PEUGEOT 15 ELECTRIQUE :h Koploper. Ford's tweetaktmotor in Ghia 'S 1B HESS, B Zag Porsche Carrera Cup dit weekend op Zandvoort weg. i, BETER, i' SC: S iïïsw»' 'S ïïïBïï S: ■se issa:sS:j Daihatsu Feroza SX in moderne kleurstelling pst tl DE AUTOMAAT - Donderdag 6 juni 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER juni 1991 - pagina 10 rto gerust een n 013-423030 igage en speel- dan voldoende ïerklapbare Concerto zelfs j van zo’n oc- itis kunt lenen* ijk! 99I op auto’s s de voorwaarden Tel. 013-357171 1st. Ceciliastraat 12 dieselkachel om niet een te grote aanslag op de beschikbare hoe veelheid energie te hoeven doen. en Bertens, risen zeggen, notto hebben »n een aantal ïlecteerd waar :egen zegt, voor stuk een voor jaren onbezorgd oed. □ok nog eens i Da’s beter, ik voorzien van -garantie. Speciale aanbieding BMW 315 S:0w|1983nu 8.000,- mer. itdekt u al snel n toch onder st komfortabel et enkele systeem en de De bestuurder moet voor over schakelen de snelheid in de gaten houden, hij hoort immers geen motorgeluid. groeien natuur- men als ze op een auto nodig h thuisvoelt. is zo’n auto. interieur kunt een soort van ie-onderzoek Gen ei (ECN) in Petten, is importeur in samenwerking met de Japanse fabriek tot een specia le uitgave, de Feroza Resin-Top SX. Deze auto wordt uitsluitend in de gedurfde kleurstelling San Re mo groen met grijs metallic gele verd. De moderne striping, spat- bordverbreders en verchroomde wielen met extra brede banden voegen er nog wat uitstraling aan toe. In het interieur vinden we sportieve stoelen met dito stuur wiel en versnellingspookknop. Standaard zijn verder een toeren- teller, voltmeter, hellingshoekme- ter en een digitaal klokje. Vanaf deze zomer gaat de Nederlandse importeur van Peugeot officieel de 15 bestelwagen met elektrische aandrijving in haar prijslijst opnemen. Dezelfde auto is al sinds juli vorig jaar in Frankrijk te koop. Peugeot Tal bot Nederland heeft twee van deze auto's ter beschik king gesteld voor experimenten in de praktijk. Eén auto is ingezet bij het Koninklijk Nederlands Vervoer, dat in opdracht van de Novem (Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu) een proef coördineert van de minis teries van VROM, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. Een ander exemplaar wordt benut door de PGEM, het elektriciteitsbedrijf voor Gelderland en Fle voland. Ford heeft twee toekomst-ontwikkelingen geintegreerd. De nieuwe tweetaktmotor is geplaatst in de Ghia Zag, een futuristisch ontwerp van een bestelautootje met veel vrije-tijd-mogelijkheden. De tweetaktmotor biedt belangrijke voordelen ten opzichte van de bekende viertakt: kleiner van afmetingen, lager in gewicht, een voudige constructie, een hoog specifiek vermogen en grote trekkracht bij lage toeren. lï SSZ'X: Daihatsu heeft veel succes met de onlangs licht aangepaste Feroza- reeks. Zo is er voor de nieuwe per manente vierwielaandrijving veel belangstelling, terwijl ook gedurf de kleurencombinaties gretig af trek vinden. Zodoende kwam de Tijdens de internationale races op 8 en 9 juni zal de Porsche Carrera Cup een prominente plaats op het programma innemen. Het is de eerste keer dat de snelle 911 Car rera’s in ons land te bewonderen zijn. Dit jaar zijn er voor het eerste enige niet-Duitse deelnemers, waaronder een aantal Nederlan ders. ment van auto's met een benzine motor tot het jaar 2000 tientallen procenten zal verbeteren. Rond de eeuwwisseling gebruiken ze daardoor minder energie per af gelegde kilometer en zijn ze scho ner dan de hedendaagse elektro- auto. Die maakt veelal gebruik van een loodaccu. Verbetering van de batterijtechnologie zal echter leiden tot de doorbraak van de natriumzwavel-accu en de lithium-accu. Beide kunnen veel meer energie opslaan dan de opmerkelijke blauwe kleur. Of ze allemaal aan de start zullen verschijnen wordt uitgemaakt tij dens de kwalificatie training op zaterdag. Er mogen slechts 32 auto's daadwerkelijk starten. De Porsche Carrera Cup gaat om 15.15 uur van start, nadat Gijs van hennep om 15.00 uur enkele de- monstratierondes heeft gereden. nd Prijs 00 11.950,— 64.950,- 16.950,— 13.750,— 16.950,- f 17.950,— /,S.- 18.950,— I 33.950,- I 9.950,- I 20.750,l 20.950,— 22.950,— 28.950,— 15.950,— f 18.950,— rast 15.950,— f 16.950 14.950,— 9.750,— 10.950,— f 19.950,— f 28.750,— in de Porsche 911. Hij zal overi gens buiten mededinging meerij den met de Carrera Cup. Hij zal het moeten opnemen tegen zijn zoon Mike Hezemans. Net als Rini van der Velden rijdt hij in een He- zemans-Rotax Porsche. De derde Nederlandse deelnemer is Lex Proper die vooral zal opvallen in zijn Epson-Porsche vanwege de den volstaan met minder cylin ders. Een driecylinder tweetakt lijnmotor loopt even soepel als een viertakt zeseylinder lijnmotor. Bij een gelijke cylinderinhoud is ver der het vermogen tien procent ho ger en wordt ook een aanzienlijke winst bij het koppel behaald. Door de nieuwe directe inspuiting kan aan alle milieu-eisen worden vol daan. Het brandstofverbruik daarentegen kan met zo'n 20 pro cent worden gereduceerd. Het belooft overigens een waar Porsche-spektakel te worden; Gijs van hennep zal op 9 juni het pu bliek laten genieten van zijn ver richtingen met een Porsche 936, waarmee hij tweemaal de 24-uurs race van he Mans op zijn naam schreef. Ook Toine Hezemans is een oude bekende. Vooral in de jaren 60 en 70 was hij al succesvol Ford heeft een tweetaktmotor ont wikkeld in samenwerking met de Westaustralische Orbital Engine Company voor gebruik in Europe se auto's. Als belangrijke nadelen golden tot nu toe een hoger brandstofverbruik en ernstige emissieproblemen. Ford en Orbi tal hebben een doorbraak bereikt door een direct injectiesysteem toe te passen wat samen met de brandstof ook een hoeveelheid lucht inspuit. De motor in de Ghia Zag is 10 cm lager en 7 cm smaller dan een vergelijkbare 4-takt. Het totale ge wicht is zo'n 30 kg lager. De con structie is eenvoudig door het ont breken van een kleppenmecha- nisme en een simpele cylinder- kop. Bovendien kan vanwege het grotere aantal arbeidsslagen wor- Peugeot en Citroen hebben veel vertrouwen in de toekomst van de elektrische auto. Er wordt uitge gaan van bestaande ontwerpen, om de kosten zo laag mogelijk te houden. Zo heeft J5 Electrique een handbediende versnellingsbak. In 1995 verwacht het concern er in Europa ten minste 50.000 stuks van te gaan verkopen. Ook zal PSA op korte termijn met een elek trisch aangedreven personenauto op de markt komen. Hoe groter de verkochte aantallen, hoe meer de prijzen zullen dalen en op het ni veau zullen komen van vergelijk- Praktisch De onderhoudskosten tot slot lig gen lager, omdat bijvoorbeeld al leen een luchtfilter en de bougies hoeven te worden vervangen. Een oliefilter is niet nodig. Eén van de eerste functionerende tweetaktmotoren volgens de nieu we principes is in de Ghia Zag te vinden. Het is een autootje met een totale lengte van slechts 3,39 meter. De auto is vooral praktisch: een uitneembare achterzitting en voorpassagiersstoel voor vergro ting van de laadruimte. Door de gedeelde achterklep wordt de toe gang tot de bagageruimte ver groot. Een speciaal inklapbaar bagagerek op het dak geeft de mogelijkheid met de Zag surfplan ken, fietsen en sportattributen mee te voeren. De auto valt ondermeer op door zijn typische koplampen, waarbij gebruik gemaakt is van het zogenaamde vezeloptiek- ver- lichtingssysteem. Dit maakt ge bruik van een reeks kleine lenzen die in een sleuf boven de voor bumper zijn aangebracht. loodaccu. bouwd. De PGEM onderzoekt de In Nederland beperken we ons toepassingsmogelijkheden van voorlopig tot onderzoeken. Tot elektrische wagens in de praktijk, eind 1991 worden diverse elektri- De Peugeot J5 heeft een top van 80 sche auto's ingezet bij leden van km/u en een actieradius van 70 het Koninklijk Nederlands Vervoer km/u. Voor verwarming zorgt een (KNV), met als doel gegevens te verzamelen voor het toekomstige overheidsbeleid. De Peugeot J5 is de enige auto die op de gewone productielijn is vervaardigd, de andere deelnemende wagens (VW Jetta en Bus en Chrysler) zijn speciaal voor dit doel omge- Een klein aantal is met permanen te vierwielaandrijving beschik baar. Déze auto's hebben dan automatisch een voor-Zachter- bumper en grille in chroom. De auto kost f.40.495,= (f.31.995,=). De meerprijzen bedragen: Fullti me 4WD f.1.045,= (f.795,Chro me pack f.800, (f.500,en een cabrioletkap f.1.750,= (f.l950,=). De prijzen tussen haakjes betref fen de uitvoering op grijs kente ken. bare auto's met een verbran dingsmotor. Batterij Klassieke bezwaren van de elec- tro-auto zijn de beperkte actiera dius en hoge aanschafprijs. Door nieuwe batterijtechnologiën komt deze manier van voortbewegen echter weer terug. Grote voorde len worden in steden behaald, waar de auto absoluut schoon is. Bovendien gebruikt de electro- auto bij stilstand geen energie, terwijl verbrandingsmotoren dat wel doen. Als er wordt geremd, gaat de electromotor als een ge nerator werken en wordt zelfs energie teruggewonnen. Een groot struikelblok vormen nog steeds de batterijen die voor een aanzienlijk hoger wagengewicht zorgen, veel ruimte in beslag ne men, de actieradius beperken en een lange oplaadtijd kennen. De Peugeot J5 is voorzien van een on derhoudsvrije loodzuuraccu. Deze is geschikt om ten minste 450 keer te worden opgeladen, hetgeen goed is voor zo'n 31.500 afgelegde kilometers. Bij intensief gebruik hebben de accu's dus een levens duur van ongeveer twee jaar. Daarna neemt de fabrikant ze in met het oog op hergebruik. Volgens een studie uitgevoerd door het Energie 1 trum Nederland de elektrische auto nu al schoner en zuiniger dan door benzine of diesel aangedreven exemplaren. De uitstoot van zwaveldioxyde (SO2) is echter groter omdat ko lencentrales extra elektriciteit moeten leveren. Door toepassing van nieuwe technieken neemt het werkelijke energie-rendement van traditionele verbrandingsmotoren de komende jaren flink tóe. Daar door worden ze ook schoner. Onderzoeken Het ECN meent, dat het rende- Comfort op de normale weg en in het terrein staat bij de Feroza voorop. Zo heeft de SX af-fabriek in drie standen instelbare schok- brekers, stuurbekrachtiging, vrij- loopnamen op de voorwielen en van binnenuit verstelbare buiten spiegels. De motor mag inmiddels bekend verondersteld worden. Het is een 1.6 liter 16-kleppen in jectie van 95 pk. De Feroza Resin-Top SX is er zo wel op geel als grijs kenteken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 35