DAIHATSU'S TROTSEREN DE SNEEUW ALFA 164 2.0 Grote klantentrouw bij Toyota Techno Classica Essen Nieuwe prijzen Lancia Verkoop loodvrije benzine in EG Goed jaar voor Audi /ARING ren! DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 28 februari 1991 - pagina 9 ■uari 1991 - pagina 8 id/10.000 km p.|.) :oals de kom 0045 ;eur aan d-bedrijfs- Jeel, alle ►n, Siërra ow in de met links Permanent De Daihatsu Feroza is te koop Hamoir - Het begint zo langzamerhand een traditie te worden dat Daihatsu haar nieuwe terreinwagens voor de Neder landse autopers introduceert in de Belgi sche Ardennen. Het wordt alleen ook daar steeds moeilijker een terrein te vin den, waar ongestoord van de mogelijk heden van deze auto's kan worden geno ten. Met de vernieuwde Rocky en Feroza reden we onlangs in de omgeving van Hamoir en Durbuy, zo'n 40 kilometer on der Luik. Voorop Marcel Corman met zijn Willys jeep uit de Tweede Wereldoorlog en daarachter de hele caravaan Daihat su's. stuks) ais liseerde c’ stuks de g: 1 E M A 191 km/h EnSCDHi V ’08 kW 205 km/h 195 km/h J52H33EEI k 222 km/h KM cm3 108 kW k 210 km/h (JUUH cm3 154 kW k 235 km/h hieeemb cm3 85 kW 3 195 km/h 3 verkeerde banden staat. 1 die echt veel het terrein in bijs Pruttel, pruttel stond de Willys 's morgens vroeg al voor de deur van het plaatselijke Hostellerie de la Poste, waar Marcel Corman de scepter zwaait. Vol trots wist hij te melden dat hij door CNN werd verkozen tot de beste kok van de wereld door zijn voortreffelijke pa té de foie en rivierkreeft. Zijn bour- gondische achtergrond is hem góed aan te zien. Vrolijk lachend zette hij zijn op drie poten kreu nende jeep weer in beweging. Sneeuw Sneeuw is voor terreinrijders ver raderlijk. Je weet namelijk niet vanaf f.25.995,= (grijs kenteken) tot f.40.495,Volledig nieuw is de permanent aangedreven Feroza, een optie voor alle modellen. Bij een auto op grijs kenteken wordt deze voorziening geleverd voor f.795, inclusief BTW, terwijl bij een geel-kenteken-versie BVB be taald moet worden en de meer prijs uitkomt op f.1.045,=. Onder vrijwel alle omstandigheden blijkt een dergelijke versie goed te functioneren. Het enige wat soms ontbreekt is de lage gearing, een extra zware overbrenging om in extreem zware situaties net iets verder te komen. Maar deze voor schillende dwergauto's zoals de Messerschmitt, BMW Isetta en Di- xi's, Zundapp, Janus en Heinkel zullen acte de presence geven bij de zogenaamde Dwergen Mee ting. Tot slot zal het bekende En gelse veilighuis van Robert Brooks uti Downington een aantal auto mobielen presenteren. Het totale spectakel vindt dit jaar plaats op een oppervlakte van pen echter heel snel vanwege het invoeren van een belastingmaat regel. In Engeland en België is bij respectievelijk 43 en 44 procent van de benzinepompen het lood vrije vocht te tanken. Alle overige landen hebben een aanmerkelijk hogere score: Luxemburg met 83 procent, Denemarken met 89 pro cent en West-Duitsland met 90 procent. En waar bevindt Neder land zich in dit overzicht. Jawel, we mogen ons voor één keer op de borst kloppen. In ons land is bij 100 procent van de 7.300 benzine stations loodvrije benzine te koop. n als we jubileum- tsenteren. harte uit naar de ie prettig /aar alle Het gaat goed met de verkrijg baarheid van loodvrije benzine in de EG-landen. Steeds meer benzi nestations nemen Eurosuper met 95 octaan of loodvrije benzine met 98 octaan in hun leveringsmoge- lijkheden op. Italië heeft met 34.300 eenheden het grootst aan tal stations van de hele EEG. goed waaruit de ondergrond be staat. Met vierwielaandrijving kom je onder zware omstandighe den veel verder, maar de moge lijkheden zijn niet oneindig. Ook voor een terreinauto kan het op een gegeven moment te glad wor den. Daarom op deze trip geen enorm stijle hellingen en geen modderpoelen, maar dikke sneeuwlagen en over de weg lig gende bomen. Genoeg ingrediën ten voor een leuk avontuur. De vloot Daihatsu's bestond voor namelijk uit vernieuwde versies van de Feroza en Rocky. De klei ne Feroza met zijn 1.6 liter 16-klep- Voor Audi AG was 1990 een uit stekend jaar. Het bedrijf realiseer de een investeringsstijging met 100 procent ten opzichte van 1989. In totaal werd er 1 miljard D-mark geïnvesteerd. In deze grote inves tering speelde de nieuwe Audi 100, die sinds eind januari 1991 bij de dealers in de showroom staat, een belangrijke rol. Er werden in 1990 421.400 Audi's gebouwd, wat ongeveer gelijk is aan de productie van het jaar daarvoor. De activiteiten in op dracht van Porsche hepen in deze periode terug van 10.012 tot onge worden. Door de nieuwe grille oogt de auto net weer wat anders. Belangrijk is ook dat het resere- wiel lager op de achterdeur is ge monteerd voor een beter uitzicht. Deze verandering had wel tot ge volg dat de achterlichten naar de bumper moesten verhuizen. Het leveringsprogramma van de Fero za bleef onveranderd compleet. Dit varieert van de Soft-Top DX in basisuitvoering tot en met de Re- sin-Top EL-II met in drie standen instelbare schokbrekers. veer 8.200 auto's. De motorenpro ductie daarentegen gaf een stij ging van ruim 8 procent tot 598.000 eenheden te zien. Aan klanten werden in 1990 422.800 auto's uitgeleverd, een stij ging van 0,3 procent. In de Bonds republiek werden zo'n 9 procent meer auto's verkocht (177.100 Is in 1989. Inde USA stabi- de afzet zich op 21.100 rs (1989: 21.283 eenheden). Op uc grote Europese markten liep de verkoop terug tot 185.400 auto's (8% minder dan in 1989). In Neder land nam de verkoop echter met penmotor bleek zich uitstekend te handhaven. Ook rond de 1000 tr/ min blijft er voldoende kracht over. Dat Daihatsu met de Feroza op een publiek mikt wat eens wat anders wil, blijkt duidelijk uit het feit dat de importeur een auto als de Nissan 100 NX als concurrent ziet. Dit bleek namelijk uit veel re acties van aspirant-kopers op de Rai. Een zeer aardig gegeven, daar meestal wordt gedacht dat de Feroza alleen de Suzuki Vitara als concurrent heeft. De Feroza heeft voor 1991 grotere bumpers gekregen, waardoor de auto in z'n geheel langer is ge- ge- jngs om nieuwe dien en iedingen w gemak technische eigenschappen van haar modellen. Hierin komt ook duidelijk de tevredenheid over de service tot uitdrukking. De eerste auto wordt in de showroom ver kocht en de tweede immers in de werkplaats. Toyota scoorde al eerder uitstekende cijfers op het gebied van betrouwbaarheid en ongevoeligheid voor pech. Slechts 17 procent hiervan ver koopt ook loodvrij. In landen als Griekenland, Spanje, Frankrijk, Ierland en Portugal is het procen tueel gezien nog slechter gesteld. In Frankrijk stijgt het aantal pom- A1 eerde kondigde Alfa Romeo aan een zogenaamde "Gort" ver sie van de grote 164 op de Neder landse markt te introduceren. De ze auto, die bijzonder interessant is voor de lease- en fleetowners- markt, zal vanaf april te koop zijn voor een bijzonder aantrekkelijke prijs: f.49.950,=. Voorin zit de inmiddels bekende 2 liter Twin-Spark motor met een vermogen van 143 pk. Het enige verschil met zijn duurdere broertjes is de iets minder comple te uitrusting. De auto heeft een iets gewijzigde bekleding, maar biedt nog steeds een toerenteller, elek trische voorportierruiten en cen trale vergrendeling. De Alfa 164 2.0 is verkrijgbaar in de kleuren rood, wit, zwart en licht- en don kergrijs metallic. De jaarlijkse oldtimer-markt, de Techno Classica Essen, wordt dit jaar gehouden van 8 tot en met 10 maart in de tentoonstellingshallen in het Duitse Essen. Vorig jaar be tekende dit evenement op alle punten een record, 85% meer be zoekers, 95% meer exposanten en een totaal tentoonstellingsopper- vlak van 50.000 vierkante meter. Dit jaar zullen zo'n 800 oude auto's, motoren en bromfietsen te koop worden aangeboden. Daar naast zullen veel oldtimerclubs zich op de beurs presenteren, waarbij een jurering zal plaats vinden. Verder kan iedereen die op zoek is naar dat ene onderdeel zijn hart ophalen. Verschillende bedrijven en particulieren bieden onderdelen aan, laten restauratie- fihns zien of geven informatie over verzekeringen. Verder kunnen ook liefhebbers van miniatuurau- to's en gerichte vakliteratuur in Essen terecht. De Techno Classica biedt een aantal speciale presentaties. Dit jaar presenteert het Mercedes Benz Museum uit Stuttgart op een oppervlakte van 400 m2 de meest exclusieve collectie automobielen aller tijden. Ook Alfa toont een deel van de fabriekscollectie. Ver- 2,5 procent toe tot 11.515 stuks. Op de overige markten groeide Audi met 39.200 auto's (+11%). In Japan bijvoorbeeld kon de ver koop met meer dan 16 procent groeien tot 16.500 auto's. Het aantal medewerkers nam in 1990 toe tot 38.114 mensen, een stijging van 5,8 procent. Hiervan zijn 26.701 mensen werkzaam in Ingolstadt, de overige 11.413 in Neckarsulm. Audi AG verwacht over het boek jaar 1990/1991 een omzet te berei ken die vergelijkbaar is met de omzet in 1989/1990. Het Rai Data Centrum heeft ont- langs een overiicht geproduceerd van de klantentrouw van particu liere automobilisten over 1990. Het gaat dus om autokopers die hun vierwieler inruilen voor een model van hetzelfde merk. Toyota scoort in dit overzicht het beste met een percentage van 79.05 procent. Dit cijfers zegt niet alleen iets over het verkoopbeleid van Toyota en de Als absoluut topmodel is er nu de Wagon EL Turbo Diesel met een jzonder compleet ingericht inte rieur met ondermeer velours be kleding, een luxe stuurwiel en elektrisch verstelbare buitenspie gels. Overigens zijn de buiten spiegels op alle modellen wat groter geworden. Opgewaardeerd Naast de genoemde en opge waardeerde turbodiesel is de Rocky ook te leveren met een 2 li ter benzinemotor (88 pk) en met een ongeblazen diesel (73 pk). Met dit laatste werkpaard reden we vanuit Nederland naar onze bestemming. De 2.8 liter heeft vol doende inhoud en is behoorlijk vlot in het moderne verkeer. Het gebrek aan een turbo wreekt zich alleen als de snelweg bergop waarts gaat. Dan valt de auto zon dermeer terug. De prijzen van de Rocky lopen uit een van f.33.895,= voor de Softtop BX diesel tot f.59.995,= voor de Wagon EL turbodiesel. Een forse terreinrit lijkt de Daihat su's weinig te deren. De vele tak ken die langs de carrosserie schraapten; lieten nauwelijks spo ren op de lak achter. Wie na dit verhaal en de bijbeho rende plaatjes denkt, "Ha, ik ga ook naar de Ardennen", die komt vast bedrogen uit. Veel delen zijn privébezit en jagers hebben de t bij onbekende bezoe kers de banden lek te schieten. Niet doen dus. Maar ook op veel algemeen toegankelijke terreinen is de 4x4- liefhebber niet meer welkom. Waar iedereen wel van harte welkom is, is bij Marcel Cor man die in zijn keuken wonderen verricht. Het hotel telt maar 15 ka mers, zodat bespreken aan te ra den is (telefoon 09-32.86.36.83.24) 68.000 vierkante meter terwijl er zo'n 70.000 bezoekers worden ver wacht uit Duitsland, Nederland en België. De Messe van Essen ligt ongeveer 50 kilometer rijden van af Venlo. De beurs is geopend op vrijdag 8 maart van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag 9 maart en zondag 10 maart van 9.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt DM Lancia-importeur Lanim heeft een nieuwe prijslijst uitgebracht waar in ook een tweetal nieuwe model len te vinden zijn. De op de Rai geïntroduceerde Dedra 2000 Tur bo kost f.57.995,=. Een ander nieuwtje is de stationwagon van de Lancia Thema met de 2 liter 16- kleppen motor. Deze auto kost f.78.600,= en is op dit moment de enige variant van deze uitgave van de Thema. Een nieuwe optie op de Thema Turbo 16V en de V6 is zogenaamde intelligente vering, waarbij een computer de meest optimale instelling van vering en schokbreking bepaald. Intelligen te vering is alleen leverbaar in combinatie met ABS. De 2.0 i.e. Turbo 16V kost inclusief deze voorziening f.78.710,= en voor de V6 moet f.77.600, op tafel komen. ziening heeft weinig zin, als de auto op Een 4x4 gaat, zal dan ook echte terrein- banden met grote noppen moeten hebben. De meeste Feroza zullen echter voor 99% van de tijd asfalt zien, zodat af-fabriek een comfor tabel stel rubbers wordt gemon teerd. De Feroza wordt afhanke lijk van de uitvoering met een ver schillend interieur geleverd. Bij de basisversie voldoen de stoelen heel aardig, al treedt bij een lan ge rit wat vermoeidheid op. De luxe varianten hebben sportiever ogend meubilair met vooral meer zijdelingse steun. Rocky De Rocky kennen we al wat lan ger en was destijds de opvolger van de populaire Taft. Het gaat in alle gevallen om krachtige vier- wielaangedreven auto's met een uitgesproken terrein-karakter. Voor de 1991-modellen is bijzon der veel aandacht besteed aan het terugdringen van het geluids niveau door het toepassen van ex tra geluiddempend materiaal. De 2.8 turbodiesel is verder voorzien van een tussenkoeler, waardoor het vermogen en de trekkracht nog verder zijn toegenomen. Zo le vert de nieuwe motor 102 pk (was 91 pk) en een koppel van 245 Nm bij 1900 tr/min (was 223 Nm). De nieuwste Rocky-modellen zijn opdracht herkenbaar aan een gewijzigde kers de bc grille voor een stoerder uiterïijk. Ook bij de Rocky is het reserve wiel achterop gezakt voor een royaler uitzicht. Net als bij de Fe roza zijn hier naar aanleiding van deze operatie de achterlichten in de bumper opgenomen. De turbo diesel heeft voortaan 255/70R15 banden en spatbord-verbreders. Voorhout 7

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 31