Vernieuwde afdeling voor CBM-vakgroep Installatietechniek 7 F F LAAGSTE PRIJS LAAT HET BROEIKASEFFECT U NOG STEEDS KOUD? b.v. HET BEWIJS DUS. I* Unieke samenwerking bedrijfsleven en beroepsopleiding ’s Werelds langste surfplank in Beekse Bergen 1ZZBAND" KEURIGE KEUKEN MENSEN ■555955 nberg - reform w JL A.V. BOESSCHOTEN KTV, video, camera’s, HiFi Natuurlijk op HET VERTROUWDE ADRES audio - video - specialist van alle bekende merken - Altijd aanbiedingen - Scherpe prijzen Reservering mogelijk Betaling v.a. 30,- per maand Alles gratis thuis afgeleverd en gedemonstreerd ONVRIJWILLIG URINEVERLIES Donderdag 23 mei 1991 - pagina 5 !3 mei 1991 - pagina 4 DE TILBURGSE KOERIER .a. 16 uur Hoogwaardige opleidingen vereisen hoogwaardige apparatuur. De surfplank met negen masten. De nieuwe accommodatie omvat alle voorkomende proefopstellingen. kite's 1/48 optie. Dat is /akaereedschap en repa- ur. (Hamers 48 uur voor werkplaats, max. 3 dagen Hét broeikaseffect met lamp Meer informatie tag (Variabel) binne urine -I dwerend ar i i kKMAN Bij Cees van Tilburg vindt U alleen keukens van gere nommeerde merken en de allerbeste kwaliteit. Ook de prijs is méér dan uitstekend. Een moderne, oerdegelijke, Duitse keuken van Bauformat koopt U bij CVT gega randeerd voor de laagste prijs! Het bewijs? Een prachti ge hoekkeuken, hoogglans cassette wit, incl. oven, kookplaat, koelkast, afzuigkap, blad en spoelbak voor f4595, De bekende CVT service uiteraard inbe grepen. Dat is een bezoekje waard, nietwaar? aarde, isschien IE BESPAART HEER O.» El««i ALLEEN ZOMERSTRAAT 49B, TILBURG ACHTER PARKEERGARAGE SCHOUWBURG TELEFOON: 013-363080 OOK VESTIGINGEN IN: BREDA-HELMOND ns MMENNIE 7S het tot F 2 LH Tilburg 38 jmodatie «oo*-- 5 materialen, les. ang i korting. 3$ "j k a binnen de teruggestu, rijsstuk’ ËN k met draaistar jlaatsen fikse I 200 204 266 326 368 leverbaar. 260 256 332 410 466 Drogisterij R. de Gier Rosmolenplein 4/14 5014 ES Tilburg Tel. 013-426702 parkeergelegenheid ^7 Je hoort er de laatste tijd veel overhet broeikaseffect. Maar wat is dat nou precies? Dit artikel legt uit hoe het allemaal in elkaar zit; hoe dit ’’nieuwe” milieuprobleem veroorzaakt wordt, wat voor gevolgen het kan hebben en wat we er zelf aan kunnen doen. Boorhamer I (Kemakeur^ Jandschuur- (Kemakeur^ HUREN practicum l Alle koopavonden geopend —**"*"*'"111 Groot assortment Als u meer wilt weten over het broeikaseffect, ga dan naar postkan toor of bibliotheek om de Postbus-51 folder ”Het Broeikaseffect - oorzaken en oplossingen” te halen. Een uitge breide brochure over klimaatverande ring kunt u opvragen bij Ministerie van VROM p/a DOP Antwoordnummer 11004 2509 VE Den Haag (geen postzegel nodig). De Postbus-51 folder ”Je bespaart meer dan energie alleen” met veel in formatie over energiebesparing en subsidies kunt u krijgen bij postkan toor, bibliotheek en energiebedrijf. Verder staat uw energiebedrijf voor u klaar met praktische tips over het zui nig omgaan met energie. Scheelt nog in de portemonnaie ook! een waterskier uit het water kan worden ge- ‘-~1'11. Maar het is niet alleen deze moge- J die het vaartuig zo bijzonder maakt, .angste surfplank ter wereld is op zich al een attractie. Door middel van een dubbele mastvoet is het zelfs gelukt om met 18 zeilen e ma- te varen. De maximale snelheid die tot nu t, dat toe is bereikt, bedraagt meer dan 50 kilome ter per uur. Systeem Naast c. gehele in worden j verzorgd, teur dakbedekkii technicus C.V., Sv gasonderhoudsmonteur, gas- en water- technisch installateur, patroon Ipod en patroon C.V. Ook op het gebied van bij- en nascholing in contractverband is het College Beroepsonderwijs Mid- den-Brabant te Tilburg uitstekend in staat, om te voldoen aan de vraag naar kwalitatief hoogwaardige en bij de tijdse cursussen. st"” SCHARRELSLAGER Rob van Ginhoven| Besterdring 86, Tilburg, tel. 355211 I ‘deling is eveneens voor- iracticum klimaatbeheer- n regeltechniek. In dit ondermeer een gebou- Controle ziektekosten studenten Ruim 142.000 studerenden met aanvullende financiering en daarin een vergoeding van de ziektekosten ontvangen deze maand een controle-formulier. In deze brief wordt aan studerenden gevraagd of ze wel of niet ver plicht verzekerd zijn. Als peildatum wordt genomen de eerste dag van dit lopende ka lenderjaar waarop er recht bestond op stu diefinanciering. Dit kan zijn 1 januari 1991 (als het gaat om studerenden die vorig jaar ook al recht hadden op studiefinanciering) of elke andere eerste dag van een maand (afhankelijk van het tijdstip dat de stude rende voor het eerst recht had op studiefi nanciering). Het controle-formulier moet binnen dertig dagen ondertekend worden teruggestuurd, vergezeld van de benodigde bewijsstukken. Gebeurt dit niet dan gaat de Informatise ringsbank ervan uit dat de betreffende stu derende niet particulier verzekerd is in 1991. Het gevolg is dan dat het normbedrag voor de ziektekostenverzekering (ƒ82,23 per maand) wordt teruggevorderd. Mocht je eind mei dit controle-formulier nog niet hebben ontvangen, maar ontving je wel aanvullende financiering en een ver goeding voor de particuliere ziektekosten verzekering, neem dan contact op met het regionaal Steunpunt Studiefinanciering Til burg. Dit kan telefonisch elke werkdag tus sen 9.00 en 12.00 en tussen 14.00 en 16.00 uur op het nummer: 013-668010; volgens afspraak via hetzelfde telefoonnummer elke ochtend tussen 9.00 en 10.00 uur of op open spreekuur elke werkdag van 9.00 16.00 uur in het Informatiecentrum DSZ( gebouw N, kamer 24, Hogeschoollaan 225 in Tilburg (behalve maandagochtend). racht. Uniek is de aanwezigheid een Gebouw en Beheer Systeem waarop de gelxvlv .u geïnstalleerde klimaat- tallatie is aangesloten, et systeem bevat zes terminals, die s van elkaar kunnen werken. Alle imponenten zijn in één lokaal ver- tigd. Een ander belangrijk voordeel is it het GBS-systeem niet aangesloten op installaties die daadwerkelijk be emd zijn voor het conditioneren van n compleet gebouw., maar op een af- mderlijke beproevingsinstallatie. ursisten worden daarom niet belem- erd bij het verrichten van metingen proeven of het doen van onderzoek. De nieuwe afdeling Installatietechniek is uitgerust met een lokaal voor techni sche informatica. In dit lokaal is alle mogelijke hard- en software voor toe passing op het gebied van de installa tietechniek voorhanden. Verder is voorzien in verschillende lo kalen voor modulering. Bij de gemo duleerde opleidingen kunnen leerlin gen individueel en in eigen tempo af gebakende lesstofonderdelen bestude ren. Het geleerde wordt getoetst aan de hand van practicumopstellingen, Er zijn allerlei aansluitpunten voor gas, licht, water, perslucht, etc. beschik baar. De theorie kan ter plekke aan de praktijk worden getoetst. Daarnaast is het belangrijk om te weten, dat alle Maatregelen Ondanks de vele onzekerheden die er zijn over de precieze gevolgen van het broeikaseffect weten we genoeg om te besluiten dat we geen risico’s moeten nemen, maar maat regelen. Daarom is de overheid druk bezig met het bestrijden van het broeikaseffect. De meeste maatrege len betreffen de industrie, het verkeer en ook de inwoners van Nederland. Belangrijkste doel is de groei van de hoeveelheid kooldioxide in de damp kring te verminderen. Dit kan gedaan worden door veel zuiniger met ener gie om te gaan, minder auto te rijden en door andere vormen van energie te ontwikkelenzonne-en windenergie. Bovendien moeten er weer meer bo men komen om kooldioxide in de na tuur op te nemen en de produktie en het gebruik van CFK-gassen worden verboden. Een beter milieu begint bij jezelf Niet alleen overheid en industrie kunnen maatregelen nemen om het broeikaseffect te bestrijden. Gelukkig staan we zelf ook niet machteloos. Een beter milieu begint immers bij jezelf. Er valt wat aan te doen! We kunnen er voor zorgen dat minder broeikas-gas- sen de dampkring in gestuurd wor den. Dat betekent minder energie verbruiken, minder autorijden en minder CFK’s laten ’’ontsnappen”. De Coca-Cola Negenmaster, de grootste surfplank ter wereld, speelt op 26 mei de hoofdrol tijdens de manifestatie Nederland Waterland in recreatiecentrum de Beekse Bergen. Tussen 12.00 en 16.00 uur wordt een aantal demonstraties gegeven vanaf het Strand- en Speelland. Bij voldoende wind scheren negen nationale surftoppers over het water. Naast snelheidsproe ven zullen diverse manoeuvres met de ruim zestien meter lange plank worden uitgevoerd. Wat is de weers verwachting voor de volgende eeuw? Het wordt warmer op ”Nou, lekker toch”, zult u mis wel denken. Maar zo zit het niet in elkaar. Door een hogere temperatuur op aarde kan het oceaanwater uitzet ten, het poolijs gaan smelten en zal de zeespiegel gaan stijgen. Hierdoor kun nen sommige gebieden gewoonweg onderwaterverdwijnen. Bijvoorbeeld het Waddengebied. Bovendien raakt het weer behoor lijk van slag. Hittegolven, orkanen en periodes van droogte kunnen vaker gaan voorkomen. De klimaatverandering heeft ook gevolgen, voor dieren en planten: sommigen zullen uitsterven, anderen zullen zich juist enorm, gaan ver menigvuldigen. Broeikasgassen De grootste veroorzaker van het broeikaseffect is kooldioxide (CO2). Dit gas ontstaat in grote hoeveel heden bij het opwekken van energie door verbranding van stoffen als aard gas, steenkool en aardolie. Dit gebeurt niet alleen in elektriciteitscentrales en de industrie, maar ook bij het auto rijden en in het huishouden. Andere broeikasgassen zijn CFK- gassen (bekend van koelkasten en tot voor kort van spuitbussen), ozon en gassen afkomstig van landbouw en veeteelt (methaan). Het kappen van bomen verergert de toestand nog eensdoor de afname van het bosareaal wereldwijd wordt minder kooldioxide opgenomen. opleidingen voor alle disciplines bin nen de installatietechniek. Dit bete kent dat de nieuwe accomodatie voor- zien is van alle benodigde materialen, fij- gereedschappen en machine.. In De nieuwe afdeling is ook uitgerust Morgen, op 24 mei, opent het College Beroepsonderwijs Midden-Brabant (CBM) een nieuwe afdeling Installatietechniek. Dit unieke initiatief vloeit rechtstreeks voort uit een goede samenwerking tussen het CBM en installatiebedrijven uit de regio Tilburg. De nieuwe afdeling is dan ook mogelijk geworden dankzij onder meer de know how die ter beschikking werd gesteld door regionale installatiebe drijven. De financiering van het project komt, naast bijdragen van het Europees Sociaal Fonds en de provincie Noord-Brabant, voor een belangrijk deel voor reke ning van deze installatiebedrijven. Met de realisatie van de complete vakgroep In stallatietechniek is een bedrag van circa één miljoen gulden gemoeid. De vernieuwde afdeling van het CBM wordt morgen officieel geopend door burge meester mr. G.Ph. Brokx van Tilburg, onder toeziend oog van mr. L.H. Remmers- waal, directeur dienstverlening en beheer VNI, en CBM-directeur drs. J. Nooyen. Om goede installatietechnici op te lei den is een goede samenwerking tussen bedrijfsleven en onderwijsinstanties van groot belang. Installaties worden door de voortdurende groei en verfij ning immers steeds ingewikkelder. I.. overeenstemming hiermee dient bin nen het vakgebied van de installatie techniek veel aandacht uit te gaan naar opleiding en her- en bijscholing. Door de uitstekende samenwerking tussen het bedrijfsleven en het CBM zit dat in Midden-Brabant wel goed. Verbete ring van de kwaliteit van de opleiding en de bevordering van deskundigheid van (toekomstige) vaklieden spelen daarbij een centrale rol. Om tot het ge wenste hoge opleidingsniveau te ko men moet allereerst een goede, mo dem uitgeruste accommodatie be schikbaar zijn. Daarnaast dienen goe de, moderne en op maat geschreven leergangen voorhanden te zijn. Hoe ziet de vernieuwde vakgroep In stallatietechniek er vanaf morgen uit? Alle disciplines De vakgroep is op de eerste plaats voorzien van een ruim opgezette prak- tijkwerkplaats. Deze werkplaats is ge schikt voor het verzorgen van praktijk- in het onderlichaam gaan en verminderer - staatvergroting. pijnlijk Hierdoor kan de blaas binnen 4 tot te druk 8 weken steeds meer urine ophou den en hoeft men minder vaak naar het toilet. De werkzame stoffen van de zach te, donkergroene pitten van een speciaal geteeld en gecontroleerd ras pompoenen zijn verkrijgbaar in capsules, granulaat en als pitten. met een practicum installatietechniek. Blikvanger hierbij is een sanitaire brug, voorzien van een transparant rioleringssysteem en op afstand be- dienbare sanitaire lozingsapparatuur. Dit alles wordt gecompleteerd door een druk-verhogingsinstallatie en een vuilwater pompinstallatie. Alle appa ratuur op het gebied van waterbehan deling en warmwaterbereiders is aan wezig en tevens voorzien van moderne regelinstallaties. Ook de allermodern ste uitvoeringen van C.V.-ketels staan in dit practicum opgesteld. Uniek De nieuwe afde” zien van een prav. sing/meet- en r: practicum is one Blaaszwakte bij de man de prostaat in omvang in het onderlichaam en het tegen- Rii rta vrtMiw rust de hisas no de toe te nemen en kan daardoor de gaan en verminderen van de pro- bekkenbodemspieren. Na een be- urinebufe afknelten. Het plassen - valling, veel zwaar tillen, en gy- wordt bemoeilijkt, kan pij naecdogische operatie, tijdens worden en onder de grote de overgang of door overgewicht waannee geplast moet worden kunnen deze spieren en de verstappen de blaasspieren Ook biaassluitsptar verzwakken en hier kan incontinentie optreden. slapper worden. Granuflnk pompoenpitten Prostaat Granufink pompoenpitten zorgen Na het 45-ste levensjaar begint voor versterking van de spieren Het gaat broeien op aarde. Steeds meer gassen worden de dampkring in gestuurd. Van auto’s, elektriciteits centrales, fabriekspijpen, afvalver brandingen, mesthopen en gazo maar door. Hierdoor wordt de dampkring steeds dikker en kan niet meer goed ’’ademen”. De dampkring gaat als een broeikas werken en het wordt lang zamerhand steeds warmer op aarde het broeikaseffect. opleidingen binnen de installatietech niek verzorgd kunnen worden. VT—t de gemoduleerde opleidingen De surfplank, die door negen zeden wordt - gespecialiseerde opleidingen «aangedreven», is een puur Nederlands trokken. zoals die voor eerste mon- produkt. Bedenker is surfpionier Joop Ne- lijkheid d kingstechniek, service- derpelt, die er meer dan twee jaar aan werk- De langs, service-technicus L.B., te-Niet zonder resultaat, want de Rijswijker lonteur, gas- en water- is erin feslaaëd deze e“orme ,<schuit’ isch installateur, patroon Ipod en h >n C.V. Ook op het gebied van X e^wotoen be vestigd. Het leverde hem een vermelding op in het Guiness Book of Records. Snel De negenmaster kan bij de juiste weersom standigheden snelheden bereiken waarmee

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 5