Woonwagenbewoners: gevoel van vrijheid EN ING Cursusboekje voor ouderen io Zomerfietstochten Over wonen van ouderen EILING POST SCRIPTUM COLOFON Van heinde en ver, van hot naar her ^51 RVICE» ieMatici lltelt In haar mooiste vorm Themamiddag psycho-geriatrie Woensdag 8 mei 1991 - pagina 11 mei 1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER menten hal, 30 uur. Foto: Geert van Loon De heer Boon bij zijn woonwagen VEILING BEDRIJF ■nr.: 03473-72783 :ht koeling Seniorenwijzer C. van Erve n Gee/bv\ wagen ben je vrij. Als ik hier naar buiten stap, heb ik met niemand iets te maken. In een huis moet je meer rekening houden met de buren.” Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Woonwac >ver deze gr oud leuk I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... die belangstellir te welkom op c. ar reparaties i alle liateuren en indstoftanks k voor nieuwe iateuren leboerstraat 47 >urg, tel. 674925 EN VIDEO'S ge stereo-combinaties portable-radio’s, I I I I I I I I I I I I agens edrijfswagens iraafdienst rooy: "Hier komen alleen mijn vrienden en bekenden op De buurtwerker heb ik pas twee keer gezien.” Op de Sweelincklaan zijn de contac ten met de buurt beperkt. Mevrouw van Wan re kinderen, de koffie. «drijf Olympic, t.o.v. \ppels, notarissen te Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....''. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. zegt meneer Boon. ”Zo igen die heel bang was tot hij mijn zoon leerde zijn het goede vrienden, jetrouwd met iemand van 3 moeten ons eerst mee- rlngó u T Tilburg (013)368843 1984-1987 1988-1989 1980 1989 1980 1989 1984 1978 1990 1989 1988 1984 I I I I ,JW. I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I I I Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Iedereen is wel eens verhuisd. Naar een mooiere grotere of juist kleinere woning. Met een grotere tuin of in een andere omgeving. Bij woonwagenbewoners ligt dat anders: vroeger trokken ze rond, maar de laatste tijd zijn ze vooral gedwongen verhuisd. Eerst naar grote regionale kampen, nu weer naar kleine kampjes. Zo zijn in Tilburg de woonwagenbewoners na 1986 verspreid over de stad moeten gaan wonen. De Seniorenwijzer sprak met meneer Boon (54) en mevrouw Van Wanrooy (57). Ze zijn van het grote kamp aan de Pater Geurtjensweg verhuisd naar de kampjes aan de Sportweg en de Sweelincklaan. Leven in een woonwagen heeft voor beiden te maken met het ge voel van vrijheid. Ook nu ze ouder worden, willen geen van twee ën iets anders. "Mij krijgen ze niet in een huis; ik ben altijd blij als ik eruit ben”, zegt mevrouw Van Wanrooy, van wie zes kinderen in huizen zijn gaan wonen. ’’Daar waren ze eerst niet blij mee, maar toch hebben ze hun draai gevonden. Ik ga vaak bij hen langs. Maar ik blijf nooit te lang, want ik kan niet aarden in een huis”, aldus mevrouw Van Wanrooy. Meneer Boon zegt het zo: ”ln een huis ben je opgesloten; in een enstudio Oisterwijk I bij ons het 'KENIDEEENBOEK ieer dan 180 pagina's end: dinsdag-vrijdag 12.30 uur en 13.30-17.00 aterdag 11.00-16.00 uur. igavond geopend na lak. iluxstraat 12 KE Olsterwl/k 04242-19612 Op 28 mei zal mw. dr. J.G. Eerenberg in het Mariazie- kenhuis over dit voor ouderen zo heel belangrijke on derwerp het een en ander uit de doeken doen. De ANBO nodigt u hierbij uit aan deze middag mee te doen en ook niet-leden zijn van harte welkom. Kom gerust en neem vrienden en kennissen mee. Wij zijn niet te oud om nog wat op te steken! Heeft u behoefte aan meer inlichtingen bel dan naar J.C. de Koster telefoon 683859 in Tilburg. De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organi seert zomerfietstochten. Opgeven en vertrek vanuit de Baselaer, Hoefstraat 175. Deze fietstochten die om de 14 dagen zullen plaatsvinden worden gehouden op dinsdag 14 en 28 mei, vertrek 13.30 uur. SCHAPPEN ktrische, w.o. nes, lintzagen, tssoren, diverse enz., enz. die in een proces is verwikkeld tegen een meubelzaak: "Als ze weten waar wij vandaan komen, moet er contant betaald worden. Ze vertrouwen ons niet. Maar ondertussen leveren ze wel slecht meubilair.” Beeld Het beeld dat ’burgers’ (de naam van woonwagenbewoners voor mensen die in huizen wonen) hebben van woonwagenbewoners is vaak niet po sitief. Daar botsen de woonwagenbe woners keer op keer tegen aan. ’’Vooral mensen die nooit contact hebben gehad met ons, hebben veel weerstand”, ze was er een jon< voor kampvolk, kennen. Nu zijl Hij is zelfs ge het kamp. Ze maken voor ze kunnen oordelen.” Hij vertelt hpt verhaal van zijn dochter We willen allemaal graag worden. Maar het is niet meer om oud te zijn. Lees maar in de krant. De huren gaan om hoog. Veertig procent van de ouderen krijgen huursubsidie. Zou die nu echt verlaagd wor den? Het openbaar vervoer wordt duurder. Sinds de invoe ring van de OV-jaarkaart voor studenten, moet je eerste klas reizen als je een zitplaats wilt hebben. En dat is zelfs met een seniorenkaart voor velen te duur. Er bestaan snode plannen het regeringstekort te verminderen met de reserves van de pen sioenfondsen of door belasting te heffen op die fondsen. En dat terwijl er steeds meer ouderen bijkomen, die van een pensioen moeten leven. Als de koppeling verdwijnt, komt ook de hoogte van de AOW in gevaar. De verzorging van ouderen in de ziekenhuizen schiet tekort. Daar voor zijn de ziekenhuizen niet geëquipeerd, zeggen ze. Hoe wel, een groot deel van de pa tiënten zijn juist ouderen. Dui zenden ouderen staan op de wachtlijsten van de verzorgings tehuizen. Het overdekte zwem bad aan de Ringbaan Oost, waar veel ouderen zwemmen, wordt wellicht gesloten. Kunnen de bedenkers van dit al les misschien ook eens iets leuks voor de ouderen regelen? Drop Oud Oude dag Nogal wat oudere mensen kunnen op een bepaald moment niet meer zelf standig wonen. Ze gaan dan naar een verzorgingstehuis. Hoe denkt de heer Boon daar over? ”Als ik niet meer uit de weg kan, zien we wel weer. Als ik nog kan kruipen ben ik nog mans ge noeg." Mevrouw van Wanrooy: "Voor oudere mensen is het nu al moeilijker om weg te gaan als ze willen. Je bent toch af hankelijk van je kinderen. Bij ziekte bel ik altijd een van hen en ze helpen me dan ook. Maar in een bejaardenhuis zou ik nooit willen wonen! Ik ben hier geboren en zal er ook sterven.” Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch I Ad de Vet André Walraven Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107, 5038 TT I Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. I In juni zal het boekje ’Nooit te oud om te leren’ verschij nen: een overzicht van ongeveer veertig cursussen en andere vormen van onderwijs voor ouderen. Het wordt uitgegeven door het Regionaal Platform Oudereneduca tie Midden- Brabant, waarin vertegenwoordigers zitten van ouderenbonden, stichtingen voor gecoördineerd ouderenwerk, volwasseneneducatie en vormings- en ontwikkelingswerk. Het boekje bevat drie richtingen: algemene ontwikke ling, praktische cursussen en cursussen die te maken hebben met het ouder worden zelf. Daarnaast komt er een overzicht in te staan van het cursusaanbod voor alle leeftijdsgroepen. Wie wat wil gaan leren, kan kiezen uit een groot aantal cursussen algemene ontwikkeling. Hierin komen allerlei onderwerpen aan bod: Nederlandse taal en Engels, maar ook AOW-kwesties, notariszaken, een administra tie voeren,enz. Ouderen die hun schoolkennis willen ophalen kunnen op veel plaatsen in Midden- Brabant terecht. Ook zijn er op verschillende plaatsen studiekringen, waarin oude ren zelf kiezen in welk onderwerp ze zich willen verdie pen. Ouderen met een middelbare schoolopleiding kun nen cursussen volgen van de Seniorenmix; die bereiden ook voor op het programma van de Seniorenacademie. ’Nooit te oud om te leren’ zal ook praktische cursussen bevatten. Omgaan met de computer bijvoorbeeld, maar ook vergader- en discussietechniek en eenvoudig koken voor oudere mannen. Veel cursussen uit het boekje be steden aandacht aan het ouder worden. Verschillende instellingen geven bijvoorbeeld geheugentraining. Ver der komen onder andere aan bod: afscheid van arbeid, ziekenverzorging thuis en beter slapen. Er komt ook in formatie in te staan over het Gilde-project, gespreks groepen, meer bewegen voor ouderen en over het werk van kruisverenigingen en ouderenbonden. Wie informatie wil voordat het boekje verschijnt, kan te recht bij het Beroeps- en Studie-informatiecentrum Mid- den-Brabant, Schiphollaan 45 in Tilburg, telefoon 634005. Wie nog aanvullende informatie voor het cursusboekje heeft, kan die sturen naar het Regionaal Educatief Cen trum, ook in het VOA-gebouw, Schiphollaan 45, Tilburg. Bellen kan ook naar 631330; vragen naar Gerrie Mei- borg of Peter Soethout. ISCHE JKE /ERPEN apparaten, ieren siervoorwerpen, i, verlichting, in, en wat verder ter onder volledige Schoon De kleine kampen werden in de wijken meestal niet met gejuich ontvangen. Een van de redenen van protest door buurtbewoners was dat huisbezitters dachten dat hun woningen minder waard zouden worden. Maar de woon wagens werden door de verhuizing ook minder waard, omdat er niet zachtzinnig mee omgesprongen werd. Boon: "Ja, die kregen veel klappen bij het verhuizen. Bij mijn dochter heb ben ze wel het dak gerepareerd, maar de rest laat de gemeente zitten.” In de Reit, waar de heer Boon woont, zijn de contacten nu redelijk. Boon: ”ln de buurt werd er wel tegengestrib beld. Ze hadden het over een ’puin hoop’. Maar ik maak veel schoon. Laatst stond er in de wijkkrant zelfs dat ze voor netheid maar eens bij ons moesten komen kijken." Toen ik klein was kwamen er behalve een bakker, een kolenboer en een kruidenier, ook mensen met kleding, garen en band langs de deur. Hoewel ze dat -achteraf beschouwd- niet waren, noemden we die laatsten ’’zi geuners”. We vonden het leuk dat ze langs kwamen, want dat betekende: nieuwe kleren. Want ons moeder kon, als boerin met zeven kleine kinderen, niet ’’even de stad in” om kleren voor ons te kopen. Later kende ik woonwagenbewoners alleen van de grote kampen aan de rand van dorp of stad, bij de vuilnisbelt, industrieter rein, ingesloten door spoor- en waterwegen. Laatste zag ik tot mijn verbazing in de stad een klein kampje van 4 a 5 wagens. Waarom ze nu daar stonden wist ik niet. Dat er een overheidsbeleid achter zat, wist ik ook niet. In de Openbare Bibliotheek Tilburg heb ik wat boeken ingekeken en gelezen over de achtergrond en geschiedenis van woonwagenbewoners. Zo kwam ik ook wat te weten over het overheidsbeleid in deze. Nieuwsgierig geworden? In "Het is een wereld van verschil: woonwagensbewo- ners in Tilburg, 1935-1990” kunt u de geschiedenis na lezen van deze mensen in de regio Tilburg. Dit is een uitgave van de Stichting Katholiek Woonwagenwerk in Tilburg bij haar 55-jarig jubileum. Over hoe het vroeger was om in een woonwagen te leven, kunt u lezen in ’’Frederika: het leven van een woonwagengeneratie tus sen 1900 en 1945” door Frederika Brummen. Zij vertelt haar eigen geschiedenis en die van haar ouders en grootouders. Een ander persoonlijk verslag, dat door gaat tot in deze tijd, is ”De langste weg” van Petra Tau ber. Uit de geschiedenis blijkt dat woonwagenbewoners, al naar gelang het overheidsbeleid, op kleine (plaatselijke) kampen, grote (regionale) kampen en op kleine (in de wijk gelegen) kampen moesten staan. De reactie van de ze mensen op de laatste "deconcentratie-trend” kunt u vernemen in het boekje ”Dat moeten moet er af!: woon wagenvrouwen over deconcentratie” van het Landelijk Overleg Woonwagenvrouwen. Het meest recente nieuws over deze groep staat te lezen in de dokumenta- tiemap "Woonwagensbewoners”. Hierin zitten over drukken van krante-artikelen e.d. Al deze titels zijn te krijgen of in te zien in de bibliotheek aan het Koningsplein en meestal ook in het filiaal bij u in de buurt. Problemen Op de kleine kampjes zijn de proble men nog niet voorbij. De heer Boon is niet te spreken over de voorzieningen. "De toilet en doucheruimtes zijn bui ten. Daar moet je ook je was drogen, dus is het er erg vochtig. Als we ze zelf hadden gebouwd, waren ze beter geweest voor minder geld. We hebben erover bij de gemeente geklaagd, maar er gebeurt niets.” Ook wijst hij op het gevaar van wankele bomen die dicht bij de wagens staan:, "Die zou den ze moeten weghalen. Als het hard waait en er valt er een om, is de wagen kapot. Bovendien moet je ook elke week het dak op om de afvoer schoon te maken.” Mevrouw Van Wanrooy heeft het voor al moeilijk met de eenzaamheid, voor al omdat ze niet meer bij haar kinde ren staat. "Het kamp hier is wel mooi, vooral ’s zomers, maar dan staan hier nog maar een paar mensen. Op het grote kamp was het niet zo stil. Daar heb ik wel heimwee naar”, aldus me vrouw van Wanrooy. Als voorzitter van de werkeenheid Stokhasselt van de KBO (Katholieke Bond voor Ouderen) moet het me van het hart dat de situatie voor ouderen slech ter wordt. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil in vijfjaar de hu ren met 25 procent verhogen. Dat komt hard aan, vooral ook bij alleenstaan de ouderen, die van een klein inkomen de volledige huur moeten betalen. Een gevolg van de Tussenbalans is dat de individuele huursubsidie niet aan gepast zal worden aan de snel stijgende huren. Ook een achteruitgang is de stopzetting van de verbeteringssubsidie voor na-oorlogse woningen. Ik ben er een sterke voorstander van dat alle ouderen, de organisaties en ouderenbonden, met elkaar een stevige vuist moeten gaan maken. In Tilburg bestaat al het Woonoverleg. Woningcorporaties, woningcommissies, Natra den, ouderenbonden etc. nemen hieraan deel. Ook ouderen die actief zijn op het gebied van wonen. De Stichting Bejaardenwerk Tilburg begeleidt de ouderen als het op inspraak aankomt. Landelijk is de COSBO, het overkoe pelend orgaan van de ouderenbonden, gesprekspartner voor het ministerie. Zo nodig helpt de Woonbond de landelijke organisaties. Samenwerken met alle ouderen is heel belangrijk in deze maatschappij. Wij zouden ook graag de jongere ouderen lid zien worden van de ouderenbon den. Er is immers nog veel te doen. Banden Meneer Boon en mevrouw Van Wan rooy zijn allebei opgegroeid in een woonwagen. Boon: "Vroeger trokken we rond, tot de komst van de grote wagens. Toen ging het niet meer. Rondtrekken was leuk en niet moeilijk: dat mocht zonder vergunning. Toen we in Tilburg op het grote kamp kwa men, vond ik het in het begin niet zo gezellig. Je werd gedwongen op één plek te blijven en dat viel tegen. Maar de banden op het kamp groeiden en iedereen hielp elkaar. Met de nieuwe verhuizing worden die banden weer doorgeknipt." Ook mevrouw Van Wanrooy vond het reizen en het grote kamp gezelliger. Over de manier waar op ze weer moesten verhuizen, zijn ze niet te spreken. Mevrouw Van Wan rooy: "Het was een gedwongen keus. We zijn wel op het Binnenhof geweest, maar ze luisteren toch niet.” Meneer Boon is bang dat er nog geen eind is gekomen aan het gesol met de woon wagenbewoners: ”De kleine kampjes gaan ook zeker weer weg. Straks komt er een minister, die zegt dat we weer op één plek moeten gaan staan. Als ze kuren krijgen, worden we weer aange pakt.” Op 21 maart j.l. organiseerden ANBO en Humanitas een themamiddag over het onderwerp "Over wonen van ouderen gesproken”. De belangstelling daarvoor was groot want er waren ruim 80 personen aanwezig. Het onderwerp van die middag had een algemeen karakter en als vervolg hierop organiseren ANBO-Humanitas een tweede bijeenkomst op donderdag 16 mei a.s. om 14.00 uur in het buurthuis Hoogvenne in de Kazernehof. Er kan dan onderling gesproken worden over uw eigen woonwensen en de mogelijkheden die u ziet om deze in Tilburg te verwezenlijken. Wij wijzen u er op dat wij geen woningen kunnen toewijzen maar wij kunnen onderling er over praten en misschien een weg uitstippelen om te bereiken waar en hoe wij willen gaan wonen. Een ieder Hing heeft, dus ook niet-leden zijn van har- donderdag 16 mei. minister, die plek 3n ge rden

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11