lerji s De straat is van iedereen 1 ^1 COLOFON -I ct^s Lente 9. POST S SCRIPTUM ITIE r - a april 1991 - pagina 10 Donderdag 25 april 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Tussenbalans van de Seniorenraad 7 ler- Foto: Geert van Loon lijk forr 't G 1O.( en 20. Activiteiten De Garsthof Huisdieren en ouderen op het imodel Adres redactie: IEN KLEDING Kopij kan opgestuurd worden Mw. C. de Valk-Spapens Tel. 432031 Nassau >gs) I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I HET WOORD IS AAN... De verliefden zijn dartel en blij als jonge veulens in de wei. Ze geven elkaar 'n gedicht met op het eind: 'Het wordt weer licht’. roces tegen itoffers zelf inje t gani: een 10. -DAG 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. n het len u I :raat 357a 60-40680 «iihKlil'FTIiiMótJil >rd-garage a irtiment irekend f, gemaakt rg-N< tot 17.C te zien usser :hniel boven klinkt weer iseert het trefpunt i filmochtend over ngs aan baken en Film koninklijk huis Koninginnedag komt weer in zicht, orar door het land. In het kader hiervan org< Ypelaer op vrijdag 26 april om 10.00u. e ons koninklijk huis. Adres: Corellistraat 1 Iedereen wil zingen, dansen, juichen, springen en draagt kleding, erg fleurig, zo helder en kleurig. Voor de zoveelste keer verheugt ieder zich op de lente weer, 'n Tijd van nieuw begin; het leven krijgt weer zin. Voor de zoveelste keer verheugt ieder zich op de lente weer, 'n Tijd van alles lijkt ’n wonder. Werkelijk, niemand kan zonder. Als het gem theek Kc ker' (Tilbur zien. U ku. straat 22 (tel.360251). Voorlichting Het Bureau Voorkoming Misdrijven geeft voorlichting aan burgers. Dat gebeurt niet alleen lokaal en regio naal, maar ook landelijk. Zo zijn er elke zomer spotjes op TV te zien over het goed afsluiten van huizen. Tasjes afpakken, berovingen op straat op klaarlichte dag, bedreigin gen, lichamelijk geweld: het lijkt wel of het elke dag gebeurt. Veel ouderen denken dat en zijn bang de straat op te gaan. Met als moge lijk gevolg dat ze vereenzamen. Is het nu echt zo onveilig of praten de mensen elkaar onnodige angst aan? En valt er wat aan te doen, want de straat is toch van iedereen? De Seniorenwijzer ging op onderzoek en sprak onder andere met de politie. en oud, man en ze s avonds nog jnsen lossen dit op gaan, andere door helemaal niet j natuurlijk wel in uw (bewegings- Rapporten van deskundigen wijzen uit, dat ouderen een fi nanciële terugval van wel twin tig procent te wachten staat. De jongere ouderen (55 tot 65 jaar) zullen door een goede pensionering of VUT-regeling een relatief goed inkomen hou den. Bent u niet zo’n jongere oude re, dan raad ik u aan te over wegen dit jaar eens extra lang op vakantie te gaan. Je kunt het maar gehad hebben. Drop Oud 1990. Het totale aantal geweldsmis drijven is in Tilburg het laatste jaar met zeventien procent gedaald”, al dus Leverman. Volgens hem is de veranderde werk wijze van de politie een van de rede nen voor de daling. ”De politie sluit beter aan bij wat onder de burgers leeft. Als er nu bijvoorbeeld een sprake is van een groot aantal tas jesroven, worden er hiervoor meer politiemensen vrijgemaakt. Boven dien maken we een analyse van de situatie: is er een bejaardenhuis in de buurt? Is de verlichting in orde? Is er uitzicht? Daarna worden de re sultaten aan de gemeente doorge geven. Zo is op sommige plaatsen de verlichting verbeterd of zijn bos schages aangepast", aldus Lever- man. De politie vindt het te ver gaan men sen af te raden sommige stadsdelen te bezoeken. Echte vaste punten van geweld zijn er namelijk niet. Le- verman: "Wij willen niet onnodig angst veroorzaken. Als politie zijn we op de eerste plaats bezig met het opsporen van de oorzaken. Dat zijn dus de daders.” De krokus, hyacint en narcis: ze zijn zo nieuw, teer en fris. De vogels komen vliegensvlug van verre landen terug. Slachtofferhulp Dat het belangrijk is aangifte te doen, wordt ook benadrukt door Agnes Vermeulen van het Bureau Slachtofferhulp aan de Bisschop Zwijsenstraat. "Als een dader ge pakt wordt, wordt hij ter verantwoor ding geroepen door justitie. Boven dien kunnen slachtoffers van mis drijven mee procederen als ze scha de hebben geleden”, aldus Vermeu len. Dat meedoen in een pre de dader kunnen slacht doen als de schade minder is dan 1500,-. Ze kunnen zich ook laten vertegenwoordigen door familie, be kenden of het Bureau Slachtoffer hulp. Boven de 1500,- is het nodig een advocaat in te schakelen. Maar ook de eerste stap, het aangif te doen bij de politie, is voor veel Het is weer lente. Veel mensen krijgen de vakantiekriebels. Als je een betaalbaar hotel of ap partement wilt bemachtigen, moet je er snel bij zijn. Ook als je gepensioneerd bent, is de vakantie een van de hoogtepunten van het jaar. Even weg, al is het maar een weekje. mensen uiterst vervelend. "Als ze dat moeilijk vinden, kunnen wij mee gaan naar de politie”, zegt Vermeu len. "Dat kunnen we ook doen bij een rechtszitting.” Verder helpt het Bureau Slachtofferhulp bij contac ten met verzekeringsmaatschappij en en het invullen van papieren. Naast deze praktische dingen ver leent het Bureau hulp aan mensen die psychische problemen overhou den na een misdrijf. Dat is hard no dig want ”er zijn mensen die dan de deur niet meer uitdurven”, aldus Vermeulen. Volgens de politievoorlichter is het moeilijk algemene tips te geven om veiliger over straat te kunnen gaan. Toch heeft hij er natuurlijk wel een paar: ”Je moet iemand niet uitnodi gen tot een misdrijf; niet provoceren dus. Verder moet je niet laten zien wat je allemaal bij je hebt.” De angst om 's avonds geld uit een automaat te halen, blijkt ongegrond: er zijn niet veel berovingen gemeld. Wel stelt Leverman met nadruk: "De po litie vindt het heel belangrijk dat mensen na een beroving of ander misdrijf aangifte komen doen.” Een willekeurig dameskoor met vooral oudere leden, dat overdag re peteert. Vijf van de vrouwen durven ’s avonds wel de straat op, maar willen dan wel rond tien uur weer binnen zijn. Ze zijn wel zo slim om geen tas mee te nemen en hun geld in een binnenzak te dragen. De andere vrouwen komen ’s avonds niet alleen op straat, tenzij in een auto. ’’Onze cursisten zeggen duidelijk dat ze zich ’s avonds onveilig voe len”, vertelt Evert Caarels van Volksuniversiteit Terra Nova. ”Ze doen alleen mee, als de cursus 's ochtends of ’s middags is.” Maar niet iedereen is bang volgens Caarels en hij vertelt het verhaal van een wat oudere vrouw, bij wie was geprobeerd haar tas uit de hand te ruk ken. ”Ze heeft er toen met die tas op los geslagen en gaat nu gewoon nog over straat”, aldus Caarels. Met een boek een blokje om Loopt u 's avonds nog met een gerust hart een blokje om? Al bent u alleen? Of loopt u juist een blokje om, in bepaalde si tuaties? Misschien loopt u helemaal geen blokjes meer om? U bent niet de enige. Veel mensen, jong J- vrouw, voelen zich min of meer onveilig als alleen over straat moeten. Sommige mer door met iemand samen te c1 meer te gaan. Dat beperkt u )vrijheid. En dat hoeft niet! In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over sociale veiligheid en wat u en anderen er aan kunnen doen om die veiligheid te bevorderen. Enkele tips zijn "Werken aan sociale veiligheid: een kwestie van kijken en kiezen" sa mengesteld door M. Engelen en "Sociale veiligheid en ge bouwde omgeving". Hoe mensen er in geslaagd zijn een so ciaal veiliger woonomgeving te creëren, kunt u nalezen in "Beperkt uitzicht op de overkant” van Loes van Delft en Han nelore van der Ven. Een prettige opsteker! U kunt ook denken aan een cursus zelfverdediging. In de bi bliotheek zijn, naast verschillende boeken, ook videobanden over zelfverdediging te leen. Een voorbeeld is "Hands off” (video) waarin een aantal eenvoudige verdedigingstechnie- ken wordt gedemonstreerd. In "Van kwaad tot beter: over verweer tegen agressie en overlast” geeft Frans Denkers zijn onorthodoxe visie. Met veel praktijkvoorbeelden toont hij hoe u op een creatieve manier kunt reageren in situaties waarbij u wordt geconfronteerd met agressie en overlast. Bovenstaande titels zijn aanwezig in de bibliotheek aan Koningsplein. Maar in het filiaal bij u in de buurt zal me ook graag verder helpen. Dansen In De Boomtak Elke donderdagavond is er in buurtcentrum In De Boomtak, Boomstraat 81gezellige dansles voor ouderen. In een ont spannen sfeer leert u in een korte tijd de foxtrot, engelse wals, tango en andere dansen. Ook jongere echtparen en al leenstaanden zijn van harte welkom. De tijden zijn van 20.00 tot 22.00 uur, daarna is er tot 23.30 uur gelegenheid voor vrij dansen. Informatie: tel. 430920. Dat is geen bezuinigingsoperatie zoals bij de regering maar het jaarverslag over 1990 van de Seniorenraad, onlanc geboden aan Wethouder van Blerck van Sociale Za Gezondheidszorg. De Seniorenraad is precies halverwege haar eerste zittings periode van vier jaar. Dat is een mooie aanleiding om even stil te staan bij het werk van deze raad. Zij werd in het najaar van 1988 in het leven geroepen als een adviescommissie voor het college van Burgemeester en Wethouders over het ouderenbeleid in Tilburg. Er zitten in de commissie vier vrou wen en drie mannen. De leden vertegenwoordigen geen or ganisaties, maar zijn volledig onafhankelijk. Zij doen hun werk op grond van (vroegere) werkervaring en van persoon lijke belangstelling. Nu zij twee jaar meedraaien in het senio renwereldje van Tilburg zijn ze aardig op de hoogte van wat er op ouderengebied zoal speelt. De Seniorenraad kan gevraagd en ongevraagd advies uit brengen aan B en W. Het afgelopen jaar heeft de raad advie zen uitgebracht o.a. over de reorganisatie van de maaltijden dienst, een bel-bus-project, de besteding van de stelpost ouderenbeleid 1990 en 1991 (o.a. over de ongewenste bezui niging op voetverzorging en de Seniorenwijzer), over het Stadsbeheersplan, de subsidiëring van ouderenorganisaties en het beleidsplan Welzijn. u meer wilt weten over de Seniorenraad dan kunt u op gemeentelijk informatiecentrum, bij de Openbare Biblio- Coningsplein en bij de Openbare Bibliotheek ’Lyndac- )urg Noord) het jaarverslag van de Seniorenraad in- <unt het ook opvragen of inzien bij De Twern, Post- I I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier I Redactie: Diny van BI adel- Verbun t Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten I Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Adres redactie: I Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I I de Tilburgse Koerier, postbus I I 10001,5000 JA Tilburg, L. tel 368805. J Wie als slachtoffer van een misdrijf hulp nodig heeft, kan terecht bij het Bureau Slachtof ferhulp, Bisschop Zwijsen straat 14a, 5038 VA Tilburg; tel. 013-359980. Het bureau is open van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur. Buiten kantooruren kunt u bel len met de SOS Hulpcentrale, tel. 013-433584. Vrouwen kunnen voor een cur sus zelfverdediging terecht bij de stichting Zelfverdediging voor Vrouwen en Meisjes, tel. 013-439412. Er zijn natuurlijk ook andere plaatsen waar dat kan. Om te weten of de training voor u geschikt is, is het ver standig eerst een proefles aan te vragen. Zelfverdediging Eén manier om je gevoel van veilig heid te vergroten is het volgen van een cursus zelfverdediging. Zo geeft bijvoorbeeld de stichting Zelfverde diging voor Vrouwen en Meisjes speciale cursussen voor oudere vrouwen. Deze 50+ cursussen voor groepen van tien tot twaalf vrouwen omvatten twaalf lessen van elk twee uur. De cursussen voor meisjes zijn drukker dan die voor oudere vrou wen. Volgens Sussiel Brands, mede werkster van de stichting, is de drempel voor de oudere vrouwen nog hoog. Maar dat is niet nodig: de oudere vrouwen krijgen niet dezelfde trai ning als de meisjes. Zo wordt er niet geoefend in het hoog trappen met het been. De trainingen zijn niet al leen aangepast aan de lichamelijke conditie van ouderen, maar ook aan hun leefwereld. Brands: ’’Oudere vrouwen hebben andere angsten dan jonge meisjes. Ze zijn banger voor tasjesroof. Ook voelen alleen staande vrouwen zich in hun eigen huis minder veilig.” De bedoeling van de cursus is die angsten terug te dringen. Het gaat daarbij niet alleen om zelfverdedi ging, maar ook aan de houding van de vrouwen wordt aandacht be steed. Tevens wordt gekeken hoe je op bepaalde situaties moet reageren en wat je kunt zeggen. "Het gaat er om dat de vrouwen het gevoel krij gen dat ze het waard zijn zichzelf te verdedigen,” aldus Brands. Tentoonstelling teken- en schildergroepen De twee teken- en schildergroepen van de werkgroep oude ren De Schans houden i.s.m. de schildergroep volwassenen een tentoonstelling in wijkcentrum De Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord. Deze vindt plaats op zondag 28 april van 12.00 tot 17.00 uur. Op de tentoonstelling is een selectie van werk te zien gemaakt door deelnemers van bovenge noemde cursussen. Dit omvat aquarellen, tekeningen in ver schillende technieken en olieverfschilderijen. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Se niorenwijzer, per adres Tilburgse Koe rier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Huisdieren kunnen een belangrijke rol spelen in ons leven. Dat geldt vooral voor oudere mensen. Bij ouderen hebben huisdieren niet alleen positieve effecten op hun gezondheid en levenslust. Ze kunnen ook bijdragen aan een groter ge voel van veiligheid, zorgen voor meer contacten, en troost bieden in moeilijke momenten. Ouderen mensen met een huisdier leven vaak langer en voelen zich beter dan mensen zonder dier. De Commissie Ouderen en hun Huisdieren geeft de krant "Samen ouder worden" uit. In deze krant staan handige tips om het verblijf van een huisdier in verpleeg- of verzorgings tehuis voor alle partijen prettig te laten verlopen. Ook bestaat de mogelijkheid om gezamenlijk dieren te houden, als je het zelf niet meer kunt. Voor inlichtingen over de krant "Samen ouder worden” kunt u terecht bij: De Commissie Ouderen en hun Huisdieren, Prins Johan Frisostraat 7, 3461 LZ Waarder, tel. 03487-1601 (mw. C. Veltkamp). Elke maandagmiddag busplein een bingo vc en de prijzen zijn lex Elke dinsdagmiddag is er vanaf 13.45 uur een rikconcours. Ook hier bestaan de prijsjes uit levensmiddelen en elk tafeltje heeft minstens één prijs. Het inleggeld bedraagt ƒ2,50. Elke woensdagmiddag is er een gezellige dansmiddag. Tus sen 13.00 en 14.00 uur wordt er les gegeven en daarna kunt u vrij stijldansen. Een knip- en naaicursus voor ouderen vanaf 50 jaar wordt in De Garsthof elke dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur ge houden. De kosten bedragen ƒ48,- per kwartaal. Informatie: tel. 435422. Politie "Het is niet te zeggen of het geweld tegen oudere mensen toeneemt”, zegt W. Leverman, voorlichter van de Tilburgse politie. In de cijfers van de politie zitten alle geweldsdelic ten, zowel van overdag als s avonds. En leeftijden van slacht offers worden daarbij niet vermeld. Uit die cijfers blijkt wél dat dat het aantal diefstallen met geweld af neemt: van 226 in 1987 tot 133 in 7 Gilde zoekt versterking ’t Gilde bemiddelt voor ouderen die hun kennis en ervaring willen overdragen aan anderen die daarvoor belangstelling hebben. De werkgroep 't Gilde bestaat uit vier personen en is op zoek naar enthousiaste mensen die de organisatie komen versterken. Bent u 50 jaar of ouder en heeft u tijd over? Kunt u gemakke lijk contacten maken? Wij zoeken iemand die bij ouderen in formatie gaat geven over 't Gilde. Voor informatie kunt u dinsdag of donderdag van 10.00 tot 12.00 uur terecht bij ’t Gilde, Spoorlaan 320. Telefoon 434572. J-g is er in De Garsthof aan het Colum- m voor ouderen. De aanvang is 14.00 uur jvensmiddelen. is er vanaf prijsjes uit Ie -letinleggt ‘3 :3 er een ge .00 uur wordt er

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11