is s. n Halvering subsidie van de baan Een potje met geld n COLOFON i ,2i° Raadscommissie unaniem tegen besluit B&W POST SCRIPTUM Themamiddag ’’Wonen voor ouderen” 40 Vrouwen 60 Alles over wonen Sport en spel ouderen Computercursus 50+ Fietstocht SOON Huidverzorging Het boekje te buiten naart 1991 - pagina 10 Donderdag 14 maart 1991 - pagina 11 DE TIWRGSE KOERIER Foto: Geert van Loon ONE specialist Drop Oud André Jansen Redactieraadsvoorzitter Jan van Groos spreekt de gemeenteraadscommissie toe vindt i over HET WOORD IS AAN... ft edactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, >/a Lange Schijfstraat 107, 038 TT Tilburg, tel. 350505. I (opij kan opgestuurd worden >aar het redactie-adres of naar I Ie Tilburgse Koerier, postbus '0001,5000 JA Tilburg, I el. 368805. •r de ijsen het ZUIVER IHEERWOL GEBRUIK ■reekuur na de in vragen. De toe- ïe of thee aange- André Jansen krijgt sweatshirt Foto: Geert van Loon ge- geên- pagina redac ts dat de Se- gaan en mis- eens per twee 140,- Op 19 maart van 14.00 tot 16.00 uur heeft VIDO (vrouwen in de overgang) een inloop-middag voor vrouwen die hun klachten eens met een deskundige willen bespreken U bent van harte welkom: Gasthuisring 51 in Tilburg Info: 013-554312/681105. een mooi sweatshirt van 'Meer bewegen voor ouderen’en ook nc\ van de gemeente. Wat een verrassing! Er werd getracteerd op toast. Met dertig ouderen en de zweminstructrices hebben we het De hele gemeenteraadscommissie sociale zaken heeft maandag het plan van B&W verworpen om de subsidie voor de Senioren wijzer met 31.000,- terug te brengen tot de helft. Alle partijen noemden het onbegrijpelijk dat het college van burgemeester en wethouders dat wilde doen. Wethouder Anke van Blerck zei dat het geld op was, maar moet nu op zoek naar middelen om de Seniorenwijzer gewoon tweewekelijks te laten verschijnen. Waar schijnlijk betekent dat ouderen die gebruik maken van de maal- tijddienst iets meer moeten gaan betalen voor hun warme maaltij den. Toe ik tien jaar geleden, door ziefe en afkeuring gedwon- ger van mijn drukke werkkring alstheid moest nemen, wist ik netwat te doen. Ik zag een on- éndge leegte voor me. k wis altijd van plan geweest tm ra mijn pensionering iets te taar doen, waar ik al jaren zin i htd. Maar afgekeurd worden tond niet in mijn programma: lijr baan werd zo plotseling fgebroken, dat ik voor de uit- oering van mijn plannetje niet laar was. had wel een hobby, maar dat 'Ide op dat moment helemaal et meer. Het was voor mij al- d een uitlaatklep geweest om a een drukke werkdag de zin- an te verzetten. a een paar lichte baantjes, e me niet bevielen, liet ik op nkele plaatsen horen, dat ik el iets wilde doen om de tijd oor te komen. Zonder dat ik r zelf erg in had, werd ik zo rijwilliger. Gelukkig met geva- eerde werkzaamheden. Toen as kwam ik erachter dat ik ge- onden had wat ik zocht. Ik aakte mijn schuldgevoel kwijt, zant ik had daarvoor door mijn Irukke werk nooit tijd iets voor mderen te doen. Nu heb ik :ontacten gekregen met inte- essante mensen, terwijl ik be zig ben mijn tijd zin vol en ple zierig te besteden. k begin nu ook weer zin te krij gen in mijn hobby. Jammer dat k daar nu geen tijd meer voor over heb! Afgelopen maandag was de dag van mijn leven: ik werd namelijk 80 jaar. Zo als gewoonlijk ben ik naar zwemles gegaan in het zwembad aan de Ring baan Oost, op mijn scootertje. De vlag hing uit met '80' erop en de hal was versierd. Als cadeau ontving ik p9koffie met &t gevierd. Vier jaar ben ik nu alleen en mijn dochter neemt me elke zomer mee naar Frankrijk, maar ik verstond de mensen niet. Naast ons vakantiehuis je is een klein zwembad. Het eerste jaar ging ik maar tot mijn middel in het water, want ik kon niet zwemmen. Mijn ouders hielden ons kinderen vroeger namelijk van het water weg. In stilte ben ik een tijd terug eerst een cursus Frans gaan doen bij Terra No va en nu ben ik zwemmen gaan leren. Ik kan het zwembad al dwars overste ken en heb deze week het novicen’- diploma ontvangen. Het fijnste is dat we drie keer per week met een clubje actieve ouderen zwemles krijgen. We hebben veel plezier. Ik breng dan de mop van de week mee. Lachen doen we genoeg. Volksuniversiteit Terra Nova blijken een succes te zijn. Omdat ouderene ducatie belangrijk is, wil de gemeente die dit jaar een subsidie van 22.500,- geven. Ouderen afkomstig hebben vaak hun eigen aparte problemen en behoefte aan kontakt met lotgenoten. Voor Turkse en Marokkaanse oude ren is nog niets, maar met behulp van een gemeentelijke subsidie van bijna 40.000,- worden Molukse ouderen opgevangen door verzorgingstehuis Zonnehof. Daarnaast zijn er natuurlijk subsidies voor allerlei activiteiten van ouderenorganisaties. Het CDA wil overigens de subsidie voor de Protes tant Christelijke Bond van Ouderen (PCBO) hoger wordt, omdat die in geen verhouding staat tot wat andere ouderenbonden ontvangen. ”Het verstand heeft gezegevierd.” Dat was de eerste reactie van Jan van Groos, voorzitter van de redactieraad van de Seniorenwijzer, na de discus sie in de raadscommissie. Voordat de gemeenteraadsleden hun zegje de den, had Van Groos hen gewezen op de vreemde kanten van het B&W-be- sluit. Zo bracht hij naar voren dat de gemeente in 1988 zelf had besloten dat Tilburgse ouderen regelmatig in formatie moesten krijgen over zaken die voor hen belangrijk zijn. Het voor beeld -de vaste pagina van de ge meente in De Tilburgse Koerier- werd vertaald in de Seniorenwijzer. Onderzoek De gemeente wilde natuurlijk wel we ten, of de speciale pagina voor oude ren aan zijn doel beantwoordde. Daarom moest er een lezersonder zoek komen in 1989. Dat ging door in- 1 Seniorenwijzer I /Vordt eenmaal in de twee I veken opgenomen in de rilburgse Koerier ledactieraad: )iny van Bladel-Verbunt I 'an van Groos (voorzitter) 1 dop Janmaat I acques Joosten I 'are! L uiijf eindredacteur) larry Strijbosch I d de Vet \ndré Walraven De SOON organiseert woensdag 27 maart om 14.00 uur vanaf De Ypelaer, Corellistraat 10 een fietstocht voor Til burgse ouderen. Dat doet de SOON in samenwerking met de fietsclub van de WAOS en de fietsclub van Werkgroep De Schans. De tocht is ongeveer 20 kilometer, richting Loonse en Drunense Duinen. Er zal ook een middagpau ze gehouden worden met een gratis consumptie. De tocht staat onder leiding van dhr. C. Luyten (telefoon 556378) en mevr. G. v. Tilborg (telefoon 562982), de lei ders van de fietsclubs. ERKEND De ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) organiseert in samenwerking met Humanitas deze mid dag in De Postelse Hoeve op donderdag 21 maart om 14.00 uur. De inleider is de heer L.A.M. Overmars van het NCIV, Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuis vesting. Ouderenhuisvesting is een belangrijk onderwerp en er zijn tal van mogelijkheden waarvan vele niet bekend zijn onder de senioren. Een ander interessant aspekt is: ”Op welk moment dient de oudere eens te gaan denken over andere huisvesting”. Kortom een thema met zeer vele facetten. Iedereen, ook niet-leden zijn van harte wel kom. Voor meer informatie: tel. 013-683859. terne omstandigheden bij de gemeen te toen niet door en werd pas eind 1990 gehouden. Redactieraadsvoor zitter Van Groos legde er maandag de nadruk op de uitkomsten van dat on derzoek onder 150 Tilburgse oude ren: de Seniorenwijzer wordt veel lezen en een groot deel van de queteerde ouderen vindt de goed. Daarom verwachtte de tieraad volgens Van Grot niorenwijzer door kon g schien zelfs vaker dan et weken zou kunnen verschijnen. ’’Slecht” Dat B&W een totaal andere beslissing nam, noemde Van Groos "slecht, om dat dat de informatie voor ouderen te rugdringt. Als de Seniorenwijzer maar een keer per maand zou verschijnen, krijg je hap-snap-informatie. Boven dien past dat niet in de oorspronkelij ke opzet”, aldus Van Groos. Hij werd daarin bijgevallen door gemeenteraadsleden. Theo Clijs (CDA) was geschrokken van B&W-voorstel de subsidie te halveren. Clijsen zei bang te zijn dat de Senio renwijzer in een vierwekelijkse fre quentie niet herkenbaar zou zijn. En dat terwijl de behoefte aan informatie steeds groter wordt bij de groeiende groep ouderen. Riek Flipse (PvdA) noemde het B&W- plan "geen goede gedachte. De se niorenpagina helpt ouderen juist zo lang mogelijk zelfstandig te blijven.” Verbazing was er ook bij Juul Barten (Groen Links), Elly van Luijk (D66) en Harry Bax (Sport en Welzijn) over de halvering van de subsidie, terwijl de uitslag van het lezersonderzoek zo gunstig was. Paul Huijgen (SP) haal de het spreekwoord "Hoe ouder, hoe gekker" aan. "Dat slaat in dit geval niet op de ouderen, maar op de ge meente”, aldus Huijgen. Een tijdje terug kon u het uitgebreid op deze pagina lezen: het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT en het Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) hebben een boekje gemaakt over bewegingsactiviteiten voor Tilburg se ouderen. In dat Sport- en Spelspoorboekje 50+ vindt u antwoord op allerlei vragen over wat u aan beweging kunt en mag doen. Daarnaast staat er informatie in over wat er in Tilburg allemaal te doen is aan sport en spel voor ouderen. Het boekje is gratis te krijgen bij de wijkbureaus van de SBT, het BOTS, wijk- en buurthuizen, het VVV- kantoor en het gemeentelijk informatiecentrum. De subsidie voor de Seniorenwijzer (zie elders op deze pagina) komt uit de zo genaamde stelpost Ouderenbeleid. Dat is -oneerbiedig gezegd- een potje geld van de gemeente, waarin bijna 900.000,- zit voor zaken die buiten de normale subsidieregelingen vallen. De afgelopen jaren bleef er vaak wat van over, maar dit jaar zijn er nu al bestemmingen voor bijna het hele bedrag. De criteria waar aan subsidievragers aan moeten voldoen, worden volgend jaar scherper, zo heeft wethouder Van Blerck aangekondigd. De kleine negen ton worden dit jaar aan heel verschillende zaken uitgege ven. We lichten er een paar uit. Zo krijgt het Instituut voor Maatschap pelijk Werk (IMW) 35.000,- om oude ren te begeleiden die een terugge trokken bestaan leiden en daardoor vereenzamen. Het IMW helpt de ouderen zodat ze weer onder de men sen komen en sociale kontakten on derhouden. Het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT en Abbeyfield ontvangen ruim 5000,-, waarmee ze een symposium organiseren ter gelegenheid van de officiële opening van het Tilburgse Abbeyfieldproject. Dat gebeurt om de bekendheid van deze woonvorm voor ouderen vergroten. De studiekringen voor ouderen van Het woord is aanIs de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoog ste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. De Volksuniversiteit Terra Nova start in april weer met computerlessen voor 50-plussers. Elke serie zal 8 lessen van anderhalf uur tellen (kosten ƒ60,-). Beginners kunnen terecht bij de lesgroepen op dinsdagmorgen of -middag, te beginnen op 9 april. De lessen zijn bedoeld voor wie op beginnersniveau ken nis willen maken met een Personal Computer (PC). Tij dens elke les zal een klein gedeelte aan theorie besteed worden. De lessen zijn verder vooral praktisch van aard. De deelnemers en -sters leren via leerprogrammatuur op hun eigen tempo de computer te besturen. Met behulp van een tekstverwerkingsprogramma wordt de PC nader verkend. Er is zeker geen vooropleiding of typediploma nodig om deze cursus te kunnen volgen; de eigen be langstelling is voldoende. De cursus heeft aangepast les materiaal, waarvoor een bijdrage van ƒ10,- wordt ge vraagd. Óp vrijdagmorgen 12 april start een acht lessen tellende 50+ vervolg-groep. Voor inlichtingen en opgaven: Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 (tel. 426269). Geld B&W heeft volgens wethouder Van Blerck wel degelijk waardering voor de Seniorenwijzer, maar er moest geld komen om een tekort van de maaltijdenvoorziening te dekken. Een deel van dat geld kon volgens B&W gevonden worden door de subsidie voor de ouderenpagina te halveren. De gemeenteraadsleden droegen maandag allerlei andere oplossingen aan. Zo zouden de gemeentepagina’s eens per twee weken plaats kunnen inruimen voor de Seniorenwijzer en de subsidie dan de Kruisvereniging voor voetverzorging versneld kunnen worden stopgezet. Dit laatste idee kan volgens de wethouder iets opleveren maar het eerste is volgens haar finan cieel onmogelijk. Ook de suggestie van raadsleden een onderzoek naar de zorgbehoefte van ouderen te schrappen is volgens Van Blerck on gewenst, omdat het nodig is te bezien of de zorg voor ouderen in Tilburg achterloopt op die in andere steden. Maaltijden Een ander idee vanuit de raadscom missie vond de wethouder van sociale zaken wel uitvoerbaar: de prijzen voor de bij ouderen thuis bezorgde warme maaltijden kunnen wat omhoog en het vervoer daarvan kan goedkoper. Van Blerck schatte dat de prijsverho ging een dubbeltje of vijftien cent per maaltijd zal zijn. Geen onredelijke zaak volgens de wethouder, omdat de maaltijden al zes jaar een vaste prijs hebben. Als dit plan doorgaat, bete kent dat het deel van het tekort op de maaltijdvoorziening niet verhaald wordt op de Seniorenwijzer, maar op de gebruikers van die maaltijden. Of dit plan werkelijkheid wordt, wordt volgende week eerst in het college van B&W beslist en daarna in de ge meenteraad. De manier waarop het geld nu bijeen gegaard wordt, biedt alleen een oplossing voor dit jaar. Waar de subsidie voor de Seniorenw ijzer in 1992 en later vandaan moet komen, wil de wethouder in septem ber gaan bekijken. Onder het motto "oud zijn en jong blijven” is er op woensdagmiddag 20 maart om 14.00 uur in de Ouderen Clip een voorlichtingsmiddag voor ouderen vanaf 50 jaar over praktische huidverzorging. Een ervaren schoon heidsspecialiste maakt u wegwijs in een goede verzor ging van de huid. Naast huidreiniging leert u maskers ma ken en uw huid op een goede wijze masseren en verzor gen. Door mee te doen leert u wat het best bij uw eigen huidtype past. De entree is gratis, evenals de materialen en de eventuele behandeling. Adres: Oude Kapelstraat 25. De lente zit in de lucht. Menigeen krijgt nu de kriebels en wil naar buiten. Als u een tuin heeft, kunt u nu lekker bui ten aan de slag. In de Openbare Bibliotheek Tilburg u een grote collectie boeken over tuinieren: boeken siertuinen, moestuinen, grote en kleine tuinen, zelfs "tui nen” op het balkon. U vindt altijd wel iets van uw gading in de Openbare Bibliotheek. Voor de beginnende volkstuinder is er bijvoorbeeld het boekje ”De volkstuin” van Ed Coenen. Dit is een korte handleiding voor het telen van groenten, bloemen en kruiden. Een uitgebreider maar toch handzaam boek is "Het handboek voor de volkstuinder” van dezelfde schrij ver. Hierin vindt u informatie over uiteenlopende zaken, van gereedschap en grondbewerking tot het bewaren van groenten toe. Wist u dat u door bepaalde groenten en/of kruiden met elkaar te combineren in de moestuin, beestjes en ziekten op biologische wijze kunt voorkomen? Alles hierover kunt u lezen in het boek ”Bio-groenten en kruiden uit eigen tuin” van Ineke Roberts. Geeft u meer om bloemen en vooral om bloemen in uw lievelingskleur? Vraagt u dan bijvoorbeeld eens om het boek ’’Kleur in de tuin” van de populaire tuinboekenschrijfster Elisabeth de Lestrieux. Hierin staan op kleur gerangschikte lijsten van bloemen en hele mooie foto’s van tuinvoorbeelden. Al deze boe ken, en nog veel meer, vindt u in de bibliotheek aan het Koningsplein en voor het grootste deel ook in het filiaal bij u in de buurt. S.B.T., Gecoördineerd Ouderenwerk Tilburg, houdt sa men met Wijkraad Westend in Buurtcentrum Westend (Korenbloemstraat 44) op donderdag 21 maart om 14.00 uur een informatie-middag met als thema ’’Alles over wo nen”. Via een dia-klankbeeld wordt een indruk gegeven van allerlei daagse problemen waarmee ouderen gecon fronteerd worden, zoals woningaanpassing, verhuizen/ verhuiskostenvergoeding en woonlasten. Er is een infor- matie-markt waar ouderen hun eigen knelpunten kunnen voorleggen. Er wordt voorzien in een spreru formatie-bijeenkomst voor individuele v gang is gratis en u krijgt een kopje koffie boden. Voor mensen die slecht ter been zijn kan vervoer gere geld worden. U kunt dan kontakt opnemen met S.B.T. (tel. 350505) en vragen naar Tineke Meijeren. Graag enkele dagen van te voren bellen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11