en woningen Ook ouderen actief voor buurt Kievitshorst heropend 40 vrouwen 60 JaarmarktPiusX en Rikken in De Garsthof Modeshow ouderen z Boeken over u en de buurt POST] SCRIPTUM COLOFON Woongroep van ouderen in Noord &ns PRESS IKERS L- Toneelmiddag Bingo in De Garsthof ’’Weet wat je toekomt...!” Themamiddag over Kruisvereniging is Klusjes in huis -3ren etc pril 1991 - pagina 10 DETILBURGSt KOERIER Donderdag 11 april 1991 - pagina 11 dag :hter JEN >d van het conc dele CL auweïi Drop Oud ormulieren 56, Tilburg root we SDRUKWERK JRUKWERK FORMULIEREN l-SERVICE URG 13-425374 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... mensen vergade- Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio- renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. In zenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. ir uur f ids bet ’’maar er is i flat.” Hier- haar voor belastin- om beter gemeente. n in een EK 500,- cenen ADVIES en IISCHE I b.v. inds 1917 13-426839 L BROMFIETSEN jenbeharti- scommissie lang- dg te an onbedrukt geld zal dus méér en betere thuiszorg gegeven kum,^,, 7 ik pas Sociale Vernieuwing. dhr. D.P. •R ïwerkt aan het gr< daarbij houden De Woonstad stimu- ten van de bewoners- lop mede- is van het Elke dinsdagmiddag vanaf 13.45 uur is er in De '■'''ncours. Elk tafeltje heeft prijs. De hoofdprijs i volenpakket. j Garsthof een rik- is een levensmid- reisgenoot. ieve ontdek- I je. Aan het iet ’t. Aan het Shimano STI- en aan het lot. Je merkt De Apache, avontuur en 'us dealer. Jacques Joosten il Luiijf (eindredacteur) rry Strijbosch de Vet André Walraven I Adres redactie: I Seniorenwij: I I Schijfstraat rganiseert elke 14.00 uur. Al: men, bel dan even stoppen zowat voor Vingen: f1.299,' jzer, p/a Lange ounijisiraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Til burg, tel. I 368805. ”Het begon eigenlijk met iets wat hier in de buurt speelde. Er was een vergadering en daar ben ik eens gaan luisteren. Toen werden De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op 23 april een toneelmiddag met een optreden van het toneelge zelschap personeelvereniging Antonius van Padua. Het toneel stuk heeft de titel: De onbetaalbare loodgieter. De aanvang van deze middag is om 14.00 uur. Voor vervoer kan gezorgd worden: tel. 421207. onze voordeuren geschilderd en dacht ik: ’Kan dat zomaar?’ Zo is het idee voor de bewonerscommissie ontstaan. Daardoor kunnen wij meepraten over de dingen die hier spelen.” Aan het woord is Jan vai de Dobbelsteen (69), voorzitter van de bewonerscommis sie SEi/O. Dat staat voor Smijersstraat, Eccardstraat, Verhulstlaan en Otrechtstraat, vier straten in Tilburg-Noord, waar bouwvereni ging De Woonstad lage flats van hetzelfde type heeft. Beveiliging Bouwvereniging I leerde het opzette commissie en verleent voloj werking, wat in het belang L participatiebeleid van De Woonstad. De commissie loopt niet bij elke indivi duele klacht naar de woningbouwver eniging. Van de Dobbelsteen: ”We gaan in op dingen waar veel bewoners wat aan hebben en kijken eerst zelf of iets echt nodig is.” Uit een enquête, die samen met De Woonstad werd georganiseerd, bleek dat de bewoners behoefte hadden aan beveiliging. ’’Vooral in de Eccard straat waren er problemen met inbra ken, maar ook in de andere straten wilden de mensen een betere beveili ging. Een bewoner wilde eerst niet, maar daarna wel toen er twee dagen later werd ingebroken”, vertelt Van de Dobbelsteen. In totaal 120 mensen stemden meteen in met deze verbetering; later kwamen er nog acht bij. De toegangsdeuren zijn nu afgesloten en is er een inter com aangelegd, waardoor bewoners kunnen horen wie er aan de straat deur staat. Bovendien hebben de be woners op de begane grond betere sloten gekregen op hun achterdeuren. Zoals ook bij andere projecten om wo ningen te verbeteren, hebben bewo ners een vrije keus. Als ze meedoen kan dat een verhoging van de huur tot gevolg hebben. ”Nu wordt er ge\ onderhoud. Ook SE VO-voorzitter Jan van de Dobbelsteen (foto: Geert van Loon) positief staat tegenover onze ideeën.” Overleg met de gemeente is er ook over het parkeerprobleem in de Ec cardstraat. ’’Daar staan twee flats”, zegt Van de Dobbelsteen, maar parkeerruimte bij één bij blijkt dat bewonerscommissies niet alles meteen gedaan krijgen en dus soms over een lange adem moeten beschikken. Van de Dobbelsteen: ”Ze houden ons wel op de hoogte, maar de gemeente gaat waarschijnlijk pas in 1993 iets aan het parkeerprobleem Binnenkort zal iedereen die het ongeluk heeft in een verpleeg huis te moeten worden opgeno men, zelf uit eigen vermogen de kosten daarvan moeten betalen. Deze regeling geldt al voor een verblijf in een bejaardentehuis. Bent u ook één van die vele klei ne spaarders? Dan hoeft u ge lukkig niet meer bang te zijn dat de rente op uw spaargeld extra wordt belast. De regering heeft besloten u te ontzien. U kunt dus rustig doorgaan met het beetje bij beetje vergroten van uw spaartegoed. Na veertig of vijftig jaar zuinig leven is er dan een aardig kapitaaltje ontstaan. Dat is wel nodig ook, want het verblijf in een verpleeghuis kost een kleine f 10.000,- per maand voor één persoon. Krijgt u al het speciale verpleeghuisleven-ge- voel? zich er nog drie bij de commissie aan gesloten.” In de vier straten wonen ook jongeren, maar de commissie bestaat uit zes oudere leden. Volgens Van de Dob belsteen "geven de jongeren niet thuis. We hebben iedereen persoonlijk benanderd en mensen konden zich vrijblijvend opgeven voor de commis sie.” De SEVO-voorzitter vermoedt dat tijdgebrek een reden is voor het niet actief worden van de jongere straatbe- woners. Wxdt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse öerier De activiteitencommissie van De Garsthof ore, maandagmiddag een levensmiddelen-bingo om 14.00 uur. Als u slecht ter been bent en toch wilt komen, bel dan even De Garsthof, tel. 435422. Buslijnen 3 en 4 stoppen zowat voor de deur. De wijkraad Westend organiseert samen met de SBT in buurthuis een informatiemiddag over financiële zaken ouderen. Onderwerpen zijn: geld terugkrijgen van de gen, ziektekostenverzekeringen, huursubsidie, tips rond te komen en vergoedingen en subsidies van de Dat alles onder het motto "Weet wat je toekomt...!”. Het is te doen op dinsdag 16 april om 14.00 uur in buurthuis Westend, Korenbloemstraat 44. Voor mensen die slecht ter been zijn en geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer kan ander vervoer geregeld worden. U kunt dan kontakt opne men met SBT, tel. 350505. Graag enkele dagen van te voren op bellen. De toegang is gratis. i zo’n woongroep irom een interma an of hiervoor >mst wordt ge le Ypelaer, Co- Ouderen Biljart Vereniging Pius X houdt haar bekende tweede- handsmarkt (Jaarmarkt) op zondag 21 april van 10.00 tot 16.00 uur in Boerderij Vissers, Berglandweg 40 te Tilburg. De tientallen miljoenen guldens die nodig zijn voor de grootse bouwplannen in Tilburg, zullen waarschijnlijk wel goed besteed zijn. Al zullen de ouderen onder ons er niet veel plezier meer van hebben en moeten we het resultaat eerst nog zien. De f 800.000,- die de gemeente Den Haag en het ministerie van WVC samen beschikbaar stellen voor een centrum van thuiszorg voor bejaarden zijn in elk geval goed besteed. Met dit geld financieren die gemeente en het rijk ge durende twee jaar experimentele thuiszorg-centra in twee Haagse wijken. Met zo'n centrum kunnen ouderen afspraken maken over alle soorten van hulpverlening, zoals gezinszorg, wijkverpleging, maaltijdvoorziening, pedicu re, alarmering, etc. Dat wordt allemaal centraal geregeld: je hoeft de de ver schillende diensten niet meer afzonderlijk te benaderen. Sneller en gemakke lijker dus voor de oudere die hulp nodig heeft, maar bovendien bespaart de ze manier van werken de hulpverlenende instanties tijd. Het is te hopen dat dit experiment slaagt en dat het dan overal nagevolgd wordt. Als ik het goed begrijp, wordt de thuishulp efficiënter door de coördinatie. Met hetzelfde geld zal dus méér en betere thuiszorg gegeven kunnen wor den. Dat noem ik pas Sociale Vernieuwing. De laatste jaren is er een toenemende belangstelling voor wo nen in groepsverband, ook bij ouderen. Het is een vorm van wo nen waarbij men ondersteuning en gezelschap van andere ouderen heeft. Iedere woongroep is anders; afhankelijk van de wensen en mogelijkheden van de groep. Ook in Tilburg-Noord is het voorstel gedaan om op te zetten. Door de initiatiefnemers wordt daar tiebijeenkomst georganiseerd, o.a. om na te gaar voldoende belangstelling bestaat. Deze bijeenkom houden op 23 april om 10.00 uur in wijkcentrum de rellistraat 10. aquarellen van Lia Heffels - van Wee- reld te zien. De open dagen in de ontmoetings ruimte zijn ’s middags van 14.00 tot 17.00 uur. De opbrengst ervan is be stemd voor ontspanningsactiviteiten van bewoners van De Kievitshorst. De ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) organi seert samen met de Tilburgse Kruisvereniging een themamiddag op donderdag 18 april bij de Tilburgse Kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2a, om 15.00 uur over het werk van de Kruisvereni ging. Onderwerpen die aan bod komen zijn sociale alarmering, cursussen, gespreksgroepen en themabijeenkomsten. Tot slot zal de Thuiszorgwinkel aan de deelnemers getoond worden. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Informatie: tel. 013- 683859. Op 16 april van 14.00 tot 16.00 uur houdt VIDO (Vrouwen in de overgang) een inloop-middag. Deze middag is bedoeld voor vrouwen die eens over hun overgangsklachten willen praten. U bent van harte welkom: Gasthuisring 51 in Tilburg. Info: 013- 554312/681105. Bewoners en medewerkers van De Kievitshorst aan de Beneluxlaan 101 hebben gisteren de heropening van dit verzorgingstehuis gevierd. De offi ciële heropening is volgende week woensdag, maar het tehuis was al sinds oktober weer in gebruik. een vinger aan de pols”, aldus Van de Dobbelsteen. ”We nodigen mensen van De Woonstad voor elke v— ring uit en vaak zijn ze ook aanwezig. In ieder geval krijgen ze een verslag van zo’n vergadering”, zegt Van de Dobbelsteen die duidelijk blij is over het goede kontakt met de woning bouwvereniging. Gemeente De SEVO-bewonerscommissie onder houdt ook kontakten met de gemeen te. Omdat de commissie pas een jaar bestaat, zijn er nog niet veel gesprek ken geweest. Eén van de vergader- punten die wel aan de orde zijn ge weest, samen met de bewonerscom missie van de Sweelincklaan, is het park achter de flats in die straat. Daar zijn de laatste jaren bungalows en een woonwagenkampje gebouwd en ook het industrieterrein breidt zich steeds meer uit in de richting van het park. Voor de buurtbewoners zijn de gren zen bereikt en mag het park niet ver der worden aangetast. Van de Dobbel steen: ”Het park is helaas steeds klei ner geworden, terwijl wij de recreatie voor de wijk willen behouden en de woonsfeer willen houden zoals die is. Samen met de commissie van de Sweelincklaan overleggen we nu met de gemeente en ik geloof dat die nu U woont al jaren prettig in een buurt. U kent er de mensen, de winkels, de mooie plekjes: kortom, u bent aan uw buurt gehecht. Maar langzamerhand veranderen er dingen: de woningen verou deren, het groen wordt verwaarloosd, er ligt vuil op straat, het verkeer neemt toe. Misschien zegt u: ”De buurt gaat hard ach teruit!” en legt u zich daarbij neer. U kunt er ook actie tegen on dernemen en proberen het beleid van gemeente of woning bouwvereniging te beïnvloeden. U weet niet hoe? In de Openbare Bibliotheek Tilburg over hoe de gemeente werkt, hoe u actie kunt voeren, etc. Het boek "Gemeentewijzer" van Teleac maakt u wegwijs in de ge meente en de gemeentelijke instanties en maakt duidelijk hoe het beleid tot stand komt. Een beknopt boek over actie voeren is "Aktie voeren in de ge meente” door Kees van Laren. Uitgebreidere informatie vindt u in ”ln de buurt; werkboek voor activiteiten in wijk, buurt of dorp" onder redactie van G. van Hooijdonk. Beide boeken zijn uitga ven van de Stichting Burgerschapskunde. Over ervaringen van mensen die actief zijn in de buurt kunt u lezen in "Als het huis te klein wordt: dertien vrouwen aan het woord”. Als u zelf iets wilt doen aan uw omgeving, bijvoorbeeld via een bewonersorganisatie, kunt u veel hebben aan het boek "Woon omgeving op maat?!: samenwerking tussen gebruikers en be heerders” van Gerard Geerken. Hierin wordt uitgelegd welke vormen bewonersparticipatie kan aannemen. Vooral de uitge breide adreslijsten en literatuurlijsten (gerangschikt naar gebrui kers, knelpunten en ideeën m.b.t. de woonomgeving) maken het een bruikbaar boek. Al deze boeken kunt u vinden in de biblio theek aan het Koningsplein. Daar kunnen ze ook voor u worden aangevraagd vanuit de bibliotheek bij u in de buurt. gemeente g 1993 iets aar doen.” Bezig Jan van de Dobbelsteen is op vele fronten aktief: zo zet hij zich in voor ’Tilburg helpt Polen’ en carnaval, werkt hij aan zijn familiestamboom, schrijft hij gedichten en maakt schil derijen. Het voorzitterschap van de nog jonge bewonerscommissie kost hem een paar uur per week. ”De taken worden steeds beter verdeeld en ook anderen nemen steeds meer zelf het initiatief.” Naast de belangt ging door de bewonersc vindt Van de Dobbelsteen het beleg rijk met verschillende dingen bezig tc zijn: "Het belangrijkste is dat je je jong blijft voelen.” Ouderen die interesse hebben voor het werk van bewonerscommissies, kunnen op verschillende plaatsen daarover informatie krijgen. Dat kan natuurlijk bij de diverse woningbouw verenigingen, maar ook bij buurthui zen of bij de overkoepelende organi satie voor wijk- en buurtwerk: De Twern, Poststraat 22, 5038 DH Til burg, tel. 360251 Het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT kan u verder helpen bij de speciale belangenbehartiging van oudere be woners. Het adres van de SBT is: Lan ge Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. In januari 1989 werd begonnen met de ingrijpende renovatie van De Kievits horst, die in totaal 17 miljoen heeft gekost. Het in 1963 gebouwde verzor gingstehuis was aan een opknapbeurt toe, omdat het niet meer aan de eisen van deze tijd voldeed. De Kievitshorst heeft nu 93 verzor- gingsplaatsen, vijf inleunwoningen en drie logeerbedden voor mensen van buiten. Tevens zijn er zestig verpleeg bedden voor voornamelijk psycho-ge- riatrische patiënten, dementerende ouderen. Er waren al 36 aanleunwo ningen. De stichting De Kievitshorst beheert ook het verzorgingstehuis De Bister stede bij de Lange Nieuwstraat. Voor de verbouwing werd de verpleegafde- ling elders ondergebracht en verhuis den de andere bewoners van de Kie vitshorst naar De Bijsterstede. Vijf van hen zijn weer naar de Beneluxlaan te ruggekeerd. Open dagen Wie wil zien hoe De Kievitshorst opge knapt is,kan op zaterdag en zondag 20 en 21 april naar de open dagen. De activiteiten die dan georganiseerd worden, hebben betrekking op het thema ’circus en kermis’. Er zijn pro- dukten te koop die gemaakt zijn door deelnemers aan de aktiviteitenbegelei- ding, verschillende kraampjes, gezelli ge zitjes en muzikale optredens. Ook zijn er tot en met 5 mei tekeningen en I Seniorenwijzer I Redactie: I Piny van Bladel-Verbunt I l/larc Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacqi,Qo |n/'c,Qn Karei Harry I Ad de Maandag 15 april organiseert de aktiviteitenkommissie voor ouderen Hasselt een modeshow van dames- en herenkleding in wijkcentrum de Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256, 5046 LR Til burg. Deze middag zal geheel in het teken staan van de nieuwe voorjaarsmode (ook de grotere maten). De heren zullen hun beste beentje voorzetten, dus een modeshow voor iedereen. Aanvang: 14.00 uur. De Volksuniversiteit Terra Nova start op woensdag 17 april (9.30-11.30 uur) een acht ochtenden durende cursus "Klusjes in huis”. Deze praktische cursus is bedoeld voor iedereen, ook de genen met twee linkerhanden. Iedereen moet in noodgevallen weleens iets kunnen repareren. De stop is doorgeslagen, de wasbak verstopt, er moet een lamp gehangen worden, een lekkende kraan gemaakt, een scheur in de muur gedicht, een schilderij opgehangen, er moet behangen worden, geverfd, de verwarming bijgevuld en ga zo maar door. De cursus "Klusjes in huis” leert u zowel praktisch als theore tisch deze ongemakken te verhelpen. Inlichtingen en opgave: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Til burg (tel. 426269). Actieve ouderen "We zijn met drie personen begon nen”, vertelt Jan van de Dobbelsteen. "We hebben een vergadering belegd, waarvoor we alle 144 adressen in de vier straten hebben aangeschreven. Bij De Woonstad zeiden ze dat we blij mochten zijn als er twintig mensen kwamen. Maar er kwamen er 32 en dat is dus veel. Van die mensen hebben De latste jaren zijn er steeds meer bewcnerscommissies gekomen; de SEV!)- commissie is daar een voor been van. Natuurlijk is het in het be- lanc van de bewoners zich te organi seren, als ze iets aan hun woningen of aar de buurt verbeterd willen hebben. Mar ook voor woningbouwverenigin- gei zijn bewonerscommissies belang- rijl om te horen wat de huurders wil let. Vak zitten er in bewonerscommissies rrensen van verschillende leeftijden. Kaar ouderen laten zich ook horen en c&t is belangrijk voor de bouwvereni- engen. Die streven er namelijk naar cuderen zo lang mogelijk in hun eigen luizen te laten wonen. En wie weet leter hoe ouderen willen wonen dan le ouderen zelf! De Seniorenwijzer sprak met de voorzitter van de SEVO- commissie, die geheel uit ouderen be staat. >uurt gaal ook actif gemeente iet hoe? kunt u informatie vinden vijs in de ctie k laakt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11