TIPS OM BRANDSTOF TE BESPAREN PEUGEOT BREIDT 205 UIT N w !!W NS Prijsverlaging bij Hyundai Pony Nog even geduld bij Citroën Vijfhonderdste 440 voor politie Ford met jong programma iiiiiiii, V Citroën Mode B.V. 1989 T jari 1991 - pagina 8 DE AUTOMAAT - Donderdag 7 februari 1991 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER Roland Garros BX Griffe ver- 125 ex. :erbankleuning srkt g tel. 013-351035 EDINGEN M 013-355655 1.250,- Het Ford-programma steunt op vier pilaren, de Fiesta, Escort, Sierra en Scorpio. Wat betreft Escort en Scorpio heeft de Rai wat nieuws in het verschiet, terwijl van de Fiesta en Sierra op de stand ook een aantal recent ver schenen modellen te zien zullen zijn. De Escort-reeks wordt aangevuld met de sportieve 1.6i S, terwijl de Scorpio naar boven wordt afgerond met de 2.9 24-klep- per. RY IV-pakket: Citroen vindt de Amsterdam Auto Rai helaas niet be langrijk genoeg om de wereld voor het eerst kennis te laten maken met haar nieuwe middenklassemodel, de ZX. Geinteresseerden zullen nog tot Genève moeten wachten. Het merk zal vooral de goed aangeslagen XM )0 uur )0 uur )0 uur i vermogen ichtbron LEUR WIT: 02/'90 01/-90 op de voorgrond plaatsen, terwijl ook de experimentele Activa 2 en de ZX Grand Raid uit de Paris-Dakar rally te bewonderen zijn. board met toere stoelen uit de C “n andere skleed tieia van ju uu/ u. wmwiuai turbodies tien van de motor is de meest doze en daardoor duurste be- i-33-495, - een dieselmotor koppelt aan de prestaties van een kleine GTi. Du motor is volledig uit de 309 over genomen, 1,8 liter inhoud en een ’itief de 1.6 Turbo met een van 133 pk. Deze krac maakt de Fiesta tot een uiterst ple zierig speeltuig, dat op een circuit meer op z'n plaats lijkt te zijn dan op de openbare weg. De basis Fiesta C heet voortaan Fiesta Cheers. De volledig nieuwe Escort en zien van een versterkte kunstlede- ren bekleding, stalen velgen zon der deksels en een speciale van binnenuit verstelbare rechter bui tenspiegel. Verder kan de Volvo 440 geleverd worden met kogelwerende por tier- en stoelpanelen. Deze licht gewicht panelen zorgen voor slechts een gewichtstoename per portier van 1.7 kilo. Een groot voordeel van deze makkelijk te monteren panelen is dat bij ver koop weer de originele portierbe- kleding kan worden aangebracht en treedt er geen waardevermin dering op. Het extravagante Franse merk Ci troën gaat ook in mode. Onder de naam "Citroen Mode" wordt een op dit moment nog beperkt assor timent gebracht. Zo is er een win terjack met leeraccenten en een stoere parka. Voor sportievelin- gen biedt het assortiment een eigentijds trainingspak met veel afsluitbare zakken en een sporttas met speciaal vak voor natte kle ding. Wie deze tips onder het rijden en vooraf in acht neemt, zal merk baar zijn brandstofverbruik zien dalen, waarmee niet alleen de eigen financiële situatie is ge diend, maar ook het milieu. Wat kun je doen voor voordat je wegrijdt? - Neem geen onnodige balast mee. Geen zware gereedschap pen die je alleen op langere ritter eventueel nodig hebt. Geen vol servetankje meenemen stadsritten. Hetzelfde gel een ongebruikt kinderstc de inklapbare kinderwac Iedere kilo ext tra brandstof. - Een lege imperiaal op de auto vreet brandstof. Het is hier niet zo zeer het gewicht, dan wel de luchtweerstand. De Cw-waarde die door de automobielfabrikant Het zuinig omgaan met motorbrandstof is natuurlijk aantrekkelijk voor de portemonnee van de automobilist, maar ook het milieu en de aardolie-reserves zijn ermee gebaat. Er zijn een aantal tips om zo zuinig mogelijk met brandstof om te gaan. De laatste jaren is het met Peugeot alleen maar bergop waarts gegaan. Dit is te danken aan een ingrijpend ver nieuwd modellenprogramma wat op alle fronten goed scoort. Vooral de kleine 205 en de fraai gelijnde 405 zijn hier de oorzaak van. Peugeot beperkt zich wat het Rai- nieuws betreft vooral tot enkele nieuwe uitgaves van de 205. itten >1 re- n tijdens jeldt voor stoeltje en xgen. 3xtra kost namelijk ex- '«ei*,,, 299,. voorspoiler met geïntegreerde verstralers, "XS" velgen, getint glas en striping. In het interieur vinden we een uitgebreid dash- jrenteller en de kuip- GTi die echter met grijskleurig velours l zijn. De klant kan bij de jsel kiezen uit een drie- of koets. Prijzen vanaf Wat de Fiesta betreft kan sinds de introductie van het huidige model alleen over succes gesproken worden. De vlot ogende auto is in een groot aantal uitvoeringen le verbaar met benzine- en diesel motoren en naar keuze een drie- of vijfdeurs carrosserie. Zeer re cent verschenen is het topmodel, Hyundai heeft onlangs een gewij zigde Pony gepresenteerd. Óm deze auto voor een nog grotere groep kopers interessant te ma ken, zijn met name de luxueuze uitgaves in prijs verlaagd. Van wege een gestaag zakkende dol lar worden de GT- en GTX-uitga- ves met de driedeurs carrosserie van 1.500,= totf.l.700,= goedko per. Daarnaast is er de Pony Esprit met geheel stoffen bekleding, rui- tewissers met interval, verstelbare hoofdsteunen, antenne, stootlij- sten, wieldeksels en een leuke stri ping voor f.l9.995,= met vierbak. Een vijfversnellingsbak kost f.700, extra. De GS wordt voor een meerprijs van f.600,als Esprit aangeboden en kost dan f.23.695,=Deze auto heeft onder meer een achterspoiler, wisser en sproeier op de achterruit, radio- cassettespeler, digitaal klokje, deelbaar neerklapbare achter bank en meergespoten bumpers, spiegels en flankbeschermers. - Wegrijden moet met een klein beetje gasgeven gebeuren, waar na zo snel mogelijk kan worden overgeschakeld naar de tweede versnelling. Probeer iedere keer over te schakelen zo rond de 2500 tr/min. Hierbij is de toerenteller een nuttig en brandstofbesparend instrument. Het voordeliger in een hogere versnelling bij lagere toe ren meer gas te geven, dan het zeilde in een lagere versnelling bij meer toeren. Hoe sneller de motor draait, des te meer brand stof wordt gevraagd. Eén uitzon dering betreft een inhaalmanou- vre die zo snel mogelijk moet wor- den afgewerkt. zo laag mogelijk wordt gehouden - Als de gewenste rijsnelheid is wordt maar liefst 13 procent slech- bereikt moet in de hoogst mogelij- ter. Bij lege ski-dragers is er zelfs een negatief effect van 33 procent. Ook spatlappen, te lange anten nes, extra schijnwerpers die niet geïntegreerd zijn en onnodig bre de banden verhogen de Cw- waarde aanmerkelijk en tegelij kertijd het brandstofverbruik. - De bandenspanning is ook be langrijk. Deze mag bij gebruik op autosnelwegen bij een volledige belading zelfs wat hoger zijn. Een te lage spanning daarentegen veroorzaakt meer wrijving wat weer een hogere slijtage tot ge volg heeft en meer brandstof vraagt. - Tot slot moeten bougies en lucht filter goed bijgehouden worden. Versleten bougies vuik luchtlil ters verhogen ook het brandstof verbruik. Naast deze tips voor energiezui nig autorijden waar je voor het wegrijden rekening mee kimt hou den, zijn er tips voor zuinig rijden zelf. - Laat de motor na het starten niet stilstaand warm draaien. Van slechts een beetje gasgeven warmt de motor veel te langzaam op en wordt er dus onnodig brandstof verbruikt. Het Citroën-programma bestaat nog even uit drie leden. Aan de basis staat de AX, die enkele ja ren na introductie er nog steeds uitspringt vanwege de jonge en moderne vormgeving. De AX zit wat prijsniveau betreft heel slim net onder de 205 van Peugeot, een auto die immers binnen hetzelfde concern wordt gemaakt. De keuze bij de AX is groot. Een nieuwe ver sie is de AX Chic, gebaseerd op de snelle GT. De auto heeft Gris Silex metaallok, lichtmetalen vel- Citroën heeft een grote groei kun nen doormaken vanwege het suc ces van de BX. Dit model is al gen, zwarte bumpers, een ver chroomde grille, striping met Chic-badge, gedeeltelijk lederen stoelbekleding en een zilverkleuri ge bies over het zwarte dash board. De AX Chic is te koop voor f.26.100, Het aantal blijft be perkt tot 100 exemplaren. Volvo is erg populair bij een groot aantal politie-corpsen in ons land. In totaal werden er de afgelopen tien jaar zo'n 3200 exemplaren aan de Rijkspolitie geleverd. Op 8 januari werd de vijfhonderdste 440 overhandigd aan de Districts commissaris van de Rijkspolitie Den Bosch. De eerste politie-Volvo, een 340, werd in 1981 ingezet. Het destijds gesloten contract werd in 1985 vernieuwd. In 1989 kwam de 440 bij de politie ten tonele. De Rijks politie ging bij het nieuwe model over tot leasing, om de achter stand in vervanging van het mate rieel in te lopen. Op dit moment geschikt de Rijkspolitie zelfs over een computersysteem van Volvo e en wat inzicht verschaft over de ex- jelijk- ploitatiekosten van de verschillen- je- de auto s. Een belangrijk aantal voorzienin gen wordt af-fabriek geleverd. Dit beperkt weer de ombouwkosten. Zo worden in Bom de complete bekabeling en bevestigingspun ten aangebracht voor speciale 2os- politievoorbereidingen, zoals mo- pk bilofoon, zwaailicht, sirene, alco- hol-testapparatuur en LPG-instal- latie. De auto's zijn verder voor- Maar ook het soepele sweatshirt en de prettig dragende polo dragen het "Citroën Mode" label. Alle genoemde kledingstuk ken zijn verkrijgbaar in de maten S, M, L en XL. Het winterjack kost f.259, en de parka f.239,De sweatshirt en de polo staan voor f.74,en f.59, in de lijst, terwijl bij de dealer voor f.159,= het trai ningspaak wordt ingepakt. De tas kost f.57,-. weer ruim acht jaar oud, maar blijft aantrekkelijk ogen. Niet voor niets rijden veel zakelijke automo bilisten in een auto uit deze serie. Naast de prettige vormgeving is de standaard hydropneumatische vering een enorm pluspunt. Dit door Citroën ontwikkelde veersys- teem is wat comfort betreft niet te overtreffen. Van de BX treffen we op de Rai ook een gelimiteerde uitgave. Slechts 100 auto's van de BX Chic zullen naar Nederland komen. Onderhuids is het een 16 TGI die voor de gelegenheid is voorzien van stuurbekrachtiging, meege spoten bumpers, striping en bad ges, een achterspoiler van de GTi, velours bekleding, stoelen en stuur van de 16-klepper, zonwe rend glas, centrale vergrendeling met infrarood afstandsbediening en elektrisch bediende rechter spiegel en voorportierruiten. De BX Chic is te koop voor f.33.600,= De 205 Roland Garros cabriolet is al langere tijd in Frankrijk lever baar. Het is niet vreemd dat Peu geot een speciale versie naar dit internationale tenniskampioen schap heeft genoemd, daar het merk een grote sponsor van dit evenement is. Het gaat ook hier om een sterk gelimiteerd aantal. De auto heeft een kenmerkende groene kleur en specifieke stri ping. Verder verstralers in de voorspoiler, lichtmetalen velgen, centrale vergrendeling en een volledig elektrisch te openen en sluiten cabriokap. Technisch komt de Roland Garros volledig met de 205 XS 1.4 overeen en kost f.45.700,— Orion staan volop in de schijnwer pers. Het programma bestaat uit een driedeurs en vijfdeurs hatch back, een schitterende cabriolet, de stationwagon die voortaan Clipper wordt genoemd en de vierdeurs sedan die net als bij het voorgaande model als Orion door het leven gaat. De verschillende carrosserievormen zijn te combi- rte< neren met een 1.4 Eter injectiemo- bes tor, de aloude 1.6 met ongeregel de kat, een kwieke 1.6 injectie e de sterke 1.8 diesel. Alle mogen heden zijn hiermee nog niet uitgs put. Zo is op de Rai de S-variant te zien, een sportief afgeveerde en uitgeruste Escort met de 1.6 liter injectiemotor van 105 pk. Later in het jaar verschijnen nog de XR3 met 2 liter 16-kleppenkrachtbron (ook op de Rai) en de Escort Cos worth met turbomotor van 220 p en permanente vierwielaandrij- ving. oereuu moei m ue uuug. muyvuj- Een aardige nieuwkomer is de ke versnelling worden gereden, Peu9eot 2°5 turbodiesel die de het beste draait de motor rond de economische eigenschappen van 1.500 en 2.000 toeren. Ook bij het een dieselmotor koppelt aan de rijden op een helling moet zo lang Prestaties van een kleine GTi. De mogelijk in de hoogst mogelijke versnelling worden gereden. ---- - - Het rijden op topsnelheid is nooit van 78 relatl®f goed voor het brandstofverbruik. hchte 205 weet zodoende een top Immers hoe hoger de snelheid, te ^halen van 175 km/u en trekt hoe hoger de weerstand van de m 12-2 se1c°nden vanuit shlstand lucht die de auto moet overwin- naar de 100 km/u. De uitrusting is nen. Al door 5 km/u onder de top- volledig identiek aan die van de snelheid te rijden wordt ongeveer sportieve XS en GT. Dit betekent 1 liter op de 100 km bespaard. da^_d® - Tot slot is het aan te raden de motor bij stilstaande auto niet te lang te laten draaien. Voor een overweg of geopende brug kan de motor beter afgezet worden. ïs en vuile luchtfil- Drie minuten onbelast draaien kost ongeveer evenveel brandstof ®e” als 1 kilometer rijden met een °ekl snelheid van 50 km/u. Onbelast draaier drijfssituatie van een auto. rende metaalkleur gespoten en heeft lichtmetalen velgen die in het midden donkergrijs zijn. Tot de standaarduitrusting behoren een glazen schuifdak, verwarmde bui tenspiegels, stuurbekrachtiging, lederen bekleding en twee make- up spiegels met verlichting. Bo vendien krijgt de Griffe-koper af fabriek een ABS remsysteem. De auto wordt aangeboden voor f.44.415,-. Het 205-gamma wordt verder ver sterkt door de GTi 1.9 Griffe. Het gaat om een model wat in beperk te oplage wordt geproduceerd. De auto wordt in een groen fluoresce- I W wk ÏZWLF

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 25