Van pension tot verzorgingstehuis 25 jaar Koningsvoorde b.v. TBV: Wonen verloopt naar wens IEID Vervoersdienst Geboekstaafd ar ar ar L COLOFON Activiteiten in Noord Rikconcours Wandelbos Informatie over vakanties POST SCRIPTUM idig 1 -555955 c ies J Informatie over medicijnen Grijs gekleurd r Donderdag 6 juni 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER juni 1991 - pagina 10 in de Nederlandse ftijd 80 ties zelf Drop Oud ve Karei Luiijf (eindredacteur) 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Mw. A. Anthonisse dwerend ar t- jkcentrum Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Aanvang 14.00 uur. Er zijn prijsjes mee te HET WOORD IS AAN... L (TBV) naar ISi 4 Tl ig 10 uur ur - België I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus mnm tnnn ia nihurr. tai nog meer vereniging jewerkt moet 3 en andere de ge en huis- I Speciaal voor de nieuwe bewoners in Tilburg-Noord is er op vrijdag 21 juni om 10.00 uur 's morgens een dia-serie te zien over activiteiten voor ouderen in Til burg-Noord. Iedere geïnteresseerde is welkom in trefpunt De Ypelaer, Corellistraat 10. Zoals u elders op deze pagina heeft kunnen lezen bestaat het verzorgingstehuis Koningsvoorde 25 jaar. Dat is een redelijke tijd afgezet tegen een mensen leeftijd, maar vergeleken met de geschiedenis van de zorg voor bejaarden (Anno Domini 816 "geïnstitutio naliseerd”) is dat nog maar kort. Dat jaartal (816) wordt genoemd in de jubileumuitga ve ’’Nooit te oud om te leven” van Anton van Oir- schot. Hierin vindt u de geschiedenis van één van de oudste ’’bejaardenhuizen” in Tilburg: het St. Joseph- gasthuis. In 1888 gesticht en nu nog bestaand in de vorm van De Kievitshorst en De Bijsterstede. Een eeuw bejaardenzorg in de stad Tilburg in een Note- dop. Ook in het welbekende "Katholiek Tilburg in beeld” van Ronald Peeters en Ed Schilders staat een hoofd stuk over verpleging en verzorging van ouden van dagen. Het Boek ”Van oude mensen vroeger en nu” van Cora van der Kooij geeft een algemeen overzicht van de geschiedenis van de ouderdom en de zorg voor oude mensen. Wilt u meer inzicht in het reilen en zeilen binnen te huizen dan heeft u wellicht iets aan ’’Leven in tehui zen: een leven waard?”. Hierin geeft Joost Naafs haar beschouwing vanuit ee sociologische invals hoek. Deze titels vindt u in de bibliotheek aan het Ko ningsplein of in de bibliotheek bij u in de buurt. Bij de Vrijwilligerscentrale zijn diverse folders te krij gen over (aangepaste) vormen van op vakantie gaan. Zo staan er in de vakantiefolder ’Gehandicapt of niet’ allerlei organisaties die vakanties organiseren voor li- chamelijk/zintuiglijk gehandicapte mensen. Daar naast is er de ’Senior vakantiekrant 1991’, die infor matie geeft over organisaties en instellingen die va kanties mogelijk maken voor ouderen. De folders zijn te verkrijgen bij de Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg; tel. 434572. Omdat ik gestopt ben met wer ken, hoef ik eigenlijk niet meer met vakantie. Ik ben immers al tijd vrij. En ik heb enkele rede nen om niet op vakantie te gaan. Het is me te druk in die massa. Ik ben niet meer zo goed ter been om me plezierig te verplaatsen. Ik heb alles al gezien. En ik heb er geen geld voor over. Wat doe ik dan als iedereen op vakantie is. Ik zit binnen omdat het buiten te warm is. Ik zit buiten omdat het binnen te benauwd is. Ik zit binnen omdat het buiten re gent. Ik lees vakantie-adverten- ties, vakantie-tips en vakantie gidsen. Ik probeer puzzels op te lossen die te moeilijk zijn. Ik lees stripverhalen die ik niet begrijp. Ik voel me beroerd en ik verveel me rot. Ik ga toch maar weer op vakantie. Met de meute mee. Als 't kan op een koopje. De Bejaarden en Gepensioneerdenvereniging Wan delbos organiseert maandag 10 juni een rikconcours Tilburg. A< winnen. I I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de I Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Jacques Joosten I Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet j André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden t over Wonen+ wil lezen, len bij de TBV, Nimrod- Tilburg; tel. 633210. in door. /as niet zo slecht”, i Vet. "Onder onze zijn er wat aan passi n- /atie geweest, waardoor steeds voldoet. Zo was met Sint Jozefzorg het met aanleunwonin- Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. In het artikel 'De straat is van iedereen’ met een foto van drie bejaarde dames die op in de Heuvelstraat bijna tegen de winkelruiten lopen (Se niorenwijzer 25 april), schrijft u over de angst van ouderen voor bero vingen. Ik denk altijd als ik naar buiten ga: ”Wat neem ik mee en wat niet; stop ik het in mijn mantelzak of in mijn tas of zelfs onder mijn jas.” U schreef geen woord over fietsers op trottoirs en in voetgangersdo- meinen als de Schouwburgpassage en de Heuvelstraat. Dat levert toch ook gevaar op voor ouderen. Ik schrik elke keer als ik plotseling een fietsers, brommer of skateboarder de hoek om zie komen of als er een mij passeert terwijl ik net een pas naar links wil doen. Het zijn heus niet alleen jongeren die zo bezig zijn. Graag zou ik zo’n fietser eens dwingen tot afstappen, maar omdat je niet kunt rekenen op de solidariteit van anderen (die niet zelf in gevaar willen komen), doe ik het niet. De politie is weinig te zien in de voet gangersgebieden, terwijl waarschuwingen daar toch op zijn plaats zijn. Drie bewoners van Koningsvoorde die er vanaf het begin wonen. V.l.n.r.: dhr. A. Denissen (94), mw. B. Nouwens van Loon (97) en mw. L. Steenis (79). (Foto: Geert van Loon) ring blijkt uit het onderzoek in ieder ge val wel voor de huisbezoeken die de contactpersoon af legt bij 65-plussers om hen te helpen bij de aanvraag voor individuele huursubsidie. Een ander ex periment is het onderhoudsabonne- ment, waardoor ouderen kleine repara- ‘:*s in huis kunnen laten doen, die ze *.«,f niet (meer) kunnen doen en die eigenlijk voor rekening van de huurder zijn. De TBV heeft met Wonen r plannen. De woningbouwvt vindt dat er meer samenge worden tussen corporaties organisaties zoals de SBT en c meente met als doel betere zorg er vesting voor ouderen. Wie het rapport kan het bestelk straat 30, 5042 WX Hoevaak stellen we onszelf niet de vraag: hoe bewaar ik deze druppels, hoe ga ik om met zetpillen, hoelang kan ik medicijnen bewaren, mag ik capsules open maken etc. Omdat deze vragen vaak uit onwetend heid ontstaan is apotheek Klijssen bereid u hierover eens wat meer uitleg te komen geven. Dat gebeurt op maandag 17 juni tussen 10.00 en 12.00 uur. Deze ochtend vindt plaats in trefpunt De Ypelaer, Corelli straat 10 in Tilburg-Noord. Volgende week vrijdag viert verzorgingstehuis Koningsvoorde dat het 25 jaar gele den geopend werd. Oorspronkelijk was het tehuis aan de Generaal Smutslaan opge zet als een pension met een veertigtal kamers voor alleenstaanden, die niet zelf kon den koken. Inmiddels is het uitgegroeid tot een verzorgingstehuis met 62 bewoners en daarnaast 159 aanleunwoningen. Koningsvoorde is een van de kleinere tehuizen, maar heeft altijd actief ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen in de ouderenzorg. De educatieve omroep RVU zendt volgende week woensdag van 9.30 tot 10.00 uur op Radio 5 het der de programma in de serie ’Grijs gekleurd’ uit. De se rie gaat over de wensen, behoeften en plannen om trent de zorg voor hun oude dag bij ouderen van bui tenlandse afkomst. De Tilburgsche Bouwvereniging i vindt dat haar project Wonen* wens verloopt. Dat blijkt uit de eerste tussenrapportage die net verschenen is. Om ouder wordende mensen plezierig te laten wonen, trekt de TBV van 1990 tot 1995 jaarlijks 1 miljoen uit. De corporatie heeft het Wonen* plan ingevoerd, omdat zestig procent van haar huurders 55-plussers zijn of dat binnen tien jaar zullen zijn. Bouwpastoor Oprichter van het tehuis was oud-pas- toor F. Tilman van de Lidwinakerk. Zoals het in die dagen van het ’Rijke Room- sche Leven’ hoorde, was hij eerst de bisschoppelijk commissaris, die vanuit de kerk het tehuis meebestuurde. Later, toen Koningsvoorde de katholiciteit uit de statuten schrapte en een algemeen tehuis werd, werd Tilman gevraagd be stuurslid te worden. De pastoor in ruste is dat nu nog steeds. Dat het tehuis bij zijn start vooruitliep op de ontwikkelingen in de ouderenzorg, werkte ook in later jaren door. ”De opzet van 25 jaar geleden wa~ - vertelt directeur Ad de voorzitter Trines z:; gen en een renovati het concept nog dit tehuis samen eerste in Tilburg gen”, aldus De Vet. Bij de aanpassingen werd de recreatie zaal groter en lichter. Die is niet alleen voor de eigen bewoners, maar ook voor de ouderen van de wijk Oerle. Voor de ontspanning is er een aparte activitei tenbegeleidster. De sfeer in het tehuis wordt door de directeur getypeerd als "een beetje los, zonder al te veel regle menten. Een bewoner kan hier bij mij de kamer binnenkomen en een opmerking maken over het feit dat ik niet op zijn of haar verjaardag was. Dat zie ik bij mijn collega’s niet gauw gebeuren.” Veranderingen De veranderingen ouderenzorg hebben natuurlijk ook hun effect gehad op Koningsvoorde. De eer ste zestig aanleunwoningen waren bij voorbeeld bedoeld voor mensen vanaf 65 jaar; nu is de gemiddelde leeftijd van de bewoners van die woningen 80 jaar. Het aantal aanleunwoningen is de laat ste jaren ook hier sterk gegroeid (naar 159), omdat het rijk ernaar streeft oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. De gemiddelde leeftijd van de mensen in het verzorgingstehuis zelf ligt inmiddels op bijna 86 jaar. En zoals bij alle verzor gingstehuizen geldt ook hier dat mensen er pas mogen komen wonen, als vastge steld is dat ze de zorg die een tehuis biedt daadwerkelijk hard nodig hebben. ’De zorgbehoefte van de ouderen moet eerst worden geïndiceerd’, heet dat in het moderne welzijnstaaltje. Dat er te weinig plaatsen zijn in tehuizen, merkt ook directeur De Vet: ”We hebben hier een grote wachtlijst. Dat komt doordat het aantal plaatsen in de Tilburgse ver zorgingstehuizen voorlopig niet meer mag groeien.” Zorg Maar naast de wachtlijst zijn er natuurlijk ook positieve zaken te melden, die te maken hebben met het streven ouderen hun zelfstandigheid te laten behouden. Zo is Koningsvoorde sinds vorig jaar het steunpunt voor ouderen-tn-de wijk Oerle. Als eerste tehuis in de stad kreeg Ko ningsvoorde subsidie voor dag- en nachtopvang. Het tehuis heeft daardoor nu drie kamers ter beschikking voor ouderen uit de buurt die tijdelijk in nood zitten door bijvoorbeeld problemen met de gezondheid. Daar kunnen ze dag en nacht verzorgd worden tot ze weer op geknapt zijn. Inmiddels gebeurt dat ook in vier andere Tilburgse verzorgingste huizen, zodat er nu twaalf van deze bed den in de stad beschikbaar zijn. Ook maken gemiddeld twaalf ouderen uit de wijk gebruik van verzorging over dag in Koningsvoorde. Dat gebeurt in samenwerking met de Gezinszorg. Daar naast kunnen ouderen uit Oerle er war me maaltijden krijgen en deelnemen aan culturele activiteiten en recreatie. Toekomst De hierboven beschreven ontwikkelin gen zullen zich in de toekomst doorzet ten. In de woorden van directeur De Vet: "De verzorgingstehuizen zullen uit groeien tot kleine zorgcentra met een ziekenboeg voor de wijk, waar mensen tijdelijk 24 uur per dag verpleegd kun nen worden. Dat komt doordat ze vaak niet ziek genoeg zijn om in een zieken huis opgenomen te worden. Bovendien is dat te duur vergeleken met een ver zorgingstehuis. Daarnaast kunnen de ouderen uit de buurt gebruik maken van de andere faciliteiten die Koningsvoorde alg zorgcentrum biedt”, aldus De Vet. Tilburgse 65-plussers en gehandicapten kunnen zich sinds kort binnen de stad goedkoop van deur tot deur laten vervoeren door de vervoersdienst, die wordt uitgevoerd door de taxi-ondernemers Smol ders uit Goirle en Van der Loo uit Moergestel. Men sen die van de vervoersdienst gebruik maken, beta len 2,50 per rit en een jaarlijks inschrijfgeld van 25,-, waarvoor ze een pasje krijgen. Wie een pasje wil kopen, kan dat doen bij taxibedrijf Smolders, de wijkteams van de SBT of de Hulpcen trale. Rolstoelgebruikers moeten vermelden of ze een electrische of met de hand geduwde rolstoel hebben in verband met de ruimte in de busjes. Ouderen kunnen pasjes voor de vervoersdienst op vaste tijden kopen bij de SBT- wijkteams. Noord: op maandagen van 9.00 tot 12.00 uur in ver zorgingstehuis Heikant, Schubertstraat 700; Oost: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175; Zuid-Oost: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur in De Garsthof, Columbusplein 15; Zuid-West: maandag t/ m vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur in het SBT-pand, Lange Schijftstraat 107; West: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 10.00 uur in ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Gehandicapten kunnen voor een pasje op maandag en woensdag van 9.00 tot 12.30 uur terecht bij de Hulpcentrale, Spoorlaan 320. Op deze adressen zijn ook folders verkrijgbaar met de ’spelregels’ van de nieuwe vervoersdienst. De eerste plannen voor Koningsvoorde werden al in 1956 gemaakt op verzoek van de gemeente, maar het zou nog tien jaar duren voor de opening een feit was. Dat was niet in het nadeel van de oude ren, want het uitstel had tot gevolg dat er een voor die tijd modern verzorgings tehuis tot stand kwam. Om het geld zo goed mogelijk te beste den heeft de TBV afgelopen jaar een uit gebreid onderzoek laten doen onder haar huurders van 45 jaar en ouder. Daaraan deed de helft van de doelgroep van 3000 personen mee. Uit het onder zoek blijkt dat veel oudere TBV-huur- ders hun woningen beter beveiligd wil len zien, met name tegen inbraak. Die betere beveiliging zal volgens TBV-di- recteur P. Blankenstein "vooral in wo ningcomplexen uit de jaren zestig en ze ventig aangebracht moeten worden. Maar dat heeft geen huurverhoging tot gevolg”, aldus Blankenstein. Dat de hu ren wel omhoog moeten, als er liften aangebracht moeten worden om een gebouw geschikt te maken voor oude renhuisvesting noemt Blankenstein ”te gek om los te lopen. Maar tot die huur verhoging worden we door de regels van het rijk gedwongen.” Hij zegt dan ook "met smart” te wachten op de ver zelfstandiging van de woningbouwcor poraties, waardoor dit soort investerin gen niet meer aan allerlei regels getoetst hoeven te worden. Huismeester Ook uit het fonds voor Wonen* worden aanloopkosten van de huismeester be taald die vorig jaar aangesteld is voor de aanleunwoningen van de TBV bij de Bij sterstede, Koningsvoorde, de Kievits horst en bij Mariëngaarde. Deze nieuwe dienstverlening verloopt volgens de di recteur van de woningbouwvereniging succesvol. Of dat ook geldt voor de speciale con tactpersoon voor ouderen is nog niet bekend. Bij wijze van experiment is die vorig jaar aangesteld, zodat oudere huurders en woningzoekenden bij de TBV een vast aanspreekpunt hebben voor hun vragen en problemen. Waarde- Hf

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11