Leren met plezier op volksuniversiteit Terra Nova Ouderen in tel n b.v. COLOFON NG 1991 1991 POST x SCRIPTUM rIKUM 555955 'EL Sociale veiligheid OTO RVU Nieuwjaar migranten Sport en spel ouderen Goede voeding Informatie Hulpcentrale Donderdag 3 januari 1991 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER jari 1991 - pagina 12 N GULDENS!!! Nova, ing 25. lol ood ter Wie kent direct- en dwerend ar 7, Tilburg rdeen ils semi- HET WOORD IS AAN... Het hoofdstuk inkomen is veruit het kortst en gaat niet echt in op de ’stille talkaarten LT OG jllektie Vlarktstr.) rijf luur 35,55 33.55 33,55 35,55 33,55 31.27 30,72 30.72 33,55 31,27 33,55 34,05 ...41,90 41,90 41,90 41,90 .4120 41.90 39,90 .37,90 37.90 37,00 41,90 41,90 41,90 41,90 41.90 .41,90 39.90 36.90 41,90 41,90 41.90 39,90 39,90 ja- op als moet kring je pre gint”, 119.00 uur OO uur. rood ultra mild extra mild FTEN EN SHAG eel per slof! eubelen. Over het feit dat ouderen door werk gevers als een wegwerpartikel worden gezien, maakt het kabinet zich niet echt druk. Flexibele pensionering en (her- )intreding van ouderen op de ar beidsmarkt wordt niet van overheids wege ter hand genomen, maar als een zaak van werkgevers- en werknemers organisaties gezien. De regering heeft onlangs de beleids nota ’Ouderen in tel’ gepresenteerd. Een pak van 1320 pagina’s vol be leidsteksten, deel nota’s en voorstu dies. Centrale doelstelling van de no ta is de ’’integratie van de ouderen in de samenleving": de mate waarin ouderen vanaf 55 jaar werken, actief zijn in de politiek, aan het culturele le ven deelnemen en aan educatie doen. smaakt over bewegingsactiviteiten voor >n. In dat Sport- ,en Spelspoorboekje op allerlei vragen over wat u aan doen. Daarnaast staat er informa- ourg allemaal te doen is aan sport rum, Beelaer is goed bereikbaar met armoede’. Over zorgverlening leren we dat het aanbod zo goed mogelijk moet worden afgestemd op de vraag ernaar van de gebruikers, maar dan wel binnen het beschikbare financiële kader. Daaruit blijkt dat niet de be hoefte van de ouderen uitgangspunt is, maar het geld dat de politiek be schikbaar stelt. Leren is leuker dan je denkt; dat gaat ook op voor ouderen. In Til burg kunnnen ze voor diverse onderwijsniveaus op verschillende plaatsen terecht, bijvoorbeeld de Seniorenacademie. Ook de Open School heeft activiteiten, waaraan ouderen kunnen mee doen, of die speciaal op hen gericht zijn. En wie het leuk vindt (vakken van) MAVO, HAVO of VWO te volgen kan les krijgen op het Tilburgs Dag-/Avondcollege. Een andere instelling die zich ook op alle leeftijdsgroepen richt, maar veel ouderen trekt, is volksuniversiteit Terra Nova in de Nieuwlandstraat. Een interessant lichtpunt is de be schouwing over ’leeftijdsgrenzen’. De regering belooft met een standpunt te komen over het hanteren van leeftijd bij beslissingen over harttransplanta ties. Plezier Eén van de voordelen van de volksu niversiteit is volgens directeur Grootenboer, dat je soepel kunt over stappen. Zo kun je na Engels naar een groep vijftig-plussers gaan die leren volksdansen. En door de gezelligheid kun je ook met plezier leren, juist als al wat ouder bent. En het is belangrijk te blijven leren, of het nu om kennis gaat of om bijvoor beeld bewegen. Grootenboer: ’’Vroe ger hield je rond je dertigste op met le ren, maar tegenwoordig ga je heel je leven door. Tot je je hoofd neerlegt, bij wijze van spreken. En al wordt het op een gegeven moment wat moeilijker dingen uit je hoofd te leren; mijn erva ring is dat ouderen net zo goed leren als jongeren, in sommige opzichten zelfs beter.” Informatie: Terra Nova, Nieuwland straat 44-46, 5038 SP Tilburg; tel. 013 - 426269. Educatie voor ouderen is volgens de nota een belangrijke voorwaarde voor volwaardig maatschappelijk functio neren, maar er wordt geen cent extra voor uitgetrokken. KTIE aankoop van Iedere drank 1 stempel, iven u recht op IT DERBY PILS -1991 Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse I Koerier Redactieraad: I Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat 1 Jacques Joosten I Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet I Andr Walraven Redactiemedewerkster: I Ivonne van der Zande I Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. Studiekringen Een andere tamelijk nieuwe activiteit van Terra Nova zijn de studiekringen voor ouderen. Onder begeleiding stel len de groepen van gemiddeld vijftien mensen zelf hun studieprogramma vast voor 25 lessen. ”Dat kan zware kost zijn, maar ook een wat lichter programma”, vertelt Grootenboer. ”Er Ook bij de toneelcursussen leren ouderen snel volgens Grootenboer: ”Je kunt zien dat oudere mensen veel meer levenservaring met zich meedra gen. Zij kunnen bijvoorbeeld heel ge makkelijk andere mensen spelen, om dat ze al veel hebben meegemaakt. En dan zie je dat ouderen in één les het zelfde leren, waarvoor jongeren min stens twee lessen nodig hebben.” Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Op vier december was het dan zover: de laatste morgen van onze senioren cursus. Wat had ik een twijfels vóór ik aan de cursus begon. Zou ik het wel doen? Was het niet beter de pas verworven vrijheid als 'Vutter' ten volle uit te buiten door lekker niets te doen? Toch bleef de uitdaging trekken om weer te studeren: bij de tijd blijven is juist belangrijk als je niet meer werkt. Inschrij ven dus! Toen kwam de keuze. Wat sprak mij het meeste aan? Sociale filosofie; vrije tijd en arbeid; kijken naar architectuur...? Het werd psycho-gerontologie, dat dicht bij mijn vroegere studie en werkterrein lag. Dat bleek later bij meer cur sisten het geval te zijn. Bovendien leek het bestuderen van het gedrag van de mens in de tweede helft van zijn levensloop heel helder voor mezelf. Het werd een positieve ervaring! Gezellige contacten en openhartige ge sprekken met leeftijdgenoten van 51 tot 78 jaar. Gedegen, goed gestructu reerde hoorcolleges waardoor de 'turf' van een leerboek duidelijker werd en beter te behappen. De werkcolleges bleken te kort, omdat er met elkaar nog zoveel te bediscussiëren viel. Nu het certificaat nog. Een enkeling koos voor het echte tentamen, de meer derheid voor een solo- of duo-werkstuk van vijftien pagina’s. Weer anderen vonden het zonder certificaat ook prima. Op de vervolgcursus in februari zien we elkaar terug. Mijn werkstuk moet ik og maken; daarvoor is de rustige januari-maand goed. Aan de slag dus! 1w. M. F.-van D. Reden voor u om via de ouderenorgj nisaties de komende tijd de druk o de overheid te vergroten. Maar ook a er verkiezingen zijn, bent u écht in tel! A.W. ”We richten ons op vorming van jon geren en volwassenen”, vertelt direc teur Fred Grootenboer van Terra No va, "maar onze cursussen zijn zeker interessant voor ouderen. Dat blijkt wel uit de cijfers: van de 2500 deelne mers die we trekken, zijn er 800 ouder dan vijftig jaar. We hebben creatieve, vormende en onderwijscursussen, maar veel van die programma’s heb ben alle drie die elementen in zich. Dat maakt ze extra aantrekkelijk voor ouderen. Bovendien gaat het niet al leen om de lesstof, maar is ook de ge zelligheid een belangrijk bestand deel”, aldus Grootenboer. er een directe samenhar voldoende inkomen, ges< vesting en een goede gezondheid enerzijds en de gewenste integratie anderzijds. Maar maatregelen blijver grotendeels uit. Ook ouderen kunnen voor allerlei zaken terecht bij de Hulpcentrale aan de Spoorlaan. Gratis of voor een kleine vergoeding zijn de vrijwilligers van de centrale u bij van alles behulpzaam. Dat kan gaan om het opknappen van karweitjes, boodschappen doen, vervoer per auto, huis houdelijke klusjes, of zo maar samen iets doen of een praatje mafcen. Ook biedt de Hulpcentrale thuiszorg en oppas bij gehan dicapte ouderen. En natuurlijk is er de telefonische SOS- dienst, die dag en nacht bereikbaar is voor een gesprek over wat u bezighoudt. Informatie over al deze zaken is na te lezen in een folder die u kunt krijgen bij de Hulp centrale, Spoorlaan 320. Bellen kan ook: telefoon 013 - 433584. De afdeling Tilburg van de ANBO organiseert op donder dag 10 januari in de Postelse Hoeve een themamiddag over sociale veiligheid. Na een inleiding door mevrouw Gwen Kriekaard is er gelegenheid voor het stellen van vragen en discussie. De middag begint om 14.00 uur en is ook toegankelijk voor niet- leden. Dat geldt ook voor de nieuwjaarsbijeenkomst die aansluitend om 16.00 uur gehouden wordt, ook in de Postelse Hoeve. In de vorige Seniorenwijzer meldden we dat voorzitter A. Hallebeek van het Overleg Tilburgse Ouderenorganisa ties (OTO) opgevolgd zou worden door de heer A. Klei ne. Dat was niet juist: de heer Kleine volgt de heer Halle beek wel in het OTO op als vertegenwoordiger van de Oude Makkers, maar de nieuwe OTO- voorzitter wordt pas in de loop van deze maand gekozen. Om iets te leren hoef je niet altijd de deur uit. Zo heeft de educatieve omroep Radio Volksuniversiteit (RVU) tal van interessante programma’s op radio en televisie, ook voor ouderen. Gisteren is bijvoorbeeld op Radio 5 de eerste aflevering geweest van ’Groepswonen voor ouderen’; volgende week woensdag kunt op dezelfde zender om 9.30 uur daarvan het tweede en laatste deel horen. Ook de andere RVU-programma’s zijn vaak de moeite waard. Ze zijn van maandag tot en met zaterdag tussen 9.30 en 10.00 uur te beluisteren via Radio 5. Op televisie is de RVU doorgaans op zondag (vanaf 'j 21.05 uur).en maandag na het 8 uur-journaal te zien op I Nederland 3. Vaste TV-programma’s van de RVÜ zijn het Milieubericht, Werken aan werk en het praatprogramma I van Ischa Meijer. Maar ook literatuur, voeding en landen komen bijvoorbeeld aan bod in speciale RVU-program- ma’s. Vermeldenswaard is ’All along the watchtower’, volgende week maandag om 20.50 uur, over de nog l steeds actieve 70-jarige bluesgitarist en - zanger John Lee Hooker. In Nederland wordt oud en nieuw feestelijk gevierd. Ook j migranten luiden het nieuwe jaar uitbundig in. de grote hoeveelheden afgestoken vuurwerk door Chi nezen niet? De restanten blijven vaak dagenlang op de stoep liggen, want opruimen zou ongeluk kunnen bren gen! Op 15 februari wordt het Chinees nieuwjaar ge vierd: vrienden en familie worden bezocht, schulden ver effend en nieuwe kleren gekocht. Voor Antillianen geldt Oud- en Nieuwjaar zelfs als een nationale feestdag. Surinaamse Hindoestanen vieren op 1 maart het nieuwjaarsfeest Holi Phagwa, waaraan overi gens veel niet-Hindoestanen enthousiast deelnemen. Wij denken vaak dat alleen in Tilburg en regio Driekonin gen wordt gezongen. Maar in Spanje, Portugal en Italië is Driekoningen een speciale feestdag voor kinderen met cadeautjes en snoep. Zelfs scholen en bedrijven zijn ge sloten. Wilt u meer weten over feest- en gedenkdagen van mi granten: de Openbare Bibliotheek Tilburg biedt u volop informatie. Kennis opfrissen Er is een groeiende belangstelling voor de Seniorenacademie, die een jaar geleden gestart is door de Katho lieke Leergangen en de Katholieke Universiteit Brabant. Ouderen kunnen daar allerlei cursussen volgen die worden gegeven door docenten van de HBO-instelling en de universiteit. "Maar je ziet dat veel ouderen twijfe len om daar naar toe te gaan”, zegt Fred Grootenboer, ’’omdat ze al lang geleden van school zijn gekomen. Daarom is er de 'Seniorenmix’^an Se niorenacademie, Terra Nova en het Dag-/Avondcollege.” Samen met het Dag-/Avondcollege organiseert de volksuniversiteit in dit verband bij vol doende belangstelling een opfriscur sus voor groepen van een twintigtal oudere deelnemers. "Ouders leren hun kinderen pra ten, kinderen leren hun ouders zwijgen”: een schrijnend gezegde dat we niet te letterlijk moeten op vatten. Toch weten we uit ervaring dat dergelijke uitspraken soms waarheid bevatten. Zo’n uitspraak kan namelijk de conclusie zijn van een gesprek tussen oudere men sen over het gedrag van hun kin deren in bepaalde situaties. Een hard oordeel. Volwassen kinderen zien de zor gen en problemen van hun ouders uit een andere gezichtshoek en misschien ook wel beter, maar dat geeft hen nog niet het recht hun ouders niet te laten meebeslissen over zaken die henzelf in de eerste plaats aangaan. Als we als ouders ervaren dat we buiten die beslis singen gehouden worden, doet dat zeer. Onduidelijk is of onze kinderen er voldoende bij nadenken, of dat ze juist te rationeel denken. Maar we mogen ze er wel op wijzen, dat ze verkeerd bezig zijn. Ze moeten ons niet leren zwijgen, dat doen we toch al genoeg. Ze moeten ons ook laten praten. Het gezegde in het begin van dit stuk brengt onze kinderen mis schien aan het denken. Hang het maar aan de muur. Op een goed zichtbare plaats. zijn studiekringen geweest die zich met cultuur en met voorzieningen voor ouderen hebben beziggehouden. En er is er een bezig over de econo mie van het herenigde Duitsland.” ”Als je een afgepast programma wilt, "’^et je natuurlijk niet bij zo’n studie- ig gaan, want je weet nog niet wat jrecies gaat doen als je er aan be gint”, aldus Grootenboer, "maar dat maakt het natuurlijk wél spannend.” Tijdens de bijeenkomsten van de stu diekringen kunnen de deelnemers gastdocenten uitnodigen, bijvoor beeld van de Leergangen. Maar ook maken cursisten zelf inleidingen of verslagen over deelonderwerpen, na dat ze die uitgediept hebben. En er zijn excursies mogelijk: zo ging een groep die zich bezig hield met archi tectuur naar de Sint Jan in Den Bosch. Van de lessen worden verslagen ge maakt, zodat de deelnemers aan het eind van de cursus een bundel krij gen, waarin ze alles nog eens kunnen nalezen. De studiekringen zijn klaar blijkelijk populair en succesvol, want een groep heeft zich als geheel al in geschreven voor een nieuwe cursus. U begrijpt het al: van werkelijke inte gratie is geen sprake als geen dam wordt opgeworpen tegen het uitstoten van ouderen uit het openbaar bestuur Bovendien moeten het inkomen, de positie op de arbeidsmarkt en de kan sen op educatie structureel beter wor den. Op al deze terreinen geeft de no ta weinig houvast. De redactieraad en medewerkers van de Seniorenwijzer gaan vol goede moed en dito voornemens het nieuwe jaar in. We hopen u ook in 1991 leerzame en prettige in- 1 formatie te bieden op deze vaste pagina in de Tilburgse Koerier. Met plezierig hard werken en uw reacties en bij dragen lukt dat vast. Wat we u toewensen is leergierig heid, zin om te lezen en bovenal natuurlijk geluk en een goede gezondheid! Een paar weken geleden kon u het uitgebreid op deze pagina lezen: het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT en het Bureau Ondersteunig Tilburgse Sport (BOTS) heb ben een boekje gemaakt Tilburgse ouderen. Ir. 50+ vindt u antwoord c beweging kunt en mag d tie in over wat er in Tilbi en spel voor ouderen. Het boekje is gratis te krijgen bij de wijkbureaus van de SBT, het BOTS, wijk- en buurthuizen, het VVV-kantoor en het gemeentelijk informatiecentrum. Vaak lezen of horen we over het belang van goede voe ding, zeker als het gaat om vitaminen, voedingswaarde of zoutgehalte in voedsel dat industrieel gemaakt wordt. Daarnaast worden we overspoeld met voedingsadvie zen. Soms zijn die moeilijk te begrijpen en dus ook moei lijk in praktijk te brengen. Zeker voor (alleenstaande) mannen en vrouwen die nooit aan koken zijn toegeko men. Een kookcursus kan uitkomst bieden. Daarom organi seert het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT een kook cursus voor beginners van 55 jaar en ouder. In de afge lopen jaren is gebleken dat deelnemers daar veel ge leerd hebben. De cursus werd niet alleen gewaardeerd vanwege de informatie, maar ook door de gezelligheid en het kontakt met anderen. En natuurlijk door het gezel lig samen eten van wat de cursisten hadden klaarge maakt. Begin februari start weer een nieuwe cursus voor begin ners. De twaalf lessen zijn op zaterdagmorgen van 9.00 tof 13.00 uur in het Streekcentrum, Beelaert van Blok- landstraat 2. Het Streekcentrum i« buslijn 2. Wie meer informatie wil of zich wil opgeven, kan terecht bij de heer J. van Hout van de SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; telefoon 013 - 350505. Veelzijdig Het aanbod van de Tilburgse volksuni versiteit is veelzijdig. Veel ouderen doen bijvoorbeeld mee aan talencur sussen. Zo zijn er uit die leeftijdsgroep veel inschrijvingen voor de nieuwe cursussen Russisch en Hongaars, maar ook in andere lesprogramma’s doen veel ouderen mee. Maar je kunt er meer doen dan een taal leren. Er is een aparte toneelcur sus voor vijftig-plussers en mensen in die leeftijdscategorie kunnen bij Terra Nova ook leren omgaan met compu ters. Fred Grootenboer: "Dat laatste gaat op een aangepaste manier. Het gaat er niet om in een korte tijd veel te leren, maar om met die apparaten ver trouwd te raken.” Volgens Grootenboer past Terra Nova ook bij andere cursussen de lessen aan voor ouderen: "Hun manier van leren en onthouden zijn anders. Be langrijke zaken onthouden ze moeite loos, maar ze hebben de neiging min der belangrijke dingen terzijde te schuiven. Daarom passen we lesstof en studiemateriaal aan. En natuurlijk houden we rekening met het leertem po. Daardoor is het geen probleem, als je al een tijd geen onderwijs meer hebt gevolgd, of als je een geringe vooropleiding hebt”, aldus de direc teur van Terra Nova. Creatief Wie bijvoorbeeld nooit de kans heeft gehad muziek te leren maken, kan zich daar op latere leeftijd toch in be kwamen. Tijdens de lessen spelen de cursisten al heel snel op blokfuit en ritme-instrumenten als xylofoons en wood blocks. ONES en ZIJNEN 75 cl 29,39 champagne 75 cl 36,63 da Blanca *ut 75 cl 9,39 tdelaCheralerte. 12,72 wette de Llmoux brut 75 cl 11,06 die cocktail 75 cl 4,61 a pofre Williams, litchl of 75 cl 4,94 hol vrije schulmwijn 75 cl 9,72 De beleidsmakers realiseren zich dat ing is tussen schikte huis- gez< “te in - ie latregelen blijven

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 13