o J Besloten Koninginnedag dit jaar extra feestelijk IONS Programma Derde Wereld Festival bekend Burgemeester Brokx opent 25ste Braderie Korvel 5 halen, 4 betalen number 1 an V Oplage94.205 ex. Ook in teken zilveren bruiloft Beatrix en Claus: Van Lieshout s e Zonnebaden in weelde DE COTTONSILD- COLLECTION IS BINNEN! Voor sfeer in huis en hof Beleggen Sparen in België SëmrRESS Pneumatiek ozen/tcT J y JAARGANG 3 Plan nieuwbouw Interpolis Double Dutch krijgt gestalte ipril 1991 - pagina 8 Koerier slijk dan NAULT Zie bijlage kennen kunnen kinderen van 14.00 17.00 uur bij de bomenspeurtocht ians B.V. B.V. IDA Ismaêl lx> <ERSB.V (foto: Geert van Loon) ïVENB.V. zonnestudio WEEKENDRECLAME: Uit-agenda Rondom Hart van Brabant Parochienieuws B W-besluiten Sport LEES VERDER IN DIT NUMMER: is van zien. And bau Films....*pag. 3 Cursussenpag. 3 Gemeentenieuwspag. 6/7 Kultuur/Amusementpag. 8/9 Seniorenwijzer pag. 11 pag. 15 VAN DORST OCCASION-SHOW «straat 16 ’-16081 Oisterwijk Iterwijk lenstraat 35 -82429 Oisterwijk -de HSC-Till Iet Rapie Di en s< an administratie: JA Tilburg nstraat 10 4683 isterwijk nstraat 12 I3226 isterwijk 1201 sterwijk Vrijdag en zaterdag SLAGROOM-TOMPOEZEN a.s. maandag ORANJE-SOEZEN traat 8 3905 sterwijk >nstraat 27 15959 listerwijk reggae dus c1 1 maal zonnen 7,80. 10 maal zonnen 74,-. Jul. V. Stolbergstraat 14, Tilburg - De plaquette voor de zilverlinde die op Koninginnedag geplant wordt in het Leypark.- rte Wagens ■teem dige garantie statieven en aandacht xn keuringen pag. 15 pag.21 pag.21 pag-23 zie ook onze advertentie op pagina 13 Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25 - RIJEN Uw warme bakker Ruim 100 jaar broodaangevend Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a is er in het ~'“t voor elk lw Komt, kan laan van de Leyparkweg eren en ver kijken, luiste- :gint al bij de aar een poort -- al- Dit jaar wordt op Koninginnedag. 30 april a.s., voor de 25e keer Braderie Korvel gehouden. Winkeliersvereniging ’’Korvel Vooruit” en evenementenburo ”Duko Products” hebben bij deze speciale gelegenheid voor een indrukwekkend pro gramma gezorgd. De verwachting is dan ook dat wederom duizenden bezoekers op 30 april de weg naar Korvel zullen weten te vinden. Nieuw is dat dit jaar ook het Korvelplein deel zal uitmaken van de braderie. De braderie wordt hier om 11.00 uur ’s ochtends geopend door burgemeester Brokx. Daarbij zullen duizend ballonnen tegelijkertijd het luchtruim kiezen. Zie ook pagina 16 tot en met 19. Spelen In het Leypark zal een reserveerd zijn voor k als sjoelbakken, een groot disco- springkussen en een mini-scooterbaan. Ook stelt Libéma zijn treintje weer ter ting, zodat kinderen gratis een ioor het park kunnen rijden, ook op een van de twaalf po rn grote ruimte ge- kinderspelen, zo- Stadhuisplein 165, Tilburg (kop Katterug). Tel. 013-363383 Openingstijden ma 13-20.00 uur di-wo-do-vr 10-20.00 uur za 10-16.00 uur junaai ^ondag midden in de week" Waarom Lees pagina 22 Kent U dit RESTAURANT t®* Ingesloten tussen de bouw activiteiten van de nieuwe Emmapassage zijn wij langs de bouwsteigers en hekken, toch nog bereikbaar: via de Paleisring. Wij serveren: culinaire lentemenu’s met verse asperges Voor informatie en/of reservering Restaurant DEN SCHOUT (tussen PaleisTmTen Emmapassage. (Donderdag rustdag) tilburg jules verneweg 14 - tel. 013-321316 VAKANTIEWERK Als je krantenbezorg(st)er bent bij de Tilburgse Koerier, kun je extra lang op vakantie. Of je kunt iets leuks kopen, iets waar je al lang van droomt. Dus, ben je 15 jaar of ouder en wil je in de vakantiemaanden iets bijverdienen? Bel dan even of kom langs of het NS-plein 14 in Tilburg. Je krijgt van ons een bezorgtas en wij brengen de te bezorgen kranten één keer per week bij je thuis. Op donderdag. Heb je interesse voor een tijdelijke of vaste job? Bel dan nu nummer 04255-1762 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg. Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en i N.S. Plein 14-5014 DJ Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie k dinsdagavond 22.00 uur kunnen op deze p aanbieden, ngen en lees- larkt voor de Afrikaanse Dylan Ismaêl Lo uit Senegal heeft als bij naam ’de Afrikaanse Bob Dylan’, om dat hij ook een taalvirtuoos is. Daar naast speelt hij prachtig gitaar en maakt hij arrangementen die een men geling zijn van traditionele en geïm porteerde muziek. Uit Zimbabwe komt de bekendste vrouwelijke artiest van dat land: de 54-jarige Dorothy Masuka. Door ken ners wordt ze hoger gewaardeerd dan Miriam Makeba voor wie zij in de ja- ren vijftig het pad heeft geëffend. Ze zingt met veel passie zowel ballades als swingende dansmuziek. De laatste groep op het hoofdpodium zal Tabou Combo zijn. Dit uit Haïti afkomstige gezelschap speelt al zo’n 24 jaar samen en maakt een meeslepende mix van rock en oudere muziek. De mix wordt wel omschreven als een op telsom van rap, reggae, voodoo en funk. Dat wordt dus dansen in een donker Leypark! Voor het eerst is er tijdens het Derde Wereld Festival een podium aprt voor muziek uit Oost-Europa. Daar zullen groepen optreden, uit Polen, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en zelfs uit Al banië. Het derde podium biedt een scala van muziekstijlen uit onder ande re Turkije, Koerdistan, Zuid-Amerika en Marokko. In de festivalkrant die in Midden-Brabant huis-aan-huis ver spreid zal worden, zal daarover meer te lezen zijn. and: het artiesten aangetrokken als Ifang Bondi uit Gambia en Ismaêl Lo uit Senegal. Maar ook op de andere podia in het Leypark zal op 9 juni voldoende te be leven zijn. En het aantal activiteiten in stad en regio in de week ervoor breidt zich gestaag uit van het IVN, Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie. Als de kijk-, voel en ruiktocht met succes wordt uitge voerd, wacht aan het einde een heuse oorkonde. Het IVN is te vinden bij de kruidentuin in het park. Daarvandaan vertrekken ook ’ontdekkingswandelin- gen’ voor het hele gezin, waarbij de vo gels speciale aandacht krijgen. En dan is er natuurlijk de Klèn Klutjes Mèrt. Regio Het Derde Wereld Festival begint ook in de regio steeds meer te leven. Bewijs daarvoor zijn bijvoorbeeld de financië le bijdrages van de gemeenten Goirle, Moergestel, Oisterwijk en Loon op Zand; Waalwijk en Woudrichem moe ten nog beslissen. Maar ook het aantal activiteiten in de gemeenten rond Tilburg in de actie week groeit gestaag. Er worden nog al lerlei plannen gemaakt, maar er zijn er ook al concreet. Zo is er in Dongen op 8 juni een mini-festival met lezingen, muziek, theater, Somalisch eten en een tentoonstelling. ransportwi^len Voor het hoofdpodium zijn dit jaar eigenlijk alleen maar topacts gecon tracteerd, vinden de organisatoren. Als eerste zal daar de Westafrikaanse groep Ifang Bondi staan, die al sinds 1974 bestaat. De Gambianen brengen opwindende muziek, waarbij ze met moderne instrumenten de klanken van de kora doen klinken, een soort krui sing tussen harp en luit met 21 snaren. Vervolgens is het de beurt aan Bass Dance uit Jamaica die rock reggae brengen, niet alleen met stevige dubef- fecten, maar ook met mooie melodie lijnen. Het repertoire van Bass Dance omvat liefdes- èn strijdbare songs. TUINCENTRUM Kapt. Hatterasstr. 1,5015 BB Tilburg, tel. 013-421605 Industrieterrein Loven Muziek Geen feest zonder muziek. Naast de R.A. Bluesband valt er disndag veel te horen in het Leypark, zoals de Wald- drummuziekanten en de drumbands van Piusoord en ’t Hooge Veer. Bij de ingang van het park staat een draaior gel en in het park bevindt zich een po dium. Daar treden op de Oberelfpils- kapelle (die ook op andere plaatsen in het park zal spelen en The Tropical Dancers, een groep die dansen uit Zuid-Amerika uitvoert. Op het po dium zijn ook optredens gepland van de clown Goofy en demonstraties door sportschool Ooms. Tussen de optredens door kan de 1 zelf het podium bestijgen om te zingen, een instrument te be spelen, te play-backen of toneel te spe len. De lucht in Aan het eind van de middag kiezen twee grote ballonnen het luchtruim. Vader en zoon Van Loosbroek zijn de piloten van de Fuji- en de VZS-ballon. De laatste is nieuw en 28 meter hoog, net zo hoog als een gebouw van zeven verdiepingen. Naast het Leyparkfestival zijn er ook elders in de stad activiteiten ter gele genheid van Koninginnedag, zoals kin derfeesten in de Reeshof en de Blaak en braderieën. Als afsluiting van Ko ninginnedag is er om 22.00 uur het tra ditionele vuurwerk. Dat wordt aan het Wilhelminakanaal bij het Longaterrein afgestoken. Kinderen tot 15 jaar vrijmarkt van alles te koop *.uals speelgoed, verzameling boeken. Het is een echte ma Tilburgse klèn klutjes, want volwasse nen mogen niet achter de kramen ko- x USSC] men. Kinderen die een halve kraam willen gebruiken, kunnen nog kontakt t temen met het Oranje Comité via SDeien telefoonnummers 551012 of 1574. ,en- Het voorlopig ontwerp voor de nieuwbouw van Interpolis op de hoek van Gilzerbaan en Baronie- baan is klaar. Afgelopen maan dag presenteerde architect A. Bonnema het plan voor wat een van de grootste Nederlandse kan torencomplex moet worden aan gemeenteraadsleden. Markantste punten zijn een toren van hon derd meter en een 300 meter lan ge gebogen bouw als front. Door het langgerekte deel op palen 18 meter boven de grond te laten be ginnen, hoopt de architect dat doorkijk naar het landschap er achter mogelijk te maken. (en dat op de Katterug!) J/i onze zonnestudio krijg Je de aandacht, luxe en kleur die slechts aan weinigen op deze aarde is gegund. Probeer het eens. Het is al tot een traditie uitgegroeid: op Koninginnedag gaan leden van het Oranje Comité ’s morgens voor 9.30 uur op pad om taarten uit te delen aan mensen die de vlag voor dag en dauw hebben uitgestoken. Wie dus vlag en oranje wimpel dinsdag vroeg uithangt, maakt kans op zo’n prettig bezoekje. Muziek is er die dag in vele soorten te horen, te beginnen om 10.30 uur met een beiaardconcert. In de toren van de Heikese kerk zal beiaardier Carl van Eyndhoven onder andere het Wilhel mus, een suite uit Valerius’ ’Gedenck Clanck’, een Sweelinck-fantasie van De Klerk, variaties op ’Merck toch hoe sterk’ en Oudhollandse boerendansen spelen. Leyparkfestival Van 13.00 tot 17.00 uur Leypark weer een festival met wat wils. Wie met de auto ko die op de zuidelijke njba Ringbaan Zuid tussen de 1 en de Kempenbaan parkeren en Vv.- volgens in het park gaan kijken, luiste- ren en genieten. Dat begint al bij de Er valt veel ,te genieten op het Derde toegang van het park waar een poort Wereld Festival over ruim een maand: staat die door Scoutinggroepen met al- tle organisatoren hebben voor I leen houten palen en touw in elkaar is hoofdpodium uitmuntende groepen gezet; er komt geen spijker aan te pas. In het park organiseren acht Scouting groepen met ruim tweehonderd deel nemers van alles voor jongeren tussen vijf en 21 jaar. Dat gaat van spelen met sprookjesfiguren via een Vlaamse kermis, het maken van hangmatten, een stormbaan tot een demonstratie vallen bij Kortom: j naar het a leden. Dat heeft ook te maken met het feit dat de zichtbare politiek voor een flink deel theater is: de echte on- derhandelingen zijn meestal afgelo pen, de standpunten liggen vast, de reacties zijn voorspelbaar. De raadsvergaderingen zijn meestal alleen nuttig om nog even te weten wat het resultaat is van het denken en praten. Genieten is het pas als er vooraf niet goed genoeg nagedacht en ge praat is. Dat zijn de zeldzame mo menten dat je politici in het echt politiek ziet bedrijven: de vlam in de pan. Publiekelijk bloed, zweet en tranen storten en toch compromissen slui ten. Daar gaat het om in de poli tiek. Politici die'dat niet willen, moeten geen ach en wee meer roe pen, als de helfk*Hm de kterers de stemmachine niet aanraakt. Het Centraal Comité van de com munistische partij in de Sovjet unie vergadert nog regelmatig ach ter gesloten deuren, wat naderhand allerlei vragen oproept over de be sluiten die genomen zijn. Politici, zeker die hier in het westen, roepen dan ook regelmatig terecht dat openheid een basiskenmerk is van de democratie. Toch zie je in de Tilburgse politiek w.eer de trend van besloten verga deringen ontstaan. Vorige week was er zo een ’workshop’ voor raadsleden over een autovrije Heu vel. Vandaag moeten publiek en pers wegblijven bij een vergadering over de drie stedebouwkundige pro jecten voor Tivoli, Thomas de Beer en het Koningsplein. Zaken die alle Tilburgers aangaan, omdat ieder- een een mooiere stad wil. Tijdens een bijeenkomst in Am sterdam vorige week lieten de ar chitecten Weeber (Tivoli) en Coe- nen (Koningsplein) publiekelijk blijken dat ze het lang niet altijd met elkaar eens zijn. Van dat soort openlijke meningsverschillen zullen we dus hier geen getuige kunnen zijn. Ook zullen we geen politici horen uitroepen dat ze er niets van begrijpen, of ze in katzwijm zien vallen bij een van de ontwerpen, je moet achteraf raden denkproces van de raads- Het belooft aanstaande dinsdag een extra groot feest te worden, als de weergoden meewerken natuurlijk. Koninginnedag staat dit jaar namelijk ook in het teken van de zilveren bruiloft van Beatrix en Claus. Ter herdenking daarvan zal burgemees ter Brokx dinsdag om 15.00 uur een zilverlinde planten in het Leypark, waar later een plaquette bij zal komen te staan. In het park vinden dinsdag ook tal van ande re activiteiten plaats die door het Oranje Comité zijn georganiseerd. van licht gewicht kamperen. Muziek wordt er ook gemaakt op het Scoutingterrein en wel door leden van de groep St. Willibrord uit Goirle. On der de naam R.A. Bluesband speelt de ze twaalfpersoonsformatie covers van onder andere Eric Clapton, de Blues brothers, Ten Years After en Joe Coc ker. De band begint meteen om 13.00 uur. Spektakel Een regelrecht spektakel belooft de de monstratie te worden van modelvlieg tuigclub Snoopey. Die laat radiogra fisch bestuurde model-helikopters al lerlei stunts uitvoeren. Gedemonstreerd wordt ook de sport handboogschieten. Daarvoor worden twee banen van tien meter. Het pu bliek krijgt eveneens de gelegenheid actief met deze sport kennis te maken. Daarvoor moet wel een afspraak ge maakt worden bij de stand van de handboogverenigingen. Het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) heeft er trouwens weer voor gezorgd dat ook andere vereni gingen demonstraties geven van hun sporten of kinderen daaraan laten meedoen. Zo zijn aanwezig: de gym nastiekverenigingen Kunst en Kracht en David, de volleyballers van Sarto/ Pellikaan en Willem II, de honk- en softbalvereniging HSC-Tilburg, de schermers van Het Rapier, de hand ballers van Were Di en schaakvereni ging Schavo. Wie weet worden er mensen op die manier afgebeeld, want leden van de Tilburgse Kunstkring komen met hun tekenmateriaal naar het Leypark om bezoekers te tekenen. beschikking rondje d< Dat kan n/sdie Bij de kinderspelen is ook een stand waar kinderen zich kunnen laten gri meren. Verder zijn er optredens van clown Goofy en van het kindertheater Boemel van Theo Janse. Daarbij kun- vrj:n nen de kinderen zelf meespelen. Zelf zo^js meedoen kunnen kinderen ook bij de Indische culturele vereniging Suara In do: die laat zelfgemaakte vliegers op en geeft de jeugd ook de kans een vlie ger de lucht in te krijgen. Actief zijn en tegelijk het park beter le- opne ren kennen kunnen kinderen van 14.00 de tot 17.00 uur bij de bomenspeurtocht 3605 Double Dutch, het project van de- kunstenaars uit verschillende cul- stichting Kunst Mondiaal dat aan turen werken in tweetallen aan de het Derde Wereld Festival gekop- ’inrichting’ van negen ruimtes in peld is, nadert zijn voltooiing. De- de oude' school. De tentoonstelling ze week leggen achttien kunste- is van 25 mei tot 4 augustus te naars de laatste hand aan hun wer- zien. Op de foto André Hara (1.) en ken in de voormalige Maria- MA- André Boone bij hun werk ’Ker- VO aan de Hoogvensestraat. De bau Suci’. I m

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 1