk of binnen de familie met ouderen in aanraking komen, kan de gekozen invalshoek bij dragen tot een hele nieuwe kijk op de emancipatie van oude ren. 'De oudste rechten’ is vt van de Ree, in de serie Den Haag. ISBN 90 211 Zoals u weet heeft Nederland drie bonden voor ouderen: de ANBO, de KBO en de PCOB. Die drie bonden zijn weer vertegenwoordigd in de COSBO, die onder andere gesprekspartner van de regering is. Een tijdje geleden hadden de drie bonden weer eens ruzie. Waarschijn- :n die belangrijk zijn voor de bondsbestuurders, maar die de zone leden niets interesseren. Door die ruzie hebben de besprekingen t de regering niet naar behoren plaats gevonden. Daardoor zijn de le- i en andere ouderen gedupeerd, maar dat zal de bestuurders een zorg zijn. Zij maken immers ruzie! Gelukkig las ik een paar weken geleden dat de ruzie nu voorbij is en dat de drie bonden weer gezamenlijk optrekken. Laten we maar hopen dat ruzie maken tot het verdeden gaat behoren. Het bundelen van krachten maakt immers een effectief beleid mogelijk en daar hebben ouderen meer aan. Een vredelievend realist I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Romantiek Tijdens de bijeenkomsten behandelen De Vries en de andere voorlichters eerst de oorzaken van ongevallen. Steef de Vries: "Die zijn er eigenlijk in drie soorten: een onveilige omgeving, onveilig gedrag en lichamelijke veran deringen.” De ongevallen kunnen de manieren worden t kan met dia’s, Het spel werkt vertelt het verhaal van een vrouw die een ongeluk krijgt: ze wordt geholpen door een man die verliefd op haar wordt. Naast veel aandacht voor vei ligheid zit er zo ook wat romantiek in. "Zelf werk ik met dia’s”, zegt De Vries. ”Dat houdt de mensen betrokken: na iedere dia volgt een gesprekje en daarin komen allerlei reacties los.” Op de dia’s zijn de drie soorten oorza ken van ongevallen te zien, bijvoor- Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Til burg onder vermelding van "Het woord is aan....Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. "Kom ik nu wel of niet in aanmerking voor huursubsidie?” ”Hoe kan het zijn dat degene die in dezelfde woning woont meer of minder huurverhoging krijgt dan ik?” 'Hoeveel ga ik er nu op achteruit?” Op deze en andere vragen krijgt u antwoord op de voorlichtingsmiddag op maandag 8 juli om 14.00 uur in Steunpunt Ouderen aan de Nijverstraat 42. Er wordt informatie gegeven over de nieuwe huursubsidierege ling en hoe de huurverhoging tot stand komt. De heer van Pop- pel van het Bureau Volkshuisvesting van de gemeente Tilburg is present, maar ook mevrouw Linda Noevers van bouwvereni ging De Woonstad. U kunt deze middag ook vragen stellen over uw persoonlijke situatie. Bent u slecht ter been, bel dan even naar mevrouw Pigmans, tel. 435610. U wordt dan opgehaald en weer thuisgebracht. Het is niemand aan te raden voorwerpen op de trap te laten slingeren, bovenop een stoel op een tafel een nieuwe lamp in te draaien, etc. Maar juist als u ouder wordt, is het extra be langrijk om op uw veiligheid te letten. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie die u kan helpen de veiligheid in en om uw huis te vergroten. In '100 vra gen over veiligheid in huis’ uit de Samen reeks vindt u in het kort antwoord op uw vragen over dit onderwerp. Een uitgebrei- der algemeen boek is ’Doe het veilig...; minder ongelukken in huis’ van Leni Schmidt. Van dezelfde schrijfster is veschenen ’Veilige en gevaarlijke huizen’ met een overzicht van de geva ren die huizen op zich met zich mee (kunnen) brengen. Het gaat hierbij bijv, om de bouw, deuren, ramen, hang- en sluit werk e.d. Mogelijke oplossingen (o.a. vluchtwegen) worden ook gegeven. Tips speciaal gericht op ouderen, vindt u in de brochure ’Veilig op leeftijd: hoe ouderen ongelukken kunnen voorkomen’ van het Veiligheidsinstituut. Handige hulpmiddelen waarmee u op veilige wijze uw zelfstandigheid kunt bewaren worden bespro ken in ’De helpende hand’ van leteke Drost. Deze en andere informatie kunt u vinden in de bibliotheek aan het Koningsplein of in de bibliotheek bij u in de buurt. Als u niet weet waar u moet zoeken, vraagt u dan gerust om hulp. De mensen in de bibliotheek zijn er voor. w

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11