Nooit te oud om te leren V 5, 5,' ery Abbeyfield officieel open b.v. age POST x SCRIPTUM COLOFON -555955 ^7^ Derde fietsvierzondaagse Vakantietips Cliënten Advies Raad Bedevaart naar Scherpenheuvel Handleiding bestuurswerk Documentatiecentrum voor ouderen Bridge-cursus Seniorenacademie in najaar Cursus-cadeaubon Met een boek de schoolbank (weer) in juni 1991 - pagina 10 Donderdag 20 juni 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER nateri ie sk >aar) Drop Oud 9 Op 5 juni mochten wij in tollen ’Wii’ dat riin ririo f I Mw. A.M. Noya-Tuwanakotta dwerend ar rs bent u t u in I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L I I I I I I i I I I I I I I l l l I I l I I I l l l J HET WOORD IS AAN... een feestje lanieren om Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven a: De jsfor- i te- 3UW- temtx> Reit v eerder takt of sen 17 raat 357a 60-40680 ingen en spelletjes te trainen. Zoveel maken met ’stoel’ jeld. Soms krijgen de deelne- gemeente- aar met 32 iatregelen voor roegc. ist, waar''" ipische stranGc. r "de Baselaer” U kunt het boekje ook c bij de ouderenbonden, van de SBT en de instf volwasseneneducatie. Vanaf donder dag 27 juni ligt het voor u klaar. gratis krijgen: de wijkteams .tellingen voor ’’Vroeger stapte ik de winkel binnen en kocht ik peultjes van 2 gulden per ons. Maar nu weet ik dat Marokkaanse peultjes net zo goed zijn en maar halt zo duur.” Dat zegt de heer Van Gulik. Hij heeft de cursus koken voor 50-plussers gevolgd. Volgende week verschijnt het boek je ’Nooit te oud om te leren’ met een overzicht van 50 cursussen spe ciaal voor ouderen in Midden-Brabant. in 3- en 2-zits ties leverbaar) Koken voor 50-plussers is een van de doe-cursussen uit het boekje; de an dere cursussen gaan over het ouder worden zelf en over algemene ontwik keling. De Seniorenwijzer bezocht er van elke soort één. Eerst terug naar de nieuwbakken kok de heer Van Gulik. Hij begon met ko ken, omdat zijn vrouw overdag veel weg moest om haar moeder te verzor gen. Van Gulik: ”lk zat zelf in de VUT; dus voor mij was het een goede tijd spassering. Ik had weleens een ei ge bakken en aardappels gekookt, maar nog nooit Franse uiensoep gemaakt of Russische pudding.” Dat leerde hij nu Volgende week donderdag wordt het voor Nederland unieke Abbeyfieldhuis aan de Academielaan officieel ge opend. U hebt het al eerder in de Se niorenwijzer kunnen lezen: Abbeyfield is een vorm van begeleid groepswo nen voor alleenstaande ouderen, die in Engeland is ontstaan. Daar staan inmiddels 1200 van deze huizen en ook in Canada, Australië, Nieuw-Zee- in een groep met allemaal mannen van boven de 50. Het woord Is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord Is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Op 5 juni mochten wij in een uitverkochte Studiozaal ons verhaal ver tellen. ’Wij’, dat zijn drie Molukse vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. We probeerden de Nederlandse toehoorders een beeld te geven van ons verblijf hier in Nederland: een verblijf (van KNIL-militairen) dat eigenlijk zes maanden zou duren, maar uitgroeide tot een leven lang. De ont vangst hier viel tegen: we voelden onrecht. In onze vertellingen Beta Bitjara (Mijn verhaal) beschrijven we ons le ven in de Molukken, op Java en de overtocht naar Nederland. Met al zijn vrolijkheid, hilariteit, heimwee en verdriet over onrecht. De sfeer op de avond in de Studio met Molukkers, Javanen, Surinamers en Ne derlanders van alle leeftijden was heel bijzonder. Namens de spelers van Beta Bitjara wil ik het publiek in Tilburg daarvoor bedanken. land enlerland is het idee geweldig aangeslagen. Het Tilburgse huis is geen getrouwe kopie van het Engelse model, omdat Nederland andere tradities en moge lijkheden heeft. Beleidsmedewerkers, overheden, woningbouwverenigingen én ouderenorganisaties volgen het Tilburgse project met belangstelling. Het zal waarschijnlijk model staan voor soortgelijke initiatieven elders in Nederland en in Europa. Daarom or ganiseert Abbeyfield Tilburg ciële opening een symposiur voorzitterschap van scheic rector De Moor. Daar andere mevrouw Stalj Abbeyfield Tilburg) er, Er komen meer ouderen in Ne derland en dat kost meer geld. Hoewel de overheid dat al jaren ziet aankomen, doet ze nu ver baasd en probeert ze de kosten op de ouderen te verhalen. Daarnaast worden onderzoeken gestart naar wat ouderen eigen lijk het liefst willen. Die onder zoeken kosten veel geld en wij zen vervolgens uit wat iedereen die met ouderen werkt al lang weet: ouderen willen zo lang mo gelijk zelfstandig en veilig wonen en indien nodig een beroep kun nen doen op hulp. Als dat straks gerealiseerd is, ko men er nog meer ouderen en dat kost geld. Dat geld wordt dan weer op ouderen verhaald en er komen onderzoeken enz., enz. Voor alle mensen boven de 55 jaar organiseert de activiteiten commissie van de Baselaer weer de fietsvierzondaagse. Ieder een die minimaal 3 zondagen (van de 4) meefietst, ontvangt een blijvend aandenken. De zondagen zijn: 23, 30 juni en 7 en 14 juli. Elke zondag worden de deelnemers bij de rustpost verrast met een lunchpakket, een blikje fris en een kopje koffie. We fietsen op die dagen alle 4 windrichtingen in (Tilburg en omstreken). De laatste zondag komen we wat vroeger naar huis, want dan is er de prijsuitreiking èn een slotfeest, waarop de band De Gibama Hawaiians de sfeer van tropische stranden op zullen roepen. De start is elke zondag voor "de Baselaer”, Hoefstraat 175 om 11.30 uur. Informatie: tel. 436361 Als u op vakantie gaat, is het natuurlijk zaak het huis zo veel mo gelijk als bewoond achter te laten. Geen briefjes dus aan de voordeur om de bakker te laten weten dat hij geen brood hoeft te bezorgen. Regelmatig ’s avonds het licht laten aandoen door één van de buren of met een tijdschakelklok. Ramen en deuren goed afsluiten. Vraag buren of kennissen regelmatig de brieven bus leeg te maken. Ladders en ander klimmateriaal opbergen. Laat geen sleutels aan de binnenzijde van de sloten zitten. De taak van de sleutelhouder, bij voorkeur iemand die in de buurt woont, is ook om regelmatig een oogje in het zeil te houden en bij onraad de politie te waarschuwen. Bij de politie en instellingen als de bibliotheek en het c lijk informatiecentrum is een gratis folder verkrijgbae tips tegen inbraak en over andere veiligheidsmaatreg als u op vakantie gaat. Boekje Koken voor 50-plussers, geheugen training en de basisgroep Nederlands zijn drie van de vijftig cursussen uit het boekje ’Nooit te oud om te leren’. Volgende week woensdag krijgt bur gemeester Brokx het eerste exem plaar. Het T refpu, u w en ouder in de een bridge-cur^ te kaarten en zo moeilijk al: sus van start iber wordt' waar ook Ier inlichtir jpnemen i 17.00 en 20.00 uur), 4, tel. 634247. Op dinsdag 20 augustus 1991 gaan voor de elfde keer bejaarde en gehandicapte pelgrims uit Midden-Brabant naar de Belgische bedevaartsplaats Scherpenheuvel. De bedevaart is geheel aan gepast aan de minder validen. De bussen stoppen vlak voor de restaurants en de afstand die men nog naar de Basiliek moet af leggen is ongeveer 100 meter. Aan deze bedevaart nemen ook eigen priesters, een arts, E.H.B.O.-ers en bejaardenverzorgsters deel. Voor meer informatie en opgave kan men tot 27 juli terecht bij. D. v.d. Elshout, Kamillehof 77, 5044 AP Tilburg, tel. 013- 671561. ’Ouder en Actief!' is de naam van een serie handleidingen voor ouderen over praktisch bestuurswerk. Onmisbaar voor als u ac tief bent of dat wilt worden in plaatselijke afdelingen van oude renorganisaties, in seniorenraden, in commissies, in besturen of overlegorganen. De serie bestaat uit zeven delen. Geen moeilijke of ingewikkelde taal maar begrijpelijk geschreven door mensen uit de praktijk met voorbeelden en praktische tips. De onderwerpen zijn: verga deren, onderhandelen, de geschiedenis van het ouderenbeleid na 1945, werkplannen maken, het gecoördineerd ouderenwerk en de ouderenbonden, beïnvloeding van het gemeentelijk oude renbeleid en volkshuisvesting. Prijs per deel ƒ9,75, exclusief ver zendkosten. De handleidingen zijn te bestellen bij: Stichting Bur gerschapskunde, Antwoordnummer 10055, 2300 VB Leiden, tel. 071-121841. Gezond Marie-Cathrien Wielens die de kook cursus van de SBT geeft: ”Het is niet alleen koken. Ik vertel ook over gezon de voeding. Hoe kunnen mensen toch lekker eten met minder vlees en min der vet.” Na een uurtje theorie deelt Marie-Cathrien de recepten uit. Die moeten de deelnemers eerst goed le zen en daarna moeten ze een werk plan maken. Marie-Cathrien: ”Dan moeten de mensen precies opschrij ven wat ze gaan maken, wat ze daar allemaal bij nodig hebben, hoe laat het klaar moet zijn, enzovoort.” De heer Van Gulik heeft lang moeten wachten, voordat hij met de kookles mee mocht doen. Pas de derde keer dat hij zich opgaf was er plaats. Dat komt doordat steeds meer mannen willen leren koken. ”lk zal het nooit zo goed leren als mijn vrouw die al 25 jaar in de keuken staat”, zegt hij. ’’Maar ik kan me redden als ik alleen kom te staan. Ik heb geen tafeltje-dek- je meer nodig.” Vergeten Ongeveer 10 cursussen uit het boekje ’Nooit te oud om te leren’ hebben te maken met het ouder worden. Een voorbeeld daarvan is geheugentrai ning. Veel ouderen hebben namelijk last van vergeetachtigheid: ze weten niet meer waar ze hun sleutels of hun bril gelaten hebben; ze vergeten een afspraak of om hun boodschappen te doen. Mevrouw Van Opdorp probeert daar wat aan te doen in een cursus van de Tilburgse Kruisvereniging. Allereerst legt ze natuurlijk uit hoe het geheugen werkt. Daarna leert ze de deelnemers hoe ze met de achteruitgang van hun geheugen kunnen omgaan en hoe ze hun zelfvertrouwen kunnen vergroten. ”Wat goed kan helpen is afspraken opschrijven”, zegt ze. ’’Belangrijk is ook om alles in huis op een vaste plaats te leggen." Voor mensen die vaak hun sleutels kwijt zijn heeft me vrouw Van Opdorp een goed advies. De C.A.R. (Cliënten Advies Raad) geeft de Stichting voor ge coördineerd Ouderenwerk Tilburg gevraagd of ongevraagd ad vies over zaken die voor ouderen van belang zijn. De mensen in het C.A.R. zijn afgevaardigd uit de ouderenbonden en projektra- den en zijn onafhankelijk van SBT. Zij vergaderen eens in de twee maanden over zaken als maaltijdvoorziening, vervoer voor ouderen, sport en ontspanning; kortom het hele welzijn van ouderen in Tilburg. Deze vergaderingen zijn openbaar. Als u hiervoor belangstelling heeft, kunt u komen luisteren. Laat dit wel even weten bij het secretariaat SBT, telefoonnummer 350505. Het Trefpunt de Reit, Westertoren ie gelegenheid stelle jrsus. Juist veel senioren mensen te ontmoeten. Bric„ Is vaak wordt gedacht. Eind sep*- gaan. De cursus bestaat uit 24 .V90V,.. I een open dag georganiseerd in het T' c informatie over bridge aanwezig zal zijn ingen of wilt u zich al aanmelden, dan ki met de docente mw. Hoefnagc-, of met Riet in ’t Grc“ jnlaan 4, wil mensen van 50 jaar Hen overdag deel te nemen aan i gaan nu op bridgeles om Jridge is ook helemaal niet Tptember zal de cur- ’4 lessen. Op 8 sep- Trefpunt de zijn. Wenst u ueu, uan Kunt u kon- gels, tel. 331764 (tus- roen, Wetertorenlaan Ouderen, zorgverleners aan ouderen en professionele werkers voor ouderen en hun organisaties in Amsterdam kunnen voor al lerlei soorten informatie sinds begin dit jaar terecht in het lande lijke Documentatiecentrum voor ouderen. Daar bevindt zich een uitgebreide en binnenkort volledig gecatalogiseerde collectie van boeken, tijdschriftartikelen, beleidsnota’s en onderzoeks rapporten op de vele terreinen van het ouderenwerk en de oude renzorg. Het centrum is gehuisvest in de Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA) aan de Keizersgracht 440, 1016 GD Amster dam; tel. 020-5230793. Openingstijd: van 9 tot 12 uur op de dins dag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagochtend. Bij de Seniorenacademie van KUB en Katholieke Leergangen is de studiegids voor het komend najaar verschenen. Daarin staat informatie over de negen cursussen die tussen 1 oktober en half december gegeven worden over gerontologie, Europese econo mie, psychologie, cultuurgeschiedenis, architectuur, poëzie, mentaliteitsgeschiedenis van Japan, de plaats in de samenleving van natuurwetenschappen en sociale filosofie. Tijdens de cursussen krijgt men tien keer twee uur college, kosten zijn 200,- per cursus. Cursusgids en aanmeldingsl mulier zijn verkrijgbaar bij: Infocentrum Seniorenacademie, tel. 013-394444. "Zeg hardop tegen jezelf waar je je sleutels neerlegt. Zeg bijvoorbeeld: Ik leg de sleutels van de voordeur nu in het laatje onder de televisie. Dat helpt." Er zijn ook oefenii om het geheugen mogelijk woorden bijvoorbet mers opdrachten mee voor thuis. Dan moeten ze trefwoorden opschrijven uit een artikel dat ze in de krant gelezen hebben. Of drie namen onthouden van mensen met wie ze op waren. Zo zijn er allerlei m< het geheugen te oefenen. Leren In ’Nooit,te oud om te leren’ staan ook vijftien cursussen algemene ontwikke ling. Zo is er voor vrouwen van 50 jaar en ouder een basiscursus Nederlands bij de Open School. ’’Veel mensen denken bij Nederlands alleen aan ont leden en spelling”, zegt Carla van Wersch, begeleidster van de groep. "Maar het is ook belangrijk om te we ten wat een gezegde is en een lijdend voorwerp, waar je een komma moet zetten en wanneer je ’dt’ moet sbhrij- ven. Maar dat is niet het enige wat we doen.” Een paar weken geleden heeft Carla een tekening uitgedeeld van een vrouw en een jongetje bij een gebouw. De cursisten moesten daar een ver haaltje bij verzinnen en dat voorlezen in de groep. Een mevrouw schreef: ”Het zoontje brengt zijn moeder naar school. Moeder voelt zich niet op haar gemak, want ze heeft haar huiswerk niet gemaakt. Zoonlief voelt zich wel prettig. Hfj hoeft niet naar school.” Carla: "Dat is toch prachtig.” De vrouwen die aan de groep mee doen, leren ook hoe ze hun mening het beste onder woorden kunnen brengen en dat ze naar elkaar moeten luisteren. Af en toe moeten ze iets ob serveren en dat later beschrijven. Een van de deelneemsters zegt daarover: ”Pas moesten we thuis observeren. Toen heb ik met verbazing zitten kij ken naar een bouwvakker die bij ons tegenover een flat aan het bouwen was.” Het was voor de meeste vrouwen niet gemakkelijk om weer naar school te gaan. Sommigen durfden het tegen bijna niemand te zeggen. Maar nu, na een jaar les, voelen ze zich een stuk zekerder. Ze durven meer. "We willen alles weten”, zegt een van de cursis ten. ”We zijn verschrikkelijk leergierig. We gaan niet meer oud in de hoek zit ten.” Volksuniversiteit Terra Nova, de Seniorenacademie en het Til- burgs Dag- en Avondcollege geven een cadeaubon uit, waar mee u een familielid, vriend of kennis die iets wil gaan leren blij kunt maken. Met de bon kan hij of zij (een deel van) de cursus- kosten bij een van de drie instellingen betalen. Bonnen zijn t gen contante betaling of cheque te koop bij Terra Nova, Nieui landstraat 44-46, 5038 SP Tilburg; tel. 013-426269. Denkt u er wel eens over om weer naar school te gaan? Weer iets te leren? De opleiding die u vroeger niet kon volgen, alsnog te doen? Een hobby erbij te leren? Met leeftijdsgenoten u eens te verdiepen in een actueel onderwerp? Dan zult u veel hebben aan het boekje ’Nooit te oud om te leven'. Maar ook aan de Openbare Bibliotheek Tilburg! In de bibliotheek zijn legio boeken en tijdschriften, maar ook cassettes, videobanden e.d., op elk gebied aanwezig, die u kunt gebruiken bij uw studie of cursus. U vindt er ook achtergrondin formatie over bepaalde vormen van onderwijs, zoals in de bro chure 'Studeren aan de Open Universiteit'. Daarnaast vindt u er boeken, waarrr.ee u bepaalde vaardigheden kunt aanleren waar u bij verdere studie veel nut van kunt hebben. Een voorbeeld is 'Doelmatig studeren' van Judi Kesselman-Turkel. Dit bevat veel praktische tips voor het verbeteren van studievaardigheden. Een ander voorbeeld ir. 'De spreekhulp' van Inez van Eijk, een hand leiding voor spreken in het openbaar. Veel succes met uw stu die, cursus enz. En veel plezier met het daarbij gebruik maken van de Openbare Bibliotheek Tilburg! j bij offi- jm onder idend KUB- sr spreken onder alpers (voorzitter »n de heer Schol ten (directeur VVT). Ook burgemees ter Brokx en mensen van Abbeyfield Engeland en van organisaties die zich bezig houden met ouderenhuisvesting zijn van de partij. Het symposium en een informatie markt zijn op 27 juni van 13.30 tot 16.30 uur in de aula van de Hoge school Midden-Brabant, Cobbenha- genlaan 13. Opgeven kan voor 20,- bij de SBT, tel. 013-350505. Open dag Ook het Tilburgse publiek kan bekij ken hoe Abbeyfield in de praktijk werkt. Daarvoor is er op zaterdag 29 juni van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur een open dag. Adres: Academielaan 30A. Het succes van Abbeyfield heeft er toe geleid dat er al een wachtlijst bestaat. De stichting hoopt dat dat ouderen er van weerhoudt zich in te schrijven. Er bestaan namelijk plannen voor de op zet van meer huizen in Tilburg.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11