CARA VAN CAMPING RAI :N VW California Caravelair met extra mogelijkheden Adria blijft in top 3 AAS Termeer biedt veel mogelijkheden Kip mikt op jonge mensen Kampeerauto's, nieuwe indelingen meer integraal Nieuw basismodel bij Hymer Beyerland en met de tijd mee V? IF IJDEN fEN 0022 EEL| amber 1990-pagina 8 DE AUTOMAAT - Donderdag 22 november 1990 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER ne- een im- erd, die n F rge- stere 3 o 3 ito- toe- bouw is multifunctioneel. Zo kan de California rustig als normale gebruiksauto worden ingezet. Er zijn immers voldoende zitplaatsen aanwezig. icia nek het rit i- ACTIE PRIJS 4G£ SSENBVa traat 52-56 683911 12.250, - 15.950,- 13.450,- 16.250, - 2.0 1.9 r. ïen F 4.000, den mto ook er. 'oST avoriete 1985 1989 1987 1985-1988 1984 1989 1986 1982 1988 1986 1987 1983 Het Joegosk blijft op het behoren tot In heel Ei"-1- Automobielen van vijftien ver schillende merken worden op- of ingebouwd, waarbij de (nieuwe) Fiat Ducato, VW Transporter, Ford Transit, Mercedes, Renault Trafic, Peugeot J5 en Citroen C25 momenteel verreweg het meest als dragend voertuig worden benut. De prijzen variëren van een bod in de categorie rond 50.C gulden tot complete produkten voor 60.000 tot 120.000 gulden. 10.650, - 9.950,- 10.250,- 10.900, - 12.900, - 15.950,- 15.950,- 9.950,- 13.450,- 15.750,- 11.650, - 9.950,- De prijzen van de Bamba starten bij f. 12.500,=, van de Brasilia bij f.12.400,= en de Bamba de Luxe bij f. 14.500, De prijs van de Mo bile Car 400 is vastgesteld op f.l6.350,=. Het topmodel van Hymer is de Hy- mermobil 700 met een lengte van 7 MÉ meter. Onderhuids komt deze kampeerauto volledig overeen met de Mercdes 410 en heeft een 2874 cc dieselmotor. Met een to- taalgewicht van 4600 kg is voor dit type wel een vrachtauto-rijbewijs nodig. De prijs: 1.157.295,=. |wiiiiwiiiwiiiiri.nii»t De firma Eriba in Hardinxveld Giessendam is importeur van Hy- mermobil kampeerauto's. Aan het bekende programma is voor 1991 weinig veranderd. Het grootste deel van het leveringsprogramma is .gebaseerd op de Fiat Ducato/ Peugeot J5/Citroën C25 en is in verschillende chassislengtes en uitvoeringen verkrijgbaar. Nieuw is echter de Hymercamp 46, met als basis de Fiat Talento. Dit type kennen we in het normale leve ringsprogramma van Fiat niet. Het gaat hier om een Ducato met duidelijk in de indeling, de plaat sing van keukens en wasgelegen heid (douches), de zit- en slaap- ruimte (opklapbedden), intelligen te benutting van de binnenruimte (doorgang naar de cabine) en adequate ventilatie en verwar ming. Er wordt veel aandacht be steed aan de verlichting en van buitenaf toegankelijke servicelui- ken verschijnen meer en meer. Wie in het ruime aanbod toch niets naar eigen zin kan vinden, kan altijd nog terecht bij leveran ciers van op- en inbouwsets voor kampeerauto's. Deze units zijn uiteraard afgestemd op bepaalde typen auto's (chassis/cabine). De markt voor opzetsystemen voor pick-ups is opnieuw gegroeid vanwege de beschikbaarheid van deze systemen en van dit type De nieuwe Volkswagen Transporter is nog meer dan zijn voorganger geschikt als kampeerauto. Door de voorwielaandrijving en de plaatsing van de motor voor in is er achterin veel meer ruimte ontstaan. Recht streeks via de dealers wordt de VW California gele verd, een auto die bij Westfalia wordt gemaakt en ge en Club Joker. De California kan worden geleverd met 37.450,- 27.250,- 39.950, - 14.950, - 15.850,- auto in ons land. Complete kampeerauto's en op bouw- en inbouwsets zijn te vin den op stands van in totaal 35 specialisten. Kampeerauto's zijn beschikbaar in meer dan 100 ver schillende uitvoeringen. Opbouw- sets zijn er in meer dan 10 soorten verkrijgbaar. hebben een laadvermogen van 300 kg. De standaard gemonteer de schokdempers zorgen voor een goede wegligging. Alle Kip cara vans worden bovendien in de fa briek 'ingeremd' op een computer gestuurde remmentestbank. Hier door vervalt het afstellen en con- trolereft van de remmen bij 500 km. slavische merk Adria >t gebied van caravans >t de top 3 in Nederland. In heel Europa werd een markt aandeel van 10 procent behaald. Per jaar worden er in de fabriek in Novo Mesto 16.000 eenheden geproduceerd, waarvan ruim de helft wordt geexporteerd. Daar naast worden er in het Belgische Deinze jaarlijks 1500 kampeerau to's onder de naam Adri gemaakt. Adri heeft inmiddels ook een fa briek in Rusland geopend. De nieuwtjes voor 1991 betreffen onder andere detailsverbeterin- gen aan de Prima-serie. Het be treft hier onder andere de raam- ophanging, elektrische installatie Bij het merk Beyerland worden voornamelijk een aantal belang rijke detailwijzigingen doorge voerd. Nieuw is onder andere het ABS volkunststof front wat soepel en toch ijzersterk is. In dit front is een van buitenaf bereikbare en afsluitbare ruimte ondergebracht voor het opbergen van stoelen, ta fel, voortent en reservewiel. De Beyerland caravans hebben een binnenbreedte van maar liefst 2,03 meter. De nieuwe "Space" meubels vergroten het ruimtelijk effect. De keuken hebben een roestvrijstalen aanrecht met spoel bak, naast het driepits gasstel en de koelkast van Electrolux. De bedden zijn voorzien van lattenbo- dems voor comfortabel slapen. De toiletruimte is zo geconstrueerd dat serie-matig een Thetford cas sette-toilet kan worden inge bouwd. Tot slot hebben de Beyer- land-modellen een Alko breed- spoor as met verlengde dissél en verlaagd zwaartepunt, die samen met de aërodynamische vormge ving zorgt voor een stabiele weg ligging. De Ecu-line is in lichtgrijs uitge voerd, ook het glas is grijs getint. De voor-, achter- en keukenramen zijn te openen, terwijl het dakluik is voorzien van een rolgordijn en muggenhor. Alle modellen uit de Ecu-Hne zijn uitgerust met verwar ming, een koelkast en 3-pits bran- derstel. rij-eigenschappen, maar mist de slaapmogelijkheid boven de cabi ne. Aan de Globetrotter I is eigen lijk de basisauto niet meer te her kennen. De carrosserie is zeer bol en modem van vormgeving. Ook het interieur is hierop afgestemd. Termeer Motorhomes uit Vught biedt een aantal mogelijkheden voor de verwende kampeerauto- bezitter. Het model Wilton Royal is te bouwen op een chassis naar keuze. De auto is lang en biedt zo doende een enorme binnenruimte met allerhande indelingen. Een mogelijkheid is een MAN-chassis, waarbij de auto een mogelijkheid heeft van een grote bagageruimte waarin bijvoorbeeld motorfietsen kunnen worden opgeborgen. De en de meubels. Het uiterlijk is ver anderd door het toevoegen van een vlotte spoiler. De Prima is le verbaar in vier lengtes oplopend van 3,50 tot 4,20 meter. Ook bij de Optima en Linea is de aërodyna mische spoiler aangebracht. De Adriatik kampeerauto wordt in zes verschillende uitvoeringen in Nederland verkocht. Doordat de Adriatik gebaseerd is op de Fiat Ducato, Citroen C25 of Peugeot J5 profiteren de modellen vanaf nu van de modelveranderingen bij deze drie merken. Een primeur op de Rai is een nieuwe half inte graal camper die de Nederlandse importeur in drie uitvoeringen zal gaan leveren. Wilton Royal is eventueel ook als promotie- of demonstratie-auto te gebruiken. Een andere mogelijk heid bij Termeer is de 5th Whee ler, een trailer die op een pick-up model kan worden bevestigd. De carrosserie is gemaakt uit 5 cm dikke sandwich panelen. Uiter aard is ook hier weer de interieur- indeling naar eigen smaak te ver krijgen. Inlichtingen: telefoon 073- 561575. Geheel nieuw is de Mobile Car 400. Een caravan met een futuris tisch ontwerp. De ingang is aan de achterkant geplaatst. De klap- keuken maakt het verder mogelijk om ook buiten te koken. Tegen meerprijs kan op het dak een im periaal worden gemonteerd, die via een trap tegen de achterzijde te bereiken is. korte wielbasis. De auto is uitge rust met een 1971 cc dieselmotor en heeft een totaalgewicht van 2350 kg. De Hymercamp 46 kost f.62.575, inclusief BVB en BTW. Het aanbod kampeerauto's van het Duitse merk Dethleffs is voor namelijk gebaseerd op de Fiat Ducato. Natuurlijk profiteert het to tale aanbod van Dethleffs dit jaar mee van de vernieuwingen die deze basisauto heeft ondergaan. Dit betekent een groter ruitopper- vlak, lager uitgesneden portierrui ten, betere buitenspiegels en een moderner ogend front. Ook de maatregelen die zijn getroffen om het geluidsniveau terug te bren gen zijn direct merkbaar. Het programma bestaat uit vier series. De Globetrotter A heeft een slaapafdeling boven de cabine en is leverbaar met 11 verschillende indelingen en de kleuren zilver- esdoom of licht eiken. De Globetrotter H heeft een meer stroomlijnde voorkant voor bet Er is een uitvoering met een uit klapbaar dak, wat als groot voor deel heeft dan bij ingeklapt dak de totale hoogte onder de 2 meter blijft en de California in parkeer garages naar binnen kan. Een re- l. een auto me Dl) wesuana worat gemaaKt en ge- mag worden als opvolger van de succesvolle Joker verhoogde dak zorgen mede voor ^«^^délb^'ë^t^^rê^DehêL -mctirr «1<= ten zl]n achterin dubbel uitge voerd, zodat ook in koude streken gekampeerd kan worden. Onder het achterbed zit een bagage ruimte, waar eigenlijk vroeger de motor zat. Drinkwater- en afvoer- tank liggen samen met alle leidin gen vorstvrij in het te verwarmen interieur van de auto. Een moder ne koelbox is standaard en heeft een inhoud van 40 liter. Er is een keuze uit twee keukenblokken. Zo is er een uitvoering met een twee- pits spiritus-kookapparaat of een uitvoering met tweepits gastoestel. De prijzen van de California star ten bij f.69.400,= voor de 84 pk f liter benzine met uitsteldak. De liter diesel kost slechts f.400, meer. Een automatische transmis sie is tegen bijbetaling van f.4.500,= leverbaar op de 5 cylin ders en de 2 Eter benzine. De mo derne VW California is te bestel len in vijf buitenkleuren. De ontwikkelingen die zich voor- doen bij de toercaravans zijn ze- I ker door te trekken naar de kam- I peerauto's, zeker voor wat de in- I richting betreft. Lichtere tinten ko- I men zowel in het interieur als aan I de buitenzijde voor. Ook hier wor- I den vele wagens standaard gele- I verd met cassette-toiletten. Het aanbod blijft gevarieerd, het aan- I tal automobielen dat voor opbouw I geschikt is, is opvallend beperkt. I In de compacte en middelgrote klasse is in ons land de meeste keuze te maken en het aantal (half)integraal-campers neemt toe I naast het alkoofmodel. Motorho mes van Amerikaanse afmetingen zijn er ook, evenals compacte I "motorhomes" met Amerikaans comfort, terwijl opleggers ook hun entree hebben gemaakt. De vormgeving krijgt aandacht en fabrikanten slagen er in de pro dukten te bieden die een geheel eigen gezicht tonen. Ook het inte rieur - over het algemeen zeer compleet en comfortabel uitge voerd - biedt een gevarieerde aanblik. De verschillen zitten heel Tot slot is er nog de Bus B die compact en handelbaar is en wat afmetingen betreft nauwelijks gro ter is dan een standaard Fiat Du cato. Natuurlijk worden de ver schillende uitvoeringen aangebo den met de vier door Fiat te leve ren motoren. Bovendien zijn er nog verschillende wielbases. De prijzen starten bij f.66.450,= voor een Globetrotter A met benzine motor. Het duurste model is de Globetrotter I met direct ingespo ten turbodiesel voor f.103.525,=. Het Franse merk Caravelair biedt een ruime keus aan bëtaalbare caravans. De basis-reeks heet Bamba en wordt gekenmerkt door zijn moderne kleurstellingen. Er zijn in deze serie negen modellen leverbaar met lengtes van 3,30 tot 4,20 meter. Daarboven zit de Bam ba de Luxe met grote ramen met gelakte randen, gestroomlijnde spatborden, zijspoilers en een dis- selbak over de volle breedte. Er zijn zeven modellen in lengtes van 3,30 meter tot 4,60 meter. De Brasi lia- serie wordt in houtdecor uitge voerd. Ook hier een ruime keus in 7 modellen van 3,30 tot 4,20 meter. Het Nederlandse caravan-merk Kip introduceert met de nieuwe Ecu-line een reeks caravans ge schikt voor een jong publiek met lichtere auto's. Daarnaast is ook het prijsniveau op jonge mensen afgestemd. Uiteraard gaat dit niet ten koste van de kwaliteit. De gun stige prijs is vooral bereikt door een iets minder complete stan- daarduitrusting De serie bestaat uit vijf modellen variërend van f. 15.500,= tot f. 17.500,=Door de door Kip ont wikkelde sandwich-technologie is de constructie licht en sterk. De lengtes variëren van 3,30 tot 3,80 meter bij een gewicht van maxi maal 660 kg. De caravans zijn ge bouwd op een Alko-chassis en 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 33