Negentig jaar Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg zys j Nederlands grootste antiekbeurs I' Derde Wereld helpen door Kritisch Bankieren en Kritisch Consumeren II YLE A ctieweek Honger Hoeft Niet van 7 t/m 14 oktober Mat'*-’ DUN Sinterklaasfeest toen Een gesprek met Jan van de Berg Woonwagenwerk in de jaren negentig 3 BEL 04255-1762 na zes uur sow Slaapt u ook al jaren in het verkeerde bed? feLBeï SLEEP DRKM Is ditvoorst slaapwinkel deslaapvoorlichter'voor midden-en west brabant •- - - '=S "I Gras Wl z?5^n LEUKE BIJVERDIENSTE ENKELE JONGELUI Marijnen DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 4 oktober 1990 - pagina 3 iber 1990-pagina 2 jK R00U THMXinim nu 550,- Wij brengen de kranten bij u thuis - TEL. 426356 ordijnen op Uit een lege mand valt niets te halen. Parochie Heikant- Quirijnsstok zoekt andere bank I ken naar it 199 FOUTE UGHOUDING OP TE HARD BED FOUTE UGHOUDING OP TE ZACHT BED JUISTE UGHOUDING ise 2 kor Dick Flemmingstr. 21, Sprang-Capelle (ind.terr.de Kets) Tel. 04167 77717 ^BUREAU Bi Stokhasseltlaan 39 - Tel. 550860 eLBé KEUKENS VAN EIGEN FABRIKAAT De voedselproductie lijdt onder de druk om te exporteren en daarmee de schulden af te lossen. Haal de schuldenlast van hun r/Z schouders Beneluxlaan 61, 5042, WK TILBURG Tel. 013/670537 - Technische Dienst tel. 674558 Op koopavond geopend het leze rude her- voor e,k keukenidee' z EXCLUSIEF BIJ DE SLAAPVOORLICHTER^ schouwburgring 122, 5038 tl tilbiyg, telefoon (013) 422122 Maandag gesloten, donderdag koopavond ssortiment, GEMAAKT belangst uit ons ïuwse ii Brabanthallen Den Bosch vrijdag 5 okt. 17-22 uur zaterdag 6 okt. 11-17 uur zondag 7 okt. 11-18 uur Org. v. Aerle 04920-25483 (200 stands) in juni van dit j halen en op z< bijeen te brengen is het comité aange wezen op vrijwillige bijdragen via de Actie Pasmunt, een gerichte brievenac tie en de collecten tijdens de intocht en de rondgangen. gemaakt van de allerbeste materialen méér dan 100 modellen van massief eiken tot kunststof naar wens voor u op maat gemaakt Bezoek onze showroom of fgjrj bel voor informatie. rffirSl Uit eigen kwekerij' JU" 'yV nergens voordeliger bij een F bij een i van de sn daar- te groep is matrassen, dekbedden, ipkamers. Woonwagenwerk Tilburg. In het boek komen Tilburgse woonwagenbewoners aan het woord en wordt d.m.v. foto’s een overzicht gegeven van wat woon wagenbewoners de afgelopen jaren aan den lijve hebben ervaren aan be leidswijzigingen). De Tilburgse Koerier zoekt die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen Omgeving: Oerle Hoefstraat Vanaf 15 jaar Interesse PIONEER S-115 HIFI MIDI SYSTEEM 2 x 50 watt versterker met afst.bed. en equalizer. Digitale tuner/timer met 24 presets en programma- timer. Autoreverse dubbel cassettedeck met dolby B. Twin CD-speler met 2 lades, dus dubbele speelduur. Nu incl. BOSE ACOUSTIMASS 3 SYSTEEM 1.998,- Schuldencrisis Derde Wereld een ramp voor mens en milieu Lattenbodems, boxsprings, kussens, slaa[ symposium ileid om het binnen een bouwen. Het werk overgenomen zijn door alge- ??y.a dlingen. Dat wil, in grote lij- Drive In”. - "'VC. Of dat - organisaties Jazz bij organisaties m 55-jarig bestaan: een boek Na afloop zal de officiële presentatie plaatsvinden van een boek, samenge steld ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Stichting Katholieke Kwaliteitsfiets met style, trommelremmen, RVS-velgen, 3 versnellingen, veiligheidsslot en nog veel meer het Max Have- -koffieproducen ten zal een thema-avond plaats vinden op dinsdag 9 oktober om 20.00 uur, in het Missionair Service Centrum, Bre- daseweg 204. Aanwezig zal zijn Dhr. G. Ishengoma, koffieboer in Tanzania. neer dat alleen puur zakelijke normen werden gehanteerd. Dat werd wel dui delijk ja.’ Schuldencrisis ver de schuldencrisis merkt Jan van de Berg ondermeer het volgende op: ’De Honger en armoede in veel landen van de zgn. Derde Wereld zijn geen natuurver schijnselen, maar een gevolg van de manier waarop ménsen met de natuur en haar voedselrijkdommen omgaan. Op grond van deze overtuiging organiseert een aan tal Derde Wereld-, Milieu- en Landbouwgroepen in oktober de actieweek Honger Hoeft Niet. Met de bedoeling de politiek onder druk te zetten wordt de bevolking geïnformeerd over de voedselproblematiek en over de rol die de rijke landen spe len in de handel met de Derde Wereld. Kritisch Consumeren Onder het motto Met Max Havelaar de Kroeg in zijn nagenoeg alle hore bedrijven benaderd met het ver om tijdens de actieweek Zuivere fie te schenken. Op woensdag kan iedereen de Zuivere Koffie proeven op de Besterdmarkt. De Week wordt feestelijk afgesloten met een Zuivere Koffie Concert. Vanaf 11.30 uur treden, op zondag 14 okto ber, in de Tilburgse Dans- en Muziek- school, Kap. Poelplein 3, het koor reca- Aquarel, een ensemble van de school srzoek en de Peruaanse Grupo Géneracion Kof- voor u op. Het concert duurt tot 14.00 uur. voldoende geld bijeen te krijgen, is daarom het idee geboren een ’’Club van 90” te vormen. De leden van die club wordt gevraagd ieder jaar een be drag van 90,- beschikbaar te stellen. Door deze donaties kan de collecte vervallen en kunnen de Zwarte Pieten hun volledige aandacht aan de kinde ren geven. De eerste bedrijven hebben zich inmiddels aangemeld zoals Assen burg, de Korenbeurs, Ptt Post, de Volt, de Tilburgsche Spaarbank, S H P, Fuji, Vormenfabriek AHO, A. de Jongh, Pijnenburg, Brasserie du Thea tre, J. Heeren, de Kappersacademie en de heren C. Verhelst, F. Steenhuizen, A. Baaijens en F. van Roemburg. Als u ook warm loopt voor dit initiatief en u aan wilt sluiten bij de ’’Club van 90” neem dan contact op met het secreta riaat van het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg, Sibeliusstraat 199, 5011 JH in Tilburg. Tegelijk worden mensen voorgelicht over mogelijkheden die zij zélf hebben om structureel een bijdrage te leveren aan een eerlijker verdeling van de goe deren over onze wereld. Door bijv, klant te worden van de Wereldwinkel of door koffie te kopen met het keur merk van Max Havelaar wéét je dat de producenten in de arme landen wél een eerlijke prijs voor hun goederen ontvangen. Ook door kritisch je geld te beleggen of te sparen kan men een ze kere druk uitoefenen. Het wordt de hoogste tijd dat ook de banken een aanmerkelijk deel van de schulden die de ontwikkelingslanden bij hen hebben gaan kwijtschelden. De schuldenlast drukt nu zó zwaar op hun schouders dat er voor onderwijs, ge zondheidszorg en ontwikkeling van het platteland nauwelijks nog geld be schikbaar is. De werkgroep Honger Hoeft Niet organiseert een reeks akti- viteiten om' Kritisch Bankieren eh Kri tisch Consumeren onder de aandacht te brengen. Kritisch Bankieren Op een tiental plaatsen in Tilburg zal informatie aanwezig zijn over de schul dencrisis en over alternatieve bankin stellingen. Op kerken wordt een be roep gedaan om, in navolging van de parochie Heikant-Quirijnstok, op zoek te gaan naar een ’schone’ bank. Maan dag 8 oktober zal in de Ark, Hendrik de Keyserstraat 74, om 20.00 uur een bezinningsavond gehouden worden over de ethiek van het geld onder het 'motto: ”En vergeef ons onze schuld, Over het belang van zoals ook wij aan anderen hun schuld laar-initiatief voor de vergeven”. Donderdag 11 oktober om 19.30 uur zal er in de PUF-ruimte van de KUB een forumdiscussie plaats vin den met deelname van Solidaridad, IKVOS, ASN en de ABN. Het motto is ’Eigen schuld dikke bult?’ In het Missionair Service Centrum, Bredase- weg 204 is een permanente tentoon stelling rond de schuldencrisis inge- Slapen op een hard of zacht bed is niet gezond! Uw lichaam krijgt nauwelijks de kans om echt uit te rusten, met als gevolg rugklachten, hoofdpijn, stijve spieren, tintelende ledematen of pijn in de nek bij het wakker worden. Uw Slaapvoorlichter geeft u persoonlijk advies en toont u bedden in alle soorten en maten. Gekozen uit collecties van gerenommeerde fabrikanten, of speciaal vervaardigd volgens de strenge kwaliteitseisen van de Nederlandse Slaapvoorlichters. Op 29 mei 1990 bestond de Stichting Katholieke Woonwagenwerk Tilburg 55 fotoi jaar. Dat is voor het bestuur van de Stichting reden genoeg om» ter gelegenheid Nico' daarvan, samen met de Werkplaats Woonwagenwerk Noord-Brabant, een sympo- foto’s sium te organiseren met als titel: ’’Woonwagenwerk in de jaren negentig”. Dit kunt symposium wordt gehouden in het bioscoopcomplex Cinecitta, Willem II straat 29 in Tilburg. - Je keuze om klant te worden van deze of gene bank kan een politieke keuze wor den. Dat bewijst de parochie Heikant-Quirijnstok die in juni van dit jaar het be sluit nam haar spaargelden bij een grote bank weg te halen en op zoek te gaan naar een ’schone’ bank. ’Het is niet onbelangrijk bij welke bank je je geld hebt ondergebracht: 1 bank die er alleen maar op uit is je de hoogst mogelijke rente te geven of I bank die er ook nog morele principes op nahoudt'. Aan het woord is Jan Berg, in het dagelijks leven wetenschappelijk medewerker van de KUB er naast actief lid van de werkgroep Kerk en Wereld in Tilburg Noord. Dezt al vier jaar bezig met het hinderlijk volgen van grote commerciële banken. Gevraagd naar de motieven van de groep zegt Jan: ’Als christenen will— wij uitdrukkelijk kiezen voor c drukten. Wij vinden veel verder moet gaan bus in de kerk. Het is vooral een ter discussie stellen van de bestaande si tuatie, van economische wanver' dingen, van de handel, ook van de handel in geld. Zo hebben we de ban ken met vestigingen in Tilburg-Noord vragen gesteld. Zoals hoe de bank zich zal opstellen als een straatarm Derde Wereldland zijn schulden niet meer kan aflossen, of wat de bank met het spaargeld doet van iemand die niet wil dat zijn geld in Zuid-Afrika wordt be legd. De antwoorden kwamen er op Die speciale aandacht blijkt uit een aantal activiteiten die het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg de ko mende tijd -samen met anderen- orga niseert. Zo zal tijdens zijn verblijf in Tilburg een speciaal concert aan de kinder vriend worden aangeboden waar de oorspronkelijke oprichter van het mité, de'Koninklijke Harmonie pheus met de zangvereniging 1 aan meewerken. Verder is het comité druk bezig twee foto-tentoonstellingen in te richten over 90 jaar Sinterklaas in Tilburg. Die tentoonstellingen zullen te zien zijn in het winkelcentrum Heuvelpoort en in het Gemeente-Archief. Vanzelfsprekend staat ook weer de tra ditionele kleurwedstrijd in samenwer king met de Tilburgse Koerier op 1 programma. Bovendien kunt u in de Koerier en enkele volgende een ou< foto aantreffen die wellicht oude he inneringen oproept. Voor het symposium worden uitgeno digd woonwagenbewoners uit onze provincie, vertegenwoordigers van de landelijke zelforganisaties van woon wagenbewoners (het LOWV: Lande lijk Overleg Woon wagen Vrouwen; het LPWZ: het Landelijk Platform Woon- mbewoners en Zigeuners), alle an- «nostellende woonwagenbewo- ons land, de Brabantse en f j instellingen voor woonwa- vtbl jnswerk, de landelijke Steun- O a rp np» Woonwagenwerk, het Provin- 1 1 12vl S ciaal Bestuur van Noord-Brabant, ge- meentebesturen uit Brabant en Zee- Op 6 oktober organiseert S.A.T.-Tigers land, ambtenaren betrokken bij de een gr001*1 Zuid-Amerikaans/Caraï- woonwagenbewoners, vertegenwoordi- bisch feest ter afsluiting van een suc- gers van de Ministeries van WVC en cesvo1 honkbalseizoen. Het feest be- Binnenlandse Zaken, besturen en me- ë‘nt om 22.00 uur en duurt tot 04.00 dewerkers van algemene instellingen uur- ^et afgelopen seizoen is S.A.T.- "zw'r maatschappelijk werk en wel- Tigers kampioen geworden in de twee- jswerk uit Brabant, de media, etc.. de klasse landelijk en promoveert hier door automatisch naar de eerste klasse Over de inhoud van het symposium landelijk. Het feest zal gehouden wor- het volgende. Nu is het beleid om het den ,in„”De Nieuwe Koninklijke Har- woonwagenwelzijnswerk binnen een monie”, Stationstraat 26 te Tilburg, jaar of twee af te bouwen. Het werk met jnuziek van d£ groepen ”Pega- moet dan overgenomen zijn door alge- saya”. ^’’Colada Tropical” en ’’Fiesta mene instellino nen, het Ministerie van WV< door de betrokken woonwa ners en hun landelijke zelfor (LOWV en LPWZ), de organ,., voor woonwagenwelzijnswerk ook zo ervaren wordt; wat het standpunt daaromtrent van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en de gemeente Tilburg is, komt op het symposium aan de orde. Dit jaar zal Sinterklaas voor de 90e maal ingehaald worden in Tilburg. Al die jaren heeft het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg de organisatie van de intocht zich genomen. Dat comité, het is eigenlijk een stichting, bestaat uit leden die puur op vrijwillige basis zonder commerciële bedoelingen zich jaarlijks inzetten voor een geslaagd Sinterklaasfeest en dat is meer dan alleen maar de intocht verzorgen. Omdat er dit jaar een mijlpaal bereikt wordt, wordt aan de 90e intocht bijzondere aandacht geschonken. Club van 90 co- Het Centraal Comité Sint Nicolaas Or- heeft steeds getracht de intocht en de Boems rondgangen zo kindvriendelijk moge lijk te houden. In de wetenschap dat de collecte daarbij storend kan wer ken, wil het comité dit jaar niet rrieer collecteren tijdens de intocht. Om toch Gedurende de afgelopen 90 jaar is er door vele vrijwilligers gecollecteerd voor het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg. Hier ziet u zo’n groep collectanten uit 1941. Later werden de collectebussen overgenomen door de Zwarte Pieten. Het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg zou het leuk vinden als u iets over deze weet te vertellen. Stuur uw reactie naar het secretariaat van het Centraal Sint Jicolaas Comité Tilburg, Sibeliusstraat 199, 5011 JH in Tilburg. Als u nog oude 'ito’s hebt van de sinterklaasintochten en die (tijdelijk) wilt afstaan aan het comité t u zich richten tot het secretariaat. Doelstelling Het Centraal Sint Nicolaas Comité Tilburg organiseert niet enkel jaarlijks de intocht en de rondgangen van Sin terklaas. Het doet meer. Het comité heeft ook een sociale doelstelling. De oude slogan: ”Ook bij de armen moet de klomp gevuld zijn” spreekt voor zichzelf en geldt nog steeds. Daarom verzorgt het comité ieder jaar een pre sentje voor gezinnen met kinderen die daar zelf geen (financiële) mogelijkhe den voor hebben en voor contact-arme ouderen die door iedereen vergeten worden. Om hiervoor de nodige gelden Authentieke New Orleans Jazz in een vaste locatie in Tilburg is een initiatief van de ’’Storyville Jazz Sociëteit”. Wat in Eindhoven en Breda al lang bestaat, kan in Tilburg ook mogelijk zijn. Iedere eerste donderdag van de maand, vanaf vandaag, wordt een op treden verzorgd o.l.v. de O.J.M. New Orleans band in de achterzaal van Ca fé Marijnen, Korte Heuvel 13 in Til burg. Aanvang: 22.00 uur. Schulden verminderen Volgens Jan van de Berg zou er het èaan volgende moeten gebeuren: ’Fondad, eevol een Europese organisatie die zich met 8 de schulden bezig houdt, roept de ban ken op hun vorderingen aan Derde tt w dt Wereldlanden met minstens 50 te verminderen en aan de armste landen de schulden helemaal kwijt te schel- vnnr deir ^aar kan ik me helemaal in vin- nnop ic do, den- De grote Nederlandse heb- t>en samen zo’n 12 miljard dollar aan i en katoen vorderingen aan die landen-’ Kritisch bankieren. En hij vervolgt: ’Iedereen die geld heeft uitstaan bij deze vier banken zou minstens op de hóógte moeten zijn van de geldpolitiek van zijn bank en van de kwalijke gevolgen van die politiek, wager Daarom zorgen wij van Honger Hoeft dere 1 Niet voor informatie over deze zaken, ners op een tiental plaatsen in de stad. We Zeeuv wijzen de mensen op de mogelijkheden genwelziji die er zijn om zelf iets te doen, en dat functies V gaat van het sturen van een protest- brief tot het opzeggen van je spaarre kening. De andere kerken roepen we op het voorbeeld van Heikant-Quirijn stok te volgen. We organiseren twee thema-avonden. Het belangrijkste is dat er druk ontstaat op de banken en dat zij de schuldenlast die zwaar drukt voor op de armste schouders aanmerkelijk zijnsv én snel te gaan verlichten’. Alternatieven Volgens Jan van de Berg zijn er wel degelijk alternatieven. ’Een spaarreke ning bij de ASN geeft een rente die vergelijkbaar is met wat de andere banken geven. De ASN heeft geen vor deringen op Derde Wereldlanden en belegt zijn geld kritisch, bijv, niet in Zuid-Afrika. Je gaat nog een stap ver der als je klant wordt bij de Triodos- bank. Dan neem je genoegen met min der rente. De Triodos- bank is een ech te alternatieve bank, die zijn geld uit sluitend belegt in vernieuwende, mens en milieuvriendelijke projekten. Een handicap is dat je bij deze banken geen lopende rekening kunt openen. Daar voor komt de Centrale Volksbank, ook een relatief schone bank die zich ech ter weinig als zodanig profileert in aanmerking. Verder zijn er nóg een aantal ideële financiële instellingen, maar daarvoor verwijs ik graag naar de folders en brochures die volgende week her en der in de stad voor het meenemen zullen liggen.’ Brochures Die brochures zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek, de Vuurdoop, de Bolster, de Imme, het Missionair Service Cen trum aan de Bredaseweg, de KUB, de Vredeswerkwinkel, bij de Francisca nen, de Vrije Boekhandel, en bij de Wereldwinkel. Bij de laatste en bij het COS kun je terecht voor informatie over alle aktiviteiten die in de aktie- week georganiseerd worden. meeste ontwikkelingslanden zitten op- nen willen gescheept met betalingsverplichtingen de onder- over aangegane leningen, en vooral dat deze keuze met de rente daarop. Om hieraan te odan de collecte- kunnen voldoen worden zij gedwon- <erk. Het is vooral een ter gen tot een aantal zaken die onaccep- ellen van de bestaande si- tabel zijn. Bezuinigen op onderwijs, economische wanverhou- gezondheidszorg en plattelandsont- i de_ handel, ook van de wikkeling bijv. Toch al minimale voor hebben we de ban- zieningen dreigen verloren te gaan. :n in Tilburg-Noord Unicef heeft berekend dat er ten gevol ge van de schuldencrisis 1500 kinderen méér van de honger ontkomen. Per dag dus. Om aan deviezen te komen wordt er ontzettend geïnvesteerd in de land bouw voor de export, en dit j koste van de voedselproductie eigen bevolking. En het wrar* het niets helpt. Dat komt wee. de prijzen voor koffie, cacao en op de wereldmarkt enorm gezakt zijn. Zo komt men in een vicieuze cirkel te recht. Dan is er de massale houtkap, ook weer om aan deviezen te komen. Een ware milieuramp is zich aan het voltrekken’. -,L/

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 3