Nieuw trefpunt voor ouderen Radio Tilburg heeft aandacht voor ouderduirte ery n u ^e7 ijk r COLOFON 11I l T 160,- 40 Vrouwen 60 Media en ouderen 1 POST s SCRIPTUM Volksdansfestival 55 Plus Toneel voor en door ouderen a 595,- sw ■Wk Voelen mag Provinciale presentatie Biljarten Donderdag 25 oktober 1990 - pagina 11 ser 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER life |K >gen- an, is De centrale regelkamer van Radio Tilburg. Foto: Geert van Loon >rijs Leo de Jong I Bk »®KEN Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, 1 p/a Lange Schijfstraat 107, I 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of I naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. HET WOORD IS AAN... ’s Avonds ligt nieuws.” moet over een vaardigheid langstelling Monquil. itraat 357a 160-40680 rmnmHi - I Vrijwilligers Bij de lokale omrc werken ongevc wie enkele ouc ïlstraat Jeuwe gebracht in het 3aperclip”, voor- Nachtegaal”. De ragen op ron Mon- laggever. nformatie jramma’s 5 bijvoor- donder- digingen van tiddag. Ook irogramma en In dat laatste Veel oudere mensen luisteren naar de radio. Als hun ogen niet meer zo goed zijn, waardoor televisie kijken of krant lezen wat moeilijker wordt, is de radio een goed alternatief om het nieuws bij te houden. Mensen zijn graag betrokken bij nieuws uit de eigen stad en streek. Radio Tilburg biedt informatie over Tilburg en omstreken; nieuws voor Tilburgers, gepresenteerd door Tilbur- gers. Komen er in dat nieuws van Radio Tilburg ook onderwerpen aartje orde die belangrijk zijn voor ouderen? Karei Luiijf en Ton Monquil, beiden medewerkers van Radio Tilburg, vertellen ons meer over het reilen en zeilen bij de lokale omroep Radio Tilburg. informatie over activiteiten die dezelf de dag of de volgende dag zullen plaatsvinden in Tilburg. liz’* het accent meer op het i SM jersberichten organisaties lewerkers gwekkende za- waard zijn om nodig is, bellen in op om hun medewerking voor een bepaald program ma wordt alle informatie om- -oreektaal en dan kan het” de ’s Middags geven we vooral Kort geleden hoorde ik een topman van de Nederlandse Spoorwegen zeggen dat de NS er niet is om de automobilisten meer gebruik te laten maken van de trein. Iedereen die re gelmatig gebruik maakt van de trein heeft dat al lang gemerkt. Het aantal vertragingen neemt hand-ovér-hand toe, de treinen worden in veel gevallen minder comfortabel, de voorlichting over gemiste aansluitingen steeds gebrekkiger. Daarbij komt in de randstad nog het toenemend aantal zwartrijders waardoor de vaste klanten moeten staan omdat de niet- betalenden de zitplaatsen be zetten. Wanneer door deze en andere ongemakken het aantal reizi gers afneemt, verhoogt men bij de NS simpelweg de tarieven. Minister May-Weggen zei enige tijd geleden dat ze de redenen voor de tariefsverhogingen be ter uit kon leggen dan de men sen van de spoorwegen zelf. Dat geloof ik graag want zelfs een simpele reiziger is daartoe in staat. zoeken voor platen die men binnen krijgt; er bellen veel ouderen. ”ln die korte telefoongesprekken merk je ook dat men vindt dat Radio Tilburg dicht bij de luisteraar staat. Dat is natuurlijk altijd aardig om te horen,” aldus Ton Monquil. staande van 11 in Tilburg voor Volksdansfestival 55 Plus gehou- geveer 700 oudere beoefenaars de schouwburg zullen nemen om -| leidsters MBVO (Meer Bewegen sdans te doen. Ter afwisseling geeft it Gemert een volksdansdemonstra- De Ademhappers van 55 plus- ükje populaire muziek. Ook jenaamd, die een internatio- i vanaf 55 jaar zijn van harte maar natuurlijk zijn jon- deuren van c Meer wensen Radio Tilburg zou graag wat meer voor ouderen doen. Karei Luiijf: ”Er is in het verleden met mensen van de SBT gepraat over een speciaal pro gramma waarvan de formule te verge lijken is met die van de Seniorenw ijzer: tips en onderwerpen die voor ouderen van belang zijn, een portret van een oudere bekende of onbeken de Tilburger, etc. ondersteund met aangepaste muziek. Dat is er nog steeds niet van gekomen. De belang rijkste reden is geldgebrek. Want als wij ergens mee te kampen hebben, dan is het met gebrek aan voldoende financiële middelen om op i professionele wijze radio te I maken. Als er genoeg geld wé ook het ideaal van 24 uur zenden mogelijk zijn, dan konden we ook de vrijwilligers beter coördineren. Ach, dan konden we zoveel meer ”Wij willen informatie overdn een aardige manier,” aldus T( quil, presentator en versie ”Een praatje en een plaatje; inl afgewisseld rriet muziek dus.” Karei Luiijf, lid van de coördinatie groep en hoofd informatieve program ma’s: ’’Iedere dag selecteren we infor matie. We gebruiken daar kranten voor en natuurlijk de per: die we krijgen van allerlei or„ en instellingen. Onze med( selecteren daar belangt ken uit die de moeite v door te geven. Als het n< we menser te vragen ma. Daarr gezet in spr lucht” in. ’s Het woord is aanis een ru briek voor ouderen. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 250 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Ouderen maken veelvuldig gebruik van media als radio en televisie, kranten en tijdschriften. Zolang men geen problemen met het gezichtsvermogen heeft, kan men vol op kiezen uit een groot aanbod. Uiteraard kan men zelf kranten e.d. kopen maar men kan ook bij de Openbare Bi bliotheek Tilburg binnenlopen om daar kranten en tijd schriften te lezen. Bovendien worden in de filialen ook losse nummers uitgeleend! In de videocollectie vindt u ook vast wat van uw gading: (oude) speelfilms, documen taires, teleac-cursussen, etc. Voor degenen die slecht ziend zijn, is het kijken, lezen en luisteren een stuk moei lijker. Soms kan er echter met betrekkelijk eenvoudige hulpmiddelen heel wat opgelost worden. In het boek ”De helpende hand” staat een aantal praktische hulpmidde len vermeld zoals een beeldschermvergroter, een een voudige koptelefoon, etc. En voor wie daar niet verder mee komt: het Regionaal Centrum Theofaan in Breda is een onafhankelijk instituut dat op afspraak mensen met visuele handicaps adviseert bij het oplossen van hun pro blemen. Een informatiefolder is bij de bibliotheek via tele foonnummer 563215 aan te vragen. Men kan ook terecht bij het Netwerk voor Blinden en Slechtzienden dat sinds kort gevestigd is bij de SBT (Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk), Lange Schijfstraat 107 in Tilburg, telefoon 350505, vragen naar Coby Stremmelaar. En dan is er natuurlijk nog het gesproken nieuws. Uit lan delijke en regionale kranten en tijdschriften worden diver se berichten op band ingesproken. Zo is er bijvoorbeeld de Hart van Brabant band met nieuws uit de regio. Voor meer informatie over het bovenstaande kunt u te recht bij de bibliotheek. Ik ben vrijwilliger bij Radio Tilburg, ik ben 57 jaar en voorzitter van de Vriendenclub. Ik maak dus geen programma’s voor de radio. Per week ben ik ongeveer 35 uur aktief voor Radio Tilburg, niet alleen met de Vriendenclub. Ik maak ook de redactieruimtes schoon en ik knap klusjes op. Dat laatste is hard nodig want we zitten in een oud pand Het werk bij Radio Tilburg is erg leuk om te doen omdat je met veel mensen in aanra king komt. Ook ontmoet je veel mensen die in de programma’s worden uitgenodigd. Het werk voor de Vriendenclub is belangrijk omdat dat een bron van inkomsten is voor de radio. Ik kwam ruim anderhalf jaar gele den met het idee om een Vriendenclub op te richten. Daar is positief op gereageerd en ik heb veel tijd gestoken in het werven van vrienden. De eerste tijd deed ik dat alleen. Nu zijn we bezig een bestuur voor de Vrien denclub te formeren. Als Vriendenclub organiseren we diverse activitei ten voor Radio Tilburg zoals bijvoorbeeld vrijmarkten, een loterij, etc. Ik meen dat ik iets nuttigs doe in de maatschappij met mijn vrijwilligerswerk en bovendien is mijn dag er mee gevuld. roep Radio Tilburg /eer 90 vrijwilligers onder jderen. ”We zouden best meer vrijwillgers kunnen gebruiken,” zegt Ton Monquil. ”Ook ouderen zijn van harte welkom. Op dit moment ech ter alleen voor de gewone werkzaam heden zoals nieuws zoeken, gasten uitnodigen, berichten herschrijven en eventueel de presentatie van een pro gramma. Niet speciaal dus voor een ouderenprogramma. Men moet een dagdeel per week beschikbaar zijn, men moet Tilburg kennen en men goede uitdrukkings- en over een brede be- beschikken,’ aldus Ton Elke eerste en derde donderdag van de maar ting VIDO (Vroüwen In De Overgangsjaren) I gen van 14.00u tot 16.00u op het adres Gr’ burg. In de maand november dus op er terecht voor informatie of zomaar e lefoon 554312 of 673062. ’’Voelen mag” is de tot de verbeelding sprekende titel van de nieuwste tentoonstelling in het Nederlands Textielmuseum in de Goirkestraat in Tilburg. Deze tentoonstelling is vooral gericht op de tastzin en daarom ook uitermate geschikt voor visueel gehan dicapten. Via uw vingers kunt u zelf bepalen wat nog wel textiel is en wat niet meer bijvoorbeeld. De praktische inrichting van de tentoonstelling maakt dat heel goed mogelijk. De tentoonstelling ’’Voelen mag” is geopend van 13 oktober tot en met 27 januari 1991De openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00u tot 17.00u en op zaterdag en zondag van 12.00u tot 17.00u. Het museum is ’s maandags gesloten. Speciaal voor ouderen ’’Elke maandag tussen 12.00u en 13.00u hebben we een speciaal uur voor ouderen,” aldus Karei Luiijf. ”De muziek die we dan draaien, is aange past aan de oudere luisteraar. Tussen 12.30u en 12.45u geven we in dat pro gramma een kwartier speciale infor matie voor ouderen over allerlei on derwerpen. Ook kunnen instellingen zoals de Kruisvereniging en de SBT iets speciaals kwijt in dat kwartier.” Ton Monquil: ’’Verder loopt de aan dacht voor ouderen eigenlijk als een rode draad door alle progr- heen. Interessant voor hen is beeld de boekenrubriek op dagmiddag en de aankondigir cursussen op vrijdagmi hebben we een sportpr een cultuurprogramma. programma komen bijvoorbeeld wel- eens ouderenkoren aan bod. Op za terdag tussen 9.00u en 10.00u geven we uitgaanstips voor het weekeinde. Zondagochtend tussen 11.00u en 12.00u en dinsdagavond tussen 20.00u en 22-OOu wordt er klassieke muziek gedraaid. En verder....tja, ons volledig programma-overzicht wordt iedere week in de Tilburgse Koerier opgenomen.” Karei Luiijf vat het voor gaande aldus samen: ”lk ben er van overtuigd dat men, door regelmatig naar Radio Tilburg te luisteren, heel goed op de hoogte kan blijven van wat er zich in Tilburg allemaal afspeelt.” Inzenden Niet alle informatie die voor ouderen van belang is, komt bij Radio Tilburg terecht. Het zou goed zijn als dat wel was. Iedereen die iets belangrijks te melden heeft, kan dat doorgeven aan Radio Tilburg, postbus 555, 5000 MB Tilburg. Men kan het bericht ook afge ven bij Radio Tilburg, Carré 34 (in het oude Elisabethziekenhuis). Voor ver zoekplaten kunt u bellen: telefoon 436017. Radio Tilburg kunt u via de kabel ont vangen op golflengte 92.4 FM en via de ether of golflengte 105.2 FM. Op maandag tussen 12.00u en 13.00u wordt het speciale programma voor ouderen uitgezonden. Op woensdag 7 november om 13.30u wordt het nieuwe steunpunt van en voor ouderen in de Oude Kapels 25 in Tilburg geopend. Het ni< steunpunt is ondergt buurtcentrum ”De Pa heen buurthuis ”De f De oudere luisteraar Uit een luisteronderzoek van onge veer een jaar geleden is gebleken dat de ouderen meer naar naar Radio Til burg luisteren dan jongeren. Bij Radio Tilburg merkt men dat ook aan de ver- Op woensdag 7 november vindt in het Provinciehuis van Noord Brabant in 's- Hertogenbosch de provinciale presentatie plaats van de Gilden van Ouderen 50- plussers. In de voormiddag zal er die dag in de Bois Ie Due zaal een symposium worden gehou den waarbij de emancipatie van ouderen centraal wordt gesteld en de rol van de eigentijdse Gilden van Ouderen hierin. Inleidin gen zullen verzorgd worden door de gedeputeerde mevrouw Huberts-Fokkelman, door mevrouw Uyttewaal-Timmer die lid is van de Landelijke Raad voor het Ouderenbeleid en door prof. Knipscheer. Uiteraard zal er gesproken worden over het belang van de overdracht van kennis, kunde en ervaring van ouderen aan anderen. Het symposium is enkel toegankelijk voor geno digden. Na afloop er van om 12.30u presenteren de Gilden zich in de grote hal van het Provinciehuis en er zullen enkele infor matiestands ingericht zijn. Aanwezig zullen zijn Gilden van Ouderen uit Boxtel, Breda, Eindhoven, Helmond, ’s-Hertog0"- bosch en Tilburg. Iedereen die de presentatie wil bijwoner., van harte welkom. ind houdt de Stich- haar inloopmidda- ïasthuisring 51 in Til- p de 6e en de 20e. Men kan een praatje. Inlichtingen te- Op zondag 4 november aanstaande van 11.00u tot 17.00u wordt wederom in de schouwburg in Tilburg voor de vijfde achtereen volgende ma^l het jaarlijkse Volksdansfestival 55 Plus 1 den. De verwachting is dat ongeveer 700 oudere b< van het volksdansen bezit van de schouwburg zullen onder leiding van een aantal leidsters MBVO (Meer Bewt Voor Ouderen) zelf aan volksdans te doen. Ter afwisseling de volksdansgroep Yassou uit Gemert een volksdansdemor tie en verzorgt de mondorgelclub De Ademhappers van 55 plus sers uit Biezenmortel een fraai stukje populaire muziek. Ooi treedt er nog een groep op, Zurq genaamd, die een internatk naai repertoire brengt. Alle ouderen vanaf 55 jaar zijn van hart welkom op deze dag in de schouwburg maar natuurlijk zijn jon geren ook welkom. Om 10.00u gaan de deuren van de schouw burg open. Toegangskaarten kosten 10,- per stuk, inclusief een kop koffie of thee. Inlichtingen: telefoon 671266/ 672068. opening op 7 november gaat gepaard met enige feestelijkheden, o.a. met een optreden van het duo John en Ri ta met hun Cajari Magic Show. Een bijzonder onderdeel van het steunpunt wordt gevormd door het ouderen- buurtrestaurant. Dit is een restaurant dat geheel door vrijwilligers wordt gedragen. Zowel de gastvrou wen als de koks zetten zich in dat res taurant in voor heerlijke en voedzame maaltijden voor ouderen. Het restau rant is drie dagen in de week ge opend. Uiteraard geven de medewer kers van het buurtrestaurant op de op- neing acte de présence met een maaltijd. Maar er is nog meer te doen op woensdag 7 november in het nieuwe steunpunt. Diverse ouderen die in groepsverband actief zijn in het buurtcentrum presenteren zich ook die dag. Het nieuwe steunpunt heeft nog geen naam. De activiteitencommissie heeft daarom een prijs uitgeloofd voor de gene die de mooiste en origineelste naam weet te bedenken. Deze naam zal op de opening bekend worden ge maakt en de bedenker ervan zal in het zonnetje gezet worden. Inzendingen met de nieuwe naam moeten voor 1 november in het bezit zijn van de acti viteitencommissie, per adres: buurt huis ”De Paperclip”, Oude Kapel straat 25 in Tilburg. Ouderen die de feestelijke opening bij willen wonen, maar slecht ter been zijn zodat zij niet op eigen gelegen heid of met het openbaar vervoer er naar toe kunnen, kunnen een dag van te voren opbellen naar nummer 421207. Vervoer wordt dan geregeld. ’’Voor joker gezet” is de titel van een dolle klucht die op vrijdag 26 en zondag 28 oktober door de ouderentoneelgroep ”De Ba- selaer” opgevoerd wordt. De voorstellingen beginnen op beide dagen om 20.00u en vinden plaats in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. De entree bedraagt 3,-. Donateurs betalen 1,50. De Tilburgse ontspanningsvereniging voor minder-validen ’’On derling Contact” heeft op dinsdag 30 oktober een toneelvoor stelling op het programma staan in ’t Wit Paardje, Lijnsheike 8 in Tilburg. De voorstelling begint om 19.45u en wordt gebracht door de Ouderentoneelgroep ”De Reit”. Deze groep brengt het stuk: ”De gouden handdruk”, een stuk uit het leven gegrepen. Leden die om vervoer verlegen zitten, kunnen op donderdag 25 oktober tussen 12.00u en 20.00u bellen naar de heer v.d. Sande, telefoon 675626. Op woensdag 31 oktober tenslotte om 14.00u en om 20.00u geeft de toneelvereniging van het Dienstencentrum voor Oude ren de Garsthof een tweetal opvoeringen van het toneelstuk "Operatie 65+Het betreft een blijspel in twee bedrijven en de opvoeringen vinden plaats in het kader van het 20-jarig bestaan van de toneelgroep. De toegang is gratis. Plaats van handeling: de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg In de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg worden diverse ont spannende aktiviteiten voor ouderen georganiseerd. Men kan er onder andere biljarten; in clubverband of gewoon vrij. Alle oude ren zijn daarbij welkom, ook bij de club want die kan nog leden opnemen. De biljarttafels zijn iedere dag te gebruiken tussen 9.00u en 12.00u en 13.30u en 17.00u. De biljartclub speelt op dinsdag- en donderdagmiddag. Zin om mee te stoten? Ga eens langs bij de Garsthof of bel telefoon 435422. redelijk kunnen vas, zou per dag uit konden co ael

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11