TENTOONSTELLINGSDEBUUT VOOR BMW 3-SERIE I Porsche 911 Turbo •OM SCHADE? Ga bij Dr. Car te raden! lis volledig in 't nieuw Drie maal nieuwe Fiat :DE iMIC Boeken VAG met nieuwe types Dr.Car Ml N A GEVOLG.. .’GEN. ibruari 1991 - pagina 6 DE AUTOMAAT - Donderdag 7 februari 1991 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER GTi Sedan Tempra Motoren drukweergave, een alarmsys- bare stoelen, airconditioning, een twe ROVER Fiat heeft het de laatste zeer druk gehad met de intro ductie van nieuwe modellen. Zo brengt de Rai ons twee Nederlandse primeurs en zelfs een Europese noviteit. Het gaat hier om de Tempra Station Wagon (S.W.), de kleine Panda Selecta en de Fiat Croma, het topmodel uit de serie die met een groot aantal zichtbare verande ringen wordt gepresenteerd. Veel bewonderaars van Porsche zullen tijdens de Rai extra lang stilstaan bij de stand van hun geliefde merk. Daar staat namelijk de nieuwe 911 Turbo te pronken. Het laatste heeft Rover zeer actief haar modellenpro gramma uitgebreid. De Mini is onlangs weer als heuse Cooper op de markt gekomen. De auto heeft bekende kenmerken als sportieve wielen, een chromen grille en specifieke emblemen van zijn voorvader overgenomen. De 1.3 liter motor levert met ongeregelde katalysator een vermogen van 61 pk. De auto kost f.19.995,=. ten het bagagecompartiment ge plaatst. .00 uur. '.00 uur. 1985 .1986- 1987 1988 1985 1986 1981 De auto heeft een carrosserie die dezelfde aanpassin gen heeft ondergaan als de Carrera 2 en 4. Uiteraard bleven de typische turbo-kenmerken behouden. De spatborden zijn breed uitgebouwd en achterop zit een forse vleugel waaronder een vergrote laadluchtkoeler schuil gaat. i de is LT •K 100 km/v *- Vrijwel wezen exen jaar al uitve Telefoon 013-427965 Dijksterhuisstraat 80 Tilburg fenbachstraat Een belangrijke uitbreiding op onlangs voorgestelde Tempra is twee auto's zijn tegen meerprijs te koop met een vijltraps automaat. .K'/nh/i' ea im tutte qsf /u te bereiken. alle aan ons land toegs ïmplaren zijn voor dii verkocht. Het populaire Duitse merk BMW heeft met de nieuwe 3-serie een tentoonstellingsprimeur, alhoewel de auto al sinds begin december bij de dealer staat. BMW's kleintje zal voorlopig alleen als vierdeurs sedan worden geleverd. Verder zal vooral de spectaculaire 850i met zijn krachtige 12 cylinder motor de aandacht voor zich opeisen. Uitgeverij Elmar heeft de laatste weken weer zeer haar best ge daan wat betreft autoboeken. De jaarlijkse uitgaven Auto Sportief en Motor Sportief van de hand van Allred Jansen liggen weer in de winkel. In Auto Sportief 1991 komen zoals gebruikelijk veel sportieve auto's in een test aan de qrde. Verder wordt van alle mer ken verteld wat voor sportieve auto's ze in het programma heb ben. Ook ruime aandacht voor stelt de schrijver Rob de la Rive Box de merken Edsel, Mercury, Ford en Lincoln voor, terwijl er af zonderlijk wordt ingegaan op de eerste varianten van de Ford Thunderbird. Helaas loopt in veel gevallen de tekst achter op de plaatjes, zodat je voor het aan schouwelijke materiaal één of zee pagina's terug moet. Het uit stekend verzorgde boek met har de kaft is te koop voor f.49,50. (ISBN 9061207622) de Station Wagon. De S.W. heeft een bijzonder fraaie koets met een oplopende daklijn. Het leverings programma komt volledig over een met dat van de sedan, zodat kan worden gekozen uit de 1.6 en 2.0 liter benzinemotoren en de 1.9 diesel met of zonder turbo. Afhan- ontwikk kelijk van de motorisatie wordt de Honda Coi S.W. aangeboden als basisversie, completere S of als SX met een di gitaal dashboard. Alle Tempra's worden standaard voorzien van stuurbekrachtiging. Ongeacht uit voering of carrosserie, zullen van af nu alle Tempra 1.6 modellen te gen meerprijs ook worden aange boden met een CVT, de Tempra Selecta. Fiat hoopt met het uitge breide Tempra-programma de za kelijke middenklasse slagvaardi ger te kunnen bewerken. De Tem pra is te koop vanaf f.27.950,= wat een meer dan aantrekkelijk be drag is. De 400 valt met zijn lengte van 4,37 meter in het segment van de Opel Vectra en Ford Sierra. Het model zal voornamelijk aanspre ken bij de zakelijk rijder die zich van de grote massa wil onder scheiden. De bagageruimte heeft een bruikbare inhoud van 410 li ter, terwijl de interieurafmetingen vrijwel ongewijzigd bleven. De Rover 400 wordt aangeboden als 414 Si met de inmiddels bekende 1.4 liter 16-kleppen motor met single-point injectie en een vermo gen van 92 pk. De auto onder- Het Edition-programma van de Audi 80 wordt uitgebreid met een derde telg, de Sport Edition. Het pakket is verkrijgbaar op de mo dellen met 90 pk 1.8 liter, 115 pk 2.0 en de 16-kleppenmotor met voorwielaandrijving of als Quat- tro. Uiterlijk zijn de auto's te her kennen aan de Kamei-spoilerset, een vleugelspoiler in de carrosse- riekleur, mistlampen in de voor bumper, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels in de carrosseriekleur, meegespoten -ortierhandgrepen en het ontbre- i van een type-aanduiding. Maar ook het interieur zit rijker in de extra's: sportstoelen, hoogte verstelling op de bestuurdersstoel, hoofdsteunen achter, sportonder stel, sportstuur, lichtmetalen vel gen met 205/50 banden en een uitgebreider dashboard. De Audi 80 Sport Edition is verkrijgbaar in 7 lakkleuren en 4 bekledingssoor- - ■/rn15,= voor taallak. Het chassis werd voorzien van een compleet nieuwe achterwie ophanging, dat samen met de 1 inch wielen zorgt voor een onve stoorbaar rechtuit gedrag bij hc ge snelheden en een goed in dc hand te houden bochtengedrag De lichtmetalen wielen zijn acht voorzien van 255/40 ZR 17 banc terwijl voor maatje 205/50 ZR 1 wordt gemonteerd. De grote wi< len bieden optimale ventilatie- mogelijkheden van het remsys- teem, dat natuurlijk standaard van ABS is voorzien. De rijprestaties van de nieuwe Porsche 911 Turbo zijn uiteraan buitengewoon. De auto haalt ee topsnelheid van 270 km/u en w< Het basismodel wordt weer de 316i met de onlangs nieuw voor gestelde 1.6 liter injectiemotor. He laas komt de rustieke 2.4 liter 6 cy linder diesel zonder turbo niet meer terug. De turbovariant heeft een iets grotere cylinderinhoud gekregen, waardoor we nu spre ken van een 325 td. De prijzen be- BMW heeft acht jaar de tijd geno men om haar best verkochte mo del te vervangen. Het resultaat mag er zijn. De nieuweling oogt volledig anders dan het voor gaande model, maar onder scheidt zich ook van zijn grote: broers. De 3- serie heeft een bi zonder fraai en herkenbaar front. De dubbele ronde koplampen zijn achter glas geplaatst. De grille bestaat volledig uit de zo kenmer kende BMW- nieren. De achter kant is hoog opgetrokken, wat een korte, maar forse bagageruimte mogelijk maakt. De kofferklep opent bijna tot aan de bumper en scharniert zo ver door, dat stoten van het hoofd onmogelijk is. Zoals het een moderne sedan, betaamt, draagt geen toevoeging en heeft een 1.05 liter motor van 45 pk ge koppeld aan een vierbak. Ten op zichte van de Fox ontbreken de portierbakken, de rechter buiten spiegel en de intervalschakelaar op de ruitenwissers. De instap-Po- lo wordt aangeboden voor f. 19.395,=Daarnaast zijn er twee pakketen beschikbaar voor de Po lo Fox. Het Comfort-pakket biedt zonwerend glas en een analoge klok met dagteller voor een meer prijs van f.400, Voor het zelfde bedrag wordt het Action-pakket geboden met een glazen schuif- dak en decorstriping. Beide pak ketten kunnen niet worden gecom bineerd. De prijs van de Polo G40 is overigens vastgesteld op 1.36.495, 1 scheidt zich van de concurrentie door een complete basisuitrusting met onder meer centrale portier- vergrendeling, groen getint glas en wortelnotehout op het dash board. De 414 haalt een top van 169 km/u en trekt in 12,4 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/u. De Rover 416 GSi heeft een multi point Honda motor met 1.6 liter in houd en een vermogen van 112 pk. Deze snellere variant heeft een top van 190 km/u en een accele ratie van 0 tot 100 in 10,1 secon den. Prijzen vanaf f.31.495,=. Tot slot kan de Golf in combinatie met vijf motoren worden geleverd met het Atlanta-pakket. Dit pakket bestaat ondermeer uit striping, 185/60 banden, getint glas, elek trisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, stuurbekrachti ging, centrale vergrendeling, GL- binnenbekleding, sportstuur en verlichting in de bagageruimte. De pakketprijs bedraagt f.3.850, Het topmodel uit de Golf-reeks, de GTI G60 is voortaan ook als vier- wielaangedreven Syncro beschik baar voor f .70.548, Het tweede model in de serie is de Rover 100 die na korte tijd al bij zonder succesvol blijkt. De 200- reeks werd aanvankelijk als vijf- deurs voorgesteld. Sinds kort zijn er ook twee modellen met drie deuren te koop. Het gaat hier om het nieuwe basismodel, de 214 Si met een driedeurs carrosserie en de absolute top, de 216 GTi. Nieuw is verder het sedanmodel uit de reeks, de 400. De Rover 200 werd zoals bekend in nauwe samenwerking met Hon da ontwikkeld. Vandaar dat de ixvuuu concerto er vrijwel gelijk uitziet. Het zijn de details die de Rover tot een echte Engelse auto maken. Honda levert in een aan tal landen ook de Concerto sedan, die weer als twee druppels water op de Rover 400 lijkt. Vrijwel alle bestaande motoren zijn in de nieuwe "3" terug te vin den. BMW is gestart met de leve- ringen van de 4 cylinder 318i en de 325i met 6 cylinder 24- kleppen krachtbron. Ook de later verkrijg bare 320i heeft een 24-kleppenmo- verschillende takken van auto sport en nieuwe technieken zoals Honda's VTEC. In boek zijn verha len te vinden over prototypes, de turbocompressor in zijn vele ver schijningsvormen en banden. Auto Sportief 1991 telt 144 bladzij den en is voor f.24,50 in de boek winkel of kiosk te koop. (ISBN 9061208068) Eén van de meest informatieve motorboeken is Motor Sportief 1991. Naast een aantal rij-impres- totaal geen kruipneigingen ver toont. Dit geheel wordt overigens binnen het concern al enige tijd in de Lancia Ypsilon geleverd. Ook in de Panda vinden we de 1.1 liter injectiemotor, die goed is voor 50 pk en een top van 140 pk. toch al jTS een zeer levert u een st f. 1.500,- op. :den om extra ten, want deze eperkt aantal Fiat blijkt al vele tientallen jaren erg succesvol met kleine auto's. De Panda is al zo'n tien jaar te koop. De nieuwste uitvoering is de Selecta, een versie met de in Til burg ontwikkelde Continu Varia bele Transmissie (CVT). In het ge val van de Panda wordt deze ge koppeld aan een electromagneti- sche poederkoppeling, een vin ding die van Subaru is afgekeken Deze voorziening heeft als groot voordeel, dat stilstaand de auto srspoilers, spoiler op de sscheiden skirts, ._L_ lichtmetalen vel- jrofiel banden. De ten. Het pakket kost f.5.245, voor n de GTi liggen net de 1.8 en 2 liter, terwijl bij de 16- -i_ oic «c: klepper f.3.690,= in rekening wordt gebracht. De onlangs aan- gekondigde Trend Edition is van wege naamsbescherming omge doopt tot Design Edition. Ook Volkswagen voegt enige mo dellen aan haar programma toe. Zo is er voortaan een nieuw basis model bij de Polo-reeks. De auto De snelle Rover 216 GTi heeft een porti 1.6 liter Honda motor met dubbele ken bovenliggende nokkenas, zoals bekend uit de Civic CRX. De 16- klepper weet een vermogen van 122 pk op de voorwielen over te brengen. De GTi is uiterlijk her kenbaar aan de gebruikelijke bumperspoilen achterklep, bei fraaie vijfspaaks lid gen en laagpi prestaties van iets boven die van de 216 GSi. Hij heeft stuggere veren en zwaarde re schokdempers wat onder het rijden direct te merken is. Ribbels in het wegdek worden dan ook goed aan de inzittenden doorge geven, wat het sportieve effect al leen maar verhoogd. De auto kost 1.39.995,=. sies geeft de schrijver ook een compleet overzicht van wat er op dit moment aan motoren in Neder land te koop is. Verder aandacht voor banden, kleding, motorre- creatie en een complete agenda motor-evenementen van 1991. Mo tor Sportief is 96 pagina's dik en kost f.24,50. (ISBN 9061208076) Een bijzonder fraaie een leesbare uitgave is het boek over Ameri kaanse Ford- modellen van 1945 tot 1965. In aparte hoofdstukken De Uno is nog niet zo lang gele den helemaal up-to-date ge bracht. Kleine veranderingen be treffen de type-aanduidingen. De Uno 45 heet voortaan Uno 1.0 i.e. terwijl de Uno 70 als Uno 1.5 i.e. door het leven zal gaan. Het maximale vermogen van de 6 cylinder boxermotor is naar 320 pk gebracht. De wielophanging werd belangrijk gewijzigd, terwijl de toegepaste wielen, banden en remmen al uitgebreid werden ge test op de Cup-versie van de Car rera 2. Natuurlijk past bij een topmodel een topuitrusting. Zo is de 911 Tur bo standaard voorzien van lede ren bekleding, elektrisch verstel- PORT

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 23