ery Als de dagen door je vingers gaan glippen n q Lezers onderzoek Senioren- Om te bewaren!!!!! k COLOFON wijzer Adressen en telefoonnummers i POST X SCRIPTUM n 500 I Alleen zijn: soms lastig, soms fijn Algemeen Maaltijdvoorzieningen Ouderen-organisaties Hulp- en dienstverlening Informatie en inlichtingen Wonen Donderdag 22 november 1990-pagina 11 sr 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Stk zijn eltg >tdagen: .serie Mevrouw D. I HET WOORD IS AAN... jgeno- doel. raat 357a 50-40680 talogus specialiteiten niglng de Woonstad, Ringbaan Noord 165, >ok voor aanleunwoningen Ant. v. Padua en tel. 360251. Dhr. Raap, tten - Frites ialiteiten Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Ik heb in de Seniorenwijzer gelezen dat er een speciaal radioprogram ma is voor ouderen op de Lokale Omroep. Dat programma wordt tussen de middag uitgezonden. Dan eten veel ouderen, thuis of in een eetpunt. Ik eet dan bijvoorbeeld in ’t zaaltje van de Goede Herder. Die uitzending is op de verkeerde tijd. Zo’n programma komt bij ouderen het beste uit om half drie, drie uur, na het eten en het middagdutje. En nou ik het toch over het eetpunt schrijf: dat eetpunt is, net als de trefpunten voor ouderen, op zondag gesloten. De zondag is vaak voor ouderen een heel eenzame dag. Mijn kinderen zijn lief en goed maar hebben hun eigen leven. Mijn man is overleden, dus ik ben alleen. Ook de zaterdag vind ik heel moeilijk, het hele weekend dus. Zouden op die dagen de eetpunten en de trefcentra overdag ook niet open kunnen zijn? Ik denk dat veel ouderen er net zo over denken. Bent u ook een gebruiker? Nee, niet van alcohol of drugs maar van koffie. Onlangs was in de Volkskrant te lezen dat 'n gemiddelde Nederlander jaarlijks zo’n 200 liter koffie door z’n keelgat spoelt. Onder zoekers vegen in hetzelfde arti kel de vloer aan met alarme rende berichten over de nega tieve invloed van koffie op hart infarcten, tumoren, hoge bloeddruk, etc. Hun onderzoek toont aan dat twee tot vijf kop jes koffie per dag een gunstige invloed hebben op stemming en gedrag. Belangrijk bij dit al les is te vermelden dat de on derzoekers het hebben over ’filterkoffie’. De zogeheten ’pruttelkoffie' wordt sterk af ge raden. Opvallend is overigens dat de ’koffie- junks’ er vaak niet zo’n gezonde leefstijl op na houden: ze roken veel, drin ken veel alcohol, hebben veel last van stress, bewegen wei nig, ze hebben slechte eetge woontes, etc. De vraag die u zich moet stel len, is dus niet of de hoeveel heid koffie die u drinkt onge zond is, maar of u er wel een gezonde leefstijl op na houdt. Denk daar maar eens over na onder het genot van een lekker bakkie. Nu de Seniorenwijzer zo’n twee jaar bestaat, heeft de Tilburgse gemeen teraad besloten dat er een onder zoek moet komen naar het nut van deze pagina voor ouderen. De ge meente zorgt er immers voor door het geven van subsidie dat de Se niorenwijzer iedere veertien dagen kan verschijnen in de Tilburgse Koe rier. Of deze subsidie ook in 1991 weer gegeven zal worden, is voor een deel afhankelijk van de reacties van de lezers. voor anderen. Dat stoot af. En la chen mag ook. Zet daarom bijvoor beeld die plaat van Toon Hermans maar eens op met die grappen waar je altijd om moest lachen. Daar kik ker je weer van op. Net als van een leuk huis of een fijne kamer met wat plantjes en bloemen en misschien een vogel in een kooitje. Gezelligheid en warmte -ja, ook een aangename temperatuur- in huis maken jezelf ook gezelliger en war mer. Structuur Probeer structuur in je dagen aan te brengen. Spreek af met jezelf of met anderen dat je op vaste momenten iets onderneemt. Dat je op die en die tijd naar die film of televisieserie kijkt, dat je dan gaat biljarten, dat je iedere morgen ochtendgymnastiek doet, dat je op bepaalde dagen naar een eetpunt gaat, dat je van negen tot half tien de krant leest, dat je minstens drie keer in de week voor jezelf kookt, dat je op donderdag avond je kinderen belt Blijf er bij horen Als je jezelf wat waard vindt, doe dan moeite om er bij te blijven ho ren. Zet zelf de eerste stap. Weet je niet waar je moet beginnen? Praat er dan een keer over met de huis arts, met iemand van de SBT, met de Hulpcentrale, de Kruisvereniging, het Maatschappelijk Werk of de pas toor. Zeg hen dat je niet tevreden bent met de situatie waar je nu in zit en dat je het eigenlijk anders wilt. Ouder worden is een proces waar niemand ooit echt tevreden mee zal zijn. Ouder worden is immers een onomkeerbaar proces, er is geen weg terug. Ouder worden is af scheid nemen; van dingen en men sen om je heen en uiteindelijk van jezelf. Je kinderen gaan hun eigen weg, je kunt lichamelijk minder, leef tijdsgenoten ontvallen je. Je raakt steeds meer alleen en vaak voel je je eenzaam worden. Als dan ook nog de winter voor de deur staat, de lucht er dag na dag grijs en grauw uitziet, de regen valt erf de bomen de bladeren loslaten, dan wil je mis schien ook dingen loslaten en je mee laten drijven, niets meer moe ten, niets meer hoeven, niets meer doen. Dat wil je niet dus herneem je jezelf want ouder worden betekent ook nieuwe kansen pakken, lering trekken uit wat achter je ligt, het be ter doen nu het nog kan. Wat je altijd graag deed Je probeert de dagen zinvol in te vullen. Je moet daar zelf de eerste stap voor zetten, een ander kan dat niet voor je doen. Hoe ga je dat doen? Je gaat na wat je altijd graag hebt gedaan. Breide je vroeger vaak, ga dat dan weer doen. Las je lekkere boeken? Ga naar de biblio theek of naar een verzorgingstehuis in de buurt want daar kun je ook boeken lenen. Pak de krant want dan weet je wat er gebeurt en kun je er weer over meepraten. En vond je het zalig om bij een leuke serie of film lekker te zwijmelen, zoek die dan uit op de televisie. Naar muziek luisteren? Op de radio worden de prachtigste concerten uitgezonden. Puzzelen? Neem een vergrootglas als je het niet meer zo goed ziet of een loupe. Eten? Neem er de tijd voor en verwen jezelf, waarom niet? Samen met anderen Bovendien: er worden diverse activi teiten voor ouderen georganiseerd door ouderenorganisaties en -vere nigingen. Cursussen, lezingen, uit stapjes, uitvoeringen, etc. Ga er op af, desnoods samen met de buur man of de buurvrouw. Samen met anderen iets doen, dat stimuleert enorm. Word lid van een koor bij voorbeeld als je graag zingt. Of vond je het leuk om te biljarten vroe ger: in bijna alle buurtcentra biljar ten ouderen op vaste tijden. Doe sa men met een kennis iedere week de boodschappen. Zorg dat je fit blijft, meer bewegen voor ouderen is daar speciaal voor ontwikkeld. Lachen mag Houd contact met jongeren; de kin deren uit de buurt weten wel wie je bent maar als je zelf niet begint, dan komen zij vast niet. Ga ook de oude ren niet uit de weg. Je eigen broers of zussen; praat je weleens met hen over ’de ouwe dag’? Hoe zij het vin den om ouder te worden? Praat er ook met je kinderen over. Ga dat niet uit de weg. Sommigen zullen nu zeggen: ”Ja, maar ik krijg nooit be zoek, ik kan er dus met niemand over praten.” Neem dan de telefoon en bel. Daar is dat toestel voor! Zeuren mag best even, maar niet heel de dag. Iemand die heel de dag zeurt, is geen prettig gezelschap lingL tel. Woningt (ooi Konings Woningbouv (ook Het woord is aanis een rubriek voor ouderen. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 250 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg on der vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Het doel van de Seniorenwijzer is zoveel mogelijk belangrijke informa tie te geven aan ouderen op een duidelijke manier. Die informatie be treft diverse activiteiten die in Til burg en omgeving georganiseerd worden voor ouderen. Maar ook aan actuele of algemene onderwerpen die voor senioren en hun verwanten van belang kunnen zijn, wordt in de Seniorenwijzer ruime aandacht be steed. Dringend beroep Met het lezersonderzoek zal onder zocht worden of de informatie die in de Seniorenwijzer wordt op< men, beantwoordt aan het Daartoe zal aan ongeveer 150 oude re inwoners van Tilburg telefonisch een aantal vragen worden gesteld. De antwoorden zullen dan een beeld moeten geven van de doelma tigheid van de Seniorenwijzer. De redactieraad van de Senioren wijzer doet een dringend beroep op u om, als u wordt gebeld, aan dit on derzoek mee te werken en de vra gen zo goed mogelijk te beantwoor den. I12.30U). iusstraat 102, In deze sombere, regenachtige dagen ondervinden nogal wat ouderen heel direct wat het is om niet zo makkelijk meer de deur uit te kunnen. Je zit dan binnen. Zin om er uit te gaan, heb je niet want zo aanlokkelijk is het buiten niet. Het regent en het is koud en waar moet je naar toe? In de tuin kun je niets meer doen, je buren en kinderen leiden hun eigen leven. Je hebt het gevoel dat er iets tussen je vingers door glipt. Wat voor zin heeft het alle maal? Voor wie leef je nog? Zou men je echt missen als je er niet meer bent? Dat soort vragen spookt door je hoofd. Wat moet je ermee? Je wordt er moe van, je mist de puf omJa, om wat? Om door te gaan, om er nog wat van te maken, om de verantwoordelijkheid te nemen voor jezelf. Foto: Geert van Loon jdukten aan huis raat 241 eiling) Dat je niet weet hoe je dat moet ver anderen maar dat je het zo niet lan ger wilt. Moeilijk om er naar toe te gaan? Neem dan de telefoon en bel ze op! Uiteraard zijn er talloze ouderen die tevreden zijn met hun dagelijks le ven. Voor hen is dit artikel niet be doeld. Voor de rest moge het spreekwoord gelden: ’wie de schoen past, trekt hem aan’. Gemeentelijke Indicatiecommissie, Lange Schijfstraat 107, tel. 361015 (maandag, woensdag en donderdag van 9.00u tot 10.30u) voor inschrijven verzorgings- en verpleegtehuizen en advisering aanleunwoningen). Stichting Abbeyfield Tilburg, SBT, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Woongroep Samen Verder, mevr. Van Deursen, Trouwlaan 43, tel. 365787. Woningbouwvereni' tel. 323711 (oor St. Jozefzorg). Woningbouwvereniging SVW, Joh. van Oisterwijkstraat 35, 399883 (ook voor aanleunwoningen de Heikant), jbouwvereniglng TBV, Nimrodstraat 30, tel. 633210 jk voor aanleunwoningen Kievitshorst, Bijsterstede, “gsvoorde en Mariëngaarde). vdwvereniging WT, Elzenstraat 85, tel. 620880 voor aanleunwoningen Zonnehof en Herdgang). ferk Mio r-ciui ^iiuunüiuu^uaü^u!; I Jan van Groos (voorzitter) 1 Joop Janmaat I Jacques Joosten I Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Als de dagen korten, worden veel mensen overvallen door een gevoel van eenzaamheid. Het is belangrijk om dat te doorbre ken, om te leren dat alleen zijn soms lastig, maar eigenlijk ook best fijn kan zijn. Ria van Pelt geeft in haar boekje ’Ouder wor den in je eentje’ practische adviezen aan ouderen zonder part ner. Ze is tevens oprichter van de Stichting LosVast (tel. 070- 544902). deze stichting heeft tot doel mensen die alleen wonen om te leren gaan met het alleen zijn en hun zelfredzaamheid te vergroten. Harriet Robey, op 75-jarige leeftijd weduwe gewor den, heeft in 'Een late leeuwerik’ beschreven hoe ze met vallen en opstaan haar leven een nieuwe inhoud heeft gegeven. Bo venstaande (en andere) boeken kunt u lenen in de Openbare Bi bliotheek. Doen! Dan bent er meteen even uit. SBT Centraal Buro, Lange Schijfstraat 107, Tilburg, tel. 350505 informatie- adres voor alle zaken op het terrein van ouderenwerk in Tilburg evenals de hieronder vermelde wijkteams SBT Wijkteam Noord, De Heikant, Schubertstraat 700, tel. 552066. SBT Wijkteam West, Wijkcentrum Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 tel. 683961 SBT Wijkteam Oost, Dienstencentrum de Baselaer, Hoefstraat 1-75, tel. 421207. SBT Wijkteam Zuid-West, Centraal Buro SBT, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. SBT Wijkteam Zuid-Oost, Dienstencentrum de Garsthof, Columbusplein 15. tel. 435422. Maaltijdendienst Centraal Buro SBT, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Verstrekking warme maaltijden aan huis en informatie over alle eetpunten. Eetpunten: Verzorgingscentrum Koningsvoorde, Generaal Smutslaan 242. Zonnehof, Prof. Gimbrerelaan 30. De Garsthof, Columbusplein 15. Antonius van Padua, Paus Adriaanstraat 60. Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Wooncentrum Hopliedenkade (Piushaven). Parochiezaal de Goede Herder, Postelse Hoeflaan 326. St. Jozefzorg, Kruisvaarderstraat 40. "In de Boomtak”, Boomstraat 81 Trefpunt Koningsplein, Koningsplein 251. Verzorgingscentrum Den Herdgang, Berlagehof 60. Verzorgingscentrum de Heikant, Schubertstraat 700. Wijkcentrum de IJpelaer, Corellistraat 10. Loven Besterd, Koestraat 164. Westend, Korenbloemstraat 44. Katholieke Bond voor Ouderen, Mevr. Van der Wal, Van Limburg Stirumlaan 95, tel. 672208. Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, Dhr. De Koster, Thomas van Aquinostraat 35/19, tel. 683859. Protestants Christelijke Ouderen Bond, Dhr. Van Kapel, Okerhof 4, tel. 673784. Woonoverleg Ouderen, Mevr. Santegoets, Paleisring 96, Tilburg, tel. 425809. Ichting Comité Welzijn Ouderen Westend, Dhr. Raaymakers, Postelse Hoeflaan 169, tel. 670519. Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties, Dhr. Ingenhoven, Saksenstraat 3, tel. 670120. Seniorenraad, de Twern, Poststraat 22, tf Bejaardenvereniging De Oude Makkers, Keldermanstraat 79, tel. 420265. Instituut Maatschappelijk Werk, Centraal Buro, Korvelplein 11 tel. 368885. Buurtburo’s Instituut Maatschappelijk Werk: Wijkburo Noord, Eilenbergstraat 246, tel. 551579. Wijkburo Oost, Gasthulsrlng 51, tel. 425503. Wijkburo West, Lage Witsiebaan 103, tel. 673035. Wijkburo Zuid, Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel. 367175. Wijkburo Reeshof, Baflostraat 43, tel. 701890. Tilburgse Kruisvereniging en Gezondheldswinkel, Lage Witsiebaan 2a, tel. 636620. Stichting Gezinszorg, Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 (elke dag tussen 8.30u en 9.30u). RIAGG Midden Brabant, Frans Siemerspad 10, tel. 638155. Centrum Hulpverlening Slachtoffers van Misdrijven (Maatschappelijk Werk), Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel. 437584. Netwerk voor Blinden en Slechtzienden (SBT), Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Sociaal Raadsman, Gasthuisring 51tel. 367110 (elke dag van 9.00u tot 12.00u). Hulpcentrale/SOS Dienst, Spoorlaan 320, tel. 433584 (dag en nacht bereikbaar). Hulpdienst Noord, De Schans 123, tel. 551093. Gemeentelijk Informatiecentrum, Stadhuisplein 132, tel. 358575. Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, tel. 434572/433584. ’t Gilde (Vrijwilligerscentrale), Spoorlaan 320, tel. 434572 (dinsdag en donderdag tussen 10.00u en 12.00u). Belastingadvlsering de Smeetskrlng, Lange Schijfstraat 107, tel. 368146 (afspraken maken maandag tot en met donderdag telefonisch tussen 10.00u en 11,00u en op vrijdag tussen 9.00u en 16.00u). Juridische EHBO, Stadsstraat 2, tel. 353135 (maandag tot en met donderdag tussen 14.00u en 20.00u). Gemeentelijke Sociale Dienst, Besterdring 235, tel. 329911 Pas 65, gemeentehuis afd. Bevolking, Stadhuisplein 130, tel. 428811 (maandag tot en met woensdag van 8.30u tot 16.00u, op donderdag tot 19.00u en op vrijdag tot 12.30u) Buro Huursubsidie, Publieke Werken, Vincentius tel. 428711 (dagelijks van 9.00u tot 12.30u). Een of twee keer in de week boodschappen doen op de markt: je bent er weer even uit! ^00

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11