SEAT IBIZA NEW STYLE NIEUWE ACTIE- MODELLEN BIJ TOYOTA PRIJS RENAULT CLIO -16V Gerijpt succes Oplage94.205 ex. A s J MJ Bijlage van: DeTilburgseKoerier N Creditcard voor radio Hogere benzine- accijns in Duitsland Deze week in de Automaat o.a. Aftrekbare bekeuringen Wijze les M 5181 LW irt 1991 - pagina 20 E@/M®öfflaaG Donderdag 7 maart 1991 I E R I I M S P R E 4 Spoilerlip Compleet Stiller 5SO Lees verder pagina 3 Tony Vos o station dagmtddag. rting! t 1 Autotest: Ford Escort 1.8 XLD pag. 3 Rij-impressie: Fiat Croma pag. 7 Wissen wordt wetenschap pag. 9 gime stee pre 85 Jaargang 3 Nummer 10 ondergaan, terwijl technisch weinig ingrijpends is te melden. We reden met de 1.2 GLX en 1.5 SXi. uur .00 uur uur N.S. Tel. ginc een 1 den inhoud. Beide motoren zijn uiter aard voorzien van een geregelde driewegkatalysator en bovendien een aktief koolstoffilter, dat benzi nedampen uit de tank opvangt. DEK todaties: actief jnnisbaan, Mrenrecr. ruimte, ingemenlen. igen de verkopen met 62 procent, terwijl de productie met ’"“’•ocent toenam. In 1990 was ning en elektrisch bediende zijrui ten. De optielijst vermeldt stuurbe krachtiging, ABS, elektrisch ver stelbare buitenspiegels, lichtmeta len wielen, zonnedak en een Ra dio Renault met bediening aan het stuur. De Renault Clio 16V volgt de succesvolle 5 GT turbo op, een auto waarvan er in ons land zo'n 1.600 zijn verkocht. Renault Nederland heeft de prijs bekend gemaakt van de snelste Clio, de 16- klepper. Deze kleine bom zal vanaf 1 mei in ons land geleverd worden voor f.38.375,=. Hiermee loopt de auto behoorlijk met de snelle concurrentie in de pas. Standaard wordt de 16V voorzien van getint glas, centrale vergrendeling met afstandbedie- De Duitse regering heeft voor genomen de accijns op benzi ne per 1 juli te verhogen met 25 Pfennig per liter. Men heeft de meer-opbrengst nog om de hoge kosten van de Duitse eenwording te betalen en de bijdrage aan de Golf-oorlog. (Bron: Rai) De nieuwe Ibiza is direct herken baar aan het nieuwe front. De richtingaanwijzers zijn uit de bum- Palma de Mallorca - Na de introductie in 1984 en de eerste belangrijke veranderingen eind 1988, presenteert de Seat Ibiza zich nu in zijn derde gedaante. De succes volle, vlot gelijnde carrosserie is als basis gebleven. De optische veranderingen zijn nu echter veel ingrijpen- hoorlijke complete specificatie met interval op de ruitewisser, portierbakken, toerenteller, digi taal klokje, verlichting in de baga geruimte, aërodynamische wiel doppen en zwarte wielkastranden die doorlopen in de skirts. De GLX-uitgave was al langer be kend en biedt meegespoten bum pers, getint glas, een vierspaaks stuur, deelbaar neerklapbare achterbank en sportstoelen met beklede hoofdsteunen. De SXi is het sportieve topmodel met zaken als elektrisch bediende voorpor tierruiten, centrale vergrendeling, mistlampen en lichtmetalen vel gen. Bij de SXi zijn de bumpers en skirts uitgevoerd in licht of antra ciet metallic. Het leveringsprogramma heeft en kele wijzigingen ondergaan. Zo is de basis Ibiza met 903 cc motor vervallen. Het instapmodel is nu de 1.2i Special met een driedeurs carrosserie. De auto heeft een grille in de carrosseriekleur, af sluitbare tankdop, halogeen kop lampen, een wisser/sproeier ach terop, tapijt in de bagageruimte en nieuwe portierbekleding. De tweede uitgave, die tot nog toe als XL door het leven ging, heet voortaan CLX en heeft een be- De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier .Plein 14, 5014 DA Tilburg 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Bij een uiterlijk ingrijpend veran derde auto horen uiteraard ook een reeks nieuwe wieldoppen en lichtmetalen velgen. Stootstrips op de flanken worden echter nog steeds niet standaard aangebo den. Het interieur werd eind 1988 al stevig aangepakt met een com pleet nieuw dashboard en sterk verbeterde stoelen. Daarom wa ren op dit punt slechts detailwijzi- igen nodig. De stoelen hebben n betere schuimvulling en bie- n vooral bij de duurste types meer zijdelingse steun. Rond het stuur vinden we twee van Volks wagen afkomstige sprieten waar mee verlichting, ruitewissers en richtingaanwijzers worden be diend. Het Seat-tijdperk met de vreemde satelieten is helemaal voorbij. Een aardig detail is het verplaatsen van de knipperlicht- automaat van de motorruimte naar het interieur. Tot nog toe was het nauwelijks te horen dat de richtingaanwijzers waren inge schakeld. Verder zijn er nog een groot aan tal andere zichtbare en ontzicht- bare wijzigingen doorgevoerd zo als een makkelijke bevestiging van de hoedenplank, een stille motor voor de achterruitwisser en ook een sterk verbeterde electri- sche zijruitbediening en centrale vergrendeling. De motorische veranderingen werden vooral ondernomen om het geluidsniveau naar beneden te brengen, terwijl ook de verste vigde stuurkolom minder trillingen doorgeeft. Motorisch biedt de nieuwe Ibiza dezelfde mogelijkhe den. Dat wil zeggen de 1.2 liter System Porsche motor met multi point injectie en een exemplaar van dezelfde makelij met 1.5 liter per verdwenen en zitten nu naast de koplampen. De grille heeft een dikke rand die in de carrosse riekleur wordt gespoten. Natuur lijk hoort bij dit geheel een nieuwe bumper, die vooral forser oogt. De der, dan bij de huidige Ibiza Extra, die voornamelijk JeHanger gewaden. AfhcSSj technisch werd herzien. Naast de zichtbare ver onderin- van de uitvoering kan deze bum- gen heeft het leveringsprogramma verdere verfijningen Per met geïntegreerde spoiler in r»ndörrrrrrrr> taruriil tarknicrli uroinirr ia tö de CaiTOSSeriekleur WOrden ge spoten. Het kleinere oppervlak van de grille maakte een extra luchtinlaat in die nieuwe bumper noodzakelijk. Fraai is vooral de brede zwarte stootstrip c 85 procent toenam. In 1990 was hÏgehee^wS sportieve? Sea dan ook het snelst groeiende den door de welkastverbr merk in Europa, iets waar de Ibiza en de bescheiden skirts o, voor een groot deel verantwoor delijk voor was. Er werden er maar liefst 213.000 van gemaakt (in 1990). I MPING Tal. 04765-2360 worden af-fabriek geleverd, even als de meegespoten bumpers voor een prijs van f.27.055,=. Ook de Corolla Liftback 1.6 GLi is er als 'Chique'. Deze auto heeft dezelfde specificaties als de sedan maar krijgt bovendien stuurbekrachti ging en een achterspoiler. De Lift- back komt inclusief deze comfor tabele accessoires op f.33.130,=. De naam 'Exiv' werd bij Toyota al eerder voor actiemodellen ge bruikt. De Carina 1.6 kan nu als zodanig worden aangeboden met standaard brede banden, een ac- centbies op de bumpers en flank- beschermers, stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling en een toerenteller. Als sedan kost de Carina Exiv f.31.990, Ook is er een Liftback Exiv voor f.33.725,= en de stationwagon vanaf f.34.840,=Deze laatste krijgt bo vendien een afdekhoes voor de bagageruimte. De Corolla Sport en Chique en de Carina Exiv blijven exact drie maanden leverbaar. De Blaupunkt autoradio's van het type Heidelberg en Mon treal worden met een nieuw soort antidiefstalvoorziening geleverd, de keycard. Ieder apparaat wordt met twee van deze kaarten geleverd. De kaart is niet groter dan een creditcard en kan de radio na het uitzetten van het contact weer in werking stellen. Wordt het apparaat twintig keer vergeefs aangezet zon der kaart, dan is de radio vol ledig geblokkeerd, wat alleen door Blaupunkt zelf onge daan kan worden gemaakt. Blaupunkt verwacht over on geveer vijf jaar het keycard- systeem op al haar autora dio's toe te gaan passen. vooral de p die lichte <e zijkant is gewor- jreders en de bescheiden skirts, onderde len die ook weer bij de duurdere uitgave net als de nieuwe buiten spiegels worden meegespoten. Ook de achterbumper heeft een zogenaamde spoilerlip gekregen. Op de achterklep zit boven de ruit een spoiler die niet in het metaal is geschoefd, maar aan het glas zit bevestigd. Deze voorziening wordt alleen op de GLX en SXi geleverd. Kleinere veranderingen betreffen de vlakker ingebouwde achterruit en de smallere carrosserienaden. De Ibiza New Style is tot slot goed te herkennen aan de nieuwe ach terlichten in rood en wit en het zwarte schild voor de nummer- plaatbevestiging. Voldoende in grediënten om de Ibiza weer wat langer mee te laten lopen. Pas eind 1992 mogen we een volledig nieuw model verwachten. Tot voor kort was het mogelijk een in Nederland verkregen bekeuring van de belasting af te trekken. Helaas is dat sinds Oort niet meer mogelijk. Echter een werknemer die in het buitenland is voor zijn baas en daar een bekeuring oploopt, kan de bijbehorende boete wel aftrekken. Als een werkgever een Nederlandse bekeuring aan een werkne mer betaalt, wordt dit als loon gezien. Je vraagt je als brave burger wel eens af wat het voor zin heeft om zuinig op het milieu te zijn. Wij moeten zonodig een katalysator, terwijl een dictator in het Midden-Oosten zoveel oliebronnen in brand steekt, dat het effect van onze 'schone'auto's ineens wordt weggevaagd. Toch is het positief dat we met z'n allen wat milieuvriendelij ker denken. We hebben im mers ook te maken het onze directe omgeving. Milieu heeft niet alleen met onze auto te maken. We gooien geen plastic papiertje meer tussen de struiken en splitsen steeds meer ons huis-afval. Het begint heel gewoon te ra ken en zo hoort het immers ook. Verbazend is het dan op z'n minst dat een deel van de Ne derlandse bevolking nog op dezelfde voet doorleeft. Zo stond er laatst een paar stra ten bij mij vandaan een oude, ordinaire Amerikaan gepar keerd voor een doktersprak tijk. Omdat de 'heer'achter het stuur het niet koud wilde krijgen, liet hij de forse 8 cy linder ijverig ronddraaien en geloof maar dat stationair draaien bij zo'n apparaat veel brandstof kost en onnodi ge luchtvervuiling oplevert. Ach, hij zat toch maar te nik sen in zijn vierwieler. Hij had zo prima de tijd zijn interieur eens te fatsoeneren. Dat ging hem heel behoorlijk af. Naast de auto vormde zich een aar dige verzameling peuken, plastic, papier en andere rot zooi gevormd. Je twijfelt op zo'n moment of je daar nou iets van moet gaan zeggen. Waarschijnlijk krijg je op z'n minst een grote mond terug en doet de persoon in kwestie het de volgende keer gewoon weer. Gelukkig was ik niet de enige buurtbewoner die het was opgevallen. Een voorbij rijdende fietser was zo door het hoopje afval afgeleid dat hij achterom kijkend van af schuw bijna tegen een ande re auto aanreed. Laten we gewoon wat socia ler zijn. Als iedereen zijn eigen rommel een beetje op ruimt, houden we een wereld die leefbaar blijft. Tot zover deze wijze les... Na lange tijd onder de Fiat-vlag te hebben geopereerd, introduceer de Seat als onafhankelijke onder neming in 1984 haar eerste eigen model, de Ibiza. De auto kwam met behulp van enkele beroemde partners, zoals Giugiaro en Por sche, tot stand. Het bleek een schot in de roos, een goede kans voor Seat om internationaal mee te gaan doen. Zeker toen het Spaanse merk in 1986 door de Volkswagen-groep werd overge nomen, ging het alleen maar bergopwaarts. Onder het VW-re- De Nederlandse Toyota-dealers brengen een forse reeks aktiemo- dellen op basis van de Corolla en Carina. Op basis van de Corolla Hatchback 1.3 is er de 'Sport' die vooral een jeugdig publiek zal aanspreken. Het interieur is ver rijkt met een toerenteller, sport stuur, sportieve bekleding en hoogteverstelling op de bestuur dersstoel. Aan de buitenkant is de Corolla 'Sport' herkenbaar aan de bredere banden, wielplaten, bumpers in de carrosseriekleur en een accentbies rondom. Inclusief 'Sport'-embleem kost de auto 1.25.295,=. De Corolla Sedan 1.3 GLi is nu ook als 'Chique' te bestellen. Zo als de naam al doet vermoeden is deze gedistingeerde auto op com fort gebouwd. De stoelen zijn met velours bekleed, terwijl verder een toerenteller, centrale vergren deling, in hoogte verstelbare be stuurdersstoel en een gescheiden neerklapbare achterbank stan daard zijn. De fraaie wielplaten

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 21