Wat muziek kan betekenen ery e Afscheid voorzitter OTO hL n n i I COLOFON II ■l - - Muziek in de bibliotheek Kerstboeken voor jong en oud Kerstmis Seniorenacademie i Kerststukken in De Schans Jonge vrouwen helpen moeder te worden POST X SCRIPTUM •kkep) 95,- Kerstbingo Stijldansen in De Garsthof Sociale alarmering ÉJbl Xi r >er 1990-pagina 10 Donderdag 20 december 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Foto: Geert van Loon j waar- wilt u dag ’3. Tc Mw. v.d.H. I ritprijs: 2095,- ibinaties HET WOORD IS AAN... al achter de i lan het geluk m romp garantie I at 357a -40680 K IS '^nnun 500.. lUWjaai nul 24 tot en Ouderen den eor* drager. ook aan academii KUBf De Su 1991 I sen v< melding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch 1 Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. I 368805. Afgelopen maandag heeft de heer A. Hallebeek (74) afscheid geno men als voorzitter van het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties, het OTO. Hallebeek was vanaf het be gin, zeven jaar geleden, voorzitter van het OTO. Hij nam afscheid, om dat hij vindt ”dat een jongere het moet overnemen.” Een reactie op mw. D. die niet gelukkig is met de uitzendtijd van de se niorenrubriek op Radio Tilburg. Ik ben een trouwe luisteraarster van de lokale omroep, dagelijks van 12.00 tot 13.00 uur. Ik hoop dat het tijdstip nooit wordt gewijzigd. Er zijn namelijk ook senioren, die zelf nog koken en geen middagdutje doen, maar 's middags nog wel even werken. Tussen twaalf en een uur zijn wij dus altijd thuis in de keuken. Het zou misschien een oplossing zijn het seniorenprogramma van Ra dio Tilburg 's middags te herhalen. Als ik aan kerstmis denk, hoor ik meteen kristalheldere jon genssopranen, begeleid door stemmige violen en uitbundig orgelspel. Hoe onschuldiger de stemmetjes klinken, hoe mooier. Het lied is pas ge slaagd, als de emotie als een prop in je keel zit en de rillin gen van ontroering over je rug lopen. Als ik aan zingende ouderen denk, zie ik meteen een klein groepje grijze vrouwen voor me, die op een druilerige maandagmiddag een uitvaart mis zingen. Het orgel loopt op de zang vooruit om de weg te wijzen en de moed erin te hou den. De stemmen klinken beve rig en dun. Het valt niet mee om met z’n zessen een bijna le ge kerk vol te zingen. Ik merk dat ik langzaam een hekel aan kerstmis ga krijgen. ■WEN jrtcentrum Lo- 27 december dag begint om ie Koestraat 164. liverse dessin- 'Ol te i elk interieur Veel ouderen gaan met Kerstmis vooral naar de kerk om te luisteren naar de mooie liederen. An zingt al jaren lang in een koor. Voor kerst worden speciale liederen uitge zócht, zodat iedereen in de kerk mee kan zingen. Voor het koor is het niet leuk elk jaar weer ”De her dertjes lagen bij nachte” te zingen, maar men houdt er toch rekening mee dat de kerkgangers graag mee doen. Janus zegt dat er ouderen zijn voor wie de zang belangrijker is dan de preek. Hij kan zich nog herinneren dat vlak na de oorlog veel mensen naar de nachtmis in Turnhout gin gen, omdat dat een mis met orkest muziek was. Dat was in de Neder landse katholieke kerken toen na melijk nog verboden. En wat verbo den was, was natuurlijk aantrekke lijk. Liedjes van vroeger Natuurlijk roept muziek ook herinne ringen op. Iedereen heeft wel een lied of een muziekstuk waaraan hij of zij een speciale betekeins toe kent. Welke oudere krijgt geen nostalgische gevoelens bij ’In een rijtuigje’ van Annie M.G. Schmidt bij voorbeeld? ”En dan zijn er de liedjes van toen ik in de twintig was”, zegt Janus. ”Dat was de tijd van de salonorkesten, Paul Godwin en de opera ’Porgy and Bess’. Door naar die muziek te luisteren, stap je terug in de tijd. Vroeger werd er op school veel sa men gezongen. Bij de nieuwe gene raties wordt dat helaas steeds min der”, aldus Janus. Meer betekenis Janus, An en Sjaan zijn het erover eens dat muziek meer betekenis in je leven krijgt naarmate je ouder wordt. ”Het helpt mij erboven op bij problemen”, zegt An. Zij heeft altijd al muziek beoefend en is op dezelf de manier doorgegaan toen ze al leen kwam te staan. Het is voor haar een manief van zelfbehoud. Ook voor Sjaan heeft muziek een toenemende betekenis in haar le ven. ”Op 57- jarige leeftijd leef je op de scheidslijn tussen jong en oud. Je wilt nog veel, maar wordt sneller moe. Piano spelen is voor mij een goede concentratie- oefening. Af en toe heb ik zin mijn gedachten de vrije loop te laten. Luisteren naar muziek ondersteunt voor mij de rus tige momenten.” Passief genieten Natuurlijk kun je ook door te luiste ren genieten van muziek. Janus komt uit een muzikale familie. Hij be speelt zelf geen instrument meer, hoewel hij vroeger zijn kinderen wel eens op de piano begeleidde. Wel heeft hij zijn kerstplaten al op een rijtje staan voor de komende dagen. Het assortiment bestaat uit kerstlied jes van kinderen, koorzang, opera en de Messiah van Handel. Zowel stemmige als gezellige muziek dus. Die platen worden met Kerstmis de hele dag gedraaid. Sjaan leent vaak cassettes met klas sieke muziek bij de bibliotheek. Zo leert ze de verschillende componis ten horen.” Een ander positief'punt vindt hij de totstandkoming van de Seniorenraad die het college van B&W adviezen geeft over zaken die ouderen aangaan. Na zijn afscheid van het OTO blijft de heer Hallebeek wel voorzitter van de Oude Makkers. Verder is hij ac tief in het overleg van gepensioneer den van de Industriebond FNV en als voorzitter van een zangvereni ging. Bij het OTO neemt de heer A. Kleine, ook afkomstig van de Oude Makkers, het voorzitterschap van Hallebeek over. Hallebeek was lid van het OTO van uit ’de Oude Makkers’, een organi satie van oudere FNV- en PvdA-le- den. In het OTO zitten verder orga nisaties als KBO, PCOB en ANBO. Hallebeek vond het zijn taak als voorzitter ”de gulden middenweg te proberen te vinden tussen deze ver schillende politieke en geestelijke stromingen, want alleen kun je niets. De samenwerking tussen de stuur groepleden van het OTO was, on danks wisselingen, altijd perfect. De vertegenwoordigers van de verschil lende organisaties hebben allemaal evenveel te zeggen”, aldus Halle beek. De ex-voorzitter heeft de afgelopen jaren een verandering bespeurd bij de ouderenorganisaties: ”Er is bij voorbeeld een kentering geweest bij de KBO: van gezelligheidsvereni- ging is die meer in de richting van belangenbehartiging gegaan.” Hallebeek vindt die belangenbehar tiging in een samenwerkingsver band als het OTO steeds belangrij ker worden, omdat het aantal oude ren toeneemt. ”We vertegenwoordi gen duizenden Tilburgse ouderen. Als de gemeente een plan ontvouwt, kunnen wij ons verweren. Bij alle problemen kunnen wij een stem in het kapittel hebben, onze mening la- Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmer kelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de re dactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder ver- ian In7onrion hAtokont nic>t riat ar ier organiseert de werkgroep Ouderen De I stelling van kerststukken. Deze zijn ge- I -**- cursussen bloemschikken volgen in I ie dag kunt u ook zien hoe kerststuk- I :orgingstehuizen tegen betaling warme ook al woont u daar niet? Zeker met sttig idee niet in je eentje aan tafel te zit- sk krijgt, neem dan kontakt op met het verzor- i de buurt, want het is natuurlijk wel nodig dat De aktiviteitencommissie voor ouderen van buur ven-Besterd organiseert op donderdagmiddag een kerstbingo met leuke prijzen. De bingomidd. 14.00 uur; het buurtcentrum is te vinden in de Koe; rrein een grote sr (Wagnerplein) sik muzikaal ge- kamer- en r. De CD’s /oor meer De activiteitencommissie van De Garsthof organiseert elke woensdagmiddag een middagje stijldansen van 14.00 tot 17.00 uur. De middagen zijn toegankelijk voor mensen vanaf 55 jaar en kosten 1,50 per persoon. Dansleraar Ad van Gestel draait prettige muziek en begeleidt de danslustigen. Wie eerst alleen een kijkje wil nemen, is ook van harte welkom. De Garsthof op het Columbusplein 15 is te bereiken met de buslijnen 3 en 4. Op vrijdag 21 decembe- nr‘ Schans een tentoonstel. maakt door ouderen die c het wijkcentrum. Tijdens df jes gemaakt worden. ’s Middags is er een optreden van ouderenkoor de Kasteelzan- gers. Tijdens twee optredens zullen zij hun kerstrepertoire laten horen. De dag duurt van 10.00 tot 20.00 uur in De Schans, de Schans 123. Toegang is gratis. Wat is er fijner dan na een drukke dag of met een slecht humeur lekker onderuit te zakken in een stoel en te luisteren naar je lieve lingsmuziek? Even kom je los van je dagelijkse beslommeringen. Voor veel ouderen speelt muziek een belangrijke rol in hun leven, of ze nu een instrument bespelen, in een koor zingen of er alleen maar naar luisteren. Nu de kerst nadert, de lucht grijzer wordt en de thermometer onder het vriespunt daalt, kan een leuk deuntje de dag opvrolijken. Ook kan muziek meehelpen een typische kerstsfeer te creëren, zowel thuis als in de kerk. De Seniorenw ijzer sprak met Sjaan (57), An (68) en Janus (70) over de plaats van muziek in hun leven. een oplossing, namelijk het persoonlijk alarme- i. Via een klein, licht apparaatje met een knop, dat kettinkje gedragen kan worden, kunt u elk Het alarm komt dan binnen op de cen- ..ulpverleners met een verpleegkundi- /ezig zijn, hoog, m< ■^sidie ge met Grote liefde Zowel An, Sjaan als Janus zijn muzi kaal actief. Voor An neemt het koor een belangrijke plaats in haar leven in. Zingen is haar grote liefde. Ze voelt er zich plezierig bij. Ze vertelt dat de muziek haar op de been heeft gehouden, toen ze weduwe werd: "Het zingen vereist concentratie, zodat je even je zorgen vergeet. Bo vendien zijn de leden van het koor gezellige mensen.” An was er in 1963 als de kippen bij toen het verbod op vrouwelijke le den van kerkkoren werd opgeheven. ’’Gelukkig heeft paus Johannes de 23e dat veranderd”, verzucht ze. Ook laat ze nog regelmatig haar vin gers over de toetsen van haar piano glijden. Zo maakt ze bijvoorbeeld met kerstmis graag muziek samen met haar kinderen en kleinkinderen. klaagd hebben, geeft het me toch geen lekker gevoel.” Sjaan vindt eigenlijk dat het wél moet kunnen, muziek maken in een gehorige woning: Je moet de ruim te nemen om te spelen en ook ande ren de ruimte geven van muziek te genieten. Daarover kun je afspraken maken met je buren. Dat kost ons moeite, want wij zijn van de 'stille generatie’: we zijn te netjes opge voed om dat gemakkelijk te kun nen.” Ook als ze alleenstaand of hulpbehoevend zijn, willen ouderen graag zo lang mogelijk in hun oude vertrouwde omgeving blij ven wonen, in hun eigen woning. Dat kan problemen geven, bij voorbeeld in noodsituaties. Daarvoor is een oplossing ringssysteem. Via een klei.., aan een halssnoer of kettir' j moment hulp inroepen. Het trale, waar dag en nacht hul ge achtergrond aanwezig zij... De kosten zijn niet hoog, maar er zijn gemeenten die onder voorwaarden een subsidie geven. Als u belangstelling hebt, kunt u kontakt opnemen met de stichting Sociale Alarmering Midden-Brabant, Stationsstraat 5, 5038 EA Tilburg; tel. 013 - 397911 Lekker bij de kachel, enkele kaarsen aan: een sfeer die past bij deze donkere dagen. Voor uw ontspanning kunt u ook muziek maken, eenvoudig door er nar te luisteren of door alleen of met een groep te zingen. De Openbare Bibliotheek Tilburg biedt op dit terr hoeveelheid informatie. In bibliotheek Lyndacker vindt u een uitgebreid aanbod aan CD’s op elk bied: populaire muziek, opera’s en operettes, koren, k orkestmuziek, missen en oratoria en nog veel meer, zijn te leen voor 3,- per stuk gedurende een week. Vc informatie kunt u bellen met tel.nr. 561951 Bekende en minder bekende liedjes uit onze streek zijn gebun deld in "Wij hebben gezongen en niks gehad” (R. Janssen) en van muzieknotatie voorzien. Bij het doornemen van de bundel ’’Liedjes komen weer boven” van A. Janssen schiet de melodie je vanzelf weer te binnen. Mensen die zelf een instrument bespelen, kunnen een keus ma ken uit de collectie bladmuziek in de Centrale Bibliotheek aan het Koningsplein. I Ook tijdens de dagen rond kerstmis en nieuwjaar kunt u terecht I in de Openbare Bibliotheek, behalve van 24 tot en met 26 de- I cember en op 31 december en 1 januari. I Misschien krijgt u in die periode uw kleinkinderen op bezoek of I blijven ze logeren. Wist u, dat u met uw eigen bibliotheekpasie ook kinderboeken kunt lenen? U kunt kiezen uit talrijke kerst- verhalen om samen van te genieten: 'Het kerstverhaal’ van F. Hoffman is een nauwkeurige weergave van het kerstverhaal, J voorzien van sfeervolle illustraties. In ’O, denneboom’ van J. I' Vriens vertelt een meisje alles wat ze over kerstmis op school heeft gehoord aan haar jongere broertje. 'Vrolijk kerstfeest’ van I S. Ichikawa is een verzameling verhaaltjes, liedjes en knutsel- I ideetjes over decemberfeesten in de hele wereld. Mocht er geen witte kerst komen, winterse sfeer genoeg in ’De sneeuwman’ van R. Briggs: een jongetje beleeft in zijn droom een avontuurlijke nacht met de sneeeuwman in zijn tuin. 8 Daarnaast kunt u kiezen uit talloze voorleesboeken, die u waar- I schijnlijk zelf ook heel leuk zult vinden. Een laatste tip: wilt u meer weten ’Over een kleine mol, die wil weten wie er op zijn 1 kop gepoept heeft’? Lees dan het gelijknamige boek! Geluidsoverlast Het is heel jammer dat muziek ge luidsoverlast kan veroorzaken, zeg gen An en Sjaan. Beiden zijn wat huiverig om achter de piano te gaan zitten uit angst de buren overlast te bezorgen. ”lk heb jaren in een vrij staand huis gewoond”, vertelt An. ’’Toen zat ik vaak ’s nachts om 12 uur nog piano te spelen, terwijl mijn man nog een glaasje cognac nam. Die tijd is voorbij sinds ik in een flat woon. Hoewel de buren nooit ge- ten kennen en kan ze de muziek die haar het best bevalt zelf kopen. ”Het is zo heerlijk om ’s avonds voor het naar bed gaan nog naar een mooi stuk te luisteren.”, zegt ze. ”lk kan daar heel enthousiast van worden. Het neemt je te pakken, je voelt je er ruimer door”, zo omschrijft ze het gevoel dat muziek bij haar oproept. Ze vindt het wel jammer dat de sma ken van haar kinderen en haarzelf nogal verschillend zijn. Haar kinde ren kunnen een stuk van Haydn niet zo waarderen, en zij heeft weinig be hoefte aan een stevige beat op vol volume. Eén op de vijf huwelijken is ongewild kinderloos en dat is waar schijnlijk meer dan u had gedacht. Oudere vrouwen kunnen meehelpen daar iets aan te doen, en wel op een heel eenvoudi ge manier. U heeft natuurlijk wel eens gehoord van ’Moeders voor moe ders’, de organisatie die urine inzamelt van zwangere vrouwen. Dezelfde organisatie zamelt ook urine in van vrouwen vanaf 55 jaar. Daar zit namelijk ook een hormoon in dat nodig is om be paalde vormen van onvruchtbaarheid te behandelen. Zo kunt u als vrouw die de overgang al achter de rug heeft, nog een be langrijke bijdrage leveren aan het geluk van jonge mensen die ongewild kinderloos zijn. Voor aanmelding en meer informatie kunt u bellen naar: Hanne- ke van der Werf- Steegh, tel. 013 - 431678, of gratis naar 06 - 0228070. Wist u dat u bij veel verzor maaltijden kunt krijgen, g. kerstmis is het een prettig ten. Als u hierin trek gingstehuis bij u in i u reserveert. Als u rond de kerst of oud en nieuw buitenshuis van mooie mu ziek wilt genieten, kunt u op veel plaatsen in Tilburg en omge ving terecht. Kijk voor meer informatie elders in deze Koerier naar de rubriek Kerstconcerten. kunnen er voor kiezen een deel van hun tijd te beste- aan studie. Docenten van universiteiten en hogescholen jen hun kennis niet alleen aan jonge studenten over, maar i senioren. Hier in Tilburg gebeurt dat aan de Senioren- lie Brabant, die een jaar geleden begonnen is door de IB en de Katholieke Leergangen. Seniorenacademie Brabant biedt in de periode februari-april negen cursussen aan. Gedurende tien weken kunt u les- /an twee uur krijgen op het gebied van gerontologie, filoso fie, vrijetijdswetenschappen, kunst en literatuur. Op 9 januari aanstaande is er van 16.00 tot 17.00 op de KUB de mogelijkheid informatie te krijgen. U kunt ook een cursusgids en aanmeldingsformulier aanvragen bij het Infocentrum van de Katholieke Leergangen, tel. 013 - 394444.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11