Amerikaanse schoolkinderen steeds vaker geplaagd door stress De juiste verzorging van KWALITEIT IN STYLE cadeauplanten O El El El A SPECIAALZAKEN N.S. PLEIN ene den tre Zen! VAN GESTEL /kWGARDE iBj p Zuiver tin GRILL ROOM EFES HFI SPECIAAL KERSTMENU hors d’oeuvres koude schotels en de betere belegde broodjes N.S.-Plein 32, TILBURG - Tel. 425165 JAN DE COCK JtekUSOn keukens Veldhoven: Hutvelden 1, tel. 040-532761 Tilburg: NS-plein 36, tel. 013-367784 w I RB 1990 - pagina 26 Donderdag 13 december 1990 - pagina 27 DE TILBURGSE KOERIER mkeleals jvaliteiten. BUSHALTE Voor de feestavonden: „MODERN LICHT” elektrotechnisch installatie bureau Azalea Beide kerstdagen geopend U kunt bellen voor reserveren ADVISEREN. uwen Bromelia’s 169,- 179,- 239,- 269,- 299,- SCHITTERENDE DASSEN. De moeite waard Sfeer met kaarslicht erken EIN^J Hit dl Royaal assortiment Kwaliteitskostuums. Kompleet met PRACHTIGE HEMDEN EN OM U EENS OP UW GEMAK TE LATEN GRILLROOM ALY BABA SHOARMA geeft ren aan VOLOP PARKEERPLAATSEN SHOARMA THUISBEZORGEN IN TILBURG THUIS BEZORGEN voor te prijzen g in elk handje «ree Belgische txoodies N.S. Plein 39 Tel. 013-367674 TILBURG persoon; i doen om HOOGSPOOR B.V N.S.-Plein 10, Tilburg - 013-425182 Stress ook pre hart- en Speciaalzaak in tin N.S.-plein 19 - Tel. 424725 Alle koopavonden geopend HAARVERZORGING f niet bij. 7 voor de toprljs! Adres: N.S.-pl< Tel. 013-36! deskundigen jonge kindere lein 43 - Tilburg >5964 - 442126 KOESTRAAT N.S. Plein 27 Tel. 013-426218 Ma.mi. geopend Do.avond geopend Behandeling volgens afspraak Tot 31 december bij aankoop van armaturen design- kado's tegen I stuntprijzen DE BESTE KEUZE IN KWALITEIT EN KLASSE mode N.S Plein 45. Tilburg. 013-421662 - -j— zei van de leven. t stress is die alleen bij irkomt. Dat is dus de beste vakman voorde betere zefto keuken bloeiaar verwelkt, begint - te sterven. Werp ze echter maar heb geduld: naarmate zich jon- t van de cm groot n de moe- rlijk uit- maamde ge-- en Zodra ze begint door te g ze minder water tot begin juni, snoei je ze flink terug en je zet ze op het terras of balkon. Eind september wordt ze verpot en naar binnen haald. De volgende zeven weken 2 je ervoor dat ’s avonds en de uur volledig donke beeld in een ber nier wordt de l w om nieuwe bloemknoppen tegen eind november. Een 1 ge pi' maar twee c_o water nu en di De bloei kan zeker ren en dan hoeft u v werpen. Het kost moeite om ze over gend jaar. STOHE groeien, geef je •egin juni. Dan op- ber - i ge-- zorg ze tussen vijf uur volgende ochtend acht ïer staat (bij voor- ïrgkamer). Op die ma- kerstster gestimuleerd i-,n te vormen De bloei zal langer duren wanneer je voonte van maakt de azalea te verhuizen naar een koele 3 hal b.v.). Vergeet ook niet drinkers zijn. Iedere dag is dus noodzakelijk. Pro- lant voorts om de vier a vijf door ze een uur of een emmer water ;ieri is echter uit le- Dealer van o.a.: Artemide EEESE 7 czlvc/txlmi PAF etc. een raam op het oosten of op het wes- ten en besproei de bladeren om de twee, drie dagen, waarna je ze af- sponst. Dan blijven ze glanzend schoon. Wanneer de de plant af te sterven. Werp niet weg, maar heb geduld: i de plant afsterft, ontwikkelen zich ge plantjes rondom de voet bromelia. Eens die zo’n 12 er" zijn, kun je ze voorzichtig van derplant afsnijden en afzonderlij' planten in een potje met zoger.u„. bromelia-aarde (een mengsel van hakte denneschorsen, spaghnum zand). De jonge plantjes zullen in de loop van twee-drie jaar opgroeien tot volwassen bloeiende exemplaren. De Vrijwilligers- centrale zoekt vrijwilligers voor: 1. SPOED: De Pollepel zoekt vrijwilligers die mee willen hel pen en denken in het organiseren van de verzorging van maaltijden voor bezoekers. 2. Tilburgs Meld punt Discriminatieklachten: het draaien van spreekuur en tele foondienst. 3. Vrijwilligerscentra- le: redactieleden t.b.v. ’’Vrijwilli- gersnieuws”. Taken: zelfstandig interviews afnemen en uitwerken (4 x per jaar). 4. Werkgroep In formatie Dienstweigeren: draaien van informatie-spreekuur. 5. Mu- ziekinstrumentenmakersmuseiun: *inrichten van fabrieksgedeelte van museum en rondleiden van publiek ’verzorging binnentuin ’restauratie oude draaibanken, opstellen van kasten, diverse klusjes. 6. Stichting WEB: vrijw. voor het begeleiden van naailes op dinsdagmiddag. 7. Stichting Bejaardenwerk Tilburg: houden van interviews bij ouderen die via de SBT maaltijden aan huis krij gen. 8. Stichting Danserscollec- tief: timmerwerkzaamheden en onderhoud theater De Synagoge. 9. Buurthuis De Hazelaar bege leiden meidenclub. 10. Wijkcen trum De Ypelaen begeleiden van groep vrouwen anet jonge kinde ren. Thema: het kind en de op voeding. 11. Vrouwentherapie- en begeleidingscentnun Lilith: admi nistratieve werkzaamheden (voornamelijk typewerk), inci denteel koffie zetten, telefoon aannemen. 12. Buurthuis Konel: ’geven van kookles aan kinderen ’geven van dansles (stijldansen) aan kinderen en/ of volwassenen. 13. Kinder en Jongerentelefoon: vrijw. voor telefoondienst. Aan melden voor 18 januari. 14. Tan- zaniastichting: opzetten en bege leiden onderwijspakket gericht op Tanzania als voorbeeld voor lager en middelbaar onderwijs. 15. Vredeswerkwinkel: draaien winkeldienst/verzorgen publici teit/ secretariaatswerkzaamhe- den. 16. Diverse wijkkranten zoe ken vrijwilligers voor redactie werk en/of lay-out. 17. Scouting St. Joris: boekhouder/ penning meester. 18. Theater Zaal 16: ad ministratieve werkzaamheden. 19. Maria Ziekenhuis: ’hulp bij ontspanningsavonden voor pa tiënten ’hulp bij activiteitenbege leiding ’hulp bij Radio Maria. 20. Stichting Vluchtelingenwerk: ’introductie nieuwe asielzoekers in gemeente Tilburg: afhalen van station, meegaan naar politie, so ciale dienst, woningbouwvereni ging; afleggen van huisbezoeken: invullen van formulieren tot voe ren van gesprekken ’helpen bij het uitvoeren van sociaal-culture- le avonden voor asielzoekers. 21. Vrouwen Tegen Seksueel Geweld: dringend nieuwe vrijwil ligsters nodig voor telefoondienst en spreekuur en vrijwilligsters voor publiciteit. 22. Kinderdag verblijf de Wip Wap: zoekt een wat oudere man of vrouw voor licht huishoudelijke werkzaamhe den (o.a. koffie zetten) en die daarnaast aktiviteiten met de kinderen wil doen, zoals voorle zen voor en puzzelen met de kin deren. 23. Theaterwinkel Zuiver Nylon: vrijw. voor administra tieve werkzaamheden. Vrijw. moet zelfstandig kunnen werken. 24. Stichting Reptielenhuis de Oliemeulen: vrijw. voor het ver zorgen van de dieren en voor het rondleiden van publiek. 25. Sportgroep Gehandicapten Goirle: vrijw. voor het ondersteu nen van sportaktiviteiten voor gehandicapten. 26. Peuterspeel zaal Robert: zit zeer dringend verlegen om mensen die mee wil len helpen met de peuteropvang op dinsdagmiddag en vrijdagoch tend. Heeft u in deze opsomming niets kunnen vinden, kom dan eens langs. Er zijn nog diverse moge lijkheden die hier niet vermeld staan en die kunnen nu net voor u aantrekkelijk zijn. Wij zijn aan het verbouwen. Wij proberen de overlast zoveel mo gelijk te beperken. Het kan ech ter voorkomen dat er door om standigheden niet bemiddeld kan worden. Onze excuses hiervoor. Op werkdagen zijn wij geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens deze openingstijden kunt u langs komen voor bemiddelingen, in schrijvingen en informatievragen. Voor telefonische informatie (niet voor bemiddeling) zijn wij tussen 09.00 en 17.00 uur ook te lefonisch bereikbaar: 434572. Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan Een bloeiende azalea kan zeker vier weken mooi blijven, zeker wanneer ze in huis komt wanneer de bloemen nog niet allen ontloken zijn. De plant mag gerust in de verwarmde woonkamer staan, maar neem geen plekje vlakbij een verwarmingsbron. Zet ze evenmin in de tocht of direct in het zonlicht. Ideaal is een hoekje in halfschaduw op twee of méér meter van een kachel of radiator. voorschrijven zich correct te ge dragen, de beste te zijn op school, de juiste kleren te dragen en de juiste vrienden te zoeken. «Dergelijke ouders geven hun kinderen voorwaardelijke liefde», zei Nelson. «Zij zeggen we hou den van je als...» Kinderen met stress houden de ze meestal ook in hun tienerjaren, zei Nelson. «Om aan de stres te ontsnappen zullen zij op jongere leeftijd naar verdovende middelen grijpen, en eerder seks bedrijven, terwijl zelfmoord onder hen ook veel vaker voorkomt. Gedurende het schooljaar 1987-1988 heeft in Kansas elke negen dagen een jon gere zelfmoord gepleegd, terwijl waarschijnlijk meer dan duizend anderen een poging hebben on dernomen», zei hij. 5 bij jonge kinderen kon roblemen opleveren als i vaatziekten, zwaarlijvig heid en geestelijke gestoordheid. worden blootgesteld - variërend van overheersende ouders en scheidingen tot een steeds meer op prestatie gerichte maatschap pij - in de tienerleeftijd meer kans op zelfmoord, zwangerschap, ver slaving, mislukken op school en lichamelijke problemen als chro nische hartkwalen en zwaarlijvig heid. De oorzaken van stress zijn even uiteenlopend als de gevol gen, maar de deskundigen zijn het erover eens dat bij kinderen de voornaamste oorzaken thuis lig- gen. «Als een kind van een warm 1 thuis naar een koude school gaat, kunnen ze het wel redden. Als ze van een warm thuis naar een war- me school gaan, is er geen enkel Kerstster - De kerstster (Euphorbia pulcherrima, ook wel poinsettia genoemd) vind je tegenwoordig met rode, roomwitte of roomgele schutbladeren. De jongste trend bestaat uit potten waarin een ro- de, gele en witte kerstster samen zijn opgeteeld, zodat je een spectaculair «kleurenbos» krijgt. kerstster wordt best op een zonni- plek in de woonkamer geplaatst, r wel uit de tocht. Geef ze om de dagen water en voeg aan het giet- - nu en dan wat meststof toe. ker tot in februari du- u de plant niet weg te echt niet zoveel te houden tot vol- kste manier waar op opvoeders de problemen van stress bij kinderen proberen te nemen is het ontwikkelen de waardering die een kiri<x zichzelf heef nieren vinden om kinderen een vroeg stadium het gex geven dat ze erbij horen, een goed gevoel te geve zichzelf», zei Fitch. Daarti ten de klassen klein houden om de communica sen onderwijzers en leerli bevorderen; moeten er me derwijzers komen om de kinderen de mogelijkheid te geven contact samengebracht onder een ge meenschappelijke noemer - stress. Scholen moeten zich bewust worden van de problemen van stress, zei Lang, en oplossingen zoeken voor de lange termijn. Volgens hem moeten onderwijzers kinderen leren met stress om te gaan door ademhalingsoefeningen met hen te doen, te bevorderen dat zij goed eten, en het contact met de kinderen te vergroten. Gebleken is ook, dat stress min der voorkomt op scholen waar li chamelijke oefening wordt gege ven dan op scholen waar dat niet gebeurt. Gymnastiek helpt kinde ren kennelijk stoom af te blazen. «Mensen zullen altijd last hou den van stress», zei Lang, «dat hoort nu eenmaal bij het leven. Maar wat we moeten blijven doen is de kinderen te leren hoe zij de stress de baas kunnen blijven en een gezond, produktief leven lei den.» TOPEKA, Kansas. - Stress verandert Amerikaanse schoolkin deren in pennenknauwende, tandenknarsende bundeltjes zenuwen, zeggen deskundigen, en kan ertoe leiden dat de kinderen tijdens het opgroeien meer problemen krijgen met verdovende middelen, seks en zelfmoord. Een in Kansas uitgevoerd onderzoek onder meer dan 4.000 schoolkinderen in de leeftijd van vijf tot en met negen jaar heeft uitgewezen dat 42 procent «negatieve stress-verschijnselen* ver toont, zei Darre Lang, directeur van het Centrum voor Bevorde ring van Gezondheid en Welzijn van de Emporia State University. Voorbeelden van dergelijke verschijnselen noemde hij hoofdpijn, slapeloosheid, nagelbijten, angst voor slechte cijfers, maagpijn en humeurigheid. «Onze gezondheidstoestand heeft zich rond het achttiende levens jaar gestabiliseerd, en is daarna moeilijk té veranderen» zei Lang. «Als een kind op jonge leeftijd aan stress wordt blootgesteld, zal het daar zeer waarschijnlijk ook de rest van zijn leven onder te lij den hebben.» De belangrijks ivoeders de kinderen proberen weg is het ontwikkelen van ing die een kind voor ïft. «We moeten ma ai al in ïvoel te om ze °*’ven over LLcJtoe moe- worden ge- communicatie tus- o vu xw< hngen te meer on- probleem, maar als ze van een koud huis op en koude school ko men, maken ze geen schijn van kans», zei Margaret Fitch, een onderwijsinspecteur die in maart een bijeenkomst over stress toe sprak. Het probleem is volgens opvoe ders erger geworden omdat de maatschappij zoveel prestatiege- richter is geworden, en omdat er steeds meer een-oudergezinnen komen - omstandigheden die bij dragen aan een gebrek aan com municatie. «Een doorsnee ouder commu niceert per dag gemiddeld 14 mi nuten met zijn kind», zei peda goog Richard Nelson van de uni- versiteit van Kansas. «En daarvan worden 12 minuten nog besteed aan saaie onderwerpen als wat eten we vanavond.» Een andere bron van stress zijn ouders die hun kinderen behande len als statussymbolen, en hun te zoeken met een vertrouwens- en moet de school meer i de ouders voor te lich ten, want «soms hebben ouders geen benul van wat er met hun kinderen gebeurt», zei Fitch. Het merendeel van de 150 on derwijzers die vorige maand het congres bijwoonden was zich er van bewust dat hun leerlingen on der stress gebukt gingen, maar had er eigenlijk zelden met colle ga’s over gepraat, zei Lang, die na het onderzoek in Kansas een boek heeft geschreven over ontspan ningsoefeningen met kinderen. «We hebben hun geconfronteerd met het hoge aantal afvallers op school, met het feit dat er per jaar meer dan een miljoen tieners zwanger raakt, het groeiend aan tal zelfmoorden en het groeiend gebruik van verslavende midde len.» Tijdens de conferentie, zei Lang, werd duidelijk dat al de de ze verschijnselen konden worden «Hier zitten we nog in Kansas, midden in het land, conservatief, het tempo ligt lager», zei Lang. «Ik heb het gevoel dat het stress- niveau bij kinderen in grotere ge meenschappen in dichter bevolkte staten nog veel hoger ligt.» Omdat kinderen die op jonge leeftijd door stress worden ge plaagd deze meestal niet kwijtra ken, kunnen de gevolgen op tie nerleeftijd verwoestend zijn, zei Lang. «Het is de weerslag maatschappij waarin wij Veel mensen denken dat een aandoening volwassenen voor niet zo.» Volgens stress waar er een gewc ’s nachts te ruimte (de h dat azalea’s water geven beer de plan dagen op te peppen duv drie met pot en al in e~ te plaatsen. Besproeien is echter i den boze: de waterdruppels zullen 1 lijke vlekjes afgeven op de bloesems. Houd bij dit alles in het oog dat de azalea een grote hekel aan kalk heeft. Voor het begieten en de verzorging ge bruik je dus best regenwater of ont- kalkt leidingwater. Deze tips gelden ook voor azalea’s op stam. De meest bekende bromeliasoorten zijn Aechmea, Vriesea, Cryptanthus, Guzmania en Neoregeha. Ze worden veel aangeboden in de eindejaarstijd. Uit een bladkoker rijst een bloeiaar op in fascinerend-exotische tinten. Deze bloei kan maanden duren en daarom is een bromelia een goede cadeau-keuze. De juiste verzorging is niet zo moei lijk: de aarde steeds vochtig houden en ook altijd water in de bladkoker gie ten. Dat water moet op kamertempe ratuur zijn. Zet een bromelia liefst aan Als je in de feesttijd een bloeiende pot plant cadeau krijgt (of zelf aankoopt), hoe moet je ze dan verzorgen om er lang plezier van te hebben? I Bij minimum bestelling van 15,-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 27