fA G "Ouderen gelukkig mondiger geworden n pi LIG! t, Wethouder Anke van Blerck: intensiever i POST X SCRIPTUM COLOFON Hoger onderwijs ouderen Gezond ouder worden Samenwerking verzorgings tehuizen Toneel 45+ Gemeentepolitiek en ouderen Informatie dienstverlening Tot uw dienst Rouwverwerking Bingo Volksdansen - iri 1991 - pagina 10 Donderdag 17 januari 1991 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER vij door! wiill J en volgens afspraak (foto: Geert van Loon) Wethouder Anke van Blerck I [nolle vrachtprijs 198,- 98,- 69,- 59,- 129,- 69,- 249,- 79,- 25,- 10,- Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande woensdc jdag over HET WOORD IS AAN... wat afstandelij jen de meeste egelcentrum [el. 042554015 kFSTRA Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. zijn des te .orgen g, totdat lansen, r u?t 'Sp' |ir" j|i' MEN'S SfEOd MODE t alleen de schoonste stad van ouderen. te uiten zoals in heel gewoon is. zwem, dans of - >ok de stad met eren meer >’n grote slijk hoort Blerck. uderen in anc >urgse ouderen moe- en, wil de gemeente beleid voeren. Daar- ’oek van start gegaan i tien- locen- Hoge- jeron- is er tijd in jssen ,v,.iten jids en t Info- gym, zodat we niet de meeste aktieve c Zag op maat De/vensen van de Tilbu ten onderzocht worder eei zo goed mogelijk oir is een onderzoe Omdat de taken van steeds zwaarder wordt Centraal Over... besloten de s n. Dat gebeur ''*-?nigii- van Blerck is blij dat ze zowel en als gezondheidszorg in haar -naast als experir wijk Fatima, onder ander Jozefzorg, werk SBT, ging f Werk de org< wat er daar ver ippe beurs, jnbeleid de hetzelfde belangrij- i geld,” aldus in de Tweede iren in tel’ zal t rijk meer geld lenwerking wil de WRT rg van de tien Til- op elkaar afstem- Volksuniversiteit Terra Nova organiseert samen met Theater werkplaats De Muze toneellessen voor mensen vanaf 45 jaar. Tijdens tien lessen op donderdagochtenden komen belang rijke onderdelen van toneelspelen (zoals rol, ruimte, conflict) aan de orde. Toneelervaring is voor deze cursus niet nodig. Inlichtingen/opgave: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. 013-426269. IplOG.^,. lichaam èn ;re keer eer, irlijk niet alle«- gymnastiek e kunt doen. Inforr aderen zijn al aktief; jevaloverna! Kom op, sluit u aan: z> het land zijn, maar ooi actief worden in bevolkingsgroep rbaar en zichtbaar Dat geldt volgens idere bestuur- ”1et algemene beleid is het streven dat ouderen zo lang mogelijk a hun functies kunnen blijven vervullen’', zegt wethouder van Flerck. ”Ze moeten zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Naar er is ook een aantal zaken, waar zo snel mogelijk verbete- ing in moet komen. Ik denk dan met name aan het tekort aan □edden voor ouderen met psychische stoornissen. Tilburg is in de psycho-geriatrie zwaar onderbedeeld vergeleken met andere geneenten”, aldus Van Blerck. Md het aantreden van het nieuwe college van B&W heeft Tilburg sinds 1 mei vorig jaar ook een nieuwe wethouder van sociale za- ker en gezondheidszorg, VVD- ster Anke van Blerck. Een belang rijk onderdeel van haar portefeuille is het ouderenbeleid. Wat is de gemeente van plan de komende jaren te gaan doen voor de grceiende groep ouderen? Wat gaat er gebeuren voor senioren md lage inkomens en wat verandert er op het gebied van gezond- hedszorg, educatie en recreatie voor ouderen? De wethouder is nu goed ingewerkt en daarom sprak de Seniorenwijzer met haar er met Peter Korsmit, voorheen sociaal raadsman en sinds half m*i 1990 beleidsambtenaar bij de gemeente voor ouderenzaken. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry ètrijbosch Ad de Vet André Walraven kleuren rijzen excl. BTW Franco geleverd Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg,' tel. 368805. De Seniorenacademie Brabant houdt vanaf februari weekse cursussen voor 50- plussers, gegeven door d< ten van de Katholieke Universiteit Brabant en van de Ho" school Katholieke Leergangen. Naast cursussen over ge.w tologie, architectuur en filosofie (o.a. professor Berger) is de nieuwe cursus 'De problematiek van arbeid en vrije tijd Nederland'. Bovendien zijn er twee letterkunde-cursuss die voor senioren buitengewoon interessant zijn: 'Gedicht over het leven’ en 'Shakespeare en zijn tijd’. Cursusgic inschrijfformulier kunnen worden aangevraagd bij het centrum van de Katholieke Leergangen, tel. 013 - 394444. lijk: "Weer iets nieuws; waar is te toeschouwers deelnemers(/ j van deze groep, trokken. Zo komt ijken behoefte is ouderenzorg. t 'Zorg op maat’ deel van de is dat daaraan Jngstehuis Sint leerd Ouderen- >rg, de Kruisvereni- >or Maatschappelijk *.et project willen imeente bekijken i van de ouderen Als het experi- wijk een voor in Tilburg krij- Ouderen protesteren terecht tegen het ongebreideld ge bruik van onbegrijpelijke afkor tingen. Maar ouderen kunnen er zelf ook wat van. Wat te den ken van OVO en WOUW? OVO betekent 'Ouderen Voor Oude ren Onder deze naam zijn al lerlei groepen senioren aktief die zich inzetten voor leeftijd genoten. In december trad voor de VA- RA-televisie het koor 'Ouderen voor ouderen op. Je zag oude ren vrolijke, vaak swingende liedjes zingen, terwijl ze strom pelden met surfplanken, op houterige wijze disco dansten en trillend aan fitness- appara ten werkten. Ik genoot met volle teugen van deze persiflage op het bekende liedjesprogramma 'Kinderen voor kinderen'. Totdat lang zaam tot mij doordrong dat het geen persiflage was, maar bloedserieus. WOUW wil zeggen 'Wijzer Ouder Worden Dat is een lan delijke organisatie die zich in zet voor de emancipatie van ouderen (vrouwen). Wil WOUW erop toezien dat in 1991 oude ren zich niet emanciperen tot treurige naapers van hun klein kinderen? Door de betere same het aanbod van de zore burgse tehuizen beter men. Die zorg verbeteren zal ook moeten gebeuren door een betere samenwerking tussen de WRT-leden en de verpleegte huizen in de regio, en door overleg met. provincie en gemeente. Het woord Is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te Informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf Iets op, maak een verhaaltje van ten hoog ste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ In Tilburg onder vermelding van "Het woord Is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. i verzorgingstehuizen worden, heeft het Tilburg se Centraal Overleg Verzorgingstehuizen (COV) besloten de samenwerking te inten siveren. Dat gebeurt in de onlangs opge richte Vereniging van Verzorgingstehuizen in de Regio Tilburg (WRT). In de WRT zitten bestuursleden van de verzorgingstehuizen. Daardoor hoopt de WRT dat ze beter toekomt aan het behar tigen van de gezamenlijke belangen in plaats van die van de aparte verzorgingste huizen. Dat kan, omdat de besluiten van de nieuwe overkoepelende organisatie bin dend zijn voor alle leden. Vol enthousiasme is in wijkcentrum Kievitslaer met ingang van het nieuwe jaar een nieuwe volksdansgroep gestart. Da mes, en vooral ook heren, kunnen zich nog aanmelden om aan deze beginnerscursus mee te doen. Gevorderden overigens ook van harte welkom: hoe groter de groep, de groter het dansplezier. De lessen zijn op donderdagmor van 10.30 tot 11.30 uur. Informatie en aanmelden: mevrouw L. Bertens, tel. 638358, of bij SBT-wijkteam West, Reinevaar- straat 55, 5044 HD Tilburg, tel. 683961 Hoewel de rijksoverheid vaak de hoofdlijnen van het be stuursbeleid bepaalt, zijn het de gemeenten, die veel van de overheidstaken uitvoeren. De 'Gemeentewijzer’ (het boek bij de gelijknamige Teleac- cursus) en 'Invloed op het gemeentebeleid’ door F. Poort bieden veel informatie over de gemeente en het gemeente bestuur. Ook de vele taken van gemeenten worden belicht, zoals volkshuisvesting, gezondheidszorg, milieu en onder wijs. Ook het ouderenbeleid hoort bij die taken. Daarover gaat 'Richtlijnen ouderenbeleid' van het Centraal Orgaan Samen werkende Bonden van Ouderen (COSBO). Het COSBO gaat ervan uit, dat ouderenbeleid zich dient te richten op de er kenning van oudere mensen als volwaardige personen, die er recht op hebben volledig deel te nemen aan alle vormen van het maatschappelijk leven. Voor geïnteresseerden in de gezondheidszorg geeft ex- staatssecretaris van WVC Joop van der Reijden zijn herinne ringen aan zijn kabinetsperiode weer in 'Onze kostelijke ge zondheid’. Daarin gunt hij de lezer een blik in de politieke keuken van de gezondheidszorg. Bovenstaande boeken zijn te leen in de Openbare Biblio theek aan het Koningsplein. Belangrijk is ook dat de verzorgingstehui zen zich steeds meer gaan richten op de buurten waarin ze staan. De nieuwe orga nisatie gaat zich tevens bezighouden met de voorwaarden die gelden voor opname in een verzorgingstehuis. portefeuille heeft. Want door die combina tie valt van alles gemakkelijker te regelen. Over veel zaken in de gezondheidszorg heeft ze echter weinig zeggenschap, om dat die door rijk of provincie gefinancierd worden. Ze vindt het uiteraard zinnig dat instellingen als het RIAGG, IMW en de zie kenhuizen met elkaar overleggen om een beter beleid uit te stippelen. Educatie en ontspanning "Voor ouderen moeten er voldoende edu catie- en recreatiemogelijkheden zijnal dus de wethouder. In wijk- en buurtcentra en bij Terra Nova zijn speciale cursussen voor ouderen. Die moeten ze uit eigen por temonnee betalen, hoewel subsidie soms mogelijk is. Dat de zelfstandige ouderenor ganisaties boos zijn op de gemeente, om dat bij subsidiëring meer gelet gaat wor den op het aantal deelnemers dan op de inhoud van het programma, noemt Van Blerck "een gevoelige zaak. We hebben buitengewoon veel reacties gehad. Er komt dan ook een bijeenkomst en als dan blijkt dat het op zoveel weerstand stuit, moeten we kijken of het anders kan.” Politiek actief Wethouder van Blerck vindt het erg be- De Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord (SOON) houden op woensdag 30 januari samen met de SBT een in formatiemiddag over dienstverlening, waar u van alles te we ten kunt komen over gezinszorg, dagopvang, kruisvereni ging, maaltijden en tijdelijke opname. Waar kun je terecht als de nood aan de man komt? Tijdens de bijeenkomst krijgt u antwoord aan de hand van een vragenspel. Zo komt u te we ten met welke vragen u waar terecht kunt en of de hulp gratis is of dat ervoor betaald moet worden. De informatiemiddag wordt gehouden in de IJpelaer, Corelli- straat 10 en begint om 14.00 uur. Ook over dienstverlening gaat de voorlichtingsbijeenkomst 'Tot uw dienst’ op maandag 21 januari om 14.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Daar krijgt u antwoord op vragen over problemen bij zelf koken, hulp bij ongevallen, hulp in de huishouding, en op wie kunt terugvallen als de kinderen op vakantie zijn. De gezellige voorlichtingsmiddag, die georga niseerd is door de activiteitencommissie voor ouderen Groeseind/Hoefstraat, is ook interessant voor mensen die nog geen hulp nodig hebben, voor het geval dat... Na de dood van een partner, kind, vriend of vriendin heb je eerst zelf de tijd nodig om het verdriet te verwerken. Het is dan een hele troost als je met iemand in de eigen omgeving kunt praten. Maar na verloop van tijd blijkt vaak dat die om geving het nu wel 'genoeg' vindt als jij nog steeds over je verlies wilt praten. Velen houden dan de behoefte om met mensen in gelijke omstandigheden te praten over rouw, ver driet en toekomst. Naast steun van elkaar kun je ook van ei kaars ervaringen leren. Zo zijn groepsgesprekken ontstaan. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) en het Deke naal Centrum Tilburg- Goirle (DC) organiseren dergelijke groepsgesprekken. Er zijn tien bijeenkomsten die in maart beginnen. U kunt u tot 2 februari opgeven bij mevrouw Rei- zevport (IMW), tel. 636262, of bij de heer Timmermans (DC), tel. 423706. naar de behoefte aan zorg v waarbij ook de GGD is betre men te weten in welke wijk aan meer gespecialiseerde Daarnaast gaat het project -iment van start in een De bedoeling i ire het verzorgir het Gecoördinc de gezinszorg en het Instituut voor meewerken. Door het janisaties en de ger aan de problemen erholpen kan worden, ment goed verloopt, zal de beeldfunctie voor de rest var gen. Overleg Natuurlijk is overleg tussen de gemeente en maatschappelijke organisaties, zoals die van en voor ouderen, erg belangrijk. Sinds haar aantreden is de wethouder be zig met kennismakingsbezoeken bij de ver schillende instellingen, vaak zonder amb tenaar en niet volgens een geplande agen da. Van Blerck: "Bij het bezoeken van or ganisaties stuit ik vaak op mensen die graag hun verhaal kwijt willen. Zo kom je dingen te weten die je langs de officiële weg niet zouden bereiken." Korsmit pleegt onder andere regelmatig overleg met de SBT. De SBT is na een re organisatie druk bezig in de stad zijn voel horens uit te steken om zaken te signale ren die ouderen aangaan. Het overleg met beleidsambtenaar Korsmit dient ervoor dat de gemeente goed op de gesignaleerde problemen in kan spelen. Geld Volgens Korsmit is "de afgelopen drie jaar in het inkomen van ouderen geen vooruit gang of achteruitgang geconstateerd. En ze mogen er niet meer op achteruitgaan, als ik het vanuit mijn vroegere functie van sociaal raadsman bekijk.” Ook de gemeente heeft een krap; Daarom is ook bij het ouderent tendens om meer te doen voor geld. "Efficiënter werken is vaak I ker dan het toevoegen van Korsmit. Uit de behandeling i Kamer van de nota 'Ouder moeten blijken of er van het komt voor ouderenbeleid. De realiteit is dat veel ouderen in stille ar moede leven. Van gemeentelijke voorzie ningen als bijzondere bijstand en subject- subsidie maken ze vaak geen gebruik. Nog steeds is er soms sprake van valse schaamte en willen ze liever niet de hand ophouden. "Gelukkig komt daar de laatste tijd verandering in”, zegt wethouder van Blerck. "Ook ouderen zijn mondiger ge worden en stappen eerder bij instanties binnen.” Binnenstappen kunnen ouderen niet altijd even gemakkelijk en daarom is de sociale dienst -ook als experiment- bezig met huis bezoeken bij ouderen, het 'friendly visi- ting'-project. De ambtenaar die de bezoe ken op aanvraag van de ouderen zelf af legt, geeft uitleg over subsidies en bijzon dere bijstand en helpt bij het aanvragen daarvan. Wijkgericht Aan de zorg voor ouderen moet nog flink wat worden bïjgeschaafd. In verzorgings tehuizen wonen mensen die eigenlijk in een verpleegtehuis zouden moeten wo nen. De verzorgingstehuizen zullen zich meer op de wijken eromheen gaan richten volgens wethouder van Blerck. Ook moet er meer en betere thuiszorg komen. "De gemeente moet in samenwerking met de verschillende organisaties proberen met hetzelfde geld de zorg beter te maken”, al dus Van Blerck. Speciale aandacht verdient het werk dat vrijwilligers doen in de ouderenzorg, want zonder onbetaalde arbeid kan het niet. De zorg helemaal professionaliseren is niet mogelijk. Wethouder v sociale zaker In het begin ben je toeschouwer, soms w dat nu voor nodig?” Maar al gauw worde Ik heb het over 'Meer Bewegen voor Ouderen’ (MBvO). Beweging en muziek zijn vaak één begrip, zeker als de muziek erom vraagt. En dat is het geval bij volksdan sen. In het begin is er een remmming, omdat we ons niet meer durven onze kindertijd. Jammer, maar het ergste is dat we doen alsof dat We hebben ons keurig aangepast en zorgen dat we niet opvallen. Maar dan is er ineens de kans je ware aard te tonen. Even wennen, maar toch, het lukt! Ook als je ouder bent, mag je nu weer zingen, roepen, je lijf in beweging bren gen en je gezicht plooien al naar gelang de dans. Het mag allemaal en het werkt erg ontspannend op lichaam èn geest. Je hebt misschien wel zorgen, maar die worden verschoven, iedere keer een stukje verder weg, totdat je ze soms vergeet Dat gaat natuurlijk niet alleen op voor volksdansen, maar ook voor andere MBvO- aktiviteiten als gymnastiek en zwemmen. In het 'Sport- en spelspoorboekje 50+' staat wat u kunt doen. Informeer eens bij uw buurt- of wijkcentrum of bij de SBT. Veel ouderen zijn al aktief; ook bij hen kunt u vragen hoe het bevalt. Denk er in ieder ge Kom op vernieuwing was volgens Van I:!k al aan de gang voordat term verzon. "Mensen die aan het maatschappelijk verkeer sn, moeten erbij betrokken wor- ir horen ook vaak ouderen bij." ictiviteiten, zoals ar”, zegt de wet- igrijk dat landelijk in tussen de ver- ujtgehaald worden, samenwerking ont- De Tilburgse Kruisvereniging start half februari cursussen, waar u kunt leren hoe je op een zo aangenaam mogelijke manier gezond ouder kunt worden. 55- plussers horen daar deskundigen de volgende onderwerpen bespreken: de licha melijke en geestelijke aspecten van het ouder worden, om gaan met medicijnen, meer bewegen voor ouderen, gezonde voeding en veiligheid in en om het huis. Naast de lezingen zijn er groepsgesprekken, waarin aandacht wordt besteed de manier waarop de deelnemers zelf zo gezond mogelijk kunnen leven. U kunt de cursus vanaf 18 februari op maandagen van 14.00 tot 16.30 uur volgen in De Baselaar, Hoefstraat 175. De acht- weekse cursus wordt op dezelfde tijd vanaf 19 februari ook op dinsdagen gegeven. Dat gebeurt in wijkgebouw Zuid oost van de Kruisvereniging, Lancierstraat 45. De kosten be dragen 110,- voor leden en 135,- voor niet-leden. Opge ven bij: de Tilburgse Kruisvereniging, Antwoordnummer 304, 5000 VG Tilburg; tel. 013 - 636620. Op dinsdag 22 januari is er een bingomiddag in het wijkge bouw aan de Beneluxlaan. De middag wordt georganiseerd door Sint Lucas, bond voor senioren en gepensioneerden. Aanvang: 14.00 uur. langrijk dat ouder de politiek. "Zo’i moet daar duideli,. zijn”, aldus Van P' haar ook voor oug. lijke functies. Sociale vernieuwi Blerck eigenlijk a. Den Haag de tern moeilijk aan het nr. deelnemen, moeten erbij betr den. Daar horen ook vaak oi Dat betekent nieuwe ac hiervoor genoemd, "maar houder, "het is ook belanc en plaatselijk de schotter schillende organisaties waardoor een betere s staat. Is ze van plan het beleid van haar voorgan ger Dijkstra te veranderen? Van Blerck: "De marges van de politiek zijn smal, dus het zal niet veel afwijken. Maar andere tij den vragen een andere aanpak. Ik pluk na tuurlijk ook de vruchten van wat mijn voor ganger heeft gedaan, maar er zullen ook dingen kunnen gaan lopen. Al met al be valt deze post me prima”, aldus Van Blerck. A

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11