Dodge Mini Ram Van profiteert van wijzigingen Voyager RA PIRELLI CLASSIC MARATHON AUDI DENKT OOK AAN DE KLEINTJES HYUNDAI ESPRIT Generalisten worden Vakgarages ELECTRISCH FORD ESCORT VAN IN EUROPA EN VS Zand p ROKS RH Zn IMMi DE AUTOMAAT - Donderdag 13 juni 1991 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER li 1991 - pagina 6 th c iAR ijt ijf ODD aortstuur via >urg i het vier aanwijzers zijn keurig aangeslo ten. >6-3412 I7.00 uur. Kei d'j 0 1 n 3-553636 tic, ...1985 ....1986 ...1985 ....1988 ....1986 De eerste plaats ii South Wales Rail} ning in de 50-ste ren voor het Aust 1985 De Pirelli Classic Marthon 1991 belooft weer een autosportfeest te worden, waarbij de 'tijden van weleer' herleven. Vrije-tijd-auto De grote laadruimte heeft bij de korte versie een lengte van 2,01 meter en bij de lange 2,42 meter. In dit beeld past zodoende geen ige op de hoek' meer. Toch n de algemene garages zich zomaar niet gewonnen. Nieuw is vayV* AUTOBEDRIJF PLAN WEST P. ROKS en Zn. Van goede gebruikte i L auto’s met Ifl AlB Bovag-garantie I bewijs 10.000 km Onderdelen en garagebenodigd- heden worden centraal ingekocht, waardoor een gunstige prijs aan de klant kan worden doorbere- Er zal nog veel worden gediscus sieerd op verschillende niveaus over de toekomst van de niet merkgebonden garage. Immers de personenauto wordt steeds in gewikkelder, daar electronica een steeds belangrijkere rol gaat spe len. Fabrikanten passen zo'n spe cifieke technieken toe, dat alleen de officiële dealer de know-how heeft om reparaties uit te voeren. 1985 1982 1986 1979 dan ook de term Vakgarage. Autobedrijven die Bovag-lid zijn en APK-keuringen uitvoeren kun nen Vakgarage worden. Een overkoepelende organisatie on der dezelfde naam zorgt voor een landelijke service. Alle aangeslo ten bedrijven zijn herkenbaar aan rood-wit geblokte lichtbalken en vlaggen, terwijl de monteurs alle maal in rode overalls rondlopen. 1989 1984 1985 1984 1989 1984 1989 1985 1984 1986 1986 1985 ..a.... 1990 ...2X 1989 1990 1989 1988 1988 1986 1988 1985 1984 1987 1986 1988 1988 Tot grote verwondering van de aanwezige journalisten, toonde Audi bij de introductie van de nieuwe Cabriolet een wat groot uitgevallen miniatuurmodel van 2.07 meter lengte. Het betreft hier een tweezits autootje voor kinde- Van de mini Audi Cabrio kunnen er maandelijks maximaal 20 stuks gebouwd worden, naast de Ja guar en Porsche die door dezelfde firma worden geleverd. Audi le vert de kleine auto in Duitsland via de Quattro-accessoireshops. Vanaf juli is hij te koop voor DM 4.900,= inclusief belastingen. Van 23 tot en met 29 juni aanstaande wordt de vierde Pirelli Classic Mara thon verreden. Het is één van Europa's zwaarste en langste rally's voor klassieke auto's. Maar liefst 131 equipes moeten in zeven dagen tijd bijna 3000 kilometer afleggen van de start in Londen tot de finish hoog in de Ita liaanse Dolemieten. Er wordt uitsluitend gereden met auto's die voor 1966 gebouwd zijn en een rally-achtergrond hebben. Onder de auto's afkomstig uit verschillende Europese landen bevinden zich onder meer verschillende exemplaren van de Ford Lotus Cortina. Austin Healey, Mini Cooper, MGB en Porsche 356. banden en een complete stoffen bekleding. Verder is de auto te herkennen aan speciale wiel- covers. Esprit-striping, een reflec terende achterplaat, sportief ogende zwarte skirts en een stoere brede achterspoiler. De driedeurs Pony Esprit kan worden besteld met een vierbak, vijfbak of auto maat vanaf f.21.995,= in de 21-ste New lly en de overwin- j Alpine Rally wa ren voor het Australische Hyundai Rally Team twee prima prestaties. In beide gevallen werd gestreden in de Groep N, voor niet of nauwe lijks aangepaste auto's uit de se- rieproduktie. Het team beschikt over de Lantra GL. Hyundai toon- Het laadvolume bedraagt respec tievelijk 3700 en 4500 liter. Via een omhoog scharnierende achter deur en een schuifdeur aan de rechter zijkant is de laadruimte makkelijk te bereiken. De Dodge Mini Ram Van is bij uitstek ge schikt voor kleine tot middelgrote bedrijven die met hun bestelauto grote afstanden afleggen. Het comfort ligt op een hoog niveau, zodat ook lange ritten geen over matige vermoeidheid opleveren. Daarnaast is de Mini Ram uiterst geschikt als vrije-tijd-auto. Gemakkelijk kunnen enkele fiet sen worden meegenomen, terwijl in noodgevallen de vlakke laad vloer als een comfortabel bed kan dienen. De Dodge zal daarom zo wel zakelijke als privé- rijders trekken. De standaarduitrusting omvat ver der chromen sierlijsten op de bumpers, gelaagde en getinte voorruit, halogeen koplampen, een wisser/sproeier op de achter ruit, full-size reservewiel, audio- voorbereiding met antenne, be drading en luidsprekers en beker houders. Tegen meerprijs kan de Mini Ram worden besteld met me taallok, een gasinstallatie (eventu eel onderbouw), een ruit in de schuifdeur en diverse bekledings- ikketten voor de bagageruimte. Mini Ram Van is aantrekkelijk geprijsd. De 2.5i kost inclusief BTW f.33.766,58 (excl 1.28.495 terwijl de lange 3.3i voor f.42.061,58 in de prijslijst staat (excl. 1.35.495,=). Vergelijken we dit even met de nieuwe Voyager die voortaan in alle versies op grijs kenteken te leveren is: de 2.5i SE met handgeschakelde vijfbak kost 1.38.995,= en voor de 3.3i V6 Grand Voyager SE moet f.46.995,= overgemaakt worden. ren, gemaakt door de firma Alpha in Krakau, Polen. Hetzelfde bedrijf maakt ook een aantal andere aantrekkelijke kleine cabrio's. In het geval van de Audi ziet de car rosserie er natuurgetrouw uit. Vanwege bescherming van embleem staan op de grille afgeplatte ringen. De motor is naar achteren verschoven. Een 83 cc Honda motortje met 1 cylinder van 2,2 pk zorgt voor een topsnel heid van 25 km/u bij een gewicht van 110 kg. De tankinhoud be draagt slechts 1,4 liter. Het gaat hier om een viertakt motortje die loodvrije benzine lust. Uiteraard mag met een dergelijk vervoer middel niet op de openbare weg worden gereden. Ouders die hun kinderen met een dergelijk speel goedje gelukkig willen maken, moeten zodoende beschikken over een flinke oprijlaan. De twee stoeltjes hebben verstelbare rugleuningen met aangebouwde hoofdsteunen en de mini cabrio heeft echt drie pedalen en een versnellingspook. Er kan worden gekozen voor twee versnellingen vooruit en één achteruit. De kop lampen, remlichten en richting- De Dodge Mini Ram Van is de be- steluitgave van de Chrysler Voya ger. De auto is er in twee varian ten. De korte Ram Van met een wielbasis van 2,85 meter wordt voortgetrokken door een 4 cylin der 2,5 liter motor met een vermo gen van 97 pk. Via een automati sche drieversnellingsbak met lock-up worden de motorkrachten op de voorwielen overgebracht. De auto haalt een top van 155 km/ u en trekt in 15 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/u. Gestroomlijnd Daarnaast is er de verlengde uit gave met dezelfde carrosserie als de Chrysler Grand Voyager. Deze auto heeft een wielbasis van 3,03 meter en is in totaal 37 centimeter langer. Deze extra lengte en het grotere gewicht worden beloond met een sterkere motor. Dwars voorin ligt een 3,3 Eter V6 met een vermogen van 152 pk en een zeer bruikbaar koppel van 248 Nm. Ook deze Mini Ram is voorzien van een automatische versnel lingsbak, echter met vier over brengingen en een electronische sturing. Deze voorzieningen zor gen voor een topsnelheid van 171 km/u, terwijl de auto met een ac- Het hele circus zal na de start in Londen overnachten in Luik, "'empten, Merano en Cortina 'Ampezzo. Het is een grote uitda ging voor alle deelnemers goed geprepareerd aan de start te ver schijnen, maar ook zonder proble men de finish te halen. Een grote eer is het bovendien de Alpine Cup voor een strafpuntloze rally mee naar huis te nemen. Uiteraard zijn de Voyagers luxu euzer uitgerust, maar komen tech nisch volledig overeen. Er zal nog veel worden gediscus sieerd op verschillende niveaus over de toekomst van de niet merkgebonden garage. Immers de personenauto wordt steeds in gewikkelder, daar electronica een steeds belangrijkere rol gaat spe len. Fabrikanten passen i spe cifieke technieken toe, dai alleen de officiële dealer de know-how heeft om reparaties uit te voeren. In dit beeld past zodoende geen 'garage op de hoek' meer. Toch geven de algemene garages zich zomaar niet gewonnen. Nieuw is dan ook de tenfi Vakgarage. Autobedrijven die Bovag-lid zijn en APK-keuringen uitvoeren kun nen Vakgarage worden. Een overkoepelende organisatie on der dezelfde naam zorgt voor een landelijke service. Alle aangeslo ten bedrijven zijn herkenbaar aan rood-wit geblokte lichtbalken en vlaggen, terwijl de monteurs alle maal in rode overalls rondlopen. Onderdelen en garagebenodigd- heden worden centraal ingekocht, waardoor een gunstige prijs aan de klant kan worden doorbere kend. Bovendien werkt iedere Vakgarage met een computerpro gramma wat bij een reparatie vooral de kosten berekend. Ver der ondergaat de vakgaragist re gelmatig cursussen. Hiermee moet het bedrijf op de hoogte blijven van de belangrijkste ontwikkelin gen bij alle automerker de service en persoonL, moet de klant aan de Vakgarage binden. Of de Vakgarage dé overlevings- mogelijkheid voor het niet merk gebonden garagebedrijf is, zal de toekomst uitwijzen. kend. Bovendien werkt iedere Vakgarage met een computerpro gramma wat bij een reparatie vooraf de kosten berekend. Ver der ondergaat de vakgaragist re gelmatig cursussen. Hiermee moet het bedrijf op de hoogte blijven van de belangrijkste ontwikkelin gen bij alle automerken. Een goe de service en persoonlijk contact moet de klant aan de Vakgarage binden. Of de Vakgarage dé overlevings- mogelijkheid voor het niet merk gebonden garagebedrijf is, zal de toekomst uitwijzen. celeratie van 0 tot 100 in 13,5 se conden nog wat beter scoort dan zijn korte broer. De nieuwe Mini Ram Van heeft dezelfde uiterlijke en innerlijke wijzigingen ondergaan als de Voyager. Zo zien we de nieuwe neus die gestroomlijnder is van vorm. Heel typisch is dat in tegen stelling tot de Voyager het em bleem bij de Dodge rechtop staat. Het glasoppervlak is toegenomen, waardoor het uitzicht royaler werd. Achter zien we een nieuwe bumper en gewijzigde lichtunits. De auto's hebben verder stalen wielen en twee forse buitenspie gels. Comfortabel gezeten op de stoe len met aangebouwde hoofdsteu nen heeft de bestuurder een goed zicht op het nieuwe dashboard wat ondermeer is uitgerust met een toerenteller. Uiteraard is stuurbekrachtiging standaard. De vloer en deurpanelen zijn netjes bekleed, waardoor het prettig toe- pal ven is in de Mini Ram Van. De 1988 1989 1987 1987 1986 1986 1986 1986 1986 1986 1986 1986 1985 1985 1985 1985/84 1984 1984 1984/83 jrda auto’* olla '82 30 Sp. '83-'81 mo '80 enz... tweetal miste vorig jaar op slechts 1 punt de Alpine Cup in hun MG TD uit 1952. Het zevende Neder landse equipe heeft ook ervaring. Helaas liep de vorige editie van de Pirelli Classic voor Hans en Antoinette van Doorn niet zo ge lukkig af, daar zij met hun Triumph TR3 een crash maakten. Dit jaar hopen ze met de Morgan Plus 4 uit 1963 meer succes te heb ben. zich gesteund door Hans van Beek, de laatste jaren de vaste co pilot van Van Merksteijn. In de tweede Cortina vinden we Eric Leerdam en Hans Gordijn, nog bekend van verschillende Neder landse rallies in de jaren zeventig. Vorig jaar bleek een kleine Mini Cooper S met de eer te gaan strij ken. Een prima geruststelling voor de broers Mike en Randall van Thiel die het met hun exemplaar uit 1964 gaan proberen. Dit erva ren duo is Europees Kampioen Historie Racing. Onder startnum- mer 79 vinden we de succesvolle Peugeot 404 uit 1965 terug, be stuurt door Jan van de Heijden en bijgestaan door John Bekkers. Dit de zodoende veel spirit. De woorden spirit en esprit liggen niet ver van elkaar. Als tijdelijke aanvulling op het leveringspro gramma biedt de Hyundai-dealer nu de Pony GL Esprit, een auto met een aantal nuttige accessoi res en gewijzigd uiterlijk. Zo krijgt de auto een toerenteller, wisser/ sproeier op de achterruit, bredere Het Chrysler Concern kent een groot aantal merknamen. In Amerika zijn Chrysler, Dodge, Plymouth en Eagle afzonderlijke merknamen, die ook door afzonderlijke dealers aan de man/vrouw worden gebracht. Zo zijn de Dodge Spirit, de Plymouth Acclaim en de Chrysler Saratoga exact dezelfde auto's. Ook de bij ons zo populaire Chrysler Voyager kent zijn Dodge en Plymouth varianten. In ons land wordt de merk naam Plymouth niet gevoerd, terwijl Dodge speciaal is gereserveerd voor een beperkt aanbod bestelauto's. Met een vloot van circa 100 Escort Vans met elektrische aandrijving gaat Ford de komende jaren de toepasbaarheid van deze manier van voortbewegen in de praktijk testen zowel in Europa als in de VS. Dat Ford hierbij speciaal voor de Escort Van heeft gekozen is niet vreemd. Elektrische tractie is bij uitstek geschikt voor stadsbe stelwerk, waarbij de beperkte ac tieradius van 160 km geen be zwaar is. De natrium-zwaval bat terijen vergen een oplaadtijd van 6 uur. Een belangrijk deel van de Es corts gaat naar Califomië waar de wet een bepaald percentage auto's voorschrijft dat in het ge heel geen schadelijke uitlaatgas sen produceert. Alhoewel ze niet aan deze eisen voldoen, zal Ford ook enkele hybride voertuigen in de proef betrekken. Deze auto's hebben een kleine verbrandings motor die via een wisselstroomge- nerator de benodigde stroom op wekt. Hierdoor neemt de actiera dius toe tot 400 km. Ford verwacht nog voor het einde van dit decennium elektrisch aan- 'garag gedreven auto's in haar leverings- geven programma te gaan opnemen. Z-— Nederland komt dit jaar met zeven duo's aan de start, waaronder een viertal met ervaring. De Austin Healey 3000 met startnummer 10 wordt bestuurt door voormalig Le Mans winnaar Gijs van Lennep. Autojoumalist Dick Schomagel staat hem als navigator bij. Dick Waaijenberg en Ton Roks hebben hun Peugeot 404 van vorig jaar in geruild voor een Alfa Romeo Giulia Super uit 1965. Deze equipe en. Een goe- ging vorig jaar als enige Neder- ilijk contact landse deelnemers met de fel be geerde Alpine Cup naar huis. Ook verschijnen er twee Lotus Cortina's uit 1965 met Nederland se inzittenden aan de start. Peter van Merksteijn is een ex- Neder lands rallykampioen. Hij vindt Opel Kadett 1.3 S automatic 38.000 km Opel Kadett 1.3 S, rood Opel Kadett 1.6 diesel Opel Omega 1.8 S Opel Ascona 1.6S,4-d Fprd Escort 1.4 Bravo, 5-d. .1987 Ford Sierra 1.6 Laser, 5-d. ...1985 V.W. Golf C1985 nZO Audi80Cdiesel1985 c» i- Mazda3231.3Sedan1986 tra a -i mdral Nissan Cherry 1.3 Trend1985 1-M J1 p^l 11 ül Fiat Pinda 341985 ^-<^^=3=^==^ BMW31S.div.acc1979 F. IWHU Oil UI. Vele andere Klooateratr. 42 GOIRLE (zljatr. Tllburgseweg NJ Best» automateriaal)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 29