Gemeentepagina Uitbreiding aantal kanalen CAIT komend jaar te verwachten Oi MILIEUJOURNAAL Bouw vergunningen Bespaar op energiegebruik Bestem mings plannen Hinderwet Turkse gemeenschap heel blij met TRT Int op Tilburgse kabel Bent u 60 jaar of ouder en heeft u verhuisplannen I Een oproep gekregen? Laat een uitstrijkje maken «Pil liever nu een uitstrijkje dan straks ’n koude douche Tentoonstelling over nieuwe inrichting Stokhasseltpark 1111 j Donderdag 6 december 1990 - pagina 6 DE TILBUR DE TILBURGSE KOERIER Samenstelling afdeling Communicatie van de Gemeente Tilburg, Stadhuisplein 130, 5038 TC Tilburg, 013-429204 I Gemt Maak een afspraak met uw huisarts. aans zien Wandelen in het Stokhasseltpark Herziening Langestraat beperkt vestiging horeca moet binnen 60 dagen na de verhuizing „ld zijn. Qn, komen „.tehuis of geen aan een aan 3 aide regel jesteld. Twt i betref Baarmoederhalskankeranderzoek. een kwestie van gezond verstand. ngen lieu als wij r ducerendif w ring en broeikaseffect. lijke) uive- indienen. te komen Datum: z< Tijd v Plaats V De toegai (H-90-0057) vergunning te handelsdruk- ingec Er zij gur... Clercxstraat 1het veranderen en de woning aan de Clt wooncor nakken c- tenmurer oproep net GGD, ft gemaakt teger :roep instellen bi ite tegón de de... gen de ontwerpvergunning en de n bij afd. voor de geschillen van be- iefinitieve vergunningverlening. STUDIE Het onlan voor de b de rol vai n vergroten van ïlercxstraat 38 (B-90-1883) Hoevelakenstraat 2. het bouwen van een erfafschei-' ding bij de woning aan de Hoevela kenstraat 17 (B-90-1924); Kijkduinlaan 3. het bouwen van een garage bij de woning aan de Kijkduinlaan op kavel 51 (B-90-1813); Kijken naar TRT Int. in de koffieshop aan de Bredaseweg (foto: Multivision). kwaliteit van de wijk verbetert. Met het «Plan van aanpak» willen de gemeente en de belangengroepen de wijk binnen drie jaar helemaal op peil hebben zodat Stokhasselt een aantrekkelijke wijk wordt. ;en, kunnen op grond van wil zeggen dat zij bij de vrager). De normale pro- iag om een hinderwetver- Puccinistraat 4. het bouwen van een berging en erfafscheiding bij de woning i de Puccinistraat 156 (B-90-1794). Tilburg De geschi van sport! gaat terug ondermee naai kamp digd. And. punten, b< wij dus no 1973: Ruu voudig na minton; 1$ pioen tenr Bert Jacol Tilburg Tr nale titel ij heeft maa dokampio Staps, Ma Oosterlinc is kampiof 1978: dec zijn Neder key, weer pioenen e do-kampi( Claasen; 1 zich opnie gings- en Staps, Bei en bokser do(onder Paula Mal Noord Tar taekwond Gym n astir Voorwaar het gebiec gymnastic dokampio 1984:judc ne), autos de Oetela pioenen; vereniginc gen); 1981 nieuw en I (rolstoelhf de bridge- De tentoonstelling is te zien in wijk centrum De Ypelaer, Corellistraat 10 (openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 t/m 13.30 en van 13.30 t/m 17.00 uur). Op don derdag 13 december zijn er s mid dags van 13.30 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur vertegenwoordigers van Publieke Werken aanwezig om toelichting te geven op de tentoonstelling en om vragen te beantwoorden. Er wordt - de rol v - wat de - wie ver mediter; - waar ki De dag w Mevr. H. zijn wij e Voor het bouwen en veranderen van bouwwerken zijn meestal ver gunningen nodig. Met vragen hier over kunt u terecht bij de Milieu dienst (telefoon 429501). Bouw plannen die vooruitlopen op het de finitief worden van een bestem mingsplan of die in geringe mate af wijken van het geldende bestem mingsplan, worden ter inzage ge legd. Iedereen kan dan bezwaar in dienen. Bezwaarmakers krijgen al tijd een schriftelijke reactie op hun ingediende bezwaarschriften. zijn verzoeken om een bouwver- jnning binnengekomen voor treedt dit effect veel minder op. Iso leren helpt ook tegen zogenaamde «schijntocht». Bij een niet-geïso- leerde wand koelt de lucht snel af. Omdat warme lucht stijgt en koude daalt, ontstaat er luchtstroming die heel hinderlijk kan zijn. Isoleren is trouwens heel lucratief. Driekwart van de energie in huis gaat in de verwarming zitten. Hier zijn wat eenvoudige besparihgsmo- gelijkheden. 132)maandag 13.00 tot 17.00 en met vrijdag uur. Schriftelij! van 7-12-1990 tot 7-1-1i ingediend door iedere— J:- het ontwerp-bestemmingspL. bezwaar heeft ingediend bij c1 meenteraad. Het bezwaarschr moet worden gericht aan 1 teerde staten van de provmv.. Noord-Brabant (Postbus 901 I 5200 MC 's Hertogenbosch). men nu bezwaar maakt kan nr straks zonodig beroep instellen bij de Kroon (Koningin en Ministers). Tochtwering Weglekken van warmte door kieren bij ramen en deuren of via naden rond kozijnen en in daken en vloe ren kun je voorkomen met tocht- strippen, tochtprofielen en vulmid delen. Ze kosten weinig en je kunt het allemaal zelf aanbrengen. Een goeie tip is ook geen lange gordij nen tot op de grond te laten hanger’ over radiatoren heen. Het is veel beter gordijnen op een vensterbar te laten aansluiten. Het kan gebeuren dat gemeen telijke advertenties die eigen lijk op de «gemeentepagina» thuishoren, noodgedwongen in een andere krant verschij nen. Om de duidelijkheid voor de lezers te garanderen, pro beren we dit zoveel mogelijk te voorkomen. leder jaar bestuur de pioenen v; Sportliede zondere p (daar zijn den uitget zet. Er klir iedereen k konde uitc het gemeè goede spe noten. En topsportei eer hoog e goed gebr De ontvan uit 1990 vi en wel op De gegeve worden ve Daarbij ka men dat bi worden Of ze niet ver nodigingv king komt, gende crit 1990 tenrr een kampi haald; 2. d woner van ter was in se verenig vereniginc een ander gepresent nodiging i beeld beo sport waai pioensche seerd. Of wie de spe bloeien. Burgemeester en wethouders zijn van plan de gevraagde bouwver gunningen te verlenen. De bouw plannen liggen van 7 december 1990 tot 21 december 1990 ter inza ge bij de Milieudienst en het Gemeentelijk Informatiecentrum. Gedurende deze periode kunt u schriftelijk bezwaar indienen tegen de vergunningsverlening. Bezwaar schriften moeten worden gericht aan de directeur van de Milieu dienst, Stadhuisplein 130, 5038 TC Tilburg. De Milieudienst vindt u op de 4de etage van het stadhuis (Stadhuis plein 130) en u kunt er elke werk dag van 8.30 tot 12.30 uur terecht. Het Gemeentelijk Informatiecen trum is geopend op maandag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Wooncomfort jKou, tocht en vocht bevorderen ons wooncomfort niet. Op twee on gemakken gaan we hier nader in. Buitenmuren en raamoppervlakken veroorzaken veel «koudestraling». Als die vlakken goed geïsoleerd zijn Bedrijven die overlast (hinder) kunnen veroorzaker de Hinderwet een vergunning nodig hebben. Dat w gemeente een hinderwetvergunning moeten aanvr cedure bestaat uit verschillende stappen aanvrat. gunning - ontwerpvergunning - vergunning. Bij elke stap kunnen bezwaren worden gemaakt. De bezwaarmakers krij gen steeds een schriftelijke reactie op hun ingediende bezwaren. Financieel minder draagkrachtige ouderen vanaf 60 jaar, die gaan verhuizen naar een zelfstandige gelijkvloerse woning, kunnen daar voor van de gemeente een vergoeding krijgen. Aanvragen voor de ze verhuiskostenvergoeding voor ouderen moeten binnen 60 dagen na de verhuizing bij Publieke Werken worden ingediend. Dit kan iedere werkdag van 9.00 tot 12.30 uur, adres Vlncentiusstraat 102. Voor telefonische informatie bellen naar 428754. Als u een vrouw bent tussen de 35 en 55 jaar krijgt u eens in de drie jaar een brief met een oproepkaart om een uitstrijkje te laten maken. Hierdoor kan baarmoederhalskan ker in een vroeg stadium worden opgespoord. De kans op genezing is dan praktisch 100%. Als u een brief met oproepkaart krijgt, is het dus belangrik om een afspraak te maken met uw huisarts. Vervolgens dient u de oproepkaart mee te ne men als u naar de huisarts gaat. Het onderzoek wordt vergoed door het ziekenfonds en vrijwel alle ziekten- kostenverzekeraars. Als u vragen heeft over de c kunt u contact opnemen mc tel. 643274. Als u vragen heeft over het onder zoek kunt u zich wenden tot uw huisarts. In het wijkcentrum de Ypelaer in de wijk Stokhasselt is vanaf 13 de cember tot en met 21 december 3=>nstaande een tentoonstelling te over de nieuwe inrichting van het Stokhasseltpark. Hiervoor zijn door de gemeente, na overleg met bewoners, plannen gemaakt. De bedoeling Is om het park aantrek kelijker te maken voor het publiek. Daartoe worden de toegangen ver beterd en het groen aangepast. Bo vendien is er ruimte om een speel tuin in te richten. De herinrichting van het Stokhasseltpark is een on derdeel van het «Plan van aanpak» voor de hele wijk Stokhasselt. Stokhasselt krijgt gedurende enke le jaren extra aandacht zodat de Radiatorfolie Een cv-radiator voor een slecht iso lerende muur verliest veel warmte naar buiten. Radiatorfolie kan dat verlies beperken. Het aanbrengen van folie met de spiegelende zijde^ van de radiator afgericht is niet moeilijk en verdient zichzelf snel te rug. Leidingisolatie Leidingisolatie zorgt er voor dat buizen van cv of warm tapwater minder warmte verliezen. Dat is nut tig op plaatsen waar leidingen door onverwarmde ruimten lopen, zoals kruipruimten, vliering of bijkeuken. Het materiaal is gemakkelijk zelf aan te brengen en kost maar enkele guldens de meter. Ook weer snel terugverdiend. Pompschakelaar Een pompschakelaar voorkomt dat de electrische pomp van uw cv-in- stallatie ook werkt als het niet nodig is. Heeft uw ketel geen pompscha kelaar dan kunt u er zonder moeite en voor minder dan honderd gul den zelf een installeren. Die kosten heeft u er met anderhalf jaar uit. Wist u dat de geïndustrialiseerde wereld in Europa, Verenigde Sta ten, Sovjet-Unie en Japan ongeveer tweederde van de wereldenergie gebruiken, terwijl daar maar éénvijf- de deel van de wereldbevolking woont. Als wij besparen, dan profi teert 80% van de wereldbevolking daarvan. Bedrijf Tilburg). EBT sluit de wo ningen aan; verzorgt, zeg maar, al leen het technische gedeelte. De gemeente is machtiginghouder. Dat wil zeggen: de gemeente (lees: de politiek, dus de gemeenteraad) stelt de tarieven vast en bepaalt wat voor soort programma’s worden toegelaten. Dat betekent niet dat de gemeente zich met de inhoud van de programma’s bemoeit, maar wel of een programmapakket voldoet aan bepaalde regels die daarvoor zijn opgesteld. Twee van die regels hebben betrekking op verschei denheid naar taal en doelgroep en daar past de zender van onze Turk se medeburgers dus prima in. Van 22 naar 30 De beslissing om het aantal kana len tot dertig uit te breiden is in de cember 1989 door de gemeente raad genomen. De realisering van deze uitbreiding heeft echter op zich laten wachten omdat de raad nog een beslissing moest nemen over de verhoging van de tarieven die i.v.m. met die uitbreiding nodig was. Deze beslissing heeft de ge meenteraad in juli 1990 genomen. Op grond hiervan zal het tarief ge faseerd verhoogd worden tot een bedrag van 11,50 (excl. BTW) per 1 juli 1991Daarmee is het overi gens één van de laagste van de provincie. Ook in vergelijking met andere grote steden steekt Tilburg gunstig af. De uitbreiding van het aantal kanalen zal waarschijnlijk in 1991 zijn beslag krijgen. Kijkersonderzoek Mogelijk is dat de nieuwszender CNN erbij komt. Ook The Chil dren’s Channel (TCC) en The Dis covery Channel (TDC) hebben reeds een verzoek ingediend. TCC brengt programma’s die specifiek op kindren zijn gericht. Deze zijn voor 40 tot 50 te ontvangen met Nederlandse stemmen of ondertite ling. TDC zendt documentaires uit, verdeeld over vijf categorieën: na tuur; avontuur; mensen uit andere landen; geschiedenis en actualiteit; populair wetenschappelijk en tech nologie. Voor de goede orde: het is niet zeker of deze programma’s er bij komen; daarvoor dient nu juist het komende kijkersonderzoek (waarschijnlijk in het voorjaar) en uiteindelijk beslist - zoals het hoort - de Tilburgse politiek. De gemeenteraad stelt bestem mingsplannen vast. Dit gebeurt op voorstel (ontwerp) van burgeftiees- ter en wethouders. Tegen de vast stelling door de gemeenteraad kan bezwaar gemaakt worden. De be zwaren worden dan meegenomen bij de verdere besluitvorming. Een vastgesteld bestemmingsplan gaat naar gedeputeerde staten (provin ciaal bestuur). Die kunnen het plan geheel of gedeeltelijk goedkeuren, of goedkeuring onthouden. De gemeenteraad heeft op 19-11- 1990 het bestemmingsplan «Lan gestraat, 1ste Herziening» vastge steld. Het plan heeft betrekking op het gebied omsloten door de Tuin straat, Langestraat, Korte Tuin straat en Nieuwlandstraat en be perkt de mogelijkheden tot vesti ging van horeca-gelegenheden in dit gebied. Het bestemmingsplan ligt van 7-12- 1990 tot 7-1 -1991 voor iedereen ter inzage bij de receptie van Publieke Werken, Vlncentiusstraat 102 (be- zoekersingang)elke werkdag van 9.00 tot 12.30 uur. Het plan kan men ook inzien in het Gemeentelijk Informatiecentrum (Stadhuisplein lag en zaterdag van ~0 uur en dinsdag tot jvan 9.00 tot 17.00 jke bezwaren kunnen '*-‘7-1-1991 worden wi .screen die tegen mingsplan een ïij dege- arschrift n gedepu- >vincie 151, Indien men Wie kunnen aanvragen Ouderen die al eerder in aanmerking kwamen voor (gedeeltelij kwijtschelding van de gemeentelijke heffingen (afvalwaterzui ringsbijdrage en afvalstoffenheffing) kunnen een aanvraag Ook zij die menen voor deze kwijtschelding in aanmerking kunnen dit doen. BELANGRIJK de aanvraag m bij Publieke Werken ingedienr Omdat het gaat om het stimuleren van zelfstandig wonen, ouderen die verhuizen naar een bejaarden- of verzorgingste gaan inwonen NIET in aanmerking. Zij hoeven dus ook vraag in te dienen. In deze snel kouder wordende da gen is er alle reden ons in deze ru briek eens zorgen te maken over energiegebruik. Wonen is een alle daags voorbeeld daarvan. Een ver warmd huis, een verlichte kamer, praktische apparaten in de keuken en lekker warm water voor bad of douche. We zijn eraan gewend. Maar we willen ook niet te duur uit zijn. Dat kan door gas en electrici- teit verstandig te gebruiken en de juiste energiebesparende voorzie ningen te treffen. Dat levert een be haaglijk huis op en het scheelt in de energienota. Daarom willem/ve in de komende weken in onze rubriek aandacht besteden aan energiebe sparing op de verwarming, electri- citeit en verlichting in huis. Informa tie en tips kunt u van ons verwach ten, nu eerst over verwarming. Een goede reden om energie te be sparen is uw wooncomfort. In een ongeïsoleerd huis dringt kou bin nen via muren, ramen, kieren en gaten. Met de juiste voorzieningen is daar iets aan te doen. Een andere goede reden is uw portemonnee. In een geïsoleerd huis hoeft u minder te stoken. Energiezuinige lampen dragen ook bij aan een lagere ener gierekening. Bovendien kan onze samenleving langer doen met aard gas, kolen en olie als wij wat zuini ger aan doen en profiteert ons mi lieu als wij minder afvalgassen pro duceren die bijdragen aan verzu ring en broeikaseffect. ’’Voor ons is de zender heel be langrijk", zegt de heer A. Yarar. Hij woont vijftien jaar in Nederland en spreekt goed Nederlands. Ik kan niet iedere dag kijken, want ik werk in ploegendienst. Maar als ik tijd heb, kijk ik. Hetzij thuis, hetzij hier in de koffieshop aan de Bredase weg”. Vooral in de nieuwsprogramma’s stelt de heer Yarar groot belang, maar zeker zo belangrijk vindt hij het dat zijn kinderen naar de Turk se culturele programma’s kijken. ”lk heb vijf kinderen. Wij ouderen weten wat de Turkse cultuur is. On ze kinderen al nauwelijks meer. Op TRT Int zien ze wat wij ze tot voor kort alleen maar konden vertellen”. Ook de heer M. Dasci is enthousiast dat hij in zijn eigen taal het nieuws kan volgen en naar een film of een ander programma kan kijken. ’’Iedereen die ik ken, kijkt", zegt hij. Evenals de heer Yarar, spreekt ook de heer Dasci redelijk goed Neder lands, maar er zijn volgens hem in Tilburg ook Turkse mensen, die hier al wel twintig jaar zijn, maar nog steeds amper iets verstaan. "Natuurlijk is het voor hen heel fijn dat ze nu een eigen zender heb ben". De heer Dasci weet te vertellen dat vooral in de grote steden, waar nog steeds geen Turkse zender op de kabel zit, de Turkse gemeenschap halsreikend uitziet naar het moment dat het zover zal komen (waar schijnlijk volgend jaar). Beide Turk se heren zijn goed te spreken over de gemeente Tilburg, die niet draal de met het toelaten van de zender op de kabel. De rol van de gemeente Hoe zit dat trouwens? Welke televi sieprogramma’s komen op de Til burgse kabel, en waarom zijn dat er niet méér? Om die vraag te kunnen beant woorden is het nodig in het kort even te vertellen hoe de boel Is ge organiseerd: De exploitant van de Tilburgse kabel is EBT (Energie Sinds enkele maanden kunnen via de Tilburgse kabel de programma’s van de Turkse zender TRT Int (Turkish Radio TV Corporation) worden be keken. De zender brengt nieuws, cultuur, onderwijs en amusement voor in Nederland, maar ook in andere landen, woonachtige Turken. De Turk se gemeenschap in Tilburg voerde een handtekeningenactie om de zen der op de kabel te krijgen en nu het eenmaal zo ver is, kijkt ook werkelijk iederéén. Wie ’s avonds om zes uur een Turkse koffieshop binnenstapt, kan er een speld horen vallen. Alle ogen kijken één kant uit: de nieuwsuit zending begint.. Ontwerpvergunningen Eilenbergstraat 7 Burgemeester en wethouders zijn van plan een hinderwetvc verlenen voor het oprichten en in werking hebben van een I kerij aan A. van Beek. Hiertoe is een ontwerpvergunning opgesteld. De ontwerpvergunning ligt van 7 december 1990 tot en met 20 december 1990 ter inzage bij de Milieudienst in het Stadhuis (Stadhuisplein 130) elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en bovendien op dinsdag van 18.00 tot 21.00 uur. Men kan hier ook.uitleg krijgen over de ontwerpvergunning. Schriftelijke bezwaren kunnéri tot 21 december 1990 worden ingediend door iedereen die al bezwaafheeft gemaakt tegen de aanvraag en door hen die om gegronde redenen niet in staat zijn geweest een bezwaar te gen de aanvraag in te dienen. In een aparte brief kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Schriftelijke bezwaren moeten worden gericht aan burgemeester en wethouders van Tilburg. Deze brief moet worden gestuurd naar de directeur van de Milieudienst (Stadhuis plein 130, 5038 TC Tilburg). Iedereen die bezwaar heeft aanvraag kan ook later berc stuur van de Raad van State

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 6