Afscheid van arbeid I. jjjjjljj Vervoersdienst van start S ISELAARS EN POST SCRIPTUM int COLOFON 3OLF- LATEN 13,50 Veilig op leeftijd Een goed begin geeft moed en zin Wijkteam West SBT verhuisd Hulp aan huis Cursus over ouder worden Tiei 1991 - pagina 10 Donderdag 23 mei 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER en (Foto: Geert van Loon) dag rits- Drop Oud proefpers wen: 013-352502 Ins Lemmens 476 7 013 -332302 bof 1-4 tilburgl eeker anders uit. - en leeslicht. lassende keus zowel I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L i I I I I I i i I i I I I I l I l I i i I I I I J Tilburgse 65-plussers en gehandi capten kunnen zich sinds vorige week binnen de stad goedkoop van deur tot deur laten vervoeren door de vervoersdienst, die wordt uitge voerd door de taxi-ondernemers Smolders uit Goirle en Van der Loo uit Moergestel. Inmiddels hebben al zo’n 250 mensen zich ingeschre ven. HET WOORD IS AAN... i jaren ie pro- orolletjes er golfplaten |Ol<) cm 21,95 p./plaat i cm 27,50 p./plaat icm 32,90 p./plaat Icm 38,45 p./plaat )cm 43,85 p./plaat )cm 49,45 p i./plaat 1 cm 54,80 p./plaat ilfplaten type N and profiel) icm 43,90p./plaat cm 54,90 P ./plaat 3 cm 65,85 p./plaat uitplaten type H ngolf), glashelder Icm 42,00 )./plaat tem 49,1 5 p./plaat Icm 56,00p. /plaat Icm 63,1 5p./plaat Icm 70,00p./plaat ter golfplaten ngolf) 'cm 24,25.j./plaat ’em 30,75 p./plaat ’em 36,50p./plaat ’cm 42,50p./plaat ’cm 48,50p./plaat ’em 54,60p./plaat ’cm 60,60p./plaat Suppéstraat 35, tel.: 013-551933 winkelcentrum Wagnerplein straat Offenbachstraat Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Dat geldt voor al les in het leven, dus ook voor de arbeid. Er is echter een verschil in het gaan. Bij het ene bedrijf gaat iemand bijna geruisloos weg; het andere bedrijf bereidt zijn medewerkers erop voor, bijvoorbeeld met cursussen. Deze cursussen, afscheid van arbeid, leren werk nemers omgaan met de tijd na het afscheid. Ouderen kunnen pasjes voor de ver voersdienst op vaste tijden kopen bij de SBT- wijkteams. Noord: op maandagen van 9.00 tot 12.00 uur in verzorgingstehuis Hei kant, Schubertstraat 700; Oost: maandag t/m vrijdag van Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Een halve eeuw geleden stapte ik over de drempel van de meisjeschool op Korvet. Dat was toen de Poelstraat, nu de Tafel bergstraat. Uit mijn rustige kinderleven kwam ik in een grote drukte terecht. Temidden van zo’n 600 leerlingen begon mijn lagere schooltijd. Dat was zomer 1941. Nu is het zomer 1991. In de krant van 12 april een bericht: "Het markan te schoolgebouw aan de Tafel bergstraat wordt gesloopt. Toen ik dat gelezen had, dacht ik: "Toch wil ik nog één keer over die drempel gaan, nog één maal voelen hoe het was!” In mijn eentje liep ik door de gan gen; voorzichtig de deur opendoen en even kijken in de klaslokalen. Het was vreemd en stil. Ik liep de trap af en wilde door de achterdeur naar de prachtige stille kloostertuin. Geen kloostertuin meer, alles nieuw bouw. "De tijd gaat voorbij", zeggen wij, maar we vergissen ons. De tijd blijft en wij zijn het die voorbij gaan. hebben ze er al met hun mannen over gepraat en die ervaringen kun nen ze dan onderling weer uitwisse len. Na afloop zijn de reacties dan ook positief.” Een jaar na de cursus is er een te- rugkomdag. "Dat vinden mensen heel belangrijk en leuk. Op zo’n mo ment zie je het effect van de cursus pas goed”, zegt Van Kempen. ”Het is eigenlijk een reünie, maar je staat ook stil bij de huidige situatie.” zonder werk te zitten, had Hendriks al eerder ervaren: ”Na mijn textieltijd kwam ik in een vacuüm. Maar daar door heb ik wel ervaring met de fi nanciële gevolgen van werkloos zijn en met hoe ik mijn dag in moet de len. Bovendien wisten mijn vrouw en ik hoe het was zo’n hele dag bij el kaar te zitten.” Toch was de cursus nuttig volgens meneer en mevrouw Hendriks. Hij vertelt: ”Zo kon ze haar ervaringen uit de textieltijd kwijt aan anderen. Die pikken daar wel iets van op. Voor mij is er niet zo veel veranderd. Ik had onregelmatige diensten en was dus al vaak overdag thuis. Nu ben ik wel meer hobbies gaan uit voeren. Alleen de winteravonden vallen nog niet mee.” Anders Het Maria-ziekenhuis begeleidt zijn aanstaande gepensioneerden op een andere manier. Joop Verhuist, Hoofd Personeelszaken: ”We wijzen wel op de cursussen van de Volks hogeschool tijdens onze eerste ge sprekken. Daar beginnen we mee, als iemand 58 jaar is.” Naast de gesprekken biedt het zie kenhuis persoonlijke begeleiding, waarbij nagegaan wordt wat de mo gelijkheden voor de toekomst zijn. ”Als je merkt dat iemand het moeilijk heeft met de pensionering, houd je ze extra in de gaten. Je nodigt zo iemand uit voor een gesprek of je schakelt een gepensioneerde in voor een praatje”, aldus Verhuist. Na de pensionering blijft het zieken huis contact houden. De heer Ver huist: ”We organiseren een jaarlijk se bijeenkomst. Dat is een dag voor de gezelligheid, maar er kunnen ook problemen besproken worden. Iedereen blijft opgenomen in de ad ministratie. Zo kun je hen bellen. Ook blijven we de personeelskrant opsturen en nodigen we hen uit voor festiviteiten. Bovendien mogen gepensioneerden het personeels- restaurant blijven gebruiken en dat gebeurt ook veel. Al is het alleen maar voor een bak koffie soms.” Abrupt Het bedrijf Philips-Volt maakt sinds maart gebruik van de diensten van de Open School. De heer Kemps, personeelsfunctionaris: ”Het gaat bij ons om mensen van 55 jaar. Zij hebben vrij abrupt te horen gekre gen dat ze weg moeten. Het geven van begeleiding is dan wel op zijn plaats.” Philips-Volt betaalt de cur sus, die tijdens werkuren gegeven wordt. Het eind van de cursus bete kent niet meteen afscheid van het bedrijf. Kemps: ”Het kan zijn dat iemand nu deelneemt, maar pas eind september weggaat.” Op dit moment is er bij Philips-Volt overi gens nog geen structureel beleid voor gepensioneerden. Ze krijgen de personeelsbladen thuis en vanuit de cursus is er de terugkomdag. Ook de Dienst Sociale Werkvoorzie ning (DSW) van de gemeente werkt met de Open School. Voor de cur sus start, geeft de DSW informatie aan de deelnemers. Luc Janse, Hoofd Opleidingen van de DSW: ”Om mensen te laten wennen aan ’school’,»geven we eerst uitleg en achtergronden. Tijdens de cursus geven we nog specifieke informatie over bijvoorbeeld de financiën. En uiteraard is ook hier een terugkom dag. Onze bedoeling is de mensen iets mee te geven voor de volgende stap in het leven. Bij de deelnemers komt de cursus positie’f over. Ze vin den het goed dat het gebeurt”, al dus Janse. Vacuüm "Het was heel nuttig, Je ziet toch dat mensen ermee zitten in het begin”, vertelt de heer Hendriks. Hij heeft bij de DSW gewerkt en samen met zijn vrouw de cursus gevolgd. Hoe het is De Open School verzorgt zulke cur sussen. Lenny van Kempen van de Open School over wat daarin be handeld wordt: ”Wat we niet kunnen is het geven van een gebruiksaan wijzing voor de rest van het leven, maar er wordt bijvoorbeeld gespro ken over de financiële consequen ties. En we gaan in op het moment van afscheid door bijvoorbeeld erva ringen uit te wisselen. Ook hebben we het over de toekomst: wat gaat er thuis veranderen, welke rol speelt de gezondheid, hoe ga je de vrijge komen tijd indelen?” Gezelligheid Tijdens de cursus wordt daarover niet alleen in groepjes gepraat, maar wordt ook gebruik gemaakt van films, artikelen en gastdocenten. Naast praten over ervaringen telt de gezelligheid natuurlijk ook mee: re gelmatig levert de cursus nieuwe vriendschappen op. Iedereen kan zijn of haar partner meenemen naar de cursus. Volgens Lenny van Kempen gebeurt dat vaak: ’’Vrouwen vinden het heel prettig om mee te gaan. Meestal Voorbereiding op pensioen wordt door verschillende grote bedrijven op uitstekende wijze verzorgd. Men geeft cursussen waaraan de aanstaande pen sionaris met zijn of haar part ner kan deelnemen. Wat men helaas vergeet is dat er vandaag de dag vrijwel nie mand meer op een normale manier met pensioen omgaat. Het is V.U.T. of V.R.O.M. of hoe al die reorganisatiemaatrege- len ook mogen heten en daar zijn nou de meeste mensen niet op voorbereid. Het gaat dan dikwijls om mensen die na 30 of 40 jaar trouwe dienst van de ene dag op de andere wor den bedankt of afgedankt. Het gevoel dat deze mensen heb ben, valt helaas niet met een cursus goed te maken. Mis schien zouden diezelfde grote bedrijven daar ook eens aan moeten denken. Mensen die van de vervoersdienst gebruik maken, betalen 2,50 per rit en een jaarlijks inschrijfgeld van 25,-, waarvoor ze een pasje krijgen. Om mensen te kunnen vervoeren die rond dezelfde tijd vanuit dezelf de buurt ergens naar toe willen, is het wel nodig zich van te voren aan te melden. Voor ochtendritten moet dat voor 9.00 uur, voor middagritten voor 12.00 uur. Wie 's avonds tot 23.00 uur op stap wil, moet dat voor 18.00 uur melden op het centrale te lefoonnummer 348366 van taxibe drijf Smolders. Gebruikers moeten rekening hou den met een half uur speling in ver trek- en aankomsttijden. Begelei ders van bijvoorbeeld blinden hoe ven geen pasje te hebben, maar moeten wel de ritprijs van 2,50 be talen. Wie een pasje wil kopen, kan dat doen bij taxibedrijf Smolders, de wijkteams van de SBT of de Hulp centrale. Rolstoelgebruikers moeten vermelden of ze een electrische of met de hand geduwde rolstoel heb ben in verband met de ruimte in de busjes. Lenny van Kempen: ’’Ervaringen uitwisselen” Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. INGEN aanleggen, :n met hogednikma- lelle service bij Fr. Perosistraat 87 Tel. Gaat u of uw partner binnenkort met pensioen? Mis schien verheugt u zich erop, maar misschien ziet u er ook een beetje tegen op. Pensionering brengt veel ver anderingen met zich mee. Vrijwel van de ene dag op de andere hoeft u of uw partner niet meer naar het werk. Misschien betekent dat een zee van tijd die gevuld moet worden of een partner die voortdurend in de buurt is. Op deze en andere veranderingen kunt u zich beter voorbe reiden, zodat het ook veranderingen ten goede worden. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie die u daarbij kan helpen. Er is bijvoorbeeld een documenta tiemap "Pensionering”. Als u graag wat nuttige tijd schriftartikelen zou willen lezen, maar u wilt daarvoor niet hele jaargangen doorbladeren, dan kunt u aan het inlichtingenbureau vragen of men enkele artikelen over pensionering voor u óp wil zoeken in ene register, DOTA genaamd. Men kan u dan ook aan het artikel zelf helpen. Er zijn ook enkele boeken verschenen over dit onder werp. Behalve de niet vaak genoeg te noemen "Oude- renwijzer” van Teleac is er het ’’Seniorenhandboek” van Arend van Dam. Hierin vindt u o.a. informatie over het af scheid nemen van arbeid en het invullen van de vrijge komen tijd. Een klein en handig boekje is "Gepensioneerd... en dan?” uit de Seniorenreeks. Een echt werkboek is "Pensioen in zicht: uw persoonlijke gids” van Urs-Peter Oberlin. Hierin worden concrete vragen gesteld over uw verwachtingen, angsten e.d. t.a.v. pensionering. Kant-en-klare oplossingen worden niet gegeven. U wordt wel gestimuleerd ze zelf te beden ken. In elke bibliotheek (Koningsplein of één van de filialen) vindt u wel één of meerdere van deze titels. Een goede voorbereiding op de pensionering is een goed begin van de pensionering! In september is voor de derde maal een cursus 'Open heid naar het ouder worden’. Op grond van de goede er varingen met deze cursus in de twee voorbije wordt voor deze nieuwe cursus ongeveer hetzelfde gramma aangehouden. Dat betekent dat wederom zal worden gesproken over belevingen zoals jong en oud zijn, ik en wij, leven met lichaam en geest, gelovigheid en ongelovigheid. Deze cursus zal worden gegeven door M. van Keep S. Lips, psychotherapeuten. Zij start op woensdag 4 september en zal 12 woensdagmiddagen worden ge houden tot 20 november. De bijeenkomsten vinden plaats in de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg. Iedereen vanaf de leeftijd van 55 jaar kan aan de cursus deelnemen, dus zowel echtparen als alleenstaanden of gehuwden waarvan de partner niet aanwezig kan zijn. De kosten bedragen slechts ƒ35,- per persoon voor de gehele curus. Zij die aan deze cursus willen deelnemen wordt aanbe volen zo vroeg mogelijk in te schrijven omdat het aantal deelnemenden niet onbeperkt kan worden uitgebreid. Het gaat in de cursus immers ook om de gedachtenuit wisseling door de cursisten. De opgave van deelneming kan, liefst schriftelijk, ge schieden bij mevr. M. van Keep, Kennedylaan 46, 5051 XG Goirle. Ook een telefonische opgave is mogelijk op nr. 013-341187. Op dinsdag 4 juni aanstaande presenteren de Katholie ke bonden van Ouderen in de bisdommen ’s-Hertogen- bosch en Breda samen met de Stichting Consument en Veiligheid het project ’’Veilig op Leeftijd”. Dit projekt is uniek in zijn aanpak. In het projekt ’’Veilig op Leeftijd” zijn namelijk tientallen kaderleden van de ouderenbonden door Consument en Veiligheid en de KBO opgeleid als voorlichter. Na hun opleiding geven deze oudere vrijwilligers zelf voorlich ting op bijeenkomsten van de KBO-afdelingen van de twee ouderenbonden (400 afdelingen met samen méér dan 100.000 leden) over het thema "Veiligheid in en om huis”. Meer informatie over de studiemiddag vindt u in de bijgevoegde folder. De studiemiddag vindt plaats in het Provinciehuis in ’s-Hertogenbosch en duurt van 14.00 tot 15.45 uur. U kunt u daarvoor opgeven bij: Unie KBO, t.a.v. Eric Schellekens, Oranje Nassaulaan 1,5211 AR s-Hertogenbosch. Verder bestaat er de mogelijkheid om eind mei één van de voorlichtingsbijeenkomsten te bezoeken die ver spreid over de provincie Noord- Brabant en een deel van Gelderland in een aantal KBO-afdelingen worden ge houden. U heeft dan de gelegenheid om de praktijk van deze nieuwe werkwijze mee te maken en te praten met de voorlichters, de deelnemers aan de voorlichtingsbij eenkomsten en medewerkers van de Stichting Consu ment en Veiligheid en de KBO over hun ervaringen. Wilt u gebruik maken van deze mogelijkheid, neem dan con tact op met Eric Schellekens, hoofd PR en voorlichting van de Unie KBO, Oranje Nassaulaan 15211 AR, ’s-Her togenbosch, telefoon 073-123475. Het Wijkteam West SBT heeft per maandag 13 mei 1991 haar oude kantoorruimte in het wijkcentrum 't Kievitslaer verlaten. Vanaf deze datum is het wijkteam gehuisvest in de ruimte van het voormalige wijkatelier. Na een interne verbouwing is er een nieuwe kantoor ruimte ontstaan waarnaar het wijkteam nu is verhuisd. Naast een grotere ruimte heeft het wijkteam nu ook de beschikking gekregen over een eigen ingang. Deze in gang is gelegen aan de Reinevaarstraat tegenover de ABN-bank. Het wijkteam is dus nu rechtstreeks bereikbaar zonder dat men het hele wijkcentrum door hoeft. De spreekuren blijven gewoon van maandag tot donderdag van 9.00 tot 10.00 uur, telefoon 683961 ”lk kan het niet meer! Het wordt me echt allemaal teveel, ik vind het allemaal zo vermoeiend, mijn eigen potje ko ken, een beetje poetsen, ik kan het echt niet meer op brengen. Mezelf dagelijks verzorgen, zoals een fatsoen lijke wasbeurt, daar word ik doodmoe van.” Dan komt er bij u de vraag: "Waar kan ik terecht voor hulp in noodgevallen? Of wie zorgt er voor mijn eten? Wanneer kom ik in aanmerking voor Alphahulp of be jaardenhulp? Wanneer kan ik aangesloten worden op het alarmeringssysteem, wat zijn dan de kosten?” Me vrouw van de Zanden van de Stichting voor gecoördi neerd Ouderenwerk S.B.T. zal op deze en tal van andere vragen een passend antwoord geven, nadat ze eerst al les goed met u heeft doorgesproken op onze voorlich- tingsmiddag, die als titel meekrijgt: Hulp aan huis. Deze voorlichtingsmiddag wordt gehouden op maandag 27 mei om 14.00 uur in het Steunpunt voor Ouderen aan de Nijverstraat 42. Indien u slecht ter been bent, belt u dan gerust naar mevrouw Pigmans, tel. 435610, u wordt dan tegen een kleine vergoeding opgehaald. 9.00 tot 10.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175; Zuid-Oost: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 10.00 tiur in De Garsthof, Columbusplein 15; Zuid-West: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur in het SBT- pand, Lange Schijftstraat 107; West: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 10.00 uur in ’t Kievits laer, Reinevaarstraat 55. Gehandicapten kunnen voor een pasje op maandag en woensdag van 9.00 tot 12.30 uur terecht bij de Hulpcentrale, Spoorlaan 320. Op deze adressen zijn ook folders verkrijgbaar met de ’spelregels’ van de nieuwe vervoersdienst.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11