Bijzondere bijstand voor veel ouderen een uitkomst n n iN Abbeyfieldproject geopend JNT COLOFON over woonvormen HJUDE. POST SCRIPTUM r -5 I I l II IRT. Hulp bij kou Telefoon De Heikant Informatie Schaken bij Terra Nova Volksdans-instuif Dansplezier Adviezen over woningbouw Cursus vrouwen 50+ Voorlichting voeding Voeding op televisie Seniorenacademie c st - DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 februari 1991 - pagina 11 ri 1991 - pagina 10 3 I ■M 299,- 99,- HET WOORD IS AAN... hoe- heb- willen Medisch noodzakelijke kosten... ervar inforr sten ven: n huisves- jderen on- On- Jurg. oen/lila, en zoals pen- laag gaan. Binnen een bezwaar hebt ge maakt, krijgt u bericht. Ouderen hebben het extra moeilijk t *arom is hf elpende h« joodsch?"1 te berekenen, is heel belang- igen van ij de aan- Seniorenwljzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactleraadsadres: Redactieraad Seniorenwljzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Op zondag 17 februari houdt Volksuniversiteit Terra Nova aan de Nieuwlandstraat 46 een koffie-volksdansinstuif voor oudere mensen. De leiding is in handen van Alma Verhagen, die een uitgebreid ’voor-elk-wat-wils’- programma zal bren gen. De instuif is van 11.00 tot 13.00 uur. Met ingang van 15 februari heeft verzorgingstehuis De Hei kant, Schubertstraat 700, een nieuw telefoonummer gekre gen. Voortaan moet gebeld worden naar 013- 491100. Ouderen die in de jaren 1925 tot 1945 zijn geboren, hebben in het algemeen ge luk gehad. Velen kregen in de jaren na de oorlog de kans een huis te kopen. De hypotheek konden ze, gezien hun stijgend inkomen, gemakkelijk aflossen. Ze woonden goedkoop en konden sparen. Pensioenvoorzieningen werden normaal in die tijd. Nu zijn ze met pensioen of in de VUT of gaan dat binnenkort. Ze krijgen dan op een gegeven moment AOW. Als ze gezond zijn, kunnen ze een onbezorg de oude dag hebben. Degenen die voor 1925 zijn geboren, hadden het veel zwaarder: werktijden van 48 uur of meer, crisis in de dertiger jaren met lage lonen en veel werkloosheid, een oorlog die vijfjaren duurde. Sappelen, hard werken, niet kunnen sparen. Am per pensioenvoorzieningen. Nu hebben ze dikwijls alleen een AOW-uitkering, die onvoldoende is. Ze moeten zich veel ontzeggen en hebben echt geen leuke oude dag. Hun kinderen hebben er dikwijls geen weet van. Ze lijden in stilte. Hoorde ik laatst de kreet 'Zorg op maat'? dhr. S. van H. als het koud is en stoe pen en wegen glad zijn. Daarom is het geen overbodige luxe, als buren of familie de helpende hand toesteken voor bij voorbeeld het doen van boodschappen. Ouderen die zulke hulp niet krijgen van buren of familie kunnen daarvoor ook terecht bij de Hulpcentrale, Spoorlaan 320, tel. 433584. i, de weten- ert. U kunt u KL, tel. 013- Wanneer je een dagje ouder wordt, heb je vaak dingen nodig om het li chaam een handje te helpen. Dat kan een bril zijn of een prothese of misschien zelfs speciale hulpmiddelen als een douchestoel of een bed- lift. Ook kan het zijn dat men huishoudelijke hulp nodig heeft, als er geen gezinshulp beschikbaar is, of een taxf voor het onderhouden van sociale kontakten, of een installatie om in geval van nood hulpverleners te kunnen alarmeren. Dat alles brengt veel kosten met zich mee. Kos ten die voor mensen met een laag inkomen niet op te brengen zijn. Voor die mensen is bijzondere bijstand vaak een uitkomst. ”Dat hangt persoonlijke is bijvoorbeeld niet zo dat het bestaan ervan, of omdat ze de schriftelijke informatie niet helemaal begrijpen. ”Om de verschillende rege lingen bij zelfstandig wonende oude ren beter bekend te maken, zijn we met een proefproject van huisbezoe ken begonnen, het ’friendly visiting’- project”, aldus Hermans. "Een van onze medewerkers bezoekt in de wij ken Armhoefse Akkers en Jeruzalem voornamelijk ouderen van boven de 75 jaar. In een vrijblijvend gesprek geeft hij informatie over onder andere bijzondere bijstand. Bovendien kan hij helpen bij de aanvragen. Voor het huisbezoek krijgen mensen natuurlijk wel schriftelijk bericht, zodat ze niet mee hoeven te doen als ze dat niet willen.” Vragenboek Binnenkort komt de bijgewerkte bro chure 'Het vragenboek. Alles over bij stand 1991 uit. Daarin staat ook infor matie over bijzondere bijstand. En als u nog meer wilt weten, kunt u gede tailleerde vervolgbladen aanvragen bij de sociale dienst met behulp van een bestelkaart achterin het boekje. Het boekje is vanaf half maart gratis te krij gen bij de rechtswinkel, het gemeen telijk informatiecentrum, het maat schappelijk werk, de Vrijwilligerscen- trale en wijk- en buurthuizen. En na tuurlijk is het vragenboek dan te halen of aan te vragen bij de sociale dienst, Besterdring 235, tel. 329208 of 329209. I Op de Seniorenacademie Brabant van de KUB en de Katho lieke Leergangen (KL) beginnen volgende week verschillen- I de cursussen filosofie en een over gerontologie, schap die de ouder wordende mens bestudeert. nog inschrijven via het Infocentrum van de K._ I 394444. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senlo- renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. iedereen met een laag inkomen, AOW aangevuld met een klein sioentje, een uitkering of een laag loon, kan die bijzondere bijstand bij de sociale dienst van de gemeente aan vragen. En je hoeft niet het gevoel te lebben dat je je hand moet ophou den, maar het is een recht waarvan je gebruik kunt maken. Dat kan overi gens soms ook als je inkomen (ver) Doven het minimumloon ligt, bijvoor beeld als er zeer hoge kosten zijn die door geen andere instantie worden vergoed. De sociale dienst berekent dan wel een eigen bijdrage die afhan kelijk is van het inkomen. Hoe je de bijzondere bijstand moet aanvragen en wanneer je daarvoor in aanmerking komt, is voor veel mensen echter nog een vraagteken. De Senio- renwijzer sprak met Gerard Hermans, Hoofd In- en Externe Betrekkingen van de sociale dienst. Individueel bepaald In aanmerking voor bijzondere bij stand kom je, als dat medisch of so ciaal gezien noodzakelijk is. Maar wanneer is dat nodig? Gerard Her nans: "Dat hangt sterk af van emands persoonlijke omstandighe- den. Het -- J Begin januari is in Tilburg aan de Academielaan het tweede Abbeyfield project van Nederland van start ge gaan. In deze uit Engeland afkomsti ge woonvorm beschikken ouderen over een eigen woonruimte met keu ken, slaapkamer en douche. Daar naast hebben ze een aantal gemeen schappelijke ruimtes, zoals een keu ken, een woonkamer en een tuin, 's Avonds eten de bewoners samen, maar verder kan iedereen gaan en staan waar hij of zij wil. Personen van 45 jaar en ouder blijken geen recht meer te heb ben op omscholing. Dat loont schijnbaar de moeite niet meer. Via allerlei afvloeiingsregelingen worden deze oudere werkne mers uit het arbeidsproces ver wijderd. Maar volgens deskundi gen is dat een kortzichtig beleid, want de jongere ouderen zullen binnenkort hard nodig zijn op de arbeidsmarkt. De KUB en de Katholieke Leer gangen hebben het gat in de op- leidingenmarkt gevonden. Hun gezamelijke Seniorenacademie Brabant heeft kort geleden de cursusgids voor het voorjaar van 1991 laten verschijnen. Perso nen vanaf 50 jaar kunnen in schrijven voor diverse cursus sen. Er is ook een cursus 'Poëtische reflecties op leven en dood’ bij. Waarschijnlijk bedoeld voor oudere werklozen die tot begra- fenis-ondernemer willen om scholen. Drop Oud De kinderen zijn de deur uit, het huis is te groot geworden, de afstand naar winkels en de bibliotheek is te ver, het trap pen klimmen wordt moeilijker... Voor iedereen komt het mo ment waarop je uitkijkt naar een nieuwe behuizing. Voor ouderen zijn er volop verschillende mogelijkheden: zelfstan dig blijven wonen, serviceflats, groepswonen, verzorgingste huizen. De Openbare Bibliotheek Tilburg op het Koningsplein biedt informatie over diverse woonvormen. In de brochure ’Leven op leeftijd’ worden woonprojecten in heel Nederland bespro ken. Hoe belangrijk een eigen thuis is, vertellen willekeurige personen in ’Uitdagingen op de weg naar de derde levensfa se’ van M. Straathof. De videoband 'De wijkfunctie van het verzorgingstehuis’ behandelt vragen en discussiepunten over het regeringsbeleid daarover. Voor degenen, die geïnteresseerd zijn in de wensen en be hoeften van Tilburgse ouderen op het gebied van ting, is in de bibliotheek het KUB-onderzoek ’Oud dervraagd' te vinden. Als u van schaken houdt, maar u vindt het minder leuk dat als lid van en schaakclub te doen, dan is de schaakclub van Volksuniversiteit Terra Nova zeker iets voor u. U kunt er een middagje rustig spelen, met en tegen uw leeftijdgenoten. Er wordt ook een competitie gehouden, waarbij niet alleen voor de winnaar een prijs is in de vorm van een wisselbeker, maar ook prijzen voor de naaste belagers en voor de hekkesluiter. Informatie bij Terra Nova, telefoon 013-426269. Wie plezier heeft in dansen, kan elke woensdagmiddag te recht in De Garsthof, Columbusplein 15. Daar is het dan tus sen 13.30 en 17.00 stijldansen voor mensen boven de 50 jaar. Wie slecht ter been is, maar wel plezier heeft in naar dansen kijken, kan opgehaald worden (tel. 435422). De SOON houdt eens in de veertien dagen -ook op woens dag- dansmiddagen in De Riddershof, Léharstraat 110. De volgende is op 20 februari van 14.00 tot 17.00 uur. Disc-joc- key Jan verzorgt de muziek. De Vrouwen Adviescommissie voor de Woningbouw (VAC) in Tilburg is op zoek naar drie of vier nieuwe leden. Onder deel van het werk van VAC is adviseren over ouderenhuis vesting. Doel van het VAC is de belangen van woonconsu menten te behartigen vanuit de visie van vrouwen. Daarbij gaat het om de kwaliteit van het wonen in de ruimste zin van het woord. De leden van het VAC bekijken bouwtekeningen en voorzien die van advies. Ook overleggen ze met woning bouwverenigingen, gemeente, architecten en bewoners. Van de nieuwe leden wordt verwacht dat ze interesse in en/of er varing met de bouwwereld hebben. Cursussen en begelei ding worden aangeboden aan de nieuwe deelneemsters. Het werk neemt ongeveer vier dagen per maand in beslag, r kosten worden vergoed. Informatie: mw. L. Heerkens, Bi Vissersstraat 2, 5037 PP Tilburg; tel. 639023. Twee vrijwilligers houden zich bezig met schoonmaken en timmerklusjes. "En we hebben een uitstekende kok, die voor ons vrijwillig maaltijden be reidt”, vertelt een van de bewoners. Er moet ook nog een huisbeheerder wor den aangesteld, die ervoor zorgt dat alles in huis goed loopt. In Delft, Rotterdam en Arnhem staan ook Abbeyfieldprojecten op stapel. "Als de stichting geld heeft, zal er in Tilburg zeker een tweede complex ko men”, zegt mevrouw Stalpers. "Ver geleken met verzorgingstehuizen is het voor de overheid een goedkope woonvorm, leder huis moet zichzelf bedruipen." Hoe aanvragen Bij een aanvraag voor bijzondere bij stand is het niet altijd nodig zelf naar de sociale dienst te gaan. Vaak kan het schriftelijk afgehandeld worden. U moet dan een tamelijk eenvoudig for mulier invullen en de bewijsstukken opsturen. Als de aanvraag voor bij zondere bijstand wordt afgewezen, is het mogelijk beroep aan te tekenen bij het college voor verlening van bij stand. Ook bij het aantekenen van be roep kan een ambtenaar behulpzaam zijn, maar u kunt natuurlijk ook naar de Juridische EHBO of het Bureau voor Rechtshulp maand nadat u vraag voor bijzondere bijstand moeten die namelijk altijd getoond worden. Het is aan te raden zaken pas aan te schaffen na goedkeuring door de so ciale dienst, zodat je zeker weet dat het vergoed wordt.” Veel mensen zitten met de vraag veel eigen vermogen ze mogen ben, als ze bijzondere bijstand aanvragen. Daarbij moet je denken aan spaargeld, een eigen huis of waardepapieren. De heer Hermans: "Een thuiswonend echtpaar mag 16.700,- aan eigen vermogen hebben en een alleenstaande j 8350,-. Voor mensen die in tehuizen wonen en ouder zijn dan 65 jaar gelden andere normen. Een echtpaar mag dan 10.000,- hebben en een alleenstaande 5000,-. Als men meer eigen vermo gen heeft, komt men dus niet in aan merking voor bijzondere bijstand.” Huisbezoek Een heleboel mensen die eigenlijk in aanmerking komen voor bijzondere bijstand, vragen die niet aan. Soms omdat ze niet op de hoogte zijn van tien mensen met hetzelfde inkomen al lemaal voor een taxivergoeding in aanmerking komen, als dat voor één van hen geldt. Per individu wordt be keken of zoiets medisch nodig is of om sociale kontakten te onderhouden. Het oordeel van een arts of maat schappelijk werker speelt daarbij na tuurlijk een belangrijke rol.” Belangrijk is ook dat de aanvrager na gaat of de kosten niet door een ande re instantie kunnen worden vergoed, zoals de bedrijfsvereniging, het zie kenfonds of een verzekeringsmaat schappij. In dat geval geeft de sociale dienst namelijk geen of slechts ge deeltelijke bijzondere bijstand. Het is dus belangrijk je goed te verzekeren, want er wordt geen bijzondere bij stand verleend voor kosten waartegen je je kunt vterzekeren. Eigen bijdrage Iemand die bijzondere bijstand aan vraagt, moet ook zelf meebetalen: per kalenderjaar zijn de eerste 177,- voor rekening van de aanvrager. Maar van dat drempelbedrag mag een aan tal kosten worden afgetrokken, zoals bijvoorbeeld de premie voor het aan- vullingsfonds van het ziekenfonds en de contributie voor de kruisvereni ging. Als kosten hoger uitvallen dan het drempelbedrag, kunnen mensen met een laag inkomen dus bijzondere bijstand aanvragen. Als het inkomen hoger is dan de bijstandsnorm, moet u naast het drempelbedrag ook nog een eigen bijdrage betalen. Hoe hoog die is, hangt af van het inkomen en van de gemaakte kosten. De sociale dienst meet dus uw financiële draagkracht om de eigen bijdrage Gerard Hermans: "Het rijk dat mensen alle rekeninc gemaakte kosten bewaren. Bij In het complex wonen vijf mannen en vier vrouwen tussen 63 en 85 jaar. Al is de inrichting nog niet helemaal klaar, er hangt al een gemoedelijke sfeer. "Alle bewoners zijn door omstandig heden alleen komen te staan,” vertelt mevrouw Stalpers, bestuursvoorzitter van de stichting Abbeyfield en tevens voorzitter van het huiscomité. "Ze kunnen nog heel goed voor zichzelf zorgen, dus komen ze niet in aanmer king voor een verzorgingstehuis, maar na een tijd slaat de eenzaamheid toe. Daarom zijn we naar een andere woonvorm gaan zoeken en hebben die gevonden in het Abbeyfieldidee.” Een bewoner: "In plaats van 's avonds vroeg naar bed te gaan, leef je nu ge zellig samen en kun je kaarten, praten of samen TV kijken.” Huisregels zijn er niet in het Abbey- fieldcomplex. ”De enige voorwaarden die we stellen, zijn het gezamenlijk warm eten en het samen onderhou den van de tuin”, aldus mevrouw Stal pers. ’’Verder is er de stilzwijgende af spraak eikaars privacy te eerbiedigen. Als men elkaar wil ontmoeten, kan dat in een gemeenschappelijke ruimte. De sfeer is vriendschappelijk. Mochten er problemen zijn, dan moet de stem ming zo zijn dat je die met elkaar kunt bespreken.” De werkgroep 50+ vrouwen Tilburg start binnenkort weer een cursus over de nieuwe mogelijkheden in het leven van ouder wordende vrouwen. Die mogelijkheden ontstaan door dat de zorg voor man, kinderen, ouders en familie op latere leeftijd deels of helemaal wegvalt. Door het verdwijnen van die zorg, die vaak ten koste van de vrouwen zelf ging, ont staat ruimte om nieuwe dingen te doen. In dé cursus wordt geprobeerd samen van die nieuwe dingen te ontdekken. De cursusgroepen bestaan uit maximaal twaalf deelneemsters van 50 jaar of ouder. De cusrus kost 25,- voor twaalf bijeen komsten, waarvan de eerste is op 26 februari om 9.30 uur in Nieuwlandstraat 43. Inlichtingen/aanmelden: tel. 672863 (Carla) of tel. 671962 (Corrie). In de volksuniversiteit Terra Nova geven diëtisten mw. A. Spijkers en mw. R. de Rooij op zes donderdagen van 9.30 tot 11.00 uur voorlichting over voeding en de invloed daarvan op (welvaarts-)ziekten als kanker, hart- en vaatziekten, over gewicht, suikerziekte, moeilijke stoelgang en allergieën. Na tuurlijk is er uitgebreid aandacht voor welke voeding wel ver antwoord is. Er worden voedingadviezen gegeven die het ri sico van het ontstaan van ziekten beperken. Ook wordt volop ingegaan p*- vragen van deelnemers. De serie bijeenkom- begint op 21 februari en kost 50,-. Inlichtingen/opge- Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg; tel. 013- 426269. Ook bij de educatieve omroep RVU kan men op Nederland 3 regelmatig informatie over voeding opdoen. Op maandag 25 februari is er van 20.50 tot 21.15 uur weer een aflevering van ’Men neme', een programmaserie over de basisprodukten in het voedselpakket. Die aflevering gaat over kaas en er wordt ook een recept in gegeven. nd (Foto: Geert van Loon)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11