a OIT JEN- Seniorenwijzer wordt goed gelezen en gewaardeerd n n )P Uitslag enquête COLOFON Hulp bij belastingaangifte door de Smeetskring Vacature redactiemedewerker lil Kaarten in De Schans Nooit te oud om te leren Aangepaste volkstuinen Vrouwen in de overgang 1 f30579 Verhuizing 7 Verzetje Homeopathie Boekje open over Oort X: I POST X. SCRIPTUM Gym en spel voor ouderen centrum Activiteitencommissie Garsthof 4 6 )0R LD 1ATRAS X' X;: MAAND X: X SEN... -• tri 1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 februari 1991 - pagina 11 itrassen 198,- )baar. Mevr. C.A.A. Sp. Veel Tilburgse ouderen lezen de Seniorenwijzer en vinden deze pagi na goed. Dat blijkt uit een telefonische enquête. Dit onderzoek is ge houden om te bekijken of ’n speciale pagina voor ouderen een nuttig medum is en of de gemeente wil doorgaan met subsidie voor de Se niorenwijzer. Bij het ter perse gaan van dit nummer was nog niet be kend welke beslissing B en W heeft genomen. Het verschijnen van de Seniorenwijzer elke twee weken in de Koerier was tot nu toe een experiment, waarvoor de gemeente een tijdelijke subsidie gaf. Doorgaan werd door het gemeentebestuur afhankelijk gesteld van hoe goed de Tilburgse ouderen deze speciaal op hen ge richte pagina lezen. voor voor Maar daarvoor is een extra subsidie van de gemeente nodig. HET WOORD IS AAN... i van ;l per Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. GILDE Service huis en haard i be- )ude- voor voor voor voor ,- voor voor voor 239,- 349,- 385,- 415,- I I ,- voor ,- voor ,-voor ,-voor ,- voor ,- voor ,- voor 239,- 398,- Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. geit rech- De werkgroep Ouderen woensdag C meopathie. wilt voorkomen! jstelsel her- ing- en pre- iie hiermee op gewor- ig van de eindredac- jen (donderdags rk ongeveer een dagdeel lik ast. lergisch. 7 cm dik ast. zijde voorzien voor I,- voor Iedere dondermiddag organis een wekelijkse rikmiddag. Aar vanaf 13.30 uur. De volgen Wijkcentrum "De Schans” 15 cm dik aber interieur, ónterkant. Eti- dus anti-aller- oor verstelbare Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Reacties De redactieraad van de Seniorenw ijzer is natuurlijk blij met de uitkom sten van het lezersonderzoek en hoopt dat B&W besluit door te gaan met de Seniorenwijzer of zelfs de sub sidie uit te breiden. Er komen al vaak reacties van lezers en organisaties binnen, maar dat kan nog beter. Daarom: als u ergens een (andere) mening over heeft of iets or ganiseert, laat het ons weten (het adres staat in het colofon). Dan kan deze pagina nog beter worden! Frequentie Een andere opmerkelijke uitkomst van het lezersonderzoek is, dat veel oude ren niet precies weten dat de Senio renwijzer tweewekelijks verschijnt. Dat bevestigt het al langer bestaande ver moeden van de redactieraad, dat het beter zou zijn als deze speciale pagina in een wekelijks frequentie zou ver schijnen. Of het zover komt, is nog niet bekend. Wel is het streven de rechterkolom met activiteiten (van bin go’s tot Seniorenacademie) voortaan elke week in dit blad op te nemen. Voor ouderen vanaf 50 jaar is er elke dinsdagmiddag in de Garsthof een knip- en naaicursus. Voor meer informatie kunt u ons tel.nummer bellen 435422. Vanaf 4 maart is er elke maandagmiddag bingo: de prijzen zullen bestaan uit levens middelen. Elke dinsdagmiddag vanaf 13.45 uur rikconcours. Ook hier bestaan de prijsjes uit levensmiddelen. Elke tafel heeft minstens één prijsje. Elke woensdagmiddag is dans- middag: tussen 13.00 en 14.00 uur les en daarna vrij stijldan sen. Bent u slecht ter been en u wilt toch bij één van deze activiteiten aanwezig zijn: bel dan 435422. Dienstencentrum de Garsthof, Columbusplein 15. Foto: Geert van Loon De stichting Vrouwen in de Overgang (VIDO) gaat van start met een nieuwe gespreksgroep in Gasthuisring 51. Vrouwen die daar belangstelling voor hebben kunnen informatie krij gen via telefoonnummer 554312. iniseert de werkgroep ouderen j. invang 14.00 uur; inschrijven mde data zijn: 7, 14, 21, 28 maart. ’123, Tilburg. Tel. 564456. Onder dit motto houdt het SBT-wijkteam Zuid-West een voorlichtingsbijeenkomst op donderdag 7 maart om 14.00 uur in Trefpunt De Reit, Westertorenlaan 4. Daar is informa tie te krijgen over allerlei cursussen: van klusjes in huis tot cursussen op universiteitsniveau. Meer informatie over de middag is te krijgen bij Tineke Meijeren van het SBT-wijk team Zuid-West, tel. 350505. De Seniorenwijzer is op zoek naar nieuwe redactiemedewer- kers (M/V). De taak van de medewerkers/sters is interviews afnemen voor en het schrijven van hoofd- en bijartikelen voor deze pagina. Dat gebeurt onder begeleiding teur. Inclusief de redactievergadering^ 13.00 tot 14.30 uur) kost het werk ongei week. Kandidaten (oud en jong) moeten over een vlotte pen schikken en natuurlijk belangstelling hebben voor wat ol ren bezig houdt en voor wat voor hen belangrijk is. Het is geen betaald werk, maar daar staan gezelligheid en een be scheiden onkostenvergoeding tegenover. Sollicitaties richten aan: Seniorenwijzer, t.a.v. Karei Luiijf, NS-plein14, 5014 DA Tilburg. Een hele tijd voelde ik me al niet lekker. Dus naar de dokter. Hij onderzocht me, kneep, klopte en luisterde. Toen schreef hij een heel stel briefjes. Verwijzigingen. Eén voor de diëtiste. Die zei: "Veel te dik, minder eten, geen varkensvlees, geen pinda's, geen roomijs." Eén voor de longarts: "Stoppen met roken. Eén voor de internist. Knijpen en voelen. "Opgezette lever, geen bier, geen borrel. Eén voor de huidarts. Die bekeek mijn huid onder een vergrootglas. "Geen vis, geen mosselen, geen garna len. Ik voelde me na elk bezoek al zieker. En van de medicijnen, die ik kreeg werd ik helemaal be roerd. Ik moest ook nog naar de fysio therapeut. Masseur, zeiden ze vroeger. Hij kneedde mijn schouders, mijn armen, mijn bil len en stompte in mijn lenden. Toen hij moe was en even moest rusten vertelde ik hem van alle dokters, die ik bezocht had. "Als ik het allemaal goed begrijp", zei hij, "dan zal het vlug met je ge daan zijn, als je die voorschriften niet wilt opvolgen. Maar als je het wel doet, dan ben je er even snel geweest, al is het alleen maar van ellende. Als je een goede raad van me wilt aanne men, dan moet je ongeveer de helft eten van wat eigenlijk mag. Maar wel veel bewegen, lopen en fietsen. Dan verbranden de calorieën die je te veel opneemt. Je voelt je jonger. Je wordt slan ker en het is goed voor je poten tie. Ik ben voor alle zekerheid naar mijn huisarts teruggegaan om hem dit te vertellen. Die vond dat advies nog zo gek niet, al moest hij er wel om lachen. Ik eet en drink nu minder. Voor de lol zon dig ik wel een keertje. Ik fiets en ik loop, ik voel me fit en ik slaap lekker. De medicijnen heb ik doorgespoeld. En met mijn mas seur drink ik af en toe een bor reltje. Ik zal hem toch eens vra gen wat hij nu eigenlijk bedoelt met mijn potentie. Vanaf half februari zullen de aangifte biljetten over 1990 In de bus vallen. Ook dit jaar Is er de mogelijkheid om uw biljetten te laten Invullen bij de Stichting Fiskale Rechtshulp De Smeetskring, Lange Schljfstraat 107, 5038 TT Tilburg. Vanaf 28 februari kunt u er op afspraak terecht op don dermiddag en - avond en op vrijdag de gehele dag. Een afspraak kunt u maken door te bellen met nummer 013-368146, van maandag tot donder dag van 10.00 tot 12.00 uur en vrijdag de gehele dag. Tevens Is het mogelijk om voor vrijdag 22 maart een af spraak te maken In Verzorgingscen trum de Heikant, waar medewerkers van de Smeetskring dan aanwezig zijn om aangiftes te verzorgen. gingen. Zo zijn onder andere de af trekbare dieetkosten met ƒ750,- ver laagd en is de drempel waarboven af trek mogelijk is verhoogd, zodat de to tale ziektekostenaftrek over het alge meen lager zal zijn dan in de voor gaande jaren. Mocht u nog vragen hebben of uw bil jet door ons willen laten invullen, neem dan op maandag tot en met donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur contact op met de Stichting Fiskale Rechtshulp De Smeetskring, telefoon 013-368146. lik 1st. tijde voorzien or verstelbare van buurtcentrum De Spil houdt op 6 maart om 9.30 uur een thema-ochtend over ho- i. Adres: Heikestraat 54. Toegang gratis. Enkele maanden geleden heb ik in de Seniorenwijzer gelezen dat de ver zorgingstehuizen willen beginnen met een nieuw soort dienstverlening voor ouderen in de aanleunwoningen en de woningen in de wijk. Zo op het eer ste gezicht een lofwaardig streven. Het kan een uitkomst zijn voor ouderen die graag zo lang mogelijk zelfstandig thuis willen blijven wonen, maar die toch niet geheel zonder hulp of toezicht kunnen. Met een zorgcontract, dat 50,- 60,- per maand gaat kosten, kan men dan rekenen op bepaalde diensten vanuit het verzorgingstehuis. Voor veel alleenstaande ouderen met een minimaal inkomen is deze dienst verlening te duur. Wij zullen met zijn allen er toch voor moeten waken, dat onze zogenaamde ’zorgzame’ samenleving er straks niet alleen is voor ouderen die het kunnen betalen. Sinds 1 januari 1990 is het Nederlandse belasting? zien. Het doel was vereenvoudiging van de belastir mieheffing. Maar door de vele veranderingen, di gepaard zijn gegaan, is het er niet gemakkelijker den uw aangiftebiljet in te vullen. Als hulp bij het invullen kunt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg de "Kluwer belastinggids 1991” gebruiken. Deze is op de centrale bibliotheek (Koningsplein) en de meeste filia len aanwezig om in te kijken, maar wordt niet uitgeleend. Wat de belastingherziening in praktijk voor u betekent, kunt u le zen in het boek "Oort praktisch verwoord" van J.H. Meijer. Welke aftrekposten u kunt opvoeren, kunt u nalezen in "Af trekposten en vrijstellingen onder Oort 1990”. Over de ach tergronden van de stelselherziening en van belastingen in het algemeen staat meer in bijvoorbeeld "Belastinghervor ming, een noodzaak” en in ”De prijs van de beschaving” door Flip de Kam. Al deze boeken kunt u vinden op de cen trale bibliotheek (Koningsplein) en sommige ervan ook in de bibliotheek bij u in de buurt. Mocht het onmogelijk zijn voor u om De Smeetskring te bezoeken, omdat u wegens ziekte of invaliditeit aan huis gebonden bent, dan is het ook moge lijk om een afspraak te maken voor een huisbezoek. De hulp van De Smeetskring is kosteloos en staat open voor iedereen met een bruto-ge- zinsinkomen onder de ziekenfonds grens, dus lager dan ƒ52.300,-. Zoals u weet is er vorig jaar begonnen met een proefprojekt van aangepaste volkstuinen voor gehandicapten in het volkstuinencomplex "Hoflaan". Aangepaste tuinen voor hen die vanwege hun handicap niet in staat zijn een gewone volkstuin te onderhouden. Het proefprojekt heeft bewezen dat zij dit in deze tuinen wel kunnen, en dat ze er met heel veel plezier in bezig zijn. Het projekt was de uitvoering van een persoonlijk initiatief van oud-burgemeester Letschert. Het projekt slaat zo aan, dat de initiatiefnemers verder willen gaan. Graag willen weten hoeveel belangstellenden er zijn. Ook zouden ze graag de aard van de handicap weten, omdat daar dan rekening mee gehouden kan worden bij de opzet. Bent u geïnteresseerd, laat dit dan schriftelijk weten bij het bureau ven het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (T.O.G.), Piushaven 1-015017 AN Tilburg. Lezen De Seniorenwijzer wordt goed gele zen, blijkt uit het onderzoek. De rech terkolom en het hoofdartikel worden het meest gewaardeerd, vooral omdat ze actueel zijn en ouderen informeren over zaken die voor hen belangrijk zijn of die ze kunnen gaan doen. Vijftien procent van de geëenquêteerden kon zich het onderwerp herinneren van het laatste hoofdartikel; dat lijkt niet veel, maar probeert u zich maar eens de inhoud te herinneren van het TV- journaal van gisteren... Deze pagina wordt niet alleen gele zen, maar wat even belangrijk is: veel ouderen praten ook over de inhoud. Zeker dertig procent van de onder vraagden doet dat, niet alleen met an dere senioren, maar ook met jongere mensen, zoals bekenden, kinderen en andere familieleden. De lezers hebben natuurlijk ook hun wensen. Zo vinden de andere rubrie ken niet zo duidelijk. Voor hen is het vaak moeilijk te onderscheiden wat de verschillen zijn tussen het cursiefje (’PS’), de ingezonden brievenrubriek (’Het woord is aan..’) en het kortere bij-artikel. De redactieraad gaat dan ook bekijken hoe dat duidelijker ge maakt kan worden. 't Verzetje, dagopvang voor ouderen, dat nu nog in de Pa- duastraat zit, gaat verhuizen. Per 1 maart is het nieuwe adres: Bijsterhof, Van Mierlostraat 23, 5014 KW Tilburg; tel. 358846. Als gevolg van de belastinghervor ming van de commissie Oort zijn eni ge belangrijke wijzigingen opgetre den. Zo wordt vanaf 1990 slechts één gezamenlijke aanslag Inkomstenbe- lasting/premieheffing opgelegd die een samenvoeging is van de vroeger afzonderlijk geheven aanslagen In komstenbelasting en Premieheffing. Ook zijn de hoogte en indeling van de belastingvrije sommen veranderd. Op het gebied van de buitengewone lasten, in het bijzonder de aftrek ziek tekosten, zijn er ook de nodige wijzi- Het woord is aanIs de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de le zers te Informeren over allerlei leuke, ge zellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ In Tilburg onder vermel ding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Onderzoek Om het bereik van de Seniorenwijzer te meten, is in december een telefo nisch onderzoek gehouden. Daarbij gaven 150 Tilburgse ouderen ant woord op tal van vragen over hoe vaak zij de pagina lezen en of ze de in formatie nuttig vinden. De gemiddelde leeftijd van de geënquêteerden was 66 jaar. Ook bij de verdeling van vrouwen en mannen gaf het onderzoek een re delijke afspiegeling te zien van de ver houding onder Tilburgse ouderen. Uit het onderzoek blijkt dat bijna twee derde van de geënquêteerden de Koe rier leest. Dat heeft natuurlijk te maken met het feit dat het blad wekelijks gra tis in de brievenbus zit. Veel ouderen hebben immers geen krant meer, om dat ze zich die financieel niet meer kunnen veroorloven. Van de oudere lezers vindt 77 procent dit huis-aan- huisblad goed. Bijna evenveel oudere lezers kent het bestaan van de Senio renwijzer en ruim de helft van hen vindt de pagina goed. Opvallend is dat geen van de onder vraagde ouderen de pagina slecht vindt; twaalf procent vindt de Senio renwijzer matig en zeven procent heeft geen uitgesproken mening. Bij na de helft van de lezers vindt dat de ze pagina goed aansluit bij wat hen bezighoudt en ruim zestig procent vindt de Seniorenwijzer zeker niet be tuttelend. Zo’n honderd mensen vanaf 50 jaar zijn elke week in Tilburg- Noord al drie jaar bezig met bewegingsactiviteiten, zoals sport en spel. Door dit succes gaan het BOTS (Bureau On dersteuning Tilburgse Sport) en het Gecoördineerd Oude renwerk SBT hetzelfde organiseren in het centrum van de stad. Want gezond ouder worden, kan door in beweging te blijven. Wie al lang niet gesport heeft of over haar of zijn gezondheid twijfelt, doet er verstandig aan eerst met de huisarts te pra ten; meestal blijkt dat u gewoon mee kunt doen. Zeker omdat de inhoud van de lessen wordt afgestemd op de behoefte en het niveau van de deelnemers: op een ontspannen manier wordt er gymnastiek, sport en spel beoefend onder leiding van twee gediplomeerde vakkrachten. De lessen zijn op maandagmiddag van 15.15 tot 16.15 uur in de sportzaal aan de Oude Dijk 9 (achter de schouwburg). - - Wie interesse heeft kan op maandag 11 maart om 14.30 uur naar een informatiemiddag in Brasserie du Theatre (schouw burg). Aansluitend is dan een proefles om aan mee te doen of naar te kijken. Meer informatie: dienstencentrum De Garsthof (tel. 435422) of bij BOTS (tel. 437283). Aanmelden voor deelname kan nu ook al via deze nummers, maar in schrijvers op de informatiemiddag krijgen voorrang.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11