ery Verzorgingstehuizen dan een bed, broo leden meer JC’I ik n IE n 95,- Thuiszorgwinkel Midden-Brabant Terra Nova J POST SCR1PTUM COLOFON i' I Handwerktentoonstelling en -verkoop 40 Vrouwen 60 De bibliotheek in verzorgingstehuizen Dansmiddag Wonen op maat Veiligheid in en om huis Bloemschikken ANBO themamiddag Ouderen en verkeer Dans en toneel Nivon er 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 8 november 1990 - pagina 11 MMM i kunt Voor er ’Horen, jcces op naar: brieksadv.) MMI jdi helpt uw ukkosten I rukken HET WOORD IS AAN... Bij Huize De Heikant staan de deu ren voor oudere buurtbewoners ook open, (foto Geert van Loon) ild wil i is var goed, idling ,Qnraat ■«actie vcrvul- ipvang andere raat 357a 60-40680 ■liWlIlldd* liiWi* Wil I FniHnSMHBI »el prijs nze toonzaal. op en leze of 5269. een opname men ook w« verzetter ’’Hier is in de Heikestraat geven van een ;n op maandag- u". de Spil, tele- De Werkgroep Ouderen Buurtcer 54 in Tilburg zoekt een vrijwilligi cursus bloemschikken. De middag. I toon 4255 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar redactie-adres of naar de ïtbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. het redactie-adres of n, I Tilburgse Koerier, post 1 5000 JA Tilburg, tel. 36 I een krar Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is ge bleken dat de bewoners in de Nederlandse verzorgingstehui zen steeds ouder worden. Eind vorig jaar was bijna de helft bo ven de 85 jaar, tien procent meer dan vier jaar geleden. Driekwart van de tehuisbewo ners is boven de 80 jaar. On danks dit alles is het aantal be- jaardenverzorgenden nauwe lijks gegroeid. In de afgelopen vier jaar slechts met 1,6%! Geen wonder dat de werkdruk in de tehuizen (te) hoog wordt. Als het zo doorgaat zullen de beleidsmakers van nu er achter komen dat zij, wanneer zij oud zijn en opgenomen wwillen worden, er geen personeel zal zijn om hen te verzorgen. Of zouden zij voor zichzelf al an dere maatregelen genomen hebben? Regeren is immers vooruitzien. De heer jes om: gingste laatste maakt, tijd o” wacht® echt Op donderdag wordt de vier Nederland burg want vestigd en 2a. Die pla ken als men we kei een verenigi burgse Een aantal jaren geleden was je bejaard als je 65 jaar werd. En als je dan als bejaarde alleen kwam te staan, vond je doorgaans zonder veel bedenkingen en beperkingen een plaatsje in een bejaardente huis. Daar zat je dan in je eentje tussen andere bejaarden stilletjes te vereenzamen. Dat was toen. Tegenwoordig gaat het er allemaal wat anders aan toe. Je bent niet langer een bejaarde maar een oudere. En dat ben je al als je zo’n jaar of 55 telt. De naam ’bejaardentehuis’ is hopeloos ouderwets. Tegenwoordig spreekt men liever van verzor gingstehuizen want ouderen kunnen daar verzorgd worden. Natuur lijk: iedereen weet dat die verzorging aan kritiek onderhevig is. Die kritiek is terug te voeren op het simpele feit dat de Nederlandse rege ring er gewoon niet méér geld voor over heeft. Ondanks die beper king doen de verzorgingstehuizen er alles aan om het voor hun bewo ners zo aangenaam mogelijk te maken. En ze doen nog meer: ze zet ten de deuren open om oudere buurtbewoners ook de helpende hand toe te steken wanneer daar behoefte aan is. We spraken met de heer K. Schoemaker, directeur van het Tilburgse verzorgingstehuis ’Zon nehof’ dat gevestigd is in de Prof. Gimbrèrelaan. De lezer dient zich bij lezing te realiseren dat ’Zonnehof’ een voorbeeld is. 6,00 7,25 8,50 9,75 11,00 12,25 13,50 14,75 16,00 rakje open ttra. Ik woon al wat jaartjes in een aanleunwoning van Koningsvoorde en ik moet zeggen: erg naar mijn zin. Ik ben altijd actief geweest en erg geïn teresseerd in allerlei zaken. Toen ik hoorde dat het bestuur van Ko ningsvoorde werd aangevuld met eigen bewoners, leek me dat wel wat. Want ik had gezien dat er alleen maar mannen in zaten. En zo gebeurde het, dat ik als enige vrouw in het bestuur kwam. Koningsvoorde is daar mee het enige verzorgingstehuis waar bewoners zitting hebben in het bestuur. Het bevalt me best. Alleen de vergaderingen waarop met grote getallen getoverd wordt, vindt ik wel zwaar. Maar ik kijk en luister goed waar de centjes blijven. Je ziet dan duidelijker wat het allemaal kost om een verzorgingstehuis goed te laten draaien. Er wordt serieus naar me geluisterd, want als bewoonster kan ik beter de wensen en ook de klachten opvangen en die weer doorspelen naar het bestuur, bijvoor beeld met de verbouwing heb ik als vrouw heel goede tips kunnen ge ven. En wat doen we bij plotseling overlijden van een bewoner zonder familie; wie let erop of het middagmaal dat op de kamer wordt gebracht, wel echt wordt opgegeten; wat kunnen we doen voor bewoners die ver eenzamen? Er is ook voor ons ouderen nog veel te doen! Mevr. W. Het woord is aanis een ru briek voor ouderen. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 250 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. -"-g 15 november aanstaande ,erde Thuiszorgwinkel van geopend. Dat gebeurt in Til- daar is de vierde winkel ge wei aan de Lage Witsiebaan plaats zal geen verbazing wek- ~.cr, weet dat de Thuiszorgwin- i initiatief is van Regionale Kruis- jing Midden-Brabant en de Til- Kruisvereniging. In de Thuis- Open dag Iedereen die zich een beeld wil vormen van een verzorgingstehuis is van harte welkom aanstaande zaterdag 10 novem ber op de open dag van ’Zonnehof’ Van 10.00u tot 16.00u staan dan de deuren van dit tehuis wijd open. Er worden diver se activiteiten georganiseerd en men kan alle gewenste informatie krijgen. Ook mensen die er over denken om misschien als vrijwilliger actief te worden in een ver zorgingstehuis zijn van harte welkom. Het adres van ’Zonnehof’ luidt: Prof. Gimbrèrelaan 30 in Tilburg. Bij bepaalde activiteiten worden familiele den ingeschakeld en gestimuleerd om zo veel mogelijk aanwezig te zijn, zeker als iets speciaals georganiseerd wordt. De ervaringen daarmee zijn erg goed.” zorgwinkel kan men terecht voor diverse artikelen zoals loophulpmiddelen, rol stoelen, bedden, sanitaire hulpmidde len, etc. Zeker niet minder belangrijk is dat men bij Thuiszorgwinkel uitstekend geadviseerd kan worden over oplossin gen voor alledaagse ongemakken waar men voor komt te staan als men ouder wordt. Familie De heer Schoemaker constateert een toe genomen betrokkenheid van familieleden bij de bewoners in de verzorgingstehui zen. "Geprobeerd wordt in de tehuizen bij ■•o"ie steeds duidelijk te maken dat .rx wat van de familie verwacht. We mi ons tegen een houding van vader of moeder, succes ermee!” dens van koren en dergelijke, enzovoort. En dan is er natuurlijk de persoonlijke be geleiding: praten met de bewoner en aan dacht voor zijn of haar persoonlijke pro blemen en situatie.” De bejaardenhandwerkclub Reinevaarstraat houdt aanstaande zondag 11 november van 11.00u tot 16.00u haar jaarlijkse hand werktentoonstelling en «verkoop in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg. Het beteeft hier een tentoonstel ling en verkoop van zelf-gemaakte handwerkartikelen. -*-?ntrum de Spil ijwillig(st)er voor het cursus wordt gegever Inlichtingen bij W. v.d. Meijs, buurtcentrum de >729. De Werkgroep Ouderen en Verkeer zit dringend verlegen om en kele vrijwilligers die de werkgroep willen komen verstreken. De werkgroep zet zich geheel belangeloos in om verkeersvraag- stukken te onderzoeken die gemeld worden door Tilburgse ouderen, die vraagstukken worden besporken en daarna in veel gevallen aangekaart bij de betreffende gemeentelijke instantie. Van de vrijwilligers wordt wel verwacht dat zij goed op de hoogte zijn met de wegenverkeers-wetgeving en over een goede schrif telijke uitdrukkingsvaardigheid beschikken. Belangstelling? Schrijft u dan naar het Secretariaat van de Werkgroep Ouderen en Verkeer, p/a/ Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg of bel naar de heer J. Ribberink, telefoon 681477 of naar de heer H. Verhoeven, telefoon 331904. In bijna alle verzorgingstehuizen en service-flats in Tilburg be vindt zich een kleine bibliotheek met boeken en andere materia len van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Eenmaal per week ver zorgt een medewerker van de bibliotheek de uitleen. De lezers kunnen een keuze maken uit romans (o.a. streekromans, histori sche en literaire romans, detectives), informatieve boeken (bijv. Koninklijk Huis, biografieën, reisverhalen) en uit muziek- en ge- luidcassettes. Behalve bewoners kunnen ook oudere buurtbe woners van deze voorziening gebruik maken. De kosten bedra gen 15,- per jaar. Voor informatie over openingstijden e.d. kunt u bellen naar de Openbare Bibliotheek, telefoon 563215. Op zondag 18 november gaan de leden van de Tilburgse afde ling van het Nivon de tuin en de kwekerij bekijken van iemand uit Hilvarenbeek en op dinsdag 20 november gaat men dia’s die ge maakt zijn door de eigen leden bekijken in het Noordbrabants Natuurmuseum in Tilburg. Hebt u belangstelling om mee te gaan. Bel dan naar Hettie van Beurden, telefoon 360541 of Toon de Jong, telefoon 676307. De Activiteitencommissie van Ouderen in de Baselaer organi seert op dinsdagmiddag 13 november om 14.00u een dansmid dag voor 55-plussers in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Disco Fransje Wouters zal er voor zorgen dat de stemming er in komt en er in blijft. Ook zij die niet kunnen dansen zijn van harte welkom want het belooft een gezellige middag te worden en kij ken naar anderen is ook leuk. Als u slecht ter been bent en toch wilt korhen; bel dan een dag van te voren met telefoonnummer 421207. Voor vervoer wordt dan gezorgd. In het wijkcentrum de Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord wordt op donderdag 15 november om 14.00u een informatiemid dag gehouden over ’Wonen op maat’. De organisatie van deze middag is in handen van de SBT en het Ouderenwerk Noord. Op deze middag kunt u zich uitvoerig laten informeren over de op lossingen van allerlei problemen op woongebied waar men als oudere voor komt te staan. In geval van vervoersproblemen u bellen naar het Ouderenwerk Noord, telefoon 552066. vervoer wordt dan gezorgd. Op maandag 19 november om 14.00u wordt er door de Stichting Wijkraad Westend en de SBT een informatiemiddag georgani seerd in het buurtcentrum Westend, Korenbloemstraat 44 in Til burg. De informatiemiddag gaat over ’veiligheid in en om huis’ en is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder. Er zullen dia’s worden vertoond en door middel van een spel kunt u antwoord krijgen op tal van vragen die met het betreffende onderwerp te maken hebben. Bij vervoersproblemen kunt u enige dagen van te voren bellen naar de SBT, telefoon 350505. Vrijwilligers Volgens de heer Schoemaker zouden al deze activiteiten onmogelijk zijn zonder de inzet van vrijwilligers. In 'Zonnehof' bijvoorbeeld zo’n vijftig actief. Zij volgens een rooster ingezet en gen op bijna professionele wijze k. Die inzet van vrijwilligers is ab- loodzakelijk omdat het vaste per- iwege de bezuinigingen het erg t met de materiële verzorging, an de vrijwilligers bestaat on- uit het assisteren op ontspan- ien en bij hobbyclubs. Verder de bewoners, gaan boodschappen lee, etc. Ouderen die van dansen houden zijn van harte welkom op de dansmiddagen die door de Samenwerkende Ouderen Organisa ties Noord (SOON) georganiseerd worden op 21 november en 5 en 19 december. De dansmiddagen beginnen om 14.00u en du ren tot 17.00u. Ze worden gehouden in de zaal van de Ridders- hof, Leharstraat 110 in Tilburg. Toegang 1,-. De SOON heeft nog meer op het programma staan: op woens dag 14 november om 14.00u wordt er in 't Wit Paardje, Lijnshei- ke 8 in Tilburg-Noord een toneelvoorstelling gegeven door de ouderentoneelgroep ’De Reit’. Deze groep brengt het stuk ’De Gouden Handdruk’. De entreeprijs bedraagt 1,50. Het betreft een toneelspel in drie bedrijven en de inhoud is uit het leven ge grepen. Op woensdag 14 november om 14.00u wordt door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) een lezing gegeven met als titel ’Horen, slecht horen en hoorstoestellen'. De lezing wordt verzorgd door mevrouw Naber-Princë en is ook toeganke lijk voor niet-ANBO leden. er vele zeer kunnen ge ilt worden. In de in vitrines een Zo kan men zien wat er allemaal geboden wordt. Én u zult versteld staan van de hoeveelheid attributen -van een voudige tot meer ingewikkelde- waar u het bestaan niet van vermoedt. Daar naast is er vakkundig personeel aanwe zig dat u zeer gedetailleerd kan informe ren over datgene waar u meer van wilt weten. Er is ook een aparte spreekkamer bij de winkel waar men desgewenst dis creet geholpen kan worden. De gedachte om Thuiszorgwinkels in Nederland en ook in Tilburg te openen, is ontstaan uit de behoefte in de markt. Door toename van het aantal inwoners, de vergrijzing, het toenemend gezond heidsbewustzijn en de vraag naar zorg op maat met name voor ouderen is er meer goede thuiszorg nodig. Immers: niet iedereen wil of kan meteen opgeno men worden in een ziekenhuis, verzor gingstehuis of verpleeginrichting. Bo vendien worden mensen geacht eerder weer voor zichzelf te kunnen zorgen na onstlag uit bijvoorbeeld een ziekenhuis. Bij de Thuiszorgwinkel in Tilburg kan men dus ook terecht voor advies en raad, ook bijvoorbeeld voor het maken van een afspraak met een diëtist. Het te lefoonnummer van de Thuiszorgwinkel Midden-Brabant aan de Lage Witsie baan 2a in Tilburg is 634808. Ming die de laatste igstehuizen heeft openheid van ïn en buurten. In Mmeer uit het feit een eetpunt vc bij veel andere het geval is. One, uit de wijk komen i warme maaltijd gebruiker /oor hen als voor de bew< tief,” aldus de heer Schot /ervolgt: ”Je moet niet gemiddelde leeftijd van verzorgingstehuis de laat- ■~3n is van 80 jaar naar 85 mensen uit de wijk houdt voor de gasten die bij iet een leuk en zinnig, "~t voorkomt dat zo lderen in een isole- Al die artikelen, waarvan nuttig zijn voor ouderen, leend, gehuurd of gekocht v winkel in Tilburg staat h. aantal artikelen uitgestald, op eenvoudige wijze geboden wordt. En van de fysiotherapie, de alarmering, etc. In de toekomst kunnen ook oudere wijk bewoners zo’n zorgcontract met het te huis sluiten. Een ander blijk van openheid is de verte genwoordiging van bewoners in het be stuur van het verzorgingstehuis. In Ko ningsvoorde is dat bijvoorbeeld het gevèl. Opvang Ook de mogelijkheden voor dag- en noodopvang zijn in de meeste tehuizen vergroot. Zo is er in ’Zonnehof is dagop vang gekomen voor oudere Indische Ne derlanders. Volgens de heer Schoemaker heeft het tehuis met dit initiatief de nek uitgestoken en de ervaringen zijn goed. Hij vindt het een positieve ontwikkeli— dat er de laatste tijd uitvoeriger gepraai wordt over de meer uitgebreide func‘:~ die verzorgingstehuizen kunnen vervie len. Belangrijk daarbij is o.a. de op"0™ van bevolkingsgroepen met een a(i®®.® culturele achtergrond. Ook de mogelijkheden voor tijdelijke op vang in de verzorgingstehuizen zijn ver groot: er zijn bedden aanwezig voor acute noodgevallen. De maximale verblijfsduur voor tijdelijke opvang bedraagt 58 dagen en de Gezinszorg beslist wie voor nood opvang in aanmerking komt. deze i de in: zijn er t worden volbrengen op hun taak. Die ir soluut nG®< soneel van\ druk heeft Het werk van der andere i ningsavonden en bij praten ze veel met met hen uit wandelen of I doen, serveren koffie en thf Openheid Een belangrijke verander- jaren in de verzorgingsh plaatsgevonden, betreft de de tehuizen naar de wijker ’Zonnehof’ blijkt dat onder dat er in dat tehuis ouderen is, zoals dat huizen in Tilburg ook veer 25 ouderen iedere dag hun "Dat is zowel v< ners heel posith maker en hij ve geten dat de gt woners in een i ste jaren gesteger jaar. Inloop van m het huis levendig en v< ons komen eten, is hel dagelijks uitstapje. Het wel bewoners als andc ment geraken.” Zorgcontract De toegenomen openheid van de tehui zen blijkt ook uit een vrij nieuwe ontwikke ling: die van de zorgcontracten. Verzor gingstehuis ’Zonnehof’ gaat daar binnen kort als eerste tehuis in Tilburg mee star ten. Een zorgcontract - we komen daar te zijner tijd in de Seniorenwijzer uitgebrei- der op terug- is een contract dat bewo ners van de aanleunwoningen kunnen sluiten met een verzorgingstehuis. Het ta rief bedraagt ongeveer 50,- tot 60,-per maand en daarvoor kan men meedoen aan alle activiteiten die in het verzorgings tehuis georganiseerd worden. Ook kan men dan gebruik maken van de vóórzie^ ningen van dat tehuis zoals bijvoorbeeld De Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Tilburg organiseert diverse cursussen, ook voor ouderen. Een greep uit het aanbod. Begin januari gaat er een computercursus voor 50- plussers van start. De lessen worden gegeven op dinsdagmor gen of dinsdagmiddag en bestaan uit een theoretisch en prak tisch gedeelte. Een vervolgcursus is ook mogelijk. De cursus be staat uit acht lessen en de kosten bedragen 60,-. Op donderdag 17 januari gaan er bij Terra Nova toneellessen voor 45-plussers van start. Deze lessen, tien in totaal voor 75,-, worden georganiseerd samen met De Muze. Uitgangpunt voor deelname is dat de deelnemers het plezier van toneelspelen ont dekken en dat ze het geleerde in de praktijk kunnen brengen Dan is er nog de cursus yoga. Deze lessen worden gegeven vrijdagmorgen en - avond. Er zijn groepen voor beginners voor gevorderden. Iedereen die iets meer wil weten over de?c andere cursussen kan terecht bij Terra Novatelefoon 4262C. Schoemaker windt er geen doek- "Verhuizing naar een verzor- jstehuis is in de meeste gevallen de verhuizing die een oudere mee- En vaak heeft men dan al geruime tijd op een plaats in het tehuis moeten wachten. Opname is dan ook bijna altijd echt noodzakelijk omdat er niet veel meer te kiezen valt. Er drukt daardoor een zwa re verantwoordelijkheid op de tehuizen om deze laatste periode in het leven van de oudere zo aangenaam mogelijk te ma ken,” zo vertelt hij. De tijd voorbij dat een tehuis alleen maar een bed, brood en een bad aanbood, zo als men dat noemt. ’’Tegenwoordig wordt een warme, gezellige sfeer in het tehuis nagestreefd; een huiskamersfeer. De ouderen worden de hele dag -als ze dat wensen-begeleid en ze krijgen diverse ac tiviteiten aangeboden in groepsverband. Die activiteiten houden meer in dan enkel “3n handwerkclubje: men leest samen de n,.ant, er worden uitstapjes georgani seerd, met de activiteit 'Meer bewegen voor ouderen’ blijft men fit, er zijn optre- Elke eerste en derde dinsdag van de maand houdt de Stichting VIDO (Vrouwen In De Overgangsjaren) haar inloopmiddagen van 14.00u tot 16.00u op het adres Gasthuisring 51 in Tilburg. In de maand november dus nog op de 20e. Men kan er terecht voor informatie of zomaar een praatje. Inl. tel. 554312 of 673062. ikkerij hedil ;traat155 tilburg >on 013-431406 >unt voor te- ige- i er r»én. vo- 10e- ver- i be de l< D

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11