te Een nieuwe relatie in de herfst van je leven 8) Ff Ouderen Hasselt n n woningen Goirke- COLOFON De Reit POST SCRIPTUM >5,- 50,- Volksdansen in de Baselaer Seniorenwoningen Nivon Weet wat je toekomt Met liefde oud Voor joker gezet Een veilige oude dag Scalare Ouderen en omgeving Stichting LosVast en Fiom 990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 11 oktober 1990 - pagina 11 Op c laer, «KEN per Nat nen beter. shaven 31, J. v.d. K. Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande 357a 3680 iTthbluMMjil Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. HET WOORD IS AAN... haar ver in. Ze zijn aan begonnen en heb- het begin heel veel ge- Op latere leeftijd een nieuwe relatie beginnen, daar is moed voor nodig. /en, be- ze ge- dan moet wei zo, zetten.” taander Seniorenwijzer Worctt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven lan< Dé lar ad. versies bij je x. DeJPIIx kwaliteit. Regelmatig komen binnen het complex huis Koningsvoorde seniorenwoningen v Deze woningen zijn gelegen op de - trap bereikbf het verzorgir ring en onL rechtstreeks Smt UFILM |&I Een nieuwe relatie beginnen of gaan samenwonen op oudere leeftijdeen van de grote taboes onder ouderen. Toch hebben oudere mensen misschien nog wel meer dan jongeren, behoefte aan contact dat verder gaat dan vriendschap. Zet je die stap als je alleen bent komen te staan? Wil je je weer opnieuw binden met het ri- opgevoe aard vindt )urg. jebeuren er d mood geste.. isen die Moed nodig Er is moed voor nodig om een nieuwe relatie op oudere leeftijd te beginnen. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat de bewoners in de Nederlandse verzorgings tehuizen steeds ouder wor den. Eind vorig jaar was bijna de helft boven de 85 jaar, tien procent meer dan vier jaar geleden. Driekwart van de te huisbewoners is boven de 80 jaar. Ondanks dit alles is het aantal bejaardenverzorgen- den nauwelijks gegroeid. In de afgelopen vier jaar slechts met 1,6%! Geen wonder dat de werkdruk in de tehuizen (te) hoog wordt. Als het zo doorgaat zullen de beleidsmakers van nu er ach ter komen dat zij, wanneer zij oud zijn en opgenomen wil len worden, er geen perso neel zal zijn om hen te verzor gen. Of zouden zij voor zich zelf al andere maatregelen genomen hebben? Regeren is immers vooruitzien. sico dat het fout afloopt en je wéér alleen bent. Dat doet pijn, dat weet je. En als je de stap zet, een nieu we relatie begint met een leeftijd genoot: hoe reageren je kinderen dan, je omgeving en vooral: hoe reageer je er zelf op? Greet van der Schoot en Henk Rombouts zijn twee ouderen van respectie velijk 65 en 71 jaar die een LAT-re- latie (Living Apart Together) heb ben: ze hebben allebei een eigen flat maar brengen toch heel veel tijd samen door. Columbusplein w door de SBT en ia van deze bijeenkomst is: ?r financiële zaken zoals itgaven, etc. De ochtend /an harte welkom. Zij die i komen kunnen een dag van de SBT, telefoon Dat staat vast. Moed om het verleden los te laten maar ook moed om open te staan voor iets nieuws. ”lk was bang mijn vrijheid te verliezen,” geeft de heer Rombouts onomwonden aan. Mevrouw Van der Schoot: ”Dat had ik ook. In het begin wou ik duidelijk laten zien hoe zelfstandig ik wel niet was. We hebben daar erg veel over ge praat.” En ze vervolgt: ”lk denk dat veel ouderen ook bang zijn voor sex. Ze denken dat ze met hun nieuwe partner naar bed moeten omdat dat er bij hoort. Onzin natuurlijk: Zoiets ge beurt of het gebeurt niet. Je merkt zelf wel wanneer je daar aan toe bent. Ook zijn er ouderen en kinderen van die ouderen, die denken dat de nieuwe partner uit is op het geld van de ander. Als dat het motief is om een relatie aan te gaan met een ander, dan gaat het gegarandeerd fout. Je moet echt iets voor elkaar voelen.” veel, we gaan met elkaar op vakantie, we kaarten met onze wederzijdse vrienden en in het weekeinde eten we altijd samen. Verder helpen we elkaar als het nodig is. Maar we hebben bei den ook een grote mate van zelfstan digheid. Zo laten we elkaar overdag meestal helemaal vrij. Greet heeft haar bezigheden en contacten en ik de mij- 1*16. Voor beiden geldt ook dat de vrijheid die ze nu hebben en elkaar gevf langrijk groter is dan toen 2 trouwd waren. De buitenwereld De buitenwereld, dat wil zeggen: kin deren, familie, vrienden en kennissen kunnen het ouderen, die een nieuwe relatie aan willen gaan, behoorlijk moeilijk maken. Vooral de kinderen kunnen daarin een heel beslissende rol spelen. ’’Onze wederzijdse kinde ren deden er helemaal niet moeilijk over,” aldus mevrouw Van der Schoot. De heer Rombouts: ’’Mijn kin deren zeiden: Pa, het is uw leven, ge niet ervan!” Mevrouw Van der Schoot heeft wel negatieve reacties gehad uit haar omgeving. Mevrouw Van der Schoot: ”ln het begin was er wat wrij ving met kennissen. Maar wat erger was: ik heb ongeveer een half jae 'ang anonieme telefoontjes gehac )at was niet prettig en ik heb serieus overwogen om met de relatie te stop pen. De telefoontjes werden echter minder en nou is het, voor zover ik weet, helemaal geaccepteerd.” Samenwonen Mevrouw Van der Schoot en de heer Rombouts willen voorlopig niet gaan samenwonen. ”Dat zou nu niet goed gaan,” aldus de heer Rombouts. ”We zijn allebei individualisten, erg gesteld op onze zelfstandigheid. Ik zeg niet nooit, want je weet niet hoe het over vijfjaar is. Misschien zijn we dan meer afhankelijk van elkaar, hebben we el kaar meer nodig. Maar dat zien we dan wel.” Op zaterdag 13 oktober wordt weer de landelijke aquariumdag gehouden. In het kader van deze dag heeft de Tilburgse aqua- riumvereniging Scalare die zaterdag van 10.00u tot 17.00u een team van deskundigen voor u klaarstaan die u telefonisch aller lei vragen kunt stellen op aquariumgebied. In Goirle kunt u bel len naar nummer 348506, in Tilburg naar nummer 554781 en in Oisterwijk nummer 04242-84616. U kunt ook van deze gelegen heid gebruik maken deskundigen bij u thuis uit te nodigen om ter plekke aquarium-problemen op te lossen of om u te laten ad viseren. Het meten van uw aquariumwater is ook mogelijk. Aanstaande dinsdag 16 oktober om 20.00u organiseert het Ni von in het Noordbrabants Natuurmuseum aan de Spoorlaan 434 in Tilburg een dia- presentatie. De presentatie wordt verzorgd door de heer W. van Tilborg. Hij toont dia’s van molens in het Nederlandse landschap. Op woensdag 17 oktober wordt in de Garsthof, 15 in Tilburg een informatie-ochtend gehouden de ouderen van de Garsthof. Het thema v ’Weet wat je toekomt” en het gaat over huursubsidie, schenkingsrecht, extra uit< begint om 10.00u en iedere oudere is v& slecht ter been zijn en heel graag willen I van te voren bellen naar de vervoersdienst v 421207. Er wordt dan voor vervoer gezorgd. Dat liefde en sexualiteit niet alleen voor jongeren bestemd is maar wel degelijk ook voor ouderen, is het uitgangspunt voor het boekje "Met liefde oud” dat verschenen is in de Senioren reeks. Hetzelfde thema is ook uitgewerkt in diverse romans en films. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunnen jong en oud terecht voor diverse boeken. We noemden al een voorbeeld en er zijn er meer. ’’Lever nooit de liefde in” van Thomas Brugman: twee bewoners van een bejaardentehuis vatten genegenheid voor elkaar op. ’’Late liefde” van Max von der Grun: twee door de dood van hun echtgenoten vereenzaamde zeventigers be sluiten te trouwen en zich niet te laten dwarsbomen door de pro testen van hun familie en kinderen. Italo Svevo beschrijft de ver houding tussen een oudere man en een jonge vrouw in zijn ro man ”De goede oude man en het mooie jonge meisje". De vi deofilm ”On golden pont” (alleen verkrijgbaar in de Centrale Bi bliotheek op het Koningsplein in Tilburg) handelt over een ge pensioneerde professor die verbitterd raakt, omdat hij twijfelt aan zijn verstandelijke vermogens. Samen met zijn alwetende vrouw en zijn dochter van wie hij vervreemd is, brengt hij de va kantie aan een meer door. De rollen van vader en dochter wor den respectievelijk vertolkt door Henry en Jane Fonda. van het verzorgingste- /oorde seniorenwoningen voor alleenstaanden vrij, an zijn gelegen op de eerste etage en alleen per jaar. Men kan gebruik maken van de faciliteiten van t .^.^orgingstehuis o.a. warme maaltijdvoorziening, alarme- Z ontspanning. Kandidaten vanaf 55 jaar kunnen zich Jhtstreeks opgeven bij de directie van het tehuis, Generaal lutslaan 224 in Tilburg, telefoon 434369. dinsdag 25 september was er een open middag in de Base- r, Hoefstraat 175 in Tilburg. Ook de volksdansgroep voor 55 plussers presenteerde zich toen aan het publiek. Aan diverse bezoekers werden in snel tempo enkele dansen aangeleerd, tot groot vermaak van iedereen. Dat het gezellig was, daar was iedereen het over eens. Was u er niet? Geen nood. U bent elke vrijdagmiddag om 14.00u welkom in de Baselaer om mee te doen met de volksdansgroep voor 55 plussers. Wordt lid! Inlich tingen bij Monika (lerares) tel. 681462 of bij de Baselaer, tel. 421207. "Voor joker gezet”, dat is de titel van de klucht die op dinsdag middag 16 oktober om 13.30u opgevoerd wordt door de toneel groep van de Baselaer. Uiteraard vindt de presentatie plaats in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. In deze klucht, die zich afspeelt in een buurtcafé, gebeuren er dolle, dwaze dingen wan neer er een kostbaar kleinnood gestolen wordt. Wie heeft die diefstal op zijn geweten? Mensen die slecht ter been zijn en graag de voorstelling willen bijwonen, kunnen tot een dag van te voren bellen naar de vrijwillige vervoersdienst, tel. 421207. Ver voer wordt dan geregeld. In 's-Hertogenbosch is de Stichting LosVast gevestigd. Deze stichting zet zich in voor de zelfwerkzaamheid, de zelfredzaam heid en de onafhankelijkheid van alleenstaanden in Nederland. Dat doet deze stichting door het uitgeven van diverse boekjes en brochures die met de doelstelling van de stichtring te maken hebben. Bovendien organiseert LosVast op gezette tijden confe renties en lezingen over het alleenstaan. Voor vragen op het ge bied van alleenstaan kan men terecht bij de Stichting LosVast, postbus 5021 GA in Den Bosch, telefoon 073-421323, maandag tot en met vrijdag van 9.00u tot 10.30u. De Stichting Fiom Midden-Brabant verleent hulp o.a. aan alleen staanden moeders of vaders, aan kinderen van alleenstande ouders en aan mensen met problemen n.a.v. zwangerschap, abortus of een afstand er adoptie. Het Fiom Midden- Brabant is gevestigd in de Bisschop Zwijsenstraat 14a in Tilburg, telefoon 013-363902. Op maandag 15 oktober om 14.00u wordt er onder het motto "een veilige oude dag” in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd. De bijeenkomst is bedoeld voor ouderen en gaat over veiligheid in en om huis. U kunt er maandagmiddag diverse tips opdoen om ongevallen in en buiten huis te voorkomen en u kunt diverse hulpmiddelen voor een veilige leefwijze bekijken. Het geheel wordt op een leu ke manier gebracht. Zij die slecht ter been zijn en graag de bij eenkomst bij willen wonen, kunnen tussen 9.00u en 10.00u bel len met telefoonnummer 421207. Vervoer wordt dan geregeld. Hulp Sommige ouderen hebben hulp nodig bij de beslissing wel of niet opnieuw een relatie aan te gaan. Mevrouw Van der Schoot: "Ik hoor weleens van een vriendin dat Henk en ik ontzettend ge boft hebben met elkaar. Dat is wel zo, maar je moet toch zelf de stap zetten.” Er over praten met een buitenstaander kan de beslissing vergemakkelijken. Er zijn daar mogelijkheden genoeg voor, o.a. bij het Instituut Maatschap pelijk Werk, bij het Fiom Mideen-Bra- bant, Bisschop Zwijsenstraat 14 in Til burg, telefoon 363902 of bij de Stich ting LosVast in Den Bosch, telefoon 073-421323. De namen Van der Schoot en Rom bouts zijn niet de werkelijke namen van de geïnterviewden. Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. ’’Alleen wonen ligt me niet. Ik heb het geprobeerd na mijn scheiding. Op het laatst nam ik studenten in huis waar ik van alles voor deed. Iemand die luis tert als ik thuis kom en waar ik ook eens mee strijd: dat heb ik nodig. Nu woon ik al zeven jaar samen met een vrouw die ik al langer kende. We heb ben het fijn samen. Zij doet hetzelfde werk als ik. Met onze vrienden kunnen we heel wat afpraten. We zijn beiden zeer verschillend van aard. Zij is heel rustig en ik ben erg creatief en actief. Zij remt mij soms wat af en ik stimuleer haar soms. We volgen nu samen een cursus voor yoga-leraar en we houden van kamperen, leder van ons heeft ook aparte activiteiten. Het is goed om ook alleen bezig te zijn met andere mensen. Twee van mijn kinderen hebben het nog steeds moeilijk met mijn keus. Ik zie hen maar enkele keren per jaar. Dat doet pijn. Mijn oudste zoon accepteert de nieuwe situatie wel. Hij blijft bij me komen. Sommige oude bekenden lopen me straal voorbij, die zeggen niets meer. Dat is niet leuk. Maar het feit dat ik nu met een nieuwe partner samenwoon, vergoedt het leed. We hebben het samen erg gezellig en heb ben veel leuke vrienden. Mijn moeder is 86 jaar. Zij vindt het geweldig. Wij gaan graag bij haar op bezoek. ”We hebben allebei een heel leven achter de rug,” vertelt mevrouw Van der Schoot. "Mijn man is veertien jaar geleden overleden. De man waarmee ik daarna een relatie had, werd heel snel ziek. Ik heb hem toen tot zijn dood toe verzorgd.” De eerste en de tweede vrouw van Henk zijn beiden gestorven aan kanker. Geleidelijk ’’Henk en ik hebben nu vier jaar een relatie met elkaar, een LAT-relatie. Die relatie was er niet van de ene dag op de andere. Het is heel geleidelijk ge gaan, we waren er alletwee niet echt op uit. Er klikte iets tussen ons. Niet dat ik weer verliefd werd als een twin tigjarige met vlinders in de buik maar toch...,” aldus mevrouw Van der Schoot. Ze leerden elkaar kennen op een eet- punt voor ouderen. Greet nodigde Henk samen met andere vrienden en kennissen een keer uit op t jaardag en zo is het gekomer er heel rustig aan begonnen ben vooral in het begin hee! praat. Nooit echt eenzaam Volgens de heer Rombouts is het gro te voordeel van zijn relatie met me vrouw Van der Schoot dat .ze nu din gen samen kunnen doen en dat je aanspraak hebt aan elkaar. ”Je bent nooit echt eenzaam,” aldus de heer Rombouts, ’’want je weet dat er iemand is die veel voor je voelt en waar je altijd terecht kunt. Dat is een prettig gevoel.” En hij vervolgt: ”We bellen elkaar iedere ochtend bijvoor beeld op. Verder fietsen we samen In het wijkcentrum de Reit in de Beneluxlaan in Tilburg worden heel wat aktiviteiten voor jong en oud georganiseerd. Om alles in goede banen te leiden, zijn er vrijwilligers nodig: gastheren en gastvrouwen. Iets voor U? Neem dan kontakt op met de beheer der via telefoon 634247 (vragen naar Sjef Kuypers) of de SBT, telefoon 350505 (vragen naar Tineke Meijeren). Er bestaat een verband tussen de maat, de schaal en de ge schiedenis van een stad aan de ene kant en de mate waarin de stad een goed woon- en leefmilieu vormt voor de sterk groeien de groep ouderen aan de andere kant. Vanuit deze gedachte or ganiseert het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting met de gezamenlijke ouderenbonden in Zut- phen het symposium "Leefstad voor leeftijd”. Inl. tel. 070- 3469652. Als alles volgens plan verloopt, zullen eind 1991, begin 1992, twaalf tot veer tien ouderenwoningen opgeleverd worden door de Vereniging Volkshuis vesting Tilburg. Het bijzondere van die woningen zal zijn dat ze tot stand zijn gekomen via verregaande inspraak van een aantal ouderen, die verenigd zijn in een werkgroep. Afgelopen don derdag 27 september had die werk groep de eerste vergadering met de Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (WT). De heer Van de Hout, public relations- man van de werkgroep laat desge vraagd weten dat de groep zich al ja- ren inzet voor het realiseren van wo ningen voor ouderen in de wijk Goirke-Hasselt in Tilburg. ’’Deze werk groep is thuis in het buurthuis ”de Pa perclip”, voorheen buurthuis ”de Nachtegaal” in de Oude Kapelstraat en bestaat uit een willekeurig aantal leden die allemaal ouder dan 65 jaar zijn. Onlangs heeft de gemeente het oude schoolgebouw gekocht aan de Van Hogendorpstraat. Het is de be doeling dat dat gebouw gesloopt gaat worden. Daar kunnen dan heel goed woningen gebouwd worden voor oudere echtparen en alleenstaanden. We hebben dus al een keer met de VVT bij elkaar gezeten om te bekijken wat er mogelijk is,” aldus de heer Van de Hout. Tijdens dat gesprek is er ondermeer gepraat over inspraak van de werk groep. Volgens de heer Vermeulen van de VVT is inspraak mogelijk en kan er met heel wat wensen op woon gebied rekening worden gehouden. Oudere bewoners uit de wijk Goirke/ Hasselt die meer willen weten over dit bijzondere woonproject voor ouderen kunnen terecht bij de heer Van de Hout, Kasteeldreef 17 in Tilburg, tele foon 352179 of bij pater Pim van Dee- nen, pastorie Goirkestraat 68, telefoon 421444. X <t'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11