Overzicht bewegingsactivitei en voor Tilburgse ouder n n ners COLOFON i PI I ll i f Senioren in het verkeer r Kerstfeest in Garsthof Werkgroep Ouderen De Schans POST SCRIPTUM 1 |J|II Ouderenorganisaties boos over nieuwe subsidieregels Stijldansen Ouderengymnastiek Wijkcentrum d’n Heerd Oproep heeft succes Toneel voor 45 plus Redactiewisseling Kerst KBO Stokhasselt er 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 6 december 1990 - pagina 11 De a ive I eft 2031 4, thuis stdagen: .serie 'V 8 december 3300 1845 inisch te berei- i op alle werk- ior klanten die betalingen etc. taan. n u op de onze publieks- lalf uur opge- ist te bewijzen. het bedrijf een rganisatorische len thuis op gasmeter. er- de- al asteld uur 0 uur. ng sters, ortel. leveranciers, i. Dit nummer er worden HET WOORD IS AAN... talogus pecialiteiten >OO iten - Frites aliteiten idukten aan i raat 241 eiling) "“geven. Op de zijn nog enkele /oor 4,-. Inlich- men maar dat ze wel als goed uitger conditie goed formatie gegc plussers. Ove samenwerking videoband kur Het woord is aanis een rubriek voor ouderen. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 250 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg on der vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Negen ouderenorganisaties, die open activiteiten voor ouderen orga niseren, hebben verontwaardigd ge reageerd op een voorstel van de ge meente voor nieuwe subsidieregels. De organisaties zijn bang dat ze door de nieuwe regels hun activitei ten niet linnen voortzetten in de Reit, Groeseind/Hoefstraat, Tilburg- Noord, Trouwlaan, Korvet, Sint An na en in de Garsthof. De gemeente maakt onderscheid tussen ouderenorganisaties met en zonder leden. De negen -zonder le- deh- vinden het onredelijk dat de subsidie volgens de gemeente voortaan gebaseerd wordt op het aantal deelnemers en niet meer op activiteiten. Ze zijn bang vooral ont- spanningsmiddagen en bingo’s te Mijn sinterklaas was niet leuk! Op mijn verlanglijstje prijkten leuke dingen als gymschoe nen, sportbroekje en zweet handjes. Maar weet je wat ik kreeg? Een stok kaarten, een biljartkeu en een stropdas. In het gedichtje las ik: "Als oudere man kun je beter geen onnodige risico’s lopen, daar om is Sint veiliger dingen gaan kopen. Spontaan dacht ik: "Dat kan nooit de echte sinterklaas zijn geweest. Die rijdt immers on bevreesd met zijn paard over de daken.Ik ben op mijn fiets gesprongen en heb een prach tige sport-outfit gekocht. Daar na heb ik bij de SBTzo’n sport- spoorboekje opgehaald en me opgegeven voor een gymgroep in de buurt. Nu nog mijn vrouw uit d’r luie stoel zien te halen... Gratis Morgen wordt het Sport- en Spel- spoorboekje gepresenteerd aan wethouder J. Timmermans van sportzaken. Vanaf maandag 10 de cember is het gratis verkrijgbaar bij de wijkbureaus van de SBT, het BOTS, wijk- en buurthuizen, het VVV-kantoor en het gemeentelijk in formatiecentrum. Na ruim twee jaar de eindredactie gevoerd te hebben over de Senio renwijzer, stopt ondergetekende ermee. Per 1 december heb ik een nieuwe baan, vandaar. Ik heb die afgelopen twee jaar met veel plezier de Seniorenwijzer mee mogen maken en ik heb er veel van geleerd. Ple zierig en leerzaam waren vooral de wekelijkse redactievergaderingen. Op die vergaderingen bepaalden we ondermeer de onderwerpen voor het hoofdartikel en het kleinere artikel en we stelden onszelf vragen over die onderwerpen. De inbreng van de redactieleden heb ik daarbij steeds als erg stimulerend ervaren. Die redactieleden waren overigens ook wel eens lastig, want als de artikelen eenmaal gemaakt waren door Ivonne en door mij, werden ze minitieus doorgelezen en van commen taar voorzien. Soms leidde dat ertoe dat ik aan de artikelen nog wat ver anderde. Niet echt leuk, want dat betekende dan dat ik een deel van mijn werk opnieuw zat te doen. Maar ja, in het belang van een goede Seniorenwijzer Ik hoop dat de Seniorenwijzer nog lang in de Tilburgse Koerier uit kan blijven komen. Het is een goede pagina, zondermeer. Ik wens de redac tieleden nog vele Seniorenwijzers toe met mijn opvolger Karei Luiijf. En voor de lezers van de Seniorenwijzer: blijf hem lezen!!! Peter Elshout i- Voor de leden van de Katholieke Bond van Ouderen in de Stokhasselt is er ook dit jaar weer een kerstviering. De be richtgeving daarover is laat, doordat het blad Levensvenster deze maand te laat uitkomt. Deelnemers aan de kerstviering hebben nu tot 12 december de tijd de antwoordstrookjes bij een van de bestuursleden. moeten organiseren, omdat die veel bezoekers trekken en dus geld ople veren. Daardoor dreigen volgens de orga nisaties educatieve, vormende en voorlichtende activiteiten in het ge drang te komen: cursussen, thema- ochtenden en gespreksgroepen hebben namelijk kleinere aantallen deelnemers. De negen organisaties willen ook een aparte subsidie voor huisves ting, omdat de huren in wijk- en buurthuizen vaststaan. De proteste rende ouderenorganisaties vinden dat de gemeente hen door de nieu we regels in hun zelfstandigheid be knot, terwijl ze van de gemeente juist losser moeten komen te staan van de SBT en de wijkorganisaties. Ruime keuze Populaire sporten onder ouderen zijn gymnastiek, fietsen, wandelen, zwemmen en volksdansen. Dat komt doordat deze sporten op bijna elk niveau en elke leeftijd gedaan kun nen worden. Sporten in opkomst zijn' tennis, yoga, badminton, tafel tennis en bowls, een combinatie van bowling en jeu de boules. Ondanks de ruime keuze geeft het Sport- en Spelspoorboekje aan, dat er in sommige wijken een tekort is aan sportactiviteiten. ”De gemeente moet er meer op inspelen dat er een nieuwe generatie ouderen op komst is, die meer gewend is aan bewe gen”, aldus André Walraven. ”Voor- Niveaus Natuurlijk kun je niet iedereen van boven de 50 over een kam scheren. Iemand van 50 heeft meestal minder beperkingen en een betere conditie dan iemand van 80. En het scheelt, of je al aan sport hebt gedaan of niet. In het Sport- en Spelspoor boekje staat welke sport bij welke leeftijd past, maar dat is natuurlijk ook sterk individueel bepaald. Josje Verbeeten: ”De oudere sportbeoefe naren kun je in drie groepen verde len. Ten eerste de ouderen die spor ten om de lichaamsbeweging op zjch. Prima natuurlijk, want door sport krijg je meer energie en kun je je dagelijkse bezigheden beter ver richten. Daarnaast is er voor de meeste ouderen ook het sociale as pect: door sport kun je mensen uit de buurt leren kennen. Ten derde kan sport therapeutisch werken, vooral bij mensen met lichamelijke beperkingen. Vaak wonen die in be jaardentehuizen. Door oefeningen leren ze hun dagelijkse bezigheden beter te doen, zoals jezelf afdrogen of aankleden. Deze oefeningen in li chaamsbeweging zijn in sommige tehuizen ook voor buurtbewoners toegankelijk.” In het dienstencentrum De Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg kunnen ouderen vanaf 50 jaar iedere woensdagmid dag van 14.00u tot 17.00u stijldansen. Bij voldoende belang stelling kan er ook les genomen worden. De entree bedraagt per keer 1,50. Wilt u meer weten, bel dan De Garsthof, tele foon 435422. Mensen die graag naar de muziek komen luis teren of zomaar een kopje koffie willen drinken, zijn ook van harte welkom. Wist u dat er in het buurtcentrum de Spil in de Heikestraat 54 in Tilburg gymnastiek voor ouderen wordt gegc donderdagochtend van 11.00u tot 12.00u zijn plaatsen vrij. U kunt een proefles bijwonen vc_. tingen telefoon 425729. In het wijkcentrum d’n Heerd, Paduastraat 3 in Tilburg be staat al sinds vijf jaar het project dagopvang voor ouderen. In het wijkcentrum komen ouderen die moeilijk alleen overdag in huis kunnen zijn bij elkaar. Zij ontmoeten elkaar in d’n Heerd en zijn er even uit. De dag wordt doorgebracht in een huiskamersfeer, tussen de middag wordt er gezamenlijk een warme maaltijd gebruikt. Verder vinden er in de loop van de dag groepsactiviteiten plaats zoals meer bewegen voor ouderen, handwerken, knutselen, er worden uitstapjes ge maakt, spelletjes gedaan, etc. Lijkt dat wat voor u? Doe dan mee en meldt u aan! Dat kan via een van de onderstaande te lefoonnummers. De activiteiten worden begeleid door een activiteitenbege leidster die veel steun van vrijwilligers kan gebruiken. Inte resse? Neem dan kontakt op met de activiteitenbegeleidster Margreet Heine, telefoon 435909 of de leidinggevende Frans Pasmans, telefoon 397911 mensen die nog nooit gesport heb ben. Ze zitten met allerlei vragen en twijfels. Ze denken dat ze te oud of te stijf zijn voor sport of dat het slecht is voor hun hart. Soms den ken ze dat ze zware sportprestaties moeten leveren. Maar vrijwel iedereen kan iets aan beweging doen. ”Ook wandelen en fietsen zijn vormen van sport”, zegt Josje Verbeeten. Ouderen moeten vooral niet denken dat het erom gaat een bepaalde sportieve presta tie te leveren. Ik raad iedereen met belangstelling voor een bepaalde sport aan, een keer te gaan kijken of een les mee te doen. Bij bijna elke sportvereniging in het boekje kun je een gratis proefles nemen. Natuur lijk is voor mensen met lichamelijke klachten de ene sport beter dan de andere. Oudere mensen kunnen het best eerst advies vragen aan hun huisarts, voordat ze eraan begin nen, maar er is bijna altijd een ge schikte vorm van lichaamsbeweging te vinden.” Zo heeft elke sport zijn eigen medi sche voordelen. Fietsen bijvoor beeld is goed voor de bloeddoor- stroming en voor soepele spieren. Wandelen houdt botontkalking te gen, dus die vorm van bewegen is aan te bevelen voor vrouwen van boven de 50. In het algemeen geldt, dat ouderen door sport hun lichaam leren kennen en de grenzen van wat ze kunnen. Op eigen initiatief ’s ochtends aan de radio-gymnastiek meedoen, is volgens Josje Verbeeten alleen aan te raden, als men daarnaast ook on der begeleiding aan sport doet. An ders kunnen de oefeningen ver keerd uitgevoerd worden, waardoor het gevaar van overbelasting ont staat. De Werkgroep Ouderen De Schans wil senioren meer be trekken bij de activiteiten die er door De Schans georgani seerd worden. Die bezigheden zijn gericht op een zinvolle, ontspannen en/of leerzame dagvulling. Voorbeelden zijn: te kenen, schilderen, bloemschikken, gymnastiek, bingo, kaar ten, fietsen, wandelen, etc. Als u belangstelling heeft om mee te doen, kunt u zich aanmelden bij De Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord, telefoon 553800. Denkt u ook wel eens: ”lk zou graag wat meer aan lichaamsbeweging willen doen, me fitter voelen”, of: ”lk zou wel bij een sportclub willen om meer mensen te leren kennen?” Maar als u dat wilt gaan doen, komt u vragen te gen over welke sport bij welke leeftijd past, wat er in uw buurt op sportge bied te doen is, of je je als oudere nog wel bij een sportclub kunt aansluiten, en of je er vrijblijvend een keer kunt gaan kijken. Morgen, vrijdag 7 december verschijnt een boekje dat antwoord geeft op al deze vragen: het Sport- en Spelspoorboekje 50+Dit gratis boekje bevat een overzicht van bijna allé bewegingsactiviteiten voor ouderen in Tilburg. ’Een buitengewoon reisje - senioren in het verkeer’: dat is de titel van een nieuwe videoband die gemaakt is door de Ne derlandse apothekers samen met Veilig Verkeer Nederland. Deze video is te leen bij de apothekers. De videoband laat zien dat ouderen heel goed aan het verkeer kunnen deelne- I op een aantal dingen moeten letten zo- jrust achter het stuur gaan zitten, zorgen dat je I is, je niet laten afleiden, etc. Ook wordt er in leven over speciale rijvaardigheidsritten voor 50- /er die ritten kunt u meer informatie krijgen bij het igsverband BROEM, tel. 070-3146530. Over de jnt u bij de apotheek meer inlichtingen krijgen. In de Seniorenwijzer van enkele weken geleden was een op roep te lezen van de Werkgroep Ouderen en Verkeer. Deze werkgoep zat dringend verlegen om enkele vrijwilligers die de werkgroep wilden komen versterken. De oproep heeft vol ledig aan zijn doel beantwoord: er heeft zich een drietal vrij willigers gemeld. De werkgroep kan weer vooruit. Volksuniversiteit Terra Nova organiseert samen met theater werkplaats De Muze een kennismakingscursus toneel voor mensen vanaf 45 jaar. In tien lessen van twee uur op de don derdagmorgen komen vanaf 17 januari op een gezellige ma nier belangrijke onderdelen van het spelen aan de orde, zo als de rollen en de ruimte. Toneelervaring is niet nodig, het belangrijkste is het plezier van het spelen. Opgeven bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. 426269. al voor zwemmen en badminton zijn er enorme wachtlijsten. Ook zou men hier en daar fiets- en wandelac- tiviteiten nog kunnen stimuleren.” Ook Josje Verbeeten denkt dat de gemeente meer kan doen: "Men moet niet kijken waar toevallig nog een plekje over is voor ouderen in de sportzaal. Ze moeten volwaardig mee kunnen doen in de sport.” huidige eindredacteur van deze pagina, Peter Els hout, gaat i.v.m. het aanvaar den van een nieuwe baah bij de Hogeschool Katholieke Leergangen, de Tilburgse Koerier en ook de Senio renwijzer verlaten. Hij is met ingang van 1 december be noemd tot hoofd red acteur van het opinie- en informa tieblad KL- Breed. Peter Els hout heeft van het begin af de eindredactie gevoerd over de Seniorenwijzer. Hij wordt opgevolgd door Karei Luiijf. Karei Luiijf (36 jaar) is vanaf de oprichting betrokken geweest bij de Radio Tilburg. Hij is afgestudeerd aan de Academie voor de Journalistiek en al acht jaar actief in het Tilburgse perswereldje. Zo schreef hij ondermeer voor het inmiddels opgeheven Til- burgs opinieblad TAK en was hij politiek verslaggever bij Ra dio Tilburg. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken I opgenomen in de Tilburgse Koerier I Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Karel L uiijf eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Jacques Joosten I Harry Strijbosch I Ad de Vet André Walraven I Redactiemedewerkster: j Ivonne van der Zande i Redactieraadsadres: I Redactieraad Seniorenwijzer, I I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 I TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 1 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 1 I 368805. I Op zondag 16 december organiseren net als de afgelopen twee jaar de Garsthof en de Rotaractclub Midden-Brabant een kerstfeest voor ouderen. De dag begint met een heilige mis, voorgegaan door pater Linders en opgeluisterd door een koor. Na de lunch wordt een kerstverhaal voorgelezen; de rest van het middagprogramma is een verrassing. Voor vervoer, ook van rolstoelen, kan gezorgd worden. Wilt u deelnemen, stuur dan een briefje met uw naam en adres vóór 10 december naar: de Garsthof, Columbusplein 15, 5021 SG Tilburg. Het Sport- en Spelspoorboekje is gemaakt door het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT en het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS). Regelmatig komen er bij deze organisaties telefoontjes bin nen van ouderen en de wijkverple ging met vragen over wat er op sportgebied te doen is voor oude ren. De Seniorenwijzer sprak met André Walraven van de SBT en Jos je Verbeeten van het BOTS over achtergrond en inhoud van het boekje. ”Het boekje is een eerste stap van een campagne om ouderen meer te laten bewegen”, vertelt André Wal raven. ”ln Tilburg wonen ongeveer 45.000 mensen van boven de 50 jaar. Van hen doet zestig procent aan e^n of andere vorm van li chaamsbeweging. De rest, bijna 20.000 mensen, wil vaak wel iets aan sport doen, bijvoorbeeld voor de ge zelligheid, maar weet niet precies wat en hoe. Vooral voor deze groep is het boekje bedoeld.” Twijfels De drempel om aan lichaamsbewe ging te gaan doen op latere leeftijd is vaak hoog. Dat geldt vooral voor

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11