If z MM» Rabobank Tilburg neemt Tilburgsche Spaarbank over Aktuele Haarmode Op eenen ezel zonder rug. bulthaup IË I angguttc, lel Katholiek Tilburg in beeld Ambassadeur Tanzania brengt OOK GELEZEN IN STORY? werkbezoek aan Tilburg LIFE a Thuis inschrijven voor kraamzorg Ichthyosaurus nu te zien in Natuurmuseum Tonpraoters- concours KEURIGE KEUKEN MENSEN D, U. Studiedag Charlotte-oord Fotoclub Kontrast Studio Chateau reform .‘ïïj II4 r 1990-pagina 4 Donderdag 4 oktober 1990 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER Vervolg van blz. 1 Heuvelring 108 5038 CL Tilburg tart, al einen in; B Haar: Pim Bresser voor NewWave Hairfashion. Foto: Geert van Loon. URANT Een Tilburgse processie uit 1936 in Kevelaer ons abi ekoop >er 1990 ir er in kin- lijk gemaa Provincie besparingen. n over de aktie ragen over in nemen wij vragen ADVIEZEN. de dienst liging, tel. Afbeelding van Ichthysaurus. had om zich te heenweg zong juni van dit gasten. De am- leentebestuur in was Europese keukenarchitektuur oucii ge- ~~2, dan admini- o De aan- zwangerschap Op Vall de ging bants rum’, ken’. Vroeger ging men inderdaad te Tekort Het nu door het NoorJK tuurmuseum aangekocht! heeft eerst 10 jaar in de de Staatliches van g vervolgens inzania worden doorgaans voor en wel op de meest ongelegen tijdstippen. Cyclc-"'““1*- dag 7 oktober: - uur: Ars Musica, informatief klassiek Vanuit Tilburg op bedevaart naar Handel en Kevelaer. Deze foto is ge maakt in 1929. (foto’s Gemeente Archief Tilburg) Drogisterij R. de Gier Rosmolenplein 4/14 5014 ES Tilburg Tel. 013-426702 XD.rkeergel.g.nh.ld/ e bede- ie proces- ieelte via jaar nog iöpp .perkt. tvangt n< herinnering /eken krijgt de ir ïvestiging en amt Jider aan- riatie tus- u*e nauwe- ™nwoor- ,et bijzon- Het ver- lopige re- trokkenen Voor mensen met smaak vindt u in onze showroom met meer dan 80 schitterende opstellingen voor ieder budget de ideale keuken. Bulthaup -Tlelsa -Hebaform Voor eventuele vragen l worden opgenomen met kraamzorg van de kruisvereni 013-635708. Morgen, vrijdag 5 oktober wordt er in het centrum voor revalidatie van kin deren en jongeren, Charlotte-oord, Swaardvenstraat 75 in Tilburg een stu diedag gehouden. Het thema van deze dag is ’’behandeling en begeleiding van kinderen en jongeren met Spina Bifida (open rug)”. De studiedag begint om 9.45u en duurt tot 16.15u. Diverse des- iigen zullen lezingen verzorgen het thema. In de Enschotse kerk staat het driehonderd jaar oude beeld van St. Job met een scherf in de hand: ’het enige wat hij krabben’. Op de men: Ambassadeur Iddy tijdens Derde We- reldfestival (foto: A. van den Hout). Het kapsel laat zich makkelijk veran deren, al naar gelang de stemmir «Tenero» is een kapsel dat «soft» rond het gezicht valt. Symetrisch of asymetrisch, alles kan met dit model. voet ter bedevaart, al werden soms trams en treinen ingezet om een deel van de afstand te over bruggen; vanaf 1927 organiseer den Tilburgers ook fietsproces- sies. Een bromfietsprocessie is nooit een succes geworden. En dan gaan we naar St.Job Op eenen ezel, op eenen ezel En dan gaan we naar St.Job Op eenen ezel zonder kop! En op de terugweg zong men, meestal met een kaneelstok in de lanstotaal van grootste banken in nisatie. Door september den aan de bobank Tilbu rtiviteiten in Tilburg en Tijdens de slotmanifestatie van het jongste Derde Wereld Festival, in ji jaar, was ambassadeur Iddy van Tanzania één van de prominente gaste bassadeur kon bij die gelegenheid een uitnodiging van het gemeentebestuui ontvangst nemen voor een hernieuwd bezoek aan onze stad. Afgelopen vrijdag het zover. Na een officiële ontvangst op het stadhuis bezocht de heer Iddy ondermeer de So- lidariteitswerkplaats en het Nederlands Textielmuseum. Het werkbezoek van de ambassadeur werd begeleid door vertegenwoordigers van de gemeente en de Til burgse Werkgroep Tanzania. Het artikel over Cycloidale Vibratie Therapie ofwel CYCLO-MASSAGE? Onlangs introduceerden wij dit unie ke massagemechanisme voor Til burg en omgeving. Het massage,sys- teem is gebaseerd op cycloïdale slechte bloedsomlo (spiraalvormige) golfjes, die diep In wlng, spataderen), het weefsel dringen en de spieren Drogisterij R. de Gis ontspannen. Tot de belangrijkste ef- hh ..ni»i< fekten behoren naast de spieront- spanning pijnverlichting en verbete- t» Opvallend zijn de losse lokken die hier of en daar voorhoofd en oog bedekken. De nekpartij van dit ronde kapsel is kort met ingeknipte accenten. Deze subtiele kreatie is geïnspireerd op de ing. jaren ’70. en circulatieverbetering. U bent van harte welkom in onze winkel om nadere informatie in te winnen en kennis te maken met de ze weldadige therapie. rmagazine 15.00- derlandstalige Sparen bevorderen De Tilburgsche Spaarbank werd opge richt in 1871. In de huidige statuten is als doelstelling opgenomen: ”het spa ren te bevorderen”. In de loop van haar bestaansgeschiedenis is De Til burgsche Spaarbank er ook toe óver gegaan hypothecaire leningen te ver- 9.45u i strekken om de spaarders de mogelijk- kundij heid te bieden een eigen woning aan te over h Vanaf 1 oktober a.s. gaat de inschrij ving op een andere wijze gebeuren. De nieuwe telefonische procedure van kraaminschrijving ziet er éls volgt uit: Bij het eerste bezoek aan de huisarts of verloskundige krijgt de aanstaande moeder op een kaartje het telefoon nummer van de kruisvereniging, dienst kraamzorg. De aanstaande móeder belt tijdens kantooruren de kruisvere niging en geeft aan prijs te stellen op kraamzorg. De administratieve kracht noteert naam, adres, telefoonnummer, spreektaal en vermoedelijke beval- Imgsdatum. De administratieve kracht verstuurt vervolgens een informatie pakket naar de aanstaande ouder(s). Dit informatiepakket bestaat uit: het aanmeldingsformulier voor kraam zorg; een begeleidend schrijven met o.a. de tarieven voor kraamzorg; het zwangerschapsboek, een landelijke uit- irdbrabants Na- o >chte exemplaar 10 jaar in de depots van het Museum für Naturkunde in Stuttgart gelegen, ongeprepareerd. Aankoop en restauratie werden moge lijk gemaakt door een subsidie van de Provincie Noord-Brabant van ƒ40.000,- en een bijdrage van de Ver eniging van Vrienden van het Noord- brabants Natuurmuseum van ƒ10.000,-. Na een eigen bijdrage van het museum zelf resteert een tekort van ƒ40.000,-, dat het museum de ko mende maanden bijeen hoopt te bren gen via speciale acties. C VAN TILBURG KEUKENS BV Zomerstraat 49b (achter Schouwburg). Tilburg. Tel. 013-363080. hand of een lollie in de mond: En dan komen we weer terug Op eenen ezel, op eenen ezel En dan komen we weer, terug Op eenen ezel zonder rug. Reeds vóór. 1700 trokken groepen Tilburgse pelgrims ter bedevaart naar Handel en Kevelaer. Pas vanaf 1737 is er sprake van een georganiseerde jaarlijkse tocht naar Kevelaer. Die sie liep dan voor een gede, Handel. Men houdt dit je teengroeven daar de rijkdom aan fos sielen. In de zee die tijdens de Lias op die plek geweest moet zijn waren de omstandigheden voor fossilisatie ide aal; een binnenzee met weinig of geen stroming en een zuurstofloze onder laag waarin geen aaseters konden le ven en dus de gestorven dieren onge stoord konden fossiliseren. i zaterdag 11 januari 1991 wordt in Ikenswaard voor de 24e maal door Valkenswaardse camavalsvereni- g ’’Anders dan Anders” de Bra- iitse kampioenschappen tonpraoten gehouden. Inschrijven is vanaf heden mogelijk bij de heer boers, Komoelje- laan 76 in Valkenswaard (tel. 04902- 13361) of bij de heer Van Gompel, Dr. H. Mollerstraat 25, eveneens in Val kenswaard (tel. 04902- 15192). Daar kan men ook terecht voor inlichtingen. 3-363460 Midi Theater |cj K Tijdens een afsluitende perspresentatie in het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Midden Brabant (COS) aan de Korvelseweg maakte ambassa deur Iddy duidelijk met name onder de indruk te zijn van de Solidariteits- werkplaats. In deze werkplaats houden jonge mensen zonder baan zich o.a. bezig met de revisie van gebruikte schrijfmachines, die vervolgens kosten- loos naar Tanzania worden getrans porteerd. Projecten De heer Iddy ziet op grond van zijn oriënterend bezoek goede mogelijkhe den tot een verbreding van de bestaan de relatie tussen onze stad het district Same in Noordoost Tanzania. Vanuit de stad Tilburg, in het bijzonder de Werkgroep Tanzania, worden in dit district reeds enkele projecten onder steund. De Werkgroep Tanzania is eind 1985 opgericht als onderdeel van de Stichting Mondiale Bewustwording Tilburg. Het startpunt van de werk groep vormde het besluit van de ge meente om steun te verlenen aan een project in het bisdom Same in het Oost-Afrikaanse land. Inmiddels wordtdankzij een door Tilburg ge steund project een bijdrage geleverd aan de gezondheidszorg in Same. Ver der wordt vanuit onze stad een bijdra ge geleverd aan een drinkwaterproject. Dit project heeft tot doel het aanleg gen van een waterleidingsysteem. Vaak moeten vrouwen nog grote afstanden afleggen om water te halen. Andere projecten die de Werkgroep Tanzania ondersteunt zijn een project waarbij vrouwen wordt geleerd een eigen inkomen te verwerven, een ero sie- en bosbouwproject en een project voor jongens die een opleiding in een timmerwerkplaats krijgen. Het is de bedoeling dat in de toekomst op edu catief gebied een uitwisseling van stu denten en-docenten op gang zal komen tussen Tilburg en Same. Resultaten Op industrieel gebied hoopt ambassa deur Iddy voor de toekomst ook op nauwere banden tussen Tilburg en zijn land. Tanzania heeft op zich grote mo gelijkheden voor de export van groente en fruit. De vertegenwoordiger van Het in mei van dit jaar door het Noordbrabants Natuurmuseum aangekochte reu zenreptiel Stenopterygius quadriscissus, een 180 miljoen jaar oude Ichthyosauriër, is vanaf 22 september j.l. te bezichtigen. De restauratie is voltooid en aan een le vensechte reconstructie (op ware grootte) is de laatste hand gelegd. Tot en met ja nuari stelt het Natuurmuseum naast deze nieuwe aanwinst een aantal andere fos- dieren uit dezelfde periode ten toon. Deze konden worden geleend van Tey- heurt a a luseum in Haarlem, van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden Courae en van ^et Zoölogisch Museum in Amsterdam. De Ichthyosauriër heeft een ere- ’n roll en p,aats gekregen in een nieuw gebouwde ruimte grenzend aan de evolutieafdeling. De uit Holzmaden (Duitsland) afkom stige vishagedis is een bijzonder gaaf exemplaar van drie en een halve meter lang. Een interessante bijzonderheid is, dat met het dier niet alleen een aan- .1 ammonieten bewaard is gebleven, maar vooral dat de maaginhoud zicht baar is. Daarin bevinden zich haakjes van de vangarmen van een uitgestor ven inktvissensoort, Acanthoteuthis genaamd, die kennelijk op het menu van dit zeereptiel stond. Aanpassing De uitwendige vorm van het dier doet sterk denken aan een dolfijn. Verwant aan dit recente zoogdier is het echter in het geheel niet. Vishagedissen stam men af van landreptielen en hebben hun visachtige vorm gekregen door aanpassing aan het waterleven. De pe riode waarin de vishagedissen leefden wordt Lias (onder-Jura) genoemd. De geologische formatie waaruit deze vondst afkomstig is vinden we bij Holzmaden, in de buurt van Stuttgart. Vorige eeuw ontdekte men in de leis- -- Alle ^Pavonden geopjf2163'421^J Scherpenheuvel, Handel, Brielle, en Roermond waren de wat verder gele gen plaatsen die men bezocht, maar ook Boxtel, Esbeek en Hilvarenbeek waren in het verleden geliefde bedevaartoorden. En niet te vergeten: de voettocht naar Den Bosch, op de eerste zondag in mei, en een uitstapje naar St. Job in Enschot, op 10 mei. gave met informatie schap en de bevalling brochure kraamzorg ir informatie staat over de werkwijze van 20 ja de dienst kraamzorg. Het informatie- ganis pakket is beschikbaar in een Neder landse, een Turkse en een Arabische versie. De aanstaande ouder stuurt binnen twee weken het aanmeldings formulier terug danwel ontvangt na af loop van deze termijn een herinnering. Binnen enkele weken krijgt de inge schrevene een bevestiging en een ac ceptgirokaart. Tanzania hoopt wat dit betreft op on dersteuning vanuit Nederland bij de conservering en verpakking van deze produkten. Wethouder J. Timmer mans sprak als gastheer namens onze stad over een mogelijk bemiddelende rol van de gemeente bij eventuele kon takten tussen het bedrijfsleven in Tan zania en in Tilburg. Volgens de wet houder kan in dit kader wellicht dacht worden aan kontakten met Kamer van Koophandel Midden-Bra- bant. Als de belangrijkste resultaten van werkbezoek aan onze stad zag t sadeur Iddy met name de eerde gehaalde verbreding van de rela, sen Tilburg en Tanzania en de r re band tussen hem en vertegem digers van de gemeente, in het bi der wethouder Timmermans. Lvi der uitdiepen van deze voorlo™* sultaten wordt door alle betr^r van groot belang geacht. steeds aan als stichtingsjaar van de ’Broederschap van O.L.Vrouw en de Bedevaart van Tilburg naar Handel en Kevelaer’. In 1962 vierde men het 225-jarig bestaan met een grote bedevaart. De Tilburgse katholieken wilden een bedevaart naar Kevelaer on dernemen om O.L. Vrouw aldaar te vereren als de ’Salus ïnfirmo- de ’Behoudenis der kran- over de zwanger 20 jaar ion*» ig; de informatie- J waarin specifieke Fotoclub Kontrast bestaat dit najaar de werkwijze van 20 jaar. Om dit jubileum te vieren, or- Het informatie- ganiseert de vereniging een grote foto- r in een Neder- expositie. De vereniging bestaat uit een 19-tal leden, helaas allemaal man nen. Graag zouden we daar 5 of 6 da mes aan toe willen voegen. De foto-ex- positie omvat een 150-tal kleuren- en zwart-wit-foto’s. Alle werk is van eigen leden en van dit jaar. Tevens is er naast onze eigen expositie ook een kleine foto-expositie te zien van onze collega’s van TREB/TRES met onder waterfotografie. De foto-exposities vinden plaats op: zaterdag 6 oktober a.s. van 11.00 uur tót 17.00 uur en zon kan contact dag 7 oktober a.s. van 11.00 uur tot it de dienst 17.00 uur en deze vinden plaats in: Wijkcentrum «De Schans», De Schans 123, Tilburg-Noord. Komende zondag presenteert studio Chateau, Goirkestraat 153 in Tilburg, de Tilburgse blue-grass formatie ”Up- Hi, t ge- town Grass”. Aanvang: 15 uur. Op NV rt de dinsdag 9 oktober is het de beurt aan ln de vijfmansformatie ’’Dutch C met een repertoire van rock vu i zijn pop. Dit optreden begint om 22 uur. ibas- Vanavond vanaf 20 uur is er in de Chateau studio een info-avond over een binnenkort door de Muziek Kan ten Winkel te starten cursus ’’compu- ter- synthesizer-midi”. De toegang is ta’]' Een van de grootste De Rabobank Tilburg is met haar ba- 560 miljoen één van de 'n de Rabobankorga- ticulieren is ultimo 350 miljoen aan spaargel- bank toevertrouwd. De Ra- burg heeft negen kantoren a 150 medewerkers. Meestal was de bedevaart be doeld om een beeld van Onze Lieve Vrouw te bezoeken en daar genade of genezing af te smeken. In Boxtel bezocht men echter het Heilig Bloed. Ditmiraculeuze bloed werd in Boxtel aanbeden sinds 1380 toen de onhandige priester Eligius Aecker in de pa rochiekerk tijdens het opdragen van de mis een kelk gevuld met witte miswijn omstootte. De wijn kleurde donkerrood op het corpo- rale (waarop kelk en ciborie wer den geplaatst) en op het altaar doek, lijkend op het bloed van Christus. Hij heeft de bloeddoe ken nog proberen te wassen in de rivier de Dommel of in een put, dat is uit de overlevering niet dui delijk; een onzekerheid die in de jaren twintig van deze eeuw blijk baar de Tilburgse pelgrims nog parten speelde. Een groep ge bruikte het water uit de Dommel, en een andere groep het water uit de put bij de molen als genees krachtige bron. massage Is daarom uitermate* ge- ongelegen tijdstippen. Cyclo-massa- schlkt voor diegenen onder u die lij- ge kan, telkens als u er weer aan toe den aan chronische of spannings bent, zonder risico’s worden toege- spler- en gewrichtspijnen en/of een past. Een behandeling van een slechte bloedsomloop (vaatvernau- kwartier geeft langere tijd verlichting wing, spataderen). en circulatieverbetering. jisterij R. de Gier biedt u de mo gelijkheid dit unieke systeem thuis toe te passen op basis van huur/ koop. Juist thuis doen klachten zich De inschrijving voor kraamzorg bij de Regionale Kruisvereniging Midden-Brabant vindt op dit moment plaats tijdens de kraamspreekuren in de verschillende wijkge- bouwen in Tilburg en de regio. Als de zwangerschap ongeveer drie maanden ge vorderd is en de aanstaande ouders wensen kraamzorg van de kruisvereniging, bezoeken zij zo’n kraamspreekuur om zich in te schrijven. De benodigde adm:— stratieve handelingen worden dan afgewerkt door de wijkverpleegkundige, staande ouders krijgen schriftelijk en mondelinge informatie over zwanp en kraamzorg en zij kunnen zelf de nodige vragen stellen. Programma-overzlcht van vrijdag 5 oktober t/m donderdag 11 oktober -Vrijdag 5 oktober:- 12.00-13.00 uur Middageditie. 18.00-19.00 uur: Avondeditie. 19.00-20.00 uur: Country-track. -Zaterdag 6 oktober: - 09.00-10.00 uur: Wegwezen in het weekend, uitgaanstips. 10.00-11.00 uur: Kindercocktailkinderprogramma. 11.00-12.00 uur: Tilburg BV, achtergronden van het Tilburgs nieuws. 12.00-13.00. uur: Radio Tilburg's Muziekmuseum 13.00-14.00 uur: Tilburgse Top Twaalf. 14.00-16.00 uur: Tilburg Magazine, gevarieerd programma. 16.00-18.00 uur: Draaien maar!, verzoekplaten (tel. 436016/436017/436018). 18.00-19.00 uur: Tilburg Sportief (201 19.00-20.00 uur: Wereldmuziek -Zondag 7 oktober: - 11.00-12.00i - - programma. 12.00-14.00 uur: Tilburg.Toten 14.00-15.00 uur: Tol toi toi, cultuurman! 17.00 uur; Met vlag en wimpel, Nedena, muziek. 17.00-19.00 uur: Tilburg Sportief (202). 19.00-20.00 uur: Kachu, voor Antillianen in Tilburg. 20.00-21.00 uur: Turkstalig programma. -Maandag 8 oktober:- 12.00-13.00 uur: Middageditie. 18.00-19.00 uur: Avondeditie. 19.00-20.00 uur: Prime Time Jazz, geïmproviseerde muziek. -Dinsdag 9 oktober:- 12.00-13.00 uur: Middageditie. 18.00-19.00 uur: Avondeditie. 19.00-20.00 uur: Theo van Bijnen's Blue Beat Reggae Show. 20.00-22.00 uur: Ars Musica. klassieke muziek. -Woensdag 10 oktober:- 12.00-13.00 uur: Middageditie. 18.00-19.00 uur: Avondeditie. 19.00-20.00 uur: Shabono, voor Surinamers in Tilburg. -Donderdag 11 oktober: - 12.00-13.00 uur: Middageditie. 18.00-19.00 uur: Avondeditie. 19.00-20.00 uur: Popkast, regionaal popprogramma. Voor verzoekplaten en berichten tel. 013/436017 (redaktie). RADIO TILBURG POSTBUS 555, 5000 MB TILBURG toev heel :n de spaarders paarbank steeds ce en meer variatie jngsmogelijkheden de door De Til- jrgsche Spaarbank gevolgde werkwij- kon aan die vraag niet worden vol- tan. De Tilburgsche Spaarbank heeft daarom besloten de bedrijfsactiviteiten onder te brengen bij een grote en gere nommeerde spaarinstelling: de Rabo bank Tilburg. Voor de Rabobank Til burg betekent de overname een ver dere versteviging van haar positie in de Tilburgse markt. De Rabobank is met een marktaandeel van 40% verreweg de grootste spaarinstelling van Til burg. Buiten de spaaract neemt de Rabobank ook de andere bancaire activiteit van De Tilburgsche Spaarbank over, te weten, het verstrek ken van hypothecaire woningfinancie- ringen. van I vaker i spaar vrage De Rabobank Tilburg neemt met ingang van 1 december 1990 alle activiteiten van de vereniging De Tilburgsche Spaarbank over. E.e.a. onder de voorwaarde dat een ’’verklaring van geen bezwaar” van De Nederlandsche Bank is ontvangen. Dit is afgelopen maandag bekend gemaakt door de Rabobank Tilburg en de Tilburgsche Spaarbank. De laatste jaren bleken de spaarders schaffen. Het totaal aan toevertrouwde De Tilburgsche Spaarbank steeds spaargelden bedroeg ultimo 1989 31 -JT om meer service en meer variatie miljoen. Het bedrag aan verstrekte le- in spaar- en beleggingsmogelijkheden ningen bedroeg 6,5 miljoen. De bank te vragen. Vanwege de door De Til- activiteiten werden uitgevoerd door de burgsche Spaarbank gevolgde werkwij- leden van de vereniging, de admini- ze kon aan die vraag niet worden vol- stratie werd verzorgd door enkele part- daan. De Tilburgsche Spaarbank heeft time medewerkers. tagi che

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 5