L L ery s ra n n Bestrijden eenzaamheid erg belangrijk Datum start vervoerssysteem nog onbekend Nieuwe OTO-voorzitter Wim Evertse 95 COLOFON >95, >95, 50,- POST X SCRIPTUM Teken- en schildercursus Ouderen vieren carnaval Carnaval in de bibliotheek 5 5 I I Hou je geheugen op peil! Nieuwe Gildegids Senioren talentenjacht Gespreksochtenden Ziekenverzorging thuis Bingo Wandelbos luari 1991 - pagina 10 Donderdag 31 januari 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 99 gentig pr< van de val (verkoop OTO-voorzitter Wim Evertse Volwaardig I Adressen )pen iaker Kel- Mevrouw A. I Foto: Geert van Loon rde 'eater den, len jen lewatteerc /afeis en broedt feesten en ge, Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier HET WOORD IS AAN... .ioogs naar dt worden Zo is er Wandelbos ingomiddag. wordt ge- toe- i uit niet De- 1357a 40680 EliW-l-liififMii lELCÏHBBi Redactlemedewerkster: Ivonne van der Zande n ireventief wer en. Maar de kin- rrg erg tegen! Kan RESTANT STOELEN Eiken vanaf Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. N 72 omdat ncept Welzijnsj leid staat. mheid waar- leel moeilijk vinden. De zijn, bereik i heel moei- >r ouderen- beroeps- dhr. Raap, 265. twee bedrij- van het iternatio- Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. den ze voor een l< haald. Net als bij d gens mogelijk dat zelfde taxi of busje Hoe de precieze nieuwe vervoersdi start gaat, kunt u ren wijzer lezen. Als je ouder wordt, raak je gelei delijk aan uit de roulatie. Sociaal isolement en eenzaamheid ne men toe. Daar word je natuurlijk niet gelukkiger van. Daarom is het best te begrijpen dat de meeste ouderen nogal ontevre den zijn over hun maatschappe lijke positie. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het grootste deel van de ouderen vanaf 55 jaar zich so ciaal niet geïsoleerd voelt. Ze zijn in het algemeen redelijk ge lukkig en tevreden, ook als ze 80 jaar en ouder zijn. Maken we ons maar wat wijs of brengen statistieken echt de grootste leugens in het land? Drop-Oud Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Het woord Is aan. rubriek waarin Iedereen v ouder aan het woord kan I lezers te informeren over gezellige, interessante, zaken. Schrijf iets op, maak haaltje van ten hoogste 200 woordt en stuur dat op naar de redactie van Seniorenwijzer, per adres Tllbi Koerier, postbus 10001, 5000 AJ burg onder vermelding van "Het is aan....”. Inzenden betekent i er automatisch geplaatst wordt. De ondertiandelingen over welk be drijf het nieuwe vervoerssysteem voor ouderen en gehandicapten gaat uit voeren, zijn bijna afgerond. Maar wanneer het vervoerssysteem wordt ingevoerd is nog niet bekend. Dat zegt wethouder Ruud van Eijkeren van Ruimtelijke Ordening. >eger uit volgens geva- Veel mensen merken wanneer zij ouder worden, dat hun ge heugen minder goed is dan zij zelf zouden willen. Als u dat ook bij zelf merkt, en u wilt er greep op de situatie houden, kunt u bij de Tilburgse Kruisvereniging de cursus Beter om gaan met het geheugen' volgen. U krijgt dan informatie over de werking van het geheugen en over abnormale vormen van vergeetachtigheid als dementie. Daarnaast leert u tech nieken waardoor opname van informatie in het geheugen en het weer terugroepen ervan gemakkelijker verloopt. Uitein delijk leert u beter omgaan met een mogelijke achteruitgang van het geheugen van uzelf en anderen. U kunt de cursus vanaf 14 februari op tien dinsdagmiddagen of donderochtenden volgen bij de Tilburgse Kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2 A, tel 013-636620. Op dat adres kunt ook meer informatie krijgen of u opgeven. Het OTO is een overlegorgaan waarin de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), Al gemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO).Protestants-Christelijke Ouderen bond (PCOB) en Oude Makkers samen werken De Tilburgse afdelingen van de KBO, ANBO en PCOB maken deel uit van landelijke organisaties. Evertse zit in het OTO vanuit de Oude Makkers, een organi satie die alleen plaatselijk actief is. De Oude Makkers werd in 1953 opgericht en is daarmee de oudste seniorenorganisatie in Tilburg. De bekende Tilburgse sociaal- demokraat Bart van Pelt stond aan de wieg van de Oude Makkers, waarvan ook nu de leden afkomstig zijn uit PvdA en FNV. Ne- -rocent van hen jS nOg steeds lid vakcentrale. is de titel van een irin Iedereen van 55 jaar en komen om de allerlei leuke, opmerkelijke naak een ver ten de jurgse In Tll- woord niet dat Op 21 februari verschijnt voor de achtste keer de Gildegids. Daarin staan de kennis, vaardigheden en ervaringen die 50- plussers via 't Gilde overdragen aan anderen die daar be hoefte aan hebben. Nuttig voor degene zo kennis en/of vaardigheden opdoet èn een zinvolle vrijetijdsbesteding voor de ouderen die meedoen, waarbij 't Gilde bemiddelt tussen vraag en aanbod. Mensen die hun kennis en ervaring op het gebied van hobby, vroeger werk, reizen en dergelijke willen overdragen, kunnen zich voor de nieuwe Gildegids nog aan melden als aanbieder. Informatie/opgave: 't Gilde, p/a Vrij- willigerscentrale, Spoorlaan 320, Tilburg; tel. 013-434572 (dinsdag en donderdag 10.00 tot 12.00 uur). Wie geïnteresseerd is in het werk van de bonden die aangesloten zijn bij het OTO, kan terecht bij de de volgende adressen: Katholieke Bond voor Ouderen (KBO), mw. van der Wal, Van Lim burg Stirumlaan 95, tel. 672208. Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), dhr. de Koster, Th. van Aquinostraat 35/19, tel. 683859. Protestants Christelijke Ouderen bond (PCOB), dhr. van Kapel, Okerhof 4, tel. 673784. De Oude Makkers, dermansstraat 79, tel. 4202( De Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord (SOON) willen op 22 mei een gezellige middag in de IJpelaer houden, waar onbekend ouder talent zijn of haar kunnen mag verto nen. Daarbij kan het gaan om muziek,'zang, dans, voor dracht, etc. Er zijn prijzen mee te winnen, maar het belang rijkste is natuurlijk meedoen. Iedereen boven de 50 die mee wil doen, kan zich voor eind maart opgeven bij mw. R. van de Put (tel. 557364) of bij mw. T. Vos (tel. 555801). Sinds een paar weken heeft het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) een nieu we voorzitter in de persoon van Wim Evertse (72). De voormalige rijkspolitieman is in Til burg vooral bekend als oud-raadslid en wethouder voor de PvdA. Evertse wil in zijn nieu we functie vooral twee zaken bestrijden: discriminatie op grond van leeftijd en de een zaamheid van ouderen. De Seniorenwijzer sprak met de oud-wethouder van o.a. Volks huisvesting (1974- 1978) over het doel van het OTO, de relatie met andere ouderenorgani saties en over zijn persoonlijke visie op de oudere mens. Op Carnavalsmaandag 11 februari is de Openbare Biblio theek de hele dag gesloten. Dat is ook het geval op dins- dagsdagavond 12 februari. Verder gelden tijdens carnaval de gewone openingstijden. Voor de carnavalsvierder biedt de Openbare Bibliotheek de nodige informatie over kostuums maken, grimeren e.d. De geschiedenis van en de gebruiken rond carnaval komen uit gebreid aan bod in 'Carnaval ontmaskerd’ van Th. Fransen en 'Onze folkore’ van S.J. van der Molen. Bestond het traditionele eten op vastenavond vrot pannekoeken met worst, wafels en broeder, nu is er A. Matheis in 'Traditionele feesten en gebruiken’ een gr rieerder aanbod. En voor wie het feestgedruis wil ontlopen: lekker wegduiken in een boek is een aardig alternatief! Deelname aan andere activiteiten, die meer maatschappelijke betrokkenheid vra gen, blijkt volgens Evertse tegen te vallen. Dat heeft volgens hem waarschijnlijk te maken met het feit dat Tilburgse ouderen vaak niet al te veel opleiding hebben ge had. Bovendien hadden ze door hun werk meestal weinig tijd om aan maatschappe lijke activiteiten deel te nemen. Het is moei lijk daar op latere leeftijd nog verandering in te brengen, aldus Evertse. Als voorbeeld noemt hij een middag, geor ganiseerd samen met Veilig Verkeer Ne derland, over de positie van ouderen in het verkeer. Evertse: "Ondanks de nodige pu bliciteit kwamen daar maar een paar men sen opdagen. Zoiets doe je dan niet snel een tweede keer.” Gedachten uitwisselen De laatste tijd wordt wel beweerd dat er te weinig concreets uit het OTO komt. Vol gens Wim Evertse vergeten mensen, die zulke kritiek uiten, dat het OTO niet een or gaan is dat beslissingen neemt, maar een waarin gedachten uitgewisseld worden. Daarbij zijn de bonden die in het OTO zit ten niet bang het met elkaar oneens te zijn, maar ze proberen dat in goede harmonie op te lossen. Zo werd Evertse de nieuwe OTO-voorzitter, ondanks het feit dat zijn organisatie de Oude Makkers slechts 125 leden telt en de KBO in Tilburg 5000 leden heeft, verspreid over 31 afdelingen. De verhouding van het OTO met de Senio renraad is volgens Evertse nog niet opti maal. Het OTO is van plan de relatie met dat adviesorgaan van het college van B&W aan te trekken. "Het is heel nuttig om sa men problemen van ouderen te bekijken”, zo zegt Evertse. "Het zou goed zijn om er achter te komen hoe de Seniorenraad het OTO ziet.” Ook met de gemeente zal ge praat moeten worden, omdat in het pas verschenen concept Welzijnsplan weinig over ouderenbele De Werkgroep Bewust Ouder Worden organiseert in maart en april gespreksochtenden voor mensen ouder dan 55 jaar. De groepen van maximaal twaalf deelnemers bepalen samen met de gespreksleiding de onderwerpen voor de zes bijeen komsten van elk twee uur. Dat kunnen bijvoorbeeld opvc ding, geloof, milieu of de buurt zijn. Bij deelname kunt u negen verschillende plaatsen in de stad kiezen, zodat u i al te ver van huis hoeft. Inlichtingen kunt u krijgen bij het kenaal Centrum, tel. 423706. In De Garsthof begint binnenkort een teken- en schildercur sus op donderdagmiddagen. De cursus staat onder deskun dige begeleiding en kost 48,- per drie maanden. Informatie: Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422. Volgens Wim Evertse maakt de maat schappij zich regelmatig schuldig aan leef tijdsdiscriminatie. "Ouderen worden vaak niet gezien als een volwaardig lid van de samenlevingzegt hij. "Men bekijkt hen nog dikwijls als zielige figuren. Het is jam mer dat mensen boven de 65 jaar, die zo veel ervaring hebben, niet vaker ingezet worden in bestuurlijke functies of in het bedrijfsleven. Het lijkt wel of ze meteen zijn uitgerangeerd”, aldus Evertse. Hij is inge nomen met het feit dat de rijksoverheid daar nu aandacht aan wil besteden. Een ander belangrijk probleem van oude ren is volgens hem de eenzaam t in velen verkeren: "Het is hee daar een oplossing voor te ouderen die werkelijk eenzaam z je meestal niet. Die mensen zijn t lijk op te sporen, niet alleen door organisaties, maar ook door krachten. Die eenzame mensen bedekken dat uit schaamte, willen het niet weten Evertse gelooft overigens niet, dat die een zaamheid alleen aan lage inkomens ligt, maar zou het wel goed vinden als daar in Tilburg een onderzoek naar komt. Organiseren Het is heel belangrijk dat ouderen zich or ganiseren, zegt Evertse. Dertig procent van de Tilburgse ouderen is wel lid van een of andere organisatie, maar een hele grote groep dus niet. "Naast de gezellig heid sta je dan sterker om je belangen te te verdedigen”, aldus de OTO-voorzitter. "Het voeling houden door de overheid met ouderen staat nu nog in de kinderschoe nen. Mede door overlegorganen als het OTO kan dat veranderd worden.” Sinds maart vorig jaar woon ik in Tilburg aan de Schouwburgring, in het centrum dus. Ik ken Tilburg vanaf mijn veertiende jaar: toen vond ik het een nare stad, maar nu ik 75 ben sta ik verbaasd over al het goede dat er tot stand is gekomen. Vooral al die fietspaden! Dat had ik nog nergens zo gezien. Fietsers kunnen rustig en vei lig de hele stad doorrijden. Als voetgangster was ik enthousiast over de mooie Schouwburgpassage, waar je ook bij slecht weer een heel eind lopen kan en waar allerlei leuke winkels en een gezellig restaurant zijn. Maar., mijn enthousiasme daalde snel naar en beneden het nulpunt toen ik merkte hoe onveilig die voetgangerspassage is: niet alleen jon gelui, maar ook volwassenen rijden daar maar kris-kras doorheen. Zo kun je geen stap zijwaarts zetten zonder eerst om te kijken of er geen fietser aankomt. Ook brommers en skateboardrijders vliegen er doorheen en ook op het trottoir aan de overkant. Trouwens, in de Heuvelstraat ben je ook niet veilig. Een politie-agent heb ik in Tilburg nog nooit gezien. Het zou toch pre ken, als je weet dat er hier en daar agenten de zaak in de gaten houder Je hoort en leest zoveel over veilig verkeer: "Bescherm de kinderen”, deren en hun ouders beschermen ons niet. Dit valt me in Tilburg cr een seniorenorganisatie daar niets aan doen? Gezellig De meeste deelnemende ouderenbonden niet in de laatste plaats een gezelligheids- vereniging. Er wordt heel wat gekaart en gebiljart. "De praktijk wijst uit dat veel ouderen vooral aan deze activiteiten be hoefte hebben", aldus Evertse. "Ze kun nen dan praten met leeftijdgenoten over wat hen bezighoudt. Dus zijn zulke activi teiten zeker in het belang van ouderen." Ook bij de Tilburgse Kruisvereniging is een cursus te volgen over ziekenverzorging thuis. Daarin leert u van alles over li chamelijke verzorging van zieken, voeding en medicijnen, het gebruik van hulpmiddelen en over technieken om te til len. Deze kennis en vaardigheden kunnen goed van pas ko men als er iemand thuis verzorgd moet worden die langdurig ziek is. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten op woensdagavon den en start op 27 februari in het centraal bureau van de kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2 A. Voor informatie en op geven kunt bellen naar 013-636620. De Bejaarden- en Gepensioneerdenvereniging houdt maandag 4 februari vanaf 14.00 uur een bir De middag, waar levensmiddelen te winnen zijn, houden in 't Kievitslaer, Reinevaertstraat 55. nale Hulpdiensten (IHD) uit Ede onderhan delt met de bedrijven. Begonnen met ver voer van gehandicapten naar het buiten land, is IHD zich meer gaan richten op de Nederlandse markt, onder andere op de ontwikkeling van vervoerssystemen voor gehandicapten en ouderen. Uiteindelijk moet dat uitmonden in een landelijk net werk, zodat het mogelijk is hier in Tilburg naar het station vervoerd te worden en in een andere plaats van het station naar de plaats van bestemming gebracht te wor den. In o.a. Rotterdam-West en Nijmegen heeft IHD al plaatselijke vervoersdiensten opge zet. Ook in Tilburg zullen mensen die slecht ter been zijn en dus geen gebruik kunnen maken van de bus, over een tijdje niet meer aangewezen zijn op dure taxi's. Ze kunnen zich dan tegen een jaarlijkse vergoeding van25,- inschrijven voor het nieuwe systeem. Als ze in Tilburg ergens naar toe willen, moeten ze die rit een paar uur van tevoren aanmelden. Daarna wor- klein bedrag thuis opge- j de treintaxi is het overi- at meer mensen met de- ije moeten reizen. uitwerking wordt van de tienst en wanneer die van i binnenkort in de Senio- Op diverse plaatsen in Tilburg worden speciaal voor ouderen carnavalsvieringen gehouden. Zo is er donderdag 7 februari een carnavalsmiddag in dienstencentrum De Baselaer, Hoef- straat 175. Het feest begint om 14.00 uur en duurt tot onge veer 17.00 uur. Als u slecht ter been bent, kunt u toch komen door van tevoren de vrijwillige vervoersdienst te bellen (tel. 421207). Dinsdagmiddag 12 februari vanaf 14.00 uur kunnen 55-plus- sers uit Tilburg-Noord hun kielen weer vertonen in De Rid- dershof, Léharstraat 110. De hapjes op deze middag, geor ganiseerd door de SOON, zijn gratis. En: 't is vur alle ouwere meense uit Noord, mar ök de genekaanters zèn van harte welkom! Diezelfde dinsdagavond kunnen de oudere carnavalsvier ders verkassen naar Columbusplein 15, want daar is dan in de Garsthof feest voor de 50-plussers. De avond wordt muzi kaal ondersteunt door 't Hermenieke en de Kwastenblaozer. Voorverkoop van de kaarten 2,50) start op 1 februari in de Garsthof. Van Eijkeren hoopt dat de Tilburgse oude ren en gehandicapten niet al te lang meer hoeven te wachten op het aparte vervoer, dat tamelijk goedkoop en snel moet wor den. Oorspronkelijk zou het nieuwe ver voerssysteem op 1 januari zijn ingegaan, maar de onderhandelingen verliepen zo moeizaam dat die datum niet gehaald werd. De gemeente heeft wel alvast 45.000,- gereserveerd om de vervoers dienst dit jaar te subsidiëren. Veel mensen bleken overigens op invoe ring per 1 januari te hebben gerekend. Want na een voorlichtingsbijeenkomst eind vorig jaar, kwamen deze maand bij het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT tele foontjes binnen van mensen, die veront rust vroegen hoe ze zich moesten opgeven voor het vervoerssysteem. Begin deze week waren nog ven in de race voor het exploiteren vervoerssysteem. De stichting Inti waar (KBC ;Ou Ou<

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11